- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Random25: Windows 11 telepítés Pendriveról
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- gerner1
- Hieronymus: Három júniusi képem
-
LOGOUT
Debian GNU/Linux
Új hozzászólás Aktív témák
-
Találat:1 http://security.debian.org bullseye-security InRelease
Találat:2 http://deb.debian.org/debian bullseye InRelease
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
Minden csomag naprakész. -
válasz
#63718632 #9898 üzenetére
Nem próbáltam, mert közben olvastam Ubyegon2 hozzászólását, hogy ne változtassak a tükrön, mert az a jó, ami ott van. Nálam ezt mutatja a "
cat /etc/apt/sources.list":
# See sources.list(5) manpage for more information
# Remember that CD-ROMs, DVDs and such are managed through the apt-cdrom tool.
deb http://deb.debian.org/debian bullseye main contrib non-free
deb http://security.debian.org bullseye-security main contrib non-free# Uncomment if you want the apt-get source function to work
#deb-src http://deb.debian.org/debian bullseye main contrib non-free
#deb-src http://security.debian.org bullseye-security main contrib non-free -
válasz
ubyegon2 #9893 üzenetére
Próbálkoztam Ubuntun meg Xubuntun, de csak tényleg a felhasználás volt a lényeg, ott meg terminálba csak kb. annyit csináltam, hogy frissítettem a csomagokat. Itt pedig már telepítés után elakadtam. Van különbség, de elvileg ez a disztró jobb, így maradok egyenlőre ennél. Nagyobb mélységekbe nem fogok menni, csak egy stabil és ingyenes oprendszer kell a másodlagos gépemnek.
-
válasz
#63718632 #9892 üzenetére
Régen használtam Debiant, de anno volt a httpredir utána lett helyette a geomirror megoldás. Ha ilyen a kimenete kb, mint nálam, akkor nem kell lokáció szerint változtatni semmit a tükrökön, a legközelebbit fogja használni a rendszer:
cat /etc/apt/sources.list
ubyegon@hp8570bullseye:~$ cat /etc/apt/sources.list
# See https://wiki.debian.org/SourcesList for more information.
deb http://deb.debian.org/debian bullseye main
deb-src http://deb.debian.org/debian bullseye main
deb http://deb.debian.org/debian bullseye-updates main
deb-src http://deb.debian.org/debian bullseye-updates main
deb http://security.debian.org/debian-security/ bullseye-security main
deb-src http://security.debian.org/debian-security/ bullseye-security maina
deb.debian.org
a jó tükör! Remélem még így van, mert anno még én beszéltem rá a Tg-t, hogy cserélje az Összefoglaló ezen részét.A kollégának nem magyar tükör kéne, hanem egy kezdőbarát disztró, kb a Mint XFCE sem lassabb semmivel, mint Debianos társa, de ahogy nézem eddigi hsz-eit, mérhetetlen idő el fog menni ezekkel a tipikusan Debian-kezdő botladozásokkal. Anno én is végigmentem ezeken, csak én kifejezetten tanulni akartam az alapokat.
Rowon
Nincs kedved kipróbálni a Mint XFCE-et vagy akár a Mint Mate-t? Rengeteg szívástól menekülnél meg, kivéve persze, ha tanulni szeretnéd a Linux(de főleg a csomagkezelés) alapjait! Mint download
-
válasz
#63718632 #9885 üzenetére
Igazából előtte belerondítottam a sources.list-be, mert olvastam valami quora bejegyzésben, hogy a cdromos sorokat töröljem ki. Kitöröltem, után a terminál hibaüzeneteket dobált ki az apt updatere. Szóval valahogy vissza kellett állítanom az eredeti helyzetbe és ezt írtam be rootként:
sudo cp /usr/share/doc/apt/examples/sources.list /etc/apt/sources.list
Ezután apt update és most megy. Amit írtál azt meg sem tudtam csinálni, mert a cdromos sorokat előtte kitöröltem.
Azt hiszem az volt a gond, hogy telepítés közben nem adtam hozzá hálózati tükröt. -
Hali,
Valaki tudna tippet adni, hogy miért nem enged root userként sem csomagot frissíteni a Debian? Itt a kert: [link] -
felora:)
tag
Sziasztok!
Nem csináltam még ilyet debianon, egy kis információra lenne szükségem.
Lenne egy gép, amihez az eth0 porton csatlakozik egy switch-en keresztül 20 IP kamera, ezt a switchben megcsinálom, hogy a 20 kamera és az eth0 VLAN10 -en legyen (elkülönítve minden mástól).
Erre szeretnék én az eth0 -n keresztül ráuszítani egy DHCP szervert, ami kiszórná az IP címeket és a dátumot, időt.Még nem is fogtam hozzá, csak gyújtöm az információkat.
Mivel érdemes ezt megcsinálni? vagy símán apt-cache search dhcp-server azt amit kidob?
Előre is köszi a válaszokat.
-
válasz
bambano #9878 üzenetére
Értem mit mondasz. A probléma azt hiszem az volt, hogy a wifihez nem tudtam csatlakozni, mert jelszavas, viszont egy terminál alapú kezelőfelületben fogalmam sincs, hogy hogyan tudtam volna ezt megoldani. A telepítő először valami firmware hibaüzenetet is küldött, amit nem tudtam hová tenni, lévén a Xubuntus telepítővel ilyen problémám nem volt korábban.
Reggel feltelepítettem az Xfce-s Debian iso-t és az égadta világon semmi gond nem volt. Minden megy úgy, ahogy mennie kell, viszont tesztelni még nem volt időm. -
válasz
growler #9870 üzenetére
bash: startx: parancs nem található
Az lehet gond, hogy nem tudtam beállítani a hálózatot? Egy USB-s wifi adapterrel tudok ezzel a géppel csatlakozni a nethez és csak Windowsos drivere van neki, amit találok. Látok a YouTube-on Debian telepítéseket és tőlem nem is kérte az asztali környezet telepítését, csak végigment. Valami hálózati tükör nélkülről tett fel kérdést, azt a nemre tettem.
-
válasz
#63718632 #9868 üzenetére
Egyenlőre már a telepítés után sem tudok eljutni az asztali környezetig. Bebootol egy fekete képernyőre, ahol a "Debian GNU/Linux 11 tty1" felirat fogad, majd kér tőlem egy login nevet és jelszót. Bejelentkezek de semmi, egy parancssort látok magam előtt és semmi több.
-
Sziasztok,
Van egy régebbi 775-ös alaplapom egy E5700 procival, 4 giga DDR3 rammal, egy SSD-vel meg egy 1 terás HDD-vel. A gépet adatmentéshez használom csak, kényesebb dolgok (régi családi fotók, személyes dokumentumok, stb.) tárolására teljesen jó, nem Winf*s van rajta az a lényeg. Most egy Xubuntuval elvan, de gondolkozok rajta, hogy megérheti-e a Debiant XFCE-vel feltenni rá? A lehetőségeihez mérten a Xubuntuval is elég gyors, de a Debiannak elvileg még kevesebb nafta is elég lenne és - állítólag - legendásan stabil.
Ubuntu vs Debian? Van értelme váltanom? -
Nem kell a sok automata fasság, csinálja a rendszer, amit mondok, de semmi többet.
Ezzel teljesen egyet kell értenem, anno a Mint Cinnamon mellé felrakott Debianon tanulgattam a csomagkezelést, azóta a Mint-en is azokat alkalmazom, Debianon ne legyen semmi automatikus megoldás, ez pont nem erről szól, épp elég Ubuntu meg Arch deratíva van, ami agyon van pakolva kényelmesítőkkel!
Használja azt, akinek arra van szüksége.
-
Aki Mari néninek felrakja a Debiant, beállítja neki az autoupgrade-et unattanded-del, abba be lehet állítani, hogy hány naponta csináljon autoclean-t, az is több, mint a semmi!
(#9856) sh4d0w
Ja, nekem is feltűnt néhány verzió óta, a 21-ben talán még komfortosabban van ez megoldva....nyilván Mari néninek nem is Debiant telepítenék, ha már...
-
kovaax
őstag
Nekem nem az, de az ilyen kényelmetlenségeket Mari néni Tápiószecső-Alsón nem tudná megcsinálni, nem is fog Debianozni sosenem. És Xfce alatt működik szépen, /usr/bin/gpk-update-viewer -t használok a Package Update Indicator pluginban, vagy ha türelmetlen vagyok, akkor Synaptic-ot, vagy ha éppen root vagyok, akkor apt-ot. Ja, és már ott is maradt a törlés óta a tzdata, vagy mi frissült pár napja.
-
cigam
titán
Ez fura. Debian alatt nincs olyan konfig beállítás amivel korlátozhatjuk a kernel verziók számosságát? Pl. redhat alatt a dnf.conf-ban az installonly_limit=3 csak az uccsó 3 verziót tartja meg.
-
kovaax
őstag
De az Xfce-s telepítésen nem kell ezzel molyolni, de a Gnome-oson meg kell kézimunkázni, amit nem akarok. Mellesleg az autoremove sem szedte le az extra kerneleket, kézzel kellett leszedegetni őket. A clean kitakarította a cache-t, de azt se akarom kézzel futtatgatni, ha egyszer automatikusan kéne működjön. Kb. a PackageKit backendje, az APTcc qr el valamit valahol...
