Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI internet (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-05 18:11:35

LOGOUT.hu

DIGI internet Gyakran Ismételt Kérdések
(Kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. február

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#92451) g0dl válasza Intruder2k5 (#92442) üzenetére


g0dl
addikt

A routered miért nem saját magát hirdeti DNS-nek?

(#92452) mpo válasza MasterMark (#92444) üzenetére


mpo
veterán

Ez jó válasz?
nslookup bix.hu 193.110.57.4
Server: cnss1.digicable.hu
Address: 193.110.57.4
Non-authoritative answer:
Name: bix.hu
Addresses: 2a0f:7ec0:100::210
193.41.47.210

*********
Ezt írtad régebben:
A (szerintem) jó beállítás:
WAN oldalon megadod az elsődleges és másodlagosnak is a válaszott DNS szervereket. (Cloudflare vagy Google pl.)
LAN oldalon a router DHCP szerverén megadod elsődleges DNS szervernek a router címét, másodlagosnak pedig az egyik választott DNS szerver címét (Cloudflare vagy Google pl.).

******
Asus RT-AC65P routerben.
A Wan-nál most ez van:
1.1.1.1
8.8.4.4
Internet detection: Letiltás
A LAN/ DHCP szervernél az alapértelmezett átjáró, a DNS szerver és a WINS-szerver adható meg, két DNS szerver nem.

[ Szerkesztve ]

Ha érted, akkor már elavult.

(#92453) MasterMark válasza mpo (#92452) üzenetére


MasterMark
titán

Ha van válasz az jó. Össze tudod hasonlítani, ha a végére mondjuk az 1.1.1.1-et írod. Viszont a terheléselosztás miatt nem biztos, hogy mindig ugyanazt az IP-t kapod vissza nagyobb oldalaknál, pl. google.

Ha épp nem működne, akkor írni fogja hogy nincs válasz és timeoutol.

---

A beállítást továbbra is így gondolom a legjobbnak. Kivéve ha a szar a router beépített dns forwardere.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#92454) mpo válasza MasterMark (#92453) üzenetére


mpo
veterán

Sajnos szerkesztettem, a végén az kérdés akar lenni. :)

Ha érted, akkor már elavult.

(#92455) Lacccca87


Lacccca87
őstag

Sziasztok!
Még FTTB területen ( Bp 3 ker) találkoztam egy frucsa problémával. ( 500-as FTTB net)
Ugye saját router (Archer C5 v4 00000004) van ami végzi a csatlakozást. A Routeren 1 pc + 1 tv van kábellel összekötve, 3 telefon + 1 tab + 1 laptop wifi-n.

A problémam az hogy a telefonon olyan mintha lassan mennének a külföldi elérésű oldalak vagy játékok betöltése. pls Imgr vagy 9gag néha alig tölti be a képeket, vagy játékok lassan vagy be se tudnak lépni valami oknél fogva.

próbáltam a router resizni, vele együtt a telefont is újraindítottam, de szinte semmit nem javult a helyzet. Az érdekes az hogy eközben a PC-n vígan megy minden, oldalak gyorsan betöltenek, TV-n simán megy a netflix gondolkodás nélkül. Telefonon ha mérek speedtestel a wifi max kijön le és fel irányba, de még külföldre is ( Vodaphone CZ szervert próbáltam így elsőre).

Szerintetek mi lehet a baj?

(#92456) 4Grider válasza Lacccca87 (#92455) üzenetére


4Grider
nagyúr

Ipv6-ot próbáltad már letiltani a routereden?
Ugye nem szolgáltatói, hanem egyedi (pl. 1.1.1.1, vagy 8.8.8.8, stb.) DNS-t használsz?

[ Szerkesztve ]

(#92457) MasterMark válasza 4Grider (#92456) üzenetére


MasterMark
titán

Nem az IPv6-tól van mondjuk. :U

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#92458) 4Grider válasza MasterMark (#92457) üzenetére


4Grider
nagyúr

Egy próbát megér, mint ahogy a DNS állítása is.

