Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10701) Necronom


Necronom
senior tag

kaptam kolcson egy nem AMD videokartyat es tokeletesen szalad barmi :(

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10702) Frawly válasza Necronom (#10701) üzenetére


Frawly
veterán

Igazából NV kártyával is szalad bármi, csak esetleg nomodeset-tel kell indítani a rendszert és fel kell tenni a disztróhoz való megfeleő zárt NV drivert a tárolókból. De abban igazad van, hogy AMD kártyával, Intel GPU-val több minden működik alapból.

(#10703) NeoPampalini válasza Necronom (#10701) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Ezt épp most dobta fel a Facebook, itt van még pár opció, amiket itt nem írtunk (asszem).

Linux Mind - sötét kép

(#10704) Necronom válasza NeoPampalini (#10703) üzenetére


Necronom
senior tag

Koszonom, tudom, az en sajat peldam volt az ok ra :)
Veluk beszeltem meg es ott kaptam a helpet is

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10705) KFeri22


KFeri22
tag

Sziasztok!
Linux Mint 17.3 "Rosa"-t használok teljesen elégedetten. Sajnos a támogatása ebben a hónapban lejár. A kérdésem az lenne, hogy muszáj teljesen újra telepíteni a legújabb verzióra, vagy lehet-e valami egyszerűbb frissítéssel a következőre a 18 "Sarah"-ra váltani? ( 2 évet akkor is nyernék ) Vagy mivel az már verzió váltás, akkor is teljesen újra kell telepíteni? A tudásomnak megfelelő legegyszerűbb megoldás érdekelne :)

(#10706) ubyegon2 válasza KFeri22 (#10705) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Sajnos a 17-nél még nincs egygombos verzió frissítés a Frissítéskezelőben, így végig kellene menned ezen.
video

Szépen nézd át és menj végig a leírás szerint!

(#10707) KFeri22 válasza ubyegon2 (#10706) üzenetére


KFeri22
tag

Szia!

Elolvastam, megnéztem és sikeresen frissítettem a 18 "Sarah"-ra.

Köszönöm szépen a segítséget. :R

(#10708) ubyegon2 válasza KFeri22 (#10707) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! Örülök, hogy sikerült, igazán nincs mit. :) Most már lesz egygombos verzió frissítés a Frissítéskezelőben, de csak alverziókra, főverzió frissítése úgy tudom nem megy innen továbbra sem. Az még persze odébb van, de 18.x-re tudsz frissíteni, ha akarsz, de ígyis-úgyis 2021-ig lesz jó.

(#10709) KFeri22 válasza ubyegon2 (#10708) üzenetére


KFeri22
tag

Igen, most már felajánlja a 18.3 kiadásra frissítést, de mára annyi izgalom elég volt :)

Köszönöm még egyszer.

(#10710) ubyegon2 válasza KFeri22 (#10709) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akartam is kérdezni, hogy mit dob fel ott, a 18.3-ra tippeltem, köszi, hogy megnézted és még 1x szívesen! ;)

Gondoltam, hogy most egy darabig nem ugrasz neki, csak elméleti lehetőségként említettem. ;)

[ Szerkesztve ]

(#10711) Necronom válasza ubyegon2 (#10710) üzenetére


Necronom
senior tag

Sziasztok megint!

Szerver....ehh dehogy szerver, csak nem tudom maskent hivni, szoval azon vannak a filejaim :) szoval ilyen temaban tud valaki segiteni?
a local eleresem mar biztositott....azzal nincs gondom
de szeretnem kivulrol is elerni....es nagyon, de nagyon lila gozom se nincs, hogy mit hogyan es merre
csakis file szinten akarom elerni de az ne ftp legyen

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10712) Necronom


Necronom
senior tag

bocsi, nem neked akartam cimezni ubyegon2 :) de mar ugy marad :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10713) ubyegon2 válasza Necronom (#10712) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Gondoltam, hogy nem nekem szántad, szerintem messziről lerí rólam, hogy hálózatokhoz totál nem konyítok, viszont samba-s linkeket már segítettem összeszedni másoknak, érdemes az első 4-5 hsz-ben lévőket megnézned.

