Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29701) #68216320


#68216320
törölt tag

Gyors segítség kellene Urak.

Mi az oka annak, hogy az Ubuntu 16.04 Server feltelepítése után az elindult alap rendszer nem mutatja a szokásos Prompt-ot?
Azaz nincs a megszokott login és jelszó beviteli lehetőség csak fekete képernyő valami HDD-re vonatkozó adatsorral (clean, xxx blocks, xxx files)

Szeretném a 14.04-nél megszokott login belépést visszakapni.

[ Szerkesztve ]

(#29702) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#29700) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

viberhez ezt kell még telepíteni 14.04-en:

sudo apt-get install libqt5gui5

utána újra kell telepíteni a vibert!

forrás

(#29703) kispx válasza Tutu7030 (#29698) üzenetére


kispx
addikt

Telepítsd fel ezt:
sudo apt-get install libx11-xcb1

Szerk.: Vagy amit ubyegon2 írt. A libqt5gui5 mellé a csomagkezelő a libx11-xcb1-t is fel fogja rakni.

[ Szerkesztve ]

(#29704) Tutu7030 válasza ubyegon2 (#29702) üzenetére


Tutu7030
veterán

És tényleg! :) Köszi!

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#29705) odrif


odrif
MODERÁTOR

Ejj, hát csak nem akar minden összejönni.
Az SMPlayer lejátsza a routerem mögé kötött HDD-ről a filmeket, de random egyszer csak megáll a film.
A másik gondom a Chromium alatt a webfelületen megnyitva a transmission klienst, nem indítja el a kijelölt torrent letöltését, Opera ugyanez, viszont Firefox-ban nincs ilyen gond.

20 éve a Prohardveren

(#29706) Tutu7030 válasza odrif (#29705) üzenetére


Tutu7030
veterán

És ha nem webes felületről használnád, hanem a Transmission Remote GUI-val?

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#29707) Syl válasza Tutu7030 (#29706) üzenetére


Syl
nagyúr

Vagy, ahogy a tárolóban található: transgui ;)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29708) Tutu7030 válasza Syl (#29707) üzenetére


Tutu7030
veterán

Ez eszembe sem jutott. :D Én még anno ezt a kicsomagolom (a /home/transgui mappába) és már működik is verziót töltöttem le. :D
Így legalább ezt nem kell újra telepíteni, ha cserélgetem az ubuntut. :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#29709) lev258 válasza Tutu7030 (#29695) üzenetére


lev258
veterán

A 14.04-en még nincs ilyen CPU firmware lehetőség, csak a 16.04-től kezdve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29710) lev258


lev258
veterán

Jelenlegi 16.04 felhasználók ezzel a paranccsal frissíthetnek 16.04.2-re:
sudo apt-get install --install-recommends xserver-xorg-hwe-16.04
Ezzel frissül a kernel 4.8-asra, illetve a Xorg csomagok is a 16.10-esben találhatóra. Ez a frissítés nem kötelező, azoknak ajánlott, akiknek jobb hardvertámogatásra/teljesítményre van szükségük. Érdemes lehet rápillantani az eltávolítandó csomagokra, egyes rendszerek hajlamosak a grafikus felületet is letisztítani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29711) floatr válasza lev258 (#29710) üzenetére


floatr
veterán

Tenksz, már éppen kerestem, hogy hol a rákban lehet frissíteni rá :)

(#29712) szuszinho


szuszinho
őstag

Sikeresen feltettem a 16.04 szervert egy HTPC-re. A leírás alapján felment a kodi is, minden jól működik.
Hogyan tudok böngészőt is telepíteni? A kodihoz kellett az openbox, viszont asztali környezetet nem tervezek telepíteni.

(#29713) nemurea válasza szuszinho (#29712) üzenetére


nemurea
aktív tag

Láma a kérdésem, de az openbox az nem egy window manager (így hívják?)? Ha igen, akkor nem csak simán a synaptic-ból kell telepíteni pl. a Chromiumot, és megjelenik a programmenüben?

Vagy ha főleg a Kodi-t használnád amúgy, akkor egyébként plugin-ként (Program-ként) is fel tudod telepíteni a Chromiumot, és akkor a Kodi-n belül tudod indítani.

(#29714) Lathronos válasza nemurea (#29713) üzenetére


Lathronos
őstag

Nekem már ott érthetetlen a dolog, hogy HTPC-re miért telepít bárki is Ubuntu Server-t. :DDD

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#29715) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#29688) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Halkan említem meg, hogy ugyanezeket a kiírásokat (Firmware Bug) nekem a 4.10-es kernel megszüntette! (nem rc, hanem a végleges)
Linux version 4.10.0-041000-generic (kernel@gloin) (gcc version 6.2.0 20161005 (Ubuntu 6.2.0-5ubuntu12) ) #201702191831 SMP Sun Feb 19 23:33:19 UTC 2017

[ Szerkesztve ]

(#29716) nemurea válasza Lathronos (#29714) üzenetére


nemurea
aktív tag

Mmm, ez szerintem még elég jól magyarázható, mivel nekem is a régi HTPC-m vált NAS-sá :DD

Keveset fogyaszt, és ha nem dübörög kétszáz torrent meg három transzkódolás, akkor totál jól megbirkózhat a házi kütyük kiszolgálásával - amellett, hogy még a helyi tévére is kiküldi a Micimackót a gyereknek :U

(#29717) dark2


dark2
tag

Üdv mindenki, segítséget kérek, mert elakadtam a windows telepítés után a grub visszaállításában. Kerestem leírásokat a guglival, próbáltam is - de nem ment.

Az alanyok: win 10 és lanthronos féle ubuntu 14.04.5 (frissítések után, eredetileg 14.04.4)
A partíciók (az első vinyóé, de van benn még egy):
1. 50gb, elsődleges, windows (eredetileg win7, most win10)
2. ~300gb, elsődleges, mindenes (telepített játékok, zene, ilyesmi)
3. ~100gb, logikai, linux

Szóval a vinyó elején lévő win7-et win10-re cseréltem, amitől értelemszerűen a grub általi rendszerbetöltés megszűnt, csakis a win akart indulni. Bebootoltam (a leírások alapján választottam) a super grub disk-kel, mutatta is az eredeti linuxos indítólistát, benne az ubuntuval, win7-tel, és winxp-vel is, mert a második vinyón az van fenn régi játékokhoz. Betöltettem vele az ubuntut, majd a leírások alapján újratelepítettem a grub-ot. Elsőre azt hiszem a linux partícióra, másodjára az mbr-be (mert innentől azt írja, hogy a grub indítja a rendszert) - de valami teljesen mást mutat, hogy honnan töltene be, ami nem történik meg. Update-eltem is a grubot, de a terminálban nem azt a listát mutatja, ami korábban az indításnál volt, hanem rengeteg kernel betöltési lehetőséget, de windows-okat nem. Újraindítás után a grub indulna, ír is egy sort, hogy töltene, de de valami (hd0;5)-re mutat és csak világít a házon a vinyó ledje...

Hogy szép legyen a történet, a win10 jelenleg nemcsak indíthatatlan, de bizony az indítási javítás sem boldogul vele, szóval nem tudom azt se beüzemelni...

Viszont a super grub disk-kel indítva továbbra is behozható a linux, sőt az látja az eredeti indító listát is.

Tudtok segíteni, hogy visszaálljon az eredeti rend, amiben kiválaszthatok windows-t is, de alapból az ubuntu tölt be? Winen már csak játszom időnként, de az ubi-t használom rendszeresen.

(#29718) dark2 válasza dark2 (#29717) üzenetére


dark2
tag

Egyelőre nincs rendes megoldásom.

Amit tettem:
1. visszahoztam a win10 indítóját az életbe
2. az eredeti ubuntu telepítőről live módban boot-oltam, eszerint végigmentem minden lépésen
3. újraindítottam és egy fura rendszerindítást kaptam: 3sec-ről visszaszámol, hogy nyomjak escape-t, ha látni akarom a menüt (ha rányomok csak ubuntu kernelek és memtest listázódik), majd átvált egy fekete képernyőre, a tetején egy sor szöveggel, hogy akkor most rendszertöltés jön - de vagy fél percig minimum nem történik semmi, majd starting felirat és végül bejön az ubi

De sehol nincs a korábbi indítómenü, nem lehet windows-okat választani. Néztem grub javításokat, de a update-grub parancs is csak a kerneleket és a memtest-et listázza a terminlban.
Találtam hosszabb grub frissítő parancsot leírással: aszerint sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg kell. Ez tényleg rendesen listáz, benne vannak a windows-ok is. Csak egy a baj, úgy néz ki, mintha induláskor a menu.lst íródna ki, nem a grub.cfg...

(#29719) dark2 válasza dark2 (#29718) üzenetére


dark2
tag

Oké, megvan a Szent Grál, ha valaki hozzám hasonló helyzetbe kerül: feltelepítettem a boot-repair nevű programot, az szépen rendbe rakta a dolgokat. Most már van olyasmi menüm, mint korábban, igaz angol nyelvű és nincs benne a memtest, de egyébként tökéletesnek tűnik. Ma este már nincs erőm a win-eket indítgatni (megvan mindkettő), ha nem lennének jók, majd írok.

(#29720) Dévacsen


Dévacsen
senior tag

Sziasztok, az érdekelne engem hogy ha egyébként semmi probléma nincs a rendszerrel,minden tökéletesen működik,van e értelme a kernel frissítésnek,vagy elég az ami majd jön a frissítésekkel.

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#29721) lev258 válasza Dévacsen (#29720) üzenetére


lev258
veterán

Ha számodra minden megfelelő, akkor elég a rendes frissítések használata. Ha újabb hardverek támogatása kell, vagy meglévők jobbá tétele (pl. AMD), akkor viszont hasznos lehet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29722) Dévacsen válasza lev258 (#29721) üzenetére


Dévacsen
senior tag

Ok,köszi.

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#29723) floatr válasza Dévacsen (#29722) üzenetére


floatr
veterán

Én frissítettem, de az IPv6 bekavart pár helyen. Azóta is azt bogozom.

(#29724) Dévacsen válasza floatr (#29723) üzenetére


Dévacsen
senior tag

Canonical Kernel Team nevű tárolóba botlottam használtam is egy ideig,minden reggel,új kernel jött,nem csinált szerencsére problémát,nem tudom normállis e ez,no mindegy leírás alapján feltettem a 4.10 est,az is jó volt,időközben levettem a C.K.T tárolót,jobb a békesség alapon,de kíváncsiságból visszatettem hátha jött a 4.10 hez uj frissítés,és ez hamarabb felteszi,erre,a 4.8 nak rakta fel a 40 es verzióját,ezután kérdeztem,nehogy majd a jövőben baj legyen,inkább nem piszkálom. :)

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#29725) lev258 válasza Dévacsen (#29724) üzenetére


lev258
veterán

Nincs rendes elérhető ppa. Ami van, az nagyon development, erősen nem ajánlott használni. Van viszont egy webhely, ahonnan .deb formájában le lehet tölteni stabil, Ubuntura fordított kerneleket.
A ppa oldalán is hangsúlyosan írják: "NOT RECOMMENDED"

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29726) God Vazzeg válasza Dévacsen (#29724) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Én innen szoktam felrakni a daily kernelt ha frisset akarok, problémát még nem okozott. Jelenleg 4.10.0-999 generic van fent, teljesen jó.

(#29727) Dévacsen válasza God Vazzeg (#29726) üzenetére


Dévacsen
senior tag

Igen, a 4.10 est innen töltöttem le és tettem föl,nem is volt vele semmi gond,de időközben az jutott eszembe,hogy ha majd jönnek a frissítések a rendszerhez akkor figyelembe veszi e hogy 4.10 es kernel van a rendszeren nem a 4.8 as,és a 4.10 est fogja frissíteni? vagy mi lesz,ez elbizonytalanított.Úgy döntöttem megfogadom a tanácsot,és annak ellenére hogy nem okozott galibát,többet nem frissítem,esetleg ha valami probléma lenne csak akkor. :)

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#29728) God Vazzeg válasza Dévacsen (#29727) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nekem a régebbihez hozza csak a frissítéseket, de azokat nemes egyszerűséggel nem rakom fel. Egyelőre kernelt nem kell frissíteni egy darabig, ameddig minden jó, addig kár is volna.

(#29729) Dévacsen válasza God Vazzeg (#29728) üzenetére


Dévacsen
senior tag

Értem.Köszi.

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#29730) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Találkozott valaki ilyen összeomással?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29731) Silεncε


Silεncε
őstag

Sziasztok!! Szerettem volna a gépemre Ubuntut rakni (linux-al való ismerkedés céljából), azonban elakadtam. A probléma, hogy nem tudok neki partíciót adni. A laptopba egy merevlemez van, a Bios legacy módba van (legelőször win7 lett rárakva, azóta meg nem volt kedvem backup-olni, hogy gpt-re alakítsam a lemezt). Namármost, a bios ugye 5 master partíciót tud max kezelni. Ez nálam így néz ki: 1. partíció helyreállító partíció, 2. a windows 400megás rendszerfájlokhoz szükséges, 3. a windows C:-je, a 4. meg egy D: partíció az adatoknak. Ezek mellé még 1partíció még mehet, de így a swapnak már nem jut partíció. Tudnátok abban segíteni, hogy mi lehetne a megoldás? (azon kívül, hogy radírozzam le a lemezt, rohadtul nincs kedvem backupolgatni, meg szórakozni vele...)

