Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#60201) liszi70 válasza bbalint01 (#60182) üzenetére


liszi70
nagyúr

"érdemes lehet ezt a fát megvenni, felfűrészeltetni, kiszárítani"

Érdemes.

"olvastam, hogy a diófa gyökérből nagyon szép dolgokat lehet készíteni, ezt meg tudjátok erősíteni?"

Meg.

#60200kisharsany

Jókat írsz, de nem kell ennyire merevnek lenni ezekben a szabályokban. :) Semmi baja nem lesz az őszi kivágás miatt annak a fának, és a berepedezés elleni kezelés elmaradása sem tragikus. Ha esetleg bepudvásodott, azt egy stílfűrésszel belevágás már megmondja, de így kép alapján nem tartom valószínűnek, egészségesnek tűnik. Természetesen ellenőrizni kell, a fényképről jóslás nem a kenyerem. :)

[ Szerkesztve ]

(#60202) bbalint01 válasza liszi70 (#60201) üzenetére


bbalint01
csendes tag

Köszönöm neked is, meg kisharsany-nak is!

Abban esetleg tudtok segíteni, hogy hol találok a budai agglomerációból értelmesen elérhető fűrészüzemet, vagy gattert, stb, akik ilyet vállalnak? Nézem neten is, de nincs túl sok.

Ránézésre, saccra mennyit érhet ez a fa? Tudom hogy fotóról nehéz, de nagyságrendileg.

(Érdekesség: a tulaj azt mondta, hogy ez a fa már akkor is nagy volt, amikor ő gyerek volt. Azért vágták ki a gyerekei, mert az átlósan szomszéd telken az új építésű ház tulaja reklamált, hogy nagyon átlóg, meg áthullik, stb stb. Eszem megáll...)

[ Szerkesztve ]

Egy mérnökkel vitatkozni olyan, mint disznóval a sárban hemperegni. Egy-két óra után rájössz, hogy ő ezt élvezi...

(#60203) AIex válasza bbalint01 (#60202) üzenetére


AIex
tag

Én a helyedben megpróbálnám tüzifa árban elhozni. 15-20.000 Ft / M3,

A fa pakolása, és mozgatása még rengeteg időt, és pénzt emészt fel, plusz a feldolgozása. Ezen felül szemre max 2M-es darabokban el lett vágva, ami szerintem a későbbi felhasználását befolyássolja.

(#60204) varsam válasza thomgrande (#60197) üzenetére


varsam
őstag

Atyaég, nagyon köszi hogy megmutattad :)
Itt egy régi videó róla, még fiatalabb korából. Azt a sebességet amivel itt is dolgozik... lehet pár ezer fecskefarok már a kezeiben. Egy élmény nézni.

(#60205) liszi70 válasza bbalint01 (#60202) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Azért vágták ki a gyerekei, mert az átlósan szomszéd telken az új építésű ház tulaja reklamált, hogy nagyon átlóg, meg áthullik, stb stb. Eszem megáll..."

Az én eszem is meg szokott állni ilyenkor. Egy ilyen gyönyörű, öreg és egészséges fát kivágni ilyen szeszélyek miatt BŰN!!!
Egyébként az én szomszédom is reklamált, hogy átlóg, meg leárnyékolja a veteményesét, meg "szemetel" a diófám, de megegyeztünk abban, hogy levágunk arról az oldalról néhány ágat. Így kissé féloldalas lett, de megvan, és ez a lényeg. Mondjuk az enyém még sokkal fiatalabb, 20-25 éve lett ültetve.

