Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#406) gaborka4 válasza Csaba_20_ (#400) üzenetére


gaborka4
csendes tag

Bocsánat
Csaba 20 ha lelkivilágodba mélyen belegyalogoltam

engem a tápok nagyon érdekelnek:)
jó 10 évvel ezelőtt erősítőt csináltam, és táp kelett volna hozzá...
azóta gyűjtöm őket.

a közös dióda meg onnan vetődött fel, hogy akárhány brand gépet megnézek mindegyiknél közös anódos diódákat találok. mos már csak kiváncsiságból is szétszedtem az egyik Apple G3-as gépem tápját de abban is fetek vannak+közös anódos diódák. valami miatt a márkás cégek tápjaiban ezeket használják...

használt alkatrészt pedig csupán azért használok mert ezeket a tápokat puszta sportból és kíváncsiságból jvítom meg. 2 ugyanolyat sohasem mert mindig más félét keresek :)
és mindig találok! rengeteg féle van és mindig újabbak jönnek ki, csak a pc-s tápok nem akarnak a korral lépést tartani.

kérdés mi a véleményed az astec tápjairól?
mert a többi táphoz képest sokkal korszerűbbnek tűnnek, de mégis eltűntek a piacól
a vezérlése a +12 +3.3 +5 -12 -5 V ot is nézi! + fetes. Láttam sima AT-s táp formájában, meg a G3-ban is ez van kvázi atx

a zajomra visszatérve NEM a kondiból jön, bár ti mindenre ezt mondjátok:F
a Főtrafó zúg vagy körülötte valami a zaj legalábbis onnan jön. a táp 1 év alatti és alig volt használva! amúgy stol mondott erről az impregnálás dologról valamit még a topic elején

a garanciával igazad van, de szgény ember mindig próbálkozik:B

(#408) gaborka4 válasza Csaba_20_ (#400) üzenetére


gaborka4
csendes tag

megnéztem a Compaq
gépem tápját eddig azt hittem tranyód de már látom az is fetes ;]

az aux kérdés pedig csak a gagyi pc-s tápokra vonatkozik azoknak is a készenléti 5 voltjára ha rosszúl fogalmaztam az előző hozzászólásomban elnézést kérek :R

abszolúte nem ide tartozik de segítsetek melyik topic-ban lehet tanácsot kérni valódi használható túlfeszültségvédő elosztókról HELP

(#409) Csaba_20_ válasza gaborka4 (#406) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem gyalogoltál bele, ahhoz több kell.:P

Egybetokozva nem gyakran találni közös anódos diódát, ezért alkalmaznak két külön diódát.

Nem ismerem az astec tápokat.

Nem azt írtam, hogy a kondenzátorokból jön a zaj, hanem hogy azok okozhatják. Azért lényeges különbség van a kettő állítás között!

[Szerkesztve]

(#412) rudi


rudi
nagyúr

És miért baj a belterjeség?! Nem fér el egy alapos tudásanyagú topic a ''csetesek'' között? Matekot sem úgy tárgyalják, hogy a szorzást az integrálással egy helyen.

Annyira ''szeretem'' ezt a ma jellemző türelmetlenséget és azonnalságot.
Ma mindenki minimális hozzáértés hiányában nyitogatja a gépét, szereli a tápját, szakért, megold. Nem olvas utána nem gondolkodik, csak belevág, és ha már megvan a baj akkor kérdez. De a kérdás előtt sem veszi a fáradtásgot, hogy megnézze, nem kérdezte-e már meg valaki.

Az a gáz, hogy nagyon gyorsan termeli a fórum az hozzászólásokat és ezeknek csak minimális hányada érdemes arra, hogy megmaradjon, hordoz hasznos információt a jövőre nézve. Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy kipróbáljam, mennyire vagyunk illedelmes rendes, figyelmes fórumozó, de hát nagyon kevéssé. Vagy ha a többség az is, vannak a gyorsan, hamar ide nekem típusú emberek, akik reglenek, nem olvasnak de kérdeznek.

