Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10602) Frawly válasza Anakin007 (#10591) üzenetére


Frawly
veterán

Nem tudom te voltál-e abban a másik topikban, de ide is írom: ez egy bug, kernellel függ össze valószínűleg vagy GPU driverrel. Nem tudom rá a megoldást. Próbáld újratelepíteni a rendszert, de ne engedd netről frissülni, nézd meg úgyis csinálja-e. Aztán frissíts rá, és nézd meg mikor jön elő újra ez a probléma.

(#10603) galaxys80


galaxys80
veterán

Egyik kollégám hozott nekem egy windows 7-es laptopot, ami semmilyen formában nem képes bootolni. A rajta lévő adatok viszont nagyon fontosak lennének. Arra gondoltam, hogy live linux-al talán le tudnám róla menteni az adatokat. Működhet ez akkor is, ha nem volt "D" meghajtó, hanem mindent a C-re mentegetett?

(#10604) lev258 válasza galaxys80 (#10603) üzenetére


lev258
veterán

Ha Live-ról képes lesz bootolni, akkor működhet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10605) májkimiki válasza galaxys80 (#10603) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha elindul a live rendszer, akkor teljesen mindegy hány partíción vannak az adatai. Kivéve, ha a lemez halt meg és működés képtelen. Ha a notinak van hardveres baja és azért nem lehet semmilyen rendszert indítani rajta. Akkor hdd kiszerel, belerak valamilyen usb-s házba vagy dokkkolóba vagy usb-sata átalakító kanócra és így valamilyen rendszerre csatlakoztatva az adatokat áthúzni egy másik lemezre.

(#10606) galaxys80 válasza májkimiki (#10605) üzenetére


galaxys80
veterán

Kérdezgetve a tulajt kiderült, hogy ez egy régi céges laptop, amin szerintem nem is sima win van, hanem valamilyen win server. A cég azóta megszűnt. Gyanítom most lőtték le a szervert.
Pillanatnyilag nincsenek olyan beléptető kiszolgálók amelyek teljesíthetnék a belépési kérelmet.
Eddig jut el a rendszer.

(#10607) májkimiki válasza galaxys80 (#10606) üzenetére


májkimiki
őstag

Szereljétek ki és úgy mentsetek le róla mindent. Azt a rendszert felesleges megmenteni. Utána gyalu és mehet rá olyan rendszer, ami éppen szimpatikus. Bár ott még bitlocker-es hókuszpókusz is lehet.
Szerintem fussatok egy kört a Windowsos topikban is, céges gép-bitlocker lehetőségek és lezárt bios témakörben.
Nem kapkodnék vele.

szerk.
simán usb-s lemezként ha olvasható, akkor nincs nagy galiba, ha nem akkor mint fentebb mondtam.

szerk2.
Sőt a HUP-on is futnék egy kört, ha regeleve vagy ott.

[ Szerkesztve ]

(#10608) galaxys80 válasza májkimiki (#10607) üzenetére


galaxys80
veterán

A rendszert nem akarjuk megmenteni. Csak az adatokat menteném le, aztán gyalu.
Az a baj, hogy nincsen eszközöm hozzá, hogy kiszerelés után mentsek róla.
Ezért gondoltam a live linuxra.

(#10609) májkimiki válasza galaxys80 (#10608) üzenetére


májkimiki
őstag

Akkor meg kell próbálni bebootolni a live rendszert. Ha nincs valami módon a lemez zárolva más rendszerek felé ( csak a telepített tudja olvasni), akkor le tudjátok menteni így.

(#10610) galaxys80 válasza májkimiki (#10609) üzenetére


galaxys80
veterán

Köszönöm. Holnap nekiugrok.

