Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1951) válasza attiati (#1948) üzenetére



addikt

Szerintem olyan hazafias és büszke országnál, mint az USA, a mindenkori ellenzék többet bukna népszerűségben azzal, ha miattuk szenvedné el a technikai csőd szégyenét az ország. Ezért egyeztek meg eddig is mindig és minden bizonnyal ezért fognak most is.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#1952) attiati válasza Segal (#1950) üzenetére


attiati
veterán

Csak egyre polarizáltabb a társadalom és a politikában is egyre több szélsőséges elem jelenik meg. Többek között Trump jelenségének köszönhetően. Az íratlan határok kijjebb tolódtak. Ilyen körülmények között ott sem annyira együttműködőek a felek.

Pá:
Persze, de a lobbi érdekeket is nézni kell. Ha pár gigaadományozó nem akar több adót fizetni (amit a demokraták szeretnének meglépni), akkor támogatják a repiket.
Plusz a republikánusok is inkább a saját céljaikra akarják elverni a lóvét, nem a demokratáknak akarják megadni a lehetőséget.

[ Szerkesztve ]

(#1953) Ringman


Ringman
nagyúr

a híres vállalkozásbarát környezet: [link]

(#1954) Vesa válasza Ringman (#1953) üzenetére


Vesa
veterán

Én a "Nemzeti árfolyamot" várom. :D

A tudomány a valóság költészete!

(#1955) julius666


julius666
addikt

MNB kamatdöntés kapcsán várakozások? A legfelsőbb orákulum maga fog nyilatkozni utána, szóval nagy bejelentésre lehet számítani.

(#1956) Oppenheimer válasza julius666 (#1955) üzenetére


Oppenheimer
veterán

-50 bp

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#1957) julius666 válasza Oppenheimer (#1956) üzenetére


julius666
addikt

O/N vagy alapkamat?

(#1958) Ra3 válasza julius666 (#1957) üzenetére


Ra3
őstag

Valószínű hogy tesztelés jelleggel az O/N-t kezdik csipegetni először, majd ha összeért akkor mehetnek lejjebb az alappal. De aztán ki tudja.

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#1959) ngaba válasza julius666 (#1955) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ha Matolcsy nyilatkozik, akkor kb. mindig lazítás van; ha Virág Barnabás, akkor szigor.

(#1960) Oppenheimer válasza julius666 (#1957) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Előbb O/N-t mergelik az alapkamattal, utóbbihoz csak azután nyúlnak.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#1961) Segal válasza julius666 (#1957) üzenetére


Segal
veterán

Alapkamat eselytelen.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#1962) Ringman válasza ngaba (#1959) üzenetére


Ringman
nagyúr

esetleg ausztria utolérése, magyar banán vagy pirospöttyös fenekek.

(#1963) Mercutio_ válasza Ringman (#1962) üzenetére


Mercutio_
félisten

Előbb a románokat :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#1964) Ra3 válasza julius666 (#1957) üzenetére


Ra3
őstag

100 bázispontot vágtak, az O/N 17% lett, kíváncsi leszek mit produkál a forint.

[ Szerkesztve ]

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#1965) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

Matolcsy bullshit csillagos 5-ös ⭐

some men just wanna watch the world burn...

(#1966) Segal válasza Ra3 (#1964) üzenetére


Segal
veterán

Szerintem már be lett árazva a kamatcsökkentés, szóval nem lesz itt semmi látnivaló.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#1967) julius666 válasza Segal (#1966) üzenetére


julius666
addikt

Az, hogy kamatcsökkentés várható, az nyilván igen. Az üteme az egyáltalán nem biztos.

Egyébként számomra meglepő, mennyire erős mostanság a forint. Nem is csak a kamatcsökkentés miatt, hanem mert nem követte le az EURUSD mozgásokat se a szokásos módon.

(#1968) Segal válasza julius666 (#1967) üzenetére


Segal
veterán

Őszre igérték hogy összeér az alapkamattal. Na most ez szerintem szeptember vagy október végét jelent és ugye még 4% (a bejelentés előtt 5%) különbséget jelent, míg hónapokból 4 vagy 5 van (szeptember vagy október) attól függően hogy számolunk. Én az októbert tartom reálisabbnak, de a lényeg hogy haladni kell aztán megnézni a következményeket, ha túl drasztikus még mindig lehet picit lassítani, de szerintem továbbra is 100 meg 75 bázispont lesz a cél.
Most ráéreztek erre az előre kommunikáljuk le dologra és ez úgy tűnik működik. Persze hülyeség lenne azt állítani hogy nem lesznek itt még akadályok elég akár csak az esetleges árstoppokra gondolni vagy pl hogy előbb vagy utóbb, de valaki úgyis elkezd majd fizetésemelést adni a dolgozóinak és az láncreakciót válthat ki (ami meg megint erősítheti az inflációt) tehát most nagyon helyesen addig kell ütni a vasat amíg meleg és ha majd romlik a hangulat akkor lassítani.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#1969) ngaba válasza Segal (#1968) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szvsz nem érdekli őket az infláció (+ a bázishatás miatt úgyis leesik magától, ezért ezt helyezik most a kommunikáció középpontjába; kormányzati szinten meg majd a kötelező akciózás eredményeként tálalja a kommunikáció), csak hogy ne legyen forintválság.

(#1970) PredatorZoli válasza ngaba (#1969) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Most az a mesterterv, hogy év végére leesik 10% alá az infla, és addigra a kamatokat is le akarják vinni olyan szintre, hogy onnantól csak egy kevéssel, de az aktuális infla fölött maradjon a kamat és ahogy majd az infla csökken, úgy mennek utána a kamattal. Magyarán év végére ilyen 11% környéki kamat az elképzelhető szerintem.
Legalábbis én ezt olvastam ki a kommunikációból.

(#1971) Segal válasza PredatorZoli (#1970) üzenetére


Segal
veterán

Na jó, de milyen áron fog beesni 10% alé az infla? Mert egyszer ezeket a mű dolgokat is ki kell majd vezetni és akármennyire az lenne az életszerű hogy minél hamarabb megtegyék, inkább csak egyre több van velünk...
Kiváncsi leszek az árstoppokat is meddig áll szándékukban megtartani mert ugye az tény hogy a többi árucikk árába bele van kalkulálva a stoppos terméken keletkező veszteség, de kizártnak tartom hogy ha kivezetik a stoppokat akkor önként és dalolva elkezdenek árat csökkenteni az élelmiszerüzletláncok (főleg a kötelező akciózások mellett), ha meg nem teszik akkor az árstop kivezetése egyenesen infla növelő tényező lesz. (rövid távon mindenképp). Tehát nagyon sehogy sem lehet ebből jól kijönnie a kormánynak...
Persze lehet arra játszani hogy idén szétdrogozni a statisztikákat csak hogy meglegyen a beigért inflaterv, de annak jövőre ára lesz...

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#1972) PredatorZoli válasza Segal (#1971) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Már kitárgyaltuk, hogy a 10% alá érkezés év végére egy nagyon safe bet.

(#1973) Oppenheimer válasza Segal (#1971) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Hányszor kell még belinkelni?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#1974) ngaba válasza Oppenheimer (#1973) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én amúgy azt gondolom (a globális kérdésekre áttérve), hogy az energiaválságot nem úsztuk meg ilyen egyszerűen... Vagy ha igen, akkor elég ostoba volt idáig az emberiség, hogy égettük nyakló nélkül az orosz fosszilis energiahordozókat, ha ilyen egyszerűen megvagyunk nélküle. Szerintem fel fog menni megint az energia ára, és/vagy recesszió lesz. Egyik esetben sem tűnik nyerőnek pl. egy vwce.

(#1975) Ra3 válasza ngaba (#1974) üzenetére


Ra3
őstag

Lehet, de vwce-t nem 5 évre veszel, ha meg ezeket a dolgokat nem tudjuk kezelni középtávon akkor úgyis hatalmasat fog szívni mindenki, és nem csak a tőzsdén.

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#1976) Oppenheimer válasza ngaba (#1974) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Orosz költségvetés olyan szar állapotban van hogy már nyomott áron is szívesen adja a gázt

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#1977) Ringman válasza Oppenheimer (#1976) üzenetére


Ringman
nagyúr

érdemes robin brooks, elina ribakova és janis kluge tweetjeit időnként megnézni az orosz gazdasággal kapcsolatban (pl. a helyi ingatlanmágnás helyett)

azért sajnos import-export tekintetében elég sok workaround van a szankciók kijátszására, export-import a fák egyéb tagállamain keresztül, görög ghostship flotta olajnál, stb.

(#1978) Oppenheimer válasza Ringman (#1977) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ez nem mond ellen annak amit írtam.

Van bőven kínálat energiahordozóból, szerintem ezen már nem kell pánikolni.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#1979) Ringman válasza Oppenheimer (#1978) üzenetére


Ringman
nagyúr

nem is azért írtam, hanem ha valaki akar még számokat és cikkeket látni, akkor szerintem ez jó kiindulópont lehet.

remélhetőleg marad is így (bár az olcsóság a recesszió-közeli gazdaságnak is köszönhető, azon felül, hogy mindenki ráfeküdt az új igények kiszolgálására, ami meg túlkínálathoz vezethet/vezetett).

aztán hogy marad-e Mo-n a "rezsicsökkentés" - értsd jelenleg mesterségesen magasan tartott energiaár a kv. lyukainak betömésére (áfa) és a rezsicsöki keresztfinanszírozására, az már egy más kérdés.

