Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#44451) Pyttawrx válasza DonDragonka (#44449) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Én kipróbálnám egy linux disztribúció alatt is. HA ott nem jelentkezik, akkor a win a ludas....

Javítom:
[link]
ahogy írta a tasiadam write cache elfogy. Vélhetően erről lesz itt szó.

[ Szerkesztve ]

(#44452) PROTRON válasza Pyttawrx (#44451) üzenetére


PROTRON
addikt

No de miért nem fogy el a write cache akkor, amikor a raktár irányába másol a c-ről ugyanolyan típus esetében? Párhuzamosan futó rendszer folyamatok miatt?

Mert arra még tudok gondolni hogy hamisak a mérési körülmények.
Pl először a D-ről C-re másolja az anyagot, majd ha rögtön C->D-re akkor még a ramban benne van az adat egy része, emiatt nagyobb játszó tere van a vezérlésnek.

szerk: Amúgy az általad belinkelt tesztben a write cache elfogyását a diagrammok 150 GB felett jelzik, nem 50-nél. :Y

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#44453) tasiadam válasza DonDragonka (#44447) üzenetére


tasiadam
veterán



hasonloan ronda :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44454) Pyttawrx válasza PROTRON (#44452) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Az hogy hol fogy el az "mindegy," csak a tesztnél is azt írják hátránynak, hogy ha elfogy, akkor jön ez a lassulás. azért linkeltem be, hogy úgy néz ki ez az ssd ennyit tud. Az hogy ez most 50 vagy 150 az sok mindentől függhet, a lényeg, hogy elfogy

[ Szerkesztve ]

(#44455) DonDragonka válasza Pyttawrx (#44454) üzenetére


DonDragonka
őstag

Mind szép és jó gondolat.
Csak éppen:
1. ezt csak kb egy hete csinálja. Korábban ha másoltam D-ről C-re sosem rogyott be.
2. Eszközfüggetlen a jelenség! Csak azon az SSD-n csinálja amelyiken az OS van. Azon viszont kivédhetetlenül, már mindennel próbálkoztam.
3. Az a 150GB kb stimmel ott kéne fogynia a kraftnak ami ebben a vezérlőben van, tapasztalatból mondom.
4. nem rögtön másolgatok, ennél azért tapasztaltabb vagyok. Másol, gép újraindít, töröl, reboot másol ismét...
6. Reddit-en is írnak erről páran. Van akinek egy komplett SSD rebuild oldotta meg. Csak éppen ezzel az a gond, hogy mint írtam nem eszköz függő a dolog.
7. Mindkettő SSD szeparált vezérlőn és saját teljes sávszélen fut, ezt is megnéztem. Nem osztoznak senkivel.
8. By PROTON: Amúgy az általad belinkelt tesztben a write cache elfogyását a diagrammok 150 GB felett jelzik, nem 50-nél. Na ja pláne, hogy ATTO-ban csak 4GB-os állománnyal tesztelgetek...
Kifogytam az ötletekből. ASUS driver pack, AMD driver pack pont ugyan ezt az eredményt hozza.
Gyanítom, hogy itt valami OS huncutkodás van. Létezik valami olyan mint mondjuk network-nél a QoS? Mondjuk fentarta bizonyos körülményeket az OS számára ha tetszik ha nem?
De most jut eszembe valami... Csinálok egy kisebb partíciót azon az SSD-n amin az OS is van... ha OS függő a dolog és csak a rendszer partícióra "vigyáz" akkor elvileg azon nem kéne berogynia... Megcsináltam és nem hozott változást ugyan úgy berogyik a másolás...

[ Szerkesztve ]

A döntésképtelenség legnagyobb akadálya, ha túlságosan nagy a tudásbázis...

(#44456) Pyttawrx válasza DonDragonka (#44455) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

akkor linux alatt is teszteld

(#44457) Corsa02


Corsa02
őstag

Sziasztok!
Tervben van egy M.2 SSD beszerzése. Sok tesztben olvasom, hogy ahogy egyre több adat van rajtuk úgy lassulnak elég jelentősen. Ez valóban így van?
Nekem Sata-s SSD-im vannak/voltak, de ott nem vettem ezt észre ezt. Általában max 70%-ig pakolom őket tele.

