Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29751) gyulank válasza Rimuru (#29750) üzenetére


gyulank
addikt

A Szoftverekben nincs. Sőt terminál is azt írja telepítésnél. Bár már hármat írtál. Tumbler már a legújabb verzió. Szóval fenn volt.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29752) Dhampir válasza cigam (#29730) üzenetére


Dhampir
félisten

Újabb kernelek esetében a 16.04.1 alatt tavaly az AMD Carrizo-ra épülő hardverkonfigurációval gyűlt meg a bajom, ám nemcsak 16.04.1, hanem a párhuzamos kiadású 14.04 frissebb kernelével is.

Sajnos csak tesztelhettem Ubuntu 16.04.2, 32-bites kiadása alatt egy Delles Intel Broadwell + Nvidia konfigurációt, de szinte megváltás volt a korábbi AMD-s hibák után. (Viszont korábban például egy AMD Kaveri-re épülő konfiguráció gyönyörűen működött Ubuntu 14.04 alatt, hacsak azóta nem változott meg a támogatottsága.) A tesztelt gépen az egész hardverkörnyezetet, a kipróbált fontosabb funkcióbillentyűket is cakompakk támogatta az új Ubuntu 16.04.2.

(#29753) lev258 válasza Dhampir (#29752) üzenetére


lev258
veterán

Csak jelzem, az AMD-s problémák szinte kivétel nélkül javítva vannak már. Sőt, a teljesítményük is igen komoly.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29754) Dhampir válasza lev258 (#29753) üzenetére


Dhampir
félisten

Akkor ez szuper! :))

(#29755) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok!

Milyen terminál-paranccsal láthatom közvetlenül a gép bekapcsolásakor elinduló folyamatokat? Régi Ubuntu egy régi notebookon.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#29756) gyulank


gyulank
addikt

Mivel nézhetem meg az eszközinfókat?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29757) lev258 válasza Eastman (#29755) üzenetére


lev258
veterán

A kérdés pontosabb értelmezésétől függően dmesg vagy top.
gyulank: Terminálos parancs vagy I-Nex.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29758) Rimuru válasza gyulank (#29751) üzenetére


Rimuru
veterán

Beallitasok -> elso ful, itt lehet allitani.

Vigyázat, csalok!

(#29759) gyulank válasza Rimuru (#29758) üzenetére


gyulank
addikt

Mit hol?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29760) Rimuru válasza gyulank (#29759) üzenetére


Rimuru
veterán

Hat a thumbnaileket. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#29761) gyulank válasza Rimuru (#29760) üzenetére


gyulank
addikt

De mit kéne ebben állítani? Állítgattam én ebben mindent rég. Mindigre van állítva, ennél több dolgot nem lehet állítani...

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29762) Dhampir válasza lev258 (#29753) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez 16.04.2 alatt lett javítva, mert 16.04.1 alatt még ugyanazt tapasztaltam, mint az elmúlt évben?

(#29763) lev258 válasza Dhampir (#29762) üzenetére


lev258
veterán

Live alatt meg tudod nézni. A 16.04.2-es frissebb kernele, valamint Mesa csomagja is sokat jelent. Én emellett használok friss, stabil Mesa-t is ppa-ból.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29764) Dhampir válasza lev258 (#29763) üzenetére


Dhampir
félisten

Sajnos már nincs meg az AMD konfiguráció. Tele volt inkompatibilis, nem jól támogatott alkatrészekkel, sokáig az adott típusú Realtek wifi kártya is problémásnak bizonyult benne, de a legutóbbi Cinnamon alatt legalább már bűvészkedés nélkül működött, amikor 16.04.1 alatt még nem.

[ Szerkesztve ]

(#29765) vicces


vicces
addikt

kb 1 hete az ubuntus notebook - lenovo x 220 - dobálja a DNS hibákat. bekapcsolom, kicsit netezek, majd mintha elfáradna elmegy a net. a wifi ikon jelez kapcsolatot, de a részleteknél lecsökken a kapcsolat 7 mbit/s-re.
hogy lehet ujratelepiteni csak a wifi kártyát? esetleg bobjak bele egy másik kártyát? / talán mintha lenne itthon egy még régebbi darab valahol

:)

