- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Hieronymus: Három júniusi képem
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Android másképp: Lineage OS és társai
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Viber: ingyen telefonálás a mobilodon
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
sh4d0w
félisten
░▒▓ ~/os/windows/win7 ▓▒░
❯ cat /proc/meminfo
MemTotal: 32598628 kB
MemFree: 17163208 kB
MemAvailable: 27282848 kB
Buffers: 252072 kB
Cached: 10847680 kBMindez ugy, hogy 11 tab nyitva van, ebbol 1 stream, egy masik meg a Discord, illetve van egy YT tab is. Borzalom...
-
csixy
addikt
Debian_11.5_slax cinnamon live szőröstől bőröstől a RAM-ba töltve. A 8 Giga RAM miatt az alapgép SSD-jéről 9Giga Swapot bekapcsoltam neki.Ezt már meghagyom mert nagyon jó. Meghagyom a HDD-re rakott alaptelepítést is , s ha sokat frissül és tuningolódik , akkor csinálok belőle egy újabb live_slax konzervet.
-
Frawly
veterán
válasz
CPT.Pirk #86894 üzenetére
Nem röhögnék rajta, mert alapvetően igaza van a videónak. Az is igaz, hogy a RAM használatot nem érdemes fetisizálni. Plusz a Win és a Linux RAM foglalásának a kijelzése nem összehasonlítható, mert a Windows belefoglalja a cache-t, prefetch cache-t (ezek boot-kor előtöltött, gyakran használt alkalmazások), máshogy veszi figyelembe a memóriatöredezettséget.
Ennek ellenére a Win11 3-4 gigás idle RAM fogyasztása elég agyrák, a Win10 óta elég sok bloat indul a rendszerrel (Defender, Onedrive, kikapcsolhatatlan update, telemetria, Cortana, plusz még sok MS-os szutyok, fele teljesen szükségtelenül fut, Win11-től kezdve meg mindenféle TPM és virtualizációs modul fut). A legnehezebb, legcsicsásabb Linux disztrók sem mennek túl 1-1,5 giga idle foglaláson (Gnome, KDE, Deepin, Budgie, Cinnamon), a soványabbak (WM a DE helyett) megállhatnak akár 150-300 megából is (ez csak „used” RAM, a cache/buffers, shared/tmpfs ramdisk, stb. nincs benne). Disztrótól is függ, pl. egy sovány WM-es, 64 bites netinstall Debian ugyanazokkal a csomagokkal akár 50-100 megával is kevesebbet foglalhat, mint egy azonos 64 bites Arch rendszer ugyanazokkal a csomagokkal, ennek az okát én se értem. A 32 bites rendszer még kevesebb memóriát foglal.
Függ a géptől is, van-e az embernek elég RAM-ja. 16 giga és afelett nem olyan fontos, hogy spóroljunk a RAM-mal. 8 giga határeset, laptopban rosszabb, ahol az integrált GPU is levesz belőle. 4 gigánál fontosabb lehet. Függ még attól is, hogy az embernek HDD-je van-e, mert arról lassú a swap, de ha SSD-t tud tenni alá, akkor sokat javulhat a helyzet.
Nagyban függ, hogy ki mire használja a gépet. Felhasználói szinttől is függ, aki nagyon laikus felhasználó, az általában feltelepít sok bloat-ot, felesleges szemetet, elfelejt/lusta bezárni dolgokat, több minden többször is meg lehet nála nyitva, nem tudja a rendszert optimalizálni. Egy haladó felhasználó, poweruser viszont figyelni tud ezekre, így akár kisebb memóriával is beérheti.
Számít az ökoszisztéma is. Pl. egy soványabb WM önmagában keveset foglal, de ahogy elindítja rá az ember a Gtk-s, Qt-s bloatabb alkalmazásokat, akkor kiegyenlítődhet a memóriafogyasztás a nagyobb asztali környezetekkel. Hiszen az utóbbiak eleve sok libet Gtk-s, Qt-s, dbus, stb. libet előtöltenek bootkor, így az idle fogyasztásuk magasabb, de mikor az ember tölti be a bloatabb progikat, akkor azoknak már ezeket a libeket nem kell újra betöltögetni, mert megosztva tudják használni, a DE már betöltötte ezeket. Így már mikor mindkét rendszeren futnak ugyanazok a programok, akkor kb. azonos lehet a RAM fogyasztás a végén.
A másik, amit figyelembe kell venni, hogy a Linux is bloatosodik ebben a tekintetben, pl. ahogy terjednek az Electron appok, konténerizált appok, konténerizált univerzális csomagformátumok (Appimage, Snap, Flatpak), azok nem használják javarészt a rendszer libjeit közösen (hanem a konténerjükben csomagolt saját libet töltenek be a függőségek miatt), így jobban növelik a RAM fogyasztást. Böngészők is eleve két pofára zabálják a memóriát, a legrosszabbak a Chrome alapúak, a Firefox némileg jobb, de az is elég nehéz. A webkit-alapú böngészők (Falkon, Safari, surf) a kettő között vannak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Aranyos pingvines short videó Windows vs Linux ram használat témában amin jót röhögtem.
És a kommentek harmadában megszólják a Linuxos gépet, hogy milyen sok ramot használ.
[link] -
#70211840
törölt tag
Segítség kellene.
Van egy Debian 11 VPS-em, amire AdGuard-ot telepítettem.
Megpróbáltam mobilról beállítani a DNS-t, de nem látja.
Melyik topic-ban tudnának segíteni Debian-on beállítani az AdGuard-ot? -
bugizozi
őstag
Sziasztok!
KeePassXC browser integrációt szeretném beállítani Firefox-szal KDE Neon22:04 alatt, de nem sikerül
Ezt írja:
Cannot connect to KeePassXC. Check that browser integration is enabled in KeePassXC settings.
Key exchange was not successful.Minden friss, mai telepítés (KeePassXC 2.7.4, Firefox 108.0) ugyanez működött Linux Mint alatt. Úgy láttam más is belefutott már: [link] [link] Akármit próbáltam, egyelőre nem sikerült működésre bírni
Köszönöm a segítséget!
-
Anakin007
aktív tag
Sziasztok!
VirtualBox (v6.1) -on linuxot futtatok linux/KDE alól. Hogy lehet megoldani, hogy átvigye a CTRL+ALT+Fn kombinációt? Vagy Hostkey-cserét? Esetleg ez is segítene. Neten csak korábbi verziókra találtam ötleteket, de azok itt nem működnek.
Előre is köszi!
-
sh4d0w
félisten
-
Gabson730
tag
Sziasztok!
Az lenne a problémám, hogy Linux Mint friss telepítése és frissítése után nincs hang. Se az alaplapi hangkártyán se Xonar DS hangkártyán( utóbbi volna a cél)
Volna erre valami okosság ( a hangkárta oldalán természetesen nincs linuxos driver)
Előre is köszönöm! -
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #86878 üzenetére
Igaz. Köszi a kiegészítést!
-
gregory91
senior tag
A ramdisk pont a "/" csatolásaként jön létre live rendszerek indításakor, annyi tárhellyel amennyi ramod van.Azt méretezni nem tudod(talán bootmenüben konfigurálható a méret de arra nagyon nem emlékszem már).Egyébként attól függ hogy mi lesz a "/", hogy mit adsz meg rootként az indítás során(de azt se méretezheted csak úgy, lecsatolással sem).
-
-
csixy
addikt
válasz
jackal79 #86872 üzenetére
Lépj be a windowson rendszergazda fiókba. Jobb klikk a Sajátgép, vagy Ez a gép parancsikonon ... kezelés ... lemezkezelés. Itt rá tudod venni, hogy a C:\ partíciót hátulról előre felé zsugorítsa össze. Lesz így egy szabad helyed. Majd ide fogod csinálni az Ext4-es partíciót a /-nek a linux telepítésekor. Legalább 25, de inkább 32 Giga legyen , több lehet persze. Telepítsd fel ide a linuxod. A grubot a /dev/sda -ra irányítsad tehát a lemezed MBR-jébe Legacy boot esetén, majd a grub menüből fogod tudni indítani a windowst is. UEFI esetén a windows ESP partícióját csatold /boot/efi , de ezt ne formázd meg, hogy megmaradjanak benne a windows dolgai is. Telepítéskor mindig a "valami más" menüpontot válasszad, a bizgerélni való pasrtícióra jobb katt és szerkesztés. Na hajrá ! Legyen azért mentésed a windowsos dolgaidról a hadművelet előtt. Sok sikert!