Köszi

The Truth Is Out There --->

(#44458) Pyttawrx válasza Corsa02 (#44457) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

kb 15-20%-ot kell szabadon hagyni, addig nincs bajuk :)

(#44459) DonDragonka válasza Pyttawrx (#44456) üzenetére


DonDragonka
őstag

:R :R
No erisszük el a kérdéskört. Valami az OS-el volt(?). Kapott egy Linux telepítést. Ott ok volt minden, oda vissza sitty-sutty ment az írás. Viszont Winfos függő vagyok szóval visszatértem arra és most minden patent.
Köszi a tippet. Bár a dolog így is elég furi.

A döntésképtelenség legnagyobb akadálya, ha túlságosan nagy a tudásbázis...

(#44460) Pyttawrx válasza DonDragonka (#44459) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Jól van, így legalább sikerült megtudni a probléma okát, és ezek szerint megoldani is, szuper. :)
Csak rá kellett ijeszteni a linux-al. :D

[ Szerkesztve ]

(#44461) tasiadam válasza DonDragonka (#44459) üzenetére


tasiadam
veterán

Sűrűn szaladsz bele amúgy ebbe a problémába? Mondjuk amikor belegondoltam, hogy 1 laptopba 2 darab terás nvme van, akkor felmerült bennem a "but why" kérdés :D. Dolgozni oké, de adatot tárolni kicsit overkillnek érzem.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44462) Corsa02 válasza Pyttawrx (#44458) üzenetére


Corsa02
őstag

Köszönöm!

A WD SN550-él a DRAM cache hiánya a tesztek szerint szinte semmi hátrányt nem jelent, mi a tapasztalat ezzel? Win alatt? Játékok alatt?

[ Szerkesztve ]

The Truth Is Out There --->

(#44463) Ciccuka válasza Corsa02 (#44462) üzenetére


Ciccuka
veterán

Valami hátrány mindenképp van, csak a legtöbb esetben jelentéktelen vagy az átlag felhasználónak nem tűnik fel. Professzionális használat esetén többet számít.

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#44464) Corsa02 válasza Ciccuka (#44463) üzenetére


Corsa02
őstag

Egyébként kell valami driver ezekhez az NVME meghajtókhoz? MOndjuk konkrétan az SN550-hez? Vagy a chipset driver elég?

The Truth Is Out There --->

(#44465) PROTRON válasza Corsa02 (#44464) üzenetére


PROTRON
addikt

A windows 10 megoldja, az esetek 99%-ban általános felhasználásra megfelel a Microsoft NVME drivere.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#44466) Corsa02 válasza PROTRON (#44465) üzenetére


Corsa02
őstag

:R

The Truth Is Out There --->

(#44467) DonDragonka válasza tasiadam (#44461) üzenetére


DonDragonka
őstag

Hát nyilván dolgozni kell... Egy egy fotózás 60-100GB nyers anyagot jelent(RAW+JPEG). Mondjuk 100GB+ eddig csak egy Park-os rendezvénnyel jött össze, reggel 8-tól másnap hajnalig. Covid mentes időszakban még kevés is ez a méret... Ugyebár most nincs színház, koncert stb, de lassan indul már minden. Van NAS, cloud meg egy rakat külső winyó... De ha dolgozni kell akkor kell a sebesség is, ezért jók, nagyon jók ezek a Sabrent-ek. Nincsenek egy évesek az ssd-k de már 25-35TB használat van rajtuk, pedig most Covid miatt még nem is pörög úgy minden.

A store az nem azért kapta ezt a nevet mert ott tárolom a dolgaim hosszú távon, az csak amolyan átmeneti raktár...
Amúgy, ez a jelenség most először fordult elő.

A döntésképtelenség legnagyobb akadálya, ha túlságosan nagy a tudásbázis...

(#44468) PROTRON válasza tasiadam (#44461) üzenetére


PROTRON
addikt

Ez mobil-munkaállomás, nem mindenki csak a steam mappájához használja a PC-t, akik meg dolgoznak közülük sem minden munkakörben engedhető meg a lekötött pozíció. :P

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#44469) N_A_S


N_A_S
veterán

Sziasztok!