(#29766) lev258 válasza vicces (#29765) üzenetére


lev258
veterán

Derítsd ki, hogy a rendszerrel vagy a wifi eszközzel van-e gond. Nézd meg régebbi kernellel, illetve Live-val.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29767) szabacsik


szabacsik
őstag

Melyikkel érdemesebb foglalkoznom? Ubuntu linux-al vagy Gnome-al? Van egy régi laptopom ahol már elég döcögős a win10 és szeretnék tenni rá mást. Alap fogalmam van a linuxról, de nem tudom melyiket válasszam. Köszi előre is

/\____/\

(#29768) lev258 válasza szabacsik (#29767) üzenetére


lev258
veterán

A gép paramétereitől függ. Lehetne még Ubuntu MATE, Xubuntu, Lubuntu is.
Meg attól is, melyik grafikus felület jön be neked.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29769) szabacsik válasza lev258 (#29768) üzenetére


szabacsik
őstag

cpu: Mobile DualCore AMD Athlon II P340, 2200 MHz (11 x 200)
ram: 4gb
gpu: ATI Mobility Radeon HD 4200 (RS880M)

Felület annyira nem fontos inkább az, hogy legyen egy felhasználóbarát mint egy win. Mindig win-t használtam de már tele a cipőm a zabálásával :) Lehetőleg minden beállításhoz legyen vizuális felület de ha ritkán kell parancsokat használni attól se ijedek meg

/\____/\

(#29770) vicces válasza lev258 (#29766) üzenetére


vicces
addikt

Jah, a live-ot el is felejtettem. A lényeg, hogy nem szeretném ujratelepiteni a teljes gépet ha egy mód van rá.

[ Szerkesztve ]

:)

(#29771) growler válasza szabacsik (#29769) üzenetére


growler
őstag

Windows után inkább a Linux Mint-et ajánlanám Cinnamon kezelőfelülettel.
Ez jobban hasonlít a Win-re. (alsó panel (tálca)) a kezelése is hasonló.
Jobban elő van telepítve...szóval, kezdő-barátabb.

(#29772) szabacsik válasza growler (#29771) üzenetére


szabacsik
őstag

Köszönöm szépen. :R

/\____/\

(#29773) lev258 válasza szabacsik (#29769) üzenetére


lev258
veterán

Vagy az Ubuntu Mate is jó lehet. A "Start menü"-t meg gondolom alulra is lehet tenni benne.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29774) szabacsik válasza lev258 (#29773) üzenetére


szabacsik
őstag

Mi a különbség a kettő között? :B

[ Szerkesztve ]

/\____/\

(#29775) lev258 válasza szabacsik (#29774) üzenetére


lev258
veterán

A Mint-nek is van MATE változata egyébként.
A grafikus felület különbözik valamennyire, ahogy korábban is említettem. Találsz róla képeket. Illetve a MATE kicsit gazdaságosabban bánik az erőforrásokkal.
Hogy a Mint és az Ubuntu miben különbözik, abba most ne nagyon menjünk bele. Nem lennék elég objektív, mert az előző Mint verzió vitt vissza engem Ubuntura.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29776) growler válasza szabacsik (#29774) üzenetére


growler
őstag

Itt találsz előnézeti képeket különböző kezelő felületekről. [link]
Ezek persze többé-kevésbé módosíthatóak, személyre szabhatóak.
Az Xfce, és az LXDE kevesebb erőforrással is beéri...régebbi / gyengébb
gépekre inkább ezek ajánlottak. A Mate, valahol középen helyezkedik el
a hardware igény tekintetében.

(#29777) juuzer


juuzer
addikt

Sziasztok!

Lenne egy olyan problémám, hogy szeretném a régi asztali gépünket picit felfrissíteni valamelyik ubuntu változattal.

Hardveresen annyit tudok, hogy elég régi HDD és 1 GB Ram meg valami AMD-s grafikus kártya van benne.

A cél az lenne, hogy viszonylag elfogadható sebességgel lehessen rajta böngészni meg pl szöveget szerkeszteni vagy táblázatot szerkeszteni.

Eddig az Ubuntun és a Xubuntun gondolkodtam. Amit eddig néztem felületeket, leginkább a unity és az xfce nyerte el a tetszésem :)

Ti mit ajánlotok? :)

Nagyjából - kb 5 perc erejéig - kipróbáltam a Xubuntut, az Ubuntuval viszont olyan gondom akadt, hogy telepítés után startnál amint belép a fiókba szétesik a háttérkép és nem tudok semmire se kattintani :/

[ Szerkesztve ]

Vamos a la playa.

(#29778) ZCoyote válasza juuzer (#29777) üzenetére


ZCoyote
őstag

+ ramot.

