Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29251) sss válasza ubyegon2 (#29249) üzenetére


sss
senior tag

Nem feltétlen a zavaros a jó szó rá, csak furcsa, hogy más mint debianban. Pedig annak van köze az ubuntuhoz vagy mi. De lehet akkor megpróbálom így kattintgatva.

(#29252) leslieke válasza ubyegon2 (#29249) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Átlag használatban van, így mire megdöglik olcsó lesz az SSD. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29253) Lathronos válasza sss (#29248) üzenetére


Lathronos
őstag

Azért előtte egy Live rendszeren teszteld, hogy tényleg működik e a Lenovo T400-ason a 16.04. Valamint arra készülj fel, hogy alaposan szelektálták a csomagokat, így jópár szoftvert csak PPA-ból fogsz elérni. Az 16.04-re optimalizát UALinux PPA aktiváló deb csomagot ITT találod. Többek közt VLC, Avidemux és még sok más ami 14.04-ben még benne volt csak innen érhető el 16.04 alatt. Folyamatosan frissítik, így mindenből a legújabb van benne. :K

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29254) ubyegon2 válasza sss (#29251) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagyon más a Debianban a csomagok, repók használata, szerintem, ha megszokja valaki, nagyon áttekinthető! Amikor aktiválod/inaktiválod a sid meg egyéb nem stable repót, akkor kell odafigyelni.

(#29252) leslieke

Olcsó lesz! Legalábbis reméljük, épp felment az ára az utóbbi pár hónapban memóriáknak és az SSD-nek is, de megnézheted 2011-ben mi történt a meghajtók áraival, bár a főleg HDD-nél érződött! Amíg lehet, csak óvd azt az SSD-t. ;)

(#29255) sss válasza Lathronos (#29253) üzenetére


sss
senior tag

Köszönöm mindkettőtöknek. :R

(#29256) leslieke válasza ubyegon2 (#29254) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Persze, vigyázok rá, pl. nem is fut torrent sem a notebook-on.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29257) Tav-Csoves


Tav-Csoves
őstag

Sziasztok!

Windows 7 mellett nem produkálta az ubuntu ezt a hibát, viszont windows 10 mellé telepítve sajnos már igen.
Nem tudom csatolni az adat partícióm, ami NTFS, ha pedig a pendriveomat akarom használni, arra is ugyanez a hiba fogad. utóbbi exfat.

Error mounting system-managed device /dev/sda2: Command-line `mount "/media/sda2"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda2': A művelet nem engedélyezett
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

köszönöm a segítséget! :R
kezdő vagyok tehát ha terminálban kell matatni, kérlek szépen írj le minden sort.

(#29258) lev258 válasza Tav-Csoves (#29257) üzenetére


lev258
veterán

A Windows 8 (vagy 8.1) óta van egy gyorsindítás opció a rendszerben. Ettől a leállítás valójában egy félhibernálásos állapot lesz, ami érint minden eszközt (lemezt, pendrive-ot, ...). Windows alól tudod feloldani rendes leállítással (talán Shift-et kell nyomni kikapcsolásnál, de nem biztos) vagy újraindítással. Linux alól is feloldható, de az kicsit "erőszakosabb" módszer, így ritkán ajánljuk.
Egyébként csak olvasható módban használható Linux alatt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29259) Tav-Csoves válasza lev258 (#29258) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Értem, beléptem windows 10be, akkor csak le kell állítanom a gépet? Vagy honnan tudom, hogy nem úgy állt le ahogy írtad?

[ Szerkesztve ]

(#29260) King Unique válasza Tav-Csoves (#29257) üzenetére


King Unique
titán

Win8.1/10 esetén ki kell kapcsolni a vezérlőpultban a fast startup nevű funkciót, ha dual-boot van. Amúgy azt tudom, hogy pl. a legújabb Linux Mint rendelkezik exFAT támogatással, de vajon az Ubuntu is? Ha nem, akkor külön kell telepíteni.

(#29258) lev258:
Mindent? Még nem próbáltam ki, de normál esetben ennek például a rendszermeghajtót kellene érintenie. Egy USB-s eszközt általában eleve futó OS alatt csatlakoztat / választ le az ember.

[ Szerkesztve ]

(#29261) lev258 válasza King Unique (#29260) üzenetére


lev258
veterán

Természetesen csak akkor érvényes, ha nem volt leválasztva a külső eszköz. Meglepődnél, mennyien nem teszik meg.
Másik kategória meg futó rendszer alatt simán kihúzza, leválasztás nélkül. Aztán abból is adódnak időnként gondok.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29262) King Unique válasza lev258 (#29261) üzenetére


King Unique
titán

Azt tudom, hogy sokan csak kihúzzák, de azt általában menet közben szokták. Annak így meg nem sok köze lesz a gyorsindításhoz. Ha úgy kapcsolja ki a gépet, hogy rácsatlakoztatva marad, max. akkor tudom elképzelni, hogy bekavar.

