Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43551) Archttila válasza #16939776 (#43549) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Köszi szépen! :)
Most, hogy végre összeállt amit hónapokkal ezelőtt megálmodtam azt kell mondjam én is teljes mértékben elégedett vagyok a végeredménnyel. Talán itt-ott lehetne még rajta csiszolgatni (kábelek, pofásabb antenna stb) de egyelőre ennyire futotta.
Nekem (mint azt már korábban írtam) a blower féle hűtéssel az IDLE alatt hallható kelepelő motorhang volt a legnagyobb problémám, mivel viszonylag közel van hozzám a gép, így este rettentően idegesítő tudott lenni...
Most ennyi ventivel a fedélzeten IDLE állapotban is teljes a csend, az pedig már csak hab a tortán, hogy a gépben LOAD alatt mindegy egyes hőmérséklet 5-össel kezdődik :)) és ezt a lehető legnagyobb csendben sikerült elérni úgy, hogy a VGA soha nem megy 2050 MHz alá. Szerintem 12.5 literen ez nagyon szép! :)

Jövő nyáron (amikor már elérhető lesz az új architektúra) tervezek egy lap/cpu cserét amihez minimum 3-5 évig nem kell majd hozzányúlni... :) ;]

Ha megérkezik a hőmérő megvizsgálom a kérdéses alkatrészek illetve PCB hőmérsékletét de szerintem nem lesz gond. Tegnap még módosítottam a SpeedFan beállításokon, szóval jelenleg így néz ki az alsó VGA ventik görbéje:

Csak érdekességképpen: ezeket az új Noctuákat egészen 250 RPM-ig le lehet szabályozni :)

Érdekesség 2: ha valaki netán hasonló megoldásban gondolkodik csak mondjuk 1080ti-t rakna be az 1070 helyett, abben az esetben 7-9 fokkal lesz magasabb a VGA hőmérséklete. :)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43552) Mercutio_ válasza tomic (#43550) üzenetére


Mercutio_
félisten

Mint sokunknál itt a topicban nálam is az a helyzet, hogy bőven elég 4 mag (sőt, 95%-ban 2+ht) arra amire általában használom (home office, word, excel, pdf doksik, böngészés 20-30 tab, zene, 1080p filmezés, havonta egyszer valami 5-8 évvel ezelőtti játék) az egész addig érdekes míg összerakom a konfigot.

Egyébként ha visszaállnak a proci árak a 2-3 héttel korábbira a mostani 1151v1 2mag+ht helyére jön az inteles lap és a 8400 (remélem a w7 kibírja a lap+proci cserét) napi használatra és mellette lesz egy Ryzen APU-s konfig a W10-zel ismerkedni.
Ha utóbbin túl vagyok és belaptam a W10-et, megnézek pár játékot hogy futnak (bár úgy tippeltem a procis-topicban olvasottak alapján, hogy az én kazuár igényeinek kielégíti amit tud az apu) akkor "átköltözöm" az intel konfig pedig megy apróra.
DE az ördög nem alszik, lehet , hogy addigra kijön a gty 1050-ek utódja és megy az intelbe és a ryzen megy a háztól;] mint írtam az építés az érdekesebb rész (viszont már legutóbb is kiütést kaptam a vevő jelöltektől...)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#43553) #72042496


#72042496
törölt tag

Sziasztok!

ITX lapot nézegetek, konkrétan az Asus Z370-I-t. Egy 8600K és egy GTX 1060 van tervben, illetve egy Samsung 970 PRO SSD. Tuningolva csak a RAM lenne, lásd majd lentebb.

Első kérdésem, hogy az SSD-n van egy matrica, ami miatt kérdéses, hogy a borda alatti helyre be lehet-e szerelni úgy, hogy kivéve ne maradjon nyoma. Magyarul ha történne valami az SSD-vel, ne tagadják meg a matricán levő külsérelmi nyom miatt a garanciát.

Vagy inkább a lap aljára célszerű szerelni? Ott egyébként mi a tapasztalat, nem melegszik túlságosan? (Van egy Z270G-m, ott a VGA tövében például szépen elvan egy hasonló SSD.)

Egy másik kérdésem, hogy a 3466 MHz-es XMP mekkora eséllyel működhet egy iilyen lapban? Sima ügy, vagy necces azért? (Tweakelni, manuálisan időzítéseket állítani nem szeretnék. Akkor inkább veszek 3200-as RAM-okat. Csak a kinézett Corsair árában alig van különbség a 3466 és 3200-asok közt, CL érték ugyanannyi.)

[ Szerkesztve ]

(#43554) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Végre átköltöztem teljesen a Chifi Flyer-be. És... Szr. :D 45 fokos az Evo840, 45 fokos a Toshiba HDD. A gyári táp köszönőviszonyban sincs a 80+-os FSP TFX-ekkel, főleg hangügyileg. És a 1030 pici ventije is fejjel lefelé van, így az is durvább hangokat ad ki teljes terhelésen, mint ha feküdne a ház az aszalon. Merthogy most áll a monitornak használt 32" Samu TV mögött. Kínos ezt kimondani, de holnap előkotrom az IKEA-s formában lévő (azaz lapraszerelt) Metis-t és a Hyper212 EVO-t. Meg az 500-as Fractal félmodu ATX tápot. Pedig úgy nem akartam... :D :D :D

[iTX-or-GtfO!]

(#43555) Ispy válasza Nirvanus (#43554) üzenetére


Ispy
veterán

Minden ellenállás hasztalan. ;]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#43556) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

G3220-ra vissza a Hyper212 EVO.

[iTX-or-GtfO!]

(#43557) Seep válasza Ispy (#43555) üzenetére


Seep
senior tag

Csakis a Metis :DD

(#43558) -=MrLF=- válasza Opa (#43534) üzenetére


-=MrLF=-
senior tag

Szia!

Nekem nagyon bejött és hangtalan gyári Intel hűtővel, a 2,5" lemezeket se hallani, konfig:
Deskmini 110, i3-6100, 8GB RAM, 128GB M.2 NVME SSD, 2x1,5TB 2,5" HDD

Problémák:
A Intel G4560 procit, ha régi a BIOS nem fogja szeretni, boltban nézesd meg/frissíttesd.
[g4560-support-out-of-box?], illetve [BIOS (H110M-STX)] ([CPU Support List] 1.5 vagy újabb BIOS kell)
[Adata SU800] az SATA a Deskmini 110 csak M.2 NVME jó.

A jön és a fentieket megoldja, de nálunk még nem kapható a 310 verzió, itt [link] írtam a különbségekről.
A németeknél már árulják: [link]

M.2 Wifik: [link], én ezt néztem ki [link], de aztán nem vettem meg maradt a LAN meg USB BT.

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#43559) Ispy válasza Nirvanus (#43556) üzenetére


Ispy
veterán

Még kész sincsen, de máris kezd gép formája lenni. :DDD

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#43560) Opa válasza MPeter87 (#43548) üzenetére


Opa
tag

Köszi a válaszokat! :R

MPeter87:
Pedig azt olvastam a mervlemezes topicban, hogy a wd black halk. :F
Úgy van tervben, hogy a gyári hűtőt megnézzük, és ha hangos, akkor kicseréljük egy másikra.
Az Alpenföhn Silvretta-t találtam egyedül, ami kapható nem túl vészes áron(6e) ilyen magasságban.
Filmnézés, netezés, office lesz csak a használati terület...

-=MrLF=- :
Köszi, a "csak nvme"-t nem is figyeltem. :R
Ezt a shuttle kit-et én is néztem. Tesztet nem találtam, de gondolom megy rendesen az asrock-ban is nem csak a Shuttle barebone-okban. :F
A 310-es verzió felesleges annak ,akinek összerakom. Majd a bios-frissítést megbeszélem az üzlettel...
A lényeg a csendességen van. Egy keveset fogyasztó 2c/4t-s proci bőven elég lesz neki bele.

(#43561) MPeter87 válasza Opa (#43560) üzenetére


MPeter87
őstag

Akkor átfogalmazom kicsit, hogy megnyugtassalak. :)
A gyári proci hűtőt nem fogod hallani. A vinyó sem lesz zavaróan hangos, viszont emiatt lesz majd a gépnek egy halk alapzaja. Először azt hittem, hogy a hűtő az, majd mikor kicseréltem, rájöttem, hogy nem az volt. :DDD Nem vészes, de úgy gondoltam, hogy el tudom majd teljesen csendesíteni a gépet.

(#43562) Pete55555


Pete55555
addikt

Én nem akarok senkit megbántani (hogy rossz a hallása) de az intel gyári hűtő minden csak nem hangtalan.
Maximum halk(abb, mint sok sz*r), de nem hangtalan.

...Szeretem leracsniztatni...

(#43563) MPeter87 válasza Pete55555 (#43562) üzenetére


MPeter87
őstag

Leszabályoztam bios-ban amennyire lehetett és a wd black jóval hangosabb volt. (meg mondjuk szabályozás előtt is, de lényegtelen :DDD)
Nyilván hajtva nem lesz csendben, de ha csak net, film, office a felhasználás, akkor csendben lesz az is.

(#43564) Ispy válasza Pete55555 (#43562) üzenetére


Ispy
veterán

Nem is emlékszem rá, hogy valaha is használtam volna stock hűtőt, régen sem volt anyagban gazdag soha, az újjak meg egyenesen borzalmasan gagyinak néznek ki fogásra is, egy 4-5k-s hűtő is jobb választás, szvsz.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#43565) #16939776 válasza Pete55555 (#43562) üzenetére


#16939776
törölt tag

Emlékeim szerint volt vagy 3-4 márka aki a ventilátort szállította ezekhez, eltérő belsővel.
Abban egyformák voltak hogy a legegyszerűbb, legolcsóbb motorral-vezérléssel ami alacsony fordulatszámon is nagy nyomatékkal gyorsítja a rotort. Mivel a motortól nem volt csatolás-mentesítve a keret, ezért hallhatóan kopogott/kattogott PWM vezérléssel hajtva.

[ Szerkesztve ]

(#43566) Pete55555 válasza #16939776 (#43565) üzenetére


Pete55555
addikt

Pontosan erre gondoltam :R

Leszabályozva kattog, ha meg fentebb veszem (hogy ne halljam a kattogást) akkor meg hangos.

Ez egyébként sok PWM ventinél jelentkezik, ezért szeretem jobban a fesz alapú szabályzást.

Nem olyan veszett dolog ez amúgy, mert sokan (mint a fenti ábra mutatja) nem is hallják - szerencsére, vagy sajnos nekem jó a fülem :D

Szerk: Még egy dolog. Nem tudom ez mitől van, vagy mi indokolja, de míg a gyári intel procihűtő volt fent, addig bekapcsoláskor először felpörgött max-ra, (sugárhajtómű) majd lassan visszavette a fordulatot. Más hűtőnél/ventivel ezt nem produkálta. Ez másnak is ilyen?

[ Szerkesztve ]

...Szeretem leracsniztatni...

(#43567) #16939776 válasza Pete55555 (#43566) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ezek elég jól gyorsulnak a könnyű rotor és nagy áramfelvétel okán, lehet hogy bekapcsolás pillanatától a bios feléledéséig nincs semmilyen vezérlése, ennek, így elég lehet pár tized másodperc hogy teljesen felpörögjön.
Nagy tömegű kis áramfelvételű ventilátornak meg eltart pár másodpercig amíg felpörög, simán nem veszed észre ha 500ms-ig 12V-ot kap.

Nekem a fix feszültségre pl.: 5V-ra kötött kis áramfölvételű <100mA@12V ventilátorok váltak be, ott ahol megbízható indulással, ónújraindítássál kellett operálni, csendben.

(#43568) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Van valakinek tapasztalata ezzel a házzal kapcsolatban?

[iTX-or-GtfO!]

(#43569) #16939776 válasza Nirvanus (#43568) üzenetére


#16939776
törölt tag

Mire vagy kíváncsi vele kapcsolatban?

[ Szerkesztve ]

(#43570) shteer


shteer
titán

Elcsábultam :B

..szerintem jónak tűnik

(#43571) #25954560 válasza shteer (#43570) üzenetére


#25954560
törölt tag

de durva vagy :DDD
ezigen.

(#43572) #16939776 válasza shteer (#43570) üzenetére


#16939776
törölt tag

Kihívásnak nem lesz utolsó. :R
Kíváncsi leszek mi lesz a véleményed miután megépült, mire elég ez a koncepció.

