Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56952) ubyegon2 válasza tordaitibi (#56951) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A helyedben annak alapján, milyen igényeid vannak, a Linux Mint Mate verzióval vagy a Linux Mint XFCE-vel kezdenék, live-ban kipróbálható mindkettő. itt találod a letöltő linkeket
Nagyon fapadost nem ajánlanék, mert az kicsit a könnyen kezelhetőség rovására menne. Amúgy a XFCE 17.3 32 bites már egy igen gyenge gépen is üzemelt, amire telepítettem. Reméljük a VGA is OK lesz. (2GB memóriától már 64bit javasolt)

Ezekkel kezdd, ha esetleg nem menne valamiért, akkor érdemes a fenti két asztali kezelőfelület 17.3 verzióját kipróbálnod.

Az USB tunered vagy benne lesz a kernelben/firmware-ben vagy nem, ez majd kiderül. A home user használatra viszont minden benne van mindkét változatban.

A win10 mellé telepítés miatt nem ártana az Összefoglalóban linkelt vonatkozó írásokat átnézned. Gyanítom először majd dual-bootot akarsz....

Win alatt a Rufus-szal javasolják az iso pendrive-ra írását.

Egyébként van itt ez a fórumtársunk által összerakott remaster, Ubuntu 14.04.5 OpenBox 64 bit remaster 2017 szeptember, ez elég lightos, de teljesen használható, ha ezt is kipróbálod, meglátod, miért írtam a kezelhetőséggel kapcsolatos dolgot, de lehet először nekiugrani bármely Linuxnak, nem is lesz nehézkesebb nálad a kezelése. Teljesen értelemszerű a menü meg a többi is minden javallott változatnál amúgy.

[ Szerkesztve ]

(#56969) ubyegon2 válasza tordaitibi (#56965) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezzel az SSD-s nyekergéssel pont nyitott ajtón estél be, az elején volt ilyen parásabb időszak, amint az éppen így megvolt Win alatt is, sőt, ha a Flash topikot olvasod, a mai napig paráznak a winesek, hogy jó-e így, használhatom a meghajtót......itt jön a fantörpikus válasz rá! Nem, inkább a Win sajátját rakd vissza....2006-os mellesleg. :-)

Ma már a desktop Linuxokon sem kell semmit állítgatni, ellenőrizned sem kell, éppen csak amiatt érdemes, mert több Linux több alapbeállítás, de egyikkel sem lesz gon a TRIM-mel, az alignálással sem. Ezek az írások 12.04 és 14.04 verziók idején születtek, de ott maradnak, mert sokan mégis akarják ellenőrizni, optimalizálni az SSD-t. Ez van.

Nem ezért nem hódít teret igazán, hanem mert az embereknek az idióta tanárok is olyanokat mondanak a Linuxról, amit anno láttak....én se könnyen győztem meg némely kollégámat, hogy rakjunk a gépére egyet. Azóta persze mindegyik örül és használja.

Nincs infójuk az embereknek, ha meg van, az téves, de nagyon! :((

ezt már általánosságban írom:
Mindegy, ne menjünk bele lin-win flame-be, mert annak sosincs jó vége! Mint ahogy kolléga is imént nagyon kezdte emlegetni a Linuxos gondjait, meg ilyen nincs winen..... no meg a router.....ja, hogy egy ember csinálja a tomatot!? Hát kérem szépen, rakjon rá wint, aki akar. ;)

(1)

[ Szerkesztve ]

(#57001) ubyegon2 válasza tordaitibi (#56998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tök alap kéne, semmi csicsa és sallang, megfelel a primitív megjelenés sőt ez a legjobb.

A fapados változatok kevésbé felhasználóbarátok sajna. :)

Az XFCE is beállítható ezért elég jól, érdemes próbálgatni a beállításkezelő-t, azt gondolom megtaláltad már.

Sok dolog alapból fenn van, sok dolog a tárolókból érhető el, de van olyan is, amire ha rákeresel, találsz PPA-kat, ezek személyes csomagtárolók, amiket itt ajánlunk vagy Linuxos honlapokon találhatók, megbízhatóak.

youtube-dl - ez a terminalos változat a yt letöltőnek, de ha beírod a keresőbe a csomagot és hozzáírod hogy gui, találsz egyből egy GUI-s változatot.

PPA-t úgy tudsz használni, hogy a terminalba egyenként használod ezeket a parancsokat:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install youtube-dlg

Az első felveszi a tárolók közé a PPA-t, a második frissíti a rendszer által használt tárolókat, a harmadik telepíti az install után beírt csomagot. Ez a linkelt leírásban is le van írva.

Nem árt amúgy, ha az Összefoglalókat átolvasgatod, mert sok dolgot kimazsolázhatsz belőlük. Ha valami programot akarsz használni, amit Win alatt megszoktál, ezzel rákereshetsz, többnyire van valami alternatíva.

A hsz-ek között is érdemes nézelődni, rákeresni szavakra, például 2-3 napon belül a yt letöltés is szóba került 2x is. [link] [link]

Az egyik linkben láthatod a .deb változatát annak a csomagnak, ami PPA-n is fenn van. A .deb változat telepítése még egyszerűbb, letöltöd és rákattintva egy gdebi nevű telepítő automatikusan telepíti is (ez nem minden disztórban van így, de Mint-ben igen) csak a jelszót kell megadnod.

Sajnos van, hogy a csomag valami függőség miatt nem települ, ilyenkor másik verziót keresünk vagy a függőségként jelzett fájlt próbáljuk telepíteni. Egyelőre célszerűbb az első módszert választanod.

Ennél a yt downloadernél viszont a PPA a szerencsésebb, mint látod, gond nélkül fogja telepíteni a terminal:

~ $ sudo apt-get install youtube-dlg
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
libwxbase3.0-0v5 libwxgtk3.0-0v5 python-twodict python-wxgtk3.0
python-wxversion
Ajánlott csomagok:
libav-tools | ffmpeg
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
libwxbase3.0-0v5 libwxgtk3.0-0v5 python-twodict python-wxgtk3.0
python-wxversion youtube-dlg
0 frissített, 6 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 10,6 MB.
A művelet után 51,2 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]

---------------------------------------------------------------------------------

Ezt próbáld most végigcsinálni, aztán nézegesd az Összefoglalóba a linkelt írásokat, próbáld a beállításokat és ami nem megy, írd le. XFCE-t nem nagyon ismerem, de ezek a telepítéssel kapcsolatos dolgok általánosak mindnél.

A Menü keresőjébe alul beírod a yt betűket és már ott is lesz a letöltőprogram.