Nagyjából köbözzétek ki és igaza van alexnek, próbáld meg tűzifa-árban elhozni. De azt tudni kell, hogy diófát nagyságrendekkel efölött szoktak eladni. Kérdés, ezzel mennyire van tisztában a tulaj. Puhatold ki. :)

[ Szerkesztve ]

(#60206) pali923 válasza bbalint01 (#60202) üzenetére


pali923
tag

Nálunk pár éve kidőlt egy nagy kőrisfa, tűzoltók szedték le a tetőről. A törzsét gondoltam csak elvinni szétfűrészeltetni, de mire összeadtam a szállítási, fűrészelési költséget, meg azt, hogy kivinni sem egyszerű az udvarból, és felrakni valamilyen autóra, tűzifa lett belőle. Mikor szétvágtam, kiderült, hogy elég bogaras volt amúgy is, de szép dolgokat tudtam volna belőle csinálni. Csak úgy számoltam, hogy többe került volna a leves, mint a hús. Szóval nem olyan egyszerű ez, sajnos.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#60207) liszi70 válasza pali923 (#60206) üzenetére


liszi70
nagyúr

Igen, ez is igaz, sok vele a macera. Valószínűleg darus teherautó is kell, meg a fűrészelés sem olcsó, meg tárolni, szárítani is kell majd. Problémás dolog ez. Ettől már csak egy nagyobb probléma van, ha egy ilyen százegynéhány évet egészségesen túlélő csodálatos fa-matuzsálem tűzifaként végzi. Nem mindig a gazdasági racionalizmus kell legyen a vezető erő.

[ Szerkesztve ]

(#60208) bbalint01 válasza liszi70 (#60207) üzenetére


bbalint01
csendes tag

Olyanról nem hallottatok, hogy a gattert viszik oda a helyszínre, mint itt?
https://www.youtube.com/watch?v=ZXoB9FJjFu8

Egy mérnökkel vitatkozni olyan, mint disznóval a sárban hemperegni. Egy-két óra után rájössz, hogy ő ezt élvezi...

(#60209) Gaborkik válasza bbalint01 (#60208) üzenetére


Gaborkik
csendes tag

Facebookon sokan hirdetnek, főleg famunkás epoxy csoportokban, ezt találtam gyorsan:
https://www.facebook.com/Mobil-Gatter-112583187588314/

(#60210) bbalint01 válasza Gaborkik (#60209) üzenetére


bbalint01
csendes tag

Köszi! Írtam kettő ilyennek.

Egy mérnökkel vitatkozni olyan, mint disznóval a sárban hemperegni. Egy-két óra után rájössz, hogy ő ezt élvezi...

(#60211) Donki Hóte válasza bbalint01 (#60208) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Persze, létezik ilyen módszer :K

Csak ezt hülye mérnökök csinálják, akiket te annyira utálsz, hogy az aláírásodban is ekézed őket :O

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#60212) Viperator válasza Donki Hóte (#60211) üzenetére


Viperator
őstag

Erdészmérnök, géptervező mérnök, ....

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#60213) bbalint01 válasza Donki Hóte (#60211) üzenetére


bbalint01
csendes tag

Nem utálom őket, én is mérnök vagyok.

Egy mérnökkel vitatkozni olyan, mint disznóval a sárban hemperegni. Egy-két óra után rájössz, hogy ő ezt élvezi...

(#60214) kavalkád válasza Donki Hóte (#60211) üzenetére


kavalkád
aktív tag

nem kell ilyen negatív dologra gondolni egyből, ez nem ekézés hanem figyelmeztetés :)

(#60215) pali923 válasza liszi70 (#60207) üzenetére


pali923
tag

Igazad van, nekem is fáj a szívem ezt látva, a saját fámért is fájt. Sógornőméknek ki kellett vágatni egy hatalmas cseresznyefát, olyan 60-70 centis átmérőjű volt a törzse. Pécs környékén van, és nem találtak olyat sem, aki a faanyagért kivágta és elvitte volna. Mindenki azt mondta, hogy nem éri meg. Így aztán abból is tűzifa lesz. :(( Ráadásul nem is tudják hol eltüzelni, felhalmozták az udvaron. Én hoztam el belőle pár darabot, és felszeleltem, de ebből bútort nem tudok csinálni, csak apróságokat. Tűzifának is ide hordjuk, apránként csomagtartóban, csak kicsit messze van. :U

[ Szerkesztve ]

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#60216) mdk01 válasza bbalint01 (#60182) üzenetére


mdk01
addikt

Ez sztem sokmindenre nem való csak apró dolgokat lehet belőle csinálni, mondjuk esztergályozni és hasonló. Alig van geszt rész és még görbe össze-vissza.
Tüzifa árat sem éri meg, ha hozzáteszed a fuvaros és a gatteros árát.

