Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10101) Benjami válasza ubyegon2 (#10091) üzenetére


Benjami
csendes tag

Közben kiderítettem, hogy ha a telepítő pendrive-ról indítva boot-oláskor az F11 gombot megnyomjuk, lehet válogatni milyen módon induljon. Van közte kompatibilis mód is, azzal nem esik szét a kép, és lehet telepíteni (isolinux/isolinux.cfg tartalmazza az indítási módokat).

(#10102) edari


edari
őstag

Valamikor ránézek majd ezekre a monitorozó programokra, egyelőre elég a beépített system monitor. :R

(#10103) ubyegon2 válasza Benjami (#10101) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A fenébe, látod azt mindig el is felejtem, amúgy szinte bármilyen gombra előjön. TAB vagy le/fel gomb és ott van integrity check is a memória ellenőrző sor előtt! Ez a hátránya annak, ha sosem kell használnom ezeket! Úgy látom ilyenkor sem tölti be a kernelben lévő megjelenítő drivereket, a nomodeset-hez hasonlóan.
Nem vagy elveszett ember a Linuxban, ha ezt így megtaláltad! :)

(#10102) Tesla93
Az is jó egyelőre, kicsit Windowsos, de majd kevés lesz neked is előbb-utóbb. ;)
;]

[ Szerkesztve ]

(#10104) edari válasza ubyegon2 (#10103) üzenetére


edari
őstag

Már most az, egyetlen dolog kéne, mégpedig az hogy lássam a drive usage-t. De még kibírom vele... :D

[ Szerkesztve ]

(#10105) #33164544 válasza ubyegon2 (#10098) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,a glances program,vagy terminálból fut?

(#10106) ubyegon2 válasza edari (#10104) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

DISK I/O műveletekre gondolsz vagy ilyen WinDirStat alternatívára?

(#10105) Supernova8

Igen és igen! :D

Teminalból futó program, ezt nevezik a hozzáértőbbek cli-s programnak, ha megnézed, láthatod is, hogy nem gui-s program!

Command-line interface
Graphical user interface

[ Szerkesztve ]

(#10107) edari válasza ubyegon2 (#10106) üzenetére


edari
őstag

IO-ra.
Filmek még mindig akadnak, kipróbálom a kövi drivert amit ajánlottál.

(#10108) #33164544 válasza ubyegon2 (#10106) üzenetére


#33164544
törölt tag

Ok,értettem,köszönöm az információt. :K

(#10109) ubyegon2 válasza edari (#10107) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez már nekem gyanús, hogy nem driver gond lesz, amúgy minden lejátszóval akad? Milyen kódolású filmek akadnak? Monitorozni kéne valóban lejátszás közben.....

IO-t a glances is mutat alapból:

az iostat parancs talán jobb erre a célra, fel kell raknod a sudo apt install sysstat paranccsal a sysstat-ot:

ubyegon@ubymint19cv2:~$ iostat
Linux 4.15.0-38-generic (ubymint19cv2) 2018-11-01 _x86_64_ (4 CPU)

avg-cpu: %user %nice %system %iowait %steal %idle
9,71 0,03 2,88 0,61 0,00 86,77

Device tps kB_read/s kB_wrtn/s kB_read kB_wrtn
sda 7,29 58,64 142,58 2787626 6778400
sdb 19,80 3027,24 65,22 143920296 3100556
sdc 0,01 0,34 0,00 15984 0
sdd 0,01 0,18 0,00 8363 0

Az inxi Network alatti része lemaradt az előbb, ott látnánk a meghajtókat.

(#10108) Supernova8

Bármikor! ;)

[ Szerkesztve ]

(#10110) edari válasza ubyegon2 (#10109) üzenetére


edari
őstag

Igen mindegyik: alap, vlc, smplayer.
X264-eseket nézünk per pill, ezek akadnak.
Amit eddig elfelejtettem mondani, hogy dp->hdmi alakítóval van a gép a tv-re kötve.
Megpróbáltam felrakni a i965-va-driver mellé felrakni a i965-va-driver-shaders-t, de a kettő együtt nem lehet fent.

Esetleg vga monitorozásra van valami mód? Ha valóban az a probléma, és nem esetleg codec vagy valami más szoftveres.

[ Szerkesztve ]

(#10111) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#10109) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

sudo inxi -FGmxxx kimenet lenne az igazi, mert a sudo nélküli nem mutat semmit a memóriából.

Amit eddig elfelejtettem mondani, hogy dp->hdmi alakítóval van a gép a tv-re kötve.

Ez kicsit talán belekavarhat a dologba valóban, bár normál esetben nem kéne neki. Csak gépen nézve is akad?