[ Szerkesztve ]

(#29263) lev258 válasza King Unique (#29262) üzenetére


lev258
veterán

Így értettem, ha nem volt egyértelmű.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29264) lev258 válasza Tav-Csoves (#29259) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29265) t72killer válasza King Unique (#29260) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ezekszerint a hibernálás kilövésével (ami elvileg = fast startup...) egyszerűen megoldható a dolog.

M$ command promptban a win10 alatt, adminként: powercfg -h off, mivel nem hibernálok (sőt, sokszor kilövöm az elosztót ha nem használom a gépet) nálam win telepítéskor ez az egyik első dolog, amit megcsinálok.

#29267+8: gondoltam, nem 100%-ban uaz, de végülis mind1, egy dual-bootos gépnek egyik se kell. Ami cikket küldtél, ezt írja: "If you disable hibernate, then it will also disable fast startup."

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29266) Tav-Csoves válasza lev258 (#29258) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget!
Jó topik ez! :)
Az első windowsos leírás is sikerrel felélesztette ubuntuban a meghajtóeléréseket. Az exfat leírásért is külön köszönet, az is működik már! :)

(#29267) King Unique válasza t72killer (#29265) üzenetére


King Unique
titán

Azért a normál hibernálás és a fast startup nem feltétlen ugyanaz. Utóbbit a vezérlőpultban kell kikapcsolni. Legalábbis én úgy szoktam, de külföldi cikkekben is mindenhol így írják.

[ Szerkesztve ]

(#29268) lev258 válasza t72killer (#29265) üzenetére


lev258
veterán

A hibernálás külön funkció, a fast startup csak részben azonos vele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29269) #40553216 válasza t72killer (#29230) üzenetére


#40553216
törölt tag

Apparmor nem rossz, csak a Chromiumhoz tartozó (Debian, Ubuntu) profil évek óta használhatatlan enforce módban, a Firefox – pedig ez az alapértelmezett böngésző – profiljának rendes működésre bírásával is kell bütykölni.

(#29270) #40553216 válasza lev258 (#29243) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ez sem feltétlenül igaz.
Advanced NTFS-3G Features
UltraDefrag for Linux

(#29250) t72killer
Legfeljebb amiatt aggódj, hogy új programot kell megtanulni!
Mihez használnád?

[ Szerkesztve ]

(#29271) #40553216 válasza Lathronos (#29253) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem bántásiból, de úgy adod elő ezeket a „kihagyták…” dumákat, mintha az ubuntusok tették volna. Pedig a Debianból hagyták ki. Az Avidemuxot a Debianba éppen ezért ugyanúgy külső (a deb-multimedia) tárolóból kell feltenni.

(#29254) ubyegon2
Ha stable, testing és unstable (sid) csomagokat egyszerre használ, az nem szerencsés, mert utóbbiból rendszeresen vonnak vissza csomagot, és előfordulhat függőség összegabalyodás.

(#29272) emvy válasza t72killer (#29230) üzenetére


emvy
nagyúr

Futtass appokat kontenerekben.

while (!sleep) sheep++;

(#29273) t72killer válasza #40553216 (#29270) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

80% alap netezés, 10% mozi (itt egy kérdéses pont a 3D-Bluray, de mintha a kodi már alakulna a témában), 10% kép+videofeldolgozás+office (itt az ideális videoszerkesztő progit kell még megtalálnom, ami megbirkózik a 4k nyersanyaggal).

#29272: Konténer = LXC?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29274) emvy válasza t72killer (#29273) üzenetére


emvy
nagyúr

LXC, Docker, amit szeretnel. Peldaul

while (!sleep) sheep++;

(#29275) t72killer válasza emvy (#29274) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi:R pár dolog ezekben fog futni akkor.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29276) growler válasza t72killer (#29273) üzenetére


growler
őstag

3D témában, nézd meg az "Exmplayer"-t.
4k > "Shotcut" ?

(#29277) #40553216 válasza t72killer (#29273) üzenetére


#40553216
törölt tag

Videószerkesztésre Lightworks?

(#29278) t72killer válasza #40553216 (#29277) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha jól nézem az ingyenes verzió nem tud 4k-t. +Kérdéses még a VGA-támogatás, a win alapúak már eléggé előre járnak CUDA/OpenCL fronton.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29279) Sonja válasza #40553216 (#29277) üzenetére


Sonja
veterán

Csak abban az esetben, ha fizet érte. Az ingyenes verzió max. FullHD-t kezel.

(#29278) t72killer: Jól látod.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#29280) lev258 válasza t72killer (#29278) üzenetére


lev258
veterán

Láttad a legújabb szalagcímet? :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29281) t72killer válasza lev258 (#29280) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:), mostmár a részegenpostolás megy, de megvan az openshot:R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29282) ubyegon2 válasza #40553216 (#29271) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

stable, testing és unstable (sid) csomagokat egyszerre használ

Egyszerre csak egy aktív nálam is (nincs kikommentelve), néha a Cinnamon/Nemo páros frissítés is csak sid-ből volt elérhető, frissítettem, aztán kikommenteltem. Persze csak olyat érdemes onnan is felrakni, ami biztosan frissül még ezt követően is.

(#29283) #40553216 válasza t72killer (#29278) üzenetére


#40553216
törölt tag

Bocsi, azt nem is néztem. :(

(#29284) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Mate-n külső hangkeltőt szeretnék csatlakoztatni a PC-hez, a beállításoknál a bementenél, (vonali) szépen látom mozogni is a grafikus visszajelzőt, de hang nincs. :F
A VLC -nél a hang beállításoknál a hangmemória kimenet mit takar? Ez is valamilyen kernel streaming? Köszi!

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#29285) ampulla válasza zoltanz (#29284) üzenetére


ampulla
aktív tag

Min látod a grafikus kijelzőt? A hang beállításokban átállítottad, hogy melyik eszközről szóljon a hang? Alsamixer mit mutat? Jó egyáltalán a hangszóró?

(#29286) zoltanz válasza ampulla (#29285) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Igen állítottam a bemeneteket is a "bemeneti szintnél" mozog a grafikus visszajelző (tehát átmegy a zene, de néma). A hangrendszer jó, mert Win-en szól külső forrás is.
Itt állítgattam:

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#29287) ampulla válasza zoltanz (#29286) üzenetére


ampulla
aktív tag

Lehet félreértettelek, nem hallottam még ezt a megfogalmazást ebben a kontesztusban, hogy hangkeltő. :D Inkább a hangfal, vagy hangszórót használom. De a hangfalat a kimenetben kell állítani, és amit a grafikus equalizer mutat, az a mikrofon hangsávja, hogy épp milyen hangos impulzusokat kap.

[ Szerkesztve ]

(#29288) lev258 válasza zoltanz (#29286) üzenetére


lev258
veterán

Egy lehetséges kiindulás: [link]
ampulla: A másik helyen egyébként nem LTE, hanem LTS.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29289) cigam válasza zoltanz (#29286) üzenetére


cigam
félisten

A fényképen be van pipálva a némítás. Naná, hogy nem szólal meg az külső forrás, amit a gépre dugtál. (nem a belső mikrofonra van állítva?)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29290) nemurea válasza cigam (#29289) üzenetére


nemurea
aktív tag

Én egy picit összekeveredtem már az alapoknál: most akkor bemeneti eszközről (mikrofon, vonali bemenet) vagy kimeneti eszközről (hangszóró, fejhallgató és társai) van szó?

Mert ha hangszóró/hangfal, akkor a kimeneti beállításoknál kellene kotorászni, és nem baj, ha a mikrofon bemenet le van némítva... :F

(#29291) cigam válasza nemurea (#29290) üzenetére


cigam
félisten

Hát én a "külső hangkeltő" alatt mikrofont, gitárt, mp3 játszót,... értettem. Szerintem fel szeretné venni amit énekel, klimpírozik.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29292) nemurea válasza cigam (#29291) üzenetére


nemurea
aktív tag

Most, hogy átolvastam negyedszerre is, igazad lehet, csak megzavart a "hang nincs" rész. Akkor viszont a másikban is igazad lesz (némítás) :K

(#29293) ampulla válasza lev258 (#29288) üzenetére


ampulla
aktív tag

:D Igen az LTE az más, sorry. Az már beleégett a fejembe, mert a telóm mindig mutatja.

[ Szerkesztve ]

(#29294) zoltanz válasza cigam (#29289) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Persze nem a képen lévő beállításokkal értettem. Kapcsolgattam már mindent, mikrofon vonali stb, hang nincs.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#29295) cigam válasza zoltanz (#29294) üzenetére


cigam
félisten

De egy pár mondatban leírnád, hogy mit dugsz mire, és ezzel mi a cél? Akkor miért tetted be a képet? Illusztrációnak? ;]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29296) Syl válasza cigam (#29295) üzenetére


Syl
nagyúr

Most hogy duplázták a PH-n a kép tárhelyet, gondolta van hely bőven ;] :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29297) ubyegon2 válasza Syl (#29296) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Duplázták...némá' tényleg, fel sem tűnt. :Y Azt olvastam, hogy a támogatóknak sok újdonságot vezettek be, de a mezei fórumosoknak is van valami hasznos az új szerverrel! Mi lehet még, ami változott?

(#29298) Syl válasza ubyegon2 (#29297) üzenetére


Syl
nagyúr

Szerver upgrade után: duplázás a képtárhelynél és egyéb változások :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29299) ubyegon2 válasza Syl (#29298) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ezt pedig mintha láttam volna, de a premium felhasználókra vonatkozókat vettem észre benne. Amúgy a legtöbb ilyen hasznos belső dologról szerintem lemaradok, bár ezt a TG topikban nem annyira bánják. :D

(#29300) Syl válasza ubyegon2 (#29299) üzenetére


Syl
nagyúr

Ejej! Pedig erről még privátot is küldött a "rios motor" :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.