-
csixy
addikt
válasz
gregory91 #86842 üzenetére
Na közben letelt a szerkesztési idő:
Tegnap szabadítottam ki a kedvenc LMDE 5 Elsie Cinnamon / partíciómat az Extended partícióból , mert meg akartam szüntetni az extended partíciót. Egy másik linuxot (egy Linux Mint cinnamon az éppen illetékes) bootoltam be egy másik diskről és Gparteddel oldottam meg a partíció műveleteket. Először töröltem az extendedben a mögötte lévő partíciókat , majd leghátulra mozgattam és közben zsugorítottam az LMDE partíciót. Ezután újraindítottam a buheráló Linux Mintet és már volt annyi szabad hely az Extendedben, hogy a Gparted engedte hátrább zsugorítani az Extended elejét. Ezután töröltem az elöl lévő felesleges Primary partíciókat mindet. Ezután Gpartedben copy pastéztam az extendedből az LMDE partícióját legelőre egy Primary partíciónak, majd töröltem az extended tartalmát és végül az üres extended partíciót is. Most óvatos duhajként újraindítottam a buheráló Linux Mintet és következett egy sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg , ez a chroot rettenet helyett lett elkövetve mert felvette a grub menüjéve az agyon buherált LMDE / partíciót. Most újra indítás következett és a Linux Mint grub menüjéből bebootoltam a kedvenc LMDE linuxomat. Imigyen bejutván következett az fstabja rendbetétele, majd egy sudo grub-install /dev/sda és egy sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg , most újraindítás és voilá ! Most már per vias naturales bootoltam a kedvenc slax-LMDE csináló LMDE linuxomat! Mindez chroot és DD nélkül (lehet, hogy a Gparted DD-t használ a partíció copy-paste céljára, de ez az ő baja, nem az enyém) !!! A ramdisket meg nagyívben lekakiltam, azt sem tudom, hogy mire való ... valami bootolás közbeni átmeneti segédeszköznek gondolom. -
válasz
tordaitibi #86822 üzenetére
És Kapitánynak,
összehoztam egy szösszenetet hogyan lehet klónozni chroot meg egyéb már kimondva is hátborzongatómegoldások nélkül, DD nélkül kisebb lemezre mint a forrásméret.
Fogyaszátok egészséggel.
Kritikát elfogadok, ha valahol hibát találtok el is várom.
[link] -
jackal79
aktív tag
Sziasztok! Meglévő Windows rendszer mellé fel lehet rakni úgy a Mint-et, hogy a Windows ne sérüljön vagy csak format után lehetséges? Köszi
-
lypen99
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #86870 üzenetére
Megneztem BIOS-ba is van e ra mod, ott elvileg kilottem a turbo boostot.
2,6 GHz az alap orajele (meg ugye a proci 2/4-s es SSD-l fut) szoval basic dolgokra boven eleg, mivel a gaming notin is (Legion Y540) lefojtottam, csak ott ugye Windoz fut.
(Az 2,4 GHz raadasul, tehabb meg alacsonyabb.) -
lypen99
aktív tag
Sziasztok.
Van e valami olyan beallitas/program amivel tudom szabalyozni, hogy ne turbo boostolja a procit? (Melegedes/akkuido miatt)
(Dell Latitude 7480)
-
Egy darabig én se veszek másikat, bár most tesóm valami 1700X-es AMD-s gépet ajánlott, de fogalmam sincs, kell-e az nekem, mondjuk a többi részét nem ismerem...de biztosan jobb, mint az ezeréves AMD APU-s gépem, bár abban van a legelső Intel 520.as SSD-m, meg 16GB RAM van benne, szóval egy NVMe SSD-t azért kipróbálnék talán....
-
válasz
Frawly #86839 üzenetére
Ohó, elveszett bárányka visszatért!
Hogy bírtál ki ennyi időt!?
(épp két napja emlegettünk priviben)
Mindig jól jön a sok tárhely, főleg ha az jó kis Samsung PM883, nálad jobban senki nem tudja! Amúgy már az egy terás 3/4-ig megtelt, mert ha sok helyed van, minden okosságot leszedsz.
-
#63718632
törölt tag
Én 3-4 éve letöröltem magam. Aztán csak egy messengert csináltam telószámhoz, mert a kontaktok csak ott érhetőek el. A messenger elkezdett hektikus módon működni.
