Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29501) BoB válasza odrif (#29500) üzenetére


BoB
veterán

Ha paint-hez nagyon hasonló kell, ott a KolourPaint.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#29502) Dave™ válasza odrif (#29500) üzenetére


Dave™
nagyúr

Screenshotnál lehetőséged van az aktuális ablakról (akár késleltetve) csinálni képet, így még körbevágni sem kell. De ha már körbe akarod vágni, akkor kijelölöd a szaggatott vonalas téglalappal, másolás majd fájl > létrehozás vágólapról.

(#29503) #40553216 válasza Dave™ (#29502) üzenetére


#40553216
törölt tag

Sőt, a képernyőkészítésnél is már a „Terület kiválasztása” lehetőség választása után kijelölni, amit le akar menteni.

(#29504) cigam válasza odrif (#29500) üzenetére


cigam
félisten

www,gimp.hu címről letölthető Baráth Gábor: GIMP könyv című munkája.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29505) odrif


odrif
MODERÁTOR

Feltelepítettem a unity tweak tool-t és nem találom sehol :U

És még egy dolog:
Feltelepítettem az Nvidia binary drivert, de teljesen homályos lett a kép, és a fényerőt sem tudtam állítani.
Vissza az eredeti beállításokra és rendben minden.

tomtyi: hol, hogyan?

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#29506) Dave™ válasza #40553216 (#29503) üzenetére


Dave™
nagyúr

ja igen, ott van az is.

odrif: van egy sanda gyanúm, hogy az unity alá való kifejezetten, nálad meg mate van. Nézd meg ezt.

[ Szerkesztve ]

(#29507) odrif válasza Dave™ (#29506) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

A synaptic-ból tettem fel.
Ezek szerint nem jót.

20 éve a Prohardveren

(#29508) Dave™ válasza odrif (#29507) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Unity Tweak Tool az alap Ubuntu (Unity) eszköze, tele van Unity-specifikus dolgokkal így meglepne, ha használható lenne MATE alatt. Nem az a lényeg honnan, hanem az hogy mit raksz fel :)

(#29509) odrif válasza Dave™ (#29508) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Köszönöm.
(tanulok) :R

20 éve a Prohardveren

(#29510) Dave™ válasza odrif (#29509) üzenetére


Dave™
nagyúr

Hajrá :)

(#29511) Lathronos válasza odrif (#29509) üzenetére


Lathronos
őstag

MATE-ban MATE Tweak van, ha jól emlékszem, az alaptelepítés része. Mihez kellene tweak? Mit szeretnél módosítani?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29512) odrif válasza Lathronos (#29511) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Ezt

És még egy dolog, görgetéskor mintha néha csíkozódna a kép.
Biztos a videókártya miatt, de az nvidia telepítése után sem jobb.

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#29513) Lathronos válasza odrif (#29512) üzenetére


Lathronos
őstag

Egy 15 perc türelmet kérnék amíg letöltöm az Ubuntu MATE-t és mondom is a tearing megszüntetésének a módját. Így emlékezetből nem megy és nem akarok hülyeséget mondani. Az egérkurzorra is visszatérünk. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29514) odrif válasza Lathronos (#29513) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

köszönöm!

20 éve a Prohardveren

(#29515) Lathronos válasza odrif (#29514) üzenetére


Lathronos
őstag

Tearing mentesítés:

Rendszer -> Beállítások -> Megjelenés -> MATE Tweak -> Ablakkezelő: Marco-t átállítod Compiz-ra.

Az egérkurzor meg csak parasztvakítás, nincs mellette forgó ubuntu logo. De ha telepíteni alkarod:

Töltsd le a fájlt. Csomagold ki, majd a Ubuntaero_v1.0 mappát másold be a /home/neved/.icons mappába. Ez egy rejtett mappa, a CTRL+H billentyűkombinációval tudod láthatóvá tenni a fájlkezelőben.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29516) Syl válasza odrif (#29512) üzenetére


Syl
nagyúr

Ha Firefoxban, görgetéskor átlósan van egy törés, akkor
about:config
gfx.xrender.enabled -> true

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29517) Lathronos válasza Syl (#29516) üzenetére


Lathronos
őstag

Kipróbáltam már vagy 10 javaslatot Cinnamon-ban, teszek ezzel is egy próbát. Remélem ez beválik.