Még a Lubuntut kipróbálhatod.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#29779) juuzer válasza ZCoyote (#29778) üzenetére


juuzer
addikt

Csak addig akarom kibackelni valahogy egy Linux disztribúcióval a dolgot :)

Tervben van a RAM upgrade.

Vamos a la playa.

(#29780) growler válasza juuzer (#29779) üzenetére


growler
őstag

Tehetsz egy próbát a 32 bites MX Linuxal. [link] [link] (386.iso)
A RAM-ból legalább a duplája kéne.

[ Szerkesztve ]

(#29781) Dhampir válasza growler (#29780) üzenetére


Dhampir
félisten

MX és az AMD? Erre kíváncsi leszek. :)

Régebben, ha jól rémlik valami Nvidia VGA-t beizzító script volt benne, az AMD-t alapból "nem kedvelte". Remélhetőleg azóta ez változott, vagy buherálni kell egy kicsit.

A DistroWatch-on most is csupán az Nvidia driver van feltüntetve, ha jól látom.

[ Szerkesztve ]

(#29782) growler válasza Dhampir (#29781) üzenetére


growler
őstag

Ezt - látod - nem tudom ! :) Nekem Intel-es cuccom van...azzal nincs probléma.

(#29783) Lathronos válasza juuzer (#29779) üzenetére


Lathronos
őstag

Vagy van ilyen ubuntu is, direkt gyengébb konfigurációkra: LINK Full magyar nyelvű már LIVE-ban is. :K

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29784) szabacsik


szabacsik
őstag

Neki akartam állni a ubuntu mate telepítésének de kéne segítség. Úgy néz ki a vinyó hogy van egy 80gb os partíció a win10nek egy 140gb os adatoknak és egy 20gb-os amit az ubuntunak szántam volna de amikor ki kell választani hova kerüljön akkor ott egybe veszi a formázatlan 20gigásat a 140gigással szóval csak 160gigásnak látom és nem külön van. Hol hibázok? :B

/\____/\

(#29785) lev258 válasza szabacsik (#29784) üzenetére


lev258
veterán

Lehetséges, hogy belefutottál egy kellemetlen helyzetbe.
Nézd meg, hogy Terminálban a sudo fdisk -l és a sudo parted -l parancsokra milyen választ kapsz. Vagy a Windows Lemezkezelőjének részleteit. Elképzelhető, hogy a Windows-od nem valós partíciókat kreált (elsődleges vagy kiterjesztett), hanem dinamikusat. Utóbbi esetén az a gond, hogy az csak Windows alatt létező felosztás, az Ubuntu egyben fogja látni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29786) szabacsik válasza lev258 (#29785) üzenetére


szabacsik
őstag

Igen valószínűleg ez lesz mert rá akartam engedni az egészre mit csinál és valami ilyesmi volt a problémája hogy dinamikus lemez és basic lemez kell neki. (vagy hasonló .) . Annyira nem nagy katasztófa mert ezzel max egy win telepítést kell ismételjek nincs semmi adat rajta. Hogy csináljam hogy jó legyen? Formázzam az egészet live ubuntu alatt?

/\____/\

(#29787) Rimuru válasza szabacsik (#29786) üzenetére


Rimuru
veterán

Formázzam az egészet live ubuntu alatt? - ezt tennem, megcsinalnam elore az osszes particiot utana johet a win telepites

Vigyázat, csalok!

(#29788) ubyegon2 válasza szabacsik (#29786) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van egy régi laptopom ahol már elég döcögős a win10 és szeretnék tenni rá mást. Alap fogalmam van a linuxról, de nem tudom melyiket válasszam.

Most akkor mit akarsz a win telepítéssel? Kínlódsz vele, mikor úgyis döcögős lesz?

(#29789) God Vazzeg válasza ubyegon2 (#29788) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Linuxot akar win10 helyett, nekem ez jön le az idézett mondatból..

(#29790) King Unique válasza szabacsik (#29786) üzenetére


King Unique
titán

Minek formáznád előre live rendszer alatt, ha először úgyis a Windows megy rá??

