Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10401) sonar


sonar
addikt

Akit esetleg érdekel, hogyan kell xrdp servert belőni Mate alatt, azoknak hagyom itt ezt.
Mint 18-nál a tárolókban csak a 0.6.xxx verziós xrdp van, de a legutolsó releaselt verzió 0.9x.
Sajnos a gyári repókban lévő xrdp nálam nem igazán akart Mate felülettel összebarátkozni. (csak xfce-vel ment) Viszont rátaláltam a lenti ppa-ra és abból települ majdnem a legfrissebb és ezután már gond nélkül megy az RDP.
sudo add-apt-repository ppa:hermlnx/xrdp
sudo apt-get update
sudo apt-get install xrdp

$ echo "mate-session" > ~/.xsession

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10402) VikMorroHun


VikMorroHun
senior tag

Már 1 hete küzdök a Linux Mint telepítésével. Arra már rájöttem, hogyan vegyem rá, NE törölje le a Live USB-t közben, viszont a nouevou driver+GTX 10.. sorozat miatti kernel hiba kifogott rajtam. Letöltöttem egy Nvidia drivert .run kiterjesztéssel, amit egy működő rendszerbe nyilván be tudnék rakni a megfelelő sudo paranccsal, de még nincs ilyen a gépemen. Bele lehet ezt rakni valahogy a Live USB telepítőbe? 18.3-at szeretnék használni.

Nem lehet körökre osztott módba váltani, mert a karakter halott.

(#10403) ubyegon2 válasza VikMorroHun (#10402) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gép adatai, milyen szoftver és hardverkörnyezetbe telepíted?

Telepítettél/használtál már Linuxot? Milyen leírás(ok), módszer az, ahogyan telepíteni próbálod?

NE törölje le a Live USB-t közben - ilyet nekem még soha nem akart csinálni a telepítő, emiatt kérdezem az előbbit!

Letöltöttem egy Nvidia drivert .run kiterjesztéssel, amit egy működő rendszerbe nyilván be tudnék rakni a megfelelő sudo paranccsal, de még nincs ilyen a gépemen.

Ezt nem alkalmazzuk, vannak a tárolóban és külön felvehető tárolós zárt driverek, ha a nyílt nem lenne megfelelő valami miatt. Ha ez a telepítés során kiderül, fekete képernyő fogad, akkor a nomodeset opcióval kell indítani és utána majd az elindult rendszerben telepíteni a szükséges drivereket. [link]

Az első linket használhatod install segédként is!

(#10404) VikMorroHun válasza ubyegon2 (#10403) üzenetére


VikMorroHun
senior tag

Core i-7 7700K, Nvidia GTX 1070Ti, Windows 10 mellé kellene dual boot megoldással. Régebben is használtam már így, csak karácsony előtt egy Windows frissítés kinyírta a rendszert, azóta próbálkozom a helyreállítással, több-kevesebb sikerrel. :)
A nomodeset kapcsolót ki fogom próbálni, ha hazaértem.

Nem lehet körökre osztott módba váltani, mert a karakter halott.

(#10405) ubyegon2 válasza VikMorroHun (#10404) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, akkor Win mellé kéne, annál vannak buktatók bőven, nekem ez ismeretlen terület, de fórumtárs írása hasznos lehet neked is!

Ha még nem ismernéd:
Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Ha elakadsz továbbra is, jelentkezz! ;)

(#10406) VikMorroHun válasza ubyegon2 (#10403) üzenetére


VikMorroHun
senior tag

Az általad hivatkozott útmutató alapján próbáltam, csak nem olvastam végig. Tegnap esti kísérletek eredménye: kompatibilis módban elindul a Live USB, és jól működik. Nomodeset kapcsolóval elindul, de nem működik elég jól, mert újraindításkor kiír pár dolgot (OK, ez meg az), aztán egyszerűen kifagy. Menni fog ez, csak még nem volt időm élesben telepíteni. Köszi a segítséget.

