Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#26651) thyeby válasza Winner_hun (#26640) üzenetére


thyeby
őstag

Egyszer kértem ajánlatot a Feldertől a kombi 300-as gyalura fordítókéses tengellyel. Akkor nekem kétféle kést javasoltak beszerezni hozzá. Az egyiket fenyőhöz, a másikat bükkhöz. Lehet, hogy az élszöggel operálnak.

Ja, síkosító!
A Felder síkosítóját használom. Nem tűnik olcsónak, de valójában az. Sokáig elég. És nagyon korrekt kutyvalék.

Több fa van, mint asztalos!

(#26652) thyeby válasza mdk01 (#26641) üzenetére


thyeby
őstag

Úgy emlékszem, a Fischer-től vettem. Műanyag volt, és a csavar begyűrte a tégla lyukacsába, így szorított. Ezt persze mi nem látjuk, csak egy félmetszeten mutatták be, hogy működik.

Több fa van, mint asztalos!

(#26653) thyeby válasza liszi70 (#26638) üzenetére


thyeby
őstag

Van is itthon vagy hatvan szál kétméteres 140 széles nyáram. Lehet, hogy az lesz a vége.
Könnyen munkálható, az igaz. De nem szépen. Felszőrözi a gyalukés, pedig csontszáraz anyag. Könnyű, mint a lepkefing.

Több fa van, mint asztalos!

(#26654) thyeby válasza ferkoboy (#26635) üzenetére


thyeby
őstag

Köszi!

Lehet még ezt a Köber-t kapni?

Szétnézek juhar ügyben is, ez eddig eszembe se jutott.

Több fa van, mint asztalos!

(#26655) thyeby válasza Armahun (#26644) üzenetére


thyeby
őstag

"Ott huszon egynéhány milliméter vastag ékesre gyalult bükk fatipli parketta ragasztóba mártva és kb 20 centi hosszan bepüfölve a falba vált be."

No, azért böcsülettel megdolgoztál!

Több fa van, mint asztalos!

(#26656) thyeby válasza epmd (#26645) üzenetére


thyeby
őstag

Köszönöm!
Ez érdekelt engem. Akkor a jövő héten megy a szervizbe.

Több fa van, mint asztalos!

(#26657) liszi70 válasza thyeby (#26653) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Felszőrözi a gyalukés, pedig csontszáraz anyag."

Akkor élezzél gyalukést, vagy cserélj gyalut! :D Nálam olyan sima lesz, mint a babapopsi. :) De tudom miről beszélsz, életlen gyalukés csinált nálam is ilyet a nyárral. Nem is szőrnek nevezném, hanem ilyen nagyobb cafatok maradnak utána. Nehéz a megfelelő kifejezés megtalálása, de szerintem tudod, miről van szó. Ez nálam késcsere után tökéletesen eltűnt, de valószínű, hogy érzékenyebb az éles szerszámra a nyárfa.

[ Szerkesztve ]

(#26658) thyeby válasza martong (#26646) üzenetére


thyeby
őstag

"Az igazi megoldás az lenne, ha sikerülne a lukat jól kifúrni"

Nem oldja meg jól az a DW? :F

Több fa van, mint asztalos!

(#26659) thyeby válasza liszi70 (#26648) üzenetére


thyeby
őstag

Ha dübelt használsz, akkor sűrűn rakva tuti, hogy szétrepeszted még a vasbetont is.

Több fa van, mint asztalos!

(#26660) liszi70 válasza thyeby (#26659) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Ha dübelt használsz, akkor sűrűn rakva tuti, hogy szétrepeszted még a vasbetont is."

De milyen "sűrűn rakva"? Akár 10 centinként is lehet fúrni még a lukacsos téglába is, szétrepesztés nélkül.

(#26661) thyeby válasza liszi70 (#26657) üzenetére


thyeby
őstag

Igen, tudom, miről van szó. Hiába tűéles a kés, ha a szálirány nem jó, akkor felcsomózza. De ez nem úgy van, hogy akkor bedugom fordítva a fát neki, mert akkor ott jó lesz, ahol feltépte, de nem lesz jó máshol.
Nagy rádiusszal pl egyáltalán nem tudom marni. (Új R=9,5 Freud marókés.)