Az első hsz-ban leírtak alapján érdemes még tesztelni az SSD-t? Az SSDOK nem ismeri fel a 2 NVME SSD-met. A Crystal Disk Mark az mehet? És ha igen milyen módban?

Illetve egy olyan kérdésem lenne hogy GPT vagy MBR particióra érdemes formázni akkor ha rendszer nem, csak adat lesz rajta?

:R

https://tinyurl.com/phnas

(#44470) PROTRON válasza N_A_S (#44469) üzenetére


PROTRON
addikt

Az SSDOK sokmindent nem ismer.
Az első hsz-ed nem itt volt, bocsi, de az itteniek ezt nem tudják mire írod. :D

A crystal diskmark az jó kiindulás, de mindig csak azonos verziójú eredményeket szabad összehasonlítani, felül írja a verzió számot, szal jó keresgélést a neten. :D

Ami még jó az az AS SSD, illetve az ATTO, azokhoz nagyon sok reviewban találni eredményeket amivel össze tudod hasonlítani. Persze ott is fontos a verziószám.

Soronként össze tudod hasonlítani, persze a keret beállításokra figyelni kell, pl hogy mi a legkisebb fájl méret.

A partíció formázás terén csak 2TB felett életbevágó hogy GPT legyen, alatta csak jó ha GPT. De nem fogsz különbséget érezni ahhoz képest hogy ha véletlenül MBR-re partícionálsz.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#44471) Pyttawrx válasza N_A_S (#44469) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Az SSDOK NVME ssd-hez nem jó, nem kompatibilis, csak SATA ssd-vel.
GPT

(#44472) N_A_S válasza Pyttawrx (#44471) üzenetére


N_A_S
veterán

Ezt mire érdmes? All vagy Default?

https://tinyurl.com/phnas

(#44473) Pyttawrx válasza N_A_S (#44472) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

mehet a default

(#44474) N_A_S


N_A_S
veterán

Felső a 970 EVO Plus (rendszer) - 256os változat @ PCIe 3.0 x4
Alsó az XPG Gammix S5 - 512es válzotat @ PCIe 2.0 x4

https://tinyurl.com/phnas

(#44475) Raymond válasza N_A_S (#44474) üzenetére


Raymond
félisten

A XPG Gammix S5-el egy gyorsabb slot-ban se nyernel sokat, a gyari ertekek 2100/1500.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#44476) N_A_S válasza Raymond (#44475) üzenetére


N_A_S
veterán

Igen, tudom, ezt most vettem. Játékok lesznek rajta. 12 ezer forint volt használtan, 98%-os HDS szerint, 7,7TB írt adat, és 23 napos működés van benne.

Megbízható amúgy ez az ADATA Gammix S5?

https://tinyurl.com/phnas

(#44477) PROTRON válasza N_A_S (#44476) üzenetére


PROTRON
addikt

A másik topicban azért írták hogy ne ezt vedd, mert maga a gyártó vált megbízhatatlanná.
Bejelentés nélkül cserélgeti az alkatrészeket egyik hónapról másikra, így nem lehet megmondani melyik évjárat hogyan teljesít az adott típuson belül.

Ettől függetlenül a totális adatvesztés nem szokott előfordulni ebben az áraktegóriában, inkább csak teljesítmény ingadozások, de ha csak steam mappához kell, akkor elvileg nem szabadna hogy észrevegyed.

Egyébként sincs sok adat eleve erről a szériáról, szal kísérleti nyulacska vagy. :D
Papíron az adatai alapján középkategóriás, kb A2000-el körül kéne hogy legyen, de a részletekben veszik el az ördög.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#44478) tasiadam válasza N_A_S (#44474) üzenetére


tasiadam
veterán

Nekem is hasonlokat tudnak, csak az iras 800 a 128as PM961-en, es 1850/1750 az 1tb A2000-en. A 128as 3.0 4x, a masik 2.0 4x

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44479) Adebayor


Adebayor
aktív tag

Sziasztok.
Amatőr kérdés gondolom, bocsi :)

Ha az alaplap oldalán nincs felsorolva a támogatott eszközöknél, akkor még normálisan működhet egy m/2-es ssd, ugye? Kell valamire figyelnem a választáskor?

