Hirdetés

2024. június 24., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

🔦Üdvözöllek!🔦

A topik elsősorban az elemlámpákról, fejlámpákról, akkukról és a velük kapcsolatos technikai és tapasztalati beszélgetésről szól.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#67148) Lacerta válasza Vlah (#67146) üzenetére


Lacerta
aktív tag

@mindenki: :D

Van az elsődleges PWM.
Ez kapcsolóüzemű konvertereknél létezik. A DC-DC konverzió miatt meg van szaggatva a bemenet, ezt küldi rá a driver a tekercsre ( nagyon egyszerűsítve ). A kimenő teljesítményt a kitöltési tényező határozza meg, ezért PWM. Nem stabilizált drivereknél fix kitöltési tényező van ( ezért csökken a fényáram a feszültség esésével ), stabilizáltnál van visszacsatolás, a led áramát mérik ( egy áramérzékelő ellenállással ), és annak alapján állítja be a PWM vezérlő a kitöltési tényezőt. Kisebb bemenő feszültség, nagyobb kitöltés, és fordítva.

Másodlagos PWM.
Lineáris meghajtó és DC-DC is.
Mindkettőnél, a kimeneti áramot egy ellenállással állítjuk be egy belső referenciához képest ( lásd primer pwm, bár a lineáris meghajtónál nem okvetlenül áramérzékelő ellenállás ).
Ha egy másik teljesítményértéket akarunk beállítani, akkor vagy az ellenállás értékét kell változtatni, vagy a referencia értéket.
Az ellenállás értékének a változtatása nem nagyon megy ilyen kis méretekben megbízhatóan.
A referencia a lineáris meghajtóknál nem, vagy csak ritkán ( 7135-nél nem ) változtatható, DC-DC-konvertereknél megoldható, de az alkalmazható teljesítmény átfogás nem túl nagy. Ugyanis az áramérzékelő ellenálláson eső feszültségre szabályoznak, és ha ez túl nagy, akkor nagy lesz a veszteség, ha meg kicsi, akkor kicsi a jel a zajhoz képest. Műveleti erősítővel ( illetve azon alapuló célerősítőkkel ) kiterjeszthető a tartomány, de plusz alkatrész, plusz költség, célvezérlő kell hozzá ( nem biztos hogy elég egy mezei mikrokontoroller ).
Sokkal egyszerűbb, ha driver mindig maximum teljesítményen megy, csak nem folyamatosan.
Ezt nagyon egyszerű, buta PWM-mel meg lehet oldani, hisz van stabil kimenetünk, csak osztani kell.
DC-DC drivereknél lehet a primer PWM-mel is kombinálni, de nemigen szokták. Talán az Eagtac büszkélkedik néhány lámpájában ilyennel.

Harmadlagos PWM:
Stroboszkóp mód, SOS, egyéb epilepszia-friendly üzemmódok.
Ha ezek az adott lámpában nem, vagy nem csak 100% intenzitással mennek, akkor a másodlagos PWM-et kapcsolgatják ki-be.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.