(#43573) shteer válasza #16939776 (#43572) üzenetére


shteer
titán

először is: nagyon kicsi. másodszorra: nagyon kicsi
:D

kell hozzá méretre szabott tápkábelezés és az SFX-L is necces - jobb lenne egy SF450 helyette
de be tudtam üzemelni a gyári kábelekkel is

cpu-ból csak egy 6500T van benne, a C7 simán elviszi silent beállítással, sőt manuállal lehet megyek még lejjebb vele

vga nincs (egyelőre), ez csak a netezős konfig - ha lenne, akkor kell bele a 9cm venti alulra (v2-es a ház)

minőségi, pontos illesztésekkel, nagyon patent.

a hátlapi 850 EVO-nak tuti melege lesz, előbb-utóbb úgyis egy front socketes STRIX kerül be lapnak

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#43574) hegegabi80 válasza shteer (#43570) üzenetére


hegegabi80
addikt

Irigyellek. :O Én is elcsábulnék rá, ha az árcédula is tetszene. Ami aprón volt, azt vadásztad le? Néztem nem sokáig volt árván.
Kíváncsian várjuk majd a fejleményeket. No ha lesz szabadidőm, lehet csinálok egyet magamnak.

(#43575) shteer válasza hegegabi80 (#43574) üzenetére


shteer
titán

Én voltam :K

..szerintem jónak tűnik

(#43576) #16939776 válasza shteer (#43573) üzenetére


#16939776
törölt tag

Remek - kis - "netezős konfig" lehet ám :)

Van-e sejtésed hogy VGA-val meddig szabad elmerészkedni, ami nem háborgatja a CPU hőmérsékletét nagyon, és elvan magában a perforáció mögött?

(#43577) hegegabi80 válasza shteer (#43575) üzenetére


hegegabi80
addikt

:C Jól tetted, hirtelen én is felfigyeltem rá, de nekem sajna most nem fért bele. :(

Jut eszembe C7-el meg vagy elégedve?

[ Szerkesztve ]

(#43578) Seep válasza hegegabi80 (#43574) üzenetére


Seep
senior tag

Ne sajnald, jo kis kucko. De a metist jobban ki lehet tomni vassal . :))

(#43579) hegegabi80 válasza Seep (#43578) üzenetére


hegegabi80
addikt

jaja metis az igazi :D

(#43580) shteer válasza #16939776 (#43576) üzenetére


shteer
titán

Jó kérdés :)
Van itthon pár VGA, ki kellene próbálni ha lenne időm :)
1050Ti, 1060 6GB
2-3 ventis custom és FE 1070 is

..szerintem jónak tűnik

(#43581) shteer válasza hegegabi80 (#43577) üzenetére


shteer
titán

Jah, a belefér nálam se időszerű (ablakcsere, napelem rendszer)
Majd valami másból elvonom a forrást

C7 teljesen jó :K igaz csak 35W-tal kell elírjon de 820-as fordulattal használom már manual profillal

..szerintem jónak tűnik

(#43582) Nirvanus válasza #16939776 (#43569) üzenetére


Nirvanus
aktív tag

Főleg a melegedésre. Egy A3IONT-I menne bele, meg idővel pár 2 terás lemez.

[iTX-or-GtfO!]

(#43583) #16939776 válasza Nirvanus (#43582) üzenetére


#16939776
törölt tag

Alaplapnak semmi baja nem lehet benne, lemezek 24/7-ben mennek és így néznek ki:

Hűtési mód "silent" és a "mid" állás közé van állítva, PWM ventin ez kb. 800RPM lehet. A levegő 26C°-os lehet körülötte, nem aktív a klíma.

[ Szerkesztve ]

(#43584) Archttila válasza shteer (#43575) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Grat hozza! En vegul lemondtam rola a combosabb konfigom miatt! :)
Dan mar leszerzodott egy bergyartoval aki egyedi coolert gyart a hazba sot, mint azt mar korabban irtam a Noctuatol is jelentkezett egy csoka a topikba aki szinten a CPU hutes tervezesben/kivitelezesben? segedkezik. Mondjuk ahhoz a procihoz nem kell ennyire elkalandozni :D

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43585) Nirvanus válasza #16939776 (#43583) üzenetére


Nirvanus
aktív tag

Az bőven belefér, főleg 0-24ben. Bár egy CO ventit Noctua-tól megéri beletenni. Köszi az infót. :R

[iTX-or-GtfO!]

(#43586) Ispy válasza Nirvanus (#43568) üzenetére


Ispy
veterán

Nincsen, ez nem metis. ;]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#43587) Pete55555 válasza Ispy (#43586) üzenetére


Pete55555
addikt

De gonosz... ;] :DDD

...Szeretem leracsniztatni...

(#43589) Grave_444


Grave_444
nagyúr

Metis tulajok! ;]

HDD-t kiveszem és passzív táp mellett félpasszív kártya és SSD lesz. Akkor már a 2db venti se fix 5V-ot kapjon legyen kapcsolós gondoltam.

A videókártyánál hátul van egy műanyag kivehető takaró.
Arra barkácsoltam egy lyukat, amire egy mezei 2 lábú kapcsolót tettem. :) Így házon kívül manuálisan lehet állítani. Nem nagy cucc csak megosztom veletek. ;]
Kép is lesz holnap.

(#43590) AxBattler válasza Grave_444 (#43589) üzenetére


AxBattler
félisten

Teljesen jó megoldás. Milyen modell?

Én potméteren gondolkodtam anno, de inkább hagyom, hogy az alaplap kezelje... most éppen jól működik, aztán meglátjuk.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#43591) Grave_444 válasza AxBattler (#43590) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Fogalmam sincs, munkahelyemen találtam a fiókban. :)

(#43592) hegegabi80 válasza Grave_444 (#43589) üzenetére


hegegabi80
addikt

Ha így haladsz lassan már venti se kell a gépedbe. :DD Várjuk a képeket.

(#43593) Grave_444 válasza hegegabi80 (#43592) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Csúnya lett nagyon. :DDD
De legalább nem látszik.

(#43594) shteer válasza Grave_444 (#43593) üzenetére


shteer
titán

Egy metisen nem lehet tovább rontani ;]

..szerintem jónak tűnik

(#43595) Ispy válasza Grave_444 (#43593) üzenetére


Ispy
veterán

Nem baj ha ronda, irány a gány topik, ott még lehet nagy sikere. ;]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#43596) Ispy válasza shteer (#43594) üzenetére


Ispy
veterán

Csokiláma ezt párszor megcáfolta már. :DDD

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#43597) vtomi2


vtomi2
őstag

Metis tulajok, tapasztaltátok, hogyha adatot másoltok az előlapi usb portokon, akkor nagyon csúnyán belepiszkít a fejhallgató kimenetbe? Azt hittem, hogy a hangkártyám haldoklik, aztán most megfigyeltem, hogyha másolok vmit telóra akkor jön elő :W Persze csak miután átcsoportosítottam a nyaralás pénzt , hogy hamarabb vehessek DAC+AMP kombót vettem észre, hogy mi okozza :W

(#43598) #16939776 válasza vtomi2 (#43597) üzenetére


#16939776
törölt tag

Az ilyet földhurok és árnyékoláson vezetett jel tud okozni, ami a zavarokat összeszedi.
PC-s előlapi kivezetések messzire elkerülését a legtöbb periféria gyártó ki szokta emelni a készülékhez kapott brossúrában, és meg szokta ezeket jelölni mint teljesítmény-minőség problémák melegágya.

Nálam a egyedül Monitor adja a földet a DVI csatlakozón keresztül a "hangos" PC-nek, minden máshol földfüggetlen. Hangkártya ki/bemenetei szimmetrikus XLR-ek.

[ Szerkesztve ]

(#43599) shteer válasza vtomi2 (#43597) üzenetére


shteer
titán

és most mi lesz? nyaralás, dac vagy új ház? ;]

..szerintem jónak tűnik

(#43600) vtomi2 válasza #16939776 (#43598) üzenetére


vtomi2
őstag

Tudom, hogy nem ajánlják az előlapi csatlakozókat, de ilyet még sose tapasztaltam :U

(#43599) shteer: DAC+ AMP, és olcsóbb kirándulás :D

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.