Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-13 08:31:56

LOGOUT.hu

A Microsoft Excel topic célja segítséget kérni és nyújtani Excellel kapcsolatos problémákra.
Kérdés felvetése előtt olvasd el, ha még nem tetted.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47351) Fferi50 válasza woodworm (#47349) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Nem tudom, mit jelent az, hogy a torkán akadt a makró a 2019-es verziónak. :) Valószínűleg a FormulaVersion:=xlReplaceFormula2 paraméter okoz gondot, próbáld azt kihagyni.
A hibaüzenet vagy hibajelenség leírása hidd el nagy segítség az okok kutatásához.
Üdv.

(#47352) woodworm válasza Fferi50 (#47351) üzenetére


woodworm
veterán

Adott műveletnél leállt a makró futása és sárgával kijelölte az adott részt.
Köszönet a segítségért, ez volt a hiba oka.

(#47353) Dilikutya


Dilikutya
félisten

Ezt milyen beállítás oldja fel: A Microsoft Excel nem tud új cellákat beszúrni, mert a művelet nem üres cellákat tolna el a munkalapról. Ezek a cellák üresnek tűnhetnek, bár tartalmazhatnak üres értéket, formázást vagy képletet. Töröljön annyi sort vagy oszlopot, amennyi megfelel a beszúrni kívánt adatoknak, és próbálkozzon újra.

IV oszlop az utolsó, szóval nincs vége a táblázatnak.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#47354) LostData


LostData
csendes tag

Sziasztok!

Dátumformázással kapcsolatban szeretném a segítségeteket kérni.

Az a problémám, hogy sehogy sem tudom átállítani egy cellán belül a dátum nyelvét magyarra, holott ezek a cellák elvileg magyar nyelvűek.

Hiába próbálkoztam többféle módszerrel, nem tudtam módosítani az angol nyelvű dátumokat magyarra, mert semmilyen módosításra sem reagálnak a cellák (csatolok egy képet az egyik celláról).

Nem tudom ez segítséget jelent-e, de a szóban forgó táblázat egy munkahelyi szoftver által legenerált .csv táblázat.

A .csv fájl legenerálásához a rendszerbe kell importálnom sima excel táblázatokat, ahol a dátumok viszont jó formátumban, magyarul szerepelnek, szóval a probléma valamikor a .csv fájl létrehozásakor történhet, de nem tudom hogy hogy tudnám ezt helyrehozni.

Köszi segítséget előre is!

[ Szerkesztve ]

(#47355) Fferi50 válasza Dilikutya (#47353) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Ez nem beállítás kérdése.
Valószínűleg vannak "szemetes" celláid. Pl. egész oszlopos képlet, feltételes formázás miatt.
Meg tudod nézni, hol van a munkalap utolsó használt cellája:
F5 - irányított - utolsó cella
Ha ez valamelyik sor/oszlop végére visz, akkor a tényleges tartalomtól odáig tartó sorokat/oszlopokat törölni kell.
Ezután megismétled az előző műveletet és rendbe kell jönnie.
Üdv.

(#47356) Fferi50 válasza LostData (#47354) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
A magyarázat valószínűleg az, hogy a cellákban nem dátum van, hanem szöveg - abban pedig hiába állítgatod a dátumformátumot. Meggyőződhetsz róla, ha általánosra vagy számra állítod a formátumot - ha minden marad a régiben, akkor bizony szöveg van ott.
Két megoldás van szerintem.
1. A csv fájl megnyitásához használod a VisualBasic Workbooks.OpenText metódust, ahol meg tudod adni, melyik adat milyen formátumban kerüljön be.
2. Az adott cellatartalmat a Dátum - valamint Szövegdaraboló függvények segítségével egy segédoszlopban dátummá alakítod. Ezután eldobhatod a "csúnya" oszlopot (de előtte a képletes oszlopot alakítsd át értékké - Ctrl+c, irányított beillesztés értéket).
3. Az egész sort összefűzöd, majd a szövegből oszlopok menüpontban szétválogatod, itt megadhatod, hogy melyik érték milyen típusú legyen.
(Na tessék, mindjárt három lett a kettő.....)
Persze azt nem tudom, hogy az angol hónap megnevezésből lesz-e magyar, azt gondolom a CSV fájl képzésekor kellene kontrollálni.
Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#47357) LostData válasza Fferi50 (#47356) üzenetére


LostData
csendes tag

Köszönöm szépen a választ!