[ Szerkesztve ]

(#57050) ubyegon2 válasza tordaitibi (#57049) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A „chmod” parancs rövid ismertetése

Ezen a példán keresztül próbáld megérteni a parancsot, én is így szoktam, bár általában angol nyelvű leírásokból, az kicsit nehézkesebb. :D

Terminálban futtathatóvá kell tenni a telepítő szkriptet, majd futtatni kell:

sudo chmod +x install.sh && ./install.sh

A Kapitány által írt chmod-os sort terminalban kell futtatnod majd.

Terminál lett a vége mert a deb telepítő nem tudta felpakolni a függőségeit.
Lehet, hogy te se a megfelelő verziót választottad ki amúgy, mint az első hsz-ben én is rosszat jelöltem ki.....de legalább látod, mennyi telepítési mód van. ;)

Sajna PS-t még életemben nem láttam.

http://letix.hu/ - ezt érdemes tanulmányoznod a parancsokkal kapcsolatban, például nézd meg itt mit ír a chmod-ról.

Ugyanaz a legjobb Linuxos wikiben. Chmod

[ Szerkesztve ]

(#57085) ubyegon2 válasza tordaitibi (#57081) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Annál a gépnél sok oka lehet a lassú leállásnak. Ha biztos, hogy inaktív a hibernálás és az alvó állapot, akkor még egy dolgot megnézhetsz ebben a fájlban:

cat /etc/systemd/system.conf

ezt a sort keresd meg:
#DefaultTimeoutStopSec=90s

ha nincs előtte a #, akkor rakd be, ha ott van, vedd ki és állítsd át az értéket mondjuk 2 sec-re.

A szerkesztéshez az alábbi parancsot add ki terminalban vagy az ALT+F2- lenyomva a kis ablakban:

gksu xed /etc/systemd/system.conf

A cups csomag is szokott 1:30 leállási késleltetést csinálni, ha nincs nyomtatód, akkor ezt a csomagot le is szedheted:

sudo apt remove cups

ha kell a cups, akkor állítsd le és inaktiváld az alábbi parancsokkal:

sudo systemctl stop cups-browsed.service
sudo systemctl disable cups-browsed.service

ez a parancs ellenőrzi a szolgáltatás állapotát:

sudo systemctl status cups-browsed

Remélem valamelyik használni fog.

[ Szerkesztve ]

(#57212) ubyegon2 válasza tordaitibi (#57211) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem biztos, hogy jól értem, mire van szükséged, de biztonsági kamerákhoz van néhány program Linuxra is. [link] [link]

(#57219) ubyegon2 válasza tordaitibi (#57216) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

xed betűméret, Szerkesztés, Beállítások:

Ez a FF-ből való link áthúzás nálam Cinnamonon működik asztalra is és egyből másik meghajtóra is fájlkezelőn keresztül. Tippem sincs, nálad mi lehet most a bibi. :U

[ Szerkesztve ]

(#57229) ubyegon2 válasza tordaitibi (#57227) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem roppant egyszerű a felépítése a Linuxnak, csak el kell felejteni a Wint, úgy könnyebb megérteni. Most az a helyzet nálad, hogy felraktad és még mielőtt megértenéd a legegyszerűbb működési elveit a Linuxnak, már próbálgatnád, ez teljesen normális, minden laikus így kezdi. Ez azért nem baj, mert ha egy folyamatban elakadsz és utána meg tudod oldani, az könnyebben rögzül. ;) Nem kell elijedned a Linuxtól, csak meg kell szokni, hogy itt kicsit más a dolgok működése, mint Winben. Nemsoká rájössz, mennyivel egyszerűbb a felépítése és a kezelése.

Ahogy a kolléga is írta, rendszerfolyamatokba avatkozó program csak egy működhet. Azt a Szoftverközpontot inkább csak arra használd, hogy keresgélj benne, ne onnan telepíts!

A Synaptic jobb lenne kezdésnek. Kipróbáltam, nekem onnan feltelepült a sweethome3d.

Valami hibát is jelez a tárolókkal kapcsolatban nálad, milyen tárolók vannak fenn?

inxi -r parancs kimenete

Synapticban meg tudod nézni, milyen függőségeket igényel a program, de ezeket a Synaptic és a terminal telepítés is kezeli, felrakja, ha elérhető a számára hozzáférhető tárolókban. Neked ezekkel a függőségekkel Mint alatt nem kell foglalkoznod.

A zöld négyzet jelzi a képen, hogy telepítve van a csomag.

Nézzük meg a tárolóidat először. inxi -r parancs

Pontosan melyik rendszert használod most? inxi -F kimenet jó lenne, ez nem olyan hosszú, nem kell pastebin sem. Csak másold ide a kimenetet.

[ Szerkesztve ]

(#75318) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75311) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A héten megy fel egy Mint és tesztelni fogom.

No erre kíváncsi vagyok! Elméletileg, ha ugyanazon Ubuntu alapú, akkor működnie kéne. Persze ugyanazon DE-vel, ami viszont érdekes lesz. ;]

Ezt a mini PC-t több helyen láttam előtelepített Linux-szal árulni. És mindenhol Ubuntuval van előtelepítve.
A kezdőknek favorizált Mint egyiknél sem szerepel.

A Linux Mint csapat saját/partneri gépeket forgalmaz*, többek között boxokat is, emiatt nem fogod látni más előretelepített kütyükön. ;)

például ezek

*kicsit olcsóbb meg jobb kinézetűek is! :P

[ Szerkesztve ]

(#75322) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75320) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

&(#75319) peterattila

Na nem olcsó, az tuti, de legjobbat a legjobbnak! ;] Egyébként tegnap megnéztem az emlegetett csodát, valami abban a kütyüben lehet, amire allergiás a Linux. legalábbis eddig az volt. Vannak notebookoknál is olyan tipusok, amire köztudottan szinte lehetetlen Linuxot hegeszteni.

Vagyis a Mintbox Basic és a Mintbox Mini irgalmatlanul túlárazott.

Nem is tudom elképzelni kik veszik, de legalább van. :K

(#75321) mefistofeles

Hát ugye, ez így nem jön össze sosem, de jó ha felkészül erre a kolléga. Mint-en se Gnome, se KDE.....

[ Szerkesztve ]

(#75330) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75325) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem rajtam múlik, inkább az adott szituáción. De most nézd el nekem, hogy nem vagyok topon galádkodásban, mióta másik elmenős melót próbálom összehangolni az itthonival, folyamatosan aludnák, még amikor alszom, akkor is csak aludnék.....majd beáll ez azért hamarosan. Reménykedhetünk. :DDD (no meg gyakorlatilag én is öregszem)

(#75465) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75462) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek a systemd meg journalctrl parancsok univerzálisak, nincs közük a csomagkezelőkhöz közvetlenül, Ubuntukon is működnek.