-
-
kovaax
őstag
Sziasztok,
Ma vettem észre, hogy a Gnome-os Bullseye laptopomon fent volt az összes eddigi update csomag a /var/cache/apt/archives/ alatt, plusz az összes eddigi kernel is fent volt. Az Xfce-s gépen csak az utolsó 2 kernel van fent, meg a cache is ürül rendben. A Gnome-ot a nagyszerű Szoftverek progival frissítem mindig. Ez bug, vagy feature? -
fap333
aktív tag
Sziasztok!
Ismét lenne egy problémám:
Ilyen-olyan leirások alapján telepitettem transmission-daemon torrentet a gépemre (ősöreg laptop, naprakész debian, csak parancssor). Elvileg fel is paramétereztem, de ha el akarom érni a lokális hálózatomon, akkor is csak annyi jön be a böngészőben, hogy 403-as hiba.
És valami miatt leállítani sem tudom. Elvileg kiadom neki a stop parancsot:
root@whs01:/home/horner# /etc/init.d/transmission-daemon stop
Stopping transmission-daemon (via systemctl): transmission-daemon.service.
Ezután, ha megoróbálom előtérbe hozni, akkor panaszkodik, hogy fut valahol egy másik példány:
root@whs01:/home/horner# transmission-daemon -f
[2022-10-18 20:42:13.653] Transmission 3.00 (bb6b5a062e) started (session.c:769)
[2022-10-18 20:42:13.653] RPC Server Adding address to whitelist: 192.168.*.* (rpc-server.c:956)
[2022-10-18 20:42:13.653] RPC Server Serving RPC and Web requests on 0.0.0.0:9091/transmission/ (rpc-server.c:1243)
[2022-10-18 20:42:13.653] RPC Server Whitelist enabled (rpc-server.c:1249)
[2022-10-18 20:42:13.653] Couldn't bind port 51413 on 0.0.0.0: Address already in use (Is another copy of Transmission already running?) (net.c:452)
[2022-10-18 20:42:13.654] Couldn't bind port 51413 on ::: Address already in use (Is another copy of Transmission already running?) (net.c:452)
Biztos valami bagatell dolog, de mivel kezdő vagyok nem jövök rá, hogy hol hibáztam.
Tudnátok adni néhány tippet, hogy hogyan is kellene konfigolni ezt a transmissiont?
Köszi előre is! -
válasz
#63718632 #9838 üzenetére
Köszi, így bevállalhatónak tűnik az 1300-as. Nem nekem kell, de nekem kell majd összedobni vele egy szépen működő rendszert olcsón. Holnap még rákérdezek, már ez a 6,5k is kissé sok a tulajnak szerintem, de még tán határon belül van. Kábelt viszont abszolút nem akar.
-
-
Shyciii
veterán
Ha szereted az animációkat, akkor kipróbálhatod, de én minden ilyen dolgot totál feleslegesnek tartok. Igaz nekem még a bejelentkezőképernyőm sincsen, helyette mint a szerverek konzolján begépelem a nevem és a jelszavam. Feleslegesnek tartom az ilyen grafikai erőforrás zabáló csicsamicsákat.
-
I02S3F
addikt
Van értelme plymouth-ot telepíteni? Vagy jobb alapbeállításon hagyni és ezzel a szem cukorkával nem foglalkozni?
-
I02S3F
addikt
válasz
Shyciii #9832 üzenetére
És @majkimiki
Flatpak-et valahol olvastam, de rájöttem, hogy nekem nem kell! Nem indokolta az lmde sem, mert azt a pár konfigot megcsinálom én a sima Debian-on, amire szükségem van!
Indokolatlanul féltem a Debian-tól és az általa okozott esetleges problémáktól! Kifejezetten könnyű telepíteni és beállítani és stabil!
-
#63718632
törölt tag
Végül is nem borítod meg vele. Felrakod, beállítod. Csak arra számíts, hogy parancssorból kell managelni. Nincs bedrótozva grafikus szoftver kezelőbe, áruházba.
Ellenben, ha egy formálódó projekt ez a stable debian és nem egy belakott rendszer.
Ha mindenféleképp a fenti 3 progit flatpak-ből szeretnéd használni.
Egyik jó választás a LinuxMint LMDE5 [link] (Cinnamon, Deb11 alap), aktivált flatpak, szoftveráruház. -
I02S3F
addikt
Sziasztok stabil Debian-t nem érdemes flatpak-el borzolni?
Csak a Zoom, az Anydesk és a chrome lényeges! Ezeknek van deb fájlalja is. Akkor így felesleges is a Flatpak?
Másra nem használom a flatpak-et.
