Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37077) King Unique válasza spammer (#37071) üzenetére


King Unique
titán

Nincs semmi, mondom, hogy be sem bootol róla, hanem csak átugorja és indítja az alap HDD-ről a deafult rendszert...
Viszont megoldódott: Rufus által kiírva már teljesen ok minden, tehát nem az ISO a sz@r, hanem a program, amivel ki lett írva, mind Windows, mind Linux Mint esetében... :U Kösz az ötletet és a dd leírást! :R

(#37073) ubyegon2: elég durva hiba. Nálam 1x csontra fagyasztotta a gépet, úgy, hogy semmit nem tudtam vele csinálni, csak manuális kikapcsolás segített...azt hittem ilyen csak Windows alatt fordul elő, de nem. :D

(#37075) SATA_boy: ok, köszönöm a plusz infókat és tapasztalatok megosztását. Már most is, de idővel majd egyre ajánlottabb lehet átállni 64 bitre.

(#42407) King Unique válasza IstvánLászló (#42400) üzenetére


King Unique
titán

Én már korábban sem értettem, hogy mért az 1.4.11-es verziót erőlteted...? Amikor a legfrissebb a 2.5.799, ami portable, még telepíteni sem kell...+ alapból érdemes mindig a legfrissebbet használni! A legtöbb disztrót elég normál módban kiírni, de van amelyiket dd módban javasolt, illetve Win32DiskImager segítségével. A új Rufusban is lehet választani normál és dd írás között. Utóbbi általában az Arch alapú csodákhoz kell.
Pendrive tesztelése van több program is Windows alatt, ilyen pl. a H2testw és a Check Flash.

(#42406) herdsman12: "Rufus-t nem ismerem, de látom ott többet lehet rontani mint az UNetbootin programmal."
Ez hogy kell érteni? Pont, hogy elég sok dolog beállítható benne, MBR vs. GPT stb., ami szintén fontos lehet. Nálam eddig egy írást sem cseszett el, se Windows, se Linux esetében. Max az Arch alapú disztrókkal kellett szórakozni.

[ Szerkesztve ]

(#43744) King Unique válasza IstvánLászló (#43741) üzenetére


King Unique
titán

A Rufus Windows alól simán kiírja a Mintet, csak arra kell figyelni, hogy a megfelelő dolgok legyenek kiválasztva: BIOS-MBR | UEFI-GPT stb. Illetve a legújabb programverzió írás előtt feldob egy ablakot, amelyben normál | dd mód között lehet választani. Értelemszerűn az elsőt kell, az az alapértelmezett. A dd mód pl. Chakra OS és más hasonló alapú disztróknál kell.

(#44029) King Unique válasza inf3rno (#44026) üzenetére


King Unique
titán

Például Grub Customizer, de a pontos mivoltát a szakiktól kérdezd!

@ colomb2 & ubyegon2: azért az USB Writer és a Win32 Disk Imager beállítási lehetőségei is elég puritánok. A BIOS és UEFI módot nem is lehet egyiknél se külön kiválasztani. Valamint mindkettő alapból dd módban írja ki az ISO-t, aminél utána a Windows nem látja a pendrive teljes méretét és újraformázni sem tudja az eredeti méretre... csak külső partícionáló programok képesek rá, vagy a parancssoros diskpart clean módszert kell bevetni. Ellenben a Rufus esetében normál írásnál nincs ilyen probléma és beállítások terén is többet tud. Szóval szvsz Windowsra utóbbi a tuti. :K

[ Szerkesztve ]

(#45354) King Unique válasza mobilizmo (#45351) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Összefoglalóban van egy jó cikk ehhez [link]. Ha pedig azt akarod, hogy a Windows rendszerbetöltője legyen az alapértelmezett, akkor az is megoldható [link].
Illetve figyelni kell, hogy amilyen módban bootol a gép és telepítve lett a Win10 (pl. Legacy-MBR | UEFI-GPT), annak megfelelően legyen telepítve a Chakra is. Valamint Windows alól pendrive-va kiírni a telepítőt legjobb a Rufus. Annál felül az előbb említett bootnak megfelelő opciót kell beállítani és a kezdés előtt megjelenő ablakban az "Írás DD képfájl módban" lehetőséget kell választani. A legtöbb Linux ISO-hoz jó a normál írás is, de a Chakra dd írást igényel. Használható még a Win32 Disk Imager, az is dd módban írja ki. De előbbi tool sokkal jobb és több dolog beállítható benne.

[ Szerkesztve ]

(#45749) King Unique válasza Lathronos (#45744) üzenetére


King Unique
titán

Kösz a linuxos ötletet, mert múltkor az Ubuntu beépített tooljával nem tudtam bootolható Ubuntut kreálni pendrive-ra... :DDD
Windows alatt a Rufus pedig a mindenes, annál is lehet választani normál | dd írás között. Bár utóbbit csak az "Arch származékokhoz" szoktam használni (pl. Antergos, Chakra, Manjaro).

[ Szerkesztve ]

(#45943) King Unique válasza bandras0226 (#45942) üzenetére


King Unique
titán

Tehát akkor a másik SSD (Windows) átkerül máshova és csak az új, üres SSD lesz benne. Akkor pedig simán mennie kéne a telepítésnek. De UEFI módban a Secure Boot kikapcsolása lehet akkor is szükséges lesz, mert azt nem tudom, hogy jelenleg egyik-másik Linux disztró hogyan áll ennek támogatása terén.

Valamint jól kell kiírni az ISO-t. A Rufus nem bonyolult, mert a fentebb említett dolgot kell csak beállítani + max. az ISO-t kitallózni. Az meg azért elvárható, hogy legalább azt tudja a user, hogy milyen a gépe (BIOS / UEFI), milyen módban bootol... Illetve messze nincs még egy ilyen program, ami ennyi mindent tud és ennyi mindent magától beállít. A többi szoftver jobbára csak rászórja a pendrive-ra a telepítő fájljait, max. esetleg formázza előtte, de azt se mindegyik. A Rufus ezen felül beállítja az MBR | GPT partíciósémát is, tud normál és dd módban is írni, akár még külön partíciót és bejegyzést is csinál a pendrive-ra, hogy biztosan bootolható legyen az adott módban.

Amúgy Linux ISO-k kiírásához még a Win32 Disk Imager javasolt, de az is csak szimplán rászórja a fájlokat dd módban.

SSD esetén erősen javasolt a SATA AHCI mód.

[ Szerkesztve ]

(#47194) King Unique válasza mrhitoshi (#47190) üzenetére


King Unique
titán

Márpedig biztos, hogy nálad van a hiba... nálam a (legújabb) Rufus simán kiírja pendrive-ra a 64 bites Lubuntu 14.04 / 16.04 ISO-t GPT-UEFI módban és utána bootolható. Írásnál általában elég a normál ISO képfájl mód, de ha a DD-t választod, azzal is ok lesz. Utóbbinál max. utána a Windows nem mutatja rendesen a partíció méretét, de Rufus / HP Tool / külső partícionáló program / diskpart clean + lemezkezelő általi újraformázással / újrapartícionálással helyreállítható.

Illetve Windows alatt használható még a fapados Win32 Disk Imager is Linux ISO-k kiírásához, az is dd módban dolgozik. Továbbá ezek az ISO-k eleve hibridek és tudnak Legacy | UEFI módban is bootolni úgy tudom.

[ Szerkesztve ]

(#47498) King Unique válasza mefistofeles (#47497) üzenetére


King Unique
titán

UEFI boot esetén nem árt a 64 bites (Ubuntu) ISO és nekem azt a Rufus simán kiírja a harmadik opcióval ISO / DD képfájl mód szerint is.

[ Szerkesztve ]

(#47501) King Unique válasza mefistofeles (#47500) üzenetére


King Unique
titán

Hát pedig én is pont ezzel próbáltam és nálam simán működik. Amúgy honnan lett letöltve az ISO? Mert én a magyar oldalról a hivatalos (angol nyelvű) torrentes változatot. Fent van egy full magyar verzió is, de arra emlékszem, hogy korábban pl. a 15.10 esetén is volt azzal valami probléma.

Ha más nem megy, akkor próbáld a javasolt másik programmal. Az alapból dd módban írja ki a telepítőt, amit egyébként a Rufus is tud. Viszont utána a Windows alapjáraton nem tudja majd rendesen kezelni a pendrive-ot és meg kell kicsit tákolni [link].

[ Szerkesztve ]

(#47517) King Unique válasza mefistofeles (#47508) üzenetére


King Unique
titán

Az a lényeg, hogy az adott boot módban való telepítésnél mondhatni megkövetelt az ahhoz tartozó partícióstílus. Ha például eleve szűz és partícionálatlan a lemez, akkor annak megfelelően fogja majd beállítani a telepítő. Legalábbis a Windows esetén igen, de gondolom a Linuxnál is egy első opció szerinti telepítésnél. Ha meg pl. UEFI módban akarsz MBR lemezre telepíteni (kézi partícionálásnál), akkor rendszerint problémázni szokott miatta.

A telepítő terén maga az ISO is fontos, hogy az mit tud. Egy fejlettebb W8.1/10 akár egy FAT32 | MBR formátumú pendrive-ról is bebootol UEFI módban —► [link]. De pl. egy 7-es már nem feltétlenül és ezért is van többféle beállítási opció a menüben. Amiknél eleve más fájlrendszerre formázza a pendrive-ot, egyiknél beállít aktív partíciót (boot flag), a másiknál nem. Az MBR / GPT állítgatása nem feltétlen létszükséglet, de egyes gépeken való bootoláshoz szükséges lehet még az is. Ezért lett kiemelve a biztosan szó.

Linux ISO-k közül meg sok eleve hibrid és ezért írható képfájl / DD módban is egyaránt. A másik program a partícióstílust alapból nem piszkálja és DD módban kiírva ok lehet mindkét boot módnál. Lehet ez esetben akár a Rufus beállításainál az első opciót választva is. De UEFI-ben eleve a harmadik ajánlott és akkor GPT-re állítja, hogy biztos, ami biztos alapon minden gépen működjön.

[ Szerkesztve ]

(#49585) King Unique válasza growler (#49578) üzenetére


King Unique
titán

Csak a legelső partíciónak oszt ki betűjelet, erről nemrég egy másik topikban volt szó. Ebben az esetben pedig ok lesz a FAT32-es.

(#49583) CPT.Pirk:
Vagy hármat, mert más Linux ISO-knál jellemzően ilyen elrendezés szokott lenni. Ilyenkor a diskpart, de külső programok (pl. Rufus) is megoldják a helyreállítást. Amúgy nemrég megjelent a Fedora 25 és szóba került az FMW tool. Az elérhető Windowsra is, DD módban írja ki az ISO-kat + a helyreállítást is megoldja.

[ Szerkesztve ]

(#52173) King Unique válasza ubyegon2 (#52166) üzenetére


King Unique
titán

Már mért lenne jó oda a Rufus?

A Chakra ISO-nál egyébként nincsen különösebben semmi extra, max. annyi, hogy DD képfájl módban célszerű kiírni. A Rufus pedig ugyanúgy tudja a DD írást, amit pl. az alábbi screenshot is szemléltet. Illetve az ezzel kapcsolatos dolgokról már többször is volt szó, legutóbb pl. ITT.

(#52165) Flowtation:
Te vsz az előbbi screenshoton lévő első opció szerint írtad ki. Én is csináltam már úgy és bebootolt, de aztán előfordult pár fura dolog. Tehát inkább a második szerint célszerű! Egyébként, ha idegen számodra a terminálos DD-s pötyögés, akkor ott van pl. a már többször is említett multiplatformos Etcher.

(#52170) teleahocipöm:
A boot mód és a boot sorrend megfelelően van beállítva? De persze a megfelelő kiírás, a hibátlan ISO & pendrive is számít. Amúgy az UNetbootin nálam még UEFI-ben is működött. Viszont a másik rendszeren eleve megvan, hogy mely programok ajánlottak Linux ISO-k kiírásához. Plusz még az előbb említett Etcher is. Valamint vannak külön a perzisztens Live rendszerek elkészítéséhez valók.

[ Szerkesztve ]

(#52619) King Unique válasza IstvánLászló (#52609) üzenetére


King Unique
titán

A kérdésedre a válasz.

Egyébként itt a kiírás módja is fontos! A legtöbb Linux ISO-hoz általában jó a DD képfájl mód, de pl. az Ubuntu-alapúaknál a sima ISO képfájl mód is ok. Windowsra egyébként van egynéhány program a kiíráshoz, amelyeket lehet az előbbiek alapján is csoportosítani.

ISO képfájl mód szerinti írás: LiLi | Rufus | UNetbootin | UUI | YUMI

DD képfájl mód szerinti írás: FMW | Etcher | Rufus | WDI

A lista nem teljes, de a felsoroltak kb. a népszerűbb programok és a feladatra bőven megfelelnek. Illetve pl. ezekkel lehet perzisztens Live rendszert készíteni, valamint némelyikkel akár multiboot pendrive-ot is. Továbbá még az UEFI boot módra érdemes odafigyelni, mert annál nem mindegyik program működik! Például a YUMI esetében is az annak megfelelő verziót kell használni, máskülönben nem lehet bootolni a pendrive-ról! A DD képfájl módban írt pendrive-ok egyébként normál esetben használhatók Legacy és UEFI módban egyaránt.

[ Szerkesztve ]

(#52622) King Unique válasza Frawly (#52620) üzenetére


King Unique
titán

Nekem eddig még nem volt különösebb gondom vele, igaz én ritkán használom. Illetve, ha egy korábbi verzió netán bugos is volt, attól még a legújabb nem feltétlen. Viszont a Rufus valóban tudja a legtöbb szükséges dolgot, ezért általában nem is kell helyette más. Max. perzisztens és multiboot rendszert nem tud készíteni, meg közvetlenül ISO-t letölteni. De normál esetben egyik sem feltétlen létszükséglet, illetve vannak ilyen célra más programok.

(#52612) metaxx:
Ha multiplatformos megoldás kell, akkor ott van pl. az Etcher, UNetbootin, FMW. Igaz, utóbbi Linuxon csak Fedora alatt használható. Egyébként ez az Etcher egy jó program, illetve a DD-s kiíráshoz inkább ezt preferálom a terminálos megoldás helyett. Utóbbi ráadásul elég háklis bizonyos karakterekre és volt, hogy csak emiatt kellett átírni a fájl / mappa / partíció nevét...Máskülönben hibaüzenetet dobott és nem akart lefutni...

(#52621) IstvánLászló:
Ha újabban eleve Linux alól írod ki az ISO-kat, akkor minek kérdezted a másik platformot?

Egyébként Linux alatt vannak ehhez a terminálban különféle parancsok. Grafikus programok közül meg egyes rendszerek beépített eszköze (pl. Ubuntu, Mint), valamint az mkusb is alkalmas ilyenre, amelyek egyébként DD képfájl módot használnak. Valamint további opciók még a fentebb említett Etcher és UNetbootin.

[ Szerkesztve ]

(#57150) King Unique válasza Anonymus23 (#57138) üzenetére


King Unique
titán

A "szivárványos" program is opció lehet, de azt már egy ideje nem fejlesztik. A másik válaszban említett YUMI pedig főleg multiboot megoldások készítésénél indokolt, illetve ha le akarod vele töltetni az ISO-t. De egyrészt pl. az UEFI-s verziója ráadásul még csak béta állapotú és amikor legutóbb próbáltam, csak kikapcsolt Secure Boot esetén volt hajlandó bootolni a pendrive, ellenben más programokkal... Másrészt pl. az ajánlott Linux Mint Cinnamon kiadást azért nem olyan bonyolult innen, vagy innen manuálisan letölteni, majd az ebben a hozzászólásban említett programok valamelyikével kiírni pendrive-ra. Ha biztosra akarsz menni, akkor a Rufus esetében is a DD képfájl módot célszerű használni, illetve pl. az Etcher eleve annak megfelelően írja ki.

Egyébként nem feltétlen muszáj ilyen célra Live Linuxot használni, mert nem hivatalos kiadás formájában van hasonló WinPE alapon is. Ilyen pl. ez és ez, amelyek kiírásához szintén jó a Rufus, vagy másik opció csak simán rámásolni az ISO-fájl tartalmát egy FAT32-re formázott pendrive-ra. Ezeknél egyébként számos egyéb szoftver is integrálva van, illetve használhatók diagnosztikai és adatmentési célra is ezek a rendszerek.

[ Szerkesztve ]

(#62250) King Unique válasza Lacc (#62242) üzenetére


King Unique
titán

Számtalanszor volt már arról szó, hogy a Rufus esetében az ITT bejelölt opciót (dd) javasolt használni a Linux ISO-k kiírásánál, az a biztos. Némelyik disztrónál az ISO képfájl mód szerinti kiírás is használható, de pl. a Manjaro általában pont nem ilyen. Az Etcher alapból a DD képfájl módot használja, viszont azt az előbbiek értelmében ugyanúgy tudja a Rufus is és nem nagyon szokta elhibázni. Legalábbis én eddig még nem tapasztaltam. :N

(#62248) herdsman12:
Van Windowsra számos program (példák), amivel kompletten le lehet menteni a rendszert egy lemezképfájlba, de akár a beépített eszköz is tud ilyet. Abból utána szükség esetén simán visszaállítható a rendszer a korábbi állapotba. Ha a GRUB lesz az alapértelmezett rendszerbetöltő, az sem akkora gond, mert az tudja indítani a Windowst is. Szükség esetén pedig az utóbbi rendszerbetöltője is visszaállítható pl. a telepítőt indítva pár parancs kiadásával, ami legacy BIOS felállásnál amúgy is egyszerű. De ha kényelmesebb az EasyBCD-s megoldás, akkor nyilván azt is használhatod.

[ Szerkesztve ]

(#63828) King Unique válasza drup (#63825) üzenetére


King Unique
titán

Volt már arról szó ebben a topikban is többször, hogy a Rufus esetében Linux ISO-khoz eleve a DD képfájl módot javasolt használni. Az így kiírt képfájl egyaránt bootolható lesz legacy (CSM) és UEFI módban. Valamint ennél a Syslinux sem fog kelleni, nem fog szükség esetén az újabb verzió letöltésével szórakozni.

(#65642) King Unique válasza Thusor (#65640) üzenetére


King Unique
titán

A Rufus esetében az ebben a hozzászólásban szemléltetett opciót kellett volna bejelölni, vagyis a DD képfájl módot és úgy kiírni az ISO-t. Te valószínűleg a másik szerint csináltad, azért voltak gondok a bootolásnál. Amúgy az Etcher is az utóbbi szerint írja ki, de azt ugye a Rufus is tudja. :) Bár az mondjuk fura, ha az Ubuntu beépített indítólemez készítőjével sem sikerült, mert az szintén dd-zik.

[ Szerkesztve ]

(#77231) King Unique válasza gyulazsolti (#77222) üzenetére


King Unique
titán

A Linux rendszerek beépített médiaíró eszközeinél (példa) is rendszerint a DD képfájl mód szerinti kiírás a standard nem véletlenül, ezért a miért javasolt azt használni a Linux ISO-k kiírásakor sem különösebben kell magyarázni. De mivel általában ISOHybrid típusok, ezért írhatók ISO és DD képfájl módban egyaránt (a Windows ISO-k viszont nem, azokhoz a DD nem jó, nem is ajánlja fel a Rufus), ahol az utóbbi az általánosan javasolt, sőt pl. Arch, Fedora, Manjaro és társai esetében mindenképpen, ellenben az Ubuntu, Mint bootol és működik ISO módban írva is. + A sima fájlkezelős másolás is működik Windows alól egyes Linux ISO-knál (bővebben), ahogyan Linux alatt másolva Windows ISO-knál szintén (bővebben). Ennyi! :))

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.