Erre gondoltam: Samsung 970 EVO Plus 500GB PCIe NVMe M.2 (2280)
Alaplapom: [link]
(jó, mondjuk a 970Pro éppen szerepel a listában, és amit választottam nincs messze tőle gondolom. De hátha találok másikat ami nincs a listában)

Függ a procitól, vagy bármi mástól, hogy milyen sebességgel fog működni az ssd?

Konfigom: Intel i5 10400 - ASUS Prime B560M-K - Gigabyte 1660S oc 6gb - 32GB ram - FSP 600W Hydro Bronze HD600

(#44480) Marci112233 válasza Adebayor (#44479) üzenetére


Marci112233
őstag

Bele megy, csak nem fog a teljes sebességen menni mert csak Gen2 x4 slot van a lapon. Ettől függetlenül mennie kell, csak ha rámérsz, nem fogja elérni a max sebességét, csak kb a felét, de ezt átlag használat mellett nem fogod észrevenni.

Illetve, ha berakod az M.2-es slotba az új SSD-t akkor az alaplap, a hármas SATA csatlakozót le fogja tiltani, legalábbis az alaplap adatai alapján.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#44481) Adebayor válasza Marci112233 (#44480) üzenetére


Adebayor
aktív tag

Ahhaaa. Köszi
Szóval szinte felesleges ilyen sebességű eszközt vennem.
Alaplap cserét meg nem tervezek mostanában.
Így olcsóbban is megoldhatnám egy 1500-2000 MB/s-es SSD-vel.

Konfigom: Intel i5 10400 - ASUS Prime B560M-K - Gigabyte 1660S oc 6gb - 32GB ram - FSP 600W Hydro Bronze HD600

(#44482) Pyttawrx válasza Adebayor (#44481) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Bőven jó lesz oda egy Kingston A2000 ahogy írod, plusz ez nem melegszik. :)

(#44483) N_A_S válasza PROTRON (#44477) üzenetére


N_A_S
veterán

Van olyan progi ami kiírja hogy milyen chippel van szerleve?

https://tinyurl.com/phnas

(#44484) STC Speed


STC Speed
őstag

Sziasztok,

Kingston A400, netezős laptopba vettem, de létezik, hogy fél éves és 92% a kondíció? Újonnan nem mértem meg milyen volt, lehet már ennyivel jött ki nem tudom...

(#44485) Pyttawrx válasza STC Speed (#44484) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Igen létezik. De mivel nézted? Esetleg dobj egy képet ide.

(#44486) Graphics válasza STC Speed (#44484) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Biztos hogy nem így jött ki újan

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#44487) STC Speed válasza Pyttawrx (#44485) üzenetére


STC Speed
őstag

Bocs a minőségért.

(#44488) Doky586 válasza STC Speed (#44484) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

És mi a gond..?

Felolvassuk neked a szöveget a képről..? :Y

(#44489) Graphics válasza STC Speed (#44487) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

A400.
Ez ilyen. Addig kell használni , amíg megy

A százalékot a TBW-ből matekozza ki.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#44490) STC Speed válasza Graphics (#44489) üzenetére


STC Speed
őstag

Köszi!

#44488 Doky586 Nem, csak kértek tőlem képet hol néztem.

(#44491) Doky586 válasza STC Speed (#44490) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az SSD állapota hibátlan.
Nincs szükség beavatkozásra. :U :K

(#44492) STC Speed válasza Doky586 (#44491) üzenetére


STC Speed
őstag

:R

(#44493) Pyttawrx válasza STC Speed (#44490) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

ez így tökéletes, teljesen jó. :)

(#44494) Visormail


Visormail
addikt

Sziasztok!

Konfigom az adatlapon. Az történt velem, hogy memóriát cseréltem 2x4-ről 2x8-ra, a gyári xmp profile most is. Az addig tökéletesen működő gép játék közben dobott egy whea uncorrectable error kékhalált. Mondom jó hát néha előfordulhat. Aztán dobott mégegyet, akkor kivettem az új ramokat, betettem mégegyszer és megszűnt a hiba, egyszer sem jött elő kb 1 éve.
Egy hete SSD-t cseréltem és betettem egy új Kingston A2000 M.2 NVMe 1TB SSD-t a gépbe, klónoztam legfrissebb macrium reflect-el, majd a régit kiszedtem. Játék közben megint whea uncorrectable error kékhalál (kb 2-3 óra után, tehát nem gyakori), de majdnem minden nap egyszer (csak játék közben, de nem csak egy játéknál, egyébként mehet egész nap a gép). Viszont soha nem jön létre dump fájl, pedig be van állítva és az eseménynaplóban sincs semmi a kernel power megszűnt a gép energiaellátása ilyenkor szokásoson kívül. Húzva nincs semmi, csak a proci automata boostja van alapbeállításon.

Amit próbáltam:
- 1 firmware frissítést talált a ksm, azt feltettem mindjárt ezzel kezdtem
- minden driver úgy tűnik a legfrissebb. A "Szabványos NVM Express-illesztő"-re kingston vagy amd oldalán nem találtam semmi alternatívát, csak az amd-raid-es változatot, amit megmutattam neki hátha alapon. Fel is tette, hogy ez jó hozzá, aztán csak a boot device not accessible lett az eredménye, úgyhogy ment vissza ez a microsoft alapértelmezett driver.
- monitoroztam hwinfoval és a kékhalál pillanatáig 41 fokig ment csak fel a hőmérséklete
- hd sentinel szerint minden rendben, windows lemezellenőrzés nem talált hibát
- sfc /scannow nem talált hibát
- megint kiszedtem a ramokat és újra betettem
- kitisztítottam a gépet, vga ki-be, ramok megint ki-be
- memtest86 ment egy kört hiba nélkül

Találkoztatok ilyennel? Ti mit próbálnátok még?

[ Szerkesztve ]

Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

(#44495) zizidor válasza Visormail (#44494) üzenetére


zizidor
senior tag

Bár nem SDD téma, de jó néhány hasonló esettel találkoztam, saját géppel is sikerült már belefutni. Gyakorlatilag mindegy mit ír a memtest, szinte biztos, hogy ram csere lesz a vége.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#44496) Ciccuka válasza Visormail (#44494) üzenetére


Ciccuka
veterán

memória csere esetén ajánlott pár memtest-et lefuttatni.

Prime95
Memtest86
Memtest86+

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#44497) Visormail válasza zizidor (#44495) üzenetére


Visormail
addikt

Most visszanéztem a vásárlási dátumot, 1,5 éve ment hibátlanul a ram az előző ssd-vel.

Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

(#44498) Pyttawrx válasza Visormail (#44494) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Szerintem ez windows-os hiba lesz, esetleg ezt próbáld meg: [link]
Illetve egy tápot én még néznék nem-e az a ludas. Ha ezek nem jönnek be, akkor tedd vissza a régi ssd-t ha még van rá lehetőséged. (az milyen amúgy és miért cserélted?). Ahogy zizidor írta a memtestnek sem kell mindig hinni, egnem is szivatott meg 2 memtest és 3 gépbe tesztelt ram modul gépenként 4-5 óra teszt hibátlan volt, de a ram több gépbe is hibázott.
Esetleg megpróbálnám a ramokat egyesével használatban tesztelni.

(#44499) Visormail válasza Pyttawrx (#44498) üzenetére


Visormail
addikt

A Seasonic táp nincs még 2 éves se, biosban meg hwinfoban jó értékeket mutat. A régi ssd már nincs meg, normál sata 180GB volt.

Előbb utóbb az lesz akkor, hogy kiveszem az egyik modult és úgy használom egy darabig, aztán a másikkal, ill. újrahúzom a windowst. Viszont két napja nem csinálja, lehet megint megjavult.

Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

(#44500) neophyte79


neophyte79
tag

Sziasztok.
A probléma következő. Adott egy wdc pc sn530 sdbp npz-256g, ami általában ~1800 MB/s olvasást produkál, de ~2400-at kellene tudnia.

Csökkentett módban tudja amit kell, aztán egy (már nem tudom milyen HP) driver törlése után (nem volt fontos) jöttek a megfelelő értékek.

Ma megint lassabb volt a gép, és csekkoltam, ~1800 MB/s. Csökkentett módban hozz amit kell.
Ötlet? hp 15s-eq1045nh notebookról van szó, AMD chipset telepítve.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.