Most csináltam egy vadi új profilt. 2 hónapig 0(nulla) ismerőssel, csak a nekem nem tetsző tartalmakat ignoráltam. Egy bizonyos, nekem tetsző oldalt bekövettem. Minden mást ignoráltam. Utána elengedtem a megjelöléseket és felvettem a régi kontaktjaimat. Most azt kell mondjam, hogy lényegesen élhetőbb a hírfolyamom. -
#70211840
törölt tag
válasz
#63718632 #86853 üzenetére
Hát, végülis tudok csinálni egy Arch pendrive-ot ami normál rendszerként fut... már ha az jó megoldás.
Arra tudok telepíteni mondjuk ClamAV-t és lerántani hozzá az adatbázist.
Aztán a szerverre monitort kötni, pendrive-ról boot-olni, lemezeket felcsatolni, jogokat beállítani és mehet a scan.
Ez megoldja azt a problémát is, hogy Debian-on csak 0.103 verziónál tart a ClamAV és nem akarja leszedni az adatbázist. Arch-on 0.105 van és azon megy rendesen.Persze mindezt csak este, mert akkor nem kell a szerver és 16TB-ot átnyálazni egy lagymatag cpu-val nem lesz egy pillanat.
Amúgy másfél éve nincs frissítés az Asus router-hez sem. Lehet az okozza az igazi problémát?
-
#63718632
törölt tag
válasz
#70211840 #86849 üzenetére
Hát nem tudom, de amikor ilyen "makacs" "geciséggel" lenne dolgom. Akkor én biztos, valami nem bebootolt fájlrendszeren néznék szét először. Tehát az a rendszer, ami felmountolja a fájlrendszert. Az ne is létezzen, full offline élettelen környezetet kreálnék. Arra, hogy az a szerver menni tudjon, más módon is. Arra neked kell megoldást találni.!!!!!
-
#70211840
törölt tag
válasz
#63718632 #86848 üzenetére
Megnézem akkor, hogy megy-e neki a sw raid1 (mdadm) és a Luks encrypt.
De akkor még mindig kérdéses, hogy a Debian Server-t hogyan ellenőrzöm, mert abból nem pakolnám ki a vinyókat. Illetve továbbra is kérdés, hogy linux-on futó állományokban rendesen mi találja meg a problémás kódot?
Tényleg nincs valami natív kereső linuxra? -
#63718632
törölt tag
válasz
gregory91 #86844 üzenetére
Tartom a hátam a vizes türcsiért, meg a mogyórófa vesszőért. De a Paragon extfs progija Win környzetben annyi ideig ingyenes, amíg a kolléga felcsatolja a linuxos fájlrendszereket egy Win gépen és ráengedi a Win Deffender-t. Vagyis a Win10 beépített viruskergetőjét.
Tudom, tudom mordori nyelven szólaltam meg Tündeföldön. :-) De hát Szürke Gandalf is beválallta. -
gregory91
senior tag
válasz
#70211840 #86843 üzenetére
Vírusírtók által kiadott rescue disk live rendszerrel végig pásztázhatod a géped(Kaspersky Rescue Disk,Eset sysrescue live,Avira rescue system).
-
#70211840
törölt tag
Urak.
Van valami lehetőség egy Debian Server és egy Arch Desktop rendszeren valami víruskergetés lefuttatni?
Egy hét alatt a negyedik alkalommal futok bele, hogy böngészés közben blokkolnak furcsa forgalom miatt.
Tegnap a GitHub blokkolt, ma valami fórumot nézve a cloudflare jött elő ezzel.
Közben persze történtek router restartok, új IP-t kaptam, azzal elvoltam egy darabig. Aztán újra...Szóval van valami ötlet, hogy mit lehetne tenni ezügyben?
