Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29851) emvy válasza lev258 (#29850) üzenetére


emvy
nagyúr

Jah, Civ6 alatt 70%-al lassabb, mashol csak 30%-al, van, ahol 35%-al.

"The Radeon tests were with a RX 480 and R9 Fury with the Mesa 17.1-dev + Linux 4.10 driver stack."

while (!sleep) sheep++;

(#29852) lev258 válasza emvy (#29851) üzenetére


lev258
veterán

Nem véletlenül írtam az optimalizációt. Az már nem elsősorban a driver, hanem a portolt játék oldalán keresendő.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29853) emvy válasza lev258 (#29852) üzenetére


emvy
nagyúr

A driver az egy interfesz a jatek es a kartya kozott -- tehat ha Linux alatt az Nvidia majdnem minden esetben kozelebb all a Windowsos teljesitmenyhez, akkor ott nem csak a jatekokkal van a gond, hanem a driver viselkese mas Linuxon.

while (!sleep) sheep++;

(#29854) lev258 válasza emvy (#29853) üzenetére


lev258
veterán

Ez így nem igaz. Az Nvidia jellemzően egyedi profilokat készít a játékokhoz, mellyel úgy ér el teljesítményt, hogy megkerüli a drivereket, a függvényhívásokat, speciális megoldásokat alkalmaz. Így aztán ezt nem tekintheted mérvadónak a kérdésben, hiszen pont nem követik a te elveidet, amik egyébként helyesek lennének. Az általad linkelt oldalon vannak egyéb játékok tesztjei is, melyek reálisabb képet adnak, a DirectX és OpenGL eltérések nem olyan jelentősek bennük. De ha folytatni akarod, menjünk privátba, mert lassan nagyon Off-ba megyünk.
Egyébként rendszeresen olvasom a Phoronix-ot, nemcsak a cikkeket, hanem a kommenteket is, beleértve az AMD, a portokat készítő cégek vagy épp újabban Valve fejlesztők megjegyzéseit is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29855) #68216320 válasza lev258 (#29848) üzenetére


#68216320
törölt tag

Azért annyiból a sara, hogy 16.04.1-ig nem volt ilyen gond.
Felraktam gyorsan az 1-et, bumblebee+nvidia driver. Korrekten működött is ez első update-ig.
Azóta hol lehet kettintani, hol nem.
Nincs ötletem mi lenne a megoldás, mert 2-est telepítve semmit nem tudok kezdeni a géppel.
1-est telepítve pediga bumblebee megoldja, de update után ugyanúgy nem jó.

(#29856) lev258 válasza #68216320 (#29855) üzenetére


lev258
veterán

Szóval biztos, hogy jó neked a bumblebee?
A driver ppa-t érdemes lenne megpróbálni. [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29857) Pano válasza cigam (#29841) üzenetére


Pano
addikt

Fedora 25 live alatt nem klattog a HDD idleben.

(#29858) #40553216 válasza #68216320 (#29855) üzenetére


#40553216
törölt tag

Eleve nem kell telepíteni a .2-t, ha komoly (vagy semmilyen) változás nem volt a hw-környezetben. A .1 és .2 nem csak biztonsági frissítéseket és egyéb hibákat javít, de új kernelt is tesz fel. Bár itt a 16.04 és a 16.04.1 között nincs különbség a kernelben (4.4.0-akármennyi), a .2-es viszont már a 4.8-assal van.

(#29859) #68216320 válasza #40553216 (#29858) üzenetére


#68216320
törölt tag

Most telepíteném újra. Ha a .1-et teszem fel és upgrade-et engedek neki, akkor lesz ilyen sajnos. Mondjuk dist-upgrade is volt. Lehet akkor érdemes volna az új kernelt kihagynom és mellőzni a dist-upgrade-t?

Bumblebee nélkül majd hogyan telepítsem az nvidia drivert optimus kezeléssel?

(#29860) lev258 válasza #68216320 (#29859) üzenetére


lev258
veterán

Az Nvidia driver mellé felteszed a nvidia-prime csomagot is, ha nem települne magától. Egyébként meg Linuxon nincs valódi Optimus kezelés, csak manuális videókártya váltás (nem fogja magától váltogatni).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29861) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Átjövök az élő topikba, aminek Linux a lelke...
Adott egy Laptop, melynek a képernyőjébe integrálva van egy wacom tábla. Habár pont ezen okból választottam ezt a gépet, lecserélve rendes táblámat, hogy közvetlen olyan hatást keltsen, mintha papírra dolgoznék, most mégis furcsa kérdésem volna.
Adott egy FHD képernyő, melyre a Laptop küldi a képet. Be tudom állítani, hogy ugyan azt mutassa, mint az alap megjelenítő, azonban olyan lehetőséget keresek (későbbi beépítési tervhez), hogy a külső monitor ha megy, az alapot ki lehessen kapcsolni, de ÚGY, hogy a wacom életben maradjon. Vagyis normál táblaként akarom használni külső monitoron, de az alap ne adjon képet, se levilágítást, semmit.
Van erre megoldás, vagy álmodozzak tovább :) ?

A konkrét cél, ha valakit érdekel a pontosítás, hogy dokkolót veszek a géphez, melyből közvetlen megy ki a kép, ugye azon van a power gomb is, fel sem kell hajtani a gépet. Azonban, ha felhajtom, másodlagos monitort kapok. Nos, így volna a cél egészen pontosan, hogy ezt a képet letiltsam, de a wacom menjen tovább...

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#29862) Dave™ válasza Mr. Y (#29861) üzenetére


Dave™
nagyúr

Van egy Surface Pro 2-m, abban pont Wacom érintőháló van, és pont úgy működik minden varázslat nélkül is, ahogyan szeretnéd: ha csak külső monitor van használatban, attól még megy a tollas rajzolás. Ha nálad nem, azt passzolom, gondolom függ a kivitelezéstől.

(#29863) Mr. Y válasza Dave™ (#29862) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

A kérdésem tárgytalan, összejött, amit akartam :)

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#29864) Dave™ válasza Mr. Y (#29863) üzenetére


Dave™
nagyúr

De mit és miért akarsz kikapcsolni, ha egyszer nem ad ki képet? Lehet mégsem értem mit szeretnél. Nekem az jött le, hogy a laptopon rajzolnál a "kikapcsolt" kijelzőn, és a külső monitoron néznéd a képet.

(#29865) Mr. Y válasza Dave™ (#29864) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Jól jött le. Csak most váltottam Ubuntura és az eddigi Linux rendszeren, ahol dolgoztam több monitoron, nem volt lehetőség rendszerben kilőni az alapot. Ennyi. Előbb kérdeztem támaszkodva a múltra, mint megnéztem volna. De ha nem írod, amit írtál, akkor eszembe sem jut megnézni, tehát köszönet neked és elnézést a többiektől az ostoba kérdésért!

But who is watching the guardians?

(#29866) Dave™ válasza Mr. Y (#29865) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja jó, örülök, hogy működik :) Én ezt arra használtam, amikor dokkolva volt a Surface a monitor alatt, hogy a kikapcsolt érintőkijelzőt gyorsabban tudtam lefele scrollozni, innen tudtam hogy megy alapból is. Más disztribúcióval ezt nem próbáltam.

(#29867) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Macskabiztossá egy Laptopot?

Igen, már megint én, csak egyre jobban izgat, mit is lehet kipréselni a rendszerből, illetőleg ellentétét, mi az, amit már nem?!

Nekem nagyon tetszik az a funkció, ami gyakorlatilag minden rendszerben megtalálható, de talán ez az egyetlen, ahol nincs minimum korlát; Mennyi idő múlva kapcsoljon le a képernyő, ha nem nyúlsz a géphez. Oké, van, de 1 perc, a Windows minimum 10-esével szemben, szóval itt a pont.
Azonban, Androidos eszközöknél (azzal van tapasztalatom e-téren) az újabbak képesek egy úgynevezett SmartLock-ra. Itt beállíthatod, hogy ha mozgásban van feloldást követően a készülék, vagy adott helyen van, vagy adott eszköz van hozzá csatlakoztatva, akkor nem zár le. Azonban, nekem az a funkció kéne Laptopra (mert az alábbiak elégé kivitelezhetetlenek egy átlagos gépnél), hogy ameddig nézem a monitort, nem zárhat le. Vagyis, mint a telefon, az elülső (laptopoknál rendszerint ha van, is, csak ilyen van :) ) kamerával bámul és ha észleli, hogy valaki van a gép előtt és nézi (nem muszáj arcfelismerő, de az sem árt), akkor hiába nem nyúl hozzá x ideig, a gép nem zár le.
Az ok és okozat; Macskás ember vagyok. Gyakran azért ülök gép előtt, mert programozok, rendszereket b*zerálok. Egy percre van állítva a gép lekapcsolása, mert ha kiugrok valamiért (inni vagy oda, ahová a király is gyalog jár(t)), a macsek első dolga letelepedni a Laptopon. Eddig csak egyszer fordult elő, hogy onnan való leugrása alkalmával vitte magával néhány billentyűmet, de nem volt 10 perces szenvedésnél komolyabb baj, szóval nem bántja a gépet, hogy most ezért megverjem. Nameg, szeretem a dögöt. Szóval lényeg, hogy macskabiztossá akarom tenni, ami sikerül is ezzel az 1 perces időzárral, csakhogy, amikor visszaolvasok vagy csak simán képet nézek (ráadásul az alap videólejátszó működése sem zavarja ebben) ugyan úgy leáll, ha nem kapok időben a Tapipad után.
Szóval erre keresek megoldást, hogy ha bámulom a gépet (látja, hogy előtte vagyok), akkor ez az időzár nincs szolgálatban. Ez megoldható?

But who is watching the guardians?

(#29868) #40553216 válasza Mr. Y (#29867) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali! blueproximity? Igaz, a mobilteló bluetooth-ára is szükség van, éa magaddal kell vinned, ha el- és visszamész.

(#29869) Rimuru válasza Mr. Y (#29867) üzenetére


Rimuru
veterán

Miert nem programozod le? az ugyis megy nem? ;]

Ures dekstopot szoktam otthagyni, ott nem tud semmit se csinalni max ha tudja a billentyu kombokat, vagy screen lock es akkor nem kell 60seces timeout se.
Alternativ megoldas, hasznalsz egy ehhez hasonlo scriptet, ahol belovod az(zoka)t az alkamazas(oka)t amiknel nem szeretned hogy kikapcsoljon a megjelenito.

Vigyázat, csalok!

(#29870) Mr. Y válasza Rimuru (#29869) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Miert nem programozod le? az ugyis megy nem? ;] - Amennyiben a redszer futtatna Assembler-t, melyet PICkit egységekre írok, avagy szerves része lenne az APK csomagtelepítő, akkor gond nélkül megírnám rá. Amit küldtél pedig az vele a baj, hogy ha beírok oda egy programot, akkor az akkor is aktív marad, ha nem vagyok gép előtt.

But who is watching the guardians?

(#29871) szuszinho


szuszinho
őstag

Ubi server, update után ez fogad:

W: http://apt.tvheadend.org/unstable/dists/xenial/InRelease: Signature by key 885B5A9BB5F392394DBEA699B42317285E12C7CF uses weak digest algorithm (SHA1)

Mi a teendő?

(#29872) lev258 válasza szuszinho (#29871) üzenetére


lev258
veterán

Felvettél valamilyen tárolót, ami gyenge kulcsot használ. Mindössze tájékoztat róla a rendszer.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29873) BoB válasza Mr. Y (#29870) üzenetére


BoB
veterán

"avagy szerves része lenne az APK csomagtelepítő"

Van, úgy hívják Java.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#29874) RBJ


RBJ
addikt

Tudom nem teljesen idevág de mivel ubi alapú.
LInux mint em volt fent, kezdtett fáradni. MOndom teszek fel valami frisset. Elementary os lett és egy furiság van. Megmaradtak a volt mappáim tartalmukkal együtt. Csak lesek mint bagoly.
Még a böngészőm se felejtette el a könyvjelzőket. Azt hittem terjes törlés friss rendszerem lesz.
Ilyenel még nem találkoztam. Valamit kihagytam?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#29875) ubyegon2 válasza RBJ (#29874) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

LInux mint em volt fent, kezdtett fáradni.

Inkább te lehettél fáradt, mikor ezt a frissítő telepítést csináltad. :DD

Nem lehet, hogy volt külön /home partíciód? Nem biztos, hogy az eOS kompatibilis lesz teljesen a Mint-es beállításokkal, de erre rájössz hamar.

(#29876) lev258 válasza RBJ (#29874) üzenetére


lev258
veterán

Simán becsatoltad a régi /home-ot, nem jelölted be hozzá a formázást.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29877) RBJ válasza lev258 (#29876) üzenetére


RBJ
addikt

Nem jelöltem szerintem a formázást. Valahogy nem az igazi az elementary. Tetszik, egyszerű de valahogy már az, hogy a szoftverközpontja egy bugos halom nem is működik. Akkor meg minek kiadni ilyen disztrot.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#29878) #40553216 válasza RBJ (#29874) üzenetére


#40553216
törölt tag

Én minden egyes újra telepítéskor (az elmúlt 9 évben kb. háromszor, ebből egy gép és 32/64 csere miatt) találkozom ilyennel. Direkt. :DDD Nekem persze nem a full radír a cél. És nem is lesz az.

(#29879) ubyegon2 válasza RBJ (#29877) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem nagyon értettem ezt a váltást, miért nem tettél fel akkor egy frissebb Mint Cinnamont, főleg ha külön volt a /home, épp erre az esetre van kitalálva, hogy külön lehet partícionálni. Az eOS-sal össze se lehet hasonlítani beállíthatóságban. Az eOS tetszik az embereknek, de ennyi a tudása kb.

De még mindig megteheted, hogy felraksz egy 18.1-et, de most se formázd le a /home-ot. :)
A /home-ban lévő konfigok úgy sem működnek az eOS-sal.

[ Szerkesztve ]

(#29880) RBJ válasza ubyegon2 (#29879) üzenetére


RBJ
addikt

Teljes nyalulas volt a cél, mert mint mondtam már rofogot szegény. És a legfrissebb volt fent.
Sebaj hirtelen felraktam a Zorin os. Nagyon kikalapaltnak tűnik. Egyenlőre tetszik.
De lehet a gépem doglodik? Régi vas, fuji pi3560. Idelye volna a ram bővítés neki? :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#29881) ubyegon2 válasza RBJ (#29880) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem biztos, hogy döglődik a géped, 4 GB memória sem kéne, hogy kevés legyen, bár az új Mint 18.1 Cinnamon elég nagy étvágyú lett, az biztos!

swap gondolom van azért a fizikai memória mellett.

Lehet, hogy egy nagy tisztítás hiányzik a gépednek.

[ Szerkesztve ]

(#29882) RBJ válasza ubyegon2 (#29881) üzenetére


RBJ
addikt

Csak 3 gb van benne. :F Tisztítást fizikailag érted akkor azzal se lehet nagy gond, szoktam nézni a hőmérsékletét nem igazán szalad fel 51-53 melegebbre.
Egyenlőre ismerkedek a zorin al tetszik a desing ja de már is furcsaságba botlottam.
deluge indításakor host beállítás van, vagy kapcsolat kezelő. valami nem ok mert nem működik.
A elementary ba is belefutottam ebbe. Ez valami új dolog? eddig nem volt ilyen telepítettem és jónapot. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#29883) RBJ válasza RBJ (#29882) üzenetére


RBJ
addikt

Addig is qbittorent. Lehet valami halványabb disztrót kellene használnom. Sokáig xubuntut nyomtam.
MÁsik dolog, érdemes az ndvida zárt meghajtóra cserélni a drivert vagy jó az xorg féle.
csak azért mikor átváltok nvidia driver a a boot logo off lesz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#29884) RBJ válasza RBJ (#29883) üzenetére


RBJ
addikt

Vége xubuntu lett. bugos még az a zorin. A promo képeken levő xubuntun milyen alsó dock az?
docky, plank? Vagy hogyan varázsolhatom elő?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#29885) cigam válasza RBJ (#29884) üzenetére


cigam
félisten

Az xfce sajátja?! (panel néven fut)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29886) RBJ válasza cigam (#29885) üzenetére


RBJ
addikt

TÉnyleg. köszi.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#29887) Dhampir válasza Mr. Y (#29867) üzenetére


Dhampir
félisten

Imádják meleg felületre helyezni a pocakjukat. :C

(#29888) #40553216 válasza Dhampir (#29887) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ez ellen is jó a 8560p, mert az felülről szívja a levegőt, így a billentyűzet és a kéztámasz részek általában hűvösek. :DDD

(#29889) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Volna egy 32gb sd kártyám amit szeretnék klónozni szőröstől bőröstől.
Több partíció is lehet rajta.
Parancssorban tudnátok segíteni?
Vagy létezik valami grafikus program erre?
Csak 1 sd foglalat van a pc-ben.már ha ez számít

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#29890) Rimuru válasza hódmaci (#29889) üzenetére


Rimuru
veterán

Parancssorban tudok segiteni.
sudo dd if=/dev/mmcblk0 of=/home/nev/sdclone.img bs=4096
if= utan jon az eszkoz, nalad mas is lehet a neve
of= utan a fajl amibe menteni szeretned

kiirni pedig igy tudod (fentiek forditottja):
sudo dd if=/home/nev/sdclone.img of=/dev/mmcblk0 bs=4096

Ez szo szerint mindent visz, tehat az img akkor lesz mint amekkora a kartya (jelen esetben 32gb), a kiirashoz is legalabb ennyi hely kell. Utobbi esetben a nagyobb nem gond, csak akkor utolag javitani kell a particiok mereten.

Szerk: nagyon korultekintoen banj a paranccsal, ha veletlenul valamit rossz helyre irsz azzal sok gondod okozhatsz magadnak

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#29891) hódmaci válasza Rimuru (#29890) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.
Így a legjobb talán mert így nem kell kiírnom másik sd-re csak ha az eredeti valami oknál fogva megsérül.
A biztonságit meg mentem más adathordozóra.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#29892) cigam válasza hódmaci (#29889) üzenetére


cigam
félisten

dd if=/dev/sdc of=/ahova/menteni/akarod/kártyaképfájl

Ahol a kártyád a /dev/sdc és ez egy az egyben lemásolja a a kártyát egy 32GB-os fájlba. Nem túl praktikus, mert az üres területeket is másolja, de a dd mindég kéznél van :D

Grafikus megoldás pl. a lemez kezelő.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29893) Rimuru válasza cigam (#29892) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, de lehet tomoriteni, itt irtam rola kicsit bovebben.

Vigyázat, csalok!

(#29894) King Unique válasza hódmaci (#29889) üzenetére


King Unique
titán

Grafikus program ilyen célra elvileg a DDRescue-GUI, ami 1:1-ben egy fizikai másolatot készít a lemezről. Korábban én is próbálgattam. Persze arra figyelni kell, hogy a megfelelő meghajtók legyenek kiválasztva! Ugyanis a program a célmeghajtóról mindent töröl!

[ Szerkesztve ]

(#29895) Syl


Syl
nagyúr

Létezik olyan levélfigyelő program ami nem a szokásos fetch (x percenkénti) ellenőrzéssel működik, hanem push-sal, mint a mobiltelefonok?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29896) lev258 válasza Syl (#29895) üzenetére


lev258
veterán

Mi az a push? Nincs okostelefonom.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29897) emvy válasza Syl (#29895) üzenetére


emvy
nagyúr

A KMail biztos tudja.

while (!sleep) sheep++;

(#29898) Syl válasza lev258 (#29896) üzenetére


Syl
nagyúr

Push, vagyis nem a kliens program ellenőrizgeti a postaládát, hanem a mail szolgáltató küld egy "löketet". Így instant megérkezik a levél.

(#29897) emvy

Köszi!
Ránézek.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29899) Dave™ válasza Syl (#29898) üzenetére


Dave™
nagyúr

Remélem a Vivaldiba hamarosan bekerül egy jó mail kliens, mert eddig még nem találtam kompromisszummentes megoldást. Még talán a Thunderbird a leghasználhatóbb. De mi a baj mondjuk a percenkénti ellenőrzéssel?

(#29900) cigam válasza Syl (#29895) üzenetére


cigam
félisten

Imap-ra állítsd át a fiókot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.