Ez is hasznos lehet neked, legalábbis a benne lévő link, ha még nem ismered.

ide is kirakom, mert nem baj, ha több helyen is megvan:
#How To Use Journalctl to View and Manipulate Systemd Logs

[ Szerkesztve ]

(#75468) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75467) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

INM! :) Nézz vissza, mert ilyenkor mindig szerkesztgetem menet közben.

(#75706) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75705) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

/etc/systemd/journald.conf és itt létrehozni az alábbi bejegyzést:
SystemMaxUse=100M

Pár napos kezdőt épp az ilyesmitől óvnék, mint a conf fájlok módosítgatása, nem beszélve arról, hogy az alapján, amit leírtál abszolút semmit nem fog tudni csinálni. Log fájlokat meg nem kell tudnia olvasnia, ha valami gond van, megmondják mit rakjon pastebin-nel ide és a hozzáértők megnézik. Ha töröltetitek a pár napos kezdővel a log file-t, csak kitoltok vele. szerintem, de inkább át is adom nektek a terepet, ha már ennyien összejöttek, akik szerint az nem segítség, amit én írok

Nekem bő 6 hónap alatt 1,4GB a log mappa.

[ Szerkesztve ]

(#75710) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75709) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem én, hogy nálad ez így működik KDE-n, de a kérdezőnek halvány fogalma sincs erről, ráadásul Cinnamon-t használ talán, ott meg így nem fog működni. De ezen kívül is van aggályom, hogy pár napos kezdő conf fájlokat piszkáljon, akár egy space vagy vessző rossz helyre és nyeklik is a rendszer. Ha még log fájlok se lesznek.....de végül is a clean install-t is gyakorolni kell, ebben van valami. :K

No mindegy, ügyeskedjetek, én megyek elkezdem javítgatni a hozzáállásomat inkább.

Amúgy terminalban a nano-val is pofon egyszerű a szerkesztgetés, majd egyszer próbáld ki. Ez azért jó, mert ha tudod, akkor gyakorlatilag minden felületen működik ugyanúgy. Meg felület nélkül is. PálcikaWM-mel is.

[ Szerkesztve ]

(#75752) ubyegon2 válasza tordaitibi (#75750) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ne példálózz a nevemmel és ne hivatkozz rám nevesítve nem szakmai témákban.

Nem értem a problémádat, mivel Te már a Linuxos közösségben egy jelenség vagy, mondhatni ikon, így a nick-ed fémjelezte megemlítések ennél fogva teljesen normálisak. És egyébként kifejezetten szakmai témához illeszkedik, mivel szakmai segítségbeli nehézségekről van szó.

Ha a Tordai Tibor nevet valaha tiszteletlenül vagy bárhogyan is megjelenítem, szólj. Az egy dolog, hogy a nicked hasonló a nevedhez, de nem az a neved, gondolom ezt egyformán látjuk. Tisztelettel írtam rólad, az a Te döntésed volt, hogy az egész itteni Linuxos közösségnek kvázi nekiugrasz az inkriminált blogoddal, ami fájó, de tele volt valótlanságokkal és még sokáig fognak emlegetni.

Engem is szoktak itt nevesíteni(nickesíteni) és nincs ezzel bajom, az sokkal rosszabb, amit imént csinált kollegina nickű ft, hogy úgy írt rólam, hogy kiemelte, még nevesíteni se kíván!

Pedig hivatkozhatnák naponta a bunkóságodra de nem teszem,
ez mutatja az irántad való tiszteletemet.

Itt megint van kis logikai bukfenc, hiszen leírtad ugyanitt, hogy tajparaszt vagyok és bunkó! :DDD :R

Még egyszer leírom, a nevedet senki nem gyalázza! De én felhatalmazlak, ha gondolod, bármikor írhatod irántam való tiszteletből, hogy tajparaszt vagyok! :K

Tudod mi lenne bunkóság amúgy? Ha a blogodat idecitálnám és nick nélkül írnám azt, hogy ezt egy idióta írta! Na az bunkóság lenne, ezért is tartom fair-nek, ha konkrétan megnevezem kivel mi bajom van. Neked ez nem tetszik, megértem, de mint látod, ebben nem igazán értünk egyet. Van jogorvoslati lehetőséged itt a fórumban, fordulhatsz hozzájuk :)

[ Szerkesztve ]

(#76133) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76128) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre a bunkózásra nem reagálnék, mivel ez a Topikgazda dolga. A blogodat elég volt egyszer átolvasnom, gondolom amit sokan ott leírtak neked, csak elolvastad. ;) Többször nem minősíteném.

Ezért kerestem másik klienst, ami az Ubuntu repokba van azt 2018 óta nem babrálták,

Azt írtam másodiknak, de azt a .deb fájlt is nézted, amit a hsz elején linkeltem?

onedrive (2.4.7-1) unstable; urgency=medium

* New upstream release

-- Norbert Preining <norbert@preining.info> Mon, 09 Nov 2020 09:02:14 +0900

Látod a dátumot? Az egy dolog, mi a véleményem a blogodról, de ha neked vagy bárkinek írok valamit, akkor mindig segítő szándékkal írom, ha ez nem ment át eddig, akkor nem nekem vannak értelmezési gondjaim. Rengetegen imádnak itt, de azt még senki nem említette, hogy nem tényleges segítséget próbálok nyújtani. Mondjuk most nem kellett volna, mivel Winnel kapcsolatos, így sok értelme valóban nem volt. Igaz Te a blogodban is írtad, hogy neked nem segített senki, de kinek mi fér rá az arcára....

(#76139) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76135) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

az talán túl egyszerű lenne kollégának vagy a blogba nem illeszkedne.

No de ezt nem neked írtam, ha erősebben megfigyeled. :D

Amúgy meg amiket a blogodban írtál, simán lenyelhetnél egy kis utópiszkálódást, már csak önkritikai célzattal is. :K Ez a vénasszonyos nyekergés nem néz ki túl jól.

béka :R

(#76163) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76161) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kivételesen írok neked mégis. Amiatt, mert írtó nagy marhaságot csinálsz.

20 éves számítástechnikai múltam
Ez fent van a Megasyncen, ami ingyenes 50 gigáig.

Ugye tudod, hogy a Mega az, aminek a tulaját az előző filesharing miatt lecsukták és akkor le is nullázott mindent? Ne csak ide rakd, ami tényleg fontos, mert sok tárhely meg free, de nem tartom stabilnak épp az imént leírtak miatt.