Ami nem mellesleg Legacy / UEFI boot módban is létrehoz a rendszer számára pár kisebb partíciót, szóval sok értelme van előre összefabrikálni...Egyébként ott a telepítőjében a diskpart, amivel full le lehet gyalulni a lemezt. Majd pl. az ezen leírásban is említett módon ráérsz akár a telepítés után leválasztani az unallocated (nem lefoglalt) részt a Linuxnak. Bár, ha netán az elavult Legacy boot + MBR páros szerint telepíted, akkor max. 4 db elsődleges partíció lehet, amire figyelni kell! De a Linux mondjuk telepíthető logikai partícióra is, amiből egy kiterjesztett partíción belül lehet több is a lemezen.

[ Szerkesztve ]

(#29791) Rimuru válasza King Unique (#29790) üzenetére


Rimuru
veterán

a rendszer számára pár kisebb partíciót - MBR eseten pont ezert szoktam megtolteni a 4 elsodleges helyet hogy ne csinalhasson ilyen hulyesegeket a win (csak egy esetrol tudok amikor van ertelme: root particora bitlockert kuld a user)

Vigyázat, csalok!

(#29792) ubyegon2 válasza God Vazzeg (#29789) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem is ez jött le, de most akkor minek a kínlódás mégis a winnel? :U

(#29793) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ubuntu 16.10 64Bit-et használok, végre egy olyan változat, amely számomra is mondhatni hibátlannak látszik.
Egyedüli gondom vele a tapipad lekezelése laptopon. Jobb oldalt van egy csuszka, Windows nem fogta fel, Linux felismerte, mint scroll, de az ubuntu szintén tesz rá magas ívből. Ez gondolom nem olyan, mint a monitor melletti különleges gombokra vonatkozó csak windows alatt működök, illesztőszoftverekkel dolog, melyre különben is, megoldást nyújt a Wine, hanem valami szoftveri tényező, melyet rendszere válogat. A beállításoknál nem találtam rá vonatkozó részt, így gondoltam, felteszem ide a kérdést; Ez telepíthető külsőleg?

But who is watching the guardians?

(#29794) Dhampir válasza Mr. Y (#29793) üzenetére


Dhampir
félisten

16.04-re vonatkozóan hátha ez segít.

(#29795) lev258 válasza Mr. Y (#29793) üzenetére


lev258
veterán

"Linux felismerte, mint scroll"
Ez így elég tág. Melyik rendszer alatt volt tökéletes?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29796) Mr. Y válasza lev258 (#29795) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Az összes MINT és CIAMMON, valamint Kali Linux esetében.

Dhampir; Ez sajnos nem hozott eredményt.

De gyorsan becsempésznék még egy kérdést; Sikerült elrejthetővé tenni az Unity-t, (amit elv nem lehet már 12.04-től, de nem baj), és ha egérrel vagy tapipaddal közeledek a képernyő bal közepe felé, akkor előjön, de ha a wacom-ot viszem oda, akkor nem csinál semmit. Ennek van érthető magyarázata?

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#29797) #68216320


#68216320
törölt tag

Egy teljesen hibátlan gépen (i7 laptop, Intel SSD, 8GB DDR3, Win/OSX tökéletes) mi okoz Ubuntu 16.04.2 alatt fájlrendszer hibát?
Egyik újraindítást követően az initramfs fogadott és fschk talált pár dolgot, de valahogy elment a kedvem tovább használni ezt a rendszert. Telepíthetek mindent újra.

Komolyan érdekelne, hogy miért szivat az Ubuntu folyton valamivel. Úgy érzem a 14.04 volt az utolsó jól működő verzió, legalábbis nálam.

(#29798) lev258 válasza #68216320 (#29797) üzenetére


lev258
veterán

A partícióhoz hozzányúltál más rendszer alól? Volt esetleg erőltetett leállítás (kikapcsolóval)? OSX-hez gondolom valami külön betöltő is kell. Hogyan viszonyulnak ezek egymáshoz?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29799) #68216320 válasza lev258 (#29798) üzenetére


#68216320
törölt tag

Jelenleg csak Ubuntu volt már rajta, egyetlen ext4 partícióval. Ma hajnalban kezdtem el telepíteni, beállítani. Teljesen normál restart volt. Mivel lehetne ellenőrizni, hogy nem SSD hiba-e? Kivenni nem tudom a laptopból sajnos, DVD helyén van és azt kihúzni csak szétszedéssel lehet (idióta konstrukció, a csavart belülről lehet kitekerni)

Felteszem újra, de jó volna valahogy csekkolni az állapotát.

[ Szerkesztve ]

(#29800) lev258 válasza #68216320 (#29799) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, a DVD helyére rakott meghajtón mennyire működik a S.M.A.R.T. adatok lekérése.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.