Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1051) Findzs válasza slyy08 (#1049) üzenetére


Findzs
addikt

milyen konfigba?

mert lehet elég lenne egy 400w -os aurum is

a kérdésedre a válasz: Aurum

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#1052) Algol válasza slyy08 (#1043) üzenetére


Algol
senior tag

"Kineztem az FSP Aurum Gold 500w modellt , de forumokon ajanlottak a Raider 550w helyette . Megeri inkabb azt venni"

Az Aurum Gold sorozat hogy úgy mondjam az FSP kirakat-terméke. Megjelenésekor tényleg nagy durranás volt. Csak egy kifogásolni való lehet rajta, miért nem tettek bele halkabb ventilátort. A Raider zajszintje alacsonyabb, mint az Aurumé, pedig abban több hő termelődik. Nem azt mondom, hogy az Aurum hangos, csak hangosabb, mint a Raider.

A Raider és az Aurum egyformán minden szükséges védelmet tartalmaz, de az Aurumban van még egy extra védelem: a PFC-ben kettős OPV (túlfeszültség védelem) van, melynek a primer oldali puffer kondenzátor védelme a fő célja.

Ennek működését én már megtapasztaltam. Több mint egy éve három Aurum Gold 500w modellt építettem be. Nem volt semmi baj velük, kivéve: az egyik tulajdonosa (barátom) telefonált, hogy "este még használta a gépet, kikapcsolta, másnap meg nem tudja bekapcsolni". Miután tanácsomra áramtalanította a tápot, visszakapcsolás után már minden ment. Világos, hogy a táp valamelyik védelme működésbe lépett. Miután ez többször is előfordult vele, egyszer amikor hosszabb ideig nála jártam, akkor megfejtettem a rejtélyt.

A takarítás okozta a jelenséget. :) A számítógép kikapcsolva, de a táp még áramot kap a hálózatról, ha ilyenkor porszívózzák a szobát, ezután a számítógép nem fog indulni. Magyarázat: a porszívó zavarszűrése (a hálózat felé) nem megfelelő, a gép működtetése nagy feszültség-tüskéket juttat a hálózatba, ezek aktiválják az Aurum extra védelmét, ami a táp áramtalanításáig reteszeli a tápot. A jelenség kísérletileg azonnal előidézhető volt. Mondtam neki, ha nem akarja a porszívóját megjavíttatni, akkor ezentúl csak a táp áramtalanítása után porszívózzon. Azóta nála többet nem lépett fel ez a jelenség.

Még egy szempont lehet a két táp hatásfoka közötti különbség.
Ha mondjuk a géped 250 wattot kér a tápegységtől és naponta 8 órán keresztül működteted, akkor
50 Ft/kWh áramtarifát feltételezve az Aurum napi 6,50 Ft-ot spórol meg a Raiderhez képest.
Ha a Raider árát 16.000 Ft-nak, az Aurumét 22.500 Ft-nak vesszük, akkor 1000 nap kereken 3 év alatt hozza be az Aurum jobb hatásfoka a két táp közötti árkülönbséget.

Üdv: Algol

(#1053) Atesz1978 válasza slyy08 (#1049) üzenetére


Atesz1978
senior tag

+1 az Aurum javára! Én is pont ilyet használok, csak ajánlani tudom!

[ Szerkesztve ]

Atesz1978 felhasználónak 28 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon!

(#1054) Pox 2


Pox 2
csendes tag

1 hete vettem FSP Aurum Gold 700-at. Egy problémám van vele. Bekapcsolás után kb 7 percig max fordulaton pörgeti a ventit. Majd beáll halk üzemmódba. Eddig nem sikerült terheléssel hasonlóan felpörgetni. Ha csak kis időre kikapcsolom/altatom a gépet, akkor nem jelentkezik a probléma, illetve csak rövid ideig tart.
(Pedig nem melegítem elő a gépet :) )

Tapasztalt más is hasonlót? Az az érzésem, hogy hibás a táp, így kicseréltetném, de hátha máshol van a hiba, és nem szivesen rohangálnék potyára.