(#1980) Ringman


Ringman
nagyúr

[link]

A KSH szerint 2023 márciusban:
[...]
A reálkereset 6,9 százalékkal csökkent, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 25,2 százalékos kiemelkedő növekedése mellett.
[...]
A reálkeresetek szeptemberben óta csökkennek.

(#1981) Vesa válasza Ringman (#1980) üzenetére


Vesa
veterán

A KSH vezetőinek lassan új állást kell nézniük, nem elég hurráoptimisták és ez rontja a nemzeti önértékelést. Adjuk parancsba, hogy az árak csökkenjenek!

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#1982) Wn2tl válasza Oppenheimer (#1978) üzenetére


Wn2tl
tag

Francia, olasz, spanyol, brit stb. társaságok simán fedezik európa energia igényét. A logisztika rá áll és probléma megoldva.

(#1983) Ringman válasza Vesa (#1981) üzenetére


Ringman
nagyúr

Nyilvánosságra hozta idei országspecifikus ajánlásait az Európai Bizottság: a tagállamok kormányai által benyújtott reformterveket, stabilitási- és konvergenciaprogramokat, az országok gazdaságpolitikáját és kilátásait évente értékelő testület komoly aggodalmakat vázolt a magyar gazdaság helyzetével kapcsolatban. Az ajánlásokat néhány hét múlva tárgyalják a tagállamok.
[link]

(#1984) Vesa válasza Ringman (#1983) üzenetére


Vesa
veterán

Ez csak a gonosz háttérhatalom műve, a magyar gazdaság a Halálcsillagnál is erősebb!

A tudomány a valóság költészete!

(#1985) attiati


attiati
veterán

[Gazdasági atombombákon ülünk, hogyan lehet ebből kimászni?]

Mondjuk annyi látszik, hogy felfelé és lefelé is korlátos a kamatpálya játék.

(#1987) Soulfly842


Soulfly842
addikt

(#1988) julius666


julius666
addikt

Zsiday a Magyarországon kialakulófélben lévő negatív gazdasági spirálról, illetve spekuláció arra vonatkozóan ki kerül következő körben a bot rosszabbik részére: [link]

Szerinte a társasági adó meg lesz emelve végül, illetve lesz egy "fizessenek a gazdagok" irány - jobb híján.

(Cikkben nincs említve, de aki követte a gazdasági híreket az emútnyócév második felében, annak sok szempontból azért deja vu érzése lehet mostanság)

(#1989) Soulfly842 válasza julius666 (#1988) üzenetére


Soulfly842
addikt

Tényleg, ma du. 3-kor rendkívüli kormányinfó is lesz. Kíváncsi vagyok, hogy mit jelenthetnek be.

Gondolom főtéma lesz a 2024 ktg vetés, Varga Mihály is jelen lesz.

Negatív figyelőlistára tette az Egyesült Államokat a Fitch - Ez mit jelent?

[ Szerkesztve ]

(#1990) pictigjis válasza Soulfly842 (#1987) üzenetére


pictigjis
senior tag

igazán mondhatta volna valaki tegnap, hogy be kéne ugorni az nvidiába... :)

(#1991) HussarF válasza pictigjis (#1990) üzenetére


HussarF
addikt

Nem mondott olyat Cramer, hogy "nVidia - crash"? ;]

(#1992) fecus válasza pictigjis (#1990) üzenetére


fecus
őstag

Épp benne vagyok. Engem meg az izgat, hogy mikor kell kiugrani, mikor ér véget a hype. :P

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#1993) SzGee válasza pictigjis (#1990) üzenetére


SzGee
aktív tag

Csak nekem felfoghatatlan, hogy 30%-ot hoz egy nap alatt egy ekkora cég? Komolyan ez 210 milliárd dollár növekedés a 28-ik legnagyobb céggé tenné egyedül az S&P-ben az nvidiát...
Az meg, hogy a top 10 lassan 40% az s&p-ből, no comment kategória
Valami nagyon félrement a világban, úgy érzem, lassan jönnie kell a tisztítótűznek...

If you leave me, can I come, too?

(#1994) pictigjis válasza SzGee (#1993) üzenetére


pictigjis
senior tag

szerintem sem normális, de megtörtént

vagy csak short pozit építettek fel valakik :)

(#1995) Oppenheimer válasza SzGee (#1993) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem ment felre semmi, jelenleg epp witnessalod egy gazdasagot felforgato innovacio terjedeset, nyilvanvalo hogy lesznek nyertesei.

A vilag fejlodesevel egyutt jar az is hogy a nagy, de innovativ cegeknel centralizalodik a profit jelentos resze a globalis gazdasagban.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#1996) Ixion77 válasza Oppenheimer (#1995) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Ez, plusz rég tudjuk, hogy a nagy halak megeszik a kis halakat. Az állam feladata lenne ezt megakadályozni, de mivel az államok közt is verseny van, ezért ha valamelyik úgy döntene hogy nem engedi hogy túl nagy halai legyenek, akkor a versenytársak halai ennék meg az övéit. Ezért hiába mondják a szakértők hogy nagyon nem jó az egyre több "too big to fail" cég, a sín erre vezet, így a vonat nem tud másfelé menni.

Egyedi részvényekben óriási robbanások pedig elő szoktak fordulni a tőzsdén fel és le egyaránt. 2021-ben rengeteg hype részvényben láttunk hasonlót. Amikor az EV volt a divat akkor a TSLA robbant, amikor a kripto akkor azok, most hogy az AI a téma, az NVDA.
Funda alapon természetesen nem indokolt ekkora napi mozgás, de a short squeeze akármeddig elviheti az árfolyamot. Bár valóban jó lett a jelentés, de szó nincs arról hogy az NVDA egyeduralkodó lenne AI chipfejlesztés területén.

Mindenesetre érdemes lesz figyelni, hogy nyitás után elszáll még abszurdabban, vagy elkezdi visszatölteni a rést.

Bónusz kérdés: Miért szállt el pl. a PLTR árfolyama is attól, hogy az NVDA jót jelentett? Mert az is AI cég. Ennyi. Semmi köze nincs egyébként az NVDA árfolyamához, és annak jelentése sincs rá semmilyen hatással. De új erőt kapott a mánia, és felrántották azt is, GOOG-t is, és minden más AI-val kapcsolatos céget.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#1997) j0k3r! válasza SzGee (#1993) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Tavaly ősszel még 100 dollár körül volt az árfolyam, pedig már akkor is volt elég régóta OpenAI, ChatGPT meg a többi tech cég AI fejlesztése. Lángra kapott a parázs ősszel, így működik a mánia. Habár nem tőzsdéztem a 90-es évek végén, de mindig mosolyogva olvastam a sztorikat arról, hogy belerakta egy cég a nevébe, hogy ".com" (hasonlat*) és száguldott az árfolyam egyből. Nem akartam elhinni, hogy tényleg így működött, erre most a saját szememmel ugyanezt látom AI kapcsán. A Coca-Cola-tól kezdve a biztosítós cégekig mindenki elkezdte puffogtatni az AI (vagy hasonló) kifejezést a negyedéves konferencia hívásokban. Az, hogy lesz-e eredménye azt majd meglátjuk, de olvastam olyan jelentést is, ahol egyébként gyenge volt a pénzügyi beszámoló, de az AI kártyát rádobva végülis kijött pluszosra a dolog árfolyam ügyileg. Az AI egy jó jolly joker kártya, mert nem lehet tudni milyen hatással lesz a cégre. Lehet, hogy az Nvidia lesz a világ legnagyobb cége 10 év múlva, de az is lehet hogy jön valaki más (akár a megacap tech cégek közül), akik lekörözik idővel.

Egy biztos: ilyen áron én nem veszek bele, viszont shortolni sem fogom, mert a mánia tovább tud tartani, mint elsőre tippelném.

"The markets can remain irrational longer than you can remain solvent"

some men just wanna watch the world burn...

(#1998) emvy válasza j0k3r! (#1997) üzenetére


emvy
nagyúr

> Lehet, hogy az Nvidia lesz a világ legnagyobb cége 10 év múlva, de az is lehet hogy jön valaki más (akár a megacap tech cégek közül), akik lekörözik idővel.

ne vicceljunk, kb. mintha a Microsoft dominanciajat szeretned megtorni a desktop OS-ek piacan

while (!sleep) sheep++;

(#1999) emvy válasza Ixion77 (#1996) üzenetére


emvy
nagyúr

> Bár valóban jó lett a jelentés, de szó nincs arról hogy az NVDA egyeduralkodó lenne AI chipfejlesztés területén.

? Ki az, aki a kozeleben jar?

while (!sleep) sheep++;

(#2000) Ixion77 válasza emvy (#1999) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

AMD+MSFT, INTC, GOOG, APPL, ARM, META, és még amikről nem hallottam, mind-mind fejlesztik a saját AI chipjeiket. Nincs az AI chipekben semmi olyan különleges tudás vagy technológia, ami miatt ne lehetne replikálni.
Ez nagyon nem olyan mint az MSFT egyeduralma egyes területeken (nem csak a desktop OS-ek piacán).

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy az AI most nagyon berobbant, de azért nem annyira nagy tényező rövid távon mint amennyire most hirtelen mindenki hiszi. Idővel vissza fog ez is kerülni a helyére. Jelentős és meghatározó innovációs terület, de ugyanúgy túl van hypeolva mint korábban a kriptók vagy az EV-k. Azok is fontosak, meghatározóak, de azért az elterjedéshez idő kell.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.