Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68601) Lauda válasza Dzsekó (#68599) üzenetére


Lauda
félisten

Mire gondolsz adok-kapok alatt, ami nem a topikba tartozik?

(#68602) Lauda válasza tothjani81 (#68600) üzenetére


Lauda
félisten

Szia!

Valamelyik kis fordulatú cmr hdd-ből választanék. A wd red plus, purple, Seagate ironwolf, skyhawk.

(#68603) 1nsan1ty


1nsan1ty
tag

Sziasztok!

Kb. 3. hónapja használok egy WD40PURZ merevlemezt, többnyire csak adattárolásra. Kíváncsiságból ránéztem hdd sentinellel, hogy mit mutatnak a S.M.A.R.T adatok. Összehasonlítva egy több éves hdd-mmel, vagy a külső hdd-vel sokkal kiugróbb értékeket mutat. Mellékelek egy képet.

Elképzelhető, hogy én látom rosszul, de ezért gondoltam, hogy megkérdezem. Nem tudom lehet-e ennek köze hozzá, de általánosságban elmondható, hogy motorhangja szinte nincs a hdd-nek, egyedül írás/olvasás esetén indul el a jellegzetes pattogatott kukorica készítés hang, ami már elég hangos. (CM TD500 mesh házban van).

Köszi a segítséget.

(#68604) tibaimp válasza 1nsan1ty (#68603) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Szerintem nincs ezzel baj, látszik, hogy a Purple nem parkol! A kondíció/teljesítmény milyen, remélem 100/100! Az a lényeg!
Az írás hang minden HDD-nél hallatszik, viszont ez a Purple a csendesebb HDD-k közé tartozik, bár más sokszor írtuk itt, a hangosság igen csak szubjektív.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68605) Yodamest


Yodamest
addikt

Sziasztok,

Seagathe Ironwolf HDD-m van és a napokban vettem észre, hogy időnként kattog. Egyébként minden teszt hibátlannak írja, nem érzek problémát a működésében, viszont pl. torrent feltöltéseknél elég sűrűn csinálja, olyasmi hang, mintha egy ventilátorlapáthoz hozzáérne egy kábel és az "pofozgatná". Ez mennyire elfogadható/normális? érdemes lenne emiatt gariztatni vagy mindegyik csinálja ezt?

(#68606) tothjani81 válasza Lauda (#68602) üzenetére


tothjani81
senior tag

Köszi.

Ha tudsz segíts, ha tudok segítek de amihez nem értek nem szólok

(#68607) tibaimp válasza Yodamest (#68605) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Nekem is van egy Ironwolf-on, nekem nem csinál ilyet! Lehet, hogy ott nálad előbb-utóbb gondok lesznek. Azt nem tudom, hogy kattogó hang miatt lehet-e gariztatni.

szerk: nem lehet, hogy a seek hangot hallod "kattogónak"? Mert akkor az nem gond. Fedd fel, és töltsd fel ide a hang linkjét, hátha okosabbak leszünk. ;)

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68608) Yodamest válasza tibaimp (#68607) üzenetére


Yodamest
addikt

Hát hogy seek hang vagy nem azt fene se tudja :) de reprodukálni nemigen fogom tudni, mert direkt terhelésre pl. másolok vagy teszt megy rajta akkor nem jön elő. Ma még nem is hallottam egyáltalán a kattogást.

Én hdd laikusként arra tudnék gondolni, hogy egy bizonyos taskhoz valahogy 2 szektor vagy tányér között kell dolgoznia, mert valahogy úgy van rádarabolódva az állomány pl. egy nagy méretű 4K film és amikor azt olvassa akkor így ugrál a fej ide-oda és ezt hallom. Valami ilyesmi nem történhet? :U

(#68609) ricsip válasza Yodamest (#68608) üzenetére


ricsip
addikt

Nem lehet hogy a háttérben futó smart ellenőrzéskor seekel így?

-

(#68610) Yodamest válasza ricsip (#68609) üzenetére


Yodamest
addikt

ezt hogy érted? én nem futtattam semmi ilyesmit, vagy magától gondolod csinált valami időszakos ellenőrzést és az okozhatta?

(#68611) ricsip válasza Yodamest (#68610) üzenetére


ricsip
addikt

Ha a smart offline data cillection "on" azaz bekapcsolt, akkor tétlen idejében felületellenőrzést csinál a lemezen. Ennek nincs kívülről látható jele (nem villog a hdd led, nem mutatja a windows taskmanager stb.), legfeljebb a hangjából lehet rá következtetni. Valamint ha jön bármilyen valódi adatkérés, akkor félbejagyja a tesztet, de megjegyzi hol járt. Pár mádodperc pihenés után pedig folytatja ott ahol félbehagyta.

-

(#68612) Yodamest válasza ricsip (#68611) üzenetére


Yodamest
addikt

Fú köszi ezt nem tudtam, hogy ilyen van, én ahogy megvettem úgy használtam semmit nem állítottam rajta. Lehet ez volt akkor, mert tegnap már nem hallottam azt a hangot.

(#68613) ricsip válasza Yodamest (#68612) üzenetére


ricsip
addikt

smart ellenörző programok le tudják kérdezni ezeket, pl. a smartmontools nevezetű. Illetve indítani/megszakítani is tudja.

-

(#68614) Narakh


Narakh
senior tag

Sziasztok!

SSD mellé, elsősorban torrentezésre, filmek tárolására (és onnan lejátszására) vennék 2 TB-os vinyót, lehetőleg nem túl drágán. A HDWD120UZSVA cikkszámú P300-as például jó választás lehet?

"This was I, a sparrow. I did my best; farewell."

(#68615) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Szerintetek 3 WD purple HDD és egy Samsung SSD egy NAS-ban téli fűtetlen házban jó helyen lenne?

(#68616) Lauda válasza Narakh (#68614) üzenetére


Lauda
félisten

Szia! Igen!

(#68617) isti732712


isti732712
aktív tag

Sziasztok!

Csak torrentezésre, egy ilyen HDD megfelelő lenne? [link]

Köszönöm

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#68618) Lauda válasza isti732712 (#68617) üzenetére


Lauda
félisten

Szia! Inkább WD10EZEX. :K

(#68619) isti732712 válasza Lauda (#68618) üzenetére


isti732712
aktív tag

Köszi :R

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#68620) Lauda válasza isti732712 (#68619) üzenetére


Lauda
félisten

Nincs mit!

(#68621) 1nsan1ty válasza tibaimp (#68604) üzenetére


1nsan1ty
tag

Köszi szépen! Amit észrevettem, hogy ez a lemez baromi gyorsan válik fragmented-é. Utánaolvasva azt találtam, hogy nem is ajánlott töredezettségmentesíteni. Mennyire igaz ez?

(#68622) tibaimp válasza 1nsan1ty (#68621) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Nincs mit.
Én nem szoktam egyáltalán töredezettségmentesíteni, a fregmentációért meg szerintem a Win fasza 1000 éves NTFS fájlrendszere a felelős, nem a HDD típusa!

Az a fontos inkább, legalábbis szerintem, ÉN így csinálom, hogy direkt túlméretezem a HDD-im tárkapacitását pár 10%-al, így talán nem lassul be annyira a file művelet, mintha teleírnám, így nem kell töredezettségmentesíteni (még egyszer nem írom le :) )
De, mint írtam, én csinálom így, más máshogy.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68623) tibaimp válasza Tarokk79 (#68615) üzenetére


tibaimp
nagyúr

A WD Purple adatlapja szerint: [link] az Operating Temperature °C-ban 0-65 ig terjed, vagyis üzemeltetni ezen a hőfok tartományon lehet.
Nem tudom, hogy a Te fűtetlen házadban meddig megy le a hőfok, de gondolom a vizet is elzárod, mert az is elfagyhat.
Én nem tenném oda, az adatlap szerint sem ajánlott!

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68624) Lauda válasza tibaimp (#68622) üzenetére


Lauda
félisten

Én már nagyon rég nem foglalkoztam ilyesmivel, annó úgy szoktam, hogy kimásoltam a vinyóról a dolgokat, leformáztam, majd visszamásoltam, így tökéletesen töredezettségmentes lett.

(#68625) tibaimp válasza Lauda (#68624) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ott a pont! :K

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68626) Yeffy válasza tibaimp (#68622) üzenetére


Yeffy
veterán

töredezettségmentesíteni (még egyszer nem írom le :) )
:DD

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#68627) firstman3333


firstman3333
tag

Sziasztok! Csupán egy kérdésem lenne, illetve egy témával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Adattárolásra kerestem, illetve keresek hdd-t. Tudom, hogy ezt a kérdést rendelés előtt kellett volna feltennem, de talán még így sem késő.
Szóval a lényeg, hogy adattárolásra keresek hdd-t. A lényeg nálam csupán a megbízhatóság, a hang, illetve a sebesség másodlagos szempontok. Tudtommal a WD purple pont megfelel ezeknek az elvárásoknak. Azzal is tisztában vagyok, hogy ez a típust nem pont asztali gépekbe szánták, de nyugtassatok meg, hogy nem választottam rosszul. :R

(#68628) Lauda válasza firstman3333 (#68627) üzenetére


Lauda
félisten

Szia! Jó választás, ne aggódj!

(#68629) firstman3333 válasza Lauda (#68628) üzenetére


firstman3333
tag

Igazán köszönöm! :C :R

(#68630) Narakh válasza Lauda (#68616) üzenetére


Narakh
senior tag

Köszi! Ilyen felhasználásra egy alacsonyabb fordulatszámú darabbal (mondjuk WD Red Plusszal) esetleg tudnék spórolni a zajon, vagy érdemesebb 7200 rpm-nél maradnom?

"This was I, a sparrow. I did my best; farewell."

(#68631) larryhughes


larryhughes
csendes tag

Üdvözletem!
Egy egy fiókos Synology DS118 NAS vásárlás előtt állok. Érdeklődnék, hogy milyen típusú merevlemezt vegyek bele? 4 TB-osat szeretnék, az eszközt pedig kizárólag csak torrentezésre használnám (tehát mentésre szánt adatokat nem tárolnék rajta). Ekkor is WD Red-ben gondolkozzak? RPM?
Köszönöm előre is!

(#68632) tibaimp válasza larryhughes (#68631) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ezek közül tudsz bele választani, ez a HDD kompatibilitási listája a NAS oldalán: [link]
A WD Red nem ajánlott, mert SMR-es, RED PLUS helyette inkább. A 4TB-s is támogatott a link szerint.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68633) Lauda válasza Narakh (#68630) üzenetére


Lauda
félisten

Nincs mit! A kisebb fordulatú vinyók jóval csendesebbek és kevsébé melegszenek.

(#68634) Jarod1 válasza larryhughes (#68631) üzenetére


Jarod1
addikt

wd t ajánlom én is, ma találtam meg a 1.6 GB Wd működő winyómat.. ;] Wd xerintem mostanság elég megbízható..

(#68635) Narakh válasza Lauda (#68633) üzenetére


Narakh
senior tag

Tök laikus kérdés, de torrentezés vagy HD filmek lejátszása szempontjából lehet esetleg problémás az alacsonyabb fordulatszám?

"This was I, a sparrow. I did my best; farewell."

(#68636) tibaimp válasza Narakh (#68635) üzenetére


tibaimp
nagyúr

A HD filmeknél nem, sőt a 4k sem téma. Ezek az új HDD-k simán olvasnak 160-250MB/sec körül, ami bőven elég.
A torrent is megy, de csak kevés ~100 torrent-el. Több 100 torrent futtatása esetén már maga a HDD, mint technológia kevés. Ilyenkor kell az SSD. És igen, az új SSD-k már bírják a torrentet is.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68637) larryhughes válasza tibaimp (#68632) üzenetére


larryhughes
csendes tag

Köszi!
Még egy kérdést, ha szabad: a 4TB-os WD Red Plus (WD40EFZX) és Pro (WD4003FFBX) között csak a fordulatszám a releváns különbség (az ár mellett persze)?

(#68638) bolic válasza larryhughes (#68637) üzenetére


bolic
őstag

Igen, a WD Red PRO nem parkolgat és 7200 RPM. :) Azonban a 256 MB cache nagyon üt torrentezés során, szépen viszi 116 MB/s-sen folyamatosan! :Y :R :K

[ Szerkesztve ]

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#68639) tibaimp válasza larryhughes (#68637) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Nem!
A Pro 5 év garos, illetve, 300TB/év a terhelhetősége, míg a Plus csak 180TB/év és 3 év gar. Az Enterprise szintű HDD-k esetében ez a szám ~550TB/év, szóval a Pro "félig Enterprise" szintű HDD, míg a Plus "sima" mezei otthoni felhasználásra szánt.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68640) Narakh válasza tibaimp (#68636) üzenetére


Narakh
senior tag

Egyébként baromi hülye kérdéseket teszek fel, mert jelenleg egy 5400 rpm 2,5" külső vinyóról, USB 2.0-n keresztül csinálom ugyanazt...

[ Szerkesztve ]

"This was I, a sparrow. I did my best; farewell."

(#68641) tibaimp válasza Narakh (#68640) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Az pedig nem túl gyors :K . Az USB 2.0 ~30MB/sec az a fenti sebességhez képest óvodás tempó.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#68642) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

A Toshi P300-asl is vigyázni kell már, van CMR-es és már SMR-es is belőle (vagy csak én nem tudtam, de most tűnt fel). Ahogy nézem ez az új címkés az SMR-es, de a típusszámra mindig érdemes ránézni az oldalon. Ja és az SMR-esek csak 5400RPM-esket ráadásul, ebből az adatból biztosan lehet tudni, hogy SMR-es.

[ Szerkesztve ]

(#68643) Lauda válasza SunMount3r (#68642) üzenetére


Lauda
félisten

CMR (500 GB- 3 TB):
HDWD130EZSTA, HDWD130UZSVA,
HDWD120EZSTA, HDWD120UZSVA,
HDWD110EZSTA, HDWD110UZSVA
HDWD105UZSVA,
SMR (2 TB-6 TB):
HDWD260UZSVA, HDWD240UZSVA,
HDWD220UZSVA,
HDWD260EZSTA, HDWD240EZSTA,
HDWD220EZSTA [link]

[ Szerkesztve ]

(#68644) robyg


robyg
senior tag

Üdv Skacok

Kérdés mennyire ajánlott SSD adattárolásra?

Filmek,zenék,képek lennének rajta.

(#68645) King Unique válasza robyg (#68644) üzenetére


King Unique
titán

Ezt miért nem a Flash SSD topikban kérdezted, nem világos mégis miféle logika mentén jött ki az, hogy a merevlemezekkel foglalkozó topikban kellene... :F :B

Egyébként alapvető adattárolási célra nyilván az SSD is alkalmas lehet, de konzumer fizikai tárolóeszköz szinten hosszú idejű adattárolásra elsődlegesen inkább HDD való, az utóbbi áramtalanított állapotban tovább megtarthatja az adatokat mint egy SSD, valamint egy CMR HDD-nél fájltörlés után még visszaállítható a fájl ellenben TRIM és Dataset Management deallocate parancsot támogató SSD-nél már nem, stb. Másrészt viszont továbbra is az a lényeg fontos adatok tárolásánál, hogy eleve több helyre legyenek mentve, azaz ne kizárólag 1 db HDD/SSD meghajtóra, hanem eleve több meghajtóra. Ha annyira nem fontosak és könnyen pótolhatók azok a "Filmek,zenék,képek", akkor viszont kevésbé téma ez és bőven megfelelhet az SSD is a célra, meg ha belefér az anyagi keretbe, + ha fontos a minél nagyobb olvasási/írási sebesség és a minél kisebb elérési idő.

[ Szerkesztve ]

(#68646) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Sziasztok,

szimplán adattárolásra melyik a megfelelőbb? Közel egy árban mennek most:
Western Digital Blue 3.5 4TB 5400rpm 64MB SATA3 (WD40EZAZ)
Western Digital RED NAS 3.5 4TB 5400rpm 256MB SATA3 (WD40EFAX)

2db Blue-t már használok egy ideje (igaz az EZRZ), azzal nincs problémám. A RED mivel tud többet? Ugye ez is parkolgatja a fejet? Hangban van eltérés?
Nem NAS-ban, csak sima gépben használnám adattárolásra, amire néhanapján írok vagy olvasok, nem kell 24/7 futnia.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#68647) Lauda válasza tonyrulez (#68646) üzenetére


Lauda
félisten

Szia!

Amiket írtál én kihagynám.

CMR rögzítésű vinyót érdemes venni, wd red plus/pro, purple az öszes cmr. Seagate ironwolf/pro, skyhawk az összes cmr. Én ezekből választanék.

[ Szerkesztve ]

(#68648) tonyrulez válasza Lauda (#68647) üzenetére


tonyrulez
őstag

Van akkora különbség SMR és CMR között adattárolás szempontjából? Nagy fájlokat tárolnék rajta (min 500MB de inkább 1GB a legkisebb méret), szekvenciális írásban tudtommal nincs akkora különbség, olvasásban meg pláne.

De ahogy nézem a Blue EZRZ még kapható pár helyen, ami nem SMR.

4 8 15 16 23 42

(#68649) Lauda válasza tonyrulez (#68648) üzenetére


Lauda
félisten

Nézőpont kérdése. [link]

Arra csak két év a gyári garancia. Ajánlottam adattárolásra vinyókat, amikkel jó a tapasztalat, 3 év garisak és cmr rögzítésűek, de ha mindenképpen blue-t akarsz venni, az nyilván a te döntésed.

(#68650) tonyrulez válasza Lauda (#68649) üzenetére


tonyrulez
őstag

Maradok akkor CMR mellett. Végignéztem mind. :)
Red Pro és Ironwolf Pro kiesik a magas ára miatt, úgysem NAS-ba kell csak PC-be adattárolásra.
WD Purple és Seagate Skyhawk DVR-ekhez van kitalálva, 24/7/365 folyamatos videofelvételre. Adattárolásra is használható ettől függetlenül?
WD RED Plus ami a leginkább megfelelőnek tűnik.

4 8 15 16 23 42

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.