-
Shyciii
veterán
Nah ennek örülök, szívesen
Amúgy még mikor még évekig Arch Linuxoztam, akkor írtam a telepítésre beállításokra scriptet, mert ott a minimal telepítéshez semmi segéd nem volt még akkor (most is csak egy egyszerű). nemrég jöttem Debian-ra, mert nem nyugszom
Ide is áthoztam a scriptjeimet, persze módosítva, mert van ami kapásból működött, és van ami nem, így kicsit alakítgatni kellett rajta, pedig mindegyik bash shellre volt írva.
-
Shyciii
veterán
Jaj várj. Figyelmetlen voltam bocsi. Az xrandr azért ír ki hibaüzenetet, mert nincs grafikus felület neked felrakva, tehát nem fut X szerver. Most olvasom, hogy csak sima konzolban vagy.
Viszont mivel notid van, ezért a fedél lehajtásakor nem is kell semmi hogy kikapcsolja a kijelzőt, hiszen a noti ezt hardveresen megoldja. vagyis elég beállítani azt, hogy ne menjen ilyenkor aludni. Amit küldtem két scriptet (egyik ugye hogy ignoreálja a fedél lecsukását akár kábelen van, akár akksin, a másik meg a szolgáltaátsok maskolása hogy ne tudjon semmiképp elindulni) megoldja az alvás gondot a fedél lehajtásakor, és így a kijelző kapcsol le, de a linux menni fog tovább -
fap333
aktív tag
válasz
Shyciii #9823 üzenetére
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
@májkimiki:
Fn+F2-re nem csinál az égvilágon semmit. Ezzel lehetne ugye váltani a videó kimenetek között, de nem vált át a d-sub kimenetre.
@Apollyon és @Shyciii:
feltelepítettem azt a csomagot, ami tartalmazza az xrandr parancsot, viszont sajnos nem tudam működésre bírni, mivel minden próbálkozásomra az a válasz jött, hogy "Can't open display". Lehet túl régi ez a lapatop...@Shyciii:
Egyébként a scripteket beküldtem, munka után megpróbálkozok majd megint egy monitor lecsukással, meglátjuk mi lesz. -
Shyciii
veterán
Én erre (is) írtam magamnak egy scriptet, hogy újratelepítésnél ne kelljen ezekkel mindig vacakolnom.
Ezzel beállítod, hogy ne menjen alvóban a fedél lecsukásakor:
sed -i 's/#HandleLidSwitch=suspend/HandleLidSwitch=ignore/' /etc/systemd/logind.conf
sed -i 's/#HandleLidSwitchExternalPower=suspend/HandleLidSwitchExternalPower=ignore/' /etc/systemd/logind.confEzzel pedig tiltod az alvás, hibernation stb szolgáltatást, hogy semmiképp ne tudjon téged felülbírálni:
systemctl mask sleep.target suspend.target hibernate.target hybrid-sleep.targetA laptop kijelzőjének kikapcsolása pedig:
xrandr --output kijelződ -off
Pl.: nekem xrandr --output eDPI1 -offA kijelződ "tipusát" szintén az xrandr paranccsal tudod lekérni.
Ezt elindítod, és azonnal kikapcsolja a kijelzőt. -
Apollyon
Korrektor
-
fap333
aktív tag
Sziasztok!
Egy meglehetősen régi laptopra (MSI VR601x) van nekem telepítve debian grafikus felület nélkül, csak parancs sorosan. Egyenlőre csak HomeAssistant fut rajta, aztán majd jön még később egyéb nyalánkság is...
A kérdésem az lenne, hogy a laptop képernyőjét ki tudom valahogyan kapcsolni parancssorból? Megpróbáltam lehajtani, de azonnal alvó módba ment
Előre is köszönöm a tippeket! -
Shyciii
veterán
Mivel én Chrome-ot használok, így a gyorsításra nem tudok tanácsot adni, de mivel nekem nekem is hetedik generációs procim van, csak i3-as, így abban tudok. Én ezt a beállítást használom. Működik így tear free mentesen Debian és Arch alatt is:
etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf -ba
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "Backlight" "intel_backlight" -> ez nekem a Tiling WM miatt kell csak
Option "AccelMethod" "sna"
Option "TearFree" "true"
Option "TripleBuffer" "true"
EndSection -
duo
addikt
válasz
growler #9816 üzenetére
igen. papirforma szerint minden oké.
(ez egy micro gép, thinkcenter 710q tiny. de mégsem akarja az igazságot
a firefoxnak működnie kellene, mert egy masik ilyen gép ubuntu+xfce esetén firefoxxal.megy. -ezert is vettem magamnak is. (nem olyan kirivo az elony cpu hasznalatnál de azert megy)
gondoltam az anyadisztroval menni fog mégiscsak tisztabb kód frissebb lagyabb jobb meg minden. 😐 biztos en nezek el valamit, de mostmar 3napja csak ezzel foglalkozom és bosszantó. -
duo
addikt
sziasztok!
adott egy kis rendszer ami úgy nez ki hogy i5 7500T, 16gb DDR4, 512Gb nvme.
az integrált vidijóchip, HD630.netinstallal raktam egy 11.5-öt,
egyelore lxde-vel. (openboxxal inditottam, de lxdevel fura módon gyorsabb a programok betöltése)
nekem elég gyors meg minden. kicsi a load, illetve kezdeti ram footprint 290mb.
viszont, a tearing ugye adott, illetve a hardveres gyorsítást egy böngésző alatt sem tudom belöni. mar 3 napja szivok vele. az intelchip 7gen.
[link] ezt is vegignyálaztam.
ezt viszont még nem mertem,
[link] mert az a néhány intel csomag ami frissülne, az ideiglenesen bekapcsolt testing tárolóból, az frissitené a libc6-ot is. attol félek az azzal járna, hogy aztan semmi sem akar telepulni, a nem megfelelo libc6 verzio miatt.roviden: nem megy, a procihasznalat eleg nagy youtube kozben. es mi a f@t csinaljak?
valakinek megy rendesen?
köszönöm!!!ui: a tearing-ig még el sem jutottam. bármilyen "tearfree true meg DRI meg uxa" kapcsolót beirok a 20-intel.conf-ba rebootkor csak fekete képernyő fogad...
-
Shyciii
veterán
válasz
urandom0 #9801 üzenetére
Bár én Debian-t csak melóhelyen használok (ez volt a kérés az összes rendszerre), otthon Arch Linuxot, de azért egy-két írásodra reagálnék:
A minimalizálással kevesebb erőforrása lesz lekötve a gépnek, de ezt a saját erőforrásaidból kell pótolni. Ez jellemzően sokkal több belefeccölt időt/energiát jelent, megtérülés pedig aligha van.
Az a "sok" energia amit belefeccölsz, az megjelenik nálad tudásban. Hidd el, hogy máshol is lehet használni. Pl nekem melóhelyen közölték, hogy kellenek a raspberry pi4-es gépekre egy minimalista rendszer, ahol automatikusan egy böngésző fog csak futni. Nah pl ide baromi jól jött, főleg hogy a raspios debian alapú, és hát debianból azért nem egyszerű olyan minimalista rendszert csinálni, mint mondjuk egy Arch alatt.
Ráadásul az ilyen minimalista konfigok jellemzően sokkal nehezebben adaptálódnak új környezetbe, vagy nehezebben küzdenek meg új kihívásokkal. Vagy mondjuk van egy tök frankón belőtt laptopod, ami otthon teljesen jól megy, de átviszed haverhoz, és ott rá kéne dugni az USB-s hangfalat, de ez már nem fog menni neki, mert annyira ki van heréve a rendszer...
Semmi ilyen problémám nincsen. Akárhova viszem a kiherélt Linuxomat, ott minden usb-s eszközzel működik, pedig nekem az usb-s eszközfelismerő nem linuxos csomag, hanem egy saját script, ami jóval kevesebb erőforrást foglal, mint mondjuk az udisk, udiskie, vagy gvfs pluginjei. Akárhova megyek wifire, kábelesre is simán csatlakozik, akármilyen TV-re ki tud vetíteni stb.
A másik, hogy Arch linux ugye rolling distro, de jó ha 3-4 év alatt egyszer van olyan, hogy egy frissítés után valami nem működik, pedig napi szinten jönnek ki frissítések. Néha már én érzem magam szaru, hogy nem naponta frissítekA másik téma, a tiling wm-et használni, ami tök jó addig, amíg terminállal meg egy-két egyszerűbb programmal kell dolgozni. De amint képbe kerül a böngésző, a Gimp. az Inkscape, a LO... ahol úgyis egérrel kell vakarászni, ott már elveszik a tiling előnye. Sőt, történetesen épp az fogja elvenni az idődet, hogy be kell állítani minden egyes ilyen programra, hogy ne tiling hanem float ablakként kezelje...
Miért veszne el a tilling előnye azért mert valaki 1-2 programból egerészőset használna? A maradék 20 program ami nem egerészős már nem is számít? Amúgy csak közlöm, hogy vannak olyan böngésző, amiket bill-el lehet csak vezérelni, méghozzá vim-es keybindingjei vannak, ha valakinek ez kell...A másik, hogy miért kellene beállítani, hogy a GUI-s appokat floatingként kezelje? Attól hogy ez neked törvényszerűség, attól még másnak nem. Nekem is a Chrome ugyanúgy tillingként van kezelve, semmi floating, és ugyanúgy használható, mint a céges windowsos chrom-om. A beállítást meg amúgyis csak egyszer kell megtenned, soha többet. Nekem max az van beállítva, hogy melyik munkaablakban nyíljon meg alapból, vagy ha külső monitorra van kötve, akkor melyik kijelző, melyik munkaablakára. De ez is egy gomb kombinációval azonnal másik ablakra küldhető minden gond nélkül atomgyorsan, míg te egérkével húzgálod ide-oda.
Én a Gnome-mal úgy vagyok, hogy feltelepítem, max 10 perc alatt belövöm aztán jóidő.
Ez mitől jobb és gyorsabb? Tudod nekem a feltelepítés után mennyi idő belőni a meglévő rendszert? Kb 1,5 perc alatt végez a scriptem a beállításokkal egy új telepítés után...
Azt már félve említem meg, hogy nekem a telepítés is saját scriptből megy, szal beboot live-ra, elindítom a két scriptemet, és pár perc múlva a megszokott rendszeremet kapom vissza friss telepítéssel.és akkor nem 3,6 GB RAM lenne foglalt, hanem csak mittudomén, 1,5 GB. De minek? Álljon üresen a RAM? Akkor minek vettem?
A Tilling wm-nek és minimalizált linuxnak nem azaz elsődleges előnye, hogy kevés ramot használ. Ha megnézel egy minimalizált linuxot+wm-et ami mondjuk 3GB-nyi adatot tart a memóriában, majd összeveted egy Gnome standard linux-al szintén 3GB-os foglaltsággal, akkor kapásból látni, hogy a minimalizált linux tilling wm-el durván gyorsabb, és reszponzívabb a standard linux + Gnome kombónál. Az már egy másik kérdés, hogy amúgy egy frissen bootolt minimalizált linux+tilling kevesebbet is fogyaszt. Mondjuk a 1,5GB memóriafoglalás üresjáratban írtó sok egy mnimalizált linux esetén. Arch linux-on nekem pl üresjáratban 210MB-ot foglal (amúgy volt ez már 178MB is....). De ezt Debian esetén is megcsináltam már, bár ott valamivel többet foglalt ugyanazon progikkal, csak ott 6x annyi csomag tett fel, de ez Debian sajátosság. Szal attól, hogy a rendszered felemészti a memóriád nagy részét, attól még nem lesz gyors a linuxod, sőt. Amúgy én nem aggódom, hogy az alap rendszerem 210MB-ot foglal, mert így jóval több programot tudok betölteni, használni egyszerre. Tekintve hogy rendszermérnökként dolgozom, így nem ritka hogy 10-15 gépre is be vagyok ssh-zva, vagy rdp-zve, így pont kell nekem a szabad memória. Ilyen terhelés alatt a gnome+standard linux már összefosná magát (xfce+standard is megtette ezt anno....).
Szal nekem a Linuxos pályafutásom alatt nem véletlenül jutottam ilyen útvonalon otthoni használatban:
Manjaro KDE -> Arch KDE -> Arch XFCE -> Arch Openbox -> Arch BspwmCéges használatban meg értelmezhetetlen a grafikus felület, mert ott csak minimal Debian konzol-al
-
stigma
addikt
válasz
urandom0 #9810 üzenetére
Jó tanulni újdonságokat, talán működik már.
Ezt a leírást követtem( Link) ami Debian + Docker+ HA sueprvisor.
Minden feltelepítettem, elértem, tök örültem, restart majd semmi.Sorban nézegettem mi baja, de nem válaszolt a pingre, és IP-t sem kaptam, de az alábbi 2 sorral elvileg helyrehoztam az adaptert:
Kábelen csatlakozik a T630 a routerhez ezért az alábbi 2 sort csináltam rootként:
/etc/network/interfaces
Mindössze ez a 2 sor volt benne:
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopbackUtána pedig beszúrtam ezt a 2 sort, mert az én csatolóm neve "enp1s0"
allow-hotplug enp1s0
iface enp1s0 inet dhcpÍgy most restart után már tudok pingelni, SSH-t elérem és HA is fut (kopp-kopp) , remélem sokáig.
Ennyit nem szenvedtem egy telepítésnél, hogy semmi driver nem vagy nehezen megy fel, elszaródika hálókártya IP címe egy restart után.
Amúgy köszi a segítséget
-
stigma
addikt
válasz
urandom0 #9807 üzenetére
Hi, köszi, működött, igaz az utolsó sorral amit küldtél problémázott, az alábbi sorral:
"Debian Testing “Bullseye”: The Repository Does Not Have a Release File"Kikommenteltem, ment, de ismét jönnek a bajok amit nem értek, egyenlőre szórakozom vele mikor lesz időm Egyik NAS-om kell újrahúzni + kitakarítani, ami nem 1-2 óra lesz értezem
Érdekesség, hogy Debian11-et frissen telepítetem, realtek driver csont nélkül felment, majd Docker+Ha supervisor után 2 problémám lett:
- AMG GPU driver-t nem találja : AMD R5/R6/R7 ami alaplapra integrált
- SSH fut, mert lekértem a systemclt-el a státuszt de nem tudok rá csalakozni. Enable/disable, mindennel próbálkoztam de semmit sem mozdul a dolog.Azért köszönöm a segítséget.
-
urandom0
senior tag
A firmware-realtek csomagot kell telepítened.
Milyen Debianod van, 10 vagy 11?
Ha 10-es, akkor az /etc/apt/source.list fájlban ezek mindenképp legyenek benne:deb http://deb.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
De ha ügyesebben akarod csinálni, akkor minimum ez legyen benne:
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-freeA végén szereplő non-free a lényeg, onnan fogja lehúzni neked a csomagot.
Ha hozzá van adva a sources.list-hez, akkor kiadsz egy
apt update
-et, majd egyapt install firmware-realtek
parancsot, és így fel fogja telepíteni a firmware-t. -
stigma
addikt
Sziasztok.
Valami ismeretem vannak Linux/Debian terén, mert pár éve alapszintű tudással rendelkezem és használok is OMV(Debian 1X rendszer alapú) NAS-t viszont most új területre tévedte.
HP T630-as vékonykliens-t vettem , melyre Debian + Home Assistant-ot tennék(1,2), viszont problámás a telepítés után a realtek hálókártya: rtl8168h-2.fw
Telepítés közben írja nem megfelelő a csomag, mindent frissítettem + HA-t(Home Assiatant-ot) is feltettem, de restart után nem érem el a gépet, boot-kor írja, hogy probléma van a realtek driverrel.
Kérdésem: non-free package-t hogy lehet frissíteni?
Alap debain-t telepítettem már a vékonykliensre( netinstall és DDV verziót is)
és HA telepítésére az alábbi pár linket haszáltam: (1. megoldás, 2. megoldás)
Telepítés után működött minden, de restart után nem találtam a HA-t és a gépet sem, mert a hálókártya driverrel gond volt.
Tippre azt a Package-t kellene telepítenem, melyben a rtl_nic/rtl8168h-2.fw benne van.
Próváltam már átírni a source.list-et (nano /etc/apt/source.list) sikertelenül, hogy tudom a legegyszerűbben telepíteni az adott nem hivatalos FW-t?Eddig ezt próbáltam sikertelenül a source list-ben hozzáadva:
# nem hiv. update
deb http://deb.debian.org/debian bulleyes-updates main contrib non-free deb-src http://deb.debian.org/debian bulleyes-updates main contrib non-free
Tudtok segíteni az alábbi problémában? -
naja
aktív tag
válasz
urandom0 #9801 üzenetére
Hát igen, köszönöm mindenkinek a véleményét, én is hasonlóképpen látom a dolgot. Sok mindent tanultam, ici-picit jobban bele láttam a dolgok mikéntjébe. De, végül rájöttem, hogy egyáltalán nem szeretném ilyenekkel tölteni az időt. Szerencsére az utolsó nekifutással (Debian+Mate) minden működik rendesen. A pulseaudio se hülyül meg, multimedia gombok is mennek már (miután rájöttem, hogy a mate is csak gnome és a dconf-editort lehet használni, persze kicsit máshol vannak a dolgok).
Annak azért örülök, hogy a pici 10W-os J1900-es celeron 4GB-tal viszi a Kodit közben file-, web-, és TimeMachine szerver, konténerek futnak rajta, na meg qBtrnt tud letölteni akár nagyon sok MB/s-kel. És mindezt akár egyszerre, szóval boldog vagyok vele. Leginkább azért mert lassacskán végre eljön az idő, hogy már nem kell szögelgetni.Amúgy meg mindenki olyan perverziót választ magának amilyet akar. Van aki narkózik, van aki terepasztalt épít, vagy a nejét és a gyereket veri, vagy éppen azzal csapja el az időt hogy végtelenszer rak újra rendszert mert mindig van másik út hogyan lehetne kevesebből is megoldani a dolgot. Ez utóbbiak együtt recs**znak majd Colin Chapmannal a nirvánában.
-
Apollyon
Korrektor
válasz
urandom0 #9801 üzenetére
Üdv i3 alól.