(#29732) lev258 válasza Silεncε (#29731) üzenetére


lev258
veterán

4 db elsődleges partíció lehet. Egyéb partíciók csak abban az esetben létezhetnek, ha a 4-ből legalább egy kiterjesztett (nem pedig elsődleges). Primary és Extended kifejezésekről beszélünk.
A Windows hajlamos minden partíciót elsődlegesen létrehozni.
cigam: Első pillantásra valami Intel driver bug-nak néz ki. Pontosan milyen hardvered van? A rendszer kapott HWE frissítést?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29733) Silεncε válasza lev258 (#29732) üzenetére


Silεncε
őstag

Valamiért nekem a master és slave kifejezés rémlett... Viszont most ránéztem, van a helyreállítási partíció, erre nem ír semmit, és 3 partíció van, ami a windows-é, ezek mind elsődleges partíciók. Az ubi telepítő még egy partíciót tud létrehozni, így tényleg csak 4 lehet. Viszont a kérdés továbbra is adott, mit tudok tenni, hogy tudjam telepíteni az ubit?

(#29734) lev258 válasza Silεncε (#29733) üzenetére


lev258
veterán

A master-slave az IDE adatátvitellel kapcsolatos, pl. HDD-DVD esetén.
A helyreállítási is egy partíció, valamilyen típusúnak lennie kell. Amennyiben tudsz partíciót létrehozni, bár a 4-es szám miatt ez kétséges, akkor csakis kiterjesztettként hozd létre. A Linuxnak mindegy, hogy azon belül logikai partícióra kerül, ahogy a swap-nak is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29735) cigam válasza lev258 (#29732) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Egy D630-as laptop integrált Intel GMA X3100(GM965 chipset). Nem mai gyerek, de eddig nem volt vele gondom. Pontosabban a Solus pont ugyanilyen mikro/végleges fagyásokat produkált. Eddig azt hittem ők kalapáltak el valamit, de most a 16.04.2LTS is is ugyanúgy viselkedik.
A HWE frissítés az micsuda?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29736) lev258 válasza cigam (#29735) üzenetére


lev258
veterán

Mindegy, friss 16.04.2 is magyarázza a kerneled. Ha nem probléma, megpróbálhatod feltenni a 16.04.1-et, vagy próbálkozol a jelenlegi rendszeren korábbi vagy épp újabb kernelekkel. Valószínűleg már javítva van, a te rendszereden viszont csak később lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29737) cigam válasza lev258 (#29736) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Hol van a régi? Néztem pár oldalon de nem találok 16.04.1-es kiadást, mindenhol 16.04.2 van csak.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29738) lev258 válasza cigam (#29737) üzenetére


lev258
veterán

Itt kellene lennie. [link]
De valaki megkavarta a dolgokat és mindegyik elérhető az Ubuntut leszámítva. :U

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29739) cigam válasza lev258 (#29738) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Igen, ezt is néztem már. Fura.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29740) growler válasza cigam (#29737) üzenetére


growler
őstag

(#29741) gyulank


gyulank
addikt

Milyen fájlkezelőben láthatom a miniatűröket? Látatlanba elég nehéz keresni.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29742) cigam válasza growler (#29740) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Köszi!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29743) Rimuru válasza gyulank (#29741) üzenetére


Rimuru
veterán

mindegyikben? :F

Mi a baj, nem jelennek meg, vagy a mar letezoket keresed? utobbit itt talalod ~/.cache/thumbnails

Vigyázat, csalok!

(#29744) gyulank válasza Rimuru (#29743) üzenetére


gyulank
addikt

Ikon jelenik meg, videónál filmszalag, képnél négyszög kiterjesztéssel a közepében.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29745) Tutu7030 válasza gyulank (#29744) üzenetére


Tutu7030
veterán

Melyik fájlkezelő? Nautilus?
Nautilusban jobb felső sarok, Beállítások (fogaskerék), előnézet.
Caja: Szerkesztés, beállítások, előnézet.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#29746) lev258 válasza gyulank (#29744) üzenetére


lev258
veterán

Némely Fájlkezelő beállításaiban megszabható, milyen méretnél jelenítsen meg miniatűrt. Gondolom nálad túl alacsony a limit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29747) gyulank válasza Tutu7030 (#29745) üzenetére


gyulank
addikt

thunar

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29748) Rimuru válasza gyulank (#29747) üzenetére


Rimuru
veterán

tumbler es ffmpegthumbnailer csomag fent van?

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#29749) gyulank válasza Rimuru (#29748) üzenetére


gyulank
addikt

Nem tudom. Kéne? Legyen?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#29750) Rimuru válasza gyulank (#29749) üzenetére


Rimuru
veterán

Hat nelkuluk nem lesz thumbnail (a masodik csak videokhoz kell).

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.