(#1055) Atesz1978 válasza Pox 2 (#1054) üzenetére


Atesz1978
senior tag

Nekem az 500W-os változata van 1,5éve de felpörgési problémám soha nem volt!

[ Szerkesztve ]

Atesz1978 felhasználónak 28 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon!

(#1056) Algol válasza Pox 2 (#1054) üzenetére


Algol
senior tag

"Az az érzésem, hogy hibás a táp, így kicseréltetném, de hátha máshol van a hiba"

A táp ventilátorát maga a tápegység vezérli. A ventilátor sebességét kívülről csak egy dolog befolyásolhatja: a környező levegő hőmérséklete. Nálad viszont a jelek arra utalnak, hogy be kell melegíteni a tápodat, csak akkor fog normálisan pörögni a ventije. E jelenség oka a tápban keresendő, nemigen lehet máshol a hiba.

Üdv: Algol

(#1057) Pürrhosz


Pürrhosz
csendes tag

Vettem egy FSP Raider 650-et, a specifikáció szerint, < 21 dBA. Nekem sokkkal hangosabbnak tűnik. A gépem tök halk, így csak a tápot lehet hallani. Azt viszont mindig...ha órakig idle-ben van, akkor is, pedig akkor tényleg alig fogyaszt valamit a gép... :(

Ez normális, hogy 50W fogyasztás alatt is ennyire hangos?
Mit jelent ez a 21dBA egyáltalán? 10 méterről mérve, 30 centis téglafalon túlról?

Igazából az sem egyértelmű, hogy csak a ventilátor hangos vagy más ad hangot benne...
Semmivel nem tűnik hangtalanabbnak, mint egy noname pár ezer ft-os, 300W-os táp.
Aztán láttom itt másnak is volt gondja ezzel a típussal. :W

[ Szerkesztve ]

(#1058) Atesz1978 válasza Pürrhosz (#1057) üzenetére


Atesz1978
senior tag

Akkor lehet nem a tápod a hangos mert 5 hozzászólással előtted azt írták hogy halkabb az Aurumnál! Én az Aurum hangját nem hallom akkor milyen lehet a Raider? :F

Atesz1978 felhasználónak 28 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon!

(#1059) Algol válasza Atesz1978 (#1058) üzenetére


Algol
senior tag

FSP Aurum Gold 500 zaja:

FSP Raider 550 zaja: [erről sajnos nincs képem] az adatok innen származnak.

20% Loading < 18dBA, 50% Loading < 19dBA, 100% Loading < 25dBA

Üdv: Algol

(#1060) Algol válasza Pürrhosz (#1057) üzenetére


Algol
senior tag

FSP Raider 650 zaj adatok a gyártó oldaláról.

20% Loading < 18dBA, 50% Loading < 19dBA, 100% Loading < 25dBA

"Mit jelent ez a 21dBA egyáltalán?"

Hozzávetőleges zajszintek dB-ben

0 emberi hallásküszöb (egészséges fül esetén); egy szúnyog repülésének hangja 3 méterről
10 emberi lélegzet 3 méterről, levélsusogás
20 óraketyegés
30 színházi csend
40 lakóterület éjjel
50 csendes vendéglő belül
60 iroda vagy vendéglő belül, társalgási beszéd
70 erős forgalom 5 méterről, hangos beszéd
80 zaj a forgalmas utca járdáján, visszafogottabb kiabálás
90 üzemi zaj, kamion 1 méterről, kiabálás
100 légkalapács 2 méterről; diszkó belül
110 gyorsító motorkerékpár 5 méterről; láncfűrész 1 méterről
120 fájdalomküszöb; 4 motoros légcsavaros repülő 3 méterről

"10 méterről mérve, 30 centis téglafalon túlról?"

A zajszintet süketszobában, 1 méter távolságról szokták mérni A súlyozású szűrővel.

"Igazából az sem egyértelmű, hogy csak a ventilátor hangos vagy más ad hangot benne..."

Megtudhatod, ha működés közben valamilyen áramot nem vezető, mondjuk műanyag tárgyat dugsz a ventilátor lapátjai közé, lefogva azt.

Hogy kit milyen természetű zaj zavar jobban az egyébként eléggé szubjektív dolog.
Komoly, koncentrációt igénylő munkánál 40 dBA alatti zajszintet tartanak kívánatosnak. Vagy WHO ajánlás, hogy az osztálytermekben amikor tanítás folyik a zajszint legyen 35 dBA alatt.

Üdv: Algol

(#1061) Pürrhosz válasza Atesz1978 (#1058) üzenetére


Pürrhosz
csendes tag

Biztos, hogy a táp.
Minden egyéb ventilátort kikötöttem, más mozgó alkatrész meg nincs és füllel is hallom, hogy onnan jön a zaj.

(#1062) Pürrhosz válasza Algol (#1059) üzenetére


Pürrhosz
csendes tag

Igen, elvileg a raider is nálam csak kb. 18dBA hangosnak kellene lennie, sőt a ventilátornak nem is kellene mennie, ha nagyon kicsi a terhelés, de megy.
pl. a proci hűtőm ventilátorra ha maxon menne, akkor is 24.4dBA(1500-as fordulaton), még az is hallkabb így. (Amúgy meg nálam 900-ra van állítva, így meg kb. 9.6 dBA.)

(#1063) Pürrhosz válasza Algol (#1060) üzenetére


Pürrhosz
csendes tag

Megtudhatod, ha működés közben valamilyen áramot nem vezető, mondjuk műanyag tárgyat dugsz a ventilátor lapátjai közé, lefogva azt.

Ezt még kipróbálom.

ide feltettem pár hangfelvételt

(#1064) Algol válasza Pürrhosz (#1063) üzenetére


Algol
senior tag

Meghallgattam a felvételeket. Amit hallottam, az egy mozgó alkatrész csapágyzaja. Sajnos az eredeti hangerőt egy ilyen felvétel-lejátszás láncban nem tudom reprodukálni. Azt meg végképp nem tudhatom, hogy te hogyan hallod, mennyire zavar ez téged.

Például amíg hallgattam ezeket a felvételeket, hallottam közben a notebookom "süvítését", a bordák között áramló levegő zaját, mert épp rákapcsolt a gépem ventilátora. Ez a zaj teljesen más karakterű volt, mint a felvételéé. Engem ez nem szokott zavarni netezés közben, de most felfigyeltem rá. A másik szobában működő asztali gép zaja sokkal erősebben hallatszik, ha nyitva van az ajtó.

Mindenesetre a tápegységedből zaj hallatszik, ami téged zavar. Aztán hogy ez elegendő ok-e a táp garanciális cseréjéhez, annak a személynek az ítéletétől függ, aki a szervizben meg fogja hallgatni. Sajnos itt még egy jelenséget meg kell, hogy említsek: a tápegységek önmagukban, a házon kívül gyakran halkabbnak hangzanak, mint beépítve, mert a ház belső ürege, a falakat alkotó fémlemezek rezonálhatnak, ezáltal erősítve a hangot.

Üdv: Algol

(#1065) rendesadam


rendesadam
tag

Sziasztok!
Egy jóbarátom most vett új gépet, az 500-as FSP Hexa ciripel elmondása szerint; ez normális jelenség?
(A táp nincs igazán megterhelve, gyakorlatilag félig sincs kihasználva.)
Köszi

(#1066) Findzs válasza rendesadam (#1065) üzenetére


Findzs
addikt

biztos, hogy a táp ciripel?

milyen konfigról van szó?
sokszor az alaplap ciripelését vélik a táphangjának :U

[ Szerkesztve ]

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#1067) rendesadam válasza Findzs (#1066) üzenetére


rendesadam
tag

Azt mondta, hogy a táp.
AMD 5800K, Asus alaplap és Patriot memória, 2 HDD, a procin kívül most nem tudok pontos típust mondani. Látatlanba a vrm-re tippeltem, mert egyes Asus deszkáknál állítólag előfordul, de utána megnézte, és akkor mondta, hogy a tápból hallja a ciripet. Amúgy alsótápos a ház, szóval még viszonylag messze is van a vrm a táptól, ennyire talán nem süket :]

[ Szerkesztve ]

(#1068) Algol válasza rendesadam (#1065) üzenetére


Algol
senior tag

A tápok ciripelését legtöbbször az alaplap és a videokártya VRM-jeinek működése okozza. A VRM-ek állítják elő a 12 voltból processzor feszültségét és a videokártyán használatos alacsonyabb feszültségeket. Ezek működési frekvenciája interferál a tápegység saját kapcsolási frekvenciájával, a különbségi jelek a hallható tartományba esnek. Ilyen ütemű terhelés ingadozás esetén a tápegység tekercsei kondenzátorai ilyen frekvencián mechanikusan rezegnek, ezt halljuk. Hogy mostanában ilyennel egyre többször találkozunk, annak az újabb típusú kondenzátorok elterjedése az oka, ezekből a régebben használt kapacitásokhoz képest kisebbeket használnak, így a feszültségek pufferelése elégtelen. Ez a jelenség nem a táp hibája, nem okozza a táp károsodását, nem garanciális csere ok, csak kellemetlen.

Mit tehetünk ennek megszüntetéséért? Nem sokat. Amit meg lehet próbálni, az a BIOS Setup energia takarékossági beállításainak átállítása, kikapcsolása. Ez néha segít. A videokártya az alaplap cseréje is segíthet, természetesen más típusúra. Ez utóbbiakat biztosan sokan kipróbálják. :) :N

Üdv: Algol

(#1069) Findzs válasza rendesadam (#1067) üzenetére


Findzs
addikt

próbáljátok ki a biosban (uefi) a c6 state -t disable -dre állítását

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#1070) Lupi00


Lupi00
tag

Sziasztok !

Szeretnék kérni egy kis segítséget , mert tanácstalan vagyok a kábelrengetegben . Szép lassan elkezdtem csinosítani a masinám Antek Nine Hundred ház , FSP Group Everest 85+ 550W , ASUS Silent Knight II procihűtés stb . A kábelrengeteg elkerülése miatt vettem moduláris tápot , de mivel ebben a viskóban alul foglal helyet a táp , esélyem sincs "kábelmanagemant"-re , Alig lehet bedugni a 24 pines és a 2x4 pines alaplapi kábeleket mert épp csak odaérnek ! Mit kezdjek velük ? Nagyon bután néz ki a plexin keresztül , a 2x4 pines ahogy a videokártyán kifeszülve keresztülvágtat az alaplapon ! Bár a 24-es sem jobb . Egyszerűen rövidek a kanócok ! Szerettem volna jobboldalra kivinni az összes kábelt és csak ott visszahozni ahol kell szépen elrendezve és kötegelve , de ezzel így ... Lehet ezt toldani ? Vagy van olyan táp ami jó lenne az elképzelésem kivitelezésére ?

Gelesztaember

(#1071) rendesadam válasza Findzs (#1069) üzenetére


rendesadam
tag

A C6 kikapcsolása eltüntette a problémát, köszi a segítséget mindenkinek.
Nekem is ez volt az első tippem, csak mivel ezt nem érzem megoldásnak, csak elfedésnek, ezért kérdeztem, hátha garanciában lehet vele valamit kezdeni, de akkor így marad.

[ Szerkesztve ]

(#1072) Jester01


Jester01
veterán

Bluestorm II 500W-os tápom van. Két darab PCIE csati van rajta, egy 6+2 és egy sima 6 tűs. Ennek a tápnak a 12V-os része 2 ágra van osztva, így gondolom a PCIE csatlatkozók is. Kérdés, melyik PCIE csatlakozót érdemes használni a jobb terheléselosztás céljából (a videókártyának csak egy kell).

Jester

(#1073) MMIX válasza Jester01 (#1072) üzenetére


MMIX
addikt

A PCI-E csatlakozók ugyanazon az ágon vannak, úgyhogy mindegy. A CPU kábel van a másikon és semmi más.

[ Szerkesztve ]

(#1074) Jester01 válasza MMIX (#1073) üzenetére


Jester01
veterán

Ó, ezt nem gondoltam volna. Köszi az információt. :R

Jester

(#1075) Algol válasza MMIX (#1073) üzenetére


Algol
senior tag

Itt ezt írták:

"12V load distribution is about as balanced as a dual 12V model is apt to get with 12V1 serving everything but the 12V CPU connector itself and one of the two PCI-E connectors."

Én most túl fáradt vagyok ahhoz, hogy felfogjam ennek a mondatnak az értelmét. Valaki lefordítaná ezt?

Üdv: Algol

(#1076) Jester01 válasza Algol (#1075) üzenetére


Jester01
veterán

Ez azt mondja, hogy a 12V1 ágon van minden, kivéve a 12V processzor (gondolom a 4 tűs) és az egyik PCIE csatlakozó. Szerinte tehát mégis el van osztva a két PCIE csati.

Jester

(#1077) Algol válasza Jester01 (#1076) üzenetére


Algol
senior tag

Köszi! :)

Persze ez a teszt elég régi, 2008 április 14. Azóta lehet, hogy módosított rajta a gyártó.

Látatlanban én is ezt gondoltam.

[ Szerkesztve ]

Üdv: Algol

(#1078) Findzs válasza rendesadam (#1071) üzenetére


Findzs
addikt

szívesen :K

egyébként nem a táp a "hibás" hanem az alaplap, gyenge minőségű a vrm áramkör
itt már volt szó ezekről az fm2 -es cicergős lapokról: [link]

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#1079) rendesadam válasza Findzs (#1078) üzenetére


rendesadam
tag

Tudom, végigolvastam a topicot, csak gáznak (szánalmasnak?) érzem, hogy egy középkategóriás Asus ilyen minőségben készül.

(#1080) MMIX válasza Algol (#1075) üzenetére


MMIX
addikt

Itt meg egymagában írják a CPU kábelt. Meg kellene nézni a tápban. Az esetek 95%-ában egyedül szokott lenni a CPU kábel a 2 ágas tápokban, és az eredeti FSP GLN-ben is egyedül van. Mondjuk ettől még lehet, hogy a jonnygurun írják jól.


Hardocp.com

(#1081) Algol válasza MMIX (#1080) üzenetére


Algol
senior tag

Igen, de itt meg sehol sem ír a másik PCI-Express csatlakozóról, lehet hogy azon a verzión csak egy volt? De akkor miért úgy írja, hogy "and 1 6 Pin PCI-Express Connector"? Az itt levő 1-es nem egy második meglétére is utal?

Tényleg a tápban kell leellenőrizni.

Üdv: Algol

(#1082) Jester01


Jester01
veterán

Szét nem szedtem, de mivel ram csere miatt úgyis leállítottam a gépet, így áramtalanítás után szakadásmérővel ránéztem. Eszerint mind a 2 PCIE ugyanazon van mint az ATX12V. Nem tudom ez a módszer jó-e, ellenőrzésképpen megnézhettem volna egy molexet is de az nem jutott az eszembe. :B

Jester

(#1083) Algol válasza Jester01 (#1082) üzenetére


Algol
senior tag

"Nem tudom ez a módszer jó-e"

Nem, mert a 12V-os ágak egy közös tőről fakadnak, a főtrafón csak egy 12V-os tekercs van, az ágak csak később vannak szétválasztva hogy külön áramfigyelésük lehessen.

Közben végigolvastam mind az általam-, mind az MMIX által linkelt cikket és arra a meggyőződésre jutottam, hogy mindkettőben ugyanazt írják:

az egyik ágon van az egyik 6 pin-es PCI-e csatlakozó és a processzor 4 pin-es ATX csatlakozója,
a másik ágon van a másik 6 pin-es PCI-e csatlakozó és az összes többi 12V-ot használó csatlakozó.

Üdv: Algol

(#1084) Jester01 válasza Algol (#1083) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor a szétszedésen kívül nincs mód megállapítani, hogy melyik PCIE csatlakozót érdemes használni?

Jester

(#1085) Algol válasza Jester01 (#1084) üzenetére


Algol
senior tag

De lehetne. Csak az a baj, hogy egy műterhelés (200 wattnyi 12V-os halogén izzó is megteszi, ha fokozatosan kapcsolod rá őket) meg egy oszcilloszkóp kellene hozzá.

Ugye, akkor már egyszerűbb szétszedni.

"melyik PCIE csatlakozót érdemes használni?"

Most jöttem rá, hogy neked csak egy videokártyád lehet. Akkor meg csatlakoztasd az egyik PCIe csatlakozóra, azután meg terheld le a gépet ahogy csak bírod, a processzort és a videokártyát is egyszerre. Ha ezek egy ágon lennének, akkor az ág túlterhelés elleni védelme működésbe lépne és lekapcsolná a gépet. Ezután (a tápegység áramtalanítása után) a másik csatlakozót húzhatnád rá, ha most az előbbi terhelés mellett nem kapcsolna le, akkor ez a csatlakozó a processzorétól különböző ágon van.

Üdv: Algol

(#1086) Jester01 válasza Algol (#1085) üzenetére


Jester01
veterán

Határeset, mert az FX8350 az hivatalosan 125W a HD5770 meg 108W, így összesen 233W a táp meg 18A-t ad le ami 216W ... itt még lehet, hogy nem kapcsol le a védelem. Csak ha már 2 ág van, akkor gondoltam jobb lenne egyenletesen terhelni.

Jester

(#1087) Algol válasza Jester01 (#1086) üzenetére


Algol
senior tag

Valóban, az áramkorlát 22-24 A körül lehet. Nem fog lekapcsolni. Be kellene segíteni ehhez, például 50 wattos, 12V-os halogénizzóval. De ehhez meg az adott csatlakozóhoz vezető kábel szigetelését kellene megbontani. Ez meg ugyanúgy garanciavesztést vonna maga után, mint a táp szétszedése.

Üdv: Algol

(#1088) Jester01 válasza Algol (#1087) üzenetére


Jester01
veterán

Elvi síkon még lehetne olyat játszani, hogy van molex-ATX12V átalakítóm. Így rátehetném a procit arra az ágra, plusz az emlegetett izzót egy másik molexre. Ezek így tuti egy ágon lennének és az egyebekkel együtt 200W terhelést csak csinálnának. Ezután ha a 2 PCIE csati közül valamelyik még ugyanezen az ágon van az már talán aktiválná a védelmet.

De a kérdés: ha amúgy jól működik a rendszer, akkor érdemes ezzel szórakozni?

Jester

(#1089) Algol válasza Jester01 (#1088) üzenetére


Algol
senior tag

Szerintem nem érdemes.

Üdv: Algol

(#1090) Piera23


Piera23
tag

Sziasztok! Mostani gépemben FSP 500 Hexa-m van, most vettem, előző gépem egy régi volt, ezért nem tudom a választ a kérdésemre. Ebben már 2x4pines csatlakozó van, én mind a kettőt rákötöttem, de elég lenne egy is? Vagy at két ágra olyanok vannak kötve hogy mind2 kell? Egyáltalán változna pl a ventillátorfordulat, vagy az teljesen független ezektől a csatlakozóktól és leadott teljesítményre változnak (ha egyáltalán változnak)? Bocsi a sok kérdésért és ha hülyeséget kérdezek, de nem értek a villamossághoz ezért érdeklődök. Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#1091) Algol válasza Piera23 (#1090) üzenetére


Algol
senior tag

"Ebben már 2x4pines csatlakozó van, én mind a kettőt rákötöttem, de elég lenne egy is?"

Persze, lehet hogy elég lenne egy is, de mihez kezdenél a másikkal? Ha már ott van az alaplapodon a 8 pin-es csatlakozó, akkor nyilván beledugod az egész 4+4-es csatlakozót. Nehogy félreértés legyen: az EPS 12V 4+4 pin csatlakozóról van szó, ez felel a processzor áramellátásáért, a processzor közelében, egy 8 pin-es aljazatba tudod beledugni. A nagy áramigényű processzorok miatt vezették be, azelőtt ATX 12V 4 pin csatlakozó volt ez, ez bővült még 4 új vezetékkel, hogy egy-egy vezetéken kevesebb áram folyjon.

Ennek a csatlakozónak semmi köze sincs a ventilátorok tápellátásához, fordulatszám szabályozásához.

Üdv: Algol

(#1092) Piera23 válasza Algol (#1091) üzenetére


Piera23
tag

i5-3470-em van ami a 77 wattos TDP-jével szerintem nem tartozik a nagy fogyasztásúak közé. Szóval elvileg lehetne az egyik is bedugva de előnyöm nem származna belőle, halkabb nem lenne, se nem fogyasztana kevesebbet ha jól értem, és hagyhatom bedugva. Egyébként igen az alaplap tetejénél a processzor foglalattól balra/fent lévő 8pines, azt kérdeztem.

Egyébként kb meddig érdemes kihasználni egy táp teljesítményét, úgyértem pl ennek az 500-asnak kb 400w a tudása amit le tud adni a gépnek ugyebár ha a 80%ot vesszük de nyílván ezt nem illik kicentizni. Szóval hány %-ot érdemes ráhagyni konfigban? A mostani bőven alatta van, cask későbbre kérdezem.
Egyébként jól számolom hogy a mostani megáll olyan 150 körül? 7770 vapor-x+8GB ram+HDD, SSD meg a többi hanyagolható.

[ Szerkesztve ]

(#1093) Algol válasza Piera23 (#1092) üzenetére


Algol
senior tag

"Szóval elvileg lehetne az egyik is bedugva de előnyöm nem származna belőle"

Ha nem dugod be, abból csak hátrányod származhat, a legfőbb hátrány az lenne, hogy ott fityeg egy 4 pin-es csatlakozó. :)

"Egyébként kb meddig érdemes kihasználni egy táp teljesítményét, úgy értem pl ennek az 500-asnak kb 400w a tudása amit le tud adni a gépnek"

Nem, egy 500 wattos táp 500 wattot képes folyamatosan leadni, legalábbis ha jó minőségű tápról van szó.

Ha egy 80 % hatásfokú, 500 wattos tápot teljesen leterhelünk, akkor az 500 wattot fog leadni. A konnektorból viszont 500/0,8 = 625 wattot fog kivenni ehhez.

"Egyébként jól számolom hogy a mostani megáll olyan 150 körül?"

Igen, sőt ennél is kevesebb. Nézd meg ezt a tesztet. A teljes rendszer 142 wattot vett fel a konnektor felől mérve. Ebből még le kell vonni a táp veszteségét, ha 85 %-os hatásfokot feltételezek, akkor
142*0,85 = 121 és abban a gépben többet fogyasztó processzor volt, meg kétszer annyi RAM. A géped normál használat esetén, terhelve is csak 120 wattot igényel a tápegységedtől.

Üdv: Algol

(#1094) vadallat88


vadallat88
tag

FSP Raider 550W. Para lehet ha táp fejtetőn van? Jelen helyzetben felfelé van a ventilátor.

ASRock Z77 Extreme4 | Intel Core i5-3570K 3.40 GHz | ASUS HD 7970 DirectCU II | Corsair Vengeance LP 2x4GB DDR3 1600Mhz | OCZ Vertex 3 120 GB SSD | FSP Raider 550W | Zalman Z11 Plus | Samsung Galaxy Note II

(#1095) Algol válasza vadallat88 (#1094) üzenetére


Algol
senior tag

Hogy sikerült így beszerelni?

Az ATX-es tápokat a hátlapjukon levő 4 csavar-lyukkal lehet rögzíteni. Közölük 3 a doboz "sarkában" van, a negyedik azonban a saroktól úgy 2 cm-rel beljebb van a hosszabbik oldal mentén. Az aszimmetrikus elrendezés miatt a tápokat csak egyféle pozícióban lehet becsavarozni.
Persze lehet, hogy a Raider-nél szakítottak ezzel a hagyománnyal, mert elnézegetve a hátuljáról készült képeket, úgy tűnik, hogy az eredetileg aszimmetrikus elhelyezésű lyuk szimmetrikus párját is kialakították a szemközti oldalon. A képekről csak azt nem látom, hogy vajon menetet is fúrtak-e az új lyukba?

Most térjünk rá a a fejjel lefelé való beszerelés hátrányaira. Ha alsó tápos a ház, akkor normál beszerelés esetén a táp a ház alján kialakított nyílásokon át közvetlenül a házon kívülről kap friss, hideg levegőt, nem kell a házban levő meleg levegőt beszívnia. Ez lenne az alsó tápos házkialakítás előnye. Ebbe a pozícióba, a fejtetőn beszerelt táp nem élvezheti ezt az előnyt, sőt ventilátora a házon belüli természetes légáramlás ellen dolgozik.

Felső tápos elrendezés esetén a fordítva beszerelt táp ugyanúgy a processzor, videokártya, stb. által felmelegített levegőt szívja be, mint a ventilátorával lefele beszerelt tápegység, hiszen a meleg levegő felfelé száll. A hátrány abban áll, hogy a felfelé néző ventilátor nagyon közel kerül a ház tetejéhez, a légáramlás útjában megnő az ellenállás, ezért ugyanannyi levegő átviteléhez a ventilátort gyorsabban fogja pörgetni a tápegység vezérlése, a ventilátor hangosabb lesz.

[ Szerkesztve ]

Üdv: Algol

(#1096) vadallat88


vadallat88
tag

Igazából semmi extra. egyedi ház. természetesen a táp kintről szív levegőt és nem a házból. csak annyi hogy fentről. szóval úgy vettem ki szavaidból hogy nem gond neki. vagy?

ASRock Z77 Extreme4 | Intel Core i5-3570K 3.40 GHz | ASUS HD 7970 DirectCU II | Corsair Vengeance LP 2x4GB DDR3 1600Mhz | OCZ Vertex 3 120 GB SSD | FSP Raider 550W | Zalman Z11 Plus | Samsung Galaxy Note II

(#1097) Algol válasza vadallat88 (#1096) üzenetére


Algol
senior tag

Ha a ház tetején nyílások vannak és a táp ventilátora onnan szívja be a friss levegőt, akkor semmi gond. :K

Üdv: Algol

(#1098) vadallat88 válasza Algol (#1097) üzenetére


vadallat88
tag

nagyon szépen köszönöm!

ASRock Z77 Extreme4 | Intel Core i5-3570K 3.40 GHz | ASUS HD 7970 DirectCU II | Corsair Vengeance LP 2x4GB DDR3 1600Mhz | OCZ Vertex 3 120 GB SSD | FSP Raider 550W | Zalman Z11 Plus | Samsung Galaxy Note II

(#1099) lee56 válasza Algol (#1097) üzenetére


lee56
őstag

..Egészen addig amég rá nem borul egy tál leves, vagy kóla, kakaó, ésatöbbi :)

No Comment

(#1100) Algol válasza lee56 (#1099) üzenetére


Algol
senior tag

Hát, bizonyos tervezési szempontok helytelen voltára gyakran csak a használat során derül fény. :)

Üdv: Algol

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.