Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1301) Csaba_20_ válasza Elrood (#1291) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A processzor tápfeszültségét három, a tápból jövő, nagy terhelhetőségű feszültségből lehet előállítani. Ezek a +3.3V, +5V és a +12V. Gyakorlatilag szinte minden variációt kipróbáltak már az alaplapgyártók. Volt, amikor a +3.3V-ból és a +5V-ból együttesen állították elő a processzor tápfeszültségét és volt, amikor a +5V-ot és a +12V-ot használták együttesen ugyanerre a célra. Biztos volt az őskorban olyan is, amikor csak a +5V-ot, vagy csak a +3.3V-ot használták. Mára már teljesen letisztulni látszik a kép, miszerint (ahogy didyman is említette) a +12V-os ágat használják a processzor tápfeszültségének előállításához.

Ha leolvasod a CPU mellett megtalálható SMPS vezérlő IC típusát, akkor abból meg lehet mondani, hogy mit terhel a proci. Ott kell keresni, ahol sok kondenzátor és FET van. Általában olyan 16-20 kivezetésű IC-t kell keresni. ;)

(#1302) LukE válasza stol (#1297) üzenetére


LukE
veterán

trukkos gyerekek vannak az fsp-nel, es 2 oldalas nyakot hasznalnak:))
[link]


szerk: Elrood: huzd le a vinyo tapcsatlakozojat, nekem cd iro laza csatlakozoja miatt rontott eleg sok lemezt, pedig arrol sem huztam le a kabelt.

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1303) Csaba_20_ válasza LukE (#1302) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ez csak egy oldalas nyák, de két oldalon szerelt alkatrészekkel. :P :P

(#1304) LukE válasza Csaba_20_ (#1303) üzenetére


LukE
veterán

bah. nem arra kell figyelni, amit irok, vagy amit gondolok, hanem amire gondolni akartam :D

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1305) Elrood válasza Csaba_20_ (#1301) üzenetére


Elrood
őstag

Bár van néhány IC a környéken, kiválasztottam azt mai a legnagyobb, és pont a fetek közepén van:).
Ez van ráírva:
L6917BD
H99CL0412
MALAYSIA és ST logó volt még rárakva.

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#1306) rudi


rudi
nagyúr

Újabb csodák jártak nálam, egyszerűbb DTK jószágok, 300-as és 400-as.
A 300-as PTP-3007p

[link] - a bele. Jó kis passzív PFC-t látok meg nem túl nagy bordákat, de gondolom, egy 300-asba nem, is kell nagyobb. Bízom benne, hogy Ti ismeritek ezt a felépítést.
[link] - bemeneti oldal. A kondik majd jobban látszanak a 400-asnál.
[link] - középső rész. Itt sem látok túl sok érdekeset. Ha most ugye passzí PFC van, akkor ahhoz tartozik a kis trafók egyike?
[link] - kimeneti oldal. A kondik jó közel a tekercsekhez. A 400-as kép ebből is jobb lesz.
[link] - két IC a kimeneten. Az első gondolom a power good, a másodikhoz viszont nem tudtam jól hozzáférni. Az lehet a monitorozó? Milyen márkájú/minőségű a képen látható kondi?
[link] - kimeneti idódák az egyik oldalról, és a másik oldalról [link]. Nekem egy egyszerű táphoz képes túl sokan vannak.

A 400-as PTP-4007P
[link] - a bele. Ugyabaz a felépítés mint a 300-asnál.
[link] - bemeneti oldal. A G-LUXON az milyen? Annyit látok hogy csak 85 fokos.
[link] - közepe. Nagyobb bordák.
[link] - kimeneti oldal.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1307) stol válasza rudi (#1306) üzenetére


stol
addikt

Árkategóriához képest viszonylag tökös felépítmény, de mintha rossz érzéseim támadnának...
Amúgy a Macron-ban láttam ilyesmi belet.
Az LM339N párja nem véletlenűl TL494, esetleg KA7500?
Mert ha igen, no comment, és NOT RECOMENDED a táp, mivel nincs egy szál védelme se jóformán.

(#1308) fasyrt válasza Elrood (#1298) üzenetére


fasyrt
őstag

Emlékeim szerint ennek a lapnak az olcsósított (-X), illetve deluxe (-E) verziójával is voltak bőven gondok az idétlen tápellátás miatt.

Rudi: a 300-as táp az nem kisebb méretű mint a sima ATX szabvány? Házzal együtt van?

[Szerkesztve]

(#1309) Csaba_20_ válasza Elrood (#1305) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Elég nagy valószínűséggel akkor a 12V-ot terheli az alaplapod.

(#1310) Csaba_20_ válasza rudi (#1306) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A passzív PFC tekercse a burkolatra van erősítve. A táp TL494-es(vagy KA7500) vezérlővel ellátott, push-pull meghajtású félhidas SMPS. Teljesen minimál design, low cost és nem ajánlott kategória.

Amúgy pedig csókoltatom azt a tervezőmérnököt és jóváhagyót, aki a +3.3V-os vezeték színét lilára választotta, mert nagyívbe sz*rt az ATX12V-os szabványban előírt narancssárga színre. Ezt egyébként az összes DTK tápnál megfigyelhetjük. :(((

(#1311) stol válasza Csaba_20_ (#1310) üzenetére


stol
addikt

Hagyjám!
A PS-On is szürke, és a PG a narany :DDD
Visszatérve a tápra, meég mindíg jobb felépítésű, mint a Codegenek.
Abban az árban, ez jobb vétel szerintem.

(#1312) didyman válasza rudi (#1306) üzenetére


didyman
őstag

Felhívnám az urak figyelmét az LM339 környezetében lévő aktív alkatrészhalomra, nevezetesen Z-diódára és tranzisztorokra: Az ágankénti túlfeszvédelem ott van elrejtve, ahogy a Macron az összes eddigi 494-jellegű tápjában ezt tette.

Amúgy igen tökös felépítés, bár még mindig a régi ''dizájn'', ugye 12V-on nem túl nagy a terhelhetősége?
A G-Luxon nem egy nagy né, de 1000uF-dal nem kell félni, hogy hamar kiszárad. Amúgy a kondikészlet valóban nem egy nagy durranás, olcsó. Amúgy bevált tervezés, nem hiszem, hoyg nagyon sok gond lesz vele, a kondikat leszámítva esetlegesen.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#1313) stol válasza didyman (#1312) üzenetére


stol
addikt

Hi!

Másodszor megnézve, igazat kell, hogy adjak neked! :R
De, látni kéne működés közben...

(#1314) didyman válasza Elrood (#1298) üzenetére


didyman
őstag

Az pont elég ahhoz, hogy kontakthibás legyen. Elfárad a rugó, illetve kicsit megoxidálódik a kontaktus és máris nem olyan jó, pár kibemenet ilyenkor elég a gyógyuláshoz.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#1315) didyman válasza stol (#1297) üzenetére


didyman
őstag

Néztem a hűtését, elég szellős az egész, csakhogy az a két 40mm-es venti alig kavar levegőt, ha halk üzemben megy és ha meg sokat vísz, akkor baromi hangos. Ilyen formában a hűtéséről kár is beszélni, ha melegíti alulról egy optikai eszköz, máris semmit sem fog érni a vele majd összemérhető saját disszipálása és ekezd hangosan járni.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#1316) stol válasza didyman (#1315) üzenetére


stol
addikt

A hang másodlagos :P
Itt azt mondtam, hogy nagyságrenddel jobb a hűtés, mint anno a fetisizált Tagan-okban, ahol a bordán át, egyenest az elkók kapták a pofájukba a forrólevegőt.

(#1317) Szipi


Szipi
aktív tag

Üdv. mindenkinek

Remélem jó helyre írok.

Van 1 Coolink AP550X tápom ami most lett 1 éves és látván hogy a régebbi Coolink tápok milyen sűrűn haláloznak el meg hogy milyen tervezési hibáik vannak kezdek aggódni a tápom miatt. Amikor megvettem 3-4 hónapig minden rendben volt utána elkezdett zizegni ha bekapcsolom, volt hogy olyan hangosan hogy 1ből kikapcsoltam mert megilyedtem.
Egyszer már menet közben is csinálta ugyanolyan hangosan mintha vmi szikrázna vagy nem is tudom de nem folyamatosan hanem szakaszosan (~másodpercenként). A gép nem fagyott le ment rendesen de aggaszt a dolog.
Ennek a típusnak is rossz a tervezése?
Haldoklik a tápom, cseréljem le? :(

Más a tápon 2db 12V-os ág van és olvastam vhol hogy mindkét ágat terhelni kell különben nem tud elindulni a gép. Mennyire kell min. terhelni az ágakat?

(#1318) rudi válasza stol (#1313) üzenetére


rudi
nagyúr

Szerintem egészen jól bírta a 300-as. Azt hittem, hogy 350-es és rálógattam a Pentium D 830-at egy X1900 XT társaságában, és szépen ki is ugrott 379 wattos felvett teljesítmény, és a feszek már nagyon az 5%-os tűréshatár környékén volak, de még befértek. A 80 % körüli hatásfokú Cooler Masterrel 310 W volt a felvett fel ugyanezzel a konfiggal, amiből olyan 250 watt körüli leadottra lehet következtetni. Szóval a mi kis 300-asunk 250 W-ig bírt a referencián belül maradni, de 250 W már egy ütős konfighoz is elég.