Most moderátori jogommal élve, az első hozzászólásban leírtak alapján gyomlálok. Ez a hozzászólás is megy a levesbe vasárnap estére, és ha meglátok egy ''elég-e a tápom'', vagy ''szerintetek elb@sztam-e'', vagy ''jávítsátok meg nekem a neten keresztül'' jellegű kérdést, azt is törlöm. Aki észrevette, hogy törölték a hozzászólását, az remélem rájön, hogy nem ide való volt és egy kis kereséssel megatlálja, hol érdemes feltenni (99% hogy a válasz is megvan a kérdésére, bár ahhoz gondolkodni és utánajárni kellene, de az manapság már nem divat).

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#413) rudi


rudi
nagyúr

Törtem pár nem ideillő hozzászólást, gyorsan válaszolok rájuk.

luigi106: Akármilyen jó tápot veszel 3-4 év alatt (vagy korábban) jó eséjjel kiszáradnak a kondenzátorai, instabillá válik, mindenféle baja lehet, ami az alkatrészek szakszerű cseréjével általában orvosolható. Nem hiába csökkentik fokozatosan a gyártók a bevállalt karanciát a tápjaikra. Ha most gépészkedtél a konfigodban és galiba lett a vége, annak ezer és egy oka lehet. A problémát elméletben nem lehet/nem érdemes lokalizálni. Ki kell próbálni az alkatrészeket külön-külön, így jó eséllyel kizárható a hibás. Csaba_20_ biztos nem viccből mondta, hogy Hanyagolni kellene azt a tápot, szerintem fogadd meg a tanácsát, várd meg azt a pár napot míg megjön az új táp.

Miazhogy: Egy táp vásárlásánál első és legfontosabb kérdés, hogy milyen konfigot kell majd hajtania. Javslom, hogy az első hozzászólásban találhat linkek között nézd meg azt, amelyiken részletesen le van írva a számítógépes komponensek fogyasztása Bővebben: link. A flexATX tápkat általában kis házakba szerelik és kis teljesítményű gépekhez szánják.

juhit Kérdésed ebbe a topicba való Bővebben: link. A konfigod megközelítőleges fogyaztásáról linformációt az első hozzászólás egyik linkjén találsz Bővebben: link.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#418) Miazhogy válasza rudi (#413) üzenetére


Miazhogy
csendes tag

Mégegyszer nekifutok!!
Keresek valakit aki az FSP 200-50GL (PF) táomból az indításnál kicsikarna 2 másodpercre 12 ampert????
A többi ágban nincs szükségem 20-30 amperre, ezért nem fogok 350w-os tápot egy epia alá rakni!!!!!
Így az sfx és a FlexATX sorozat jöhet szóba. Arról nem beszélve, hogy nagyobb méretű táp nem fér el!:((

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#419) rudi válasza Miazhogy (#418) üzenetére


rudi
nagyúr

De mindek Neked indításkor éppen 12 amper (különösen egy EPIA-nak)? Az 12-es ágon számolva ez 144W. Ennyit összes felvett teljesítményben igényel egy A64 3000+, Radeon X800 konfig játék alatt. VIA-s cuccok akár 50 wattos tápról is elmennek.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#420) Miazhogy válasza rudi (#419) üzenetére


Miazhogy
csendes tag

A konfig:
-EPIA SP13000
-dvd író
-4db merevlemez
-4db 12 cm venti
Szerintem vérlázító lenne egy 350w-os ATX táp egy epiához, de nehéz beszerezni a nekem megfelelőt.
Először találtam egy enlight tápot (SI-DX180P2), de ehhez nem jutok hozzá.
Az FSP200-50 sorozat PS és PLA változata szintén nem egy népszerű típus.
Az FSP200-50 GL (PF) pedig hozzáférhető (ez van a Foxconn mATX dobozaiban(DH848, DH153)).
Ez van.

[Szerkesztve]

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#421) Csaba_20_ válasza Miazhogy (#418) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem találtam az FSP hivatalos honlapján FSP 200-50GL típusú tápot, hol keressem? Amúgy a reakciód reális? A tápegységek a névleges teljesítmény feletti teljesítmény leadására is képesek rövidebb ideig. Tehát az említett tápegység leáll? Vagy milyen hibajelenséget produkál?

(#422) Miazhogy válasza Csaba_20_ (#421) üzenetére


Miazhogy
csendes tag

Az FSP oldalán 2 régebbi táp leírását (datasheet) találtam meg:
FSP200-50PS (9PA2003700) és FSP200-50PLA (9PA2004200). A 9PA-s szám alapján 2003-as és 2004-es tápokról van szó.

A ''GL (PF)'' (mert GL-ként a gugli nem találja) tápot (9PA200500) a PH! egyik cikkében láttam meg, amit a Foxconn mini házakról készítettek. Datasheetet nem találtam a táphoz.

Úgy terveztem, ha nem lesz más megveszem a Foxconn házat a táp miatt.

A gondom pedig az, hogy bekapcsolásnál míg a 4 merevlemez felpörög (kb 2 másodperc), addig 2,8 ampert esznek darabonként.

A 12 amper úgy jön össze, hogy:
alaplap 0,20 A
dvdíró 16x írás 0,8 A
merevlemez spinup (x4) 2,8 A
Tudom hogy ez több mint 12 A, tudok számolni, de a 3 érték egyszerre nem jelentkezik.:DDD
Azért írtam a fórumba, mert Stol azt írta, hogy korábban feljavított már FSP tápokat, hogy azok üzembiztosabbak legyenek.

[Szerkesztve]

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#423) rudi válasza Miazhogy (#422) üzenetére


rudi
nagyúr

Honnan jön ez a 2,8 A a merevlemezek felpörgésére. Tudtommal a HDD-k 5 V-ról is vesznek fel áramot, nem csak 12 V-ról. Arról sem vagyok meggyőződve, hogy egy flexATX táppal olcsóbban jösz ki mint egy 300-as FPS-vel (kb. 7500 Ft). Persze ha Láttam AOpen FSP200-60S-t (nem derült ki, hogy a PFC-s verzió-e), az 7300 Ft-re jön ki.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#424) Miazhogy válasza rudi (#423) üzenetére


Miazhogy
csendes tag

http://www.seagate.com/docs/pdf/datasheet/disc/ds_barracuda7200.8.pdf
illetve:
http://www.seagate.com/support/disc/manuals/sata/cuda72008_sata_pm.pdf
(18. oldal)

A tápegység ára nem számít, csak a tartósság és a fogyasztása.

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#425) LukE válasza rudi (#423) üzenetére


LukE
veterán

a motorok 12V-rol mennek, es felporgeskor az uzemi aramnal joval tobbet vehetnek fol. (HDD, ODD, es ventilatorok is) SCSI meghajtoknal pont ezer lehetoseg van a kesleltetett inditasra.
Bar a negy vinyot kicsit tulzasnak tartom egy Epia gepbe.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#426) rudi válasza Miazhogy (#424) üzenetére


rudi
nagyúr

Ha nem számít az ár Bővebben: link, fotó Bővebben: link, weboldal Bővebben: link. Ugyan nem 1000% hogy ez ugyanaz a táp van a képen (bár a kódja PC40N250), de minden Shuttle 250-es, amiről képet láttam 16-17 A-t tudott 12 V-on (névlegesen).

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#427) FPéter


FPéter
aktív tag

Conradnál milyen gyakori, hogy a megrendelt alkatrészeket összecserélik és után újabb 1 hetet kell várni pár darab PC827-es optocsatolóra? Rendszeresen DTMF reciever chipeket csomagolnak helyette. Esetleg van valakinek ilyenje? 3 hete próbálok szerezni.

Más: mennyire árthat gyengeáramú, nem melegedő elektr. alkatrészeknek az, ha burkolat gyanánt szilikonba öntöm őket?

(#428) LukE válasza FPéter (#427) üzenetére


LukE
veterán

ez: Bővebben: link inkabb az a topik, ahova ilyen kerdeseknek kene menniuk...

conrad szerintem csak vegszukseg eseten.
hát. van olyan szilikon, ami ecetsavat termelve (vagy ecetsavat tartalmaz gyarilag?) szilardul meg, hogy hosszu tavon az a sav mit tesz az alkatreszekkel, forrasztasokkal...
Helyette mugyanta?

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#429) stol válasza Miazhogy (#418) üzenetére


stol
addikt

Ki kell próbálni, a gyári tápot, és akkor átalakítani, ha indítási gondjaik vannak.

