Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29201) Dave™ válasza Syl (#29191) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én még mindig nem tudom milyen baromságokról van szó. Szög egyszerű a dolog, a tweak persze kell már csak a témázás meg az ikonok miatt is, de amúgy van egy launcher, meg egy kategóriákra osztott dashboard, ebben nincs semmi komplikáltság (az meg hogy telepítek-e plusz egy alkalmazást nem teljesen mindegy? Úgyis egy csomó mást is telepíteni kell utólag). Eszembe nem jutna turkálni benne (az valóban nagyon kényelmetlen), elég beírni pl. hogy "fé" és máris bejön a fényerő és zárolás, ugyanez minden más beállítással vagy alkalmazással megy. Másra meg én konkrétan nem használom, de pl. LibreOffice-ban tök jól jön az alt gombra beugró helyi keresője.

(#29202) fecus


fecus
őstag

Ubuntu 12.04 szerverben van egy 2TB-os HDD. Nem rendszer. Parancssorból kellene 300GB-nyi helyet csinálnom a HDD végén. Letörlök ennél több adatot.
Mennyi az esélyem resize2fs-el, hogy megmaradnak az adataim?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#29203) Syl válasza Dave™ (#29201) üzenetére


Syl
nagyúr

Pontosan. Felmegy az ubuntu, utána egy txt-ből kimásolom a telepítendő programok sudo apt-get parancsát, és mehet a beállítgatás. Minten a gyári beállításokban benne van a téma rész, itt meg kell hozzá a unity tweak tool. Na bumm.
Viszont igen, a unity dash 10x okosabb, mint a többi "start menü" (talán a kde-t kivéve). Mert itt nemcsak a programokat hozza, hanem a dokumentumaimat is, mint anno win7-nél megszoktam.

Az emberek sírnak, hogy a unity dock-ot nem lehet konfigolni. Na persze, mert a Win tálcát lehet :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29204) Dave™ válasza Syl (#29203) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ha valaki ki szeretné böngészni az alkalmazásokat, beállításokat akkor kényelmetlen és kusza a Unity, az igaz, de ha "rendeltetésszerűen" van használva, vagyis a keresővel, úgy tényleg hatékony. A Compizsettings meg szerintem teljesen felesleges, akkor van értelme ha pl. bizonyos alkalmazásokat akar adott virtuális dekstophoz társítani az ember.

Más. Böngésző fronton eddig Operát használtam, de volt pár hülyesége ezért kicsit visszaváltottam a Chromiumra, aztán abból meg erősen hiányoztak az egérgesztusok, így képbe jött ismét a Vivaldi, ami ugye az eredeti Opera vonalát viszi tovább, és azt kell mondjam nagyon-nagyon jó, ugyanúgy a Blink motort használja, mint az Opera vagy a Chromium, de sokkal funkció gazdagabb és érzetre gyorsabb is, mint az Opera. Pl. teljesen át lehet szabni a felületét, természetesen vannak egérgesztusok, van osztott nézet, fülcsoportosítás stb. Érdemes kipróbálni, már nagyon nem béta, mint amire emlékeztem.

[ Szerkesztve ]

(#29205) Syl válasza Dave™ (#29204) üzenetére


Syl
nagyúr

>A Compizsettings meg szerintem teljesen felesleges

Én csak abban tudtam "bekapcsolni" az ablak mozgatása elsődleges-másodlagos monitor között funkciót. (Figyelem! Nem munkaterületekről van szó, hanem két monitorról!)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29206) Dave™ válasza Syl (#29205) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem ez ment simán is a Surface kijelzője és a rákötött TV között, a Spotify-t simán át tudtam húzni. Nem is kapcsolgattam semmit, csak kiterjesztett kijelző és simán ment. Most kipróbáltam a másik Surface-en, amire sima monitor van kötve, detto megy. Arra kell vigyázni, hogy ne az ablak teljes széléig húzd az egeret mert akkor snap funkciónak veszi és hozzáilleszti a széléhez.