Frawly: Megelőzve a kérdésed. Nem, nálam nincs gólyapornó
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #86797 üzenetére
Nem mondod, hogy 2 terás SSD kellett. Gondolom Linux .iso-k meg 4K-s gólyapornó telíti be azt a sok helyet
#86810 tordaitibi: egyetértek. Nem szabad ilyen régi gépbe időt tenni. Eljátszani el lehetne rajta valami ultrasovány disztróval, de ha már itt a kezdőben kérdezősködik valaki, eleve telepíteni se tudja (32 bites UEFI-vel szenvedés helyett fel lehetne tenni MBR BIOS boottal), akkor nincs értelme, mert ha fel is szenved rá egy minimál rendszert, használni nem fogja tudni. Plusz böngészésre ahogy írod, alkalmatlan. Ezeknél már egy használt okostelefon is jobb netezésre. Pl. 1 giga RAM már 6-7 éve is vészesen kevés volt, azóta még nehezebbek lettek a böngészők, weboldalak, videók, JS hegyek, stb.. Venni kell egy használhatóbb használt gépet helyette. Az a szóban forgó Atom proci szintén, egy 20 évvel ezelőtti egy magos P4 szintjét hozza maximum. Érdemes inkább retrózásra tartani az ilyet, XP-s pótgépnek.
-
peterattila
aktív tag
válasz
tordaitibi #86822 üzenetére
Ráér
. Mi lenne a megoldás?
-
Petya XT
senior tag
válasz
fatpingvin #86833 üzenetére
..egyébként tuti BIOS-ban csinált valamit, mert amikor szétbillentettem, leszedtem a hőcsövet is, én semmit nem láttam rajta, ami rendellenesnek tűnt. Esetleg megpróbálta melegíteni, de ezt már nem fog kiderülni, utána meg Windows volt rajta nagyon sokáig, akkor nem mozgatott, mert nem okozott problémát. Itt is csak az indítás+töltő, egyébiránt menet közben nem is próbálja használni az AMD-t. És ez furcsa. Látod a hardvert, viszont semmi nem próbálja meg használni.
Nah de majd most...eljön az igazság pillanata
Remélem.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #86822 üzenetére
Én live linuxot bebootolnék és abból indítanék egy Gpartedet és azzal a / partíciót átméretezném kisebbre, annyira amennyire lehet, illetve amennyire kellene, úgy hogy a hátulja jöjjön előrefelé majd a partíciókat szép libasorban egymás után előre költöztetném. Utána kipróbálnám, hogy működik-e, ha bex@rt, akkor jöhet a chrootos móka, ha minden jó, akkor jöhet a DD-zés, oszt annyi.
-
fatpingvin
addikt
válasz
Petya XT #86832 üzenetére
hajrá
hasonlóval én is futottam köröket, csak nálam nem hardverhiba volt hanem felesleges erőforráshasználat. aztán mikor a laptopot lassan parkolópályára tettem, akkor jöttem rá hogy van neki ilyen rejtett BIOS menüje (ezt a márkaszervizes esélyesen nem fogja neked beismerni akkor se ha rákérdezel, fórumokon lehet tájékozódni...) ahol ez megoldható. de legalább jó tanulás volt
-
Petya XT
senior tag
válasz
fatpingvin #86831 üzenetére
Köszönöm, akkor itt most összejött, adódott pár lehetőség, egyenként átnézegetem, ha van fejlemény, mindenképpen konzultálunk, köszönöm a segítséget, jól jön.
-
fatpingvin
addikt
válasz
Petya XT #86830 üzenetére
esetleg amit még meg lehet nézni, PCIe endpoint letiltása. én anno a nvidiás laptopomban csináltam egy ilyen startup scriptet ami letiltotta a végpontot, eneriatakarékossági megfontolásokból. nyilván blacklistre kell tenni minden kernel drivert ami az eszközt tekerné. Mindazonáltal megítélésem szerint bár maga a művelet nem bonyolult, ez már nem kezdő téma révén milyen mélyen kell belenyúlni a rendszerbe illetve nem árt érteni hozzá hogy konkrétan hogy működik ez a device tree és device driver dolog a kernelben.
ajánlott olvasmányok: EZ és EZ
ha kezem alatt lenne a laptop megcsinálnám, de sztem csináljuk azt hogy ha elakadsz valamiben akkor írj ide. -
Petya XT
senior tag
válasz
fatpingvin #86829 üzenetére
Köszönöm a tanácsokat, megpróbálom először a szoftveres részét, hátha valami mágia segít, én elégedett lennék, ha windowshoz hasonló módszerrel ignorálni tudja a rendszer. Valami az energiakezelési dologgal van, mert ez a kártya, chip....nevezzük bárminek ezt az ótvart, ez csak akkor működik, ha töltőn van a gép, egyébiránt igpu. Ezt a blacklist dolgot megnézem.
Külön köszönöm, hogy leírtad a hardveres részét, így szembesültem azzal, amit egyébként is sejtettem, hogy baromira nem egyszerű, nekem nincsenek hozzá cuccaim, csak egyszerű barkácsolásra vagyok felkészülve. Ez a BIOS kérdés is foglakoztatott, hogy mi a gyászkeretért nem lehet letiltani ott, és akkor solved. A Dellnél meg ültünk két órát és ennyit sikerült intézniük vele, mondjuk a srác mosolya nem volt őszinte miután előjött, hogy kész. És, hogy csak IGP-s lett. Hát simán átkormoltak, pedig nem garanciális javításra vittük, mert a garancia lejárta után 1 hónappal sült meg.
De nem, és nem lett igp-s:
Most meg lehet vele variálni, hogy mi legyen, mert egyébként jó kis vas.
-
fatpingvin
addikt
válasz
Petya XT #86827 üzenetére
érdemes lehet megnézni hogy van-e a vasnak valami rejtett advanced BIOS setupja, ottáltalában ezelket le lehet tiltani. ha meg nem, hát kisnyúl, két dolgot lehet ilyenkor szerintem csinálni, megpróbálni először is átmelegíteni hátha csak valami kontakthiba, ha az nem segít rajta akkor meg forrólevegős eszközzel lekapni a panelról a chipet, megpucolni a forrpadokat, majd vérmérséklettől függően vagy keresni egy alkalmas cseredarabot vagy úgy hagyni és rátolni egy BIOSt ami a dGPU nélküli verzióra van (már ha a proci engedi, a 4. getől kezdve ezzel már szokott probléma lenni), bár lehet anélkül is menni fog tovább.
esetleg ha nagyon elvetemült vagy, meg lehet próbálni a forrpadokról lehozni a PCIe sávokat mondjuk egy m.2 csatlakozót hordozó segédpanelre. én csináltam már ilyet, aláírom épeszű ember használatban lévő eszközzel nem játssza el de végülis működő konstrukció lett. -
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #86824 üzenetére
Megcsináltam, köszönöm.
Sajnos nem oldotta meg a problémám, töltőről indítva megfagy a Cinnamon indításakor. Ha elindult és utána dugom töltőre akkor minden oké onnantól. Ez a kártya hibás. Volt a Dellnél Londonban(nem javaslom senkinek a helyet)a gép, hardveresen nem tudom, hogy mit csináltak vele, a Windowsnál úgy működik, hogy a telepítés után az eszközkezelőben megtiltom, egyszer szétfagy, de utána már nincs vele baj, ezért gondoltam, hogy ez itt is segíthetne.Mondjuk ezzel lehet éppen együtt élni, de ha valakinek van valami gondolata ezzel kapcsolatban, kérném ne tartsa magában
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Petya XT #86823 üzenetére
Lehagytál egy " -jelet a 6821 végéről.
Viszont ezeket nem kell külön sorokba, mehetne így:
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pci-stub.ids=1002:6821"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
tordaitibi: az engem is érdekelne.
-
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #86182 üzenetére
Szia,
Bocs egy kicsit késtem ezzel, de jobb későn, mint soha
Megvan az eszköz, a paraméter is a végén:03:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Venus XT [Radeon HD 8870M / R9 M270X/M370X] [1002:6821]
Ezt a sort pontosan hová kell beszúrni a grub fájlba?
Így csináltam:GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci-stub.ids=1002:6821
Mert így ezt adja vissza:sudo update-grub
Sourcing file `/etc/default/grub'
/usr/sbin/grub-mkconfig: 35: /etc/default/grub: Syntax error: EOF in backquote substitutio
nGondolom, akkor ezt nem jól raktam bele?
Köszönöm a segítséged előre is!
-
válasz
peterattila #86818 üzenetére
Ha ráér estig akkor elmondom neked hogyan lehet bármiről bármire Linuxot klónozni úgy hogy a célpartíció kisebb az eredetinél és ne legyen orbitális uuid ütközés ha véletélenül bennmaradt a forráslemez is a gépbe és semmi szükség a Kapitány áltam elmondott chroot (már kiejteni is borzalom...
) és egyéb mahinációkra.
Eléggé egyszerűen lehet. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #86820 üzenetére
Igen, a Clonezilla mindent is megcsinál mikor egyik eszközről azonos méretű másikra klónozol és az megvan kb. 5 perc alatt. Amit leírtam, az meg nem.
-
peterattila
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #86819 üzenetére
Aham, köszi. Hétvégén, ha lesz rá időm eljátszok vele. De lehet majd csak az ünnepek idején tudok vele foglalkozni. Reméltem, hogy van rá pikk-pakk megoldás
. De jobban járok egy ilyen méretű ssd-vel, arra csak simán klónozom, ha jól értem. Ez a 120-as szinte új, alig van benne "km". Na, majd kitalálom. Köszi a segítséget.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
peterattila #86818 üzenetére
Eléggé nem egyszerű. Ha van rá keret, inkább fogj egy másik azonos méretű ssd-t és akkor clonezilla pikk-pakk megoldja.
Ha mindenképpen kisebb és emiatt lassabb SSD-re akarod áttenni, akkor viszont kb. ez a folyamat:
-partíció(k) létrehozása,
-fájlrendszer átmásolása valamilyen live rendszer alól
-belépni chroot segítségével live rendszer alól az átmásolt rendszerbe
-ott fstab-ot szerkeszteni a root partíció UUID átírásával
-initramfs-t kell generálni
-grub-ot is telepíteni kellElőző héten kínlódtam ezt végig, mikor egy 512-es HDD-s gépről tettem át a rendszereket egy 120-as SSD-re, ott mindegyik partíciót csökkenteni kellett.
-
peterattila
aktív tag
Sziasztok! Adva van egy jól belakott manjaro, amit szeretnék másik gépen is használni, klónozással. A kérdés az, hogyan tudom átvinni úgy, hogy kisebb a cél ssd? 240->120. Jelenleg 76GB foglalt mindössze, tehát kényelmesen ráférne a 120-as ssd-re. Nagyon nem szeretném előlről kezdeni, telepítéssel. Köszi.
-
csixy
addikt
Ha a külső rack-es SSD nem akar trimmelődni, pedig a rack elvileg képes lenne rá, akkor ezt ajánlanám a figyelmetekbe (nekem az Axagon EE25-XA6 ház esetén bevált):
[https://www.jeffgeerling.com/blog/2020/enabling-trim-on-external-ssd-on-raspberry-pi]
Na mindjárt megnézem, hogy a Kolink KO-25UC31 házam is meg tudom-e tanítani kesztyűbe dudálni, mert arra is az van írva, hogy SSD számára készítették. -
gregory91
senior tag
válasz
KaiotEch #86800 üzenetére
Elvileg ezzel megoldható:
search.file /casper/vmlinuz.efi linux
linux /casper/vmlinuz.efi
root=$linux
És a lényeg ne maradjon ki:initrd /casper/initrd.gz(vagy initrd.img)
boot
"Illetve hogy tudom kideríteni, nálam hogy hívják a partíciót?"
Mondjuk így-e:search.file /casper/vmlinuz.efi
-
fatpingvin
addikt
válasz
tordaitibi #86814 üzenetére
viszont, ha valaki NEM erre akarja használni, akkor egy teljesen használható hardverről beszélünk. szerintem, legalábbis.
-
válasz
fatpingvin #86811 üzenetére
Van egyetnemertes igazad van, abszolut nem ertek veled most egyet.
mert egy tabletet az atlaguserek 100%-a aki megveszi a boltba az pontosan arra akarja hasznalni amit te elutasitasz. Webes es feszbukos viberes emailos mediamegjelenitonek. Amire viszont totalisan alkalmatlan azaz kidobott penz es ezert hasznalhatatlan termeket kap a vevo. -
csixy
addikt
válasz
fatpingvin #86811 üzenetére
Easy Peasy még mindig jó lehet rá. De kevés a hely, ezért kell beledugni egy SSD-t, de egy Axagon EE25-XA6 SSD ház eleve 4400Ft és akkor még jön a belevaló SSD, akkor mi is a helyzet a pénz szűkével? Számoljunk már! Ami nem megy, azt ne erőltessük.