(#92459) Lacccca87 válasza 4Grider (#92456) üzenetére


Lacccca87
őstag

Ipv6 -ot letiltottam, DNS-t most így hagytam meglátjuk mi lesz, de elős ránézésre mintha minden visszaállt volna normál sebességre.
De majd este is próba.
Köszönöm az ötleteket

[ Szerkesztve ]

(#92460) Raijin


Raijin
tag

Sziasztok.
Valakinek van tapasztalata, hogy a jelenlegi vírusos helyzetben melyik csatornán (telefon vagy e-mail) lehet a leggyorsabban lemondani a szolgáltatást?

Live long and prosper.

(#92461) mpo válasza Raijin (#92460) üzenetére


mpo
veterán

Mindkettő ugyanolyan gyors, mert a lemondás napja számít.
Az e-mailnek nálad is van nyoma, a hívásnak nincs.

Ha érted, akkor már elavult.

(#92462) Bubaaa válasza Ra3 (#92447) üzenetére


Bubaaa
aktív tag

Indítsd újra a rotered,és az ONT-ot is. Nekem az segített.

(#92463) Ra3 válasza Bubaaa (#92462) üzenetére


Ra3
őstag

köszi, ez jót tett, 600/300 :)

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#92464) Raijin válasza mpo (#92461) üzenetére


Raijin
tag

Köszönöm szépen. :R

Live long and prosper.

(#92465) mpo


mpo
veterán

A barátomnál és nálam is ugyanaz játszódott le a Panasonic DECT telefonnal.
Mindkettőnnkél Fiberhome HG6544C volt bridge módban.
A telefon recsegett, mindketten vettünk egy új Panasonic telefont, de a hibajelenség maradt.
A vége az lett, hogy a Fiberhome ONT-t kicserélték ZTE ZXHN F618 típusra és a telefon recsegése megszűnt.

Ha érted, akkor már elavult.

(#92466) Chal


Chal
addikt

Használ valaki digi-s végponton SNMP szervert amit kintről kérdez? Interface statisztikákat gyűjtök így az itthoni Mikrotikről, szökőévente egyszer szoktam ránézni valamiért, de akkor nem jön rosszul. Pont tegnap volt ez az alkalom, és meglepetten vettem észre, hogy az snmp lekérdezések nem jutnak el a routerig (torch-al nézve sem látszik). Az utolsó sikeres lekérdezés tavaly novemberben volt. Átváltva a backup netre (Telekom) megy rendesen.

Szinte biztos hogy a Digi szűri, vagy a retek ONT irányítja magára (bridge módban megy egyébként), de ha meg tudná más is nézni, illetve megerősíteni, akkor nem keresném máshol a hibát a továbbiakban.

(#92467) viktorhu válasza 4Grider (#92440) üzenetére


viktorhu
veterán

Én beraktam harmadiknak a digi elsődleges dns-ét tegnap este. Ha így megdöglik a digi kifelé, akkor legalább a saját dns-ét biztosan elérje, ha meg a digi dns döglik meg, akkor ott a google.

Viszont még mindig nem értem ezt a "wifin működik, kábelen nem" dolgot, ez most igazi rejtvény. Emiatt fel sem merült bennem a központi hiba gondolata, a saját routeremre gyanakodtam, erre itt csomóan mások is...

(#92468) Soma01 válasza viktorhu (#92467) üzenetére


Soma01
veterán

A saját routered Wifi-jén ment és kábelen meg nem, vagy a szolgáltatóin?

(#92469) 4Grider válasza viktorhu (#92467) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nekem pont fordítva volt, a wifis eszközökön jelent meg a nincs internet/felkiáltójel és a kábelre dugott pc-k mentek. Ezért én is routerre gyanakodtam.

(#92470) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! 3 hónapja a DIGI beüzemelt nálunk egy optikai modemet, de Én a saját routeremet szerettem volna használni. Többen írták, hogy az előbbi eszközt át kell állítani vridge üzemmódba. Vásároltam egy új saját router-t, de az Én hálózatom teljesen jól működik minden csatlakoztatottal, igaz ez az eszköz most acces point-ban van, pedig nem is kértem az átállítást, most is router módban van. Ezt kicsit részletesen valaki elmagyázná? Köszönöm!