A LOL, hogy egy A64 3500+ integrált VGA-s alaplapban, full terhelésnél is 110 wattos felvettet mutatott a műszer még ezzel a passzív PFC-s kis táppal is.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1319) rudi válasza Szipi (#1317) üzenetére


rudi
nagyúr

Szia!

Rossz helyre írtál, lécci ide másold be a hozzászólásodat [link].

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1320) Szipi válasza rudi (#1319) üzenetére


Szipi
aktív tag

Sorry :B

(#1321) LukE


LukE
veterán

[link]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1322) Foxi


Foxi
senior tag

Először is elnézést, hogy ideírtam. Bár érzésem szerint hiányzik egy topik tápügyben mert én nem akarok tápot venni, nincs is neki baja és nem is vagyok szakértő, hogy ideírjak :B

Na és a lényeg, lenne egy kis méretű táp ilyen csatlakozóval: [link] egy BCOM WinNET ThinClient gépben volt eddig. A kis méret miatt ideális lenne hasonló felhasználásra és itt jön a főkérdés ez a csatlakozó típus megfelel-e esetleg valamilyen elterjedtebb szabványnak (azaz lehetséges-e aránylag rövid időn belül ennek megfelelő lapot találni alá) vagy pedig csak itt használt konstrukció? Illetve van-e lehetőség átalakítót beszerezni kreálni hozzá aminek a segítségével használható lenne elterjedtebb csatlakozó tpusokkal is?

(#1323) LukE válasza Foxi (#1322) üzenetére


LukE
veterán

nem a csatlakozo a kerdes, mert azt siman le lehet nyisszantani, es ra lehet rakni egy masikat. Az az erdekes, hogy milyen feszultsegeken milyen teljesitmenyt tud leadni.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1324) Foxi válasza LukE (#1323) üzenetére


Foxi
senior tag

+5V==6.5A
+12V==2.0A
-12V==0.3A

(#1325) LukE válasza Foxi (#1324) üzenetére


LukE
veterán

hat rendes gephez tuti nem eleg, meg noti procival sem. Talan epia vagy valami hasonlo 1 vinyoval. szvsz.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1326) Foxi válasza LukE (#1325) üzenetére


Foxi
senior tag

Ami azt illeti egy Cyrix MediaGX van tervezve alá, netán egy Via C3, noti vinyóval, integrált vga-val. Ennek azthiszem nincsenek túl nagy igényei, bár a második összeállítás talán már túl komoly átalakításokat követelne a tápon.

(#1327) didyman válasza Foxi (#1326) üzenetére


didyman
őstag

Hmm, mini itx lesz? Mert ott a procit 12V-ból etetik, ott már gond lehet, főleg a terheletlen 5V miatt.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#1328) Foxi válasza didyman (#1327) üzenetére


Foxi
senior tag

Ha C3 lesz akkor a normál tokozású egy inteles integrált vga-s lapban fog lakni. Itt a 3,3V hiánya jelent problémát nem?

(#1329) fsb1000 válasza Szipi (#1317) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Két kérdésem lenne a mesterurakhoz két tápgond miatt.

1.
Szipi-éhez hasonló hangot hallatott Eurocase500 tápom, mikor kicsit megterheltem.
Tuning nélkül normál használatnál nincs hang és hibás müködést nem észlelek.
Ennél a tápnál is vállaltok ákondizást felújjítást?
Mennyibe kerülne?

2.
Másik tápomon 12cm ventill van. A kezdetben csöndes volt, de mostmár ''zörög'', kissé zavaró.
Milyen tipusra és milyen árban cserélnétek?
A tápokhoz spec. tulajdonságú ventill kell, vagy jó egy akármilyen ''super silentnek'' hirdetett?
Itt a cél az lenne hogy normál használat mellet legalább 8-10 hónapig ne kelljen megint csereberélni, az amugy nagyon halk gépben..

Kösz!
Lehetőleg Bp-i átadással, a pktg csökkentése végett. (bocs)

(#1330) rudi válasza fsb1000 (#1329) üzenetére


rudi
nagyúr

Rád is ez vonatkozik [link].

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1331) fsb1000 válasza rudi (#1330) üzenetére


fsb1000
nagyúr

bocs, törölhető!

(#1332) stol


stol
addikt

Hi!

Hogy azért az FSP útálók mája dagadjon... ;]
Minap bejött egy FSP 250-60GTA-tip 250W-os 2000-es gyártású táp, avval a hibával, hogy nem indúlt el vele a gép, noha ment vele fél évig.
A konfig:
ASUS K8N és Sempron 2800+@3800+
Ati Radeon 9600XT
2 vinyó, és 2 ODD

A táp előéletéről tudni kell, hogy 6,5 éve az én behatásomra vette meg anno heroináron az akkori 333-as Celeron alá.
Azóta, 3 konfig ''bukott'' ki alóla, és a fenti konfigot vitte probléma nélkül, amíg is a benne levő, egyébként jó minőségű elkók meg nem adták magukat.
A táp átelkózás után ma visszament a konfigba, és rendre tartja a feszeket határon belül, még teljes terhelés alatt is.
A táp, 12V-os 13A-t tud.
Képek:[link]

(#1333) rudi válasza stol (#1332) üzenetére


rudi
nagyúr

Pfúj, efespé monyon le! Az ilyenek, és a galád stolhoz hasonlók miatt nem bírja eladni a Tagan a tápjait ;] hát, hogy merészeltek a gariidő után egy nanoszekundummal is tovább üzemeltetni egy tápot! No, mars az 500-as modularért a boltba :D

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1334) xlaci


xlaci
senior tag

Lenne egy kérdésem. Mivel ősember vagyok a témában, lehet hogy butának hangzik a kérdés . Van olyan hogy a jobb tápoknak már 2-3 12v-os kimenete van, mivel egy ágon csak max 240-et tudnak leadni stb stb. és ez ha jól értelmezem azért van hogy kaphasson külön ágon a proci-alaplap is meg a vga is. Aztán van olyan hogy 6 tüs csatlakozó a vga-ra (van amelyik tápnál van ilyen, van ahol nincs) Most akkor hogy is van ezekkel a 12v-os ágakkal meg a 6tüs vga csatlakozóval?

''valami nóném szar, pedig direkt nem a legolcsóbbat vettem hanem a 2. legolcsóbbat :)''

(#1335) rudi válasza xlaci (#1334) üzenetére


rudi
nagyúr

Egyrészt így van [link] (ebbe a topicba tessék fogyasztással kapcsolatban írni), másrészt meg így [link]. A csatlakozók kiosztása és a színkódok itt vannak [link], itt meg a 6-tűs PCI Express tápcsatlakozó kiosztása [link].

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1336) stol válasza rudi (#1333) üzenetére


stol
addikt

Di'csak-é!
Dikmá gádzsónak lehet offúni? :DDD

(#1337) hiendoos


hiendoos
csendes tag

Hi!

Az én kérdésem a következő: még nem foglalkoztam vele, csak érdekelne: olvastam csaba_20 egyik cikkét [link] és kiváncsi lennék miért kerül rögtön a hálózati feszültség egyenirányításra? Miért nem a letranszformált feszültséget egyenirányítják? Láttam egyéb tápegységeket, és ott mindig a letranszformált feszültségekkel teszik ezt.
Egyáltalán vázolná nekem valaki, hogy működnek a mai számgép tápok? Egy linknek is nagyon örülnék.. Köszi

(#1338) OC válasza rudi (#1333) üzenetére


OC
őstag

Ha már pont a Tagant említetted...[link]
És hogy miért nem off? Mert a képek és az oldal alapján kíváncsi lennék a szakik véleményére a tápról!

(#1339) rudi válasza OC (#1338) üzenetére


rudi
nagyúr

Itt [link] foglalkoztunk hasonló baromsággal. Ugyanúgy semmire sem való mint a VGA-tép vagy a DDR2-1000-es RAM, de ez még sz@rul is van elrendezve szellőzés szempontjából, fölöslegesen nagy, drága, zajos. Nálunk Pentium D 965 + két X1900 XT megállt 350 wattból, szóval ez teljes mértékben fölösleges. Ha már mindenáron baromi nagy táp kell négy 12 volots ággal, akkor ott a 600-as FSP, annak nagyszerű a bele, nem túl nagy, nem is olyan drága. Persze, akinek csöppnyi esze van, nem vesz 500 wattosat sem. Normál földi halandóknak 400-as FSP Green, jó nagy konfighoz 460-as Zalman (FSP bél), vagy valamelyik három 12 voltos ágas CM vagy Chieftec. Persz, most, hogy vége a Pentium D-nek, még egy ultra SLI/CF-es Core 2 Extremes cucchoz is vastagon elég a 460 W.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1340) OC válasza rudi (#1339) üzenetére


OC
őstag

A konfigok fogyasztásával tisztában vagyok, tépos topikban gyakran linkeltem a spcr erre vonatkozó tesztjeit, meg ezért használok a konfigomhoz ''csak'' egy 300-as Zent. Csak azért érdeklődtem ezen táp iránt, mert kíváncsi voltam, hogy csak a csicsa, meg a nagy számok bűvölete játszik-e még mindíg a Tagannál.

(#1341) G.I.JOE


G.I.JOE
senior tag

Hali!

Srácok van egy 475 Enermax Noisetakerem és kicsit hangosnak találom már a vízhűtés mellett. Azt szeretném kérdezni (Nem szedtem szét, ezért kérdezek inkább előbb, ez egyszerűbb.), hogy normál 25 millis ventik vannak benne, tehát akár ki tudom cserélni? Valamint a csatik valami speckók, vagy 3 pinesek, vagy be vannak forrasztva?

(#1342) hiendoos válasza hiendoos (#1337) üzenetére


hiendoos
csendes tag

Lehet nagyon láma kérdés volt, de egy link az 1-es hsz-be is elfért volna, ahol el van magyarázva, hogy működnek ezek a számítógéptápok....

(#1343) rudi válasza hiendoos (#1342) üzenetére


rudi
nagyúr

Igen, láma kérdés volt. Ha lenne ilyen link, akkor ott lenne az 1. hozzászólásban :)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#1344) Csaba_20_ válasza hiendoos (#1337) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Azokat a tápokat, amikről te beszélsz lináris tápoknak hívják, nagyjából 50%-os hatásfokkal tudnak üzemelni. A kapcsolóüzemű tápokkal ennél magasabbat is el lehet érni. A jobb számítógéptápok jelenleg 80% hatásfokkal dolgoznak. Ha megtanulsz transzformátort méretezni, akkor rá fogsz jönni, hogy miért jobb előbb egyenirányítani, megszaggatni tápfeszültséget, majd aztán letranszformálni. De kérlek amíg nem állsz megfelelő szakmai szinten, addig fogadd el, hogy így a jobb. ;)

(#1345) hiendoos válasza Csaba_20_ (#1344) üzenetére


hiendoos
csendes tag

Találtam itt-ott a kapcsoló üzemű tápokról: a hatékonyság növelése és a súly csökkentése a cél. Ezért a bejövő 50Hz-es áramot 50-100 kHz frekvenciájúra szaggatják(egyenirányítás után). Ez azért jó mert így kisebb transzformátor is elég. De csak ha ferritmaggal készül. A hagyományos lemezelt magos trafók nagy frekvenciájú áram esetén túl sok energiát alakítanak hővé a lemezekben meginduló örvényáramok miatt. Illetve ezeken az örvényáramokon több energia megy el, mint alacsony frekvenciák esetén. Eddig ennyit olvastam, de nem egy linken(remélem nem értettem vmit naon félre).

Miben olvashatnék utána? Egyáltalán annak, hogy hogyan kell ezeket a tápokat méretezni, bővebben a működésükről, a visszacsatolásokról, melyekkel terhelésfüggően szabályozhatóa kimeneti feszültség, ilyenekről olvastam és a téma már önmagában is érdekes.. (Szeretek barkácsolni és most egy erősítőhöz szeretnék tápot építeni(kb 600w). Régebbi vasmagos trafót már tekercseltem (hobbi), de mikor erről olvastam nagyon feldobott a nagy hatékonyság kis súly mellett. Mit jelent itt pontosan az, hogy ''kapcsolóüzemű''? Köszi...

[Szerkesztve]

(#1346) Csaba_20_ válasza hiendoos (#1345) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Amit leírtál, az mind tökéletes, de az erre megfelelő topicban kéne erről beszélgetni és nem itt. Az Egyéb kategórián belül van a Hobby elektronika témakör, pl oda írhatod ezeket. Lesznek emberek, akik fognak tudni neked válaszolni. Esetleg nyithatsz neki valahol új témát, ha nagyon szeretnél. Megjegyzem kapcsoló üzemű tápokat méretezni nem egyszerű feladat, ha te akarod megépíteni az erősítőd tápját SMPS-ből, akkor pár évig nem lesz erősítőd és a végén D osztályú lesz az is. ;)

(#1347) stol válasza hiendoos (#1345) üzenetére


stol
addikt

(#1348) hiendoos válasza stol (#1347) üzenetére


hiendoos
csendes tag

A segítségeteket köszönöm.

(#1349) LukE


LukE
veterán

[link] valahonnan hatarozottan ismerosnek tunik :))

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1350) Csaba_20_ válasza LukE (#1349) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Onnan, ahol nem hazudják rá, hogy 600 és 650W. :DD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.