És az a baj, hogy igen mélyen kell csiszolni, hogy eltűnjön.

Több fa van, mint asztalos!

(#26662) thyeby válasza liszi70 (#26660) üzenetére


thyeby
őstag

Ha úgy esik az a tíz centi, hogy egy téglába jut mindkettő, borítékolható, hogy az tovább már nem egy tégla lesz. Lehet, hogy nem fog látszódni a vakolaton, de aludj jól büntetés terhe mellett, ha ilyet csinálsz. Ha ráesik a konyhaszekrény tele cseréppel a megrendelő gyerekére, mit csinálsz? Csak azt ne írd, hogy kiszeded gyorsan a szekrény alól.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#26663) martong válasza thyeby (#26658) üzenetére


martong
tag

Nem oldja meg jól az a DW?

A külső falon nem oldotta meg. Vagy nem voltam elég ügyes.
Holnap rakom fel a bent a TV konzolt, nekem is fő a fejem, hogy jól csináljam.

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#26665) ferkoboy válasza thyeby (#26654) üzenetére


ferkoboy
aktív tag

Én vettem belőle 5 litert. ... ha gondolod megnézem neked a helyi boltban, hogy van e még.

Ez volt az: http://www.kolor.hu/termekek/termek/2054/kober-ecolac-vizes-parketta-es-butorlakk/

Juhar - keményebb lesz, mint a nyár, és jobban is megmunkálható. (de drágább is bizonyosan)

Üdv: Ferkó

Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

(#26666) mrcruiser válasza GeriCool (#26650) üzenetére


mrcruiser
csendes tag

Tudok jobbat. Keresek 25 körüli anyagot, fúrok bele 20-as lyukat és megnézem, hogy belemegy-e a szorító. Próbálom összehozni a hét végén.

(#26667) bim válasza mdk01 (#26641) üzenetére


bim
veterán

Mi sziloplasztos tubusban lévő kétkomponenses ragasztót használunk. Lyukat kifúrjuk és menetesszárat tolunk bele. Előtetőket és szelemeneket fogatunk fel vele. Atombiztos és gyorsan köt. 5 perc után terhelhető de várni szoktunk vele pár órát. 2 keverőszárat adnak hozzá mert egy használat után kuka.

(#26668) GeriCool válasza mrcruiser (#26666) üzenetére


GeriCool
aktív tag

Óóóóóóóóóó! Azt nagyon megköszönném!

(#26669) liszi70 válasza thyeby (#26662) üzenetére


liszi70
nagyúr

Hűha. Mintha egy "picit" hatásvadász és túldramatizált lenne a fogalmazásod. :D Hidd el, sokféle fal fúrásában van tapasztalatom, nem hasraütve mondom azt, hogy simán lehet fúrni 10 centire egymástól, ha szükséges. Nem egyszer, nem kétszer csináltam ilyet, mindenfajta repesztés nélkül! De a te tapasztalatod más, én ezt elfogadom. :R

"De ez nem úgy van, hogy akkor bedugom fordítva a fát neki, mert akkor ott jó lesz, ahol feltépte, de nem lesz jó máshol."

Igen, így van. De mondom, nekem ezt a késcsere megoldja, de valószínűleg általánosságban kényesebb az éles szerszámra a nyárfa.

[ Szerkesztve ]

(#26670) liszi70 válasza liszi70 (#26669) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Nagy rádiusszal pl egyáltalán nem tudom marni. (Új R=9,5 Freud marókés.)"

Azon mit értesz, hogy egyáltalán nem tudod marni? Ha lassan tolod éget, ha gyorsan, akkor cafrangos lesz a felülete? Egyébként eszembe jutott, hogy többféle nyárfa van ám, biztosan nem ugyanúgy viselkedik mindegyik.

(#26671) thyeby válasza liszi70 (#26669) üzenetére


thyeby
őstag

Eszemben sincs túldramatizálni, Főnököm. És azért gyerekkel példálóztam, mert ők szoktak felkapaszkodni, ha nem érnek el valamit. Az én fiam is borított így magára szekrényt. Láttam már leszakadt konyhaszekrényt, kivédhetetlen pusztítást végez. Mezei műanyag tiplivel talán lehet közel menni (mégse teszek ilyet elvből), de a dübel az más. Ott kónusszal feszítesz. És ami szar ügy, épp ott reped (akár a beton is), ahol legjobban kellene fognia. Betonnál legalább megvan az a "szerencse", hogy vélhetően tart akkor is, ha szétrepedt, de a tégla esetében ha közel van a fúga -nem írom tovább, ha nem érzed, akkor kár szaporítanom a szót.

Az igaz, hogy általánosságban kényesebb az éles késre a nyár. Az is igaz, hogy több nyár faj is van. Nem kérdeztem, hogy milyen nyárt kapok a telepen. Megtaperoltam, és mindenben megfelelőnek tűnt. Meg is jegyeztem, hogy csak a marókés alatt viselkedjen szépen, akkor tuti vétel. 6,3 rádiusznál még gyönyörűen tolerált a fa. Próbaképpen tíz puskatust áttoltam 9,5-ös késen is - természetesen a 6,3 után. Katasztrofális lett az eredmény. És rá kellett jönnöm, hogy ennek a kicsiszolása rendesen feladat lesz. Valószínűleg egy fél műszakom el fog menni rá - ezért aztán hetek óta halogatom, és kerülgetem azt a 10 kurva puskát.
Egyébként úgy gondolom, hogy ha tép, akkor ugyan mindegy, milyen lassan toljuk. Akkor lejjebb köll venni a fogásmélységet, és lehet reménykedni.

Érdekességként tapasztaltam, hogy a rakat tetejét az Erdértnél korom feketére égette a nap. Valószínűleg ezért is kaptam meg olcsón ezt az egyébként szép anyagot azzal az plusz engedménnyel, hogy kedvemre válogathatok belőle felár nélkül. És 1mm-t legyalulva belőle hibátlan hófehér anyagra kerekedett rá a szemem.

A gyalulást egyébként remekül tűri, ha rászánom azt az időt, hogy ott, ahol felszedi a rostot a kés, csak fél mm fogásmélyeéggel közelítsek a végső méretre. És ez a kisebb munka, mint a csiszolás.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#26672) mrcruiser válasza GeriCool (#26668) üzenetére


mrcruiser
csendes tag

Hát nincs jó hírem. 25-ös anyagban még nem tudtam kipróbálni, de a sablon, amivel a 20-as lyukakat fúrtam, 19-es. Már abba éppen hogy csak bele tudtam fűzni, pedig az csak 3 mm-el combosabb. A 25-ösbe tuti, hogy nem megy bele.
Ha az asztallapon már nem tudsz változtatni, akkor vagy nagyobb lyukak kellenek vagy csinálsz magadnak ilyen szorítókat. Ezt sínbe nem fogod tudni ugyan használni, de az asztallapban biztosan és kijön 2 darab ezresből meg egy kis munkából.
Ha a nagyobb lyukak mellett döntesz, akkor szólj, segítek kikísérletezni a méretet. (bár a 20-as méret az ipari sztenderd, de ha nem akarsz bolti kiegészítőket használni, akkor nem olyan kritikus)

(#26673) liszi70 válasza thyeby (#26671) üzenetére


liszi70
nagyúr

"de a tégla esetében ha közel van a fúga -nem írom tovább"

Természetesen ilyen esetben (például ha közel van a fúga) még egy sima tipli, de maga a fúrás is repeszt, nem erről van szó. Természetesen sok esetben repeszthet egy dübel vagy tipli, de kategorikusan kijelenteni, hogy márpedig nem lehet fúrni 10 centire egymástól, az legalább annyira helytelen, mint azt állítani, hogy soha nem repeszt.

Nyárfa. Van nagy asztali marógéped is, vagy csak a kézivel dolgozol?

[ Szerkesztve ]

(#26674) thomgrande


thomgrande
tag

Helytakarékos munkapad.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#26676) thomgrande válasza #05304832 (#26675) üzenetére


thomgrande
tag

A linken mind a két videó rajta van azt nézed amelyiket akarod. Legalább is nekem két videó jön be.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#26677) bim válasza #05304832 (#26675) üzenetére


bim
veterán

Az a felsőmaró nekem is jöhetne. :U

(#26679) Los Astalos válasza thyeby (#26651) üzenetére


Los Astalos
újonc

Hali!

"A Felder síkosítóját használom"

Én meg babaszappant, gyalura, fűrészre, mindenre. :))
Meg a testedet is tisztíccsa.

Üdv!

(#26680) thyeby válasza thomgrande (#26674) üzenetére


thyeby
őstag

Nem ezt akartad linkelni?

szerk: Megelőztek.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#26681) thyeby válasza Los Astalos (#26679) üzenetére


thyeby
őstag

:DDD

A reszelőre is? :D

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#26682) thomgrande válasza thyeby (#26680) üzenetére


thomgrande
tag

Két videó van a linken és így kerek az egész. Ha untat tovább lehet kattintani második izgalmasabb részre.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#26683) pali923 válasza mrcruiser (#26672) üzenetére


pali923
tag

Nekem ugyan csak Festool szorítóim vannak, az asztalom meg 18-as rétegelt lemez,de kíváncsiságból kipróbáltam őket.
Egy 27-es táblásított darabot találtam, ami valójában 26,5mm. Ebbe fúrtam 20-as lyukat, de ebbe az a szorító nem megy bele. Fúrtam egy 22-es lyukat is, abban már kis erőlködéssel bele lehet rakni. Vagyis szerintem a 25-ös lapba 22-es lyukkal simán mennie kell. Hacsak nincs nagy különbség a Makita és a Festool szorítói között.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#26684) epmd válasza #05304832 (#26678) üzenetére


epmd
tag

Dolgoztam már ilyennel,nekem annyira nem jött be.A kis késekhez nagy a gép,meg jó nehéz,ha sokat kell emelgetni,a nagy késekkel meg már küszködik.Akkor inkább már egy kisebb marógép + egy nagy marógép,a köztes gép helyett. :)

(#26687) mrcruiser válasza pali923 (#26683) üzenetére


mrcruiser
csendes tag

Attól tartok van különbség a Makita és a Festool szorítók között. Majd kipróbálom nagyobb lyukban is, ha visszajelez a kolléga, hogy ez lenne az irány.

(#26688) GeriCool válasza mrcruiser (#26687) üzenetére


GeriCool
aktív tag

Természetesen örülnék ha ki tudnátok próbálni, csak nem akartam az időtöket rabolni. Igazából én is próbálkozhatnék csak gondoltam feleslegesen nem venném meg 8k a szorítókat ha csak valami őrült nagy lyukba tudnám betenni mivel elég kicsi az asztal felülete.
Ha van idő és energia, akkor természetesen megköszönöm ha kipróbálod.
Akkor viszont én lógok egy sörrel :DD

(#26689) pali923 válasza GeriCool (#26688) üzenetére


pali923
tag

Emlékeim szerint valaki feltette ide nemrég a saját asztalát, amin 3 centis lyukak vannak megfelelő helyeken, és az is működik. Úgyhogy nagyot nem tévedhetsz nagyobb lyukakkal sem. Max. 25-ös lyukak biztosan működnek, végül is az a lényeg, hogy jól rögzítsd a munkadarabot. A hátránya meg legfeljebb az, hogy még nagyobb csavarok is bele tudnak esni, mint pl. az én asztalomba. :)) Mert ez a hátránya kétségtelenül megvan ezeknek az asztaloknak.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#26690) mdk01 válasza martong (#26646) üzenetére


mdk01
addikt

Az igazi megoldás az lenne, ha sikerülne a lukat jól kifúrni, akkor bármilyen tiplivel működne.