Amúgy nekem van 3 google accountom, csak böngészőből használom, sajnos buta valami, mert nem tudja, amit kéklufi ír, hogy realtime sync-ben nem kéne dolgoznia. Ahogy a telóval valamit felveszek vagy a gépen felrakok Drive-ba, az egyből ott van a másik eszközökön is.

No tényleg kiszállok ebből a thread-ből, annyi nagytudású van már itt amúgy is, de amit a Mega-val kapcsolatban írtam, tényleg fontold meg.

Egyébként amit leírtál, abból nem következik, miért is ne lenne neked is megfelelő a böngészőben való használat, de ti értetek hozzá. Jól láthatóan.

[ Szerkesztve ]

(#76167) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76165) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :)

Valamit szögezzünk le és ebben szerintem teljesen egyet fogunk érteni, egy felhő alapú tárolás mindig is bizalom kérdése volt.

Nyilván, de épp a fenti hsz-ből is láthatod, mennyire igaz ez, de a google szolgáltatásait nem hasonlítanám ezekhez mégsem, igaz ott egyre nagyobb része csúszik át lassan fizetősbe, most éppen a Fotók.

Ezzel a realtime-mal kicsit félrementünk, mert egyrészt nem valós idejű, másrészt ugyanakkor szinkronizál, ez nem attól függ, hogy klienst használ valaki, a kliens max jelzi, ha valami felkerül másik platformon. De én végig home user használatról írtam, no mindegy, az adatok ugyanúgy mozognak, ha van kliens, ha nincs, de ha fontos a jelzés, akkor a kliens célszerűbb, nyilván.

Pl. csinálok egy képet/videót a telefonnal, mindenféle wifi meg smb megosztás meg usb kábel vacakolás nélkül 3 másodperc múlva ott a kép a számítógépemen, szerkeszthetem, forgathatom paintolhatom, csomót köthetek rá, 3 kattintással megoszthatom a linkjét, vagy megoszthatom csak azzal, azokkal akikkel én akarom stb.

Ehhez nem kell kliens meg kábel, de persze wifi az nem árt, remélem ez kliensnél is hasznos. De ha nektek az jön le, hogy csak klienssel működik úgy, ahogy szeretnétek, nekem 8. ;]

[ Szerkesztve ]

(#76174) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76173) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha egy villámcsapás viszi a pc-t, meg a mellette lévő nas-t akkor ennek így értelme nulla. és adatmegmaradás is nulla.

Atyaég, ez elég gáz így, fura ha valaki mindenféle védelemről gondoskodik, de egy 4-5000-es tétel, egy minőségi áramvédős elosztó már eszébe sem jut!* Én 4500-ért vettem egy Philips-et, TV, PC, etc van bedugva. Egyébként egy minőségi NAS-ban van túláramvédelem is, egy tenyérnyi doboz nem véletlen kerül 60000 pénzbe. ;) HDD nélkül!

*nem ellened szól ez sem, mert sajna nagyon jellemző a jelenség

[ Szerkesztve ]

(#76178) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76177) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudod Uby én 14 éves korom óta, 42 éve foglalkozok erősárammal, ez a szakmám.

OK, most már tudom és köszi a rövid ismertetést, nem nagyon értek az áramos dolgokhoz. Ettől függetlenül értettem amit írtál! De én mégis vettem áramvédő elosztót, mert mint írod, egy villám is agyoncsapja, de már akkor megérte, mert nem az utána lévő dolgokat csapja agyon, remélem. Egyébként ha nem látom, hogy van rajta külsérelmi nyom, tuti nem dobom ki, meg ha nem vagyok itthon, nem is tudom, hogy kapott-e villámot. Mindegy, 100%-os védelem úgy sincs.

Viszont ez az áramos hsz-ed meg az ellen van védve, hogy belekössek! Tényleg sík hülye vagyok az egészhez. :DD

(#76306) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Telepítenék egy Linuxot, arra az ssd-re amin már több is volt, és a telepítő a partíció létrehozásánál hibaüzenettel kilép.

Ismert okok miatt nem akarok belevauzni a thread-be, csak annyit segítek a későbbi segítőknek, hogy megkérlek ezt a hibaüzenetet legalább a Látüasszonyok topikjába írd meg! Csak az érne valamit, az összes többi, amit írsz csak rizsa. Azok az 1MB közbeékelt helyek kellenek, a rendszer csinálja őket SSD-re, ha nem tenné, nem lenne jó az alignálás. Ezért célszerű manuálisan megsszabni a tól-ig méretet. De amiről szó van, az nem partició! Már csak látod Te is, hogy ha az lenne, akkor már most 5 darab lenne a lehetséges 4-ből. ;]

(#76308) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76307) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor eddig hogyan tudtam az ssd végén lévő unallocate helyre vagy 5 Linuxot telepíteni eddig?

Úgy, hogy igen kitartó vagy. :DD Mer'ugye unallocate helyre még senkinek nem sikerült egyet se telepíteni. Szerintem ezt sem olvastad még, anno az új összevont topikhoz készült nagyon konyhanyelven íródott szöveggel. Meghajtók, partíciók

Amíg az alapvető ismereteid nincsenek meg, kár vitázni azon, mit hogyan nem csinálhattál.

unallocated helyet értelemszerűen tudsz particionálni, kb olyan, mint a földet tudod szántani, arra van! Törölni nem tudod, mert unallocated. Picit bele kéne mélyedned a témakörbe szerintem. Én is laikus vagyok, de kénytelen voltam pár infót összeszedni a témában.

(#76310) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76309) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha rosszul fogalmazok, és Te is tudod hogy mit szeretnék mondani, akkor...,

Azért próbállak javítani, mert particionálásnál pontosan kell fogalmazni, nem bántani akarlak ezzel.

Miért azonnal a "nics ismereted" szavakat kell használni?

Ez is csak tény, nekem milliónyi dologról nincs ismeretem, ez se bántás. :N

Az unallocated helyet megformáztattam a telepítővel ext4-re, így jó?

Jó, de az 1MB helyet azt ne bántsd, csak ami utolsó helyen van.

igen tudom mi az partíció eltolás és kb. tisztába vagyok a partíció és a fájlrendszer kifejezésekkel, sőt nem átallottam belemélyedni az efi és a gpt rejtelneibe sem.

Akkor bocsi, előző hsz-ed nem utalt erre. Azt viszont nem értem, a Manjaro telepítője miért nem boldogul vele, nincs ott is a telepítés particionálójánál olyan opció, amivel a külön particionáló indítható? Mert annak ugyanúgy kell működnie mindenütt, az install helper meg lehet hibás valamiért. Ilyen Archklónoknál valamiért gyakori.

A képernyőképen látszik hogy elsődleges, nem logikai. Win kiírja.