(#10714) Necronom válasza ubyegon2 (#10713) üzenetére


Necronom
senior tag

megneztem koszonom, de nagyon nagyon nem nekem szant irasok azok ...ki sem igazdom rajtuk elsore

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10715) ubyegon2 válasza Necronom (#10714) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elsőre talán kacifántosak, de a samba talán a legegyszerűbb és legáltalánosabb erre a célra. Hacsak valami online felhős dolgot nem eszelsz ki, amiknek vannak mobil és Linuxos kliensei is vagy böngészőből használható, persze ez nem media fájlokhoz való értelemszerűen.

(#10716) Necronom válasza ubyegon2 (#10715) üzenetére


Necronom
senior tag

kivulrol csak doksikat es fotokat kell elerjek, ill ide rakjak leginkabb

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10717) ubyegon2 válasza Necronom (#10716) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek nem olyan vészesek méretben, meg tudnád oldani a gmail-címes 15GB felhővel Drive, Fotók simán elérhető (ha más küldi, akkor email csatolmányban is sok elfér) vagy a Mega 50GB-os free tárhelyével is. Hirtelen ezek jutnak eszembe meg a kis tárhelyűek, Dropbox, Box.....

[ Szerkesztve ]

(#10718) Necronom válasza ubyegon2 (#10717) üzenetére


Necronom
senior tag

sajna a felhotarhelyek erre nem alkalmasak
itt tartalom megosztasrol lenne szo, ami mar eleve terran feluli mennyiseg ma
es minden 2. heten gyulik hozza szepen a rendezvenyeinken :)
es a fo szempont az lenne, hogy ne feltolteni meg letolteni kelljen, hanem hasznalni is lehessen szinten barki szamara - mintha csak egy masik meghajto lenne
persze ertem hogy a masolas ilyenkor feltoltes lesz, de fizikalilag innen mondjuk egy excel tablat ne kelljen a sajat gepre lehuzni, szerkeszteni, feltoleni, hanem hasznalhato legyen egybol

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10719) ubyegon2 válasza Necronom (#10718) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, ha TB-okról van szó, akkor valóban nem. Nem ismerem a MS dolgait, de xls-t már jó régóta online szerkesztgetnek a népek. :)
Csak a samba marad akkor neked, esetleg kérdezz rá a Haladó topikban, hátha van jobb ötletük a hálózatos kérdésedre. De arra készülj fel, bármit is mondanak nem úszod meg azt a szintet, amit a linkelt leírásokban látsz. ;)

(#10720) Necronom válasza ubyegon2 (#10719) üzenetére


Necronom
senior tag

koszonom, na igen, en is attol tartok, hogy helyettem senki sem fogja megcsinalni ....
ejjj pedig milyen jo lenne :P

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10721) sonar válasza Necronom (#10720) üzenetére


sonar
addikt

privát cloud server esetleg? pl.:owncloud

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10722) Necronom válasza sonar (#10721) üzenetére


Necronom
senior tag

uhhh...ez nem menne nekem szerintem...
az a baj, hogy az alap tudasom is kicsike Linux tajekan
meg ugy egytalan egyelore meg csak azt sem tudom, hogyha mindez menne is, akkor ez az egesz hogy fog kimenni a netre.....szoval jah.

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10723) sonar válasza Necronom (#10722) üzenetére


sonar
addikt

Csak a kezdetek nehezek (na jó meg néha utána is)
De ha jól értelmezem amit szeretnél azt csak vmi cloud-os megoldással lehetne kivitelezni.
Egy csomó NAS már olyan SW-vel jön ami támogatja a cloud-ot. (ha nem akarsz a telepítéssel bajlódni, de a konfigurációs lehetőségeket akkor is érdemes átnézni)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10724) KFeri22 válasza ubyegon2 (#10710) üzenetére


KFeri22
tag

Túl hosszú volt az a kb. 1 óra, amíg tartott a frissítés, miután rájöttem, hogy nem mentettem le mindent, amit akartam :K

Azt szeretném megkérdezni, hogy lehet a sudo jelszót megváltoztatni és mi annak az alkalmazásnak a neve, ami egy olyan tálca, amire kedvenc alkalmazásokat lehet rakni és csak akkor jön elő ha a kurzort a képernyő aljára húzom. Ez eltűnt a frissítés után és nem emlékszem a nevére.

(#10725) Necronom válasza sonar (#10723) üzenetére


Necronom
senior tag

igazsag szerint azt sem tudom, hogy mivel lehetne kivitelezni
a teny annyi, hogy nagyon sok az adatmennyiseg, terran feluli es ez csak novoget, de ezek mindig fotok pici videok es joszerivel doksi fileok
a cel pedig az lenne, hogy ezeket fel lehessen mindig hasznalni ugy, ahogy vannak, abban a formaban
azaz ne kelljen letolteni, szerkeszteni es vissza feltolteni senkinek sem

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10726) ubyegon2 válasza KFeri22 (#10724) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

How to Reset the Root Password in Linux

Talán azon a Cinnamonon épp működik még a GUI-s jelszó változtatás is.

mi annak az alkalmazásnak a neve, ami egy olyan tálca, amire kedvenc alkalmazásokat lehet rakni és csak akkor jön elő ha a kurzort a képernyő aljára húzom

Ez gondolom valami docker, docky lehetett, keress rá így a synapticban vagy a Szoftverközpontban a docky, docker szóra. (szerintem benn van mindkettő a tárolóban alapból)

[ Szerkesztve ]

(#10727) ZCoyote válasza KFeri22 (#10724) üzenetére


ZCoyote
őstag

Pl. Plank lehet ilyen.

Romani ite domum.

(#10728) KFeri22 válasza ubyegon2 (#10726) üzenetére


KFeri22
tag

A fiók részletekben sikerült megváltoztatni a jelszót.

A keresett alkalmazás a Plank volt (megtaláltam YouTube-n) de nem tudom telepíteni, se terminálból, se szoftverkezelőből, ezért telepítettem a Docky-t, ami nagyon hasonló és teljesen megfelel.

Köszönöm neked is és ZCoyote kollégának is :R

(#10729) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok!
Ennek a linuxnak mik a minimális telepítés feltételei? Mint a windows 8-10 nek a PAE + NX + SSE2. Itt van hasonló? x86-os P4 hez. Ram és hdd van bőven.

(#10730) Frawly válasza Doky586 (#10729) üzenetére


Frawly
veterán

Linuxon nincs ilyen. A népszerű disztrók, mint a Mint, 32 bitesen i686-ra vannak fordítva, és nem feltételeznek speciális utasításkészletet. Talán a kernel lehet PAE-s, de a P4 azt támogatja, de amelyik proci nem támogatja, annál is leérhető ez, csak non PAE kernel használatával. A gyakorlatban jelentősége nincs, PAE-t nem támogató procik úgyis olyan régiek, hogy túl gyengék használhatóan futtatni modern Linuxot, meg alkalmatlanok böngészésre meg mindenre.

P4-esen a Win8-10 is mehet, legalábbis a Prescottoktól kezdve voltak olyan modellek, amelyeken volt NX támogatás. PAE meg SSE2 meg az összes P4-en van. Win10-en van egy további követelmény, a CMPXCHG16 utasítás támogatása (ez még csak nem is utasításkészlet), de az NX-et támogató P4-ek ezt is támogatják. Az AMD64-es rendszereken szopó, a nagyon korai példányok nem támogatták a CMPXCHG16-ot. A Linuxnak nem kell ilyen, de azon meg inkább attól függ, hogy a kerneltbinárist, meg a csomagokat milyen optimalizációk mellett fordították. A CMPXCHG16 mindenképp MS-os fetisizmus, egyetlen olyan másik szoftvert sem láttam, amelyiknél ez követelmény lett volna.

A 32 bit pont ezen a ponton is hátrányos. Az Arch fórumon láttam anno csomagfenntartót panaszkodni, mikor még a 32 bit támogatva volt, hogy i686-ra kell fordítani, de pl. még az MMX, SSE2, stb. utasításkészletet sem lehet bekapcsolni, mert nem minden i686 generáció támogatja. Emiatt meg újabb procikon, 32 bitesként használva szupoptimális a bináris teljesítménye.

A 64 bitnek ez is előnye, 64 bites procin egy csomó kiegészítő utasításkészlet feltételezhető, nem kell PAE sem, stb.. Persze ha valaki úgyis mindent forráskódból forgat, akkor mindegy, fordításkor be lehet állítani, hogy CPU-hoz, amin a fordítás történik, hozzáigazítsa a támogatott utasításkészetek szerinti optimalizációt is. Elméletileg a modern Linux kernel fut 486-oson is, ha arra fordítod, de pl. néhány éve még a 386-ost is támogatta. Pl. NetBSD elméletileg elindul még 386-oson is, persze nem lesz rajta érdemben használható, meg a RAM mérete is kérdéses lesz gyakorlatilag.

De a kész binárisoknál ebbe nem tudsz beleszólni, pl. a Clear Linux olyan, ami 64 biten is még megkövetel egy csomó modern utasításkészletet, emiatt pl. C2D-n, P4-en nem megy. De a P4-gyel nem lesz gondod Minten, akkor sem, ha nem Prescott/Cedar Mill, hanem korábbi. Sokkal inkább az az izgalmasabb, hogy melyik DE-s kiadás fut rajta használható sebességgel, úgy, hogy a gép böngészésre, stb. is alkalmas maradjon.

(#10731) ubyegon2 válasza Frawly (#10730) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sok disztro még az új kiadásaiban is támogatja a non-PAE procikat, például a Linux Mint is ilyen:

Booting with non-PAE CPUs
To boot Linux Mint on CPUs which do not officially support PAE (Pentium M processors for instance), please use the "Start Linux Mint with PAE forced" option from the boot menu.
forrás

Persze, ahogy írod is, a mai DE-k futása ezeken a non- PAE gépeken már más kérdés.

(#10732) Doky586 válasza Frawly (#10730) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ok kösz az infot. Tehát linuxon x686 nak nevezik a követelményt a simán letölthető verziókhoz. Ez még rejtélyesebb megfogalmazás.. Win esetén a parancssoros coreinfo.exe legalább felsorolja a proci tudását innen tudom hogy nem tudja.
Az én P4 em támogatja a PAE-t, de nem támogatja az NX et se az x64 et. Így win8-10 nem inditható még x86 verzió sem. Akkor marad a próbálgatás, melyik linux megy melyik nem.

(#10733) growler válasza Doky586 (#10732) üzenetére


growler
őstag

Lehet hogy már ajánlották, - ha nem - akkor a 32bites Peppermint 9-et is
felveheted a kipróbálandó kiadások listájára. [link]

(#10734) ubyegon2 válasza Doky586 (#10732) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

x686 a 32bit, az amd64 a 64bit, desktop distróknál így különböztetik meg általában, de letöltésnél már egyértelmű a dolog, vagy 32bit vagy 64bit


Egyre több disztrónál megszűnik lassan a 32bites kiadás. A Mint XFCE 32bites kiadást is érdemes lenne megpróbálnod.

termial parancs akár Linux alatt is található a cpu-ra: (gondoltad volna?)

cat /proc/cpuinfo

lscpu

[ Szerkesztve ]

(#10735) Doky586 válasza growler (#10733) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi Kipróbáltam a Peppermint-et is. Ez jól megy, bebootolt, minden ok, de inkább Mint-et szerettem volna.. :)

A Mint 19.1 Mate x32 -t is ki akartam volna próbálni, Elvileg bebootol, megjelenik az -lm- logo majd utána amikor megjelemik az egér akkor összetörik a kép és minden tucatnyiszor látszik egymás mellett. Tehát nem kezeli a VGA kártyát (Nvidia Geforce 6200 NV44a1 AGP8x). Érdemes próbálkozni még hátha az xcfe jobban kezeli? Win7 (x86) fut rajta.

coreinfo adatai: [kép] : * tudja, - nem tudja

[ Szerkesztve ]

(#10736) Doky586 válasza Doky586 (#10735) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A végén lassacskán lejött mindegyik a netről: csak a Mate működésképtelen, de a xfce és a cinnamon is jól kezeli a monitort és elindultak. (elsőre rosszul választottam :) )

(#10737) Frawly válasza Doky586 (#10736) üzenetére


Frawly
veterán

Azt is lehet, hogy felraksz egy Mint Xfce-t, ha az úgyis megy, majd mikor fent van, feltelepíted rá utólag a Mate asztali környezetet, ha mindenképp Mate-t akarsz.

Az NV6200-at meghajtani a legjobb az opensource nouveau driver lenne. A zártat is fel lehet tenni, lehet pár FPS-sel többet hoz, de az nem éri meg a szopást, főleg, hogy a 6200 úgyse elég erős játékokhoz, annyi, hogy 15-20 helyett lesz 20-25 fps. Adott esetben számíthat, de nem valami gyakorlati dolog.

Disztróknál a 32 bitet sokféleképpen hívják. Általában x86-nak nevezik, de láttam már i386-nak, x32-nek, i686-nak írva is. Kezdő felhasználókat az amd64 jelölés szokta megzavarni, ha 64 biteset akarnak letölteni, azt hiszik csak AMD CPU-ra jó, közben meg Intelre is. Szerencsésebb az amd64-es jelölés helyett az x64 vagy x86_64 vagy csak egyszerűen 64-bit.

x686 nincs. Vagy x86 vagy i686 van. De pl. a Debian-alapú disztrók sokszor i386-nak nevezik, ami megtévesztő, mert min. 686-os proci kell neki, Pentium Pro vagy újabb, minden, aminél a CPUID CPU family 6-ot vagy magasabb számot ír. Régen voltak disztrók, amik tényleg i386-osak voltak, de ezek is gyorsan váltottak i486-ra. Persze az i686 is megtévesztő valahol egy kicsit, mert nem csak Intel procira jó, hanem a family 6-os vagy magasabb AMD-re is, pl. K6, Athlon, AthlonXP, stb..

[ Szerkesztve ]

(#10738) Petya XT


Petya XT
aktív tag

Sziasztok,
Az Élet úgy hozta, hogy két számítógépemből szeretnék egy gépet építeni. Egy Haswell alapokon nyugvó I3, R9 280, két SSD, és két archív HDD. Az egyik SSD-n Mint van, a másikon Win7 64 bit. A két HDD közül az egyik NTFS, a tesó Ext4.

Mind a két rendszerem jól beállított rendszer, különösen a Linux olyan, amibe sok munkám benne van újratelepítése szóba se jöhet :DD

Létezik olyan megoldás amivel a két SSD-t, egy GRUB-al mondjuk össze tudnám hozni, és be lehet e állítani, hogy kiválasztom mi induljon, oly formán, mintha egy dualboot-ot csinálnák, de utólag? Az alap indítást a linuxos SSD-ről szeretném.
Segítségeteket előre is köszönöm! :R

(#10739) ubyegon2 válasza Petya XT (#10738) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Szerintem ha a Linux alól kiadod a sudo grub-install /dev/sda parancsot a terminalban, akkor be fogja tenni a másik meghajtón lévő oprendszert és utána már boot-kor az is ott lesz a GRUB választó menüjében.

Az sda-t nézd meg, hogy nálad is az-e a Linuxos SSD betűjele. Ha nem vagy biztos a dolgodban, a sudo fdisk -l parancs kimenetét nézd meg. Vagy az inxi -d kimenet még egyszerűbb.

[ Szerkesztve ]

(#10740) májkimiki válasza Petya XT (#10738) üzenetére


májkimiki
őstag

Elvileg semmit nem kell csinálnod. Összepakolod az új konfigba a lemezeket. A linuxos legyen az elsődlegesen bootoló lemez. Egy grub update felveszi a grubba a Wines rendszerindítót.
Nekem is így van a notimban 2 külön ssd, ráadásul uefi módban. Mindkét rendszernek van a saját meghajtóján efi/boot partíció. Bár nem direkt akartam így csinálni, hogy a grubból válasszam a Win10-et ha kell, hanem a noti boot választó menüjéből. Automatikusan bekerült a grubba a Win10 indító, amikor rendszerfrissítés után lefutott a grub update.

(#10741) ubyegon2 válasza májkimiki (#10740) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igaz, a sudo update-grub is elég lenne elméletileg ilyenkor, de előtte nem árthat, ha új GRUB-ot generálunk, az a biztos, legalábbis én régebben gyakran használtam, mivel több disztró volt a meghajtókon és ha nem a fő disztró frissített kernelt, át is vette a GRUB-ja a hatalmat és az indult elsőnek, ami frissült.

(#10742) májkimiki válasza ubyegon2 (#10741) üzenetére


májkimiki
őstag

Ezt így gondolom én is és amikor több linux van egy lemezen nálam. Akkor ezt a megoldást használom, egy grub a lemezen, a többi linuxé meg a gyökér partícióján. Ámbár uefi-s környezetben ezt még nem csináltam, hogy több linux egy lemezen.
Viszont itt a kérdezőnek két külön lemezen van a két rendszere, a saját homogén könyvtár és partíció szerkezetével. Ezért mondom azt, hogy elég lenne egy grub update a linuxos rendszeren. Igazából nem változik külön-külön semmi, csak most egy hardver környzetebe kerülnek.
Arról mondjuk nem tudunk semmit, hogy a két rendszer megegyezik-e abban, hogy mindkettő legacy bootos vagy uefi bootos. Ebben az esetben nem sok tenni való van, az új konfigon is ezt kell beállítani.
Akkor kell valamelyiket újra húzni vagy ha lehet konvertálni, ha az egyik legacy-s a másik meg uefi-s környezetből jön.

(#10743) ubyegon2 válasza májkimiki (#10742) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ha az egyik legacy-s a másik meg uefi-s környezetből jön.

Na ez lehet az, amire nem nagyon lehet megmondani, miként fog működni, nagyon gépfüggő maga az UEFI kezelés. Az sincs kizárva, hogy Legacy-s Linux betallózza a GPT-s UEFI-vel telepített oprendszert, mivel Windows-zal ellentétben MBR rendszer alól is kezeli a GPT sémát.

(#10744) Doky586 válasza májkimiki (#10742) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha két független fizikai lemezed van akkor használd a bios(uefi) gyors bootválasztó menüjét és grub se kell. Lehet az egyik legacy, míg a másik uefi bootos..

(#10745) májkimiki válasza Doky586 (#10744) üzenetére


májkimiki
őstag

Nekem jól van ez így, ha már így lett. Nem is akartam kutyulni őket.
Meg az én notim egy különleges állatfaj, kezdeti uefi implementációval. Nem választhatok, hogy legacy vagy uefi. A Windows dönti el, hogy mit használ. Tudom hülyén hangzik, de így van. A Win10 miatt biost is kellett frissítenem, mert nem kapcsolt ki és nem rebootolt.
A 10-es volt az első rendszer, azt telepítettem ssd-re, majd utána a linuxomat másik ssd-re, úgy hogy benn volt végig a 10-es is. Tudatosan partícionáltam a linuxos ssd-t, rendes gpt tábla, /efi/boot partícióval.
Igaz először a 10-es boot partíciójára akarta a rendszerindítót tenni, de manuálisan a saját ssd-jére tettem.
A grubban később vettem észre, az nem volt tudatos.

A wines ssd-t nem fogom máshol használni, csak ebben a notiban. Míg a linuxos lehet máshol is ha éppen arra van szükségem és uefis a környezet. Így gondban lennék, ha a 10 efi partícióját használná ő is.

Hibrid bootolásról én még nem hallottam. Vagy uefi, vagy legacy, vagy csak uefi újabb lapokban. Egy legacy-s telepítés nem fog bebootolni uefi környezetben, hacsak nem átállítjuk neki.

(#10746) Petya XT válasza ubyegon2 (#10739) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Köszönöm a segítséget srácok! Grub install, update és működik minden ahogyan szerettem volna.

...mondjuk a reset gombot nem próbáltam még ki...

:R :R :R

(#10747) ubyegon2 válasza Petya XT (#10746) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! Örülünk. :D Reset gomb nem számít, működik ez így. :N

(#10748) májkimiki válasza Petya XT (#10746) üzenetére


májkimiki
őstag

:C

(#10749) Doky586 válasza májkimiki (#10745) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Nem választhatok, hogy legacy vagy uefi."
Ez csak azt jelenti hogy mindkettőt tudja.
Ha MBR lemezt kap akkor Legacy-ba bootol, ha gpt-t kap akkor uefi-be bootol.. (telepítés módja pedig a külső gyors bootválasztó menü szerint történik, legalábbis win esetén így megy)

Gondolom azért rontotta(d) el mert nem particionálatlan lemezt adtál meg telepítési célnak.

[ Szerkesztve ]

(#10750) Frawly válasza Petya XT (#10738) üzenetére


Frawly
veterán

Ez így, ahogy leírtad működik. Beteszed a gépbe mindkét meghajtót, a linuxosat és windowsosat is, működniük kéne. Esetleg a Windowst lehet újra kell aktiválni, ha nagyon megváltozott alatt a konfig.

Még GRUB-bal sem kell őket összekötni, megcsinálod, hogy alapból az általad kívánt OS induljon, ezt a BIOS-ban állítod. Ha meg nem arról akarsz bootolni, akkor F12-re vagy F8-ra, vagy ami nálad kell, arra rányomva előhozod bootkor a BIOS bootmenüt, és a másik rendszert választod ki.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.