-
fatpingvin
addikt
válasz
tordaitibi #86810 üzenetére
ebben kettőnk között van egy vaskos egyet nem értés, főleg azon a téren hogy ezeket ki kéne dobni. ez a tablet példának okáért kiválóan használható lehet elég sok dologra mondjuk kezdve azzal hogy megy rá egy postmarketOS és nem webböngészős kütyünek akarja a júzer használni.
-
válasz
KaiotEch #86807 üzenetére
Félreérted.
Nem a szegénységen múlik hanem bármit raksz rá, nem lesz használható mert a hardver nem fogja tudni lekezelni a mostan web, html, video és egyéb igényeket. Szó szerint használhatatlanul lassú lesz, annyira hogy már értelmetlen az egész.
Én példám, Keresztanyám kapott ingyen egy használt, gyönyörű, patika állapotú 8 colos tabletet hogy majd viberezik meg FB messengerezik az ismerőseivel.
és felhívott hogy nézzem már meg mert valami nem jó a tablettel.
Megnéztem és közöltem vele hogy dobja ki a szelektív elektronikai gyűjtőbe mert a tablet valami überratyi socos, 1Gb ramos 16GB emmc-s rettenet volt amin egy Viber 10 másodperc alatt, egy böngésző 15-20 másodperc alatt nyílik meg. Mondom megnyílik, de hogy böngészni lehessen még 10-12 másodperc és beleszakad egy scrollozásba. Multitaszkingot felejtsük el, az gyakorlatilag kimerül az előbb háttérbe helyezett app bezárásával és újra megnyitásával.
A tableten Android 10 van (!!!) ami maga megeszik 650-750megát az 1giga ramból. Na akkor gondolkodjunk mi is marad az appoknak.
Aki ezt a tabot egyáltalán ki merte küldeni kereskedelmi forgalomba hogy ezért még fizessenek is a vevők, annak a fenekébe hengeres lóalkatrészt kívánok és még úriember voltam. Mert bizony ezért pénzt kérnek, kapható jelenleg is boltokban.
Ennek így abszolút semmi de semmi értelme és a kolléga nem bántásból mondta amit mondott. -
válasz
tordaitibi #86801 üzenetére
Elvileg ott a leírásba benne is van, hogy etc/bootba kell rakni, amit meg is tettem, így jött elő a grub. Na megnézem holnap a Te ajánlottadat. Köszönöm
csixy: Van akinek csak erre telik... Én csak segédkezem. Szívből kívánom, hogy soha ne legyél szegény!
-
csixy
addikt
Asus eeePCN-n próbálkoztam easypeasy-vel. Stabil volt, csak kevés volt neki a tárhely.
Ezt kellene megnézni, hátha jó lenne:
[leeenux linux]
Én megnézem,hátha meg lehet támadni a Live-linux kit-tel. -
csixy
addikt
válasz
KaiotEch #86800 üzenetére
Én a telepítést azzal kezdeném, hogy egy 12mm-es keresztmetszetű drillel öt helyen keresztben átfúrnám összecsukott állapotban, hogy senkinek ne legyen ötlete hozzányúlni és nagyívben bedobnám a kukába. Utána bedobnék egy felest, meg egy sört a nagy gyászomban.
Intel atom, 1 giga ram, 1024x600, 32 Giga eMMC. ...reménytelen, de az easypeasy nevű distrót meg lehet próbálni, USB-n próbálnék még beledugni valami SSD-t és inkább arra telepíteném a rendszert.
-
válasz
KaiotEch #86800 üzenetére
Szerintem a legegyszerűbb ha a telepítő pendrájvot megcsinálod Ventoy-ra, az el fogja indítani a 32 bites uefi bioson a Mint telepítőt mert benne van a bootia32efi.
Vagy ezt valahogy belemókolod a telepítőbe de ezt nem tudom hogyan kell. A linkelt unebootin is valami ilyesmit csinál.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Azonnali készpénzes nVidia RTX 4000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép PC Játékra! R5 8400F / RTX 3070Ti / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- DELL PowerEdge R630 rack szerver - 2xE5-2650v3 (20 mag / 40 szál, 2.3/3.0GHz), 32GB RAM, 55992Ft+ÁFA
- AKCIÓ! Lenovo IS8XM LGA 1150 DDR3 alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T15 G1 - i5-10GEN I 16GB I 256GB SSD I 15,6" FHD Touch I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest