Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10351) fradi81 válasza fradi81 (#10350) üzenetére


fradi81
veterán

Ez megoldódott, amit nem értek miért lassítja ennyire le a boot időt az nvidia driver?

Nyílt driver
Nvidia

moto g72, Ninebot d28e

(#10354) Amazonas válasza #20749568 (#10352) üzenetére


Amazonas
senior tag

Igaz, másnak ajánlottad, de tőled hallottam először a KDE Neon-ról, amit most próbálgatok VirtualBox-ban.
Most egy 18.2-es Mint-et használok KDE DE-vel és túl sok különbséget nem látok, azon kívül, hogy - ahogyan látom - a Neon fapadosan érkezik, és a user-nek kell felpakolgatnia rá a cuccokat, amit akar, illetve a Mint alatt mintha több asztali effektus lenne.
Viszont, a Neon mintha kevesebb RAM-ot használna alapból. Ezen kívül van valami, ami miatt esetleg ajánlott lehet Neon-ra váltani?

(Szerk.: a valamikori távlati cél egy saját rendszer lenne Arch alapokon, viszont még nem merek belevágni. :DDD )

[ Szerkesztve ]

(#10356) cigam


cigam
félisten

A fordítási és programokkal kapcsolatos hibák miatt kinek érdemes szólni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10357) 0xmilan válasza cigam (#10356) üzenetére


0xmilan
addikt

A forditast nem tudom.
Programhibakra valamelyik alabbi:
https://forums.linuxmint.com/
github-on lehet issue-t nyitni.
Illetve Linux Mint Troubleshooting Guide

(#10358) cigam válasza 0xmilan (#10357) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a tippet!
Sajna a Timeshift oldalán szürke a "Help translate" gomb, és a magyar fordító oldalon sem találtam.
A github oldalukon megtaláltam a mintstic (magyarul pendrive lemezkép-író) oldalt.

Amúgy 19.1 uptodate rendszeren addig nincs baj ha csak egyet akarok kiírni. Viszont a következő lemezkép kiválasztása után nem mutatja mit választottam, és az eszköz kijelölést sem. Üresek maradnak az arra kijelölt mezők.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10359) ubyegon2 válasza cigam (#10358) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fordításokkal kapcsolatos érdekességeket szerintem a linuxmint.hu oldalon lehet jelezni.

(#10360) Amazonas válasza #20749568 (#10355) üzenetére


Amazonas
senior tag

Köszi a tippet, már tesztelgetem ezt is VB-ben. :) Egyből le is frissült a 4.20-as kernelre... Ha mindent be tudok úgy állítani a Manjaro-s KDE-felületen is (pár Oxygen-es dolog hiányzik belőle a kinézethez, még keresgélek, conky-t felparaméterezni, stb.), mint a mostani Mint-emen, akkor lehet, hogy ez lesz a befutó.

[ Szerkesztve ]

(#10361) cigam válasza ubyegon2 (#10359) üzenetére


cigam
félisten

:R

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10362) Dhampir


Dhampir
félisten

(#10363) ubyegon2 válasza Dhampir (#10362) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

BUÉK neked és mindenkinek! 🍾

Próbáltad is már valamelyik Tessa változatot?

(#10364) Dhampir válasza ubyegon2 (#10363) üzenetére


Dhampir
félisten

Még nem, de majd a Cinnamon-t szeretném. :)

(#10365) májkimiki


májkimiki
őstag

Sziasztok!
Gyors segítség kellene. Nincs időm cp manualt olvasni. Van egy könyvtár tele photorec-es recup_dir alkönyvtárakkal. Ebből a főkönyvtárból (mentés) kellene rekurzívan, minden alkönyvtárból csak .doc és .xls kiterjesztésű fájlokat átmásolni egy másik könyvtárba (válogatás). Sok alkönyvtár és sok fájl van.

(#10366) cigam válasza májkimiki (#10365) üzenetére


cigam
félisten

Első tipp: cp -r /innnen/*.xls /ide/

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10367) májkimiki válasza cigam (#10366) üzenetére


májkimiki
őstag

Valami nem okés.
Ha így írom: *.doc, akkor azt mondja nincs ilyen fájl.
Ha így : * .doc, akkor elkezdi másolni az összes recup_dir könyvtárat a célkönyvtárba.