Mivel az első megoldás tűnt elsőre a legegyszerűbbnek, ezért azzal próbálkozom most, de a VB-n belül hogy adom meg, hogy melyik adat milyen formátumban kerüljön be?

Most használok először VB-t, szóval gondolom Google a barátom, de azért gondoltam megkérdezem.. :)

(#47358) Fferi50 válasza LostData (#47357) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
[Itt a helpje]
Azért javaslom a 3. verziót is nézd meg. Nem kell hozzá programozás. Egy sorral kipróbálhatod viszonylag gyorsan.
Üdv.
(Ps. A VBA nézetben az Object Browser (F2) -ben kereshetők a VBA dolgai.)

[ Szerkesztve ]

(#47359) LostData válasza Fferi50 (#47358) üzenetére


LostData
csendes tag

Ismét köszi a segítséget!

A 3. verzió szerintem azért nem lenne jó, mert nekem a rossz dátumok nem egymás mellett egy sorban, hanem egymás alatt vannak egy oszlopban.

Egyébként sajnos nem igazán sikerül a dolog, túl béna vagyok még a legegyszerűbb műveletekhez is, de majd még próbálkozom.. :)

(#47360) woodworm válasza LostData (#47359) üzenetére


woodworm
veterán

A csv fájlt csv-ként nyitod meg?
Pont a reggel emlegetett makrómat úgy "készítettem", hogy txt fájlként nyitottam meg és egyenként beállítottam minden oszlop tulajdonságát.

(#47361) LostData válasza woodworm (#47360) üzenetére


LostData
csendes tag

Szia!

Igen, csv-ként nyitom meg.

Az a furcsa hogy eddig egyáltalán nem volt probléma ezzel a .csv legenerálással, pedig már évek óta ezt a szoftver használom/használjuk a munkahelyen.. :F

Ezek szerint kéne írnom egy makrót, amivel txt fájlként tudom ezt a csv-t megnyitni?

Sorry a nagyon amatőr kérdésekért, elég távol áll tőlem mindez, kb csak az alap excel műveletekkel dolgoztam eddig.

(#47362) Fferi50 válasza LostData (#47359) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia! C1
Bocs, de a 3. verzió pont erről szólna.
Egy sort összefűzöl egy segédoszlopba. (=A1 &";" & B1 & ";" & C1 & ";" ....stb) ezt a képletet pedig lehúzod addig, ameddig az adataid vannak.
Ezután a segédoszlopon Ctrl+C - irányított beillesztés értéket.
Majd az adott oszlopra Adatok - szövegből oszlopok - tagolt - határolójel pontosvessző és megkeresed a dátum oszlopot és dátummá alakítod. Utána egy új helyre kibontod az egészet.
Üdv.
Ps. igaz, nem írtam, hogy kell a cellák közé határolójel, bocs.

[ Szerkesztve ]

(#47363) Delila_1 válasza Fferi50 (#47362) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Ehelyett jöhet itt is a villámkitöltés.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#47364) Fferi50 válasza Delila_1 (#47363) üzenetére


Fferi50
őstag

Mármint az összefűzés helyett?
Üdv.

(#47365) woodworm válasza LostData (#47361) üzenetére


woodworm
veterán

Nem kell makrót írni, legalábbis kezdésnek. Van makró rögzítési lehetőség. Tehát végig gondolod lépésenként a teendőket, majd elindítod a makró rögzítését és elvégzed a műveleteket. Ha végeztél leállítod a rögzítést. A kész makrót pedig lehet tanulmányozni és akár a részműveleteket újrahasznosítani.

(#47366) Vizes Tomi


Vizes Tomi
tag

Sziasztok

Szóval úgy szeretném feltételesen formázni a cellákat, hogy pl a mért érték 1 -et hasonlítsa össze a határérték 1 el vagy a a határérték 2 vel attól függően, hogy ha az
egyik 0 akkor a másikkal. Hiába írtam be ha függvényt a feltételes formázásba nem akart jó eredményt adni.

Köszönöm

(#47367) Delila_1 válasza Fferi50 (#47364) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Igen.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#47368) Fferi50 válasza Vizes Tomi (#47366) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Megmutatnád milyen függvényekkel próbálkoztál és a feltételes formázásnál melyik módot választottad?
Üdv.

(#47369) Fferi50 válasza Delila_1 (#47367) üzenetére


Fferi50
őstag

Látod, ez még mindig nem rögzült nálam... :)

(#47370) LostData válasza Fferi50 (#47362) üzenetére


LostData
csendes tag

Pontosítanád esetleg ezt a részt?

"Ezután a segédoszlopon Ctrl+C - irányított beillesztés értéket."

A ctrl+c után az irányított beillesztésen belül mit választok ki?

Egyébként megcsináltam a segédoszlopot a képlettel, össze is rakta egy cellába az egy sorban lévő adatokat, de a szövegdaraboló előnézete így néz ki, szóval szerintem valamit rosszul csinálok:

itt már nem a tényleges értékeket kéne látnom?

(#47371) LostData válasza LostData (#47370) üzenetére


LostData
csendes tag

Bocsi az újabb hozzászólásért, de nem engedi szerkeszteni ezt a hsz-t.

Szóval sikerült úgy, ahogy mondtad, de hiába állítom át az oszlopot dátum formátumra, ugyanúgy nem tudom magyarra állítani a dátumokat sehogy sem :(.

Azért köszönöm szépen a segítséged!

[ Szerkesztve ]

(#47372) Fferi50 válasza LostData (#47371) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Ha nem titkos, akkor jó lenne látni az eredeti csv fájlt, vagy annak egy részletét. Szerintem ott lehet a kutya elásva.
Vagy az összefűzött rész egy-két sorát.
Természetesen az érzékeny adatokat nem mutatva. (A dátumrész gondolom nem az.)
Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#47373) LostData válasza Fferi50 (#47372) üzenetére


LostData
csendes tag

Az eredeti csv fájl egy részletét képkivágással tudnám megmutatni, bár az csak néhány excel cella lenne mindenféle értékkel (pl.: azonosító szám, név, születési hely, a hibásan megjelenő születési dátum, plusz még jó néhány adat), szóval nem tudom hogy ez mennyire lenne segítség.. :F

Ugyanígy az összefűzött sorokat is úgy tudnám elküldeni, hogy minden adatot kivágok ami a dátum előtt és után van, szóval gyakorlatilag a képen csak maga a dátum, és az előtte-utána lévő pontosvesszők maradnának, ami szintén nem tudom mennyire lehet hasznos :(

(#47374) Fferi50 válasza LostData (#47371) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Akkor úgy tűnik, marad a képletes megoldás. Itt a minta:
Az angol rövidítéseket felsorolod egy segédoszlopban, elnevezed "hónapok" -nak.
(Képletek, névkezelő, új név.)
Ezután a képletet egy segédoszlopban végighúzod (villámkitöltöd), ameddig van értéked.
A segédoszlopra másolás, irányított beillesztés értéket akár az eredeti oszlopra is, a képlets segédoszlop pedig dobható.
Üdv.

(#47375) LostData válasza Fferi50 (#47374) üzenetére


LostData
csendes tag

Ezt holnap kipróbálom, köszi szépen! :)

(#47376) LostData válasza Fferi50 (#47374) üzenetére


LostData
csendes tag

Szia!

Félsiker! :)

A képleted alapján sikerült ugyanolyan formátumba kiírnom a dátumot, mint ami a te képeden az E1 cellában van, viszont mikor lehúznám addig, ameddig adatom van, akkor minden cellába ugyanazt a dátumot (1979.05.17) írja, pedig a $ jelek elvileg rendben vannak nálam is.

Ez a képletem:

(#47377) Hintalow


Hintalow
senior tag

Sziasztok,

Hogyha van egy bar chartom, ami mondjuk valamilyen teljesítmény mutat ügyintézőkre, akik telephelyekre vannak tagolva stb, (tehát több szint van a vízszintes tengelyen) tudom valahogy állítani úgy az oszlopok távolságát, hogy ne általánosan távolítsa őket, hanem a második szinten (telephelyenként) hagyjon nagyobb helyeket?
Nem tudom sikerült -e ezt értelmesen megfogalmaznom :D

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#47378) Fferi50 válasza LostData (#47376) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Ó, a fra..ba!
Nem figyeltem oda, hogy a sorokat is rögzítettem a képletben. Az első képletben vedd ki a $ jelet a sorok elől:
Tehát $I34 legyen.
Mivel én csak egy sort csináltam, így nem is húztam le... :(
Bocs + anyamedve (szelíd, mint a málna, amit eszik).
Üdv.

(#47379) Fferi50 válasza Hintalow (#47377) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Nem egészen értem, mit jelent az, hogy több szint van a vízszintes tengelyen. Ha mutatnál egy képet, biztosan érthetőbb lenne.
Üdv.

(#47380) LostData válasza Fferi50 (#47378) üzenetére


LostData
csendes tag

Köszi szépen, már majdnem jó minden! :D

Most abba a problémába futottam bele, hogy néhány dátumot rendben megcsinál, de a nagy részénél #HIÁNYZIK hibaüzenetet ír a cellákba.

Nem tudom ennek köze lehet-e ahhoz, hogy mivel az angol dátumok nem rövidítve, hanem teljesen kiírva szerepelnek az excelben, én a segédoszlopban az angol hónapok teljes nevét tüntettem fel.

Szerk: Igen, ha a "Közép" függvény "hány_karakter" részét úgy módosítom, hogy az pontosan megegyezzen az adott hónap karaktereinek számával, akkor rendben kiírja a dátumot.

Így viszont aszerint kéne manuálisan módosítgatnom a képletet, ahány karakterű az adott hónap? Vagy megadható a képletben mondjuk egy -tól -ig érték is, hogy a legrövidebb és leghosszabb karaktereket egyaránt tudja kezelni?

Emellett úgy csináltam a "hónapok" segédoszlopot, hogy kijelöltem a 12 cellát, és úgy mentem a képletek>névkezelő>új név részhez.

Egy másik, talán kisebb probléma, hogy nem minden cellában szerepelnek dátumok, így ezeknél #ÉRTÉK hibaüzenetet kapok, de ezeket maximum kitörölgetem egyesével.

Csodálom egyébként, hogy még mindig nem adtad fel a nekem való segítést, dacára annak hogy milyen problémás vagyok.. :)

[ Szerkesztve ]

(#47381) Fferi50 válasza LostData (#47380) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Azért vagyunk itt, hogy segítsünk a probléma megoldásban. :)
A hónapok táblázatba csak a 3 betűs rövidítést írd be légy szíves.
A képletben hagyd változatlanul a Közép függvény paramétereit.
A hibaüzenet elkerülésére "csomagold be" a képletet a HAHIBA függvénybe:
=HAHIBA(képlet;"NINCS DÁTUM"). Ide a NINCS DÁTUM szöveg helyett azt írhatsz, ami neked a legkézenfekvőbb, pl. "" esetén üres(nek fog látszani) a cella.
A nevet mindegy, hogy adod meg, csak arra a tartományra hivatkozzon, amire kell.
Üdv.

(#47382) LostData válasza Fferi50 (#47381) üzenetére


LostData
csendes tag

SIKER!! :)

Nagyon szépen köszönöm a sok segítséget és türelmet, örök hála! :) :R

(#47383) user112


user112
senior tag

Sziasztok!
Hosszú szöveg "belelóg" a jobbra lévő, üres cellába.
Van rá valami formázási beállítás?
Végigpróbáltam az igaziításokat, de egyik sem jó.
Nem akarnám még szóközzel sem feltölteni a szomszéd cellát.

(#47384) lappy válasza user112 (#47383) üzenetére


lappy
őstag

sortöréssel több sorba
vagy
a cellát szélesebbre veszed

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#47385) user112 válasza lappy (#47384) üzenetére


user112
senior tag

Nincs más lehetőség?

(#47386) Delila_1 válasza user112 (#47385) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Cellaformázás, Igazítás fülön Lekicsinyítve, hogy beférjen.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#47387) Hintalow válasza Fferi50 (#47379) üzenetére


Hintalow
senior tag

Sorry, de melóhelyről (bank) nem igazán tudtam screenshotot csinálni, utána meg megoldottam kézibarkáccsal, nem lett szép annyira, de működött :D

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#47388) Sprite75


Sprite75
tag

Sziasztok

Van egy ilyen kód az egyik táblázatomban a Rendelés lapon ami egy Combo boxban történő keresést működtet.

Private Sub ComboBox1_Change()
    Dim i As Long
    
      If Not IsArrow Then
        With Me.ComboBox1
            .List = Worksheets("Rendelés").Range("BD5", Worksheets("Rendelés").Cells(Rows.Count, "BD").End(xlUp)).Value
            .ListRows = Application.WorksheetFunction.Min(20, .ListCount)
            .DropDown
            If Len(.Text) Then
                For i = .ListCount - 1 To 0 Step -1
                    If InStr(1, .List(i), .Text, vbTextCompare) = 0 Then .RemoveItem i
                Next
                .DropDown
            End If
        End With
    End If
    
    On Error Resume Next
    i = Application.Match(Cells(1, 1), Columns(2), 0)
    If Not VarType(i) = vbError Then Cells(i, 3).Select
    On Error GoTo 0
   
   
End Sub

Private Sub ComboBox1_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
    IsArrow = (KeyCode = vbKeyUp) Or (KeyCode = vbKeyDown)
    If KeyCode = vbKeyReturn Then Me.ComboBox1.List = Worksheets("Rendelés").Range("BD5", Worksheets("Rendelés").Cells(Rows.Count, "BD").End(xlUp)).Value
End Sub

Private Sub ComboBox1_DropButtonClick()
    With Me.ComboBox1
        .List = Worksheets("Rendelés").Range("BD5", Worksheets("Rendelés").Cells(Rows.Count, "BD").End(xlUp)).Value
        .ListRows = Application.WorksheetFunction.Min(20, .ListCount)
        .DropDown
    End With
End Sub

Viszont ugyanebben a táblázatban fut egy ilyen kód ami a táblázat 2 különböző lapjának PDF-be történő mentését futtatja 20 percennénk.

Sub TimerPDFStart()
    If kovidoPDF > Now Then Exit Sub
    kovidoPDF = Now + TimeSerial(0, 20, 0)   '1 perces időzítési idő
    Application.OnTime kovidoPDF, "PDFautoment", , True
End Sub

A problémám az, hogy ha épp nyitva van a Combo box, ép pont akkor jár le a 20 merc amikor a PDFautoment makró lefutna, akkor hibát amikor a PDFautoment át akar lépni egy másik munkalapra, hogy mentsen PDF-be (Sheets("Összesítve").Select)

Meg lehet azt oldani hogy ha nyitva van a Combo box és épp akkor indítaná a TimerPDFStart() időzítő a mentést akkor az várakozzon amíg a combo box használata be nem fejeződik.

Bocsi hogy egy kicsit hosszú lett.

(#47389) ny.erno


ny.erno
tag

Sziasztok!

A linken elérhető táblát szeretném rendezni, hogy minden adat az A oszlopba kerüljön. Tehát a C1 : C10 kerüljön át folytatólagosan az A oszlopba (A 11 : A 20), majd az E1 : E10 az A21 : A31-ba és így tovább.
Hogyan lehetne ezt a módszert leegyszerűsíteni, hogy ne CTRL-X + CTRL-V-t kelljen használni? :R

Az excel itt érhető el.

(#47390) lappy válasza ny.erno (#47389) üzenetére


lappy
őstag

https://professor-excel.com/copy-table-one-column-excel/
nem a legszebb de gyorsabb mint a másolás
vagy vba
https://www.extendoffice.com/documents/excel/5401-excel-stack-columns-into-one-column.html

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#47391) ny.erno válasza lappy (#47390) üzenetére


ny.erno
tag

Ahh. VBA tökéletes, köszi! :R

(#47392) csongi


csongi
veterán

Sziasztok!
Ilyet szeretnék csinálni.
Office 2007
Remélem sikerült érthetően leírnom.
Előre is köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#47393) Fferi50 válasza csongi (#47392) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
HA (IF) függvény a barátod.
Üdv.

(#47394) Delila_1 válasza csongi (#47392) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

G61-be: =HA(E61=111;F61;E61)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#47395) lappy válasza csongi (#47392) üzenetére


lappy
őstag

=HA(E61=111;F61;E61)

Delila_1 2 perc 2 mp :D :C

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#47396) csongi


csongi
veterán

Köszönöm :R
Próbálkoztam vele, de valamelyik karaktert mindig félre ütöttem, és nem jöttem rá hol a hiba.

(#47397)



addikt

Sziasztok!

Van két oszlopom, mondjuk "A"-ban van 16ezer egyedi azonosító jel. "B"-ben pedig ezek közül 400.

Az A oszlopban meg kéne találni hol van ez a 400 és azokat a sorokat kitörölni. Erre van valami frappáns megoldás?

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#47398) lappy válasza (#47397) üzenetére


lappy
őstag

darabhatöbb függvénnyel megnézed melyek azok amik egyeznek majd a kapott érték alapján szűrés és sorok törlése

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#47399) válasza lappy (#47398) üzenetére



addikt

köszi, ez egész jó így :)

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#47400) Chrisluke


Chrisluke
csendes tag

Üdv, Használni szeretnék egy itt a fórumon ajánlott HAHIBA függvényt ami eddig tökéletes volt de most azt vettem észre ,hogy a függvény által kapott érték egy pillanatra felvillan majd láthatatlan lesz. A táblázat többi cellájában ugyanez a problémám. Mi lehet a baj?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.