Nem lehet körökre osztott módba váltani, mert a karakter halott.

(#10407) Cucuska2 válasza ubyegon2 (#10405) üzenetére


Cucuska2
őstag

Én egyszerűen feltelepítettem a Vandózt, utána a Mint 19-et egyedi telepítéssel, külön GPT partícióval (ez meglátta a windowst), utána az UEFI-ben beállítottam, hogy a Mint GPT-re bootoljon be, és ott van a Windows lehetőség, amit kiválasztva újrakezdi a bootot, kábé plusz 5 másodpercet jelentett.
Teljesen meg voltam lepve, hogy semmi guide nem kellett hozzá, minden flottul működött.
Utána 3 napot töltöttem a touchpad+wifi+váltható grafika trióval. Utána kettőt a CUDA+CUDNN telepítéssel.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#10408) csixy


csixy
addikt

Feltennék pár durva képet, mert nem szeretek sokat beszélni. Egy frissen telepített UEFI Grubos Linux Mint Cinnamon Tessát ,amit két másik systemd bootos Antergos ( plasma és cinnamon) mellé egy harmadik partícióba telepítettem egy USB-s vinyóra, a főgépre telepített LMintből kissé megerőszakoltam és elindult systemd boottal !!!! Nagyon örülök neki , de az lenne a kérdésem , hogy mi fog majd történni , amikor kernelt fog frissíteni ???? Leirtsam-e róla a grubot és hogyan? ;] :P :C


Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10409) Rimuru válasza csixy (#10408) üzenetére


Rimuru
veterán

systemd boot-tal regen foglalkoztam, a kerdes: tud mar config generalast? (grub-mkconfig szeru) ha igen akkor csomagkezelo post scriptek koze rakd be amikor kernel telepites tortenik, ha nem akkor pluszban kell scriptet irni ra, vagy mindig kezzel fel kell venned. (arch alatt azert nem problema a kernel frissites mert mindig ugyanazon a path-on van, felulirja az elozo kernelt)

Vigyázat, csalok!

(#10410) csixy válasza Rimuru (#10409) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm értem! Végülis elindulni el fog utána is szerintem, mert a régi kernel be van másolva az EFI partíció gyökerébe, meg a régi initrd. Arról elindul, aztán majd meglátom.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10411) csixy válasza Rimuru (#10409) üzenetére


csixy
addikt

Megfrissítette magát. A grubot nem vakartam ki belőle. Az entries mappában a megfelelő akarmi.conf fájlban átírtam az initrd és a vmlinuz neveit és már az új kernel (4.15.0-43-generic) bootol. Bootolás közben kiír egy csomó hibát,de ez egyenlőre nem érint meg engem annyira.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10412) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Sziasztok!

Teljesen új telepített Linux Mint-hez szeretnék kapcsolódni.
Mindkét gép kábelen kapcsolódik ugyan azon a routerhez. Hálon belül máshoz tudok csatlakozni!

Mi lehet a baj

(#10413) SwissAirplan válasza SwissAirplan (#10412) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

ŐŐŐŐ OpenSSH hiány... Mea Culpa :W

(#10414) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Igaz felraktam az okos otthonos topicba is... de rájöttem hogy ez inkább linuxos kérdés mint smart home-os

Linux mintre probalom feltelepíteni a Node-red ez.
A mosquitto miután az openssh-t felraktam felment szépen. Leteszteltem... működik!

Node-red hez a Nodejs "elvileg"felmegy. ellenőrizve a verziószámot megtalálja 11. valahányat ír.
Utánna npm az is felmegy verziószamot ellenőrizve megtalálja 6. valahány..

Utána node-red települ, de már telepítés közbe kidob error meg warning sorokat, meg vagy 60 soron keresztül hogy nem települ mert "ez függ ettől"
Telepítés befejezve inditanám, semmi!

3 leírást is végigcsináltam ... de nem megy.

Van valami buktatója? vagy ???

(#10415) lev258 válasza SwissAirplan (#10414) üzenetére


lev258
veterán

Konkrét hibaüzenetek nélkül nehéz lesz. Ezt találtam.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10416) SwissAirplan válasza lev258 (#10415) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Lépésről lépésre végigcsináltam...

Nem telepített uj dolgot. megtalálja a régieket
ott van a két verziószám! és a "hibaüzenet", de az sem az tulajdon képpen

(#10417) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Ha valaki bevállalja szívesen adok TeamieWiever kódot :C ...
mert én már a fejbelövés határán állok....

[ Szerkesztve ]

(#10418) lev258 válasza SwissAirplan (#10416) üzenetére


lev258
veterán

Nem értek hozzá, de nem lehet, hogy mindent a /home-odba tett, nem rendszerszinten történt a dolog? Nézd meg, az említett helyen van-e futtatható állományod, onnan tudsz-e indítani programot.
Kapsz egy másik linket, más a vége.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10419) SwissAirplan válasza lev258 (#10418) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Az hagyján hogy a home-ba nincs semmi... de node mappát sem talál.

Ezt a linket ismerem.. tegnap megpróbáltam 2 szer.. de nem megy

Lehet hogy ujrahuzom a mint-et.. mert már elég sok hülyeséget pakoltam bele tegnap este óta!

KB amit találtam azt mindent kipróbáltam.

(#10420) lev258 válasza SwissAirplan (#10419) üzenetére


lev258
veterán

Ott keresd, ahová a Terminálod mutat (több sorban is jelzi).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10421) SwissAirplan válasza lev258 (#10420) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Jelentem megnéztem ott is! de nem enged futtatni onnan se... meg a másik két Node-red mappábol se.. mert volt egy a home-ba is a harmadikra már nem emlékszem!

Úgyhogy most fut a gyalu.

Aztán kezdem elölről a próbálkozást! elsőnek megcsinálom a mi a Node-red weboldalán van! mégis csak az övéké a program... :DD

(#10422) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Valamit már én kavarhattam túl..

Legyalultam a Mintet, és simán ahogy a Node-red oldalán fent van simán úgy azzal a 3 paranccsal minden feltelepült és fut! :W

(#10423) SwissAirplan válasza SwissAirplan (#10422) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

SwissAirplan
(kvázi-tag)
Megvan a szenvedésem oka... de a miértje még nincsen!
Tegnap óta szenvedtem nem bírtam feltenni a Node-red-et!
Mosquitto felment szépen de a Node nem akart! Ma megelégeltem... újratelepítettem a Mint-et.

Telepítem a Node-t simán felmegy... Belépek böngészőből.. minden működik!

Ölömbodottág :C Na akkor gyerünk tovább.

Telepítem a Mosquitto-t, elsőre felmegy, letesztelem két PUTTY ablakkal minden szuper na gondoltam akkor gyakorolgassuk azt az MQTT dolgot a Node-ba, a böngészőbe aktív volt még az ablak, gondoltam lefrissítem.

Nem megy :Y A webhely nem elérhető :Y

A Node-red et az eredeti gyári leírás alapján telepítettem
a Mosquitto-t pedig [ez alapján a leírás alapján]

Lehet hogy a mosquitto kiütötte a Node-t?
"node-red" paranccsal újraindítottam a Node-t most fut mind a kettő... de ez vajon így is marad?

(#10424) sonar válasza SwissAirplan (#10423) üzenetére


sonar
addikt

Szánjál kérlek pár percet a gondolkodásra meg a megfogalmazásra, a problémád korrekt leírására, különben csak digitális hulladékot gyártasz.
Ez nem az irodalom óra, hogy a mit "gondót a köttő"-t játszunk (jelen esetben költő helyett a fórumozó)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10425) SwissAirplan válasza sonar (#10424) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Próbáltam összeszedetten fogalmazni, lehet hogy nem sikerült, ez betudható annak is hogy már szét robban a fejem!

4 napja csak a tutoriálokat nézem meg a leírásokat olvasom, és valami felett biztos elsiklok és én vagyok a hülye! De egyszerűen nem tudom ezt a Domoticz ot feltelepíteni!

Az sem lehet hogy a gépet kavarom el, mert a biztonság kedvéért minden egyes vakvágány után újratelepítem a Mint-et....
Próbáltam a gyári DomoticzWiki leírás alapján odáig eljutok hogy githubról leszedje e a kódot , de amikor beírom neki hogy cd dev-domoticz akkor kiírja hogy bash: cd: dev-domoticz: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár

Probáltam másik leírást de ott se megy!

Valamit tuti én rontok el vagy nézek el vagy valami hiányzik... de sajnos nem ismerem a linuxo!

Lassan ott tartok hogy feladok egy hirdetést hogy

" TeamViewer-en valaki segítsen feltelepíteni meg elmagyarázni hogy mi miért nem ment Fizetés megegyezés szerint! :DD :O

(#10426) growler válasza SwissAirplan (#10425) üzenetére


growler
őstag

Kérdés az, hogy melyik személyes könyvtáradba töltötted le ezt a
"dev-domoticz" nevű fájlt.
Tételezzük fel, hogy a "Letöltések" könyvtárba.
cd ~/Letöltések
enter
ls
enter
Ha ekkor kiírja : dev-domoticz (meg ha vannak más fájlok a Letöltések könyvtárban,
azokat is) - akkor jó helyen jársz ! - Kiadhatod a telepítésre vonatkozó parancsot.

Egyébként pedig sokkal egyszerűbb és gyorsabb egy rendszert mentésből
visszaállítani, mint újratelepíteni ! [link]

[ Szerkesztve ]

(#10427) lev258 válasza SwissAirplan (#10425) üzenetére


lev258
veterán

Úgy érzem, leginkább azért szenvedsz, mert mindenfélét meg akarsz csinálni úgy, hogy nem tudod, mit csinálsz. Meg kellene állni egy kicsit és átgondolni a dolgokat. Nemcsak a parancsokat, hanem a látásmódodat, hozzáállásodat is.
growler: Megnéztem és letöltöttem a tömörített állományt. Nincs is dev-... mappa. Van viszont sok más.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10428) sonar válasza SwissAirplan (#10425) üzenetére


sonar
addikt

Nézd, igazából számomra sose derült ki igazán, hogy mi a gond (LOG, error message..) és az sem, hogy melyik tutoriált akartad végigcsinálni.

De most már mond el, hogy mit szeretnél, ha lesz időm holnap megnézem egy virtual gépen :)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10429) Frawly válasza SwissAirplan (#10425) üzenetére


Frawly
veterán

Rosszul állsz hozzá. Próbálsz kétségbeesetten mindenfélét, de nem tudod igazából mit akarsz. Most tegyünk félre mindenféle TeamViewert domoticz-franctudjamicsodát, Node-bullshitet. Pontosan mit is akarsz a géptől? Távoli asztalt akarsz windowsos gép felé? Vagy routert akarsz állítgatni? Vagy mit?

Ezt kéne előbb tisztába tenni, és a későbbiekben akkor ehhez a célhoz segítünk natív linuxos eszközt választani, amit könnyű telepíteni és működik is, és nem kell bonyolult leírásokkal fetrengeni napokon át.

Ha pl. csak SSH kapcsolatot akarsz, hogy terminálban kapcsolódj, ahhoz csak elég, ha a telepíted az OpenSSH-t, amit meg is tettél, és a másik gépről belépsz terminálon keresztül ssh IP:port paranncsal. Nem kell semmilyen Node-izé, meg Putty.

[ Szerkesztve ]

(#10430) SwissAirplan válasza Frawly (#10429) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Szeretnék egy smarthome servert!

Eddig ThinkSpeak en tároltam a különböző szenzorokból bejövő adatokat, de szeretném házon belül tartani hogy net nélkül is menjen.

Ehhez van egy használaton kívüli hp i5 miniPC-m

Nagynak sokan használják a Domoticz nevű programot nekem is megtetszett. szerver programnak Mosquitto MQTT szervert és plussz egy két művelethez Node-Red-et.

Ezek mind megtalálhatóak Windows-ra Linux-ra és RPI-re.

Málnát nem szeretnék külön ezért venni, a win nm a legjobb ha hetente 3-4 alkalommal leáll 4 órára a frissítések miatt igy gondoltam a Linuxra ( Nas-om is fut rajta meg egy streamrögzítőm távoli eléréssel)

Tehát amit szeretnék, erre a Mini PC-re feltenni a:

- Linux Mintet ( vagy akármit) ( ez rendben van ezzel nincs gond)
- Rátelepíteni az MQTT szervert ( az sikerül)
- Rrátelepíteni a Node-red-et ( az is sikerül) és
- Rátelepíteni a Domoticzot hogy az esp-ktől és más szenzoroktól meg kapcsolóktól kapott információt meg tudjam jeleníteni Na ez az ami nem akar sehogy sem sikerülni!

És igen :U Kicsit kétségbe esetten próbálkozom mert mindenhol olyan egyszerű a leírás.

Nem hogy bonyolult... kb 3 perc a telepítés curl -L https://install.domoticz.com | sudo bash paranccsal még ennyi sincs, de nekem erre meg kifagyott!

Tuti hogy valami banális dolgon csúszok el... de nem tudom hogy hol!

[ Szerkesztve ]

(#10431) SwissAirplan válasza growler (#10426) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Ez a link és ez a link és leírás alapján próbáltam!

Amikor sikerül is és eljutok oda hogy átírjam hogy user, daemon, stb ott is biztos hogy nem jól írom vagy nem jól írok át valamit..

De mindegy is... nem ismerem a rendszert, nem tudom hogy kell benne utasításokat parancsokat kiadni.... vagy ha valami kínja van akkor azt hol kell megnézni.

Nem vagyok se hülye... se ... nem azért nem sikerül... hanem azért mert nem értem és nem ismerem a rendszert és a programnyelvet, azt se tudom hogy ahol írja hogy írjam át a user-t ott bent kell e hagyni a $ jelet vagy nem.. a nevet is átírjam vagy nem...
feldobtam apróhirdetést hogy "kifizetem" az idejét annak aki segít és rám szán pár percet esetleg fél orát!

Ott meg megkaptam a kioktatást hogy tanulnom kéne nem pedig megvenni a dolgokat. Köszönöm szépen 2 nyelven beszélek, kitanultam szakmát napi 10 órába dolgozom,,, úgyhogy nincs kedvem megtanulni most ezt a programozási nyelvet, EGY... AZAZ 1 SZEM PROGRAM TELEPÍTÉSE MIATT

de annak a két kedves kolégának csak azt kívánom hogy legközelebb ha mondjuk a kocsiját viszi megjavíttatni akkor a szerelő vágja a fejéhez hogy "- HA HASZNÁLNI AKAROD A KOCSIDAT AKKOR TANULD MEG MEGCSINÁLNI-"

Átnéztem a biztonság kedvéért.. az ls-re kilistázta hogy ott van.. adtam neki a kicsomagoló parancsot vagy éppen melyiknél mit kellett és akkor meg kiírta hogy nincs olyan,, pedig egy sorral feljebb ő listázta ki hogy van!