Nem is lehet logikai, mert előbb kiterjesztett particiót kéne csinálnod és abban logikait. Akkor így particionálva már megy a telepítés?

(#76319) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kivételesen nem csináltál semmit rosszul, lassan 4 éve ezt eljátssza nálam is a Manjaro GRUB, tényleg nem értem, miért nem javítják. Ebben megtalálod a megoldást, jegyezd is meg, mert később is kelleni fog. :K

2 ismerősömnek is ajánlottam és hoszú ideje használják csak néha megakadnak és akkor jó lenne ha a konkrét OS előttem lenne, könnyebben menne a távsegítség.

Én már meguntam a javítgatását, ha nagy ritkán kell Manjaro, akkor fallback-ból indítom. Az a jó, ha csak Manjarot raksz fel másnak, mivel így sosem találkozhatnak ezzel a buggal.

[ Szerkesztve ]

(#76328) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76327) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére :F a konkrét hibaüzenettől folyamatosan megkímélsz bennünket és helyette saját következtetéseket írod csak le, de ezek jó eséllyel lehetnek tévesek akár. Mi van ha az elsődleges partició készítése előtt csak egy Warning-ot dobott fel a rendszer, amit tudomásul véve, figyelmen kívül lehetett volna hagyni?

A particionálás eléggé kötött rendszerű platformfüggetlen művelet, ezért is írtam, hogy használj particionálót, ne az install segédet használd particionálásra. Ezek veszedelmesek, nekem anno Chakra alatt az install helper simán felcserélte a meghajtók betűjelét! :( Szerinted boot után mennyire volt ez gáz?

[ Szerkesztve ]

(#76331) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76330) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Teljesen igazad van, annyi a mentségem hogy a szóbanforgó pc-től 3 napja 21 kilométerre tartózkodok fizikailag, így nehéz

Ja értem, most nem tudsz a gépben perzekútorkodni, távolról sem. Ez elkerülte akkor a figyelmem, bocs. :B

A telepítő ugye felajánl 3 opciót.

Rendszerindító telepítése a meghajtó gyökerébe,

Ez az amikor simán választod mondjuk az sda-t, ekkor felrakja a GRUB-ot és végigtallózza a meghajtót* más rendszereket találva, azokat berakja az indítóba.

*helyesen a gépben lévő összes elérhető meghajtót

rendszerindító telepítése a linuxos partícióra,

Ez az amikor külön, a rendszer által foglalt particióra rakod a GRUB-ot, mondjuk sda1-re, ha arra került a /. Ebben az esetben más rendszer sda-n lévő GRUB-ja nem fogja ennek az sda1-en lévő rendszernek a GRUB-ját felülírni. (ez lehet hasznos esetedben, mert a Manjaro GRUB nem íródik felül)

és ne telepítsen rendszerindítót.
Én ez utóbbit választottam
Ez utóbbi esetben hogyan indul el a telepített rendszer?

Ebben az esetben nincs rendszerindító, értelemszerűen semmi nem fogja indítani a rendszert! Ha viszont más meglévő rendszert indítva annak a GRUB-ja frissítésre kerül, akkor betallózza ezt a rendszert is és onnan már fog indulni.

röviden ennyi

[ Szerkesztve ]

(#76335) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76332) üzenetére


ubyegon2
nagyúr


Kb ezt fogod látni majd és akkor jöhet is az ebben javasolt megoldás. Illetve az, amit archklóner kollégák imént javasoltak. (én mindössze csak arra utalok, hogy mi lehet a probléma 99%-os valószínűséggel)

Ennek a boot.cfg részletnek az utolsó sorában láthatod az átírt részt:

submenu 'Speciális beállítások ehhez: Manjaro Linux' $menuentry_id_option 'gnulinux-advanced-69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1' {
menuentry 'Manjaro Linux (Kernel: 5.6.16-1-MANJARO x64)' --class manjaro --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-5.6.16-1-MANJARO x64-advanced-69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1' {
savedefault
load_video
set gfxpayload=keep
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos4'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-ieee1275='ieee1275//disk@0,msdos4' --hint-bios=hd0,msdos4 --hint-efi=hd0,msdos4 --hint-baremetal=ahci0,msdos4 69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1
fi
linux /boot/vmlinuz-5.6-x86_64 root=UUID=69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1 rw quiet apparmor=1 security=apparmor udev.log_priority=3
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.6-x86_64.img

[ Szerkesztve ]

(#76350) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76349) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! :K A módszert ne feledd, mert másik disztró GRUB frissítése újra előidézi ugyanezt az állapotot.

Ezt netkepcsolat nélkül honnan tudta ilyen pontosan...?

Ne hülyülj már, ez Manjaro! :D Mondtam neked, ha ez működik, akkor csodákra képes. Amúgy meg fene tudja, nekem wifit is rohadt nehezen hozta össze mindig, kivéve az utolsó verziót, de ha tényleg nem volt net vagy nem emlékezett live beállításokra véletlenül, akkor beépített látóasszonnyal is rendelkezik. Ha a csomagszámot eltalálta, akkor kellett, hogy legyen valami.... :K

(egyébként tényleg el tud tárolni infókat telepítés előtti állapotból több disztró, nálad is valami ilyesmi lehetett ez, legutóbbi disztró telepítésénél első boot után már el volt mentve a wifi jelszava)

[ Szerkesztve ]

(#76358) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76352) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mit akarsz? Ez egy igen hatékony screen locker akkor, nem? :D Tényleg nem cicózik a Manjaro.

Így is marad, amúgy is csak akkor lesz indítva ha Manjarós problémát kell távsegítenem.

Szerintem elég gyakorta lesz nálad indítva, ha így megy! ;] Bocsi, de én szóltam. Ha a Manjaro működik, akkor tényleg tuti, néha szerintem azért még a fanok is dobnak pár keresztet upgrade-kor, szóval.....

No de ne panaszkodj, ahogy látom Te vagy az egyetlen olyan távsegítő, aki nem lehetetlen küldetésre vállalkozott.

[ Szerkesztve ]

(#76362) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76360) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, értem én mire gondolsz, de ezek a GUI-s megoldások néha logikátlanra sikerülnek, főleg azért, mert az általad említett beállításokat is a userre bízzák. Ha belegondolsz, Te állítod be ilyen logikátlanul, de én is persze, mert autologinom van, de ha melóban pár percre otthagyom lezárva a képernyővédővel, csak abban bízhatunk, hogy nem jut eszébe senkinek egy reboot....egyszóval a user túlzott kiszolgálása miatt van ez az értelmetlenség is. (nekem amúgy ismerős ez a téma, már lehet, hogy beszéltünk is róla régebben)

Szóval ritka eset, de most igazat kell adnom neked! :K

(#76361) I02S3F

Ja, ezekre a rövid időkre tényleg jó amúgy. Azt azért nem hiszem, hogy ezt így jónak gondolják a fejlesztők, egyszerűen az van, amit írtam előbb. Gyakorlatilag egyre inkább a képzetlen userre szabnak minden GUI-s megoldást. :(

[ Szerkesztve ]

(#76432) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76431) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De azt biztosan tudom mik az Arch előnyei.

