Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43451) Seep válasza Archttila (#43449) üzenetére


Seep
senior tag

Najsz :C

(#43452) 8nemesis8 válasza dugo_ (#43448) üzenetére


8nemesis8
veterán

Ez most komoly, hogy nem így kellene, hogy kinézzen?
Ne már. :W
Nem vicces szívatni itt az újoncot! Vagy ez a beavatás?

(#43453) 8nemesis8 válasza hegegabi80 (#43450) üzenetére


8nemesis8
veterán

Hát nem örülnék neki, ha így lenne, de ezek szerint talán azt.
Egyébként nem tökéletes az oldalán az illesztés így de azt hittem ebbe az árba még talán ez belefér.
Várom majd, ha sikerült megnézni, hogy nálad milyen!

(#43454) Archttila válasza Seep (#43451) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Seep, hegegabi80 köszi! :R
Tudjátok mi a furcsa? Hozzávetőlegesen 10 fokkal alacsonyabb a lap/pch hőmérsékletem a blower-hez képest. Szerintetek ez a Backplatenek pontosabban annak hiányának, vagy inkább a hátul helyett most már alul távozó hőnek köszönhető?

szerk.: most nézem a hátul lévő m.2 SSD is ledobott átlag 3 fokot. :)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43455) hegegabi80 válasza 8nemesis8 (#43453) üzenetére


hegegabi80
addikt

Reszeld meg a csavar fejének azt a szélét, ahová az oldallap megy, és akkor no problem.

Én meg most a Matterhorn cpu borda miatt kezdtem el aggódni, lehet nem fog elférni a vastag után gyártott blackplate miatt. :W :W

(#43456) hegegabi80 válasza Archttila (#43454) üzenetére


hegegabi80
addikt

A vga alatt lévő két venti kifelé dolgozik?

(#43457) Archttila válasza hegegabi80 (#43456) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Igen, az okát pár napja leírtam.

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43458) hegegabi80 válasza Archttila (#43457) üzenetére


hegegabi80
addikt

Igen most már emlékszem. Na ha leveszem a vga-ról a turbinát és csak a két venti marad fent metisben, akkor lehet kipróbálom én is kifelé fújóra. Hátha, úgy is felfelé áramlik a meleg.

(#43459) Ispy válasza 8nemesis8 (#43443) üzenetére


Ispy
veterán

Igen, ezek azok a csavarok, de váltok darkra.

A fekete füst az 3mm, az van a képen, de nem tetszett, hogy kiáll, ezért raktam rá víztisztát, az nem áll ki, de sajnos a mezei plexi könnyen karcolódik.

A fájlt oda tudom adni.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#43460) Pete55555 válasza Archttila (#43457) üzenetére


Pete55555
addikt

Ez amúgy érdekes, mert eddig úgy tudtam, hogy mindig a bordára ráfújt levegő a hatékonyabb hűtésben, ha szívóra rakod, akkor jelentősen gyengébb lesz.
Úgy látszik vannak esetek, amikor ez nem igaz.

...Szeretem leracsniztatni...

(#43461) AxBattler válasza 8nemesis8 (#43447) üzenetére


AxBattler
félisten

Akkor ez a jobbik modell, szupi!
Kell egyáltalán oda az a középső csavar? :D

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#43462) cinemazealot válasza 8nemesis8 (#43453) üzenetére


cinemazealot
addikt

A hegegabi80 által javasolt reszeléssel óvatosan, mert ha a fémreszelékek beszóródnak a gépbe, zárlatot okozhatnak. Vagy szedd szét előbb a gépet, vagy reszelés közben bekapcsolt porszívóval szívd el a reszeléket! :K

(#43463) Archttila válasza Pete55555 (#43460) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Szerintem a végén írtad a lényeget: vannak esetek amikor ez nem igaz.
Ha megfordítanám akkor felfűtené az egész házat, ellenben egy ennél nagyobb de hasonló kialakítású házban biztosan a befúvó lenne a befutó. :)

Viszont van itt valami ami nem értek. A két alsó fan Y splitter segítségével csatlakozik a VGA-hoz, amit ha monitorozok akkor 27%-os ventifordulat mellett 1050 körüli RPM-et kapok amit nem teljesen értek lévén a 2000 RPM nagyjából negyede a 27%.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43464) dugo_ válasza Archttila (#43463) üzenetére


dugo_
veterán

Valószínűleg nem ismeri fel a kártya a custom ventiket, hanem a betáplált gyári pörgettyűk adatai alapján számolgat és szolgáltat adatot.

(#43465) #16939776 válasza Archttila (#43449) üzenetére


#16939776
törölt tag

Egész emberes lett :DD

A backplate és a GPU háta között van valami rugalmas alkalmatosság, a képekről gyanítom, de nem vagyok benne biztos.?!

Ahogy látom a GPU-hűtő oldali fehér távtartó tömörödik valamelyest, volt valami támpont, hogy menyire kell meghúzni azokat a csavarokat?

(#43466) sati : Tudod módosítani a kártya temp.-PWM görbéjét, nem javasolom a ventilátor teljesítményének lekorlátozását "hardveresen".

VRM-PCB hőmérsékletek mit mutatnak? Az is érdekes, nem csak a GPU temp.

[ Szerkesztve ]

(#43466) Archttila válasza dugo_ (#43464) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Ebben lehet valami mert emlékeim szerint a blower 4000 RPM-et tud max.

Mindegy ha más nem, akkor kap egy LNA adaptert azt csókolom. :)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43467) Archttila válasza #16939776 (#43465) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Köszönöm Dura!

Igen van, egy vastag és kellően rugalmas négyzet alakú EVA foam. :)
Nem volt, csak annyit írt a manual, hogy "repet this until you have tightened all screws"...
Egyébként a spacer-ek méretei nem a legpontosabbak :) mondjuk a kínai digitális tolómérő sem :D

Sajnos a minimumot nem tudom, az konstans 27%.
VRM-hez még várom a inframérőt...

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43468) 8nemesis8 válasza hegegabi80 (#43455) üzenetére


8nemesis8
veterán

Az lesz, de a csavar felét le kellene reszelni, ha jól látom. Bár érzésre, ha nincs ott, akkor is stabil az alaplapi tálca, de az oldallak hajlamos a benyomódásra, így tényleg a reszelés lehet a megoldás rá. Nálad akkor nem így néz ki?

(#43469) 8nemesis8 válasza Ispy (#43459) üzenetére


8nemesis8
veterán

Köszi, megy is a Pü. :)

cinemazealot: Köszi a figyelmeztetést, a reszelést úgy gondoltam, hogy szétkapom vagy kiszedem a csavart és úgy. Ahogyan írod is butaság lenne a gépben csinálni.

[ Szerkesztve ]

(#43470) 8nemesis8 válasza AxBattler (#43461) üzenetére


8nemesis8
veterán

Hát nem tudom, hogy kell-e, ha kiveszem, akkor rosszabbul néz ki az oldallap, mintha benne van, de holnap majd próbálgatom.

(#43471) hegegabi80 válasza 8nemesis8 (#43468) üzenetére


hegegabi80
addikt

Nálam is pont így néz ki, de szépen felfekszik az oldallap, nem áll ki és nem is nyomódik be. Sőt még az oldallapból is tudsz reszelni.

Volt pár percem, szépen befér a matx alaplapom, de kurva szívás lesz az átköltözés az tuti, pláne atx táppal. Fentre a két venti is neccesen megy be majd.

[ Szerkesztve ]

(#43472) 8nemesis8 válasza hegegabi80 (#43471) üzenetére


8nemesis8
veterán

Azt nem szeretném, max a csavarból, mert a csavar cseréjével nem észrevehető a MOD.
MATX lappal használod a metis-t?
A tálcát hogyan kell ehhez átalakítani vagy vágsz bele egy matx méretet? Oda már külön VGA nem fog férni ha jól gondolom!?

(#43473) hegegabi80 válasza 8nemesis8 (#43472) üzenetére


hegegabi80
addikt

Az adatlapomon lévő konfig fog belemenni. Giga H81M-S2H lap kerül bele, ez 17,4 x 22,6 a lap mérete. És még vga is lesz benne, mivel a slot közvetlen a cpu mellett van. A cpu meg szépen a maradék terület közepén van, így elég sok fajta féle cpu hűtő is elfér.
Csak ugye bár a metisben felülre kerül a lap alja, és ott vannak a kapcsoló, led, audió tüskék, nehezen fog elférni majd a tetejére moddolt ventitől. Max nem pont középre rakom majd.

(#43474) Pyro05


Pyro05
tag

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy szerintetek egy ASUS ROG STRIX B360-I GAMING lap elbír egy i5-8400-zal anélkül, hogy a lap túlmelegedne vagy a procinak vissza kéne venni?

Köszi, T.Dávid

War. War never changes.

(#43475) Archttila válasza #16939776 (#43465) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

nem javasolom a ventilátor teljesítményének lekorlátozását "hardveresen".

Na most (szerintem) ennek két oka lehet:

1, félő, hogy az LNA mellett kapott alacsonya(bb) fordulat már kevés lesz a VRM-nek.
2, szimplán kockázatos közbeiktatni egy ellenállást a PCB és a ventik közé.

Ha egyik sem akkor kérlek fejtsd ki mert más megoldást nem látok :)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43476) #16939776 válasza Pyro05 (#43474) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szia!

A legolcsóbb B360-as lap, amit max.: 65W-os CPU-ig ajánl a gyártó, összesen 5db csupasz fázissal operál.
Ez már nem a minimum kiépítés: 8pin-es tápcsatlakozó, extra fázisok, hűtés a cpu részlegen, stb. szerintem rendben van.

szerk.: Várj egy hetet amíg newegg-en, amazon-on lesznek vásárlói visszajelzések a lapról, utána izgulás nélkül megveheted.

(#43475) sati: inkább az 1-es. A kártya egyetlen védekezési lehetősége a környezete ellen, hogy 100%-ra tekerheti a ventilátort, ha valami baja van a GPU hűtéssel. És ezt a "100%-ra pörgést" lassítás nélkül talán még meg is hallod és be tudsz időben avatkozni.

[ Szerkesztve ]

(#43477) Enton


Enton
addikt

Hi.

A két lap között mi lenne a lényegi eltérés:

Asrock h370m

Asrock z370m

Gyari oldal specifikácios füleket átfutva sem leltem igazán nagy különbséget. Egy i7-8700 alá keresgélnék, kéne egy kis vérfrissítés így 5 év után.

"mert gyakorlatilag megszámolhatatlan mennyiségű papucsállatka használ gazdatestként internetezésre humanoidokat és ez követhetetlen."

(#43478) Archttila válasza #16939776 (#43476) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Találtam 1-2 külföldi bejegyzést ahol BIOS cserével orvosolták a problémát. :)

Nekem valami olyasmi rémlik, hogy LNA-val "csak" olyan 15% körül csökken az RPM, de lehet rosszul emlékszem...

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43479) dugo_ válasza Enton (#43477) üzenetére


dugo_
veterán

Hát úgy önmagában a chipset. A Z370 egy feltupírozott Z270, a H370 pedig már kapott újabb fícsöröket. Állítólag még 8 magost is fog fogadni, de én azért nem fogadnék rá nagy összegben... :D

NonK proci alá jó a H-s is.

(#43480) CSB29 válasza Archttila (#43478) üzenetére


CSB29
aktív tag

Tesztről majd ennél fel képet? Kíváncsi lettem én is

(#43481) Archttila válasza CSB29 (#43480) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

LNA vagy BIOS csere/modositas utani tesztre gondolsz?

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43482) #16939776 válasza Archttila (#43478) üzenetére


#16939776
törölt tag

Más legális út nem is kínálkozik, mert még mindig nincs mód a bios-t szerkesztve vissza flashelni pascalra. Először azt kell kigyakorolni hogy hogyan lehet vissza flash-elni a gyári biost, akár vakon. Majd kísérleteket tenni a téglásításra. Én 10 éve b@szkodtam eredményesen VGA biosokkal, de ezt a mix&mach dolgot nem eröltetném, ha csak nem ugyan ahhoz a PCB verzióhoz adták ki mindkettőt, és erről dokumentáció is van. :N

Ennél a modellnél 15%-ot esik, másiknál 20%-ot az RPM. Mert más áramfelvételű motornál eltérő mértékű feszültségesést-teljesítmény és légszállítás esést állít be ugyan ez az "LNA" áramkorlátozó ellenállás azt hiszem "75 Ohm 0,5W".

Én szkópon megnézném hogy a "27%-100%"-os PWM mit jelent a kártyán mint feszültségszint, kitöltési tényező. Majd az új ventilátor PWM bemenetét feltérképezném hogy milyen feszültség szinttel működik jól, és mettől meddig szabályozható.

Ha a kettő eszköz működési tartománya nem esik egybe, akkor lehet hogy nem a bios csere a célravezető, mert mondjuk "illeszteni" kellene őket. :)

[ Szerkesztve ]

(#43483) Archttila válasza #16939776 (#43482) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Újfent köszöszönöm a részletes és hasznosz tanácsokat! :R

Ezt most olvastam egy idén januári postban:

I believe nvidia runs a hash on the BIOS to make sure nothing was changed when the system boots, if anything was changed in the firmware the hash numbers wont match up and the driver will crash.

Inkább nem szórakozok vele :DD Ha hazaértem megnézem LNA/ULNA közbeiktatásával és ha nem tetszik majd amit látok akkor kihúzom így a következö kártyáig. :) (annyira nem vészes de azért ez így nem az igazi)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43484) mpierre válasza Archttila (#43483) üzenetére


mpierre
veterán

Az AB, vagy valami más szoft nem tudja vezérelni a ventiket? Értem ez alatt, hogy a tápot 12V-ról (tápról) oldod meg, míg a pwm jelet, meg annak visszajelzését hagyod csak a kártyán.Így lesz egy - a kártya fogyasztását nem érintő - de az AB által vezérelt hűtésed. Bios kilőve. :F

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#43485) Archttila válasza Archttila (#43483) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

És valóban, közel -300 RPM LNA közbeiktatásával. (ULNA elvileg erre még rádob -150RPM-et, este megkeresem)

áhhh, ezt most találtam a Noctua honlapján:

" Never use one Low-Noise Adaptor to slow down multiple fans. Always use one adaptor per fan." :N

(#43484) mpierre

De az AB tudja és azzal tesztelgettem eddig is... viszont azt nem tudom mennyire lenne kivitelezhető az általad javasolt megoldás.

Most látom válaszolt a srác szintén 1070 FE + Arctic 3 BIOS reflash

Nope. I just gave up on looking. :D

szerk.:

Kitaláljátok mi ez? :) (nem az enyém)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43486) Seep válasza Archttila (#43485) üzenetére


Seep
senior tag

SSD fedolap

(#43487) Archttila válasza Archttila (#43485) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Vagy én értelmezem ezt rosszul, mert ventinként! a FAN-->LNA-->Splitter az okés? :D és csak 2 fan nem lóghat egy LNA-n?

nem szóltam :P

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43488) #25954560 válasza Archttila (#43487) üzenetére


#25954560
törölt tag

nem csak a teljesitmeny miatt?
vegulis ha igaz, akkor csak egy ellenallas, sorban. es valamennyi teljesitmenyt el kell futenie. ha rateszel ket nagyobb teljesitmenyu ventit, elfustolhet. de ez most itt csak okoskodas...

(#43489) Ghoula válasza Archttila (#43485) üzenetére


Ghoula
senior tag

Nekem hasonló volt 1080ti founders kártyával, amíg nem ment legalább ~1100 rpm-et a venti,addig a háttérben emelte a venti vezérlést, de pl gpuz-ben a kiolvasott/beállított PWM érték nem változott. Na most ez egy 1200 max RPM-es ventinél nem sok lehetőséget hagyott.
Strix biossal azonban a félpasszív sem volt gond neki, és full tartományban tudtam vezérelni a ventiket.