De nem OFFolom és szemetelem tovább a topicot!
Köszönöm az eddigi segítséget, aki bejelentkezett hogy segít azt még megvárom hogy hátha sikerül, ha meg nem akkor megy vissza a Win és teszem arra

[ Szerkesztve ]

(#10432) Frawly válasza SwissAirplan (#10430) üzenetére


Frawly
veterán

Legalább akkor tisztáztuk az alapfelállást. Smart home szervert akarsz. Mehetünk tovább világos látásmóddal, arra a pontra, hogy milyen smart eszközeid vannak, azok milyen protokollokat támogatnak, Google, Amazon Alexa, IFTTT, vagy mi a tök.

Mondjuk a smart home dolgokhoz nem annyira értek, de nem árt tisztába tenni a dologkat, mert aki viszont otthon van a témában, az látni fogja azonnal mit akarsz, könnyebben ajánl neked Linuxra megoldást.

Ha nagyon egységes eszközparkod van, pl. minden smart eszköz támogatja ugyanazt a protokollt, akkor sokszor saját szerver sem kell, elég felhős-webes felületen menedzselni a dolgokat.

(#10433) SwissAirplan válasza Frawly (#10432) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Saját építésű és saját magam programozott ESP alapú és PIC 18f14k22 alapu hő és pára szenzorok valamint relépanelek!

Ezek az eszközök MQTT vel kommunikálnak!
a telepített mosquitto szerver szépen teszi a dolgát, mindenki lát mindenkit! Van egy saját fejlesztésű kezelőm, egy HMI kijelzővel Node MCU val, MQTT-n ő is szépen szed le mindent!
A Node-red is teszi a dolgát.

Ugyhogy egyedül ami hibádzik az a Domoticz...
protocolba másra nem szeretnék már átállni mert nem vagyok penge a PIC programozásba és igy is sok időm volt mire ezt a programrendszert ugy megszültem hogy minden menjen!

Ugyhogy egyedül ami elválaszt a kánaántól az a kiszemelt Linuxos Domoticz program telepítése

Demot lehet használni szerveren... ott megvan szépen minden fut minden jól kommunikáció is. de pont az lenne a lényeg hogy ne net alapú legyen.

Tehát egy linuxos program telepítése és utána "Ölömbóódottág"

(#10434) SwissAirplan válasza Frawly (#10432) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

ja igen.. hosszú lé nélkül MQTT protokolt használnak.

(#10435) Frawly válasza SwissAirplan (#10433) üzenetére


Frawly
veterán

Az MQTT-t nem ismerem, de ha minden eszközöd azt támogatja, akkor nem szabad váltani, mert sok eszköznél már jelentős költségtényező. A legtöbb netes írás a Mosquittot ajánlja hozzá, ha azzal megy, azzal kell használni.

A net alapú megoldásoknak igazából csak egy hátránya van: ha épp nincs a lakásban net, akkor nem éred el az okoseszközöket. Meg úgy a netre kimegy a tevékenységed, de nem hinném, hogy valaki az okoseszközök alapján figyelne meg.

(#10436) Frawly válasza SwissAirplan (#10433) üzenetére


Frawly
veterán

Szerk.: dupla.

[ Szerkesztve ]

(#10437) SwissAirplan válasza Frawly (#10435) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Na ilyentől nem tartok hogy megfigyelés.... vagy ha valaki akar akkor figyeljen nyugodtan!
Igen Mosquittoval megy... de az csak a "szerver" a Domoticz pedig úgymond a megjelenítő lenne! Meg egyben az adatbázis!

Igy nem csak egy eszközről ( saját fejlesztésű központ) tudnám vezérelni, hanem bármely okostelefonról.
És egyben a távoli eléres is meg lenne oldva ezzel együtt.

Mondjuk kíváncsi lennék hogy miért nem tudom telepíteni

[ Szerkesztve ]

(#10438) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Nem értem a miértjét de minden működik!

- Leszedtem egy másik Mint-et.
- Feltelepítettem
- Simán felment a Node-Red
- Utánna simán felment a Mosquitto
- És simán feltelepült a Domoticz is

Nem tudom hogy mi lehetett a megoldás lehet hogy a másik Mint, vagy nem tudom!

De lenne egy kérdésem! A node-red programot terminálból simán Node-red parancsak indítom, de ha bezárom a terminált akkor leáll a node is!
Be lehet állítani automata indítást ? vagy hogy ha nem fut a terminál akkor is fusson a Node?
Mivel most még jó.. most van rajta monitor, de ennek ugye az lenne a lényege hogy magától a háttérbe fusson monitor és minden beavatkozás nélkül.

(#10439) sonar válasza SwissAirplan (#10438) üzenetére


sonar
addikt

Leszedtem egy másikat :W legalább egy verziót irnál már bele a hsz-edbe.

screen-t tudom ajánlani, ha úgymond háttérben akarsz vmit futtatni. (talán még vmelyik blogomban irtam is róla) Másik, hogy service-t kreálsz belőle és a systemd-re bízod a sorsát. Ez utóbbi magyarázatába inkább nem kezdenék bele, mert ezt az egész node-red-et nem ismerem nagyon

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10440) SwissAirplan válasza sonar (#10439) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Volt egy Linux mint 18.x-esem torrentről leszedve!
most pedig a Linux Mint 19 cinamon v2 szedtem le " hivatalos" linkről!

Akkor "átnyálazom" a blogodat! Remélem okosabb leszek.

Köszönöm

(#10441) Necronom


Necronom
senior tag

Sziasztok,

Elso Linuxom lett a Mate, es mar frissult is 19-re
A gepecske alatta egy mITX lap, 1,1GHz procival, ami sajna csak 32bites, viszont 4GB memoval

Amit szeretnek belole:
- media szervert kesziteni TV boxoknak, illetve TV-nek DLNA keresztul, 3db holmit kellene kiszolgaljon osszesen vezteteken termesztesen
- sima otthoni file megosztasokat
- es kivulrol is elerheto megosztasokat a doksik szamara

A kerdesem annyi, hogy mit kellene ezekhez elolvassak, hogy okositsam magam ez ugyben, ill milyen programokat ajanlanatok hozza

Koszi!
Udv: Necro

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10442) cigam válasza Necronom (#10441) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

A desktop linux-on is megoldható a dolog, de pl. a grafikus felület felesleges erőforrásokat foglal le, és neked kell összekattintgatni(szöveges konfigurációs fájlok szerkesztése is szükséges lehet). Ezért inkább az OMV-t tedd fel. Ez alapból egy fájlszervert (NAS-t) készít a gépből. WEB-es felületen keresztül állíthatod be, hoy mit kivel osszon meg. Plugin-ekkel bővíthető a tudása, pl. DLNA.

Amúgy ha ragaszkodsz a desktop linux-hoz, akkor kis olvasni való, hogyan működik a fájlszerver, ill. a DLNA szerver. Bár Raspbianra készült a leírás, a folyamat, az elv, a konfiguráció minden linux változaton azonosak.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10443) csixy válasza Necronom (#10441) üzenetére


csixy
addikt

Ezt is érdemes elolvasni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10444) Necronom


Necronom
senior tag

Koszonom szepen mindkettotoknek az infokat!
A gepecskere azert kell a teljes oprendszer, mert ezen szeretnem probalgatni magat a Linuxot is meg a lehetosegeit, ami egyelore elegge tetszik, fokepp a bongeszes resze, hogy el vagyok ajulva attol, hogy egy ilyen aprocska gep igen kisteljesitmenyu procijaval teljesen vallalhatoan dolgozik a neten (mindemellett egy I7-es gepet hasznalok windowssal, de egyre gyakrabban ulok le a kis gep ele, ugyanugy, ahogy inkabb mar-mar az Androidos TV boxxal is szivesebben szorakozom mint a nagy gepemen)
A bibi az, hogy nagyon nem ertek hozza :)
Egy megosztast is igencsak nehezen csinaltam meg, talan tul sokat olvastam egyszerre, hiszen sok helyen irjak, hogy a 19-esen nem lehet megoldani egy egyszeru mappamegosztast sem es ugyanugy tapasztaltam en magam is a hibajelenseget, amit leirtak
Aztan megis sikerult es az TV box Kodija siman latta a megosztott mappat
A baj az, hogy nem tudom megismetelni :)

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10445) SwissAirplan válasza Necronom (#10444) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Szia!

Az OMV-t amúgy én is tudom javasolni! Eddig énis Windows párti voltam de mostmár kezdek kicsit fanatikus lenni!
Van egy kis MINT-em StreamRecordernek, van egy OMV-m NAS-nak, most kalapálok még egy kis ThinClient-et szintén MINT-el Domoticz/Mosquitto/Node-Red szervernek!
És most az "új" i5 ös laptopomra is MINT-et tettem fel.
Nekem pl még olyan apró dolgok is problémát okoznak hogy eg yprogram terminálból fusson vagy Deamon-ként, de itt sok segítőkész türelmes emberke van, megfelelő mennyiségű nyugtatóval felvértezve :C :DD

Apropó. Lassan majd bepofátlankodok egy kérdéssorozattal. mert odáig eljutottam hogy egy gépen egyszerre tud futni a Domoticz a Mosquitto és a Node-red, De csak akkor megy ha terminálból elindítom, ha bezárom a terminált akkor leáll!

Erre keresnék valami megoldást meg segítséget!

A Másik Mint-emen egy ExpressVPN klienst és a Torrentet automatából indítom a rendszer felállása után 2 és 3 percel de már azt is elfelejtettem hogy azt hogy csináltam, mert kb fél éve hozzá se szagoltam, minden gond nélkül megy!

(#10446) lev258 válasza SwissAirplan (#10445) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Kiindulásnak jó lesz, aztán utána lehet olvasni. Vannak még további lehetőségek is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10447) Necronom válasza SwissAirplan (#10445) üzenetére


Necronom
senior tag

Nos vegre sikerult odaig eljussak, hogy majnem megy a filemegosztas :)
Telepitettem az SMB/Cif, majd kert egy ujrainditast es aztan eltunt a rendszer....jelenleg itt tartok
Ma mar vagy 3x telepitettem ujat, egyelore picit elment a kedvem attol, hogy ez ennyire bonyisnak tunik nekem, aki winfosrol jott..
Hasznalni szuper meg minden, bongeszgetni, filmet lejatszani - erre amugy hogyan tehetnek fel OMV?
Picit nekem azert meg "koros dolog" a sok gepeles, probaltam a Kodit feltenni, de az sem ment...
Ha ez minden Linuxon ilyen, hogy nincs egy telepitoje amit elindithatok, tartok tole nekem mar nem lesz ennyi turelmem mint az ittlakoknak :)

Most megprobalom az OMV-t feltenni csak ugy egymagaban, aztan meglatjuk mik lesznek...

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10448) SwissAirplan válasza lev258 (#10446) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Köszönöm! Olvasom! :R

(#10449) SwissAirplan válasza Necronom (#10447) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Ezzel gyakran énis igy vagyok! De csak azért mert nem ismerjük a rendszert és nem tudjuk mit kell írni! :) :DD
De előbb utóbb úgyis vissza fogsz kanyarodni, aztán meglesz a megoldás!

(#10450) Necronom válasza SwissAirplan (#10449) üzenetére


Necronom
senior tag

teny, hogy gozom se nincs mit kel irni, de amikor le van irva mit kell irni es akkor sem jo, az picit elveszi az ember kedvet
igy jartam a Kodival, siman elegendo lett volna szamomra media szervernek, de nem ment, ahogy egy egyszeru filemegoszas sem

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.