Köszi az összefoglalót! :R Én tuti öreguras vagyok, mert nemcsak a Mint 100%-os stabil és minden megvan, ami kell, de még pár évig mellette a Debiannal is tök jól elvoltam, igaz az arra kellett, hogy kicsit tanuljak, mert a Mint-et felrakom és a következő verzióig nem sok dolgom van vele, ha eszembe jut frissítem. Lassan 7. éve megy ez, azóta pár tucatszor Manjarot is próbáltam használni, utóbbi 4 évben az a hiba idegesít, ami nálad is jelentkezett. Meg persze az iwlwifi, mert nagyon jók a friss csomagok, de ez éppen beta.a verzió volt, tele hibákkal. Egyébként a szögegyszerű csomagokat nem mindig értem, miért adják ki addig, amíg nem használható, de mivel a rollingosok erre vannak rákattanva.....Nekem ennyi idő alatt kialakultak a használt programjaim, lehet ezért is vagyok el egy stabil disztróval. ;)

Kicsit fentiek miatt döbbentett meg a kolléga, ahogy a Mint-et összehasonlította a Manjaroval, mert nagyon nem ezt tapasztaltam, de mondjuk túl sok tapasztalatom nincs is. Arch felrakása meg túl bonyodalmasan hosszú, anno install helperrel raktam fel, az volt kb 2 óra. Igazából viszont konzolból érdemes felrakni, de nem gépiesen másolgatva a parancsokat, hanem minden lépést értve. No én ettől egyre távolabb vagyok.

A csomagszámokkal nem foglalkozom, Mint-nél alapból van majd 3000, Manjaronál 20000 felett, persze előbbinél mindenből van egy, utóbbinál egyes csomagoknak 10+ változata van fenn, de sok jelentősége nincs ezeknek a számoknak, ha lenne, akkor jóval többen használnának Debiant a majd 60000 csomagja miatt.

Az Archwikit én is használom időnként, az tényleg rendkívül részletes. :K

[ Szerkesztve ]

(#77338) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77335) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:D Látod? Ezért írtam, hogy ne feledd el a megoldást! Viszont megtaláltam a hsz-t, mondjuk linkeken végig kell menned, de hamar eljutsz a lényeghez. :K

Intel ucode-ra jól emlékeztél.

# Manjaro grub kampeca

[ Szerkesztve ]

(#77554) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77552) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

3 embernek tettél fel Manjarot és 2/3 ebből használni is tudja! :R Ammándöfi! ;] Én pár tucatnak LTS Mint-et és 100% használja. Csak úgy megemlítettem, nem kekeckedésképpen..... :P

vadkörte legalább nem csak felrakja, használni is tudja! ;]

Tényleg ekkora kihívás lenne egy egyszerű PPA-ból való csomagtelepítés?

[ Szerkesztve ]

(#77567) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77558) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

&(#77566) vadkörte

Szóval féltek a PPA-k megbízhatósága miatt, értem. Nem egy weboldal listázza a hivatalos PPA-kat, azok tuti megbízhatók, míg az AUR-ba tudtommal nem ellenőrzötten is bekerül bármi. Lényegében amit elkezdesz használni, annál úgyis összeszedsz annyi infót, hogy magabiztosan tudd használni és csomagokat felrakni rá és ez a lényeg. Mindenki megtalálja a neki testhezállót, no meg persze a géphez is passzolót és ha minden klappol, tuti meg is kedveljük azt a disztrót.

Ez az AUR bekapcs tényleg egyszerű amúgy, de volt már több ilyen kérdés kezdőktől, de PPA-s kérdés dettó.

Ezt a make izét, lánykori nevén forrásból telepítést vagy forgatást? én is igen ritkán csinálom, de mindhez van egy txt fájl, amiben leírják, mi az a pár karakteres pár parancs, amivel fordítani lehet, ha már nincs kedvem a gugli ban rászánni 3 másodpercet. ;]

Először hangosan ordítoztam a gépemmel mert ugyen nem atomlogikusan install maka vagy mi hanem valami ./ vagy /. kell elé különben azt írja, nincs ilyen fájl. Hát bammeg ott van a könyvtárba!

Ez nagyon tetszik, bár nem túl hatékony módszer ezek szerint. :DDD

Abszolút kezdőnek nyilvánvalóan jobb egy Mint/Ubuntu, de akin érződik az affinítás, annak szoktam javasolni a Manjaro-t, nekem is mindig van fenn egy. Igaz most az 1 terás SSD-n egyetlen Mint van csak fenn, ilyen meghajtóm se volt még a 8 év alatt. :N (tényleg nagyon elvették a kedvem nemrég ezek szerint)

Legutóbb nekem is nagyon integetett egy biciklis, de alig mosolygott. :D

(#77732) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77731) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagy segítség Lubuntu esetén a KDE beállítások említése, bár amíg nem kevertetek le ennyire hatékonyan engem, biztosan én is a Cinnamon lehetőségeit ecseteltem volna.
Sajnos nem tudom azt sem mondani, hogy Mint Cinnamon felrakása esetén a Mint topikban tudunk segíteni, mert nem tudjuk, mik az alapvető hardverek a kolléga gépében.

(#77728) zebra_hun

Ha tudsz egy inxi -Fxxx kimenetet csinálni és van kedved Mint-et használni, fent linkelt topikba várunk szeretettel. De ide is berakhatod a kimenetet, de én már feladtam a csak a rolling meg a Manjaro..... vitát.

lehetőleg ilyen formában rakd be a hsz-be, a Programkód gomb alkalmazásával éred el:

ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -Fxxx
System: Host: Mint-C-20 Kernel: 5.4.0-65-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 4.8.6
wm: muffin 4.8.1 dm: LightDM 1.30.0 Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa base: Ubuntu 20.04 focal
Machine: Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p v: A1029D1102 serial: <superuser/root required>
Chassis: type: 10 serial: <superuser/root required>

[ Szerkesztve ]

(#77738) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77734) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem szóltál rosszat, nem is támadtalak, épp azt ecseteltem, hogy az LXQT felületen sokat nem ér a kolléga sem a KDE, sem a Cinnamon adott beállításaival. Lubuntut amúgy én sem ismerem, sem a régi sem az új felülettel.

De régen hallottam ezt, utoljára 30 éve hangosítottam zenekarokat, ott le lett keverve ha roszul szólt. De te nem.

Nekem is ilyen ezeréves kifejezésnek tűnt, ma már nem hiszem, hogy ugyanazt értik alatta. Nem akartam a kiutálva kifejezést használni, ezért a lekeverve.

A hardvernek hogyan van köze a betűk nagyításához?

Semmi, itt az volt a lényeg, ha a kolléga más felülettel szerelt disztrót is ki szeretne próbálni, akkor kezdhetne az inxi kimenettel, én nem tudom ezt értelmezni: i5 760 4 magos cpu egy gigabyte 1156 lapban Ha az az egy gigabyte a fizikai memória lenne, akkor nem is szóltam, maradjon a Lubuntu. :)

Lightweight, utánanéztem, bebebeee :)

Nézz utána még egyszer, valamikor az volt, de az LXDE és a QT összekutyulása óta nem az már. Kb XFCE és Mate szint.

Na jól van, ügyeskedjetek, én a havi keretemet itt elhasználtam bőven.

(#77859) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77855) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálad behalt a gugli? :D

How to Remove or Delete PPA in Ubuntu

Amúgy kicsit szomorú vagyok, mert beraksz ide egy linket, hogy mit csinálj vele, de még csak meg sem nézed az Installation részt, ami ugyanoda vezetett volna tartalmilag, mint growler ppa linkje, csak kicsit pontosabban definiálva azt, mit kell tenni 18.04-ig és a későbbi kiadások esetén.

Régebben is említettem, hogy hebrencskedsz, emiatt van sok gondod a disztró üzemeltetésével. Nem versenyzongoraként kell a billentyűzetet használni. :D (remélem nem szívod mellre szokás szerint ezeket az atyai jó tanácsokat) :K

(#77861) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77860) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos letiltott a google mert az angol-magyar forditozasaim leterheltek a szervereit...

:D

Megszoktam a keres, talal, download, exere katt megoldast.

Régebben ezt is megjegyeztem volna, hogy nem Win! :N

gebaszt megoldottam onalloan, es komoly conf fajlokba turkalassal es terminallal

Láttam és büszke is voltam rád! Anno erre is írtam volna valami gonoszkodósat, de mostanában sikerül 30-ból 29 hsz-t nem abszolválni! Tényleg úgy kutyulod már a conf fájlokat, hogy öröm nézni. :K

Tisztelettel:
egy másik guihuszár

a githubos leírásokat tényleg érdemes jól átnézni, mert elég részletekre menően bennük van minden, sok linkkel Launchpad is jó, amit a kolléga említett imént

[ Szerkesztve ]

(#77873) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77872) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kezelni biztosan kezelik a Linuxok így, sajnálom hogy nem Linux alatt csináltam meg, akkor többet tudnék mondani.

Az ATA(AHCI protokol) parancskészlet sajna NVME protokol esetén bakfittyet ér. :N

Sajnos ez a Linux sara, ugyanis Win alatt hülyebiztos 4 kattintásos gui vezet végig a Ventoy telepítésén.

Hát ööö....nem biztos, hogy a Linux sara. ;]

[ Szerkesztve ]

(#77878) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77877) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen es ezert irtam is le 2x hogy az enyem sata.

Láttam, csak amiatt írtam, hogy esélytelenek azok a parancsok NVME-nél, hogy egyformán tudjuk! :D

Nekem se jó egyik gépembe sem egyelőre az NVME, én még nem is láttam soha élőben, még dobozosan sem. Emiatt sincs igazán befejezve az a blog, amit linkeltem, ill még módosítva sincs a hsz-ek javaslatai alapján. Majd valamikor......

Az atalakito chip elviekben le kene kezelje akkor az inkompatibilitast, at kene neki forditani a parancsokat, vagy rosszul okoskodok?

Ezt nem tudom én sem, de az tuti, hogy az UASP, TRIM parancsokat is csak egyes chip-ek engedik át, a linkelt Külsőházas topikban van tánlázat is erről. De amúgy ezek a vezérlőchipek nem kifejezetten az inkompatibilitás kezelésére hivatottak. szerintem

Szóval jó előre készülj fel, mire NVME-s SSD-t veszel. :K

Ja és USB 3.0 Axagon házad van, ami kifejezetten jónak számít.

(#77875) csixy

Szerintem ettől a CLI-s leírástól Tibi kománk haja tuti égnek állt, mikor meglátta. ;] Az én szemem is kezdett picit rángatózni.

[ Szerkesztve ]

(#77883) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77881) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

EEM2-U3 az nagyon jó kis külső ház, szerintem ár/érték arányban még a rendes bolti árán is megéri, jó választás volt. NVME-t meg nagyon ne sajnáld, a Te felhasználási szokásaid mellett max pszichésen fogod érezni, hogy gyorsabb, mert amiben 6x gyorsabb a Sata3-nál, az a szekvenciális írás. Persze ha nagy fájlokat másolsz sűrűn, akkor nem rossz, de luxus erre a célra az NVME. Játékfronton is látszik YT videokon, hogy egyik 28 s alatt tölti be az adott pályát, a másik meg 29 s alatt. Tény, hogy azokon a rút pici gépeiden tényleg értelmetlen volna, ha M.2 PCIe csatlakozó volna. ;]

exfat-fuse exfat-utils csomagokat felrakva sem csatolja az exfat-os meghajtókat?

How to Mount an exFAT Drive on Ubuntu Linux

Amúgy ha csak Linuxok lennének a külső meghajtón, egyszerűbb lenne az életed, mert nem kéne exfat-ot használni, lehetne ext4-et is. Nem ismerem ezt a ventoy-t, de itt találtam egy magyar nyelvű ismertetőt hozzá. Hátha valakinek hasznos lesz.

[ Szerkesztve ]

(#77885) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77884) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Zotac mini kimondottan szexuális vágyakat képes kiváltani.

Hát ugye...... ;] Nekem ezek a military kinézetű dolgok meg bejönnek. Anno hugikban is bejöttek a militarysok. :K

Uby neked mennyi eszed van..!

Na ja, azért osztom, ha kell ha nem! :D

Olvasgatom ezt a magyar leírást, nem rossz ötlet az a ventoy, engem pont az okosTV-s része érdekelhetne, de sajna a Sharp nem szereti az exfat-ot. Anno kénytelen voltam NTFS-re formázni a pent nagyobb filmek miatt! (ha jól emlékszem a nagy eszemmel....)

Azt hiszem, talán Ubuntu 20.04-től már default kezeli az exfat-ot, bár ezt a két kis csomagot rég berakhatták volna az előbbi verziókba is. (lehet nem így van, mert a Mint 20.1-nél telepíteni kéne, csak a tárolóban van benn)

(#78996) ubyegon2 válasza tordaitibi (#78995) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

egyetlen szóval se mondtam hogy a kolléga beletörölgessen vagy javítgassn a grub.cfg-be.

Gyakorlatilag ha mondtad volna, azzal se lenne semmi gond, de tényleg az van, amit kéklufi(Rimuru) szaki írt, hogy azt ott picit érteni kell, ha belemódosítgatsz. Én is írkáltam már bele nagyon rég, mikor a kétmagos CPU-nak csak egyetlen magját használta a rendszer, no meg a kedvenc Manjaro-m, mikor mellette lévő rendszer GRUB update-ja felülírta a Manjaro GRUB-ját és jött a kernel panic. Ez utóbbi jött elő nálad is nemrég. Szóval a fallback opció azóta is működik nálad, gyakorlatilag azon a szinten a leghasznosabb opció a Manjaro GRUB-ban.

De látom, Te már nagyon profin átszerkesztgeted a grub.cfg-t is. ;) Szóval nem ördögtől való ez, de Kezdő topikban tényleg nem fogja ezt javasolni senki.

Ez a BIOS-ban való HDD letiltás is jó ötlet, de erre sosem gondolok, mert ahány BIOS, annyi fajta....

Én egyébként desktopnál mindig nyomtam egy Entert, ha elkezdte a boot utáni visszaszámlálást, úgyis ott ültem a gép előtt, ilyen apró probléma miatt nem kezdtem belepiszkálni.

[ Szerkesztve ]

(#79288) ubyegon2 válasza tordaitibi (#79287) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem kicsi 21GB?

Fő rendszernek már kicsi lenne, az nekem is 40GB és év eleje óta 20.15GB fel is lett használva. A többi az tartalék, hátha valakinek kedve szottyanna új disztrókat kipróbálni. ;] Meg van valami SD card is 32GB mérettel, de az 1terás SSD-t kezdem kinőni, át kell lassan költöznöm a bivalyölő Dell notiba, abban 3 különböző SSD is elfér, de a tapipadja nem szerette a borral locsolgatást. :N Mára meg már annyira megszoktam a HP 8570p-n a tapipadozást, hogy nincs kedvem mással szórakozni. Praktikus, mivel bárhová megyek, kidobom a táskából az asztalra és kezelem. (csak neked elárulom, hogy a Dell masinán van egy jól elrejtett SSD, amin egyszerűen ott egy Win7! tesómé volt, elvan ott) ;]

meg a nyuves snap, csak az maga 7,5 G nalam

No ez még nálam a Windows kategória, simán kibírtam eddig, hogy ne használjam. :N

Frissitesre KDE Discovert hasznalok, roppant latvanyos guija van.

Biztosan szép! :DD De egyszer nézd meg, van-e különbség terminalhoz képest, mint az (#79284) ubyegon2-ben! Én inkább részleteiben szeretem látni a csomagokat, nem fantázianévvel. Igaz már jó ideje nem is értem a dolgokat, de ez berögződés.

[ Szerkesztve ]

(#79580) ubyegon2 válasza tordaitibi (#79578) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ppa:gnome-shell-extensions

gnome-weather-t innen rakd fel [link], mert a normál oldalon lévő extension-ok eléggé le vannak maradva a Gnome verzióktól.

De a mint-re meg ne erőltess ilyeneket, ha Cinnamonról van szó, főleg! :N Van saját appunk.

bővített nézet:

(#79579) growler

nekem csak : -tal működik
https://wttr.in/:moszkva

[ Szerkesztve ]

(#79584) ubyegon2 válasza tordaitibi (#79581) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A gnome-shell-extensiongondja az is lehet, hogy az eredeti konfigjai nem lettek leszedve, bár ezeket valami weboldalon regisztrálva tudod felrakni. Nagyon nem ismerem a Gnome-ot, de ilyen lehet a háttérben szerintem. Jól bele kéne mélyedned abba a githubos leírásba! :K Azt meg nem szereted....

Azt a Cinnamonost nem tudom telepíteni?

Szerintem azt csak Cinnamonra tudod, mivel saját applet, máson nemigen működne, ill felrakni sem tudom, hogy lehetne-e.... :N Lehet, hogy csak Mint Cinnamonnal OK ez is csak.

[ Szerkesztve ]

(#79662) ubyegon2 válasza tordaitibi (#79657) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a bugyuta Stacer....no mindegy, annyit majd megtennél, hogy összehasonlítod a root joggal indított Bleachbit opcióival? De úgy, hogy minden opciót be is pipálsz és lefuttatod! Az rendben van, hogy Winről átjött felhasználót nem kell elijeszteni a terminallal, már amennyiben valaki attól megretten, de ennyire óvodás szintre sem kéne rakni, hogy Stacer-t mutogatunk neki!

Nem téged cikizlek most ezzel, Te már matuzsálem vagy, nálad belefér! :D

Egyébként teljesen korrekt, hogy az ezeréves XP-t hozod fel példának, de ma már nem azt a WInt használják ám a népek, nem tudtad? Nyilván szemetelődik a Windows registry-je, ez nem kérdés, ezen kár fennakadnod.

Az meg, hogy ragaszkodsz valamihez, mert rugalmatlan vagy egy alternatívát megismerni, inkább egy apró programhoz Wine-t használsz..... :N No de ahogy kolléga mondta, mindenkinek mások a felhasználói szokásai és ez így van jól! :P

(#79677) ubyegon2 válasza tordaitibi (#79676) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super, benned lehet bízni, ha ilyesmiről van szó! ;) Azért a Bleachbit-et erőltettem, mivel a kolléga konkrétan azt rakott fel és mi arra mondtuk, hogy felejtse el!

Főnök görgessen feljebb, a Win 10-em éppen 7 éves (én lennék a főnök? nagyon jóóóó) :N

Nem kell ehhez nekem görgetni, amúgy is tudom, hogy Winx fan vagy ezer éve. :D És ugye itt Linuxon is elég sok epizód utal arra, hogy Winesként élsz még Ubuntu-n is, jó OK, nekem nincsenek ilyen régi mániáim, mint neked, szóval tényleg nem piszkálni akarnálak, csak pár dologban egyeztettünk, new user kollégánk meg elég érdeklődő ahhoz, hogy előbb-utóbb formálódik nála is valami értékelhető és akkor már tud konkrétabb irányba is kérdezgetni!

No meg gondolom neked is feltűnt, mennyire nem is vagyok kekec már annyira, mint fénykoromban! :K

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.