Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#43851) Doky586 válasza JohnD (#43847) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Win7 még nem tud ütemezett optimalizálást (trimmelést), de ez csak akkor számít ha az ssd-hez pl XP is közvetlen hozzáfér időnként (multiboot vagy mert hordozod gépek közt).

(#43852) jozsi252 válasza jozsi252 (#43816) üzenetére


jozsi252
veterán

Sziasztok

Volt 3 napja egy kérdésem, de nem kaptam rá választ. Ezért mondom még egyszer megpróbálkozok vele mert hátha olvassa a topicot olyan aki tudna választ adni.

Szeretnék 2 dolgot kérdezni NVMe SSD-vel kapcsolatban.
- Egyik az lenne hogy a BIOS-ba esetleg valamit be kell állítanom hogyha az eddigi sima Sata 3-as SSD helyett NVMe SSD-t rakok a gépbe? MSI Z490 Tomahawk alaplapom van.
- Másik kérdésem pedig az lenne hogy itt van a táblázat hogy NVMe SSD-nél melyik SATA portok működnek. Na most elvileg az lehetséges hogy én csak a M2_2 portba rakok NVMe SSD-t? Vagy ha csak egy M2 SSD van az alaplapra csatlakoztatva akkor annak mindenképp a M2_1 portba kell lennie? A táblázat nem ír olyat a végén hogy a M2_1 portba nincs semmi, és az M2_2-be pedig.
Biztonságképpen azért mondom rákérdezek.
:R

iPhone 13 Pro Max

(#43853) JohnD válasza Doky586 (#43851) üzenetére


JohnD
tag

Win 7 SP1 64 bit lenne, XP semmenyire sem, de multiboot sem. Csak 1 OS birtokolná az SSD-t (ill. a telepített programok és azok fájljai).

[ Szerkesztve ]

(#43854) Graphics válasza JohnD (#43853) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem javasoljuk.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#43855) Cs1csó válasza JohnD (#43853) üzenetére


Cs1csó
félisten

Milyen speciális okból nem tudod elengedni azt a 12 éves oprendszert amit már több mint 1 éve nem támogatnak?

(#43856) JohnD válasza Cs1csó (#43855) üzenetére


JohnD
tag

Bocs, de nem mindegy neked? :D Egyébként már megírtam: nem részletezném.

(#43857) Cs1csó válasza JohnD (#43856) üzenetére


Cs1csó
félisten

:R akkor sok sikert!

(#43858) Pyttawrx válasza JohnD (#43847) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Igazából az lenne a kérdésed, hogy lassabb-e a w in7?
Mert az említett hátrányokkon kívül nincs más. Hogy támogatott-e még a win7, meg biztonságos-e, nyilván nem, de ha neked mindenképp a win7 kell, mehet rá nyugodtan, zökkenőmentesen fog futni.

(#43859) JohnD válasza Pyttawrx (#43858) üzenetére


JohnD
tag

Bármilyen különbségre gondoltam.
Amúgy utánanéztem, Windows 7 alatt is írnak trimet ill. HDD sentinel szerint az oprendszer is támogatja és engedélyezett is benne. Akkor ilyen téren mi a különbség a 2 Windows között? Vagy ezek az információk nem relevánsak?

Köszi egyébként!

[ Szerkesztve ]

(#43860) Doky586 válasza JohnD (#43859) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Leírtam már. De lehet egy szó elkerülte a figyelmed: "ütemezett"
Nyilván a 'realtime' trimet mindkettő tudja..

(#43861) Pyttawrx válasza JohnD (#43859) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Igen írnak, de az real, itt ütemezettről van szó, amit írt a kolléga is.
Felhasználóként működésben semmit sem fogsz észrevenni. :)

(#43862) Ciccuka válasza Cr00py (#43837) üzenetére


Ciccuka
veterán

Könnyen lehet még, hogy a béta bios a problémás. F7-el kellene még megpróbálnod, ha minden kötél szakad.

[ Szerkesztve ]

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#43863) JohnD válasza Pyttawrx (#43861) üzenetére


JohnD
tag

Oké, köszi!

(#43864) Pyttawrx válasza Ciccuka (#43862) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Semmi köze hozzá!