Megpróbáltam felrakni a i965-va-driver mellé felrakni a i965-va-driver-shaders-t, de a kettő együtt nem lehet fent.

Gyanítottam, hogy a kettő nem megy egymás mellett, gyakorlatilag ugyanazokat a kártyákat hajtja meg mindkettő, nem hiszem, hogy valami változna a másikkal, főleg a fentiek fényében.

Esetleg vga monitorozásra van valami mód?

Ez alatt mit értesz pontosan? Az adapter működik, csak nem tökéletesen, ezt nehéz lesz monitorozni, erre nincs tippem.

ezeket a terminal kimeneteket talán meg lehetne nézni, hátha ír ki valami hibát:

journalctl -b -p 3
dmesg
cat /var/log/kern.log

Ezek hosszúak lehetnek, pastebin-nel rakd be ide.

[ Szerkesztve ]

(#10112) edari válasza ubyegon2 (#10111) üzenetére


edari
őstag

"Ez kicsit talán belekavarhat a dologba valóban, bár normál esetben nem kéne neki. Csak gépen nézve is akad?"

Gépen érdekes, de nem. Ha a gépet rákötöm egy monitorra vga-val, ott is akad. Tehát csak külső kijelzővel. Nem hittem hogy van ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#10113) ubyegon2 válasza edari (#10112) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes, de ilyet én se hallottam, csak ahogy írtad, akkor merült fel bennem, hogy a gépen mennie kéne...... Így még soha nem használtam filmnézésre egyik gépet sem, pendrive egyszerűbb nekem.

Tükrözöd a kijelzőt amúgy? (Rendszerbeállításokban találod ezt)

[ Szerkesztve ]

(#10114) edari válasza ubyegon2 (#10113) üzenetére


edari
őstag

Úgy nézzük, mert úgy jó (mmint pendrive). :)
De akkor elkezdem túrni a netet, de végülis az se gáz a így marad, végülis nem sokat használom filmezésre úgy hogy tv-re/monitorra van kötve a gép. Csak néha-néha.

Köszi az újabb segítséget. :R

Szerk: kiterjesztetten van, de ha megy a film, akkor a laptop kijelzője le van hajtva.

[ Szerkesztve ]

(#10115) ubyegon2 válasza edari (#10114) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de ha megy a film, akkor a laptop kijelzője le van hajtva.

Ez akkor lehet gubanc okozó, mivel alapból alvóba megy a gép, ha lehajtod a tetejét, lehet az is, hogy a meghajtó csak később és memóriából próbál lejátszani.....csak ötletelek, mert nem tudom.

Annyi tippem van még, hogy próbáld meg nem lehajtva is, ha úgy jó, akkor ez szerintem letiltja a suspend to ram-ot:

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/bugs#TOC-Hibernate-and-suspend-don-t-always-work-well:-they-make-some-computers-malfunction-or-even-enter-a-coma

Disable suspend (suspend-to-ram) - ezt a fejezetet nézd meg és hajtsd végre, amiket ír.

A kilépés gomb-ra kattintva a kisablakból eltűnik az első radiogomb.

[ Szerkesztve ]

(#10116) edari válasza ubyegon2 (#10115) üzenetére


edari
őstag

Ha lehajtom a fedelet, hiába van beállítva h ne menjen le alvóba a gép, csak azért is lemegy. Ha film megy, akkor nem. Megnézem amit írtál.

(#10117) edari válasza edari (#10116) üzenetére


edari
őstag

Ha nem hajtom le, akkor minden ok, de hiába csináltam meg amit linkeltél, nem segített.

(#10118) ubyegon2 válasza edari (#10117) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos volt ilyen sejtésem. Most még olyan gyanúm van, hogy valami energiagazdálkodással kapcsolatos konfigolásra lesz szükséged, erre a meglévő GUI-s beállítások nem adnak ebben lehetőséget.
Használd, ismerkedj a rendszerrel és ha érzel elég erőt, elő kell venned a nemrég linkelt TLP csomagot, abban lesz a megoldás.😉
Ha csak valaki nem mond addig valami jobbat! Szinte biztos, hogy valami rendszerkonfigban is lehet àllítgatni ezeket a dolgokat, de ez nekem kínai kissé! 😀

(#10119) edari válasza ubyegon2 (#10118) üzenetére


edari
őstag

Rendben, köszi az eddigi segítséget, ez is nagyon sok volt! :R

(#10120) lev258 válasza ubyegon2 (#10109) üzenetére


lev258
veterán

Megjegyzés.
Akadásoknál érdemes megnézni Live-val, illetve eltérő rendszer Live-val. Néha egy hibás telepítés vagy épp a grafikus felület tud fura dolgokat művelni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10121) Amazonas válasza edari (#10119) üzenetére


Amazonas
senior tag

Elnézést, hogy belekotyogok, de hátha segít. Bár nekem KDE a felület, de itt a Rendszerbeállítások-nál van egy Energiatakarékosság nevű alpont, ahol be lehet állítani a kijelző-kikapcsolási és egyéb időket. Cinnamon esetében is biztosan van hasonló, és hátha van a kijelző-lehajtásával kapcsolatban is valami.