És múkodik. :Y :C :R

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29518) #40553216 válasza odrif (#29505) üzenetére


#40553216
törölt tag

(#29519) odrif válasza Lathronos (#29515) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Köszönöm.
Lehetséges hogy ezt a Tearinget-t csak a Chromium böngésző használata mellett tapsztalom?

20 éve a Prohardveren

(#29520) Dave™ válasza odrif (#29519) üzenetére


Dave™
nagyúr

Lehetséges a vsync miatt. Indítsd így terminálból: chromium-browser --disable-gpu-vsync

Ha így jó, akkor a permanens megoldáshoz a /usr/share/applications/chromium-browser.desktop fájlban kell megadni a fenti paraméterezést, vagy csinálsz neki egy parancsikont és mint Windows alatt. Az előbbi az elegánsabb.

(#29521) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!

Sajnos nem kaptam más főromokban választ a kérdéseimre remélem itt talán van olyan aki tud rá válaszolni. Pluszba megszeretném kérdezni nincsen valamilyen oldal vagy valami összefoglaló az Ubuntu 16.04 Érettségi Remixel kapcsoltban.Mert már ha bekerült az oktatási hivatal által előírt szoftverek közé.

(#29522) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!

Nem akarnak nekem működni a dolgok evvel az ubuntu 16.04 érettségi remixel :O ,most éppen a PacketTracer7 dob ilyen hiba üzenetet.Pedig ezzen leírás szerint csináltam.Nem tudom miért van ilyen kokányolt rendszer az érettségin,amikor linuxos sulixal tökélettesen megoldható minden.Még kezdő linuxosnak is mint én.

(#29523) lev258 válasza qwertly (#29522) üzenetére


lev258
veterán

Mindössze ezt találtam még a honlapon: [link]
Valószínűleg meg kellene keresni az FSF-et, vagy az ezért felelős oktatási szervet. Mert legalább némi dokumentáció (jobb esetben támogatás) járna hozzá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29524) lev258 válasza lev258 (#29523) üzenetére


lev258
veterán

Nyomokban találtam rá utalást, hogy a packettracer baját maga a csomag okozza (nem a rendszer). Egyik lehetőségként a 32 bites telepítőt ajánlják, másik meg kissé manuális.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29525) qwertly válasza lev258 (#29524) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszi a választ,a bosszantó,hogy a Sulix Profession 8 most csinálták meg,hogy fusson PacketTracer7 ,és még minden szépen működik agy kattintás az érettségi mód és még sokk más.Akkor kiderül,hogy ez a kokányolt rendszer kell az érettségre :W így nézzem és látom,hogy 32-bites a rendszer biztos azért,hogy a régebbi gépeken is elfusson.De itt az iskolában is nagyon réggiek a gépek és a sulix már át ált a 64-bit linuxra nem is volt olyan nagy gond.Na mondom akkor nem lesz gond a 32-bit packettracerel a leírás szerint felraktam de nem indul :((( és sajnos itt nincsen támogatás akkor kihez lehet fordulni?Csak itt a fórumon kuncsorog az ember ha nem linux guru.Vagyis nem fut,az érettségre előírt linux rendszeren az ugyan úgy előírt packettracer.Akkor most ki a illetékes aki a hibát tudja orvosolni,de úgy,hogy az törvényileg megfelel.
UI: a kis brosúrát már átolvastam,belőle nem sokat tudni meg :DDD ;]

[ Szerkesztve ]

(#29526) donatel válasza qwertly (#29525) üzenetére


donatel
tag

Hali!

Én ezek alapján instaláltam a Packet Tracer 7-et (64 bites) egy Ubuntu Desktop x64-es virtuális gépre:

[link1]

[link2]

[link3]

Java-t is telepítettem előtte (azt hiszem a 32 bites PT7-hez a 32 bites architektura támogatást is kell telepíteni).

[ Szerkesztve ]

(#29527) qwertly válasza donatel (#29526) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszi a választ,első ami szúba jöhet mert már a 7 packettracer van előírva az érettségire.Még felteszem a java-t hátha az lehet a gond,amúgy 32-bit a ubuntu érettségi remix.

(#29528) kem


kem
addikt

Sziasztok.

Ubuntu 16.04-em van, es az lenne a gondom, hogy ha BIOS-bol bekapcsolom a wifit, akkor az Ubuntu telepito es a normal rendszerem is nekiall loopolni POST utan es csak porognek a sorok. Kesobb megprobalok valami armannyal fenykepet csinalni rola, de elegge el van mosodva a sok hibauzenet. Szerintetek mit kene kikapcsolni/letiltani es hogyan, hogy el tudjam inditani es telepiteni a megfelelo drivert? Neha panaszkodik i915 miatt. A laptop egy ASUS X555U (A?)

Elore is koszi,

kem

Köszi!

(#29529) qwertly válasza donatel (#29526) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!

Az első link alapján kezdtem el a telepítést,ami igazából egy eredeti ubuntu ez amire kell nekem meg egy módosított Ubuntu remix érettségi.sajnos ezt a hiba üzenetet adja: [link]
:R

(#29530) donatel válasza qwertly (#29529) üzenetére


donatel
tag

Én úgy indítom hogy terminálban belépek sudo su-val root módba majd csak beírom: packettracer (nem lépek be abba a /opt/pt könyvtárba mivel egy symbolikus linket is létrehozott rá, ha meg abból a könyvtárból indítod akkor szerintem úgy kellene hogy ./packettracer )

(#29531) qwertly válasza donatel (#29530) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!

Sajnos ugyan az a hiba üzenet,de most frissítem a rendszert hátha utána Megy.mert még a java 8 sem ment fel rendesen.

(#29532) kem válasza kem (#29528) üzenetére


kem
addikt

Köszi!

(#29533) cigam válasza kem (#29532) üzenetére


cigam
félisten

Csak egy tipp: Amikor bejön a grub menü add hozzá az acpi=off paramétert.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29534) #40553216 válasza kem (#29532) üzenetére


#40553216
törölt tag

Esetleg egy LiveUSB/CD-ről boot-olva a /var/log/boot.log és /var/log/dmesg fájlokat nézd meg és másold az Ubuntu pastebin-re.

(#29535) Lathronos válasza kem (#29532) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezt te cenzúráztad ki ennyire, vagy ilyen pocsék a képminőség? :F A hibaüzeneteket látom, de olvashatatlanok. Nem tudnál inkább video-t felvenni a boot folyamatról? De ha bebootol, akkor az előttem szólók javaslata alapján kéne eljárnod.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29536) odrif válasza Dave™ (#29520) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

"akkor a permanens megoldáshoz a /usr/share/applications/chromium-browser.desktop fájlban kell megadni a fenti paraméterezést,"

Úgy néz ki így jó lesz, és meg is találtam az elérési utat de hogyan tovább step by step?

20 éve a Prohardveren

(#29537) Syl válasza odrif (#29536) üzenetére


Syl
nagyúr

sudo nano /usr/share/applications/chromium-browser.desktop
Az Exec sor végére beírod amit a kolléga javasolt, majd ctrl+o, enter, ctrl+x

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29538) odrif válasza Syl (#29537) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Köszönöm!
Szerk: Sajnos a hiba ugyanúgy megmarad, de pl Firefox-ban nem tapasztalok ilyesmit.
Egyenlőre marad a róka, vagy esetleg Opera?

Még egy érdekesség.
Ha linux-ban csinálok egy screenshot-ot (png) és az meg akarom nyitni win alatt képnézegetővel akkor kapok egy file not found-t.
Ez mitől lehet?

Más:
A baloldali betűtípust szeretném mert már nagyon megszokta a szemem.
Ez Times New Roman?
[kép]

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#29539) King Unique válasza odrif (#29538) üzenetére


King Unique
titán

Ha a fájl nevében nem megengedett karakterek (\ / : * ? " < > |) vannak, akkor az okozhat Windows alatt megnyitási problémát.

[ Szerkesztve ]

(#29540) odrif válasza King Unique (#29539) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Kettőspont volt benne, de átnevezni sem engedte Win alatt

20 éve a Prohardveren

(#29541) Syl válasza odrif (#29538) üzenetére


Syl
nagyúr

A bal oldali képen Arial betűtípus (talpatlan) van.

A képernyőmentéskor figyelni kell, hogy a fájl nevébe kerülő időnél ne legyen : mert attól a win szélütést kap :DDD

szerk.
Azt csak linux alatt fogod tudni átnevezni.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29542) King Unique válasza odrif (#29540) üzenetére


King Unique
titán

Akkor az kavart be és ilyenkor nem is engedi átnevezni, legalábbis a helyi tooljai nem. Ellenben akad Windowsra egynéhány "unlock" program, amelyekkel elvileg meg lehet oldani. De, ha már van a gépen Linux is, akkor célszerűbb talán ott átnevezni őket. Illetve én a Linux alatt készített screenshotokat ezért szoktam mindig átnevezni, valamint már a mentés előtt eleve megfelelő nevet adok a képeknek.

[ Szerkesztve ]

(#29543) Dave™ válasza odrif (#29538) üzenetére


Dave™
nagyúr

Úgy írtad be ahogy Syl mondta? Ha igen akkor nem ez volt, pedig nekem is tearingelt mindenhol és ez helyrerakta. Még egy dolog kellhet, ha Intel GPU van akkor létre kell hozni az alábit: LINK (sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf és oda másold be majd mentsdel).

Opera, Chromium, Vivaldi - mind a Blink motort használja, ha valamelyiknél probléma van a többinél is lesz. Viszont szerencsére a megoldások is ugyanúgy működnek keresztbe.

(#29544) odrif válasza Lathronos (#29515) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

"Töltsd le a fájlt. Csomagold ki, majd a Ubuntaero_v1.0 mappát másold be a /home/neved/.icons mappába. Ez egy rejtett mappa, a CTRL+H billentyűkombinációval tudod láthatóvá tenni a fájlkezelőben."

Minden megtörtént, log off log on is megvolt, de sajnos nem tudom hogyan állítsam át az egér megjelenését.

Dave™
[kép]

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#29545) Dave™ válasza odrif (#29544) üzenetére


Dave™
nagyúr

Volt sudo? Amúgy persze hogy nincs, most hozod létre, csak sudo nélkül nincs jogod oda írni. Ha van sudo létrehozza.

Ja meg ugye Intel GPU-t használsz? Különben okafogyottá válik a dolog.

szerk: de, így. Viszont Intel GPU-d van vagy sem? Arra még nem válaszoltál.

[ Szerkesztve ]

(#29546) odrif válasza Dave™ (#29545) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Igen, a terminálban beírtam ezt:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Vagy nem így kellett volna?

Nvidia Geforce 310M.

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#29547) Dave™ válasza odrif (#29546) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja akkor ezt felejtsd el, csak Intellel működik. Ezért írtam fentebb "ha Intel GPU-d van...) :)

(#29548) cigam válasza Dave™ (#29547) üzenetére


cigam
félisten

+nálam az /usr/share/X11/xorg.conf.d/ alatt kellett létrehozni. Valamikor csendben, hogy észre ne vegyék, kiköltöztették az /etc alól. Nehogy már egy helyen, az /etc alatt legyenek a konfigfájlok. Elvégre ez linux, ez a szabadságról szól... :(

---
Dual rendszerben zavaró a vekker időeltolódása, ezért linux alatt beállítottam hogy helyi időt mutat a BIOS(RTC). Szépen rendbejött az idő, de bekapcsolt a hiszti:
Warning: The system is configured to read the RTC time in the local time zone.
This mode can not be fully supported. It will create various problems
with time zone changes and daylight saving time adjustments. The RTC
time is never updated,
it relies on external facilities to maintain it.
If at all possible, use RTC in UTC by calling
'timedatectl set-local-rtc 0'.

Hogy érti hogy soha nem frissíti?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29549) odrif válasza cigam (#29548) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

"Dual rendszerben zavaró a vekker időeltolódása,"

Jól értem ez azt jelenti (amit én is észrevettem) hogy a BIOS-ban egy órával visszaállt az idő, Linux telepítése után?

20 éve a Prohardveren

(#29550) Dave™ válasza cigam (#29548) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nálam az etc alatt van és nem tearingel, előtte meg volt :F

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.