(#430) Miazhogy válasza rudi (#426) üzenetére


Miazhogy
csendes tag

Számításba vettem ezt a lehetőséget is, de a 250w kicsit messze van az epiák áramfelvételétől. Arról nem beszélve, hogy két ventilátor van benne. Az FSP200-50 sorozatban egy venti van és az noise killer típus.

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#431) Miazhogy válasza FPéter (#427) üzenetére


Miazhogy
csendes tag

Hello!
Próbáld ki a Soudal Neutrális szilikonját az nem ecetsavas és tapad mindenhez (kb 800 forint)!
Ezt nem mint gyakorló műszerész írom, én a számítógép házat ragasztgatom vele és nem lesz rozsdás tőle a fém, a szaga is tűrhető!

[Szerkesztve]

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#432) Miazhogy válasza stol (#429) üzenetére


Miazhogy
csendes tag

Úgy lesz, de örültem volna neki ha szakember is látta volna, elmondta volna a véleményét a tények függvényében.

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#433) Miazhogy


Miazhogy
csendes tag

Köszönöm a távgyógyítást és az ötleteket!:R
Ígérem nem foglak benneteket zaklatni a fórumon!:)
Üdv, jó társalgást!!

Kullogi

NES, SNES, GB játékok, kiegészítők érdekelnének

(#434) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Nah a fórum és most újúlt meg, eltelt egy kis időbe, mire megtaláltam az 'új hozzászólás' gombot.

A belinkelt winchester adatlapon egyébként nagyszerűen látszik, hogy miként változik a fogyasztás az idő függvényében. Bekapcsolás után nem sokkal még nagyon ingadozó, azért látszik olyan sűrű sáv, aminek a maximuma 2.8A környékén van, minimuma meg valamivel a normál fogyasztás felett(ha jól emlékszem). Majd nem sokkal rá beáll egy fix értékre(sávra) és ha kiszámoljuk, akkor onnantól 10-15W-os vesz fel maximum. Az üzemi fogyasztás is le van írva, hogy mi alapján számolják, melyik művelet értékét hány százalékban veszik figyelembe.

Hát nagyjából ilyen és ehhez hasonló okokból nem jó az a közkedvelt számláló, amit annyira előszeretettel alkalmaznak egyesek. De még jópár hasonló jelenség miatt nehéz tényleges fogyasztást számolni és 100%-os pontosságra megmondani egy konfigról, hogy mekkora a pontos fogyasztása.

(#435) Hequila


Hequila
őstag

Villámkérdés:

Ugye nem baj, ha 6,3 voltos elko helyett 10 voltosat teszek a tápba azonos kapacitás mellett?

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#436) Csaba_20_ válasza Hequila (#435) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem baj.

(#437) rudi


rudi
nagyúr

No, feleim: FSP Zen

1. kép [link] - az egész belső. A bordák élén igazi hővezető paszta volt, tetejükön nasszív alubordák ültek. Én szememnek eléggé szokatlan elrendezés, inkább Seasonicos, mint FSP-s. Érdekes, hogy egyetlen FSP logot vagy feliratot nem találtam a tápban! Nekem kicsit túl sok a tekercs, pláne ez az alső kettő. Emi szűrő?

2. kép [link] - bemeneti oldal. Ami érdekes volt az a szintén pasztával felkent tranzisztorok serege a bordákon. Gondolom a tekercs és a tövében a picike trafó (ugye jól táom hogy az?) a PFC. Csak egy nagy kondenzátor van, az is CapXon és nem FSP...

3. kép [link] - közepe - vezérlő IC a Championtól, főtrafó, készenléti trafó.

4. kép [link] - kimeneti oldal. Mi ez a sok minden a bordára csavarozva? Eléggé vékonyak voltak a kimeneti kondik, és mindenhol ez a csodás ragacs.

5-7. kép [link], [link], [link] - körbefotóztam a bemeneti oldal tranzisztorait.

8-9. kép [link], [link] - bemeneti oldal - itt is transzisztorokat látok? Miért ilyen sok?

10. kép [link] - gondolom ez nem a ventivezérlő IC :) Mi a rák lehet ez? Rákerestem az alsó számkódra és bűfasztól kezdve Jeep Wrangler modellig mindent találtam...

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#438) cecko13


cecko13
tag

Nagyon nagy segítség kellene:
konfig:
alaplap: gigabyte K8NF-9
proci: 3500+ a64 s939
ram: 2*512 kingmax superram
video: abit x700pro 256mb
wincsi: samsung 120Gb sata
samsung 160Gb sata
táp-RÉGI: COOLINK AP-450DX
táp-ÚJ: COOLINK MPT-4012P

a sztori:
régi táp kikapcs, hálózati kábel kihúz, amikor visszadugtam, és visszakapcsoltam a tápot, a gép meg se nyikkant.
másodpercekre felpörgött a procihűtő, de semmi több.
pánik... táp ki, gagyi 350W Q-tec táp be, minden működik... huh, csak a táp szállt el...
rohanás boltba, új táp...
itthon berak, hálózati kábel be, táp bekapcs minden megy de vinyó nem pörög fel a hdd led nem világít...
PÁNIK... táp be másik gépbe... másik géppel megy! mi a szar...
táp vissza...működik... huh... kb fél óra múlva gép kikapcs. késöbb újra bekapcs megint csak PÁNIK mert gép felpörög minden venti megy... de hdd led megint süket... gép nem indul el...brühühü
ÉN MÁR NEM ÉRTEM MI LEHET A GOND!!! minden csatlakozót megnéztem 10-szer, hogy jól van-e bedugva... és semmi egyik próbálkozásnál megint elindult de csak a bootképernyőig jutott...

MI A SZ*R lehet?

reggelre produkálnom kéne munkát és nem tudok életet lehelni a gépbe....

(#439) Yodah


Yodah
csendes tag

Sziasztok

Ezúton kérem tisztelettel a szakértők segítségét.
Mielőtt valaki leosztana hogy olvassak vissza, elolvastam mindent plusz a linkeket, nagyon sok a hasznos info de egyvalami akkor sem derült ki számomra.
Valaki gyútson világosságot!

Kérdés: chieftec 400 táp 24-es pin.Két részre pattintható 20+4. Igy szépen bele is megy az Abit nf7 s2 alaplap 20 pines foglalatába. Eddig ok.
Ledobtam a tuti codegen tápom a stabil feszekért és megbízhatóságért.
Gépet indít, BIOS feszek elenőrzése, minden tuti kivéve a -5V helyett -61 V.
Nézek bután. Xp feláll Abit gyári mérőprogramja -5V helyet + 3.5V-ot mutat.
Nézek butábban. Ellenőrzés: 20 pines csatlakozón 18. fehér vezeték -5V, de a 24 pinesen nincs 18. vezeték.(tehát -5V sem:).
Tudomásom szerint a 24 pin visszafele kompatibilis, és érdemes gondolnia jövőre, bla bla bla, ez jó lesz meg is kaptam ajándékba.
Egyik szemem sír másik nevet.
Komolyan elovastam nemcsak a magyar oldalakat de a külföldieket is és a hogy Csaba 20 is írja tápos értekezésében a -5V hianya okozhat problámát.

De milyen problémát? Ezt sehol nem találom, a titkot árulja el nekem valaki könyörgöm.

Mindenféle okosságon végigrágtam magam már A- tól Z-ig és nem tudom hogy ez most jó -e nekem vagy ki kéne cseréltetnem egy 20 pinesre. Kell e parázni vagy no para ha nincs -5V, mert a gép egyébként megy.
Előre is köszönöm segítségeteket addig is nézek bután.

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#440) LukE válasza Yodah (#439) üzenetére


LukE
veterán

-5V-ot gyak semmi nem hasznalja mar egy ideje, epp ezert vettek(vehettek) ki a szabvanybol.
Aztan okos gyerekek kitalaltak, hogy integraljunk SB lájvot az alaplapra, na annak kell...
Meg az OCZ DDR búszter (vagy mi a neve) kijelzojenek is kell.
masnak tudtommal nem.

Ha megis kell, akkor egy 7905 IC-vel, es nehany par Ft-os alkatresszel elo lehet allitani -5V-ot.

ja, es olvasd vegig a topikot, le van irva biztos :D

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#441) Csaba_20_ válasza LukE (#440) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Bizony-bizony. Az okosok annyira odafigyeltek a tervezésnél, hogy magasról lesz*ták az ATX12V-os szabvány csapásvonalát. Merthogy a szabvány már előbb létezett, mint az alaplap(MSI K8N Diamond).

Gyorsan végiggondolva három féle módon orvosolható a -5V hiánya, ha szükség van rá. Lehet a -12V-ból stabilizátorral előállítani, vagy valamelyik + feszültségből inverterrel. Előbbi hátránya a stabilizátor hatásfoka, utóbbié a terhelhetőség. Ha a -12V-ból stabilizálunk, akkor azt terheljük, így túlterhelhetjük adott esetben. Ha valamelyik pozitív feszültségre rakunk invertert, akkor az alkalmazott inverter terhelhetősége okozhat problémát. Gyors keresés közepedte maximálisan 100mA-es inverter IC-ket találtam, amivel egyszerűen lehet megoldani a problémát. A harmadik lehetőség, hogy megépítjük a tápegységből kihagyott kapcsolást. :P

(#442) Yodah válasza LukE (#440) üzenetére


Yodah
csendes tag

Kedves LukE és Csaba_20_

Köszönöm hogy vettétek fáradságot válaszolni, most már meg vagyok nyugodva hogy
ezek szerint -5V nélkül is tudok teljes értékű életet élni.
Gyorsan megnéztem a tükörben már nem nézek olyan bután.

Köszi mégegyszer


(#443) Csaba_20_ válasza rudi (#437) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A tápegység felépítése nagyon hasonlít az FSP GreenPower tápjáéhoz. Nem kell, hogy bárhol fel legyen tüntetve, hogy FSP. A CapXon valószínüleg egy taiwan-i székhelyű cég, akitől az FSP az utóbbi időben vásárolja a kondenzátorokat. A tekercseknek biztos megvan a funkciójuk, az a sok ''valami'' a hűtőbordára csavarozva valószínüleg majdnem mind dióda. Ezt a melléjük írt pozíciószámból következtettem ki(Dxy, a D diódát szokott jelölni). Az az IC, amiről nem tudtad megállapítani, hogy mi, az egy 4 csatornás másodlagos monitorozó IC, amiben van OVP/UVP/OCP és egy OTP is. Figyeli a 3.3V-ot, 5V-ot és a két 12V-os ágat külön. Van még a tápban egy IC, amit valószínüleg nem vettél észre, a 4-es képen láthatod a nagy CapXon kondenzátor jobb alsó részénél. FSDM311-es IC, amit a Fairchild cég gyárt, valószínűleg a készenléti tápegység vezérlő IC-je lesz.

(#444) rudi válasza Csaba_20_ (#443) üzenetére


rudi
nagyúr

Gondolod, hogy ez a felépítést viszi majd tovább az FSP? Nekem ez a Zen és, most, hogy láttam a GreenPower belseje sokkal rendezettebbnek tűnik, mint a korábbi FSP belsők voltak, inkább a Seasonicokra hasonlít. A Greenen az is fura colt, hogy milyen kicsik a bordái. Ez miért lehet? Annyival jobb a hatásfoka, hogy ezek is elegendőek?

A második monitorozó IC jelentősége miben rejlik. Az első (Champion) IC funkcióit duplázza meg, vagy az most csak a PFC-ért felelős?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#445) stol


stol
addikt

Zen....

Igen, igen és igen.

Szép, jó hatásfokú felépítés.
Hallottakból ítélve, nagyon jó, mivel dúrva konfigot is elvisz túlmelegedés nélkűl.
Kondiszárításáról nem merek nyilatkozni, de ez idáig az egyetlen passziv hűtésű táp, amit merek ajánlani mások számára is.
Ez a táp, maximális terhelés esetén, 30W-ot disszipál :Y , ami nevettséges.
A sok szekunder kettősdióda magyarázata, hogy így kevesebb maradékfesz, áram jut diódánként, a kevesebb maradékfesz, kevesebb disszipációt eredményez.

(#446) stol válasza rudi (#437) üzenetére


stol
addikt

A 460-as szerver FSP-ről tudtok csinálni képeket? ;]

(#447) Csaba_20_ válasza stol (#445) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ha szigorúan vesszük a >89%-ot és maximális terhelésre értjük, akkor 37 W-ot fűt. :P

Egyébként már régóta kíváncsi voltam a belső felépítésére és csak sejtettem, hogy a GreenPowerre hasonlít. És valóban hasonlít rá. Én is erre a tápra mondom egyedül, hogy passzív hűtésre is lehet használni.

(#448) rudi válasza stol (#446) üzenetére


rudi
nagyúr

Mi nem, de a gugli igen [link] :) Néztem hazai forrást és annyira nem is vészesen drága az FSP460-60PFN, nagyjából 20 000 Ft.

A FSP650-80GLC-ről tudtok valami infót? A gyártó honlapja szerinte elég brutál batár [link] és nem világos, hogy a +12V3 lemaradt-e a táblázatból vagy tényleg ''csak'' három 12-es ága van. Ha nem hajt el a vezetőség a fenébe, akkor elkérem egyszer ezeket a szervertápokat is tesztre. Árban egyáltalán nem rosszabbak, mint a TT vagy Tagan (ezek is jönnek) csilli villi cuccai.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#449) Csaba_20_ válasza rudi (#448) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Egészen biztos, hogy az FSP650-80GLC-nél kifelejtődött a +12V3-as ág jellemzése, mert az ugyanilyen típusú 600-as és a 700-as esetében ott van.

Hallod, elhülve nézem a xbitlabs.com tesztjét, amit linkeltél az FSP460-60PFN-nel kapcsolatban. Pontosabban a legvégén található programot és a .dat fájlokat, amiket mellékelt a cikk írója. Szerinted mi mikor jutunk el oda, hogy egy ilyen mérést összehozzunk és hasonló módon dokumentáljunk? :( Komolyan mondom az idő és a pénz a legnagyobb ellenségünk.

(#450) Csaba_20_ válasza stol (#445) üzenetére


Csaba_20_
őstag

stol írta:
A sok szekunder kettősdióda magyarázata, hogy így kevesebb maradékfesz, áram jut diódánként, a kevesebb maradékfesz, kevesebb disszipációt eredményez.

Bár diódáknak megfelelő pozíciónévvel látták el azokat az alkatrészeket, valamiért mégis az a gyanúm, hogy nem sok párhuzamosan kötött diódáról van szó, ahogy te gondolod. Sokkal inkább tűnik egy olyan technológiának, amit eddig számítógéptápokban nem nagyon láttam, szinkron egyenirányítás. Ha pl. egy olyan POWERFET-tel kapcsolgatnak, aminél az Rds(on)=0.011, akkor 30A-es áram mellett ez 0.33V visszamaradó feszültséget és 9.9W-os disszipációt jelent. Egy jó schottky diódának is 1V körüli a Vf-je ekkora áramok mellett, de vegyük most 0.8-nak. Ebben az esetben 30A áram mellett 24W disszipációt kapunk. Szinkron egyenirányítással növelhető a tápegység hatásfoka!

Ha jól látom az FSP elindult a tényleg professzionális számítógéptápegységek gyártása felé. Ezt a GreenPowerrel kezdte, amit a Zen követett, valószínüleg az Epsilon ezeken is túl fog tenni, de ez még csak egy merész következtetés.

A fenébe, már évek óta szeretnék építeni egy saját számítógéptápot, de sose volt rá elegendő pénzem és időm. Az ötleteimet pedig az FSP sorra lövi ki, vagyis használja fel a saját tápegységein belül. Mellesleg semmi újat nem alkalmaznék én se, mert máshol már alkalmazzák, csak a számítógéptápoknál nem (volt) jellemző. De ez is csak azt bizonyítja, hogy megfelelő szakemberek ülnek ott...én meg csak egy porszem vagyok hozzájuk képest. Még egy-két ötletem maradt, de ha így haladnak, akkor pár hónap és azokat is ellövik, hiszen nekik ott van egy komplett fejlesztői környezet és a megfelelő gyár. :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.