(#10611) fradi81


fradi81
veterán

Hali

LM 19.1 xfce-ben hiába állítom az egér sebességét nem változik. Ötlet?

moto g72, Ninebot d28e

(#10612) galaxys80 válasza galaxys80 (#10610) üzenetére


galaxys80
veterán

Sikerült. :) Megint életet mentett a live Linux . :)

(#10613) májkimiki válasza galaxys80 (#10612) üzenetére


májkimiki
őstag

:C

(#10614) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy LinuxMint! Telepitettem rá TeamViewer-t.. szeretném inditopultbol automatikusan inditani ha felállt a rendszer de nem találok "inditóikont"
Amit az asztalra kirakattam / és ha azt tallozom be/ arról nem indul autómatikisan!

Merre találhatom?.?.?
Köszönöm

(#10615) sonar válasza SwissAirplan (#10614) üzenetére


sonar
addikt

Ezt próbáld meg: Teamviewerben egy Extras (balra fent) -> Options -> General: Start TeamViewer with system

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10616) SwissAirplan válasza sonar (#10615) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

:W
Amikor a fátol nem látom az erdőt!
Eredetileg ezt kerestem de kb 15 átnézésre se találtam meg.
Köszönöm!

(#10617) LantosBerry8


LantosBerry8
senior tag

Sziasztok!

Új linux felhasználó vagyok.
Ma sikeresen telepítettem egy régi laptopomra a legújabb linux mint 19.1 lts-t.
A telepítés során kérte a rendszer, hogy adjak meg egy jelszót. Ezt meg is tettem, majd be x-eltem, hogy a rendszer autómatikusan, jelszó nélkül induljon. Ez is sikerült....

Viszont amikor bármit telepítenék, akár csak egy frissítést is, nem ismeri fel a rendszer a korábban megadott jelszavamat és így nem is megy végbe a folyamat.....

Mit rontottam el?
Mivel teljesen friss rendszer, így semmi pótolhatatlan adatot nem tartalmaz, ezért hajlandó vagyok akár az újratelepítésre is....

Viszont ebben az esetben mire figyeljek oda a telepítés során, hogy ne essek újra ebbe a hibába?

Segítségeteket előre is köszönöm!

(#10618) sonar válasza LantosBerry8 (#10617) üzenetére


sonar
addikt

Ha rám hallgatsz akkor reinstall, és mikor beirod a jelszót ránézel, hogy tényleg azt irtad-be, mint amit szerettél volna. Gyakori hiba, hogy hol angolul, hol magyar a kiosztás. Én spec angol nyelven használom a linuxot, de a bill kiosztás magyar és ebből szokott néha gubanc lenni (win alatt is)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10619) csixy válasza LantosBerry8 (#10617) üzenetére


csixy
addikt

nézz utána ... sudo

Ha nem boldogulsz, akkor telepítsd újra úgy, hogy belépéskor kérje a jelszót és ne állíts be titkosítást egyenlőrel De nézz utánna, hogy mi az a sudo.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10620) Cucuska2 válasza LantosBerry8 (#10617) üzenetére


Cucuska2
őstag

Mint ahogy felettem mondták, legtöbbször az szokott lenni a baj, hogy angol kiosztással adtad meg a jelszavadat, aztán a rendszert meg már magyar kiosztással használod.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#10621) Frawly válasza LantosBerry8 (#10617) üzenetére


Frawly
veterán

Az lesz, amit írtak, amerikai default kiosztással gépelted be a magyar jelszót, most meg magyar kiosztással próbálkozol, és így fel lehet cserélve az z/y, nem egyeznek az ékezetes karakterek. Esetleg telepítéskor véletlen benyomva maradt a Caps Lock és csupa nagybetűvel írtad a jelszót, vagy fordítva.

Esetleg telepítéskor megadásra került a root és a felhasználóineved felhasználó jelszava is, és telepítéskor az egyiket kéri, te meg a másikat próbálod megadni.