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#92471) Met válasza DasBoot (#92470) üzenetére


Met
nagyúr

Telefonálsz a diginek (vagy email) hogy azt szeretnéd kérni tegyék az eszközüket BRIDGE módba.
Ha megtették akkor a routeredben kell beírni a bejelentkezéshez szükséges adatokat.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#92472) viktorhu válasza Soma01 (#92468) üzenetére


viktorhu
veterán

Sajáton. A feleségem vpn-en csatlakozik, neki a vpn működött, de a vpn-t kikerülő oldalak neki sem, szóval a dns elérhetőségével volt probléma, de csak kábelen.

(#92473) viktorhu válasza 4Grider (#92469) üzenetére


viktorhu
veterán

Akinek van tapasztalata dns-sel: érdemes saját cache-only dns szervert működtetni az ilyen problémák ellen? Van egy állandóan futó linuxos minigép.

(#92474) DasBoot válasza Met (#92471) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! Már elnézést, de egyáltalán felfogta, értelmezte, hogy mit írtam? Esetleg betűnként is leírom.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#92475) smkk


smkk
csendes tag

volt mar?
https://status.cloud.google.com/incident/cloud-networking/21006

[ Szerkesztve ]

smk

(#92476) Chal válasza DasBoot (#92474) üzenetére


Chal
addikt

Ilyen hangnemhez talán nem betűnként kellene leírni, hanem érthetően megfogalmazva, ez ugyanis nem sikerült. De még ebben az esetben sem lenne elfogadható ez a stílus.

Respekt a kollégának, hogy egyáltalán válaszolt, és megpróbálta kitalálni mire gondolt a költő.

[ Szerkesztve ]

(#92477) turulbird válasza viktorhu (#92467) üzenetére


turulbird
tag

Ezek szerint mégsem olyan jó megoldás a duplázás.
A csere óta nálam eddig semmi gond, fix kábel a gépbe és tévébe és megy gond nélkül; alone.
Tegnap sem volt semmi gond, stabil: Az átlagban még benne van a FiberHome is, azért rosszabb.

1.1.1.1 1.0.0.1

#92465 mpo:
Mondtam, hogy a wifi hídban is bezavar, nem kapcsol ki teljesen.

Ó te drága FiberHome,
csak tudnám, hogy merre, melyik kukában landolsz...

[ Szerkesztve ]

(#92478) mpo válasza turulbird (#92477) üzenetére


mpo
veterán

Az biztos, hogy SSID nem látszik bridge módban.

Ha érted, akkor már elavult.

(#92479) DasBoot válasza Chal (#92476) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Mindenhol vannak gyengeelméjűek, pedig részletesen leírtam, hogy mire vagyok kíváncsi.Nyilván nem maga az. Nem csoda, ha ilyeneken kiakad az ember.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#92480) Soma01 válasza DasBoot (#92470) üzenetére


Soma01
veterán

Mit kellene elmagyarázni? Azt, hogy miért működik jól neked AP módban a routered és a hálózatod?
A gond akkor szokott lenne, ha a Digi ONT-je és a saját routered is router módban van. (dupla NAT) De így se mindig van baj. Da ha van, akkor a dupla nat-ra kell gyanakodni először. nálad csak a Digi eszköze van router módban, így nincs dupla nat és így nem is lesz gondod. Max. annyi, amennyi a Digi (ont) routerével van/lenne. De ha azzal nincs gond, akkor nincs gond. Örülj neki. Jól van ez így is.

(#92481) Vakegérke válasza DasBoot (#92479) üzenetére


Vakegérke
veterán

Akkor menekülj gyorsan innen, mert még a végén lehúzzuk fennkölt elmédet a sárba.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#92482) 4Grider válasza turulbird (#92477) üzenetére


4Grider
nagyúr

Hülyeségeket írkálsz.
Az volt a gond tegnap, hogy egyes egyedileg beállított dns-ek válasza nem érkezett vissza központi routolási probléma miatt. A Digi ont-on is állítható egyedi dns, ha az router üzemmódban van.
Ha pedig az bridge üzemmódban van, akkor nem működik rajta semmilyen wifi, mert akkor azon az eszközön nincs route, csak modemként működik.

(#92483) 4Grider válasza DasBoot (#92479) üzenetére


4Grider
nagyúr

Tényleg nem voltál egyértelmű, én is a bridge módot javasoltam volna az alapján, amit a kérdésszerű hozzászólásodból kivettem. Már csak azért is, ha van egy saját (gigabites netet rendesen natolni képes) routered, akkor ez a legjobb eljárás több szempontból is.
Ha viszont ragaszkodsz ahhoz, hogy a Digi eszköze szolgálja ki a saját lan-odat és wlan-odat, arra is van lehetőséged több megoldással (gondolom akkor erre kérdeztél rá). Az egyik megoldás, hogy a routereddel újra nat-olod még egyszer a Digi eszköze által neked biztosított lan-t. Én személy szerint ezt nem javaslom, mert így két külön lan-od lesz, ami alapból csak a második felől az első felé könnyen átjárható. Másrészt meg csomó minden nem szereti a kettős nat-ot. A második megoldás az általad említett access point mód. Ez elegánsabb, mert a Digi eszköze által biztosított LAN-ban maradsz azokkal az eszközökkel is, amik a saját routeredre csatlakoznak. Viszont mivel a szolgáltatói eszközök natolási képességei általában nem érnek fel egy mai router ilyen képességeivel, én is a bridge+saját routerrel történő betárcsázást javaslom.

(#92484) turulbird válasza 4Grider (#92482) üzenetére


turulbird
tag

Én csak azt írtam viktorhu-nak, hogy nálam nem volt tegnap sem semmilyen gond, pedig volt aki jelezte a környékemről...
A Huaweit csak kábelen használom, a wlan ki van kapcsolva.
A menübe nem enged be, így nem is tudok semmit sem átállítani, mégis jól működik cloud dns-sel a pc-n; 1.1.1.1 1.0.0.1
A wifi miatt meg reklamálj a román fórumon, hogy hülyeséget írtak:
#90977
A SSID-et kikapcsolja szoftveresen, de attól még az adó részben működik, ami zavarta a telefont, nálam meg a vezetékes fejhallgatót.

(#92485) 4Grider válasza turulbird (#92484) üzenetére


4Grider
nagyúr

Ha jól rémlik a Google dns-eit érintette a tegnapi probléma. A nálad beállítottaknak (Cloudflare) azokhoz nincs köze.
A fórumokon mindenki azt ír amit akar (és amit megengednek neki), még az sem kizárt, hogy valami szoftverhiba miatt az adók nem kapcsolnak ki egyes eszközökön modem üzemmódban, de ettől még nem fog rajtuk semmilyen forgalom menni. Engem nem érint, mert a nálam lévő Huawei ont közelében nincs semmilyen freki használva, amióta bridge módba tetettem.

(#92486) smkk válasza 4Grider (#92482) üzenetére


smkk
csendes tag

pontosabban a googlenel volt problema, nem a diginel

https://status.cloud.google.com/incident/cloud-networking/21006

smk

(#92487) turulbird válasza 4Grider (#92485) üzenetére


turulbird
tag

Dns-től függetlenül; csak azt írtam hogy nálam jó volt.

Ki beszél wifi forgalomról; a FiberHome zavaró jelet sugároz, ez lehet szoftveres hiba, bug, egyiket kijavítják, lesz helyette kettő: [link]

Valamint árnyékolási, tervezési hiba, ami miatt megszórja a környezetét nem kívánatos rádiófrekvenciás zavarokkal, amit egyes készülékek nem tolerálnak. [link]

Szerencsére már engem sem érint a probléma, mióta a FiberHome nagy ívben elszállt a kukába...
:)

Hát én nem használok felhőt, nem is járok felettük...
:)

[ Szerkesztve ]

(#92488) Met válasza DasBoot (#92474) üzenetére


Met
nagyúr

Talán meg kellene tanulni kérdezni mivel nem vagyunk gondolatolvasók.
Ebből a stílusból meg sürgősen vegyen vissza mert csak azt fogja elérni hogy senkitől nem fog tanácsot kapni.
Már nem emlékszem, régen volt, de az általános iskola első néhány osztályában már megtanítják az embert fogalmazni. Remélem sikerült odáig eljutni.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#92489) DasBoot válasza Met (#92488) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Tökéletesen megfogalmaztam, de látom, hogy van más, aki tudta értelmezni a kérdésem. Nem szükséges a válasz.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#92490) DasBoot válasza 4Grider (#92483) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Köszönöm a választ. A nélkül működik, hogy maradt a router mód, nem, pedig a bridge. A DIGI után van a saját router és azon be van állítva, csatlakoztatva 1 db laptop, 1 NAS, 1 kábelvevő, 1 hálózati zenelejátszó, 1 nyomtató. Egyedül a raspberry pi nem megy, de azt éppen most állítom és nem a hálózattal van a gond. Arra kérdeztem rá, hogy hogyan tud így működni.

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#92491) DasBoot válasza Soma01 (#92480) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Igen, erre lennék kiváncsi, de közben le lett írva. Persze, hogy örülök ennek, mert nem kell írogatni a DIGI-nek, aztán vagy jó lesz, vagy nem. Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#92492) Geth válasza DasBoot (#92489) üzenetére


Geth
addikt

A tökéleteset némiképp árnyalja, ha elolvasod a segítő kolléga első mondatát is.

(#92493) DasBoot válasza Geth (#92492) üzenetére


DasBoot
aktív tag

A saját router Acess point-nak van beállítva.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#92494) adika4444


adika4444
addikt

Hali!

A múlthéten jelentkező IPv6-os problémám, amit megpróbáltak rám és a hálózatomra tolni, nem rég elhárult. Semmit nem csináltam, a MikroTik-en volt eddig letiltva a RA, hogy fölöslegesen ne kapjanak nem működő v6-os címeket az eszközök. Két órája nem ment, most bekapcsoltam, már jó.

A javítás örömteli, de a mellébeszéd a hiba kapcsán kevésbé.

Gondolom most már közvetlen PPPoE-zve is menne, de mivel a routeren jó, ezt nem fogom próbálgatni :D

üdv, adika4444

(#92495) Soma01 válasza DasBoot (#92493) üzenetére


Soma01
veterán

Milyen típusú a saját routered?

(#92496) chatran


chatran
őstag

Tegnap éjfél körül elment a net, a Fiberhome ONT-n folyamatosan villogott ez a led. Ez a PON meg LOS mit takar?

(#92497) mpo válasza chatran (#92496) üzenetére


mpo
veterán

Ha érted, akkor már elavult.

(#92498) MasterMark válasza viktorhu (#92473) üzenetére


MasterMark
titán

Igen van, de egy ilyet az sem old meg.

Minden routeren van egy alap DNS forwarder általában. Max nem nagyon konfigolható.

Egy dnsmasq-nál be tudsz tenni akárhány target servert, ha valamelyik nem működne, akkor szépen megpróbálja a többire. Pi-hole is dnsmasq-t használ, meg ez szokott általában lenni a routereken is.

Switch Tax

(#92499) Intruder2k5 válasza MasterMark (#92498) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Tényleg, ha már DNS a téma, a minap felvetődött bennem egy kérdés, amire nem tudom a választ. Az OK, hogy ha nem érhető el a DNS szerver, akkor lép a következőre, de mi van akkor, ha a szerver elérhető, csak nem tudja feloldani az adott címet? Akkor is próbálkozik a következő szerveren, vagy akkor ismeretlen cím és kész?

(#92500) chatran válasza mpo (#92497) üzenetére


chatran
őstag

Köszi, ez alapján akkor a TV-nek sem kellett volna működnie? Mert az ment rendesen, mikor nem volt net.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI internet (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.