(#10122) ubyegon2 válasza lev258 (#10120) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tapasztalta még valaki azt jelenséget, hogy a videók megakadnak néha? Legfrissebb mint.
Gép: HP elitebook 840 g1

Igen, tudom, hogy ezt szoktátok javasolni, de a kolléga leírásából meg abból, hogy ugyanezt a rendszert nemrég 3 különböző Elitbookra is felraktam, nekem kizártnak tűnt olyan gond, amit live-val ki lehetne szűrni. Talán ha nem ilyen gépről van szó....de egyébként valóban igazad van a live-val! ;)

(#10119) Tesla93

;)

(#10121) Amazonas

Bárkinek lehet jó ötlete, amire más nem gondolt éppen! Több szem többet pislog. :D

Egyébként van a Cinnamonnak is Energiakezelő beállítója, de mint írtam is, GUI-s megoldással ezt nem nagyon lehet kezelni.

[ Szerkesztve ]

(#10123) edari válasza Amazonas (#10121) üzenetére


edari
őstag

Igen van, az így van beállítva:

De amit nem értek, hogy hiába van így beállítva, ha lehajtom úgy a kijelzőt hogy nincs rádugva külső kijelző, akkor lemegy alvóba.

(#10124) Frawly válasza ubyegon2 (#10081) üzenetére


Frawly
veterán

Úgy kell érteni, hogy a kérdező problémájából ítélve Ubuntu 18.04-en még ezek szerint nem 18-as van. Tudom Mint topik, de nem konkrétan a Mintről írtam. Ha utóbbiban 18-as mesa van, az dicséretes.

(#10125) ubyegon2 válasza Frawly (#10124) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy tárolóból táplálkoznak, a Mint csak a saját fejlesztésű csomagjait tárolja külön, szóval ugyanaz minden rendszer alap.
Nemrég raktam fel egy Ubit, most meg is néztem a kedvedért_

ubyegon@bionic-HP-EliteBook-8570p:~$ inxi -Fxxx
System: Host: bionic-HP-EliteBook-8570p Kernel: 4.15.0-38-generic x86_64
bits: 64 gcc: 7.3.0
Desktop: Gnome 3.28.3 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1) info: gnome-shell dm: gdm3
Distro: Ubuntu 18.04.1 LTS

Graphics: Card: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0166
Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 ) driver: i915
Resolution: 1600x900@60.03hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile
version: 4.2 Mesa 18.0.5 (compat-v: 3.0) Direct Render: Yes

(#10126) Frawly válasza ubyegon2 (#10125) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor viszont nem értem, hogy a kollégánál miért volt probléma. A 18-as azért minimálisan elég, bár a 18.0.2-es sem mai, Archon 18.2.3-as van.

(#10127) #33164544 válasza ubyegon2 (#10122) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,terminálban lehet előhívni,a részletes energiakezelő beállításokat?

(#10128) ubyegon2 válasza #33164544 (#10127) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha a tegnap linkelt TLP-re gondolsz, részben terminalos parancsokat használhatsz, de van konfigolási lehetőség is. Ez a default állapot a /etc/default/tlp fájlban.
A honlapján elég részletesen leírják a lehetőségeket. Azt nem mondanám, hogy pofonegyszerű a dolog! :N

(#10129) #33164544 válasza ubyegon2 (#10128) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,értem,köszönöm a felvilágosítást. :R

(#10130) beci43


beci43
senior tag

Szép napot Urak!

Windows 10 pro mellé raknék fel egy Linux Mint 19 Tarát. De GPT formátumban vannak az SSD-im formázva.Van rá mód,hogy a linux saját telepítőjéből lecsípjek 30-40 gigát a rendszer számára?

(#10131) ubyegon2 válasza beci43 (#10130) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Bocs, de nem értem, mire gondolsz pontosan.

De GPT formátumban vannak az SSD-im formázva. :N

Ez nem formázás, hanem particióséma, akármelyik sémára van inicializálva, MBR vagy GPT, ugyanúgy lehet formázni mindkettőt EXT4, NTFS vagy akármire.

Van rá mód,hogy a linux saját telepítőjéből lecsípjek 30-40 gigát a rendszer számára?

:F

Arra gondolsz, hogy az SSD-ből lecsípsz x GB-ot a Linuxnak és EXT4-re formázod és telepítesz rá?
Erre igen lenne a válasz!

(#10129) Supernova8

;)

[ Szerkesztve ]

(#10132) lev258 válasza beci43 (#10130) üzenetére


lev258
veterán

A lecsípés azért biztosabb Windows alól, nehogy hibernálva legyen vagy egyéb finomságok.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10133) beci43 válasza lev258 (#10132) üzenetére


beci43
senior tag

Köszi a válaszokat!

Mindenképpen Windows alól partícionálnék, utána a Linux Mint telepítőjével tenném oda a rendszert.

(#10134) Cucuska2 válasza beci43 (#10133) üzenetére


Cucuska2
őstag

Nem tudom, hogy UEFI-ben mennyire használtál több rendszert, de nekem bevált, hogy a Linuxot úgy telepítem, hogy a GRUB vigyen át a Windows GPT partícíójára

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#10135) Black&White


Black&White
addikt

Lenne egy kis gondom... :)
Mint 18.3 Cinnamon
A frissítéskezelő ma hozott vagy 30 update-et (plusz pár kritikusat szintűt: firmware, systemd.ezeket nem telepítettem), fel is mentek.
Sajnos nem néztem végig a listát, szóval nem tudom méretre mekkora pakk volt.
Újraindítás után felugrott egy üzenet: [link1] és [link2], de az Oké után, a bejelentkező képernyőn már hiába adom meg a jelszót, nem enged be.
Háttérben még lefut ez, semmi más infót nem közöl.
Úgy emlékszem hely még volt bőven, de mondom, nem tudom mekkora csomag volt ez a mai.
Tud valaki ezek alapján segíteni? :R

[ Szerkesztve ]

(#10136) sonar válasza Black&White (#10135) üzenetére


sonar
addikt

Próbálj meg consolra átlépni (ctrl+alt+f1) és parancssorból felrakni a maradék frissítést.
Login után
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Talán helyre billenti a rendszert.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10137) Black&White válasza sonar (#10136) üzenetére


Black&White
addikt

Közben keresgéltem, már lefuttattam az általad írt parancsot is, nem segített sajnos.

Próbáltam a cinnamont is újrahúzni, de az meg elszáll egy: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libapt-private.so.0.0: symbol _ZN9pkgSystem9LockInnerEv, version APTPKG_5.0 not defined in file libapt-pkg.so.5.0
hibaüzenettel.
Erre googlizva idáig jutottam, de azért ez messze nem az én szintem... :(

(#10138) #33164544 válasza Black&White (#10137) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,formázd meg a lemezt.
Van windows telepítőd?
Azzal gyalúljál le mindent.
Utána telepítsed a Cinnamon-t.

(#10139) Cucuska2 válasza Black&White (#10137) üzenetére


Cucuska2
őstag

Beütve az internetbe a problémát, Ubuntu 16.04-nél volt legutóbb ez a probléma.
Valaki azt mondja, hogy az aptot így telepítsd fel, lehet, hogy újabb, régebbi kell, de fel kéne mennie.
wget https://launchpad.net/ubuntu/+archive/primary/+files/libapt-pkg5.0_1.2.29_amd64.deb
sudo dpkg --install --force-downgrade libapt-pkg5.0_1.2.29_amd64.deb

Aztán ha van aptod, akkor itt egy másik user, aki pont ezzel küzdött, mint te, neki azt mondták, hogy egy befejezetlen/elakadt frissítés az oka.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#10140) sonar válasza Black&White (#10137) üzenetére


sonar
addikt

Fura.Még consolon próbáld meg ezeket lefuttatni
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get -f install

cinnamont, hogyan próbáltad újra húzni?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10141) lev258 válasza Black&White (#10137) üzenetére


lev258
veterán

Én azért megnézném, tényleg van-e elegendő hely, illetve inode.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10142) Black&White


Black&White
addikt

Köszi mindenkinek!
Délután, ahogy lesz időm, kipróbálom az itt leírtakat.
Nagyon-nagyon nem szeretném újrahúzni a rendszert emiatt, elég sok melóm van benne... :(

(#10143) Black&White


Black&White
addikt

Megnéztem a df - h és a df - i parancsokkal mi újság a lemezekkel.
A gyökér könyvtáron majd 7, a /home-ot tartalmazó partíción 18GB szabad hely van.
Inode-okkal sincs gond.

Lefuttattam a javasolt parancsokat, le is törölt egy rakás csomagot, de sajnos ugyanúgy nem bootol be.
Ugyanaz a hiba is, nem fogadja el a jelszót bejelentkezésnél.

Cinnamon-t a
sudo apt-get install - - reinstall cinnamon-desktop-environment
paranccsal piszkáltam, de függőségi hibákat ír.

(#10144) ubyegon2 válasza Black&White (#10143) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha van külön /home, akkor nincs sok gondod az újratelepítéssel. A telepített csomagokat kilistázod esetleg puskának.
Mint-nél az édeskevés, ha a meta-cinnamont vagy más csomagot reinstallozod. Eléggé ráépül a rendszer a DE-re.

(plusz pár kritikusat szintűt: firmware, systemd.ezeket nem telepítettem)

Ezeket ezentúl ne hagyd ki. ;) Igazából Romeo-n kívül mindent bepipálhatsz.

[ Szerkesztve ]

(#10145) sonar válasza Black&White (#10143) üzenetére


sonar
addikt

Nos ha már nagyon reinstall fele megy a dolog én azért a következőket végig próbálnám.
#1 - remove full cinnamon és utána reboot és reinstall és a display managert is reinstallálnám
apt-get purge mint-meta-cinnamon mdm
reboot
apt-get install mint-meta-cinnamon mdm

#2 ha nem jön össze akkor leszedném a cinnamon-t újfent és megpróbálnám a mate felületet lightdm-mel
apt-get purge mint-meta-cinnamon mdm
reboot
apt-get install mint-meta-mate lightdm

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10146) ubyegon2 válasza sonar (#10145) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom most megnézni, de mdm rég volt, már 18-ban is ligthdm volt default.

(#10147) sonar válasza ubyegon2 (#10146) üzenetére


sonar
addikt

Nézd meg a linkelt képjeit, ott nekem úgy tünik, hogy mdm van.
cinnamont sajnos nem ismerem, mate-n biztosan lightdm van.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10148) ubyegon2 válasza sonar (#10147) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazad van, elsiklottam felette, 18.2-nél tértek át a lightdm-re, így már tényleg jó ötlet lehet az mdm lecserélése. ;) most már meg tudtam nézni
Gyanítom, hogy Mate-val egyidejűleg tértek át. [link]

[ Szerkesztve ]

(#10149) Black&White


Black&White
addikt

Köszi ezeket is!

Egyelőre nem szeretném újratenni.Nagyon szépen ketyegett az ezt megelőző ~20 hónap alatt, ráadásul mentés hiányában kezdhetném újra bekonfigolni az egész rendszert. :(((

ubyegon2: fel szoktam tenni azokat is, de első körben nem jelölte ki a többi frissítés mellé, gondoltam majd a következő újraindítás után jöhetnek.
Egyébként mi az, amit manuálisan ki kellene mentenem, mielőtt még nagyobb gondot okozok? :D

UI:Mint 18.3 van most fent.

(#10150) ubyegon2 válasza Black&White (#10149) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mint 18.3 van most fent.

Ez tiszta telepítés volt vagy frissítetted 18-ról?

ráadásul mentés hiányában kezdhetném újra bekonfigolni az egész rendszert.

Van /home-od külön, így ha azt csatolod majd az új telepítésez, akkor a konfigolás jó részét megúszod. Én még soha nem alkalmaztam külön /home-ot, valaki majd leírja mi a célszerű menete a telepítés után a csatolásnak, mivel az általad telepített programokat is fel kell raknod telepítés után. Logikusan én ezt tenném először és utána írnám felül a konfigokat a /home csatolásával.

A /home-on kívül olyan fájlokat érdemes menteni, amikben eszközöltél változást, például FSTAB, sources.list, főleg a PPA-k miatt.

xdg-utils is most frissült, az is megkavarhatta nálad a dolgokat, ha mdm van fenn....nehéz megállapítani a hiba okát, mivel a képen látható javaslatban is írt helyen lehetne bővebbet megtudni.

Elméletileg ez a parancs kilistázza a telepített programokat, de hogy ezt egy az egyben lehet-e alkalmazni úgy, hogy új telepítés után beírod a sudo apt install után......
(fogalmam sincs, de ha van kedved próbáld ki, persze tiszta telepítés után, akkor sok gondot csak nem okoz)
cat /var/log/dpkg.log |awk '/ install / {printf "%s ",$4}'

ezek is listázzál a telepített és törölt programokat:

grep " install " /var/log/dpkg.log
grep " remove " /var/log/dpkg.log

Szóval a helyreállítás elég kétesélyes, érdemesebb talán újratelepíteni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.