Igen, vannak a "btw I use Arch" kategóriájú hittérítő emberek, akik azon is versenyeznek, kinek van kevesebb csomagja feltelepítve. Meg vannak, akiknek a tiling wm hozza a könnyebb utat, de emellett ugyanúgy használnak terminálos és GUI-s programokat is. Én kifejezetten szeretem őket, mert igen, kevesebb resource-t igényelnek, több marad a használt programoknak, meg jól is néz ki. Ilyen szintű erőforrás spórolással nyilván nem kell foglalkozni 16-32-64+ GB RAM-os gépeken.Nálam azért maradt végül a tiling wm, mert billentyűzettel sokkal gyorsabban lehet irányítani a rendszert, váltogatni ablakok között, és a floating is csak egy billkombó, bármely GUI-s program remekül elboldogul.
Egy ideig, amíg használtam MX-et mint daily driver amin xfce van, elvoltam vele, de ott ugye egerészni kell, és nekem így lassabban ment minden input, ahhoz képest hogy amikor egerészés helyett ujjnyújtásnyira van minden opció. Kb. 11 éve linuxozom, és már 7 éve tilinggel használom napi szinten. Ha meg valamilyen sötét varázslat folytán összeszakadna a rendszer, akkor is pár perc alatt összerakom ugyanazt a környezetet, lévén a kellő config file-ok mindig le vannak mentve.
-
urandom0
senior tag
Ezek a minimál konfigok arra jók, hogy amire az ember összerak egy ilyet magának, sok mindent megtanul. De ez is olyan, hogy szinte napról napra avul el. Emlékszem, régebben "xset m"-mel be tudtam állítani az egérérzékenységet, de egy időben ez már nem működött. Aztán rászoktam az "xinput"-ra, az egy darabig teljesen jó volt, de újabban már az sem megy. A Fedorámon már nincs is fent az xinput...
-
sh4d0w
félisten
válasz
urandom0 #9801 üzenetére
Igaz, hogy az eroforrasok nem az OS-nek vannak, hanem a userspace-nek, de ha mar egyszer van, akkor felesleges idot olni a kiherelesebe. Van 32G RAM, elfer benne par VM, vagy fejlesztokornyezet memoriaban tartott DB-vel stb.
Ha vkinek nagyon kell low resource Linux, ott a BunsenLabs, az meg pont a hasznalhatosag pozitiv hataran van.
-
urandom0
senior tag
A minimalizálással kevesebb erőforrása lesz lekötve a gépnek, de ezt a saját erőforrásaidból kell pótolni. Ez jellemzően sokkal több belefeccölt időt/energiát jelent, megtérülés pedig aligha van.
Ráadásul az ilyen minimalista konfigok jellemzően sokkal nehezebben adaptálódnak új környezetbe, vagy nehezebben küzdenek meg új kihívásokkal. Ez egy tipikus hozzászólás, valamelyik nap láttam valahol:
Well using pipewire instead of pulseaudio breaks my volume control key bindings in dwm, so I’ve reverted for now. Shall investigate further when I have more time.
Vagy mondjuk van egy tök frankón belőtt laptopod, ami otthon teljesen jól megy, de átviszed haverhoz, és ott rá kéne dugni az USB-s hangfalat, de ez már nem fog menni neki, mert annyira ki van heréve a rendszer...A másik téma, a tiling wm-et használni, ami tök jó addig, amíg terminállal meg egy-két egyszerűbb programmal kell dolgozni. De amint képbe kerül a böngésző, a Gimp. az Inkscape, a LO... ahol úgyis egérrel kell vakarászni, ott már elveszik a tiling előnye. Sőt, történetesen épp az fogja elvenni az idődet, hogy be kell állítani minden egyes ilyen programra, hogy ne tiling hanem float ablakként kezelje...
Most egy régi Lenovo laptopról írok (i5 4300U), Fedora Gnome van rajta. Én a Gnome-mal úgy vagyok, hogy feltelepítem, max 10 perc alatt belövöm aztán jóidő. Lehetne ezen is futtatni egy systemd-mentes disztrót mondjuk i3-mal, meg pipewire helyett ALSA-t használni, meg gdm helyett lightdm-et (vagy akár xdm-et),...
és akkor nem 3,6 GB RAM lenne foglalt, hanem csak mittudomén, 1,5 GB. De minek? Álljon üresen a RAM? Akkor minek vettem?
A sebességre így sem lehet panaszom, nagyon gyors minden. A négy mag így is alig dolgozik, jellemzően 40% alatt, ritkán megy afölé, de az idő nagy részében 20% alatt van.
Új hozzászólás Aktív témák
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Home server / házi szerver építése
- Víztisztító berendezések - kancsók - szűrőbetétek
- Autós topik
- Okos Otthon / Smart Home
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- BestBuy topik
- Hobby rádiós topik
- Elden Ring
- További aktív témák...
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- AKCIÓ! HP Victus 16-R1002NF Gamer notebook - i7 14700HX 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GB WIN11
- Samsung Galaxy Xcover 5 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Huawei P20 Lite 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Xiaomi Redmi A3 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest