Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36151) duffbeer válasza .Farkas. (#36150) üzenetére


duffbeer
őstag

Igen, de csak a saját kameráját.
Mi a terved? Telepíteni Motioneyeos-t hogy azon keresztül nézd a kamerákat?

(#36152) Aryes válasza duffbeer (#36149) üzenetére


Aryes
nagyúr

Már a Pi3 is támogatta, a Retropie emulátorom így van megépítve. A kikapcsoláshoz Python script kell, de a bekapcsolás megy gpio-n keresztül.

(#36153) duffbeer válasza Aryes (#36152) üzenetére


duffbeer
őstag

Nekem ez teljesen kimaradt valamiért. Nem baj, örülök. :)

(#36154) cigam válasza duffbeer (#36151) üzenetére


cigam
félisten

Biztos vagy ebben?
Pl. a motion mindenféle kamerát kezel, többek közt hálózati kamerákat is(ha nem egyedi, és RTSP, RTMP vagy HTTP stream-et ad, akkor azzal valószínű együtt működik). Itt be is mutatják hogyan lehet felkonfigurálni.

Mondjuk .Farkas. sem részletezte túlságosan, hogy mi a kamerák pontos típusa, ill. hogy mi a cél velük.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36155) Aryes válasza duffbeer (#36153) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én is véletlenül tudtam meg. Először másik gpio-ra kötöttem a gombot, lescripteltem, működött is, aztán vkinek el akartam küldeni, hogy hogy kell, de nem találtam az eredeti leírást, amiről csináltam, viszont szembe jött a wake up buttonos leírás. De annyira titkos/aluldokumentált funkció ez, hogy most direkt rákerestem, hogy linkeljem Neked, de az istennek sem találom. :DDD Azt tudom, hogy a gpio3 (pin5) a "run" pin, ez reseteli "halt" állapotból.

(#36156) duffbeer válasza cigam (#36154) üzenetére


duffbeer
őstag

Nem értem a kérdésed.

Kérdés:
"Sziasztok!
Valaki hasznal Raspberryt kamerakhoz?"

Válaszom:
"Igen, de csak a saját kameráját."

Használok Raspberryt kamerákhoz, de csak a sajátját. IP kamerát még nem használtam vele. Motion tudja. Tudom. Ezért kérdeztem, mi a terve, hogy kicsit pontosítson.

(#36157) apezka válasza .Farkas. (#36150) üzenetére


apezka
tag

És ez így működő képes is...
Annyi, hogy ne a motioneyeos-t tegyél a pi-re és azon keresztül állítsd be a video mentést, mert a kamera is tömörít és a motioneyeos is. Így elég kaki lesz a minőség a nagy veszteség miatt, feltételezve, hogy a kamerák minimum full HD-k.
Erdemes csak egy alap raspbian-t telepíteni a pi-re, amin beállítod az usb vinyót samba megosztásra és a kamerák szoftverében (amik Hikvision esetén elég jók) pedig beállítod a minőséget és felcsatlakoztatod külön-külön a cél tárhelyet (ésszerű külön mappát megadni kameránként).
Aztán ha nagyon akarod realtime nézegetni, lehet összedobni valami egyszerű html-t apache-ban ami a kamerákról jövő stream-t közvetíti. De igazából úgy is csak az első pár napban izgalmas nézegetni a saját kamera rendszer élő képeit. Ha pedig vissza kell nézni valamiért, ne adja Isten, akkor meg úgyis valahova kimenti először az ember és onnan nyitja meg...
A motineyeos kiváló, hogy ha az ember pi kamerákat használ, de azért Hikvison kamerák esetén már elég gyengécske.
Viszont azt is érdemes megemlíteni, hogy:
- 1db Pi4 4Gb (+ SD kártya) ~ 25e,
- 3 db Hikvision IP kamera ~ 60e,
- 1db 2TB WD RED HDD ~ 25e,
szóva 100-110e, amiért már minimum 4 kültéri kamerás, wifi-s, full HD-s rendszereket lehet készen kapni.

[ Szerkesztve ]

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#36158) cigam válasza duffbeer (#36156) üzenetére


cigam
félisten

Úgy olvastam, hogy azt írod, hogy csak a saját kamerájával megy. :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36159) duffbeer válasza .Farkas. (#36150) üzenetére


duffbeer
őstag

apezka álláspontja is érdekes és megfontolandó.
Én használok pár pi-t ilyen célra, de igazából fontos, vagyonvédelmi célra nem érzem elég stabilnak.

Nagy tapasztalatom nincs kamerarendszerek terén, a munkahelyem melletti üzletben van egy srác, aki igen komoly rendszereket árul. Régóta bohóckodom Pi-s kamerázással, rögzítéssel, de miután nála láttam, mire képes egy megfelelő rendszer, mellette a Pi-s megoldás tényleg csak bohóckodás. 4-5MP mjpeg videófolyam, valósidőben rögzítve, hihetetlen részletességgel, reszponzív felülettel. Célhardver, célszoftver. WD Purple lemezeket használnak egyébként.

(#36160) .Farkas. válasza apezka (#36157) üzenetére


.Farkas.
tag

Koszi mindenkinek a valaszokat :)

Annyi , hogy ezek kb megvannak.
-PI-t megvettem mikor kijott kivancsisagbol de nem hasznalom.
-2TB vinyo van otthon csak 1 rack kell.
-IP Kamerakat meg nagyon barati aron vettem at egy ismerostol aki megvette es vegul nem rakta fel. Adott hozza ajandekba meg 3 ubiquiti injektort is :D
(Hikvision DS-2CD2042WD-I)

Egyenlore ha ez igy eletkepes kiprobalom. Ha nem akkor raengedem a NAS-omra mert az Win10es es arra van Hikvisionnek szoftvere amivel telorol is eleg jol lehet nezegetni. :)

[ Szerkesztve ]

(#36161) Aryes válasza duffbeer (#36159) üzenetére


Aryes
nagyúr

Lehet, hogy vannak ilyen rendszerek, mégis amikor biztonsági kamerás kép alapján keresnek valakit a Tvben, 100%, hogy egy 320x200-as, fekete-fehér, életlen képet mutatnak róla. :DDD

(#36162) duffbeer válasza Aryes (#36161) üzenetére


duffbeer
őstag

Jaja. :)
De annak is oka van. Ugyanis az uniós jogszabályok olyanok mint a f*szom. Magánszemélyként nem lehet pl kültérre irányított kamerád. Vagy ha az alapján azonosítod a bűnözőt, beperelhet téged a személyiségi jogai megsértése miatt. És még számtalan baromság... :W

(#36163) Aryes válasza duffbeer (#36162) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egyrészt nem olyan rosszak azok a szabályok, ha arra gondolsz, hogy úgy egyébként a magánszférád általánosságban még mindig Európában sérül a legkevésbé (habár egyre romlik a helyzet itt is...), másrészt ezek a kamerák sosem magánszemélyek tulajdonában vannak, általában bankok, közintézmények szoktak ilyen kameraképek alapján keresni valakit. :N

(#36164) cigam válasza duffbeer (#36162) üzenetére


cigam
félisten

Azért ez elég kétélű dolog. Rengeteg pro kontra érv létezik, de egy érdekesség: EU-ban országonként változik a fedélzeti kamerákra vonatkozó jogszabály. Nálunk szabad, de a szomszédos Ausztriában már több ezer €-ra büntetnek a használatáért.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36165) duffbeer válasza Aryes (#36163) üzenetére


duffbeer
őstag

Ezekről órákat lehetne beszélni. Az én véleményem az EU-s töketlen igazságszolgáltatásról picit más. :) Nade ez nagyon offtopic, részemről nem is gögetném tovább.

(#36166) Aryes válasza duffbeer (#36165) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én meg nem értek hozzá, megegyeztünk. :R

(#36167) MaCS_70 válasza cigam (#36164) üzenetére


MaCS_70
félisten

A fedélzeti kamerák ügye kiválóan reprezentálja az EU-s döntéshozók fejetlen döntéshozatali gyakorlatát és annak megjelenését az egyes tagállamok gyakorlatában.

Lehet, hogy meglepő, de a 10-20e eurós büntetés még csak nem is a legbizarrabb jogkövetkezmény.

Egyszerűen az történik, hogy az egyes alapjogok sorrendje az EU-ban valahogy megkeveredett, és a kicsit túltoltan divatos információs önrendelkezési jog helyenként éppen valahogy megelőzi a tulajdonjoghoz, jogbiztonsághoz való jogot.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#36168) duffbeer válasza MaCS_70 (#36167) üzenetére


duffbeer
őstag

Nos, azért párszor el kellett olvasnom, hogy megértsem amit írtál... :D

(#36169) wassermann


wassermann
Topikgazda

A lényeg nálunk, hogy csak a tulajdonodhoz köthető területet szabad: ha a kerítésed, járdád, falad vonalát kamerázod csak, az még belefér. Kifelé közterületre nem nézhet!

(#36170) sonar válasza adabra (#36144) üzenetére


sonar
addikt

Esetleg próbáld meg fstab-ba még a _netdev opciót feladni.
Elvileg ez hivatott jelezni a kernelnek, hogy ez hálózati meghajtó és várja meg míg minden háló felépül.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36171) syler123


syler123
veterán

Raspberry pi4-nél mennyire legyek bátor ezek a kis passzív bordák leszedésénél? :D Eléggé nehezen jön le, ha lejön és nem szedem le a procit foglalatostól :D
Szeretném a nagy passzív bordát feltenni a pi4-re, de így nehézségekbe ütköztem. Mondjuk azt meg gondolom nem is nagyon kell utána leszedni, mert az ott tuti feltépi a foglalatot.

(#36172) syler123 válasza syler123 (#36171) üzenetére


syler123
veterán

Közben felapplikáltam, eddig nagyon jónak tűnik :D A hőfok eddig alacsonyabb, mint a gagyibb zárt ház +4cm venti. Ha így marad, akkor megérte, illetve ezzel kellett volna kezdeni... Feleslegesen ne pörögjön venti, ha a nagyobb borda ugyanazt hozza.

(#36173) adabra válasza sonar (#36170) üzenetére


adabra
senior tag

Ma tudtam kipróbálni a korábban duffbeer által ajánlott "wait for network" raspberry opciót. Működik.
Köszönöm mindkettőtöknek.

(#36174) petty88


petty88
csendes tag

Sziasztok!
PI4-et használok samba-val, pley szerverként és torrent szerverként, a torrenttel lenne problémám. Próbáltam transmissiont, de nagyon gyér volt a sebessége és nem tudtam rájönni az okra, váltottam deluge-ra, ami sokkal jobb, de nem vagyok teljesen elégedett vele.
A fórumban lévő ajánlások alapján gondoltam kipróbálom az rtorrent, rutorrent párost, de nem boldogulok a telepítéssel. Az alábbi leírással próbálkoztam:
[link]
Az unrar telepítés sem megy, de a 3. pontban leírt telepítéseket sem tudom megcsinálni:
E: Unable to locate package php7.0-cli
E: Couldn't find any package by glob 'php7.0-cli'
E: Couldn't find any package by regex 'php7.0-cli'
E: Unable to locate package php7.0-json
E: Couldn't find any package by glob 'php7.0-json'
E: Couldn't find any package by regex 'php7.0-json'
E: Package 'php7.0-curl' has no installation candidate
E: Unable to locate package php7.0-cgi
E: Couldn't find any package by glob 'php7.0-cgi'
E: Couldn't find any package by regex 'php7.0-cgi'
E: Unable to locate package php7.0-mbstring
E: Couldn't find any package by glob 'php7.0-mbstring'
E: Couldn't find any package by regex 'php7.0-mbstring'
E: Package 'unrar' has no installation candidate
E: Package 'libav-tools' has no installation candidate

Ez a leírás nem busterre van, emiatt lehet gond? Vagy a source.list nem megfelelő? Tudnátok esetleg egy másik telepítési leírást ajánlani, amivel el tudok indulni? (Eléggé kezdő vagyok ebben a témában, szóval alapvető hiányosságok is lehetnek)
Előre is köszönöm!

(#36175) duffbeer válasza petty88 (#36174) üzenetére


duffbeer
őstag

A problémáidra nem tudok sajnos gyógyírt, hasonlókkal szívtam én is. Most transmission van fent, mert valamiért a visszaosztás sokkal jobb így, de lefele 150Mbit a maximum gigás neten....
Ami még nagyon szimpatikus volt a qbittorrent. qbittorrent-nox a csomag. Volt, hogy 100MB/s volt a letöltés SSD-re Pi4-el!

(#36176) golya87 válasza petty88 (#36174) üzenetére


golya87
őstag

Linuxserver rutorrent docker image nem lehet megoldás? Nekem megy patent módon, eddig 25 MB/s a rekord vinyóra 500-as UPC-n faluban.

(#36177) Murdock1981


Murdock1981
tag

Üdv!

Raspbian Buster

sudo apt-get upgrade után a következőt kapom:

Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
vlc-bin : Függ ettől: libvlc-bin (= 3.0.8-0+deb10u1+rpt1) de csak 3.0.8-0+deb10u1+rpt7 telepíthető
vlc-plugin-skins2 : Függ ettől: vlc-plugin-qt (= 3.0.8-0+deb10u1+rpt7) de csak 3.0.8-0+deb10u1+rpt1 telepíthető
E: Törött csomagok

Hogyan tovább? Előre is köszönöm!

(#36178) duffbeer válasza Murdock1981 (#36177) üzenetére


duffbeer
őstag

apt install -f

Hátha segít. -get már nem kell az apt után.

(#36179) petty88 válasza golya87 (#36176) üzenetére


petty88
csendes tag

Ettől tudnál valami telepítési leírást linkelni? Ismeretlen ez.

(#36180) petty88 válasza golya87 (#36176) üzenetére


petty88
csendes tag

Köszi, ezt a qbittorrent NOX csomagot kipróbálom. Neked a feltöltés akadozott vele?

(#36182) duffbeer válasza petty88 (#36179) üzenetére


duffbeer
őstag

Ubuntus leírást használtam.
qbittorrentet használok windows-os gépen is.

Pi4-en ezzel kezdtem, hibátlanul működött, amíg 500Mbit-re volt korlátozva a sávszélesség. Ekkor viszont egy 2,5"-os HDD volt rákötve, amit fizikailag sem nem tudott írni/olvasni ennél gyorsabban. Ha kikapcsoltam a korlátozást, felszaladt a letöltés, majd visszazuhant nullához közel. Ezt az egy hibát tapasztaltam, de a HDD lassúságának tudom be, nem a szoftvernek. Persze tévedhetek... Amint SSD került a Pi mellé, új rendszert is kapott, és transmission került rá. Ki kellene próbálnom qBittorrentet SSD-vel is, de még nem volt rá alkalmam.

(#36183) duffbeer válasza golya87 (#36181) üzenetére


duffbeer
őstag

rtorrentet még nem próbáltam, itt az ideje. :)

(#36184) Latitude válasza petty88 (#36174) üzenetére


Latitude
tag

Neten meg kell nézni, de Buster alatt nem php7 van hanem 7.1 vagy 8, sajnos nem tudom. De a be linkelt leírás a többi csomag esetében is olyan verziót ír ami hibára fog futni. Szóval elég nagy szívás, sokat kell guglizni. Sajnos nekem a végére nem sikerült életre keltenem, így maradtam a Transmission-nél. De Fecogame, ha jól tudom feltudta telepíteni az rTorrentet Buster-re, így ő talán többet tud majd segíteni.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#36185) Fecogame válasza Latitude (#36184) üzenetére


Fecogame
veterán

Így van, ezeket a csomagokat kell felrakni:

apt -y install php php7.3-cli php7.3-json php7.3-curl php7.3-cgi php7.3-mbstring libapache2-mod-php libapache2-mod-scgi libapache2-mod-xsendfile apache2 libav-tools ffmpeg mediainfo curl screen sqlite3 git net-tools sox rtorrent libtorrent20 libxmlrpc-core-c3

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#36186) renziNNN


renziNNN
tag

Sziasztok!
Nem használtam még pi-t, azonban elgondolkodtam rajta, hogy autóba fejegység helyett, egy pi-t raknék érintőkijelzővel. Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata? Mennyire ajánlott-nem ajánlott ez az elképzelés? Valamint milyen os lenne a megfelelő, ha én csak spotify és waze-t szeretnék használni? Fontos, hogy ne laggoljon, mert a jelenlegi androidos fejegység már próbára teszi az idegeimet :D de gondolom a Pi 4 model B 4gb ram-al gond nélkül ki kéne, hogy szolgáljon.

Előre is köszönöm a segítségeteket.

(#36187) rosejbli válasza renziNNN (#36186) üzenetére


rosejbli
senior tag

neten rengeteg ilyen megoldás van, valaki asszem még egy működö android auto rendszert is fejlesztett rá, viszont az fizetős

(#36188) MaCS_70 válasza rosejbli (#36187) üzenetére


MaCS_70
félisten

És nagyon sok helyen (emlékeim szerint itt is) azzal beszélik le az érdeklődőket az autóba szerelt RPI-ről, hogy egy androidos tablettel minden szempontból jobban járnak...

Én egy raspberry-s kísérletet láttam eddig, de az kb. egy napi hekkelgetés/olvasgatás/anyázgatás után elhalt, és tablett helyette.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#36189) melan


melan
senior tag

Sziasztok! Évek óta használom a Kodit egy Pi2-n és minden okés (libreelec, Kodi 17.3) Csakis filmnézésre. Gondoltam ránézek, fejlődött e a rendszer mióta felraktam, és látom, hogy már van coreelec rendszer is, és biztosan újabb Kodi is.
A kérdésem, hogy érdemes e frissítenem újabb rendszerre, tud valamiben többet? NASról nézek filmeket, ami jól jönne az a 4k támogatás, vagy egy működő exoshark 😄
Köszönöm a válaszokat előre is!

(#36190) renziNNN válasza rosejbli (#36187) üzenetére


renziNNN
tag

Akkor úgy kérdezem, hogy pl. -10 és +40 fok között is megállja a helyét a pi és a hozzátartozó komponensek?
Igen az android autós megoldást közben megtaláltam, viszont szerintem egy stock android megfelelőbb lenne.

(#36191) syler123


syler123
veterán

Raspberry pi 4-nél melyik programot érdemes használni, hogy néha ellenőrizzem az usb-s lemezek állapotát? A hard disk sentinelből is van egy verzió, de az majd 2 éves, esetleg más? Grafikus felületem nincs, tehát valami terminálos megoldás érdekelne, ami naprakész, megbízható. Könnyen futtatható és kiírja hogy a health hány százalék stb...
Raspbian Buster Lite-ot futtatok.

[ Szerkesztve ]

(#36192) Fecogame válasza syler123 (#36191) üzenetére


Fecogame
veterán

HDSentinel teljesen jól kijelzi, attól függetlenül, hogy 2 éve frissült.

Smartctl-el is tudod még nézni a HDD állapotát.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#36193) rosejbli válasza renziNNN (#36190) üzenetére


rosejbli
senior tag

Rövidtávon semmi baja nem lesz tőle, de az biztos, hogy jelentősen csökken az alkatrészek élettartama ilyen körülmények között.
Úgy gondolom a pi-k normál körülmények között elég szép élettartammal büszkélkedhetnek, így ha rövidül is, valószínűleg tovább fogja bírni, mint ameddig az autót használod majd.
Ami viszont problémás lehet, az az sd kártya, mivel az autó azonnal elveszi az áramot a géptől leállításkor, így az sérülhet.

(#36194) cigam válasza syler123 (#36191) üzenetére


cigam
félisten

Miért gond az hogy mennyi idős? Az is simán megoldható, hogy az asztali gépen futó Windows-os verzió mutassa/figyelje az adatait.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36195) apezka válasza rosejbli (#36193) üzenetére


apezka
tag

Be kell iktatni egy külső aksit. Külső aksira kell dugni. És azt kell az autóról tölteni. Viszont ha valahogy szenzorral figyeled, hogy mikor lett leállítva a kocsi, hogy szabályosan leáljon a Pi, akkor azt is kell figyelni, hogy mikor indító be a kocsit, hogy megszakadjon egy pillanatra a pi és a külső aksi közötti vezeték, hogy újra elindul jön a Pi.

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#36196) cigam


cigam
félisten

Ez miben tud többet mint egy mezei rádió(pláne amelyik tud android/iOS tükrözést)?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36197) syler123 válasza Fecogame (#36192) üzenetére


syler123
veterán

Igazad van, maradok annál :)

cigam: :R
Olvasva a leírásodat, egy érdekes dologra lettem figyelmes. Független az előző kérdéstől.

Free parancs:

total used free shared buff/cache available
Mem: 3999784 133124 232036 4772 3634624 3708924
Swap: 102396 41984 60412

Miért használ swap-ot a rendszer 4gb rammal? Ezt át fogom tenni akkor külső merevlemezre.

A mérete úgy néz ki nem változik, tehát többször futtatva a free parancsot, semmi sem változik, csak a használt ram, a használt (used) swap változatlan, így gondolom maradhat a kártyán, úgysincs írogatva.

[ Szerkesztve ]

(#36198) Savageboy válasza syler123 (#36197) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Lehet az alapértelmezett swappinessnek van hozzá köze: [link]

(#36199) syler123 válasza Savageboy (#36198) üzenetére


syler123
veterán

Köszi!

Hogy mik vannak, te jó ég :D Swappiness...

Az alapértelmezett 60-on van. Nem kavarhat be nagyon, ha átállítom?

Az a baj szerintem, hogy bufferelve (3,6gb) van a ram és a swap szerintem a free értékét figyeli, ami nem sok a bufferelés miatt, pedig a ramhasználat sem sok.

[ Szerkesztve ]

(#36200) rosejbli válasza cigam (#36196) üzenetére


rosejbli
senior tag

Hogy el lehet vele foglalatoskodni jó pár órát 😁

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.