(#29207) #40553216 válasza Syl (#29205) üzenetére


#40553216
törölt tag

Én XFCE- az ARandR-ral is tudtam ezt. A laptop monitorán ment a fájlkezelő, a tv-n néztük a filmet.

(#29208) mate1396


mate1396
tag

Sziasztok, kezdő linuxos vagyok most szeretnék áttérni windows-ról. Sok helyen olvasgattam, és az ubuntu tűnt a megfelelő választásnak így elsőre, viszont valamilyen módszerrel meg lehet valósítani, hogy alul legyen a keresősáv és kicsit olyan "windows-os" stílusba jelenjenek meg az ikonok? (nem színre gondolok csak funkcióba legyen hasonló)
A másik kérdésem, meg ez a telepítés, 500 GB os hdd van 8 gb Ram társaságában, ilyen esetben hogy érdemes telepítőbe particionálni, hogy sok program telepítése se okozzon tárhelygondot? :)
Előre köszi a választ :))

(#29209) Syl válasza Dave™ (#29206) üzenetére


Syl
nagyúr

Bocsánat, pontatlanul fogalmaztam!
Billentyűkombinációval való mozgatásra értettem.
Egérrel természetesen nincs gond.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29210) lev258 válasza mate1396 (#29208) üzenetére


lev258
veterán

Nézz körül, több variánsa is van az Ubuntunak különböző felületekkel. Így a neked legszimpatikusabbat választhatod ki.
Érdemes lehet átnézni az Összefoglalót itt, valamint a Linux abszolút kezdőknek topikban is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29211) Syl válasza #40553216 (#29207) üzenetére


Syl
nagyúr

Két monitor használat hibátlan, jobb, mint a win10-ben!
Az ablak billentyűzettel való mozgatása volt a kérdéses.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29212) Dave™ válasza mate1396 (#29208) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én is azt javaslom, ha "Windowsos kinézetet" szeretnél, akkor ne a sima Ubuntu-t válaszd, hanem ott a Kubuntu, vagy a Linux Mint, előbbi a modernebb, egyesek szerint (pl. én) giccsesebb vonalat képviseli, a Mint pedig inkább a klasszikus, Windows XP-s irányt, már ami az elrendezést illeti. Virtuális gépben vagy egy pendiveról, live rendszerként ki tudod próbálni őket melyik milyen élőben, de akár nézhetsz Youtube-on bemutatóvideót is, az is hasznos lehet.

[ Szerkesztve ]

(#29213) zso73 válasza Dave™ (#29212) üzenetére


zso73
veterán

Az új Mint király. Simán megy minden rajta. Még a steam is feltelepül mókolás nélkül. Ajánlom

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#29214) mate1396 válasza Dave™ (#29212) üzenetére


mate1396
tag

Utánanézve legjobban a Zorin OS tetszett, csak nem tudom mennyire stabil és mennyire jó a támogatása, gondolok itt programokra stb. :)

(#29215) lev258 válasza mate1396 (#29214) üzenetére


lev258
veterán

Itt nem sokan használják, de az is Ubuntu alapú.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29216) lev258 válasza lev258 (#29215) üzenetére


lev258
veterán

Másrészt azért javasoltam az Összefoglalókat, mert sokan úgy ugranak bele a váltásba, hogy nem tudják, mit jelent, milyen elvárást támaszt feléjük. Ezért hasznos a Live, esetleg dual-boot.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29217) Syl válasza mate1396 (#29214) üzenetére


Syl
nagyúr

Én épp ma nézegettem a Zorin 12-őt VirtualBox-ban. Háááát....

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29218) God Vazzeg válasza Syl (#29217) üzenetére


God Vazzeg
veterán

11-et néztem november körül, be se bootolt skylake konfigon :( 12-t megnézem, kíváncsiságból valamelyik nap :)

(#29219) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Le lehet valamivel kérdezni a PCI-E vagy a PCI busz valós órajeleit Linux-on? :R

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#29220) Nagytalp válasza zoltanz (#29219) üzenetére


Nagytalp
senior tag

sudo lshw | less

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#29221) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Gyors kérdés, egy Haswell-es, igp-only gépre 16.04.1 LTS-t vagy 16.10-et javasoltok? A 16.10-nek is volt már pár hónapja kupálódni...

Érdekes, hogy az ubuntu.com az LTS-t ajánlja letöltésre, nem az "aktuális" 16.10-es verziót:U

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29222) ubyegon2 válasza t72killer (#29221) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha tesztverziót akarsz. :)

Ha stabilitást, akkor 16.04.1.

Ja és ha igazi csemegére vágysz, akkor 17.04 ! ;) Most arról írok, szuper, de a Unitys része félig behalt, megjelenítési probléma. Budgie fut.

[ Szerkesztve ]

(#29223) lev258 válasza t72killer (#29221) üzenetére


lev258
veterán

Mindig az LTS-t ajánlják (mi is), mert hosszú ideig támogatott.
Nálam Haswell van, Ubuntu 16.04-gyel, Mate felülettel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29224) t72killer válasza lev258 (#29223) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

+#29222: Köszi, stabil kell, már töltődik is a 16.04.1:R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29225) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Ami a képen van, az a Budgie-ben kéne hogy legyen? Nekem a Unity 8 a gyanús...de miért lóg át a Budgie-be?

(#29224) t72killer

Sok sikert hozzá! :)

[ Szerkesztve ]

(#29226) lev258 válasza ubyegon2 (#29225) üzenetére


lev258
veterán

Mivel elég fapados, én a Budgie-ra tippelek.
t72killer: Majd később nem árt hozzá egy stabil Mesa ppa, a jobb 3d-s teljesítményért. De még ráérünk.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29227) ubyegon2 válasza lev258 (#29226) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy igazad van. Azért nem tudom belőni, mert épp telepítettem a Budgie felületet és kijelentkezés után az Unity 8-at indítottam, abban is benne volt ugyanez, utána átjelentkeztem a Budgie felületre és ott is ugyanaz van. Roppant letisztult amúgy, mint egy lightos KDE, nem maga a Budgie, hanem ez a system-setting rész.

A Budgie a Gnome classic-ot juttatja eszembe inkább.

(#29228) t72killer válasza lev258 (#29226) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A jobb 3D-s teljesítmény érdekében kapni fog egy gtx 1050-et;).

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29229) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Még egy kérdés (lesz itt még pártucat, ha letöltődött+feltelepült a rendszer :B ): secure boot-ot érdemes használni, ha kiirtottam mindenféle M$ oprendszert a gépről? Tudom, M$-találmány, de elvileg fokozza a renszer biztonságát.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29230) t72killer válasza t72killer (#29229) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Extra biztonsági megoldások közül miket javasoltok? Hardened kernel, app-armor, ilyesmikre gondolok.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29231) lev258 válasza t72killer (#29229) üzenetére


lev258
veterán

A secureboot egy kicsit bezavar majd az Nvidia zárt driver telepítésbe, de megoldható. Ha viszont nem érzed szükségét, felesleges (nekem az).
Azt hiszem, ha extra védelmi megoldásokra van szükséged, azt már a haladó topikban érdemes kitárgyalni. Nálunk, földi halandóknál, ez nem létszükség. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29232) t72killer válasza lev258 (#29231) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R, a secureboot-ról olvastam amúgy, h szimplán megkerülhető, úgyh hanyagolni fogom. A többieknek meg utánanézek, bár elsőre nekemis az a terv, hogy alap rendszer script+hirdetésvédett böngészővel.

Azt még ki kell találnom, h a win alatt megszokott+belakott krómot vigyem át (jól jön a szinkron a többi krómos eszközzel - pl telóval), vagy váltsak a linuxon őshonos foxira.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29233) Syl válasza t72killer (#29221) üzenetére


Syl
nagyúr

Itt Ivy Bridge IGP only gépen megy a 16.10 - semmi gond vele.
Ami van (sleepből gyakran csak többszöri billentyűzet nyomkodásra ébred), az a 16.04-et is érinti.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#29234) Dave™ válasza t72killer (#29232) üzenetére


Dave™
nagyúr

Chromium, bejelentkezel és megy a szinkronizáció. Vagy Vivaldi, számomra ez az új kedvenc, több szolgáltatása és funkciója van mint az összes többi böngészőnek együtt, viszont szinkronizálni még pont nem tud, mert nincs mögötte (egyelőre) ilyen szolgáltatása, de tervezik azt is.

(#29235) t72killer válasza Dave™ (#29234) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Még kigondolom:R Chrome bővítmények (adguard, scriptsafe) mennek rajta?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29236) Dave™ válasza t72killer (#29235) üzenetére


Dave™
nagyúr

Persze, a Chromium a Vivaldi és az Opera is képes Chrome bővítményeket használni, a Chromium szerintem bármit, az utóbbi kettőnél némelyikkel lehet gond, de általában mennek (adblockot használok én is, egy noscript szerű valamit pedig próbáltam, ment - Vivaldi, Opera).

(#29237) BoB válasza t72killer (#29235) üzenetére


BoB
veterán

Chrome-ot is nyugodtan felteheted, kevesebb gondod lesz. Kivételes módon az közvetlen a Google-tól tölthető és telepíthető.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#29238) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi, sztem chromium lesz - az ugyebár full nyíltforrás:R.

Kérdések még:

A gépben van 2 winyó a rendszert kiszolgáló SSD mellett. Maradhatnak ezek NTFS-en, így is tudja a rendszer pl a winyó egészségi állapotát követni? az egyikről (6TB) elég brutál munka lenne átmozgatni az adatokat.

SSD-kkel teljesen meg van már barátkozva a rendszer, a trim-hez és egyéb ügyességekhez kell vmit beállítani?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29239) ubyegon2 válasza t72killer (#29238) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD, TRIM ellenőrzés, beállítás, optimalizálás, 14.04 óta jó a helyzet ezekkel.

Az írást úgy olvasd, hogy nemsoká jön valaki, aki majd azt írja, teljesen értelmetlen ezzel foglalkozni. Rád van bízva. ;)

NTFS-t is kezeli a Linux, csak lassabb és jobban pörgeti a processzort. Mindenképp az EXT4 az ideális, alapesetben, mert van már elég sok fájlrendszer Linuxra.

A Lemezek (disks) program elég jól használható, ha időnként ellenőrizni akarod a meghajtókat. Egyedül a Tipus oszlop kicsit vicces, azzal ne foglalkozz, ez ilyen, nekem a vadiúj Intel 520-ra is azt írta, hogy magas kor meg hiba várható! Egyébként jó a program, sebességtesztet is tudsz vele csinálni a smart kiolvasáson kívül.

[ Szerkesztve ]

(#29240) t72killer válasza ubyegon2 (#29239) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"Ez az írás 14.04.x alapon készült, ez talán annyiban változás, hogy az Ubuntu alapokon nyugvó disztrók már auto módban kezelik a TRIM- et, de ez így eddig még csak Intel és Samsung SSD-re igaz!"

A kérdéses gépben egy öreg corsair van, úgyh ránézek:R.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29241) leslieke válasza ubyegon2 (#29239) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ja, én is csak beraktam a gépbe az SSD-t, rendszer fel és használom. Nem állítottam semmit sem.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29242) King Unique válasza t72killer (#29238) üzenetére


King Unique
titán

Meglesz a nagy átállás, de azért az NTFS-t meghagyjuk, ez jó. :D
Egyébként a linuxos diagnosztikai programok is nyilván kezelik az ilyen fájlrendszerű drive-okat, de azok az old-age | pre-failure / pre-fail megnevezések elég egzotikusak...