(#60217) kapu2006 válasza pali923 (#60215) üzenetére


kapu2006
tag

A cseresznyefát fel kell dolgozni fűrészporrá és eladni húsfüstölőknek.
Cseresznye - népszerű a füstölt baromfi szerelmesei körében, az almafáéhoz hasonló ízt kölcsönöz a húsnak, de íze enyhén keserű, megpirítja a húst.

Cseresznyefa darálék 2L 2.100 Ft

(#60218) liszi70


liszi70
nagyúr

Uraim, a lidlis pneumatikus tűzőgéppel van valakinek tapasztalata? [link]

(#60219) Z0mbi válasza pali923 (#60215) üzenetére


Z0mbi
senior tag

pont advent elott neztem egy cseresznye darabot hogy mit lehetne vele csinalni tuzifan kivul (ill fustolo orult cimborak sorban allnak a forgacsert) es vegul minimal gyertyatarto lett belole

(#60220) Gaborkik válasza liszi70 (#60218) üzenetére


Gaborkik
csendes tag

Alkalmi jelleggel használom. Elég ritkán van rá szükségem, eddig talán 1x akadt el szeg benne. A mélységállítót én hiába állítom, akkor is mélyre üt és nyomot hagy fenyőben. Amire nekem kell elég.

(#60221) varsam válasza liszi70 (#60218) üzenetére


varsam
őstag

Mi nútféderes forgácslapokból építettünk falakat, pár ezer szöget bevert hiba nélkül. A mélység állítója tényleg nem az igazi, nem tudtuk úgy beállítani hogy szintbe nyomja, azon kívül teszi a dolgát.

(#60222) kavalkád válasza liszi70 (#60218) üzenetére


kavalkád
aktív tag

YT

(#60223) mm00


mm00
aktív tag

Sziasztok!

Téglafalba szeretnék közvetlenül fa léceket rögzíteni látható csavarokkal. Nem kell nagy teherbírás, inkább a pontosság lenne a fontos. A léc szélessége 20mm. A terv az, hogy fúrnék egy 15mm átmérőjű lyukat a falba kinyomnám falsíkig ragasztóval, megvárom amíg megköt, majd a léceket teraszcsavarral rögzíteném (előfúrás után). A csavar átmérője 3.2mm, fejmérete 5mm.

Tudtok olyan ragasztót ajánlani amibe kötés után lehet csavarozni?

(#60224) pali923 válasza Z0mbi (#60219) üzenetére


pali923
tag

:C valami hasonló lesz az én anyagokból is.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#60225) liszi70 válasza varsam (#60221) üzenetére


liszi70
nagyúr

Köszönöm a választ mindenkinek!

Ha épp nincs az obiban szeg/kapocs, akkor milyen szegek, kapcsok kompatibilisek hozzá?

[ Szerkesztve ]

(#60226) liszi70 válasza liszi70 (#60225) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Ha épp nincs az obiban szeg/kapocs"

Itt természetesen lidlire gondoltam. :B Hol lehet beszerezni, ha nincs a lidl-ben?

(#60227) fogtunder válasza liszi70 (#60226) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Én ezt megoldottam úgy, hogy vettem pár dobozzal, ha fogy, akkor veszek, mikor éppen van, évente párszor azért szokott lenni.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#60228) Ezekiell válasza liszi70 (#60226) üzenetére


Ezekiell
veterán

Ha jól tudom, sima 18GA-as stiftszeg megy bele, azt meg lehet venni elég sok helyen, én innen szoktam rendelni. (jézusom, közben nézem hogy felmentek az árak, tavaly szeptember óta több mint duplája lett a stiftszög, omfg, lehet veszek a lidl-ösből bár pakkot így, enni nem kér szóval elfér)

De ha nem 18GA-s, javítsatok ki pls.

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#60229) sörösló válasza mm00 (#60223) üzenetére


sörösló
aktív tag

Nem sok az a 15 mm? Nekem kétféle megoldás jut eszembe. Ha van pisztolyod akkor ragasztóhab (PUR). Azt írtad nem kell nagy teherbírás, 40-50 mm-es csavar már elég jól tarthat. A másik valamilyen kartusban kapható szerelőragasztó vagy akril tömítő, ami nem köt túl keményre. Téglafalban elég pontosan lehet tiplinek is lyukat fúrni. Persze nem ütvefúróval! Egy mezei vídiás fúrót megélezel olyanra mint a normál csigafúró, és ütés nélkül is viszi a téglát mint kés a vajat. Üreges téglába nem is lehet másképpen normális lyukat fúrni.

(#60230) liszi70 válasza Ezekiell (#60228) üzenetére


liszi70
nagyúr

Köszi, ez megnyugtató. A dobozán hátha rajta van, hogy 18GA-s való-e bele, bár simán lehet, hogy parkzájdéknál saját elnevezés van.

#60227fogtunder

Igen, ez sem rossz megoldás. :)

(#60231) Ezekiell válasza liszi70 (#60230) üzenetére


Ezekiell
veterán

Én nem láttam a dobozán, amikor megfogdostam a boltban - neten néztem utána, ezért a némi bizonytalanság, mert hát neten mindent IS írnak mindig ugye :)

[ Szerkesztve ]

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#60232) liszi70 válasza mm00 (#60223) üzenetére


liszi70
nagyúr

Többedjére olvasom el, és nem értem. Minek kell 15mm átmérőjű furat egy 20 mm-es léchez? Minek ezt ragasztóval kitölteni, nem egyszerűbb ezt a gigantikus lukat létre sem hozni? Miért nem lehet hagyományos módszerrel pl. 8-as lukba tiplit rakni? Ráadásul nem is kell nagy teherbírás. Egy kicsit részletezd már légyszi, hogy mi a terv és miért?

(#60233) fogtunder válasza liszi70 (#60230) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Szegnél amúgy egyszerű a dolog, mert ezekbe mind 18GA megy, azt meg lehet kapni bármikor, csak a PS olcsó is szokott lenni, meg úgyis ott vásárolok be és egyszerűbb. Kapocsnál kell figyelni a váll szélességére, de ha jól rémlik, az is szabvány, legalábbis a Ferrex kapcsozó simán megy a PS kapoccsal.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#60234) somfalvi válasza mm00 (#60223) üzenetére


somfalvi
tag

Szia! Elgondolkoznék még vegyi dübel + szita dübel használatán. Mivel üreges kerámiába szeretnél teherbíró felületet képezni. [link]

(#60235) epmd válasza mm00 (#60223) üzenetére


epmd
tag

A tipli miért nem jó?

(#60236) liszi70 válasza epmd (#60235) üzenetére


liszi70
nagyúr

Pont ezt kérdeztem én is az előbb. Lehet, hogy valami speciális dologról van szó, ezt kellene először megtudni, de a posztjában semmi nem utal erre.

(#60237) Donki Hóte válasza liszi70 (#60236) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Arra tippelek, hogy egyenetlen a téglafal, ezért nem biztos benne, hogy tudna 8-10 db 8 mm-es lyukat tök függőlegesen egymás alá befúrni a téglafalba.

Ha 15-ös lyukakat fúr, akkor a ragasztóval kitöltött lyukakba már könnyebb egymás alá függőlegesen berakni a csavarokat.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#60238) kukta5508 válasza bbalint01 (#60182) üzenetére


kukta5508
újonc

https://www.facebook.com/Woodlectic-122113122685018

Ezek ki is mennek a helyszínre.

Pisti

(#60239) kicsi kecske


kicsi kecske
tag

Sziasztok. Több YT videó után inkább a rutinosakhoz fordulnék 😊
Garázsba tervezem a barkacs részleget és az egyik eleme a gervago állomás + fiokok/polcok /elszívó.
Ehhez a csaladban megmaradt bontott butorlapot szeretném használni. 5x10 deszka lenne a váz és arra/abba menne a butorlapbol készült fiók rendszer stb.
Mivel természetesen minden butorlap más színű, egységesíteni szeretném és vmi egyszínűre atfesteni. Lehetséges ez? Neten azt lattam h kis csiszolás + zsirtalanitas és mehet is rá a festék. Ha ez igaz akkor melyik az a költség hatékony festék ami jó lehet? Tekintve hogy műhely cuccnak kell és nem kirakatba 😂

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#60240) volandy


volandy
senior tag

Sziasztok!
BUÉK!
Mi a véleményetek a bútorajtó fóliázásról? Érdemes fóliázni vagy felejtős inkább az új ajtó a jobb! A szekrény maga az jó, de az ajtók eléggé leharcoltak. Esetleg ha másik ajtó lesz, akkor lehet, hogy a szekrény élfóliáját is lekell szedjem, de nem biztos! Kivető pánt, fogantyú az csere. Hónapok óta azon agyalok, hogy fóliázzam az ajtókat vagy vágassak másikat? Félek hogy ha fóliázom akkor ahol többször megfogom lekopik a fólia. Vagy ezek bírják?
Az hogy melyik a drágább vagy melósabb számomra mindegy.

Kérdeztem egy másik fórumba, de gondolom ez inkább itt aktuális…

(#60241) NeoPampalini válasza kicsi kecske (#60239) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Occsó megoldásként obis lakkspray-vel esnék neki (van ilyen "műhelybe illő" antracit színű is), ha nem jön be, nem buksz nagyot. :D Ilyennel sikeresen festettem már hangfalat, biciklit... :DDD

(#60242) fogtunder válasza kicsi kecske (#60239) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Biztos akarsz te ilyen gérvágó állomást? Iszonyat szar a helykihasználása, persze ha van neki hely, akkor jó dolog, de ha ez lenne a fő munkafelület is, akkor szívás lesz. A másik, hogy több ilyen 5x10-es pallóból épült műhelybútoron túl mai fejjel már inkább lamináltból, vagy más táblás anyagból csinálnék korpuszt, mert az építési fűrészáru drága és szar is. Ha meg tudod otthon gyalulni, akkor lehet OK, de úgyis nedves lesz és vetemedni fog.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#60243) Ezekiell válasza fogtunder (#60242) üzenetére


Ezekiell
veterán

5x10-es pallóból épült műhelybútoron túl mai fejjel már inkább lamináltból, vagy más táblás anyagból csinálnék korpuszt

Nagy +1. Év végén (ha minden jól megy) gyárthatok le egy raklap műhelybútort (3szor akkora helyem lesz, mint most, végre...), tuti h rétegeltből csinálom.

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#60244) kicsi kecske válasza fogtunder (#60242) üzenetére


kicsi kecske
tag

Hát az igazat megvallva több ilyen megoldás felmerukt bennem, de ez volt kb a legolcsobb megoldas, azért választanám az 5x10et. Gyalulni nem tudom itthon, de első sorban nem is terveztem.
Az elképzelés :
650x200x60as Salgó polcrendszer 5x10 vazbol, a polcok laminaltak vagy megmaradt 10es osb.
Ha mar a Salgó 5x10 akkkor a masik falra csinalnam a gervago "állomást" ahol alul vegig lenne kb polcozva fiokozva a szerszamoknak, felül meg a csavaroknak/többi kacatnak polcozva. Emellett tervezek egy falhoz tolható szerelő asztalt is, ami lehet 2 lesz es neodinium mágnessel osszekotheto. Persze ezek a hosszútávú tervek..
Rétegelt lemez horror ezert el kellett vetnem. Megmaradt laminált mehet a gervagos reszhez, de sztem nem lenne elég az osszes polcnak butorfalnak, fioknak ezért gondoltam h a váz 5x10 lenne és csak a fiok reszt csinálnám laminaltbol meg a 2 oldalso emelet

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#60245) ViktorSz válasza Ezekiell (#60243) üzenetére


ViktorSz
tag

Szerintem sokszor alá van becsülve a bútorlap,teljesen elég szinte mindenhez,ha rendesen meg van csinálva a korpusz.Rétegeltet esetleg asztallaphoz használnék,mivel borzasztóan drága.Bár igazából az is inkább natúr forglap/mdf,mert mindig az a vége,hogy egy éven belül szanaszétfúrom/festékkel összemaszatolom,szóval inkább 1-2 évente cserélem a munkafelületet :) .

(#60246) ViktorSz válasza volandy (#60240) üzenetére


ViktorSz
tag

Szarból nehéz várat építeni,szóval vágass új ajtókat,minden más megoldás csak szenvedés meg pénz-időkidobás lesz

(#60247) fogtunder válasza kicsi kecske (#60244) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Polcrendszernek még ok, de a gérvágóasztal nem árt, ha síkban van és az építési áruban tuti lesz egy csomó beles cucc, ami tekeredni, hajlani fog, nem fogsz tudni ilyen távolságon derékszöget, párhuzamost tartani.
Drága a rétegelt, nem is mondtam, hogy abból, de ha nem sürgős, nézz a környéken aprós csoportokban régi szekrényeket, amiket fel tudsz szabni és korpuszt csinálni belőle. Én tavaly találtam maradék, enyhén hibás fenyő rétegeltet is, fél táblák voltak 600Ft/db áron, egy részét elhasználtam zsaluzni, de a jobbakat meghagytam fiók alapanyagnak.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#60248) Ezekiell válasza ViktorSz (#60245) üzenetére


Ezekiell
veterán

A teteje az MDF lesz, persze - a korpuszt/lábakat/tartószerkezeteket akarom rétegeltből, de természetesen majd meglátjuk, mihez lesz "kedvem" (azaz pénzem...).

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#60249) kicsi kecske válasza fogtunder (#60247) üzenetére


kicsi kecske
tag

Megfogadom a tanácsot. Egyébként nézegettem marketplacen a környéken 2-5ezerer vannak egész jo nagy bútorok ahol a laminált nm ár kb 1000ft/nmre jon ki.
Valóban a tekeredesre nem gondoltam a gervagonal!
Építő és úgy ötletelo jelleggel mi lenne ha mindenki megosztana a saját setupjat? 😂

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#60250) fogtunder válasza kicsi kecske (#60249) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Az enyém ilyen, plusz azóta jött még hozzá egy kombigyalu. Minden kerekeken van, igény szerint alakítható az elrendezés, ha meg már nem kell, vissza lehet tolni a falhoz. A gérvágó kocsinak van két szárnya, amiket fel lehet nyitni, így helytakarékos az is. És igen, nálam is 5x10-ből vannak a dolgok, de ez nagyrészt a régi fix pultom újrahasznosítása gyalulás után, akkoriban még 70K se volt egy köbméter fa.
A kompresszoros kocsi teteje nyílik, ott elférnek a levegős szerszámok, a körfűrészasztalban a porszívó, plusz mindegyikre szereltem elosztókat, hogy a szerszámokat legyen hova bedugni.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.