Hirdetés

2024. május 16., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42901) kutga válasza erkage (#42900) üzenetére


kutga
nagyúr

Nincs esetleg egy usb WiFi sticked? Sosem használtam az Rpi saját wifijét.

Let the Zone take me if I am.

(#42902) cigam válasza erkage (#42900) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

A Pi-nek van háza? Milyen messze van a routertől?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42903) csabi272


csabi272
csendes tag

Sziasztok!
RPI3B -m van.
Erre tettem fel OSMC-t, a legőjabbat illetve korábbiakat is, de a video lejatsyasakor szakadoyik a lejatszas (1080 videok, több is).
Transmission fut rendesen, de ayert a video is fontos lenne.

Mi lehet a gond?

(#42904) cigam válasza csabi272 (#42903) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Hogyan éri el a videókat? Helyi lemez, vagy hálózaton keresztül? Pontosan milyen videó/hang kódeket és konténert használtak a videó elkészítésekor?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42905) SunMount3r válasza csabi272 (#42903) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

És hogy milyen hálózati kapcsolat, Wi-Fi, vagy tiszta kábel?

(#42906) csabi272 válasza SunMount3r (#42905) üzenetére


csabi272
csendes tag

Külsőházba rakott laptop winzo USB-én keresztül van csatlakoytatva az RPI-hez.

Felraktam Libreelec-et, ay meg akadásmentesen ment ugzan eyekkel a vinzokkal. :(

(#42907) SunMount3r válasza csabi272 (#42906) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Az OSMC optimális beállítási után kellene nézni Pi-ra. De lehet a torrent is bekavar, vagy nem bírja annyira együtt, mint az LE.

(Amúgy az OSMC mivel tudna többet Pi-on, mint az LE, sose értettem?)

(#42908) csabi272 válasza csabi272 (#42906) üzenetére


csabi272
csendes tag

A Settings/System menüben nehezen megy rá az Audio pontra, sokat várakozik előtte.
Az "Audio output device" sor inaktív, nem tudom kiválasztani a hangkimenetet. :(

(#42909) SunMount3r válasza csabi272 (#42908) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Csak a HDMI-n küldenéd ki a hangot, nem? Pl. a Pi Jack port-jára nincs is dugva semmi? Nyilván ezt ne lejátszás közben állítgasd, hanem üresjáratban.

[ Szerkesztve ]

(#42910) csabi272 válasza SunMount3r (#42909) üzenetére


csabi272
csendes tag

Én pont a jack-en keresztül szeretném használni egy sztereo szamitogep hangszoroval. :)

Számitogép monitor a kijelzőm, abban nincs hangszóró illetve nincs HDMI csak digitális videó bemenet.

Nem értem, hogy miért inaktív az audio választás?

esetleg ay SD kártyak közti sebességkülönbség okozhat ilyet?

[ Szerkesztve ]

(#42911) SunMount3r válasza csabi272 (#42910) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ez lehet éppen a gond (de csak mondom: lehet). OSMC ügyben kéne kérdezősködni/kutakodni máshol, mert lehet épp a Jack kimenetet nem szereti. (A Pi saját Jack kimenetléről én is csak nemrég tudtam meg, hogy elvileg még csak egy rendes DAC sincs hozzá a lapon, hanem valami mókolós megoldás, lehet ez fekszi meg az OSMC gyomrát). Megoldás lehet egy (akár nagyon olcsó) USB-s hangkártya/DAC kipróbálása is helyette. (Azt mondják bármi jobb, mint a Pi saját Jack kimenete). De amúgy meg az LE alatt így is van hang?

[ Szerkesztve ]

(#42912) wassermann válasza SunMount3r (#42911) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ne vidd őt félre! Ha jó a táp, nem gondolom, hogy a jack hang-kimenettel bármi baj lenne, mert az már a kezdetek óta létezik: az első Pi-m régi fajta TV, SCART-csatlakozójára volt kötve átalakítóval és tökéletesen ment már akkor a KODI

Ha a videó is ott jön, az egyetlen amire figyelni kell: több fajta négy érintkezős mini-jack létezik (más a kiosztás). De ez nála nem merül fel!

Nem lehet, hogy csak akkor aktív, ha "érez" rádugva valamit?

[ Szerkesztve ]

(#42913) SunMount3r válasza wassermann (#42912) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Lehet, de ugyan úgy lehet az OS hibája, vagy érzéketlensége. Az OSMC egy (elvileg) profi videó lejátszásra kihegyezett Kodi-s Linux, tehát nem elképzelhetetlen, hogy az ilyeneket, mint a Pi Jack kimenete nem is vették figyelemebe.

Ha meg csak "bármilyen" PC-s hangszóróról beszélünk, akkor jónak kell lennie hozzá a Jack kimenetnek is, teljesen "szabványos".

(#42914) csabi272 válasza wassermann (#42912) üzenetére


csabi272
csendes tag

Másik kártyára feltettem egy 9.2.8 Libreelecet, amin simán mennek akadasmentesen az RPI-in a videok illetve simán kitudom választani ay analog audio kimenetet a hdmi MELLETT.

A Libreelecen visyont nincs beépített torrent kliens (Transmission) ami nagzon tetszett ay OSMC-ben illetve nincs FTP server sem.

Esetleg nem tudtok segiteni, honnan tudnék felraki Libreelecre Transmissiont?

[ Szerkesztve ]

(#42915) body007 válasza csabi272 (#42914) üzenetére


body007
addikt

Azt tudod, h a Z és az Y fel van cserélve a billentyűzeteden? :D
Nem magyar a kiosztásod gondolom...

How to Change your Keyboard Layout on Raspberry Pi? (Raspbian)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#42916) #68216320 válasza csabi272 (#42914) üzenetére


#68216320
törölt tag

Hát, én a helyedben feltennék egy RaspiOS Buster Lite 32bit-et.
Arra feltennék egy Kodi-t (18.7) és egy qBittorrentet. (4.1.5 verzió van a repoban)
Transmission sajnos csak 1 szálon terheli a cpu-t, ami miatt elég lassú. Legalábbis linuxon ilyen.
A fentiek feltelepítése pedig nem különösebben bonyolult. Nálam 2db Rpi3 megy így Kodival. Mondjuk torrent nincs rajta, az a stream szerveren van, samba-val használom hálózatról a lejátszást. De részletkérdés.

[ Szerkesztve ]

(#42917) AiRLAC válasza csabi272 (#42914) üzenetére


AiRLAC
addikt

10-es LibreELEC-ben elvileg van beépített Transmission.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#42918) #68216320 válasza AiRLAC (#42917) üzenetére


#68216320
törölt tag

Úgy tudom rpi3-ra a LE9 ajánlott. Gondolom az 1GB ram erős limitet képez. Eleve kérdéses, hogy mennyire fogja meg egy Kodi+Torrent kliens

(#42919) AiRLAC válasza #68216320 (#42918) üzenetére


AiRLAC
addikt

Jogos, valami miatt RPi4-re emlékeztem.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#42920) csabi272 válasza #68216320 (#42918) üzenetére


csabi272
csendes tag

Igen, sajnos nálam csak a LE9-es fut.

(#42921) csabi272 válasza #68216320 (#42916) üzenetére


csabi272
csendes tag

Köszi a RaspiOS Buster Lite 32bit-es ajánlást.
Már telepitem is. :)

(#42922) SunMount3r válasza csabi272 (#42914) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Mivel az LE is Kodi-ra épül, arra is lehet tenni Transmission és Qbittorrent add-ont is. (A Qbit-et sokan jobban mondják).

(#42923) Jim74


Jim74
nagyúr

Sziasztok!

RPi4-nél érdemes frissíteni az EEPROM-ot 2019-09-10-ről 2021-04-29-re, valamint az USB3 firmwre-en keresztült 000137ad-ról 000138a1-ra?

Eddig nem nézegettem ezt a menüpontot és nem tudom, hogyha frissítek, akkor nem lesz -e valami gond. :F

Köszönöm a segítséget :R.

(#42924) AiRLAC válasza Jim74 (#42923) üzenetére


AiRLAC
addikt

Igen, javasolt.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#42925) cigam válasza #68216320 (#42916) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Bár régen nem követem a Kodi fejlődését, de anno volt egy okos dolog benne: Amikor ment a lejátszás, le tudta állítani a transmissiont. Így a videó lejátszásakor az nem terhelte pluszban a processzort, a hálózatot, az USB meghajtót. Ha nem készült a többi klienshez is hasonló vezérlés, vagy nem kopott ki belőle az idők folyamán, érdemes lehet a transmission-nál maradni.

csabi272
Mikor lejátszol valamit, semmi más ne fusson. Se transmission se fájlmegosztás, se semmi. Úgy is akad? Mekkora a proccterhelés ilyenkor? Még mindég nem árultad el a formátumot, és konténert.
Plusz olvasd át ezt, mert van(volt?) pár konfigurációs trükkje.

AiRLAC
Miért? Ami nem romlott el azt nem kell megjavítani, és ő is csak a verziószám/dátum miatt ekecselné.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42926) #68216320 válasza cigam (#42925) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem maga a Kodi cpu terhelése lenne a probléma. A Kodi hw accel közben alig terheli a cpu-t, a Transmission viszont 1 thread-et terhel 100%-on. Ergo transmission alatt is mehet a lejátszás, mivel marad a rossz skálázódás miatt cpu a Kodinak. Viszont biztosan limites lesz a letöltés sebessége és kérdéses, hogy 1GB (minusz VRam) elég lesz-e mindkettöre egy rpi3-ason.

Én x86 szerveren dobtam sok év után a Transmissiont, mert egy AMD A4 5050 APU házi szerveren még éppen képes volt egy 100Mbit/s netet kihasználni, de a zéró skálázódás miatt gyorsabb netet már nem. Namost tudtommal az rpi3 1 core teljesítményben gyengébb az említett APU-nál, így sanszos hogy a torrent is lassabban futna rajta. Emiatt én a qBit-et javasolnám. Remekül skálázódik több magon.

[ Szerkesztve ]

(#42927) wassermann válasza #68216320 (#42926) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha jól emlékszem, annak idején az RPi 1-emen 96M video RAM beállítása, bőven elég volt az 1080-as lejátszáshoz.

(#42928) cigam válasza #68216320 (#42926) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Mivel nem árulta el a codec-et, ill. a lejátszás közbeni terhelésről sem adott infót, nem lehetsz biztos abban, hogy a Pi3 GPU-ja dolgozza fel a videót. Ill. arról sem nyilatkozott, hogy mi minden más fut még rajt. Pl. Nemrég már az ftp is szóba került.
Ezért is írtam, hogy a Kodi lejátszás alatt parkolópájára teheti a transmission-t. Kérdés, hogy nála be van-e állítva.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42929) #68216320 válasza wassermann (#42927) üzenetére


#68216320
törölt tag

Én 76MB-ra emlékszem, de lehet tévedek. Mintha ennyi kellene a h264 hw gyorsításhoz. (kodi 18.x és omxplayer-t feltételezve)

#42928 cigam: Igen, mondjuk egy próba sokat lendítene a dolgon és pár hasznos paraméter a környezetről, média adatairól, hdd/ssd paramétereiről.

[ Szerkesztve ]

(#42930) Jim74 válasza AiRLAC (#42924) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszönöm :R
Csak átkapcsolom és újraindítom?

(#42931) AiRLAC válasza cigam (#42925) üzenetére


AiRLAC
addikt

Elég gyakran javítanak dolgokat

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#42932) csabi272 válasza cigam (#42925) üzenetére


csabi272
csendes tag

újra telepitettem az OSMC_TGT_rbp2_20210808.img OSMC-t. Nincs még rajta se torrent, se FTP, csak ay SSH fut alapbol.
Kiprobaltam két 1080-on és egz 640x480-as felbontásun ami syintén akad nálam.
Képek feltöltve

[ Szerkesztve ]

(#42933) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Szerintetek Pi3B+-hoz is jó ez a ház? Mert nincs oda írva pontosan melyik Pi változathoz késíztette. (Mondjuk azt biztosan látom, hogy nem Pi4-hez.)

(#42934) #68216320 válasza csabi272 (#42932) üzenetére


#68216320
törölt tag

Kipróbáltad a RaspiOS Lite armhf + Kodi kombinációt?
Én ezzel használom az rpi3+ gépet. Működik hálózatról, usb-ről. Rendben működik vele a lirc+gpio ir vevő is.

(#42935) AiRLAC válasza SunMount3r (#42933) üzenetére


AiRLAC
addikt

Pi2-3 bármelyik változata szerintem (nagy HDMI csati helyét látom)

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#42936) 0519 válasza Jim74 (#42930) üzenetére


0519
senior tag

Igen, csak kövesd az utasításokat és rendben lesz. A javítások miatt érdemes időnként frissíteni.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#42937) csabi272 válasza cigam (#42928) üzenetére


csabi272
csendes tag

Közben kipróbáltam az RPI -OSMC rendszeremet egy másik helyen azzal a különbséggel, hogy nem a korábbi sztereó jack-es hangszóró lett bedugva!
Így simán megy akadás mentesen a videók lejátszása és az audio menü sem akadozik!
Bár az analóg jack kimenet nem választható ki, de legalább megy működik rendesen az OSMC! :)
Érdekes, hogy az LE viszont ment ezzel a jackes hangszóróval minden akadás nélkül!


(#42938) wassermann válasza csabi272 (#42937) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nem lehet, hogy az analóg kimenet csak akkor jelenik meg a választhatók között, ha csatlakoztatott kisimpedanciás eszközt érzékel, pl. sztereo fülhallgató?

(#42939) SunMount3r válasza csabi272 (#42937) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ha jól értettem korábban akkor HDMI-DVI konverterrel kötöd a monitorra. Lehet ez nem tetszik neki.

(#42940) Jim74 válasza 0519 (#42936) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszi :R
Átkapcsoltam, újraindítottam. Most 2021.04.29. a dátum. Most már hiába kapcsolom át, ettől frissebbet nem mutat.
Nem nagyon csináltam még ilyet. Valamit elrontok, vagy a LibreELEC ennyit tud menüből frissíteni?

[ Szerkesztve ]

(#42941) hermanyi


hermanyi
őstag

Sziasztok . Ful wines vagyok (ezért tartok a Linux alapoktól is) ,de mivel brutális pazarlásnak tartom a mostani gépemet ezért szemezgetek egy PI 400 al . És mivel nekem ez a Pi nagyon új dolog Linux végkép :) ezért kíváncsi lennék a véleményetekre .
Amire használva lenne az mezei netezés, Torrent kliens futtatása , Microsoft Teams (ezt néztem elvileg megy rajta). KB ennyi .
Szóval a kérdés ,hogy erre elegendő e a Pi 400.
Ami még kérdés ,hogy esetleg akinek van és Angol billes az meg tudta e oldani a billentyű kiosztását ékezetesre ,vagy Német billest vegyek és matricázgasak ?
Válaszokat előre is köszönöm .

Aláírás (nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#42942) Aryes válasza hermanyi (#42941) üzenetére


Aryes
nagyúr

Inkább valami Androidos tabletet vegyél billentyűzettel.

(#42943) golya87 válasza Aryes (#42942) üzenetére


golya87
őstag

+1

(#42944) 0519 válasza Jim74 (#42940) üzenetére


0519
senior tag

Különböző csatornákat hoztak létre az eeprom frissítésekből.
1. Béta: a legfrissebb, a legbátrabbaknak
2. Stable: stabilitást váróknak
3. Critical: a stabilnál is konzervatívabb.

A tied a Critical csatornában a legújabbra lett frissítve. A LibreELEC fejlesztői ezt tartották biztonságosnak.

[ Szerkesztve ]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#42945) csabi272 válasza SunMount3r (#42939) üzenetére


csabi272
csendes tag

Igen, HDMI-DVI konverterrel + DVI kábellel kötöttem a monitorra és ekkor szakadozott a video.
Lecseréltem a kábelt egy gyári HDMI-DVI kábelre és ezzel is akadozott a video. :(
Lehet, hogy a régebbi HP monitort nem szereti valamiért az OSMC?
Bár ugyan ez a vas, kábel, monitor a LibreELEC 9.2.8.-el akadálymentesen megy! ???

Kipróbáltam egy LG tv-vel HDMI-n keresztül és ott tökéletesen működik az OSMC, megy a video folyamatosan, van hang és még a tv távirányítóval ment a KODI vezérlése is. :)

(#42946) SunMount3r válasza csabi272 (#42945) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Hát it csakis a monitorra, ill. a DVI átalakítózásra lehet gyanakodni, ill. hogy ezek gondot okoznak az OSMC-nek.

A Videó/Lejátszási beállításokban lehet van valami, amit ki/be kapcsolva segítene.
Lejátszó képfrissítés indításkor/leállításkor és a Szinkronizálás a kijelzőhöz opciók pl.

De az is lehet, hogy a Hang beállításokban kellene valamit átállítani. DVI-re ugye te nem tudsz így hangot kiküldeni, ez is bekavarhat.

(#42947) wassermann válasza csabi272 (#42945) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A boot partició config.txt-jében [link] be lehet "betonozni" a felbontást, le lehet tiltani a megjelenítővel történő egyéb kommunikációt (EDID, CEC) és ha jól emlékszem a hangra vonatkozó dolgok is vannak ott.
Itt kéne kézzel beállítanod mindazt amivel valószínűleg ő most automatikusan nem tud megbírkózni.

(#42948) cigam válasza csabi272 (#42937) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Valóban fura. Pl. a képek mindegyikén 100%-on pörög 1db mag a 4ből.

nem a korábbi sztereó jack-es hangszóró lett bedugva!
Hanem mi? Hogyan? Akkor hogy nézett ki ugyanazoknak a videóknak a terhelési mutatója?

Régi 8.x-essel nem tettél egy próbát? Régen a 9-es sorozattal az volt a problémám, hogy az analóg hang szakadozott, de intenzíven, mintha valami effekt lett volna rajt, ugyanakkor HDMI-n meg semmi gondja nem volt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42949) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jól látom, hogy ha rá van dugva a DSI portra egy LCD, akkor sehogy se lehet rávenni a PI-t, hogy HDMI-re adjon ki képet az LCD helyett? A HDMI-re csak a szivárványt teszi ki és az rajta is marad.

A display_default_lcd=0 parancs nem csinál semmit. Ahogy nézem a találatokat, másnak sem. Rpi3 + Buster

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42950) pungora96 válasza csabi272 (#42945) üzenetére


pungora96
tag

Nem lehet, hogy valamilyen monitor képfrissítés és kodiban beállított képfrissítés nem passzol? Láttam, