Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36951) ztsoft válasza Keem1 (#36950) üzenetére


ztsoft
őstag

Szia!

Még a bind-address-t állítsd át a server IP címére a mysql.cnf-ben (esetemben ez 192.168.10.2), így nem csak localhost-on figyel.

Igaz, ez a beállítás egy linux-ot futtató épített NAS-on van, ettől eltérő lehet a Pi.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#36952) Keem1 válasza ztsoft (#36951) üzenetére


Keem1
addikt

Valahol azt olvastam, hogy 0.0.0.0-ra kell, de sajnos se a saját IP-jére, se a 0-ásra átírva nem működik :(
Kívülről továbbra sem elérhető a mysql szerver

(#36953) ztsoft válasza Keem1 (#36952) üzenetére


ztsoft
őstag

Ha jól tudom a 0-ás cím az nincs korlátozva hálózatra. Esetleg tűzfal nem zavar be? Más ötletem nincs, nálam jól működik így (médialejátszó eléri a NAS-t)

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#36954) Keem1 válasza ztsoft (#36953) üzenetére


Keem1
addikt

Hogy tudom ellenőrizni a tűzfalat?

(#36955) p5quser


p5quser
tag

Sziasztok!
Hogyan tudnám újraindítani a minidlna szolgáltatást akkor, amikor az autofs felcsatol egy meghajtót? Gondolom a cronnal kéne játszanom, de nem tudom mi lenne a trigger.

(#36956) weiss válasza p5quser (#36955) üzenetére


weiss
addikt

Nem a cronnal. Valami udev szabály kell rá.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#36957) p5quser válasza weiss (#36956) üzenetére


p5quser
tag

Üdv!
Igen, kissé hiányosan fogalmaztam. Szóval hogy ez egy hálózati meghajtó, nem usb-s. Egy windows 10-es pc, egy smb megosztással, ami az esetek többségében alszik. Távolról van ébresztve-altatva, de van rajta média, amit kb fél óra elteltével be is szippant a minidlna. Ezt az intervallumot csökkenteném le egy service-restarttal.
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#36958) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, adott egy rpi 3-asom libreelecel, van rá mostanság valami "modernebb" rendszer. Ahogy láttam erre se netflixet, se spotify-t nem tudok ráaggatni, se olyasmit nem láttam, hogy pl telefon kijelzőjét a TV re kiküldeni, szóval mint egy modern okos tv-n.

(#36959) Keem1 válasza kmisi99 (#36958) üzenetére


Keem1
addikt

Szerintem ezekre inkább egy Android TV box lenne jobb választás (pl. Xiaomi Mi Box S), mivel ha jól tudom, ezekhez titkosítási kulcsok kellenek (Netflix, Spotify).
Nekem még egy régebbi Mi Box van, de még a 4K-s Netflix is ragyogóan megy rajta.
Az a meglátásom, hogy online streamhez ilyen jellegű cucc kell, míg lokális filmekhez épp ellenkezőleg (bár én a Pi által tárolt médiát is leájtszom a Mi Boxon, hiába nem ez az elsődleges feladata).

(#36960) Aryes válasza bhonti (#36948) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem tudok elég hálás lenni, hogy ezt belinkelted, eddig nem tudtam erről a Jitsi meet-ről, nagyon jó minőségű videóhívást lehet rajta csinálni! 👍

(#36961) wassermann válasza kmisi99 (#36958) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Tud tükrözést: ha ráguglizol "mirroring with raspberry pi" ad fel androidos és apple megoldást is.

(#36962) bhonti válasza wassermann (#36949) üzenetére


bhonti
tag

Általánosságban megjegyezném, hogy bizonyos webkamerából az USB kábelen jön a hang is. Másik régebbi féléből a hang jack dugón jön, Pi-n viszont olyan bemenetről nem tudok... csak jack kimenet van a régin.

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#36963) melan


melan
senior tag

Sziasztok! Segítség kellene két problémához. RPi3-on Kodi fut, és két probléma jelentkezett a napokban:
1) szinte folyamatosan kis villámjel a jobb felső sarokban (ami volt korábban is) és most kivételesen 1080p-s filmet játsuottam le 720p helyett, és élvezhetetlenné vált egy idő után, mert pufferelés közben meg-megállt. Tettem be másik adaptert (elvileg 2,1 A) ettől meg megszűnt az akadozás, de hőmérő ikont kaptam... Volt áramingadozás 1-2 hete, lehet kinyírt valamit?
2) a filmek előzeteseit indítva youtube hibára hivatkozva nem indul el... korábban ment, mi lehet a probléma (youtube beépülő frissítve)

Remélem nem vágta magát hanyatt szegény Pi, ebben az otthonmaradós időben....

(#36964) wassermann válasza bhonti (#36962) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, nem fejtettem ki részletesen, bocs. Én is az USB-n bejövő hangra (+képre) gondoltam

(#36965) wassermann válasza melan (#36963) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Youtube-ra nem tudom a megoldást, a másik kettőre viszont igen:

1. sárga kis villám - lecsökkent a tápfeszültség (a táp nem tud elég áramot nyomni)
2. piros hőmérő - túlmelegedett a CPU és visszavesz az órajelből ( hűtőborda kellene rá)

(#36966) melan válasza wassermann (#36965) üzenetére


melan
senior tag

A két ikon jelentésével tisztában vagyok, van is rajta hűtőborda, mindkét oldalon (még egy ventilátor is, igaz, nem megy)
Csak érdekes, hogy amit adtak hozzá (Kína) táp az 2,5A, amit vettem, pedig 2.1A és a kisebbel melegszik túl! Bár szerintem teljesítményfüggő a melegedés, és az 1080p jobban izzasztja...
Lehet kellene egy minőségi 2,5A hozzá...

(#36967) duffbeer válasza melan (#36966) üzenetére


duffbeer
őstag

1080p H264 hardveresen megy, CPU-t nem használhatna, illetve elenyésző. Nem H265 videót próbálsz lehátszani? Az megmagyarázná a túlmelegedést, magas CPU használatot és fesz esést.
A feszültség esik le, akkor hisztizik villám ikonnal, nem az amper a lényeg. Egy ampert sem eszik közel sem, hacsak nincs egy kupac fogyasztó. Mik vannak a Pi-re dugdosva?

[ Szerkesztve ]

(#36968) melan válasza duffbeer (#36967) üzenetére


melan
senior tag

Megnéztem: de bizony x265 kódolású! Próbáltam a hardveres kódolást ki/bekapcsolni - a jelenség ugyanaz.
Nincs rákötve semmi extra: UTP, HDMI

(#36969) duffbeer válasza melan (#36968) üzenetére


duffbeer
őstag

X265 felejtős mindenen Pi4 alatt. Elvileg az támogat már hardveres HEVC dekódolást.

[ Szerkesztve ]

(#36970) Márton válasza duffbeer (#36969) üzenetére


Márton
nagyúr

Annyira, hogy 3840x1080x50p hevc sem kottyan meg neki a dual hdmi-re kitéve :C
Borda nélkül 62 fok, bordával 59 fok fél óra után...

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#36971) Keem1 válasza ztsoft (#36953) üzenetére


Keem1
addikt

Ééés siker! :D A tűzfal volt a ludas, nem volt elég az incoming beállítás, kellett az outgoing is. De mire kigugliztam... Na mindegy.

Köszönöm a tippet! :R

(#36972) Szőrös 


Szőrös 
veterán

Hali, sd kártya image mentéssel kapcsolatban kérdés: azt hogy lehet megcsinálni, h a kártyán lévő valós foglalt tárhely legyen lementve img fileba? Win32 disk imager ugye a teljes kártyát menti le. Van erre vmi más app esetleg?

[ Szerkesztve ]

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#36973) weiss válasza Szőrös  (#36972) üzenetére


weiss
addikt

Lásd összefoglaló.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#36974) Szőrös  válasza weiss (#36973) üzenetére


Szőrös 
veterán

Valóban, hálás köszi azt kipróbálom :R

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#36975) norbszt


norbszt
tag

Sziasztok

Lenne egy problémám Raspberry pi 3-al

A rendszert egy 60gb hdd ről (1 particio 1gb boot, 2 partició 14gb rootfs, 3 partició 41gb adat) klónoztam egy 1Tb hdd re, a harmadik partíciót leformáztam egy üres partíció de mégis hiányzik róla 40gb. Partíció programban látom hogy 40gb elfoglal valami, de piben tök üres.
Mi hozza létre? hogy tudom törölni?

(#36976) melan


melan
senior tag

Sziasztok! Próbálom a youtubeot életre kelteni Kodi alatt, de.nem sikerül.
Rámegyek a bajelentkezésre, feldobja az ablakot, hogy kétszeres megerősítés Okés mondom. Ad egy kódot, azt megadom a googleban, majd belép a youtube beállításaiba, és nem tudom, mit kell csinálni...
Emiatt nem megy a trailer, mint rájöttem...

Mi a második engedélyezés? Mit állítsak?

(#36977) Savageboy válasza melan (#36976) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Másodjára is ugyanott kell megadni a második kódot, amit ad.

(#36978) melan válasza Savageboy (#36977) üzenetére


melan
senior tag

Épp ez az! Nem ad második kódot.
Megpróbálok bejelentkezni: ad egy kódot. Beírom, elfogadom stb. A Kodin automatikusan továbblép a beállításokba. Nincs második kód, hanem a beállításokban vagyok...

(#36979) bhonti válasza weiss (#36973) üzenetére


bhonti
tag

Igazán nem kötözködni akarok, mi sem áll tőlem távolabb... megnéztem az előbb a scriptet.

Mivel jobb ez a megoldás, mintha csinálnánk a FAT partíción levő fájlokról mondjuk egy ZIP-et (ott sima fájlok vannak, nem érdekesek a UNIX fájljogosultságok), a másikról meg 1 tar.gz-t?

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#36980) melan válasza melan (#36978) üzenetére


melan
senior tag

Valamilyen clientdeletedet ír, mikor belép a youtube beállításaiba

(#36981) Savageboy válasza melan (#36980) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Valószínűleg nálad is az lesz, amit én is tapasztaltam: [link] Generálni kell saját API kulcsokat az addonhoz, elég macerás, de van hozzá leírás linkelve a kommentek közt (mondjuk nekem úgy rémlik, hogy nem 100%-ig úgy nézett ki a dolog, mint ott a képeken, de rá lehet jönni).

(#36982) keekee


keekee
tag

Sziasztok, nem biztos, hogy a legmegfelelőbb topicban járok, de szeretnék egy kis segítséget kérni a témához nálam valószínűleg sokkal jobban értőktől :)
Van itthon 2 pi3 és 2 pi4-es, mindegyiken LibreELEC/Kodi fut. Kaptam egy kis kijelzős házat, benne egy kijelzővel, gondoltam, kipróbálom valamelyik egységen, lehet-e, és mire használni Kodi alatt a saját kijelzőt. Sajnos elvesztem a neten lelt infókban, ismertek olyan topicot/kontaktot, ahol/aki tudna segíteni a témában? Jelenleg csak önfénnyel világít a kis kijelző, gondolom parancssorral, vagy scripttel lehetne tovább lépnem :)
Előre is nagy tisztelettel közönöm a segítségeteket :)
Üdv,
keekee

(#36983) weiss válasza bhonti (#36979) üzenetére


weiss
addikt

Passz, én sosem használtam. Gondolom okkal van az összefoglalóban, majd cigam elmagyarázza, az ő szkriptje, ha jól emlékszek.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#36984) duffbeer


duffbeer
őstag

Nos, a tegnapi beszélgetésen felbuzdulva gondoltam teszek mégegy próbát Pi4-Libreelec kombóval.
Adott egy 1GBos Pi4, libreelec legújabbja. Főmenüben iszonyatos tearing, szexuàlja a szemem, valamint random fagyás jellemzi akár terheletlenül a fömenüben lépkedve... Fagyást követő pár percen belül újraindul magáról és minden okés egy darabig. Jelenség közben másik gépről akartam monitorozni htop-al, és cpu hőt de időközben a kislányom kisajátította a tvt egy kis mindentvivő jégvarázzsal... :) Sajnálnám, mert sokkal reszponzívabb mint a Pi3, amit jelenleg használok OSMC-vel, de ebben a formában használhatatlan. (SD cseréken és Libreelec verziócseréken már túl vagyok). Valami ötlet?

(#36985) mgergo76 válasza duffbeer (#36984) üzenetére


mgergo76
csendes tag

Tápegység minimum 3A-t tud? Esetleg van rádugva valami külső USB-s meghajtó? SD kártya min. Class10-es? Hirtelen ennyi jutott eszembe.

Nekem 4GB-s verzió van. Nálam is előfordul néha lassulás, de általában csak újraindítás után. Gondolom ilyenkor ellenőrzi, hogy van-e valami frissítés és végignyalja az SD kártyát.

Ha garis a kártya, akkor esetleg garanciális csere. Ha külföldi beszerzés, akkor ennyi ötletem volt.

[ Szerkesztve ]

Üdv: Gergő

(#36986) mgergo76 válasza melan (#36980) üzenetére


mgergo76
csendes tag

Nekem ez a leírás segített, miután szívatott 2 napig: [LibreElec Youtube API key]
:W :DD

Egyébként a .kodi mappát a következő elérésen sikerült fellelnem: /storage/.kodi
WinSPC-t használtam, a rejtett fájlok/mappák láthatósága legyen bekapcsolva!

[ Szerkesztve ]

Üdv: Gergő

(#36987) mgergo76 válasza duffbeer (#36984) üzenetére


mgergo76
csendes tag

Jut eszembe. A melegedést hűtőbordával és kis ventilátorral tartom kordában.
Korábban RPi3-nál nálam okozott fagyást a túlmelegedés.

Üdv: Gergő

(#36988) melan válasza Savageboy (#36981) üzenetére


melan
senior tag

Sikerült megoldanom! Köszönöm! :)
:R

(#36989) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló,

Van rá mód, hogy nem konzolos ssh-val jutok be a pi-be, hanem valamilyen grafikus távoli nézet is elérhető így ?
Jelenleg ez a rendszer fut rajta: Ubuntu 18.04.3 LTS (GNU/Linux 4.19.57-v8+ aarch64)

(#36990) Savageboy válasza asuspc96 (#36989) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Van, VNC szervert kell telepíteni hozzá.

(#36991) duffbeer válasza mgergo76 (#36985) üzenetére


duffbeer
őstag

Régóta birtokomban van a lap, szerverként üzemelt atomstabilan Raspbiannal és dietpi-vel. A naftát GPIO-n kapja egy 5,1V-ra beállított tápról. 3A egyáltalán nem kell neki, csak az USB3 megetetésére van a specifikációba írva, egyébként felesleges. Alapból még az 1A-t sem éri el a fogyasztása. Kártyákból többet próbáltam. Mostani nyomorom Class 10 UHS-I kártyával történt. De futott már róla lassabb kártyáról is stabil rendszer.

Ahogy utánaolvastam még várat magára stabil Kodi Pi4-re, ami ténylegesen kihasználja a hardvert, mivel teljesen más GPU-t kapott mint az elődei. Ezért nincs még mindig például RetroPie Pi4-re, ezért hitvány a desktopon belül böngészve a videó lejátszás stb. Szóval marad a Pi3 még egy darabig e célra...

(#36992) asuspc96 válasza Savageboy (#36990) üzenetére


asuspc96
senior tag

ez ( [link] ) alapján csinálom, de ezt dobja:

sudo apt install realvnc-vnc-server realvnc-vnc-viewer
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Unable to locate package realvnc-vnc-server
E: Unable to locate package realvnc-vnc-viewer

(#36993) asuspc96 válasza asuspc96 (#36992) üzenetére


asuspc96
senior tag

Nos megvan a hiba forrása:
Mivel az előző az a raspbianhoz van mint package..
Nekem meg ugye ubuntu van rajta...Szóval ezzel mennie kéne --> [link]

(#36994) Márton


Márton
nagyúr

Adott egy Pi2, vezetékes netre kötve, amiről megy egy helyi tv SD adása.
A gép elérhető bárhonnan, szükséges portok megnyitva, ddns beállítva, stb.
Ebben a válságos helyzetben (és mivel van Telenor 100giga netem), jött az ötlet, hogy lehetne élő adást csinálni 4G-n. Kell ehhez más eszköz a telefonon és a Pi-n kívül?
Az omxplayer tud streamet lejátszani a --live kapcsolóval, de a telóra milyen app kéne, ami egy megadott url-re (célszerűen a pi-re) tölti a videót realtime?
Csinált vki már ilyet?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#36995) golya87 válasza Márton (#36994) üzenetére


golya87
őstag

Tv szerver tvheadend, ahhoz pedig VLC vagy TvhClient-el csatlakozni.
Bár a forrást nem részletezted.

(#36996) Márton válasza golya87 (#36995) üzenetére


Márton
nagyúr

Egy Galaxy S6 kamerája lenne a forrás. 4G-n küldené a videót egy beállított ip-re. Az omxplayer ezt már kezeli, nem szeretnék vlc-t ha egy mód van rá.
Találtam is egy progit a telóra, ami már helyi hálón müxik is, a Pi-n omx viszi, de mobilneten még nem, hiszen a telóm dinamikus ip-jére kéne csatlakoznia és sajna nem férek a szolgáltatói routerhez sem :DD

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#36997) Márton


Márton
nagyúr

Közben találtam egy másikat is androidra, mert úgy tűnik a Camon nem lesz jó mobilnet esetén. Ezt Larix Broadcaster-nek hívják és tudja az RTMP protokollt. Nosza keressünk rá "RTMP server for raspberry pi", ezt találtam:
NGINX BASED STREAMING SERVER ON RASPBERRY PI

Végig is csináltam a lépéseket, de azt még mindig nem látom, hol tudnám beállítani a név/jelszó párost, amit a teló appjába kéne beírni, hogy csatlakozni tudjak vele a Pi-re.
Valakinek ötlet?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#36998) Savageboy válasza Márton (#36997) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Ha jól látom itt nincs is semmiféle autentikáció, simán a rtmp://<PI_IP>:12345/hls/<STREAM_NEVE> címre kell streamelni, és egy .m3u8-at utánaírva pedig streamelhető.

(#36999) emilll


emilll
tag

Sziasztok! Mit lehet tenni, ha a Noob rendben elindul (és eddig működött is rendesen), de nem indul el semmi: böngésző, fájlkezelő, parancssor, stb.? Azt a hibát írja ki, hogy "Invalid desktop entry file:" és az útvonala az adott programnak.
Eddig jól működött, néha a shutdown-nal kikapcsoltam, amikor nem akarta kiadni a csatlakoztatott HDD-t, mert vmi futott onnan vmi (ami nem futott, mert bezártam mindent és csak média van rajta). A legutóbbi bekapcsolás után mindenre hibát ír ki.

(#37000) Márton válasza Savageboy (#36998) üzenetére


Márton
nagyúr

Pedig a telón azt írja: please fill both login and password fields

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.