@43482) Duracellm...

Pascalra custom biost nem tudsz beírni, de gyári biosok között mozoghatsz, ha nem extra felépítésű a vrm és a kártya.

[ Szerkesztve ]

(#43490) Archttila válasza Ghoula (#43489) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Elvileg a legtöbb EVGA modell BIOS-a megfelel a célnak.

You can try a BIOS from one of the reference EVGA boards that use the ACX or iCX cooler. I'm pretty sure the fans go down to 0% on those.

08G-P4-5171-KR = EVGA GTX 1070 GAMING ACX 3.0 Black Edition
08G-P4-5173-KR = EVGA GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0 Black Edition (88 MHz higher base clock than OEM)
08G-P4-6171-KR = EVGA GTX 1070 GAMING ACX 3.0 (Thermal pad update)
08G-P4-6173-KR = EVGA GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0 (Thermal pad update, 88 MHz higher base clock than OEM)
08G-P4-6571-KR = EVGA GTX 1070 GAMING iCX
08G-P4-6573-KR = EVGA GTX 1070 SC2 GAMING iCX (88 MHz higher base clock than OEM)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43491) Ghoula válasza Archttila (#43490) üzenetére


Ghoula
senior tag

Persze,nem csak az asus jó,csak mondom, hogy az nekem bevált :)
Ha azok a kártyák meg ráadásul ref nyákra épülnek, az lesz a tuti.

(#43492) #16939776 válasza #25954560 (#43488) üzenetére


#16939776
törölt tag

2x-es terhelő áramra 2x-es feszültségeséssel, és 4x-es disszipációval reagál az ellenállás->füst. :K

(#43489) Ghoula: Ez jó hír.

(#43493) rasotamas


rasotamas
veterán

Nézzétek, milyen csecse kis gépet találtam melóban, kár hogy csak Core2:

Közvetlen az alaplapra megy a 12V

https://tinyurl.com/rasoapro

(#43494) Mercutio_ válasza rasotamas (#43493) üzenetére


Mercutio_
félisten

ThinITX

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#43495) cinemazealot válasza Mercutio_ (#43494) üzenetére


cinemazealot
addikt

A Thin ITX alaplapok különlegessége nem az, hogy max. 2 db USB aljzat magasságúak? Ez azért jóval magasabb (Ethernet is a 2 db USB fölött van, a LPT is a DVI és a soros port fölött van...).

(#43496) jokeph válasza rasotamas (#43493) üzenetére


jokeph
nagyúr

Babaaa.... :DDD

Böngészgetni még mindig jó, és zsebben is elfér. :DD

Lehet, megérdemelne egy Quad-ot, ha birja. :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#43497) rasotamas válasza jokeph (#43496) üzenetére


rasotamas
veterán

Hát, az a baj ez nemigen hazavivős még, kell sok-sok laborgép nekünk és arra elég, hogy mérési eredményeket írjak excelbe. Amúgy ja, egy quad még jó lenne bele, sajnos az a tapsztalatom, hogy core2 + 3 giga ram +intel gma965 VGA-val szaggat a fullHD, youtube-on is meg simán is.

https://tinyurl.com/rasoapro

(#43498) mpierre válasza rasotamas (#43497) üzenetére


mpierre
veterán

Egy usb-s hangkarival, meg daphile-val egész jó kis zenegép lehet belőle. Egy hp t610 plus-ból csináltam már egyet. Tökéletes a feladatnak.

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#43499) Mercutio_ válasza cinemazealot (#43495) üzenetére


Mercutio_
félisten

Valóban, ez magasabb, mint a ThinITX, a notitápos ellátás zavart meg :B (így jár aki 2 meló közben kukkant be)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#43500) HookR válasza Mercutio_ (#43494) üzenetére


HookR
addikt

Nem. További képek a Dell Optiplex 760 USFF-ről - [Link]

Amúgy a Thin Mini-ITX max 20mm magas lehet a PCB aljától számítva.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.