Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#451) rudi válasza Csaba_20_ (#449) üzenetére


rudi
nagyúr

Csak pisoltgam, amikor megláttam őket. Sejtem, hogy valami táptesztelő gépezet kimenetéről szedték le az értékéket okos kimeneten keresztül, hiszen táponként 1440 mérésük volt. Azt is sejtem, hogy a Kelly Technek van ilyen képességű gépe, ami a nap legnagyobb részében csak porosodik :(

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#452) LukE válasza Csaba_20_ (#449) üzenetére


LukE
veterán

(akkor nem en vagyok az egyetlen idiota, aki erre gondolt a cikket olvasva)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#453) stol válasza Csaba_20_ (#450) üzenetére


stol
addikt

Ha egyszer a 300-as FSP-m helyett tápot veszek, csakis a 460-as szerver változatot veszem meg. :B
(Bár, a mostani 300-ast sem bírom ''behorpasztani'', akármekkora HW-t is akasztok rá!)

(#460) rudi


rudi
nagyúr

Hát, ez az Xbitlabsos csóka nem f@szozik, nézzétek ezt a Zen tesztet [link] (a cikk másik részében az a Topower a Tagan cuccok forrása). Végül mégsem szinkron egyenirányításról van szó, ahogyan a legnagyobb mesterek gondolták :)

Csaba_20: átírom a cikket amit küldtem elbírálásra, és újra elküldöm majd

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#461) Csaba_20_ válasza rudi (#460) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ez esetben stolnak lett igaza. Viszont a következő részt a cikkben nagyon elnagyolta az író:

Xbitlabs.com írta:
Thus, the transistors imitate the operation of ordinary diodes but feature a higher efficiency – the voltage drop on a diode is constant (about 0.7V for a silicon diode and about 0.5V for a Schottky diode)

Mert a nyitófeszültség(voltage drop, vagy visszamaradó feszültség) nem konstans. Nagyban függ a diódán átfolyó áramtól és a dióda hőmérsékletétől is. A hőmérséklettel fordítottan, az átfolyó árammal egyenesen arányos. Ezenkívül azonos típusnál is változó, ezért szoktak megadni a típushoz tartozó maximumot.

Idézek egy schottky dióda adatlapjáról:
MBR30H100CT - SWITCHMODE™ Power Rectifier 100 V, 30 A
Maximum Instantaneous Forward Voltage (Note 2)
(If = 15 A, TC = 25°C) Vf=0.80
(If = 15 A, TC = 125°C) Vf=0.67
(If = 30 A, TC = 25°C) Vf=0.93
(If = 30 A, TC = 125°C) Vf=0.80

Teljes adatlap:[link]

A tesztből is látszik, hogy a Zen nem kispályás táp. De sajna minél jobban istenítik a fórumok(kezdenek rájönni, hogy valójában mennyire jó is) úgy fog felmenni az ára is. Ugyanis a legtöbb kereskedő is olvassa a hozzászólásokat és ha azt tapasztalja, hogy jó és emiatt veszik, akkor mégtöbb hasznot akar belőle húzni...és meg is fogja tenni a ''mocsok''.

(#462) brazso


brazso
tag

Sziasztok! Anyukám gépe megadta magát hirtelen, se kép, se hang. Tápegységre gyanakszom, mert még a táp ventilátora sem indul el. Egy régi P1-es vállalati (Unisys) agyonintegrált gép, gondoltam rádugok egy AT-s tápot próbaképpen, de meglepetésemre a régi tápon nincs 4 vezeték a külső kapcsolóhoz, hanem ehelyett 3 vékony vezeték megy az alaplap egy 1x3-as csatlakozójára. Ráadásul a házon lévő kapcsoló érintős (nem kétállású), és ATX házakhoz hasonlóan 2 vezeték köti össze az alaplappal. Ha jól sejtem, egy AT-s táppal nem tudom helyettesíteni ezt a tápot, mivel a 3 tápból jövő vezetéken valószínűleg csak készenléti folytonos 5V kering (ahogy az ATX-nél), azaz semmi köze az AT-s 220V-os 4 vezetékhez a kapcsolóhoz. Tudtok vmi linket adni hol olvashatok az ilyen tápokról?

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#463) GP-Sz válasza brazso (#462) üzenetére


GP-Sz
senior tag

De ettől még lehet, hogy működik normál ATs táppal, nem?

(#464) brazso válasza GP-Sz (#463) üzenetére


brazso
tag

Mivel az AT-s tápon (amit vittem, hogy leteszteljem a gépet), volt egy tesztkapcsoló a 4 vezetéken, így ki tudtam próbálni és bekapcsolt a gép. Szóval valószínű, hogy tényleg a táp a rossz. Ha nem sikerül megjavíttatnom a tápot, vagy szereznem helyette egy másikat, még mindig átszerelhetem egy AT-s házba az egész konfigurációt (a kapcsoló különbsége miatt szükséges). Egyelőre csak arra vagyok kiváncsi, hogy a tápból kijövő 1x3-as vezetéken mi mehet.

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#465) GP-Sz válasza brazso (#464) üzenetére


GP-Sz
senior tag

Ja, jó. Én csak arra reagáltam, hogy tudod-e helyettesíteni normál táppal. Ezexerint simán tudod, úgyhogy ez a rész rendben. Amúgy még nem láttam ilyen megoldást.

(#466) stol válasza brazso (#464) üzenetére


stol
addikt

Azon jön a +5V SB, GND, és PS-ON :D

(#467) stol


stol
addikt

Karácsonyra meglepem magam, egy új FSP-vel, de nem tom, hogy ZEN-t, vagy 460-as szerver legyen :O
A konfogomban fejlesztés előreláthatólag nem lesz, a házam jól szellőzik.
Mind a 2 táp ára, közel azonos.

Csaba, szerinted melyik?!

(#468) Csaba_20_ válasza stol (#467) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Miről beszélsz? Műterhelés? :P

Én a Zen-t választanám. Fogyasztást viszont figyelembe kell venned.

(#471) LukE


LukE
veterán

hmm, rudi hozzaszol, aztan moderalja magat :F
(ha igen, torold ezt is nyugodtam:D)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#474) rudi válasza LukE (#471) üzenetére


rudi
nagyúr

Átirányítottam a másik topicba :)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#475) permet


permet
csendes tag

A TL494 mekkora tápfeszültséget kap a stand by tápról? Mert én ki akarom cserélni hagyományos trafóra. A bibi ott van, hogy ez a delej háromszög vagy négyszög;gagyi multiméterrel nem lehet megmérni.Én 26 V-ot mértem :F

(#476) Csaba_20_ válasza permet (#475) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Az IC adalpaján lehet megnézni, hogy mekkora tápfeszültségről képes üzemelni. Maximum kb. 40V-ra emlékszem. Ha multiméterrel 26V-ot mértél, akkor rms-t mértél, ami jelen esetben egy stabilizált egyenfeszültség. Természetesen a kapcsoló üzemből kifolyólag nem tökéletesen egyenletes, de nyugodtan tekintheted annak. Egy 230V/18V-os trafóval és egy graetz-hidas csúcsegyenirányítóval kiválathatod. Fogyasztását szintén az IC adatlapja tartalmazza: [link]

Hja, legközelebb légyszives a megfelelő topicban kérdezz! Ez nem segítségnyújtó topic.[link]

[Szerkesztve]

(#477) permet válasza Csaba_20_ (#476) üzenetére


permet
csendes tag

Ne haragaudj de a tápom működik,véleményem szerint nem a ''Valami baja van a tápomnak...?''rovat témája.
Csak át akarom alakítani biztonságosra! Tudom hogy a TL494 tápja kb. 12-60 V,de te sem kötnéd rá a 60-at... Mert ugye illene annyit adni neki mint eredetileg volt.
A jelalak kb ez: /\/\/\/\/\ .
egyutas szinusz kb ez:_/*\__/*\__
A gond azzal van hogy a multiméter még a 50 hz-es félszinuszt is állati hibával méri (úgy a duplája),hát még a háromszöget xx Khz-en. Nincs oszciloszkópom! Egyébként nem kérdezném.
A másik topik 14 hozzászólása szerintem magáért beszél.. miért itt kérdeztem.

(#478) Csaba_20_ válasza permet (#477) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ez továbbra se segítségnyújtó topic, hogy mégjobban világosabbá tegyem számodra: Ide nem várunk kérdéseket.

Miután belinkeltem a TL494 adatlapját, kéretik nem írni olyat, hogy ''Tudom hogy a TL494 tápja kb. 12-60 V,de te sem kötnéd rá a 60-at''. Mint írtam 40V-ra emlékeztem maximum feszültségnek és még el is találtam, igaz ez nem az abszolút maximum. Minimum feszültségnek 7V van megadva. Tessék megnézni azt az adatlapot, nem poénból linkelgetek.

Bár bevallom őszintén soha nem mértem az adott ponton jelalakot(vagy mértem, de nem maradt meg az emlékezetemben), de szinte biztos, hogy ott nem tisztán háromszögjel van. A TL494-es IC-vel felépített tápegységek szinte azonos felépítésűek. A tápot ugyanabből az off-line tápegységről kapják, amiből az +5VSB-t is előállítják. Jellemzően egyutasan egyenirányított, kondenzátorral simított jelről beszélünk, valamint a +12V-os kimenet is rá van kötve az IC tápjára. Így üzem közben soha nem fog kb. 11.4V alá esni az IC tápfeszültsége. Tehát leginkább egy egyenszintre ültetett háromszögjelről van szó, aminek a lefutó élét a kondenzátor alakítja(exponenciálisan csökken). Ha nincs terhelés, akkor gyakorlatilag alig csökken.

Én nem találkoztam még azzal, hogy az egyutasan egyenirányított, 50 Hz-es szinuszt 50%-os hibával mérje a műszer. De ha nem tartod megfelelőnek a korábbi válaszomban adott megoldást, akkor ne vedd figyelembe.

(#484) Helvir


Helvir
tag

Milyen oldalon tudom megnézni azt, hogy a gépemnek mekkora táp kell.
Az egyik barátom mutatott egy olyan oldalt, ahol beírom a konfigot és kidobja, hogy mennyit fogyaszt (Ő sem emlékszik rá), hol találom???

(#485) rudi válasza Helvir (#484) üzenetére


rudi
nagyúr

Ha vennéd a fáradtságot, akár ezen az oldalon is elolvashatnád. Elég lenne a legelős hozzászólást megnézni. Azt a számolót, amit a haverod mutatott meg jó gyorsan felejtsd el és máskor ne ebbe a topicba tedd fel az ilyen jellegű kérdésed, és olvass mielőtt írnál!!!

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#486) Torrio


Torrio
csendes tag

Hi!

Látom már régóta nem írt ide senki bár nem olvastam végig a topicot azért remélem kapok valamiféle választ a talán nem túl ostoba kélrdéseimre.

1. Nemrég vettem egy Hiper power type-R HPU-4B580-as tápot és már régebben is olvastam hogy pfc.s táp +szünetmentes akkor nemtudom mi (nem emlékszem). Szóval ez lenne a kérdésem nekem eddig minden rendben volt kivéve,hogy mikor bekapcsolom reggel a gépet akkor bekapcsol a szünetmentes is egy pillanatra aztán elhalgat és miután kikapcsolom a gépet addig nem nyomom ki a tápot amíg a hátsó venti le nem áll (5perc). Ha pedig leállt akkor amíg nem kapcsolom ki addig a ventiben a ledek ezerrel villognak nem túl erőssen csak marha sokat. Normális ez? vagy kössem le a szünetmentesről?
2. Lenne még egy kérdésem van ez a dolog hogy minden tépnak van egy xx%-os hatásfoka ezt úgy kell értelmezni, hogy ha pl egy táp felvesz mondjuk 230V, 300W-ot akkor lead 12V, 300/xx%W-ot.(ez biztos marhaság!) Szóval ezt hogy kell értelmezni?
3. Ha az 1# hozzászolásban található link szerint
(komponensek fogyasztása) összeadom alkatrészenként hogy mi mennyit fogyaszt akkor nekem és szerintem bármelyik átlagfelhasználónak vagy esetleg egy ''hardcore gamernek'' is elég lenne egy 200-400W-os táp. Gondolom ezt is rosszul értelmezem különben miért csinálnának ekkora tápokat!?

ui.
remélem kérdéseim megválaszolásra találnak!

[Szerkesztve]

(#487) rudi válasza Torrio (#486) üzenetére


rudi
nagyúr

Szia! A 2. és 3. pontra itt találsz választ [link] #85-ben a lényeg, majd kicsivel fölötte. Mindkét esetben jó a sejtésed.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#488) Torrio válasza rudi (#487) üzenetére


Torrio
csendes tag

Hi!

Köszönöm a gyors válaszokat ezek szerint semmi értelme egy ekkora tápnak hacsak nem az, hogy nekem a 22fok-os szobában a táp hátúlján kifújt levegő max 33-35fok os ezek szerint hosszú életű lesz a tápom!? Gondolom az 1.-ra azért nem írtál semmit mert ilyet még nem tapasztaltál de nélam biztos hogy többet tudsz a témáról szóval csak a saját megnyugtatásom végett PFC-s táp +szünetmentes azért üzemeltethetem róla a gépet nem?

Ui.
Kösz, hogy nem küldtél el sehová azért mert annélkül kérdeztem, hogy elolvastam volna a tápos topicokat!

(#489) rudi válasza Torrio (#488) üzenetére


rudi
nagyúr

Pedig most éppen ez a passzus jön, sorry! Légy szíves, keress vissza a topicban a szünetmentes szóra, és a továbbiakban az első hozzászólás értelmében írj vagy ne írj ide. Ennek a topicnak az a lényege, hogy alapos tudásanyagot szedjen össze (tápokról alaposan) nem pedig az, hogy állandóan ugyanazokra a kérdésekre válaszolgassunk. A fogyasztásokkal kapcsolatos kérdésedre is ott volt a válasz az első hozzászólás linkjei között.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#490) Torrio válasza rudi (#489) üzenetére


Torrio
csendes tag

Kösz

Így vagy úgy de asszem meglett a válasz a kérdéseimre! Tényleg köszönöm a válaszokat végül mindent megtudtam. A következő pár sor a saját véleményem. (szerintem van benne valami)

1.Nem elvárható egy hozzám hasonló ''zöldfülütől'', hogy úgy használja a fórumot mint egy hozzád hasonló ''őreg róka'' még csak tanulom! Persze olvasni engem is megtanítottak de mennyivel egyszerűbb feltenni a saját kérdésedet a saját megfogalmazásodban mint keresgélni másokéban! Esetenként hamar megkapod a választ keresgetéssel is, igy azért mégiscsak egyszerűbb!

2. Probáltam elkerülni hogy én is úgy járjak mint már sokan akik a te topicodban tették fel kérdéseiket, hát nekem sem sikerult azon kevés jó kérdést jó helyre feltevők kőzé kerűlnöm akiket nem oktattál volna ki valamilyen formában. (néha nem túl kedvesen). Én magamat a kedvessen eligazítottak kategóriályába sorolnám.
Ha szabad nekem ilyen észrevételt tennem hát akkor ennyi lenne, remélem nem veszed rossznéven! Nem kötözködésnek vagy megbántásnak szántam! Elhiszem hogy az emberek néha kiakasztóak de nem hiszem hogy azért az egész közősségről ezt lehetne mondani!

[Szerkesztve]

(#491) rudi válasza Torrio (#490) üzenetére


rudi
nagyúr

Sajnos egyre gyorsuló világban élünk, ahol egyre divatosabb a türelmetlenség, az itt és most. Ahogyan a sorba előre tolakodókat sem szeretjük, ugyanúgy nem szeretjük ha ugyanazok a kérdések merülnek fel állandóan és nem a nekik való helyen.

Ma már annyi információ áll rendelkezésre, hogy baromi nehéz megtalálni benne a használhatót. Miért? Mert teleszemetelik. Ha ez a topic olyan tiszta lenne, mint ahogyan én és még páran szeretnénk, akkor lenne egy jól használható forrás. Sajnos ez csak nagyon kemény munkával jönne össze, amire nincs időm és energiám. Nincs, mert túl sokan kérdeznek bele olyanokat, ami nem ide való. Te is megkérdezted a hatásfokot, ami az első hozzászólás linkjei között megtalálható, és a mai konfigok fogyasztását, ami szintén ott van. Szerinted rendjévaló az, hogy minden újonnan kérdező feltegye ugyanazokat a már korábban megválaszolt kérdéseket, és a régebben itt lévők ezt tolerálják és újra és újra és újra megválaszolják még akkor is, ha nem a megfelelő helyen tették fel. Próbál megkérdezni középsulis matekórán, hogy hogyan van a másodfokú egyenlet oldóképlete, sejtem, hogy a tanár nem fogja díjazni ;)

Két dolgot kellene megtanulnia annak, aki szeretne könnyen és gyorsan hozzájutni a szükséges infókhoz:
1. megtanulni angolul
2. megtanulni hatékonyan használni a keresőket (google, beépített keresők stb.)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#492) Torrio válasza rudi (#491) üzenetére


Torrio
csendes tag

Az előzőleg leírtakkal csak a megvilágítás volt a célom!

Azthiszem kölcsönösen tanulhatunk egymástól hiszen mindketten más szemszögből látjuk a témát örülök, hogy a válaszod ilyen kellemes hangvételű volt. A középiskolás példád tökéletessen idevág felidéztem nem túl régi csupán pár évvel ezelötti emlékeimet!
Azthiszem velem lehet a baj én már akkor is ha valamit nem tudtam nem olvastam utána hanem vállalva a kockázatot megkérdeztem a tanártól. Ez pedíg ahogy írtad is vagy sikerült vagy leba*ott.

[Szerkesztve]

(#493) Csaba_20_ válasza Torrio (#486) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Hatásfok=Leadott/Felvett (ha %-ban akarod, akkor 100-al szorozd meg)

A tápegységeken a leadott teljesítményt adják meg. Innentől kezdve egyszerű matematika, egyenletrendezés.

(#494) Torrio válasza Csaba_20_ (#493) üzenetére


Torrio
csendes tag

Köszönöm rudi már kiokosított!

Az 1. kérdésemre esetleg tudnál valamit mondani! Te talán láttál már ilyet!?
Legalább nyugtass meg hogy tönkremenni nem fog!

(#495) Csaba_20_ válasza Torrio (#494) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Mivel azt mondtad jó volt idáig, csak mostanában csinálja, elképzelhető, hogy megváltozott valami. Vagy a hálózati feszültség formája, vagy az UPS, vagy a tápegység elektronikai jellemzői.

Megnyugtatni nem tudlak. Minden tönkre megy egyszer.

(#496) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

A problémával kapcsolatban pedig #238-as hozzászólást olvasd el.

(#497) Torrio válasza Csaba_20_ (#496) üzenetére


Torrio
csendes tag

Köszönöm a választ!

Ezek szerint én is a megfejthetetlen meghibásodások egyik áldozata lettem! ill. remélem azért áldozat nem leszek. Inkább a UPS pusztuljon mint a tápom! kösz mindent csaba és rudi!

(#498) Tarkusx


Tarkusx
csendes tag

Az első oldalon a linkek el vannak szúrva!

N4 stock 4.4.4 HellsCore Nova Xposed GravityBox

(#500) LukE


LukE
veterán

A Zen-es cikkben merult fol, hogy hogy merhetett Rudi kikapcsolt tapnal nem 0 teljesitmeny felvetelt.

A ''kikapcsolt'' fogyasztashoz: Van nalam egy Silverstone tap.
Kikapcsolva (hatuljan levo halozati kapcsoloval), de halozatba csatlakoztatva a conradbol szarmazo Energy Meter 3000 szerint 0W/15VA a ''fogyasztasa''. Hatso kapcsolot atbillentve ~6W/30VA. Bekapcsolva, terheles nelkul 30W/50VA.
Egy ''Colors'' markaju tappal 0W/5VA ertekek jottek ki.
Sunbeam csoda 0W/7VA-t ''eszik''.

A Silverstone kapcsoloja mindket agat megszakotja, a kapcsolo a bemeneten levo EMI szuro utan van.
A masik ket tap kapcsoloja egy aramkoros, szoval fazis is lehet az elvileg aramtalanitott tapban.

Rudi, W vagy VA-t mutatott a teljesitmeny mero?


ja, ha jol emlekszem stol irta, hogy a kaphato, tapegysegekbe beepitheto trafokon fzikailag nem lehet atvinni x wattnal tobbet. Lehetseges, hogy masok is igy gondoltak:) [link]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.