[ Szerkesztve ]

(#10622) Necronom


Necronom
senior tag

Ma reggeli inditasra vettem csak eszre, hogy alt+tab es iszonyat mennyisegu app volt ott..
Probabol lettem a bongeszot kicsire es mintha a levegobe eltunt volna, nem volt a panelen, hanem sehol...
Csak alt+tab lehet megtalalni es bezarni....
Mit csinaltam rosszul? A panel magassagat allitottam csak valamikor regebben, mast nem

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10623) Cucuska2 válasza Necronom (#10622) üzenetére


Cucuska2
őstag

Ugye el lehet tüntetni a fontos dolgokat is a tálcáról, valószínűleg az alkalmazáslistával is így jártál.
Jobb gomb a tálcára, panel hozzáadása, és megekeresed, és csiribú-csiribá.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#10624) Necronom válasza Cucuska2 (#10623) üzenetére


Necronom
senior tag

Nem, nincsen meg..
Az alap talca ikonok megvannak, ugymint terminal, filkezelo, asztal ikon
Hiaba probaltam amit leirtal nem lett eredmenye sajna

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10625) Necronom válasza Cucuska2 (#10623) üzenetére


Necronom
senior tag

es rajottem ...hmm hmm
a problema a kovetkezo volt
Telepitgettem az appocskaimat, nehanynak mondtam, hogy gyerunk a talcara - vagyis a panelra
Aztan megfogtam egerrel es elkeztem rendezgetni oket jobbra-balra
Miutan ez megvolt, jelentkezett is a bibi...a kicsire tett appok eltuntek a semmibe
Leveve a panelrol az altalam felpakolt ikonokat, a bibi megszunt
Erdekes, de nem hiszem, hogy ez igy rendben van...
(Linux Mint Mate 19)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10626) RBJ


RBJ
addikt

Fáradt xubuntum megunva feltoltam az mx linuxt. Nem tetszett ami fogadott erre rátettem a linux mint et.
Dual os a rendszerem win és linux.
Mint végig tolja a telepítést mx partíció rá formázva mégis mikor elindul meg a grub nal mint xfce t ír, azonban betöltve félig kifagyva mx logóval indul mint üdvözlő ablak mx felülettel végén kifagyva.
Hogy hogy nem tudja az egész régit felírni?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#10627) zoltanz válasza ubyegon2 (#10559) üzenetére


zoltanz
nagyúr

LMDE 3 állítólag frissebb csomagokat tartalmaz (+ non-free fw-k) mint a stock Debian 9.
Mik ezek, vagy miben nyilvánul meg?
Engem a videó lejátszók érdekelnek főleg. Nehéz PPA szerűen frissíteni?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10628) ubyegon2 válasza zoltanz (#10627) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A helyzet nem egyértelmű, inkább kaotikus. A LMDE 3 frissebb csomagjai azon kívül, hogy a Debian 9-re épülnek a Mint Xapp csomagjai vannak benne pluszban, de elég sok saját Cindy-s csomaggal rendelkezik, amik régebbiek a Mint 19.1 csomagjainál és nincsenek meg Strech-ben :

példa
timeshift
18.6+cindy
18.9.1.2+tessa
buster, sid 19.01+ds-2 (előtte nincs)

core
Xwayland, xorg is egyezik gyakorlatilag a Debian 9 csomagjaival, ez jellemző a core csomagokra.

non-free helyzet még érdekesebb:

példa
nvidia-vdpau-driver
LMDE 3 384.130-1_amd64.deb (ez a jessie-backport verzió)
Strech 390.87-8~deb9u1

Ahol előnyben van a LMDE 3, az a [L:http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mint-meta/]mint-meta-codecs[/L], ez azonos a Mint 19.1 kodekcsomagjával, így egyértelműen frissebb a Debian 9 meta-codecs-nél és a multimedia repoban lévőknél is.

Minél többet mazsolázol a különböző csomagok összehasonlításával, annál inkább fenti véleményed fog kialakulni. :)

Nehéz PPA szerűen frissíteni?

Nem, nem nehéz. A fenti igencsak nem egyszerű összedrótozás miatt és a várhatóan felmerülő függőségek miatt gyakorlatilag értelmetlen lenne próbálkozni. (ez saját véleményem persze)

[ Szerkesztve ]

(#10629) Necronom


Necronom
senior tag

Tovabb kiserletezgettem a panelra kirakott ikonokkal
Amig megmondom nekik, hogy irany a panel addig nincs baj, de amint elkezdtem pakolgatni a sorrendeket, onnantol a minimizere eltunnek az appok
Esetleg otlete erre valakinek?

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10630) zoltanz válasza ubyegon2 (#10628) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi. Most felraktam a Buster-t, ha még nem elég stabil, kipróbálom az LMDE 3-at addig.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10631) ubyegon2 válasza zoltanz (#10630) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :) Mondanám, hogy ezt a media-codec csomagot próbáld felrakni a Buster-re, de szerintem függőségek kezelésére lenne szükség, azt nem tudjuk milyen mélységig.....úgy általánosságban azt írta a Mint-es Clem, hogy nem kompatibilis a LMDE 3 a Debian 10-zel, csak a 9-cel. Ha azelején vagy a Busternek, megpróbálhatod azért, én anno felraktam Debianra a LMDE repoját, abból frissítettem a Nemo-t és Cinnamont.

(#10629) Necronom

Azok alapján, amiket leírtál, csak a Látóasszonyos topikban tudnának segíteni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#10632) Necronom válasza ubyegon2 (#10631) üzenetére


Necronom
senior tag

Azt hittem ez az topik :DD - basszus van neked olyan topikod ;]
Ejjnye...csak picit zavaro, hogy nem tudom sorba rakni oket...

Viszont piszkosul orulok a Steamnek :) Megy a kedvenc jatekom, ugyhogy lassan tenyleg nem lesz miert a winfos

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10633) ubyegon2 válasza Necronom (#10632) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Majdnem ugyanaz minden topik sokszor. :D (direkt ilyenek miatt csináltam a nevezett topikot!) ;]

Sajnos a Mate felületet nem ismerem, a Cinnamonnal nem tettél még próbát? Szerintem kezelhetőbb panel appok és program ikonoik kérdésében. Mondjuk a Cinnamon 4-et nem annyira bűvölgettem még, de az előzőeket jócskán.

Mate tweak-ot használod? Nem tudom ebben a panel kezelés dologban mennyire számít, de egy próbát megér, legfeljebb még jobban összekutyulsz mindent és kipróbálod a Cinnamont is.

[ Szerkesztve ]

(#10634) zoltanz válasza ubyegon2 (#10631) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Értem inkább nem masztolik bele. A buster média kodekjei frissülhetnek még a végleges verzióban?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10635) Necronom válasza ubyegon2 (#10633) üzenetére


Necronom
senior tag

Nos tudod probaltam hallgatni az okosokra es nagyon sok helyen azt olvastam, hogy a Mate jo gyerek kezdesre, atallasra winrol...
Nincs is bajom vele mas egyeb
Dehogy probaltam a tweak, egyelore ott tartok, hogy keresgetem az alternativakat a hasznalt programjaimhoz
Persze szeretnek mindent nativan megoldani elso korben

Dehat feltehetem a Cinammon, semmibol sem tart, max ha nem tetszik, visszateszem a Mate fiut

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10636) ubyegon2 válasza zoltanz (#10634) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A buster média kodekjei frissülhetnek még a végleges verzióban?

Nem tudhatjuk, nem is azért, mert freeze állapotban van, hanem mert a multimedia repo teljesen különálló a Debian saját repoitól. Ha valaki mélyebben ismeri, talán tudja, de az is lehet, hogy az a külön weboldallal rendelkező repo tényleg csak összegyüjti csomagokban a kapcsolódó multimedia csomagokat, így a codec csomaggal sem hiszem, hogy külön foglalkoznának. De hátha tévedek. ;)

(#10637) ubyegon2 válasza Necronom (#10635) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nos tudod probaltam hallgatni az okosokra es nagyon sok helyen azt olvastam, hogy a Mate jo gyerek kezdesre, atallasra winrol...

Ez igaz, de ha még többet olvasol, azt is látod, hogy ahol a gép hardveresen bírja, ott a Cinnamon még jobb.
Aki nem próbálja ki, meg is érdemli, hogy ne ismerje meg. ;]
Mint-nél az a fő felület, ezzel foglalkoznak értelemszerűen a legtöbbet, mivel saját fejlesztésük.

(#10638) cigam


cigam
félisten

Egy ki segítség kellene. Próbálom beállítani a háttérképet ezzel a script-el. Félig lefut, mert a képet letölti, de nem állítja be háttérképnek. Tippem szerint a
gsettings set org.cinnamon.desktop.background picture-uri "$HOME/.nasa-wallpaper/$ID.jpg";;
paranccsal van gond, de mi?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10639) barrasz


barrasz
aktív tag

Sziasztok!

Pár napja használok csak Linux-ot,pontosabban Linux Mint 19,1-et.
Olvasgatva a fórumot kéri a reklám blokkoló kikapcsolását.
Mivel napi szinten olvasgatom a mobilarénát így szeretném kikapcsolni ezzel is segitve az oldalt.
Viszont láma módon nem tudom hol kellene kikapcsolni és ebben kérnék egy kis segítséget.
Előre is köszönöm.

(#10640) cigam válasza barrasz (#10639) üzenetére


cigam
félisten

Melyik böngészőt használod, milyen blokkolóval?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10641) barrasz válasza cigam (#10640) üzenetére


barrasz
aktív tag

Firefox a böngésző de tudtommal nem tettem fel semmi blokkolót.

(#10642) cigam válasza barrasz (#10641) üzenetére


cigam
félisten

Címsorba: about:preferences#privacy
Vagy csak a címsor elején ráböksz az i jelre, és ott a "blokkolás kikapcsolása ezen a webhelyen".

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10643) zoltanz válasza ubyegon2 (#10628) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nézegettem a multimedia kodekeket a Mint tárolóban 2017-esek vannak a Buster-nál is pl x.265. :U

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10644) ubyegon2 válasza zoltanz (#10643) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

https://cdimage.debian.org/images/unofficial/non-free/images-including-firmware/weekly-builds/amd64/list-dvd/ 03.18. kiadás

a testing fw-ben jóval újabb például a libx265, mint a Mint 19.1-ben

firmware-realtek_20190114-1_all.deb van például ebben is már, ez csak fw csomag, ez is benne van, nem valami ilyet kerestél? (nem néztem most rá, csak erre emlékszem)

Realtek RTL8192EU Bluetooth firmware (rtl_bt/rtl8192eu_fw.bin)

*********************************************************************

Egyébként a Debian különböző oldalain elég nehéz most eligazodni, mert van, ahol már küön írják a Buster-t és van külön testing is, máshol meg még a testing a Buster.

[ Szerkesztve ]

(#10645) cigam válasza zoltanz (#10643) üzenetére


cigam
félisten

Most a dátuma zavar, vagy hogy nem működik?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10646) zoltanz válasza cigam (#10645) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Működik. Érdekelt volna melyik "frissebb".

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10647) RBJ


RBJ
addikt

Hol lehet beállítani a mint xfce ben, hogy a firefox alapértelmezet lapja ne a mint oldala legyen.
Érdekes ha új ablakot nyitok egyből a firefox alapablaka egyből jön.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#10648) ubyegon2 válasza RBJ (#10647) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sehol. Firefox Menüben Beállítások, Kezdőlap menüpont.

(#10649) RBJ válasza ubyegon2 (#10648) üzenetére


RBJ
addikt

Ezt tudom mégse marad meg.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#10650) 0xmilan válasza RBJ (#10647) üzenetére


0xmilan
addikt

A mintes repoban levo firefox tobb reszleteben is modositva van. A google kereso pl. ki van irtva es utolag hozzaadva nem ad ajanlatokat.
Nalam szerintem csak az oldotta meg, hogy toroltem a tarolos verziot es letoltottem kozvetlenul a FF honlaprol. Talan neked is segitene.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.