Így adtam ki a parancsot:
[recovery-pc ~]# cp -r /home/recovery/mentés2/* .doc /home/recovery/Válogatás2/

[ Szerkesztve ]

(#10368) sonar válasza májkimiki (#10367) üzenetére


sonar
addikt

félreértelmezed egy picit. itt a -r nem sokat jelent. Gondolom a file-ok nem a mentés2-ben vannak hanem alatta lévő könyvtárakban.
Ilyenkor a find parancs lenne kézen fekvő. Viszont a struktúrát nem viszi át, csak a fileokat.
find /home/recovery/mentés2/ -type f -iname "*.doc" -exec cp {} /home/recovery/Válogatás2/ \;

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10369) cigam válasza sonar (#10368) üzenetére


cigam
félisten

Akkor itt milyen rekurziot jelent a -r?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10370) sonar válasza cigam (#10369) üzenetére


sonar
addikt

Ha könyvtárat másolsz akkor az alatta lévőt másolja.
*.doc -nál alapba a doc file-ra maszkolja.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10371) májkimiki válasza sonar (#10368) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem kellett még ilyen jellegű fájlműveleteket csinálnom, semmi tapasztalat. Ezért kértem konkrét javaslatot a teljes parancsra. Igen, úgy van a struktúra ahogy mondod. Az alkönyvtárakból csak bizonyos fájltípusok kellenek, egy másik könyvtárba összegyűjtve.
Később leszek gépnél, hogy kipróbáljam.

(#10372) Amazonas válasza májkimiki (#10371) üzenetére


Amazonas
senior tag

Szia,

valamilyen GUI-s filekezelőben nem lenne ezt egyszerűbb megcsinálni?
Rá lehet keresni a csak ".doc" és csak ".xls" file-okra, utána a találatokat sorba lehet rendezni elérési útvonal szerint, és aztán csak az adott mappákban lévőket átmásolod a célmappába.
Milyen DE-t használsz? KDE-en a Dolphin-ban ezt meg lehet csinálni.

(#10373) májkimiki válasza Amazonas (#10372) üzenetére


májkimiki
őstag

Manjaro Xfce-n bütykölök éppen, DoubleCommanderrel próbáltam manuálisan. De nagyon lassú úgy. Ezért gondoltam terminálos megoldásra.

(#10374) Amazonas válasza májkimiki (#10373) üzenetére


Amazonas
senior tag

A Manjaro-nak is van topikja, egyébként. :)

(#10375) májkimiki válasza Amazonas (#10374) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen, de a kezdő kérdés disztró független szerintem és itt több terminálos általános dolgok szoktak előfordulni. Meg a tapasztaltabb segítők itt is ott is jelen vannak.
A Manjaro meg vészmegoldásnak jött közbe. Később leírom, hogy miért.

(#10376) ubyegon2 válasza májkimiki (#10375) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A disztrófüggetlen kezdő kérdésekre a Kezdő Linuxos topik van tartva. Ilyen megfontolásból se írunk disztróspecifikus topikba, hogy itt tapasztaltabb segítők vannak. ;) (amúgy nem is fedi ez így a valóságot)
Ez a topik is ugyanolyan kis forgalmú, mint a Manjaro.

(#10377) Frawly válasza májkimiki (#10373) üzenetére


Frawly
veterán

A Double Commander tudja: Ctrl+B kombót nyomsz, akkor kilapítja a mappaszerkezetet, kijelölöd az adott mappában (és almappákban) az összes .doc fájlt (maszk/filter: *.doc), és már másolhatod is át őket rekurzívan. Semmivel nem lassabb, mint a terminálos megoldás.

(#10378) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Tényleg kezd érdekelni, hogy ha már a Kezdő topikból Archklónosok topikja lett, ez vár a Mint topikra is? :(

(#10379) májkimiki válasza Frawly (#10377) üzenetére


májkimiki
őstag

Köszi szépen, ezt a funkciót sem tudtam. Később kipróbálom, ha gépnél leszek.

(#10380) Frawly válasza ubyegon2 (#10378) üzenetére


Frawly
veterán

Figyi, értem, hogy frusztrál téged lelkileg ez az Arch téma, és azóta is a lelki sebeidet nyalogatod, de itt a Double Commanderről meg terminálos fájlátnevezésekről volt szó. Az meg Mint-en is ugyanaz. Persze az igaz, hogy manjarós kérdéssel jobb lenne vagy a kezdő, vagy a manjarós topikba átmenni, de úgyis ugyanaz az 5-10 ember látogatja az összes linuxos topikot, majdnem mindegy ki hová írogat.

(#10381) ubyegon2 válasza Frawly (#10380) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

frusztrál téged lelkileg ez az Arch téma

Ennek senki frusztrációjához nincs köze.

Általános kezdő kérdés - Kezdő topik, disztró specifikus kérdés - saját topik, ha van. Szerintem ez ennyire egyszerű, de ezek szerint ezt is én látom rosszul. :U Már csak azon kell agyalnom, hogy Mintesként melyik topik az én disztróm topikja.....

Nemsoká jön valaki és kioktat, hogy akár sysadmin(!!!) is lehet ám bárkiből, miért ne írhatna akár ide is!?

[ Szerkesztve ]

(#10382) májkimiki válasza sonar (#10368) üzenetére


májkimiki
őstag

Köszi szépen, ez így már azt csinálja amit szerettem volna.

(#10383) májkimiki válasza Frawly (#10377) üzenetére


májkimiki
őstag

Tökéletesen működik. Köszi szépen.

(#10384) dances


dances
tag

Sziasztok!

Feltettem a Mintet, dual bootban a Win 10-zel.
Telepítésnél megadtam, hogy csatolja fel a 3 db NTFS partíciómat is.
Ezt meg is teszi, viszont CSAK OLVASHATÓ -ként.

Mit kellene tennem, hogy írni is tudjam azokat?

Only the Good die young.

(#10385) csixy válasza ubyegon2 (#10381) üzenetére


csixy
addikt

Most épp egy Linux Mint Tessa Cinnamont működtetek a HP250-es gépen egy USB-s vinyóról , amit UEFI módra telepítettem Grub2-es bootloaderrel , de már annyira a saját fenekébe harapott a grub menűje, mert már a másik vason is frissítette magát közben valamikor, hogy itt most nem tudtam a hagyományos grub menűből olyan sort elindítani , hogy bebootoljon. Végül a Boot From EFI file ... 0HD Part 1 blablabla ... <EFI> ... <ubuntu> ... grubx64.efi útvonalon sikerült elindítani őkelmét. Szóval érdekes ez na. Ezek után lefuttattam egy sudo update-grub parancsot és most meg mindegy hogy az F9-es bill megnyomása után melyik sort választom újraindításkor a három UEFI-sor közül mindenképp elindul a Tessa, csak nem tesz be közben grub menüt , hanem egyből elkezd maga után kutakodni és elindul. .... Persze lehet hogy csak a késleltetésen kellene állítani.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10386) csixy válasza dances (#10384) üzenetére


csixy
addikt

Megnyitod a mappát , beletolod az egeret , jobb klikk és megnyitás rendszergazdaként. Csak vigyázz , hogy eeee ne b@xssssz valamit a ténykedéseddel a windowsban.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10387) májkimiki válasza ubyegon2 (#10376) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem gondolom egyik vagy másik disztrós topikról sem, hogy egyik a másiknak alá vagy felé rendeltje lenne. A segítő tagokat sem áll szándékomban besorolni, minősíteni. Az eddig megemlített topikokat rendszeresen követem, saját tapasztalat alapján mondtam, hogy itt talán több általános téma előjön, ami nem feltétlen disztró specifikus. A segítő tagokat meg látom, hogy itt is és ott is segítenek.

Nem volt semmi probléma amíg elő nem jött az hogy épp Manjaro rendszeren szeretném a problémám
megoldani, ami nem rendszer probléma, hanem fájlok speciális kigyűjtése egy könyvtárba.

Miért pont Manjaro?
Adott egy még garanciális noti, amin nincs szerelő ablak, hogy a hdd-t kiszereljem és usb-n odaadjam egy rendszernek adatmentésre-visszaállításra. Nem volt más lehetőségem, csak a saját környezetében meghajtani. Először live rendszert bootoltam pendrájvról, plussz odaadtam usb-n egy nagy lemezt az adatoknak, mint Photorec céleszköz. Vagyis csak szerettem volna, mert így Live alól a Photorec-nek nem tudtam kijelölni az usb-s lemez egy bizonyos könyvtárát.
Következő lépésként jött az, hogy az usb-s lemezre (2TB) telepítek egy linuxot és azon futtatom a Photorec-et. USB3-as ház, SATA3 HDD, és USB3-as porton bootolva.
2 disztró elbukott telepítéskor: Kubuntu 18.04, LM19 (telepítő összeomlott)
1 feltelepült, de első frissítés után kapufa: MX17
A negyedik rendszer lett a Manjaro, ez működik.
Mindegyik telepítés a rendszerek által automatikusan konfigurált lemezkonfigra ment, én nem módosítottam semmit. Nem kerestem a hibák okait, mert nem ez volt az elsődleges feladat. Föl sem hoztam volna ezt a történetet, ha nem váltok ki a Manjaro megemlítésével egy kis nézeteltérést.
Nos röviden ennyi a miértje a Manjaro-nak.

De ezektől függetlenül voltak hiányosságaim az említett fájlkezelési feladat megoldásában. Talán öröm az ürömben, hogy előjött minden. Mert kaptam megoldást parancssori megoldásra is és a DoubleCommander ilyen jellegű funkcióját is megismertem.

Köszönöm a segítséget mindenkinek.
"sonar", "Amazonas", "cigam", "ubyegon2", "Frawly" : :R :R

(#10388) Amazonas válasza dances (#10384) üzenetére


Amazonas
senior tag

Az /etc/fstab file-ban lévő sorokat másold be ide, pls.

(#10389) lev258 válasza dances (#10384) üzenetére


lev258
veterán

A Windows 10-ben a leállítás egy félhibernálásos állapot. Windows-on belül a gyorsindítás kikapcsolásával lehet ezt megszüntetni. Ilyen állapotban a Linux rendszer inkább óvatos, olvasható állapotban csatolja csak fel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10390) májkimiki válasza Frawly (#10377) üzenetére


májkimiki
őstag

Egy kérdés maradt még.
A Ctrl +B kombót mivel szüntetem meg, hogyan állítom vissza a normál nézetet?

(#10391) csixy válasza Amazonas (#10388) üzenetére


csixy
addikt

Na úgy is jó lesz , de akkor örökre.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10392) ubyegon2 válasza májkimiki (#10387) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek! Egyébként ha követed az összes topikot, láthatod(láthattad), hogy a Kezdő ami pörög amolyan gyüjtőtopikként, a Mint topik alvó általában Manjaro topik is Belecsöppentél inkább most ebbe a nagy átrendeződésbe, ami inkább hangalapú, mert a hagyományosabb oldalon működik minden, így csendesebb, a hűdefriss hype részleg meg beleakad a frissítés frissítésébe, így sok a zavar. Ettől még nem mindenki archklónt használ persze. ;) Ettől még, mint a példád is mutatja, akár hype-olt disztró is lehet használható, teljesen hardverfüggő, mi min fut optimálisan. Lényeg, hogy sikerült megoldani, amit kellett.

(#10385) csixy

Csak óvatosan rétegezd egymásra a bootloadereket, mert még a gyakorlatilag ugyanazon GRUB-ok is arcidegzsábát tudnak kapni egymástól. Nálam most 5 disztrónál járva újra a Debian GRUB-ja vette át a parancsnokságot (nem tudom mitől függ pontosan, hogy megy ez náluk) és igen nyögvenyelősen akarja beadni a bootmenüt. Erre a meghajtóra már nem is teszek nem apt rendszerű disztrót, mert megölik egymást. Valószínűleg egy kernelfrissítés után, amikor másik GRUB veszi át a hatalmat, minden bootloadert frissíteni kéne.... :U

[ Szerkesztve ]

(#10393) dances válasza lev258 (#10389) üzenetére


dances
tag

Ez lett a megoldás, köszönöm.

Only the Good die young.

(#10394) csixy válasza ubyegon2 (#10392) üzenetére


csixy
addikt

Így-így valahogy , az egyértelmű amit írsz az MBR-es rendszerek egymásra kuppantásáról, "de ez úgymond még csak a hagyományos Newton-féle 3 dimenziós rendszer" amit észlelsz, de az UEFI-vel egy újabb dimenzió lép be ebbe a dologba, ami úgy egyben túl bonyolulult , de egy-egy dimenziót az összesből ki-ki hagyva valójában abban a spec nézetben töredékes egyszerűséggé válik, de azt még külön át kell tekinteni , hogy értelmezni tudjuk. Hozzátartozik, hogy valószinüleg mindannyian csak ugyanazt az egy spec nézetet használjuk ebből az UEFI komplexitásból. :F

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10395) ubyegon2 válasza csixy (#10394) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek szerint tiszta szerencse (mégis), hogy ezt a plusz dimenziót (ki se mondom a nevét) nem ismertem meg közelebbről. 😉 Desktopon menne amúgy, de 4 meghajtó mellett fejvakarós lenne.

(#10396) csixy válasza ubyegon2 (#10395) üzenetére


csixy
addikt

Azért egy USB-s vinyóval kóstolgassad, mert bele kell szokni. :U

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#10397) ubyegon2 válasza csixy (#10396) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ilyeneket inkább csak tárolásra és küldözgetésre használok. 😉 Telepakolom Linux iso-val és go Germany, ahol sanyarú a letöltők élete.
No meg az öreg desktop case USB csatlakozóiban sem bízom túlzottan.

(#10398) Frawly válasza májkimiki (#10390) üzenetére


Frawly
veterán

Újra megnyomod a Ctrl+B kombót, azzal visszaáll a normál nézetre.

(#10399) Frawly válasza csixy (#10385) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt most nem értem. Tehát bootol, csak GRUB nélkül. Teljesen jó ez így, nem tudom miért vágysz a GRUB-ra. Olyan szép nézegetni, vagy mi? Persze mindenkit más tesz boldoggá :DDD

Egyébként még mielőtt Uby félreérti: nem vagyok a GRUB ellen, de ha egyszer ki lehet hagyni a bootfolyamatból, akkor szeretem az összes extra bootmanagert kihagyni, egyel kevesebb dolog, ami eltörhet, meghibásodhat.

(#10400) májkimiki válasza Frawly (#10398) üzenetére


májkimiki
őstag

Köszi.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.