(#29243) lev258 válasza t72killer (#29238) üzenetére


lev258
veterán

Az NTFS töredezettségmentesítése viszont nem Linuxnak való feladat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29244) sss


sss
senior tag

Hali,

Olyan kérdésem lenne, hogy mi a legegyszerűbb módja egy 14.04 -> 16.04 frissítésnek? Ha jól rémlik debian alatt egy sources.list módosítás + dist-upgrade megoldotta a dolgot. Google ezt dobta: update-manager -d, tényleg elég ennyi? (Apt-get update/upgrade/dist-upgrade után.) Látok még ilyet is, hogy do-release-upgrade. Illetve, ez egy lépésben megoldja a dolgot, vagy pedig valami köztes verzióra frissít?

(#29245) t72killer válasza King Unique (#29242) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Még meglátom, csak ki kell találni, hova az életbe pakoljak 6 terányi adatot, míg átformázza a winyót a rendszer... Megaztán a dual-boot ötletét se vetettem el teljesen, azért nem garancia, h minden simán megy hosszútávon az ubu+libreoffice párossal.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29246) lev258 válasza sss (#29244) üzenetére


lev258
veterán

Disztribúciófrissítésnél van pár szempont, amit jobb nem mellőzni.
a) telepített zárt driverek a rendszeren, van-e ezeknek megfelelője a frissebben is
b) jelenlegi extra tárolók (ppa-k) és oda tartozó szoftverek
c) elegendő hely a rendszerpartíción
+1) esetleg megnövekedett gépigény
És sosem árt, ha egy Live is kéznél van, ha valami balul sülne el.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#29247) King Unique válasza t72killer (#29245) üzenetére


King Unique
titán

Ja, az más, mert 6 TB adatot nyilván nem egyszerű lementeni. Akkor akár maradhat is NTFS, hiszen azt natívan kezelik a mostani Linuxok. Az Office kérdés meg nyilván attól is függ, hogy ki milyen doksikat szerkesztget, újakat hoz létre a helyi programmal, vagy a régieket kell tovább használni stb. Egyébként a kompatibilitás most sem tökéletes.

[ Szerkesztve ]

(#29248) sss válasza lev258 (#29246) üzenetére


sss
senior tag

a-b: semmi ilyesmi
c: hely van
Meglepne, ha nem menne a T400-on.
Live cd is biztosan akad valahol.

Tg topikban olvastam, hogy leadtad a topikjaidat. Sajnálom. :(

(#29249) ubyegon2 válasza t72killer (#29240) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#29241) leslieke

Abból biztosan nem lehet baj, ha lefuttatjátok az ellenőrző parancsokat. Amúgy már ezer éve benne van az Összefoglalóban, sorry a Kezdő topiknál van benne, amíg van Összefoglalója, az újból ezek az elavult írások gondolom kimaradnak. Az új gazda dolga. :B

(#29244) sss

Megoldhatod így is, legalábbis kezdőknek ez az egyszerűbb úgy általában. Azok a parancsok néha elég zavarosaknak tűnnek, bár nem vagyok Ubi szagértő sem.

[ Szerkesztve ]

(#29250) t72killer válasza King Unique (#29247) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az elsődleges adattárolók (SSD rendszer + 1TB HDD a sürgősebben elérendő adatoknak) persze mennek ext4-re, ez a winyó alapban le van húzva a tápkábeléről, csak akkor aktív, ha kell róla valami/mentenék rá. Hosszú távon ha marad az ubu/egyéb linux, akkor persze megoldom.

Office: a mostani melómhoz már elég a libre is, amitől tartok egy kicsit, az a kép+videofeldolgozás, emiatt nincs kizárva a dual-boot.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.