Igen ez a másik megoldás ami még a fejembe van, hogy veszek egy minőségi új 12-es fúrót amivel ütve fúrás nélkül kitudom fúrni a lyukat és akkor mehet bele a 12mm-es műanyagtipli meg a hatlapfejű csavar. Ha ez sikerülne akkor valószínűleg minden a legjobb lenne.
Keresek egy lyukacsos téglát és kifúrom ütve és ütés nélkül hogy lássam keresztmetszetben mit történik odabent,ezt már úgy is régóta szerettem volna megnézni.

Köszi

(#26691) mdk01 válasza liszi70 (#26648) üzenetére


mdk01
addikt

Ez mit jelent konkrétan? Mert akár 10 centinként is lehet fúrni, ha muszáj.

Ez annyit tesz, hogy 10-15cm környékén szeretnék maradni lyuktávolság szempontjából hogy ha belülről ütéssel ha törik a borda ne gyengítsem meg nagyon a bordát.
Viszont mint írtam ki fogom próbálni egy lyukacsos téglán mit bír a gyakorlatban egy ilyen tégla.
Köszi

(#26692) mdk01 válasza Armahun (#26649) üzenetére


mdk01
addikt

Erre is gondoltam, csak a másik oldalon folyosó van és készre van festve, úgy hogy ez nem játszik.
Köszi

(#26693) mdk01 válasza thyeby (#26652) üzenetére


mdk01
addikt

Igen, ismerem ezt is és majd megnézem mi a felhozatal tipli, csavar téren, van itt egy komoly bolt nálunk, meg akár kiléphetek a Würth-höz is szerencsére az is akad.
Köszi

[ Szerkesztve ]

(#26694) mdk01 válasza bim (#26667) üzenetére


mdk01
addikt

De ez csak tömör téglánál működik meg betonnál nem? Lyukacsos téglánál kell a szitahüvely, vagy nem?
Tudsz mutatni egy linket?
Köszi

(#26695) bim válasza mdk01 (#26694) üzenetére


bim
veterán

Mi nem használunk hozzá hüvelyt mert úgy nem folyik eléggé szét a ragasztó. Kerestem a linket de nem jut eszembe a neve. Az biztos hogy a porotherm téglában úgy fog utána a 12-es menetes szár, hogy a fakötésű alátétet el lehet etetni a lucfenyőben. Ez gondolom csak elég lenne.
Olyan 2500 egy tubussal de sokra elég. Gyárilag 2 szárat adnak hozzá. Ha elég gyorsan ki tudod mosni akkor menthető lehet de 5 perc alatt beton keménységűre köt. Hasonlót használnak a bányában fémtüskék beragasztására és ott tonnák játszanak.

(#26696) mdk01 válasza bim (#26695) üzenetére


mdk01
addikt

Ez akkor ugyan az lehet amit én is linkeltem, csak ott lyukacsos téglánál szitahüvelybe kell rakni hogy ne borda közé potyogjon a ragasztó.
Ha tudod majd írd meg melyik ez a ragasztó légyszi, még van 2hét a szerelésig.
Köszi

(#26697) epmd válasza #05304832 (#26686) üzenetére


epmd
tag

Általában a nagyobb késeknél a 12 szárat részesítem előnyben vásárlásnál.Az nem rezonál annyira mint a 8-as,és nem lesz hullámos a marás.Nagy késekhez nekem ott van a 2000Wattos Bosch, az bírja a kiképzést.Az 1300-as Boschomba is belemegy a 12-es szár,de nem igazán gyötörném feleslegesen nagy késekkel.Lehet ha beleraknám a 89mm átmérőjű betétmaró késemet,lehet hogy a tengely is elrepedne,ha valami keményebb csomót elkapnék vele. :)

(#26699) runner 125


runner 125
nagyúr

Sziasztok,

A bútorlap vagy az MDF sűrűbb, keményebb anyag?

Köszi.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.