(#43865) Cr00py válasza Ciccuka (#43862) üzenetére


Cr00py
senior tag

Nem igazan akarok mar vele foglalkozni, de azert koszonom :)

[ Szerkesztve ]

(#43866) JohnD válasza Doky586 (#43860) üzenetére


JohnD
tag

Doky586: Igen, az bekavart. Akkor te is azt mondod, a gyakorlatban nem lesz különbség?
Szóval a kérdés már, hogy az ütemeztetett trim vs. nem ütemeztetett milyen gondot okozhat az SSD-nek (ha okoz)?
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#43867) Doky586 válasza JohnD (#43866) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Te ezt kérdezted: "SSD kezelésének szempontjából van-e előnye ... a Windows 10-nek a 7-tel szemben?"
Csak erre válaszoltam, nem másra, nem javasoltam semmit.
Nem az ssd kezelés miatt unsupported már a win7, hanem a biztonsági hiányosságai, frissítetlensége miatt.

(#43868) JohnD válasza Doky586 (#43867) üzenetére


JohnD
tag

Akkor még azt kérdeztem, most már ez utóbbi lenne a kérdésem. (Szerintem ez az eredeti kérdésemen belül már egy pontosítotabb, specifikusabb kérdés.)

A Windows 7 unsupported voltát nem kérdeztem (bár többen írták :D) nem arra vonatkozott a kérdésem, se nem a hiányosságaira. Ezekről én is tudok (hellyel-közzel). (Kivéve ezt a
trim dolgot, amit eddig ilyen szinten nem tudtam.)

Köszi, elnézést ha nagyon rugózok a témán csak tényleg a végére akarok járni.

[ Szerkesztve ]

(#43869) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Na beruháztam én is egy tempósabb SSD-re, a HP EX900-ast egy 970 Evo váltja itthon.

Macriummal simán ment a klónozás.

B150-es lapban, PCIE adapterrel hasít rendesen, egy Icybox hűtővel

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#43870) Doky586 válasza JohnD (#43868) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igazából már erre is válaszoltam a #43851 ban. Azaz XP multiboot esetén vagy hurcolászós usb lemezként (pendriveként használva) lehet gond ha TV-be, esztergapadba dugva az ottani os nem trimmel..
Más esetben ez nem gond. (Nem ez a gond.) :)

(#43871) Pyttawrx válasza Graphics (#43869) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

de jól tetted :D

(#43872) JohnD válasza Doky586 (#43870) üzenetére


JohnD
tag

"Más esetben ez nem gond. (Nem ez a gond.) :)"

Mit értesz ez alatt, akkor mi a gond? :D

Köszi egyébként

[ Szerkesztve ]

(#43874) Doky586 válasza JohnD (#43872) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

(#43875) JohnD válasza gyapo11 (#43873) üzenetére


JohnD
tag

Jah jó, de akkor az nem az SSD-vel kapcsolatos, hanem a Win 7 általános hiányossága.

(#43876) Pyttawrx válasza JohnD (#43875) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szerintem zarhatjuk itt, folytasd pl a win10 topikba, ez már nem ide való, ez már így win kérdés, nem ssd :R

(#43881) Frawly válasza JohnD (#43853) üzenetére


Frawly
veterán

Ha csak az SSD kezelését nézzük, nincs előnye a Win10-nek a Win7-hez képest.

De másik részről a Win7 támogatása lejárt még a tavalyi év legelején, azaz már közel másfél éve, és még kb. másfél évig lesz hozzá extra céges fizetős support, amit magánfelhasználóként is kitrükközhetsz, de már most fel kell készülni, hogy nem Win7-ezhetsz a végtelenségig. Nem csak a malware-veszély és biztosnági foltok miatt, de egyre inkább hardvergyártók és szoftverfejlesztők is sorra dobni fogják a supportját, és azon kapod magad, hogy ehhez meg ahhoz sincs már Win7-es driver (néhány modern GPU, USB3-as eszköz, stb.), meg ez a progi, meg amaz a böngésző se fut rajta, egyre többet kell reszelni, hogy fussanak dolgok, egyre kínkeservesebb. Még most el lehet vele lenni, de kezdd el a Win10-et szokni, ha Windows kell, ha nem kell Win, akkor kezdj el valamelyik Linuxszal barátkozni.

Igazából amelyik gépen normálisan fut egy Win7 SP1 64 bit, azon egy WIn10 Prof 64 bit legújabb alverzió is elfogadhatóan fog futni. Win10 alá ugyan kell SSD, meg esetleg egy kicsivel több RAM, de SSD-d máris van, RAM-ot nem írtad, de ha az is van legalább 4 giga, akkor a Win10 sem fog rosszabbul futni. Persze, gyűlöljük a 10-et szenvedélyesen, mert szutyok rendszer, de ha Windows kell, akkor már nem lesz sok választása senkinek. A Win8.1 semmivel nem jobb, és 2023-ra együtt jár le a supportja a céges Win7-tel, szóval süllyedő hajóról a Titanicra átszállni nincs sok értelme.

(#43882) Cs1csó válasza Frawly (#43881) üzenetére


Cs1csó
félisten

Tökéletesen összefoglaltad!

(#43883) Ciccuka válasza Frawly (#43881) üzenetére


Ciccuka
veterán

Azért ott van még a 8.1 is (Elméletileg 2023. január 10-ig el lehet vele lenni).

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#43884) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Asus ZenBook laptopba ilyen került a gyári 256 GB-os helyett:

(Idle 39 fok volt, read tesztnél felment max 56 fokra)

⭐ Stella

(#43885) Graphics válasza radi8tor (#43884) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Jó ez, csak notiban lehet melege lesz.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#43886) Cs1csó válasza radi8tor (#43884) üzenetére


Cs1csó
félisten

Ami gyárilag benne volt az milyen hőmérsékleti adatokat produkált ezen a teszten?

(#43887) radi8tor válasza Graphics (#43885) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Majd figyelem néha, de ahogy láttam akkor van melege, ha használatban van. Idle azért nem melegedett.
Nem gaming laptop ez, hanem tisztán irodai felhasználás. Nem félek tőle hogy füstölne. :D

csicso82: sajna azt nem teszteltem le. :( (igazából nem összehasonlítani akartam a két SSD-t, hanem tárhely hiány miatt lett cserélve)

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#43888) Pyttawrx válasza radi8tor (#43884) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Tegyél rá thermal pad-et, nekem bevált, nézd meg írtam róla. :)

(#43889) JohnD válasza Frawly (#43881) üzenetére


JohnD
tag

Nem azzal van a gond, hogy ezeket én ne érteném, vagy ne lennék tisztába velük (bár például a Win 7 driverek megvannak letöltve a cuccokhoz), hanem hogy több ok miatt is kell a Windows 7. De részemről a vita már tényleg befejezve.

[ Szerkesztve ]

(#43890) radi8tor válasza Pyttawrx (#43888) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Van a lapos hátulján thermal pad, ami felfekszik az SSD vezérlő felőli oldalára. Az aljára nem raktam, de mivel 500 GB-os nincs is a nyák másik oldalán flash lapka.

⭐ Stella

(#43891) Pyttawrx válasza radi8tor (#43890) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Akkor nem lesz gond, én tettem mindkét oldalra. :) am a gyártó 70 fokot ír, még messze vagy.

(#43892) radi8tor válasza Pyttawrx (#43891) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Illetve most nézem hogy a vezérlő nem a nand chipek mellett van hanem a túloldalt? [link] Mert akkor rosszul fogalmaztam, a 970 EVO Plus matricánál van a thermal pad...

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#43893) ledgeri válasza radi8tor (#43892) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Kép alapján inkább "a nyákhoz közel annyira -az alap oldalon-, hogy annak túl oldalán is ad le hőt". Most nem jut eszembe a neve, de az a lényeg, hogy közelebb van a hőtermelés a nyákra való illesztéshez, így a nyákhoz, mint az illesztett chip külső oldalához. Így a nyák (és túloldala) is, mint hőleadó működik.

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#43894) koanla


koanla
aktív tag

Sziasztok, 512GB Silicon Power Bolt B75 -tel kapcsolatban merült fel egy kis probléma, történetesen TV-re kötve szerettem volna TimeShift-re és DVR funkcióra használni. Előbbit be is tölti szépen, de a felvételeket később nem lehet visszanézni. Eljut egy darabig, aztán visszaugrik az elejére. És valamiért nagyon sokat homokórázik is, mire elindítja a felvételt. Egyelőre CrystalDisk-kel (Info és Mark egyaránt), valamint HardDisk Sentinel-lel néztem. Különösebb hibát nem mutatott egyik sem, viszont a Mark nagyon furcsa eredményeket adott. Eleve a kb. 400MB/s körül írási tempó helyett olyan 100-120MB/s körül megy csak neki, de az igazán aggasztó az olvasás. Max 9-10MB/s-ig megy fel, de mérésenként változó. Van, hogy bizonyos mérés 0,0-val ér véget (meghal a teszt azon része?). Hibás darab lehet (pénteken érkezett), menjen garira, vagy ez ennyit tud? Esetleg én csinálok valamit rosszul? Mérjek esetleg mással (is?)?

Köszönöm a segítséget előre is!

(#43895) King Unique válasza koanla (#43894) üzenetére


King Unique
titán

Említve lett már, hogy nem ártana mutatni ezekről konkrét screenshotokat, mert így önmagában nem sokat mondanak, illetve pl. a CDM teszt is milyen verzióval és beállítással lett végezve, aztán ez a "Különösebb hibát nem mutatott egyik sem" is nem feltétlen mindegy, hogy hány %-os a kondíció és teljesítmény, milyen a SMART és a szöveges értékelés, milyen programverziók, stb. + Még az sem derült ki a leírtakból, hogy milyen Windowson lett tesztelve, mert ha UASP-t nem támogató muzeális W7, akkor nem meglepő ha nem tudja ez a Bolt B75 USB 3X porton a gyártó által megadott 430-440 MB/s szekvenciális értékeket, meg UASP híján az UNMAP (TRIM) - már ha támogatja egyáltalán - sem fog működni, ami megint lassulással járhat. Aztán a "100-120MB/s" alapján vélhetően USB 3.X porthoz van csatlakoztatva, vagyis a tápellátás rendben lehet, ellenben az nem derült ki, hogy a gyárilag mellékelt rövid Type-C - Type-C / Type-C - Type-A kábellel, vagy esetleg másik kábellel, ha az utóbbi akkor az milyen hosszú, aztán közvetlenül a PC SB-portjához vagy esetleg USB-elosztóhoz (hub), stb. Valamint ha asztali PC a gazda hardver, akkor előlapi / hátlapi USB-porthoz lett-e csatlakoztatva, ahol elsődlegesen a hátlapon lévő portok használata javasolt.

Olyan értékeket kell tudnia ennek a külső SSD-nek USB 3.X porton, mint pl. ennél a tesztnél. Mármint normális gazda hardveren - lásd PC - , nem is a szutyok tévén, ahol vsz csak USB 2.0 portok vannak, meg annak okán ott USB-n a megfelelő tápellátás is kérdéses. Ha esetedben a PC-n UASP módban csak 100-120 MB/s szekcenciális értéket tud CDM / ATTO tesztnél, illetve nemcsak írásnál hanem olvasásnál is, meg abnormálisan működik, akkor indokolt lehet a garanciális csere - van rá 3 év gyártói garancia - , de akkor nem ártana teljesen megbizonyosodni arról, hogy a külső SSD hibája és nem pedig az adott hardver- és szoftverkörnyezet hibája miatt van ez.

[ Szerkesztve ]

(#43896) Graphics válasza koanla (#43894) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

A TV a szűk keresztmetszet

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#43897) koanla válasza King Unique (#43895) üzenetére


koanla
aktív tag

Szia, először is köszönöm, hogy próbálsz segíteni.

A sok kérdésedre a válaszok pedig:
- a meghajtó saját, rövid kábelét használtam mind a TV-n, mind pedig a tesztelésre használt PC-ben.
- a TV-n talán ha két port van és legjobb tudomásom szerint USB 2.0-ásak
- a PC-n Win 10 Home fut, 20H2, 19042.906 build
- PC-n használt USB port: direktben hátlapi, nincs hosszabbító, elosztó
- a lemez kondíciója és teljesítmény egyaránt 100%-os
- Hard Disk Sentinel verziója: 5.70 PRO
- Crystal Disk Info verziója: 8.12.0 x64
- Crystal Disk Mark verziója: 8.0.1 x64
- szkrínsotok mellékelve, habár egyelőre a Crystal Disk Mark-ról nem tudok, mert ez a drive már fagyasztja a PC-t
[kép]

(#43898) koanla


koanla
aktív tag

Sokadik próbálkozásomat siker koronázta, íme a Crystal Disk Mark szkrínje is:

(#43899) Graphics válasza koanla (#43898) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Legalább egy 2GB-os fájlmerettel nézd már meg, ne 64MB-tal...

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#43900) koanla válasza Graphics (#43896) üzenetére


koanla
aktív tag

Az a gondom ezzel, hogy egy ezeréves, 75GB-os külső HDD megy rajta már jó néhány hete, és azzal nem voltak ilyen problémák.
Ez az SSD viszont elég keményen problémázik a PC-ben is.

CDM teszt file méret: megnézem azzal is, ha még egyszer életre tudom kelteni. Egyelőre örültem, hogy ez a 64-es is lefutott - sokadik próbálkozás és ki- bedugdosások után.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.