- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- N€T0X|N: Stellar Blade után
- Klímaváltozás, természetszennyezés
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Gurulunk, WAZE?!
- bambano: Bambanő háza tája
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- sziku69: Szólánc.
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
válasz
CPT.Pirk #86894 üzenetére
Nem röhögnék rajta, mert alapvetően igaza van a videónak. Az is igaz, hogy a RAM használatot nem érdemes fetisizálni. Plusz a Win és a Linux RAM foglalásának a kijelzése nem összehasonlítható, mert a Windows belefoglalja a cache-t, prefetch cache-t (ezek boot-kor előtöltött, gyakran használt alkalmazások), máshogy veszi figyelembe a memóriatöredezettséget.
Ennek ellenére a Win11 3-4 gigás idle RAM fogyasztása elég agyrák, a Win10 óta elég sok bloat indul a rendszerrel (Defender, Onedrive, kikapcsolhatatlan update, telemetria, Cortana, plusz még sok MS-os szutyok, fele teljesen szükségtelenül fut, Win11-től kezdve meg mindenféle TPM és virtualizációs modul fut). A legnehezebb, legcsicsásabb Linux disztrók sem mennek túl 1-1,5 giga idle foglaláson (Gnome, KDE, Deepin, Budgie, Cinnamon), a soványabbak (WM a DE helyett) megállhatnak akár 150-300 megából is (ez csak „used” RAM, a cache/buffers, shared/tmpfs ramdisk, stb. nincs benne). Disztrótól is függ, pl. egy sovány WM-es, 64 bites netinstall Debian ugyanazokkal a csomagokkal akár 50-100 megával is kevesebbet foglalhat, mint egy azonos 64 bites Arch rendszer ugyanazokkal a csomagokkal, ennek az okát én se értem. A 32 bites rendszer még kevesebb memóriát foglal.
Függ a géptől is, van-e az embernek elég RAM-ja. 16 giga és afelett nem olyan fontos, hogy spóroljunk a RAM-mal. 8 giga határeset, laptopban rosszabb, ahol az integrált GPU is levesz belőle. 4 gigánál fontosabb lehet. Függ még attól is, hogy az embernek HDD-je van-e, mert arról lassú a swap, de ha SSD-t tud tenni alá, akkor sokat javulhat a helyzet.
Nagyban függ, hogy ki mire használja a gépet. Felhasználói szinttől is függ, aki nagyon laikus felhasználó, az általában feltelepít sok bloat-ot, felesleges szemetet, elfelejt/lusta bezárni dolgokat, több minden többször is meg lehet nála nyitva, nem tudja a rendszert optimalizálni. Egy haladó felhasználó, poweruser viszont figyelni tud ezekre, így akár kisebb memóriával is beérheti.
Számít az ökoszisztéma is. Pl. egy soványabb WM önmagában keveset foglal, de ahogy elindítja rá az ember a Gtk-s, Qt-s bloatabb alkalmazásokat, akkor kiegyenlítődhet a memóriafogyasztás a nagyobb asztali környezetekkel. Hiszen az utóbbiak eleve sok libet Gtk-s, Qt-s, dbus, stb. libet előtöltenek bootkor, így az idle fogyasztásuk magasabb, de mikor az ember tölti be a bloatabb progikat, akkor azoknak már ezeket a libeket nem kell újra betöltögetni, mert megosztva tudják használni, a DE már betöltötte ezeket. Így már mikor mindkét rendszeren futnak ugyanazok a programok, akkor kb. azonos lehet a RAM fogyasztás a végén.
A másik, amit figyelembe kell venni, hogy a Linux is bloatosodik ebben a tekintetben, pl. ahogy terjednek az Electron appok, konténerizált appok, konténerizált univerzális csomagformátumok (Appimage, Snap, Flatpak), azok nem használják javarészt a rendszer libjeit közösen (hanem a konténerjükben csomagolt saját libet töltenek be a függőségek miatt), így jobban növelik a RAM fogyasztást. Böngészők is eleve két pofára zabálják a memóriát, a legrosszabbak a Chrome alapúak, a Firefox némileg jobb, de az is elég nehéz. A webkit-alapú böngészők (Falkon, Safari, surf) a kettő között vannak.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Samsung Galaxy Xcover 5 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- KIÁRUSÍTÁS - REFURBISHED és ÚJ - Lenovo ThinkPad Ultra Docking Station (40AJ)
- 15,6" Dell Latitude laptopok: E6540, E5550, E5570, 5580, 5590, 5500, 5501, 5510/ SZÁMLA + GARANCIA
- Crucial 240GB SSD eladó
- Epson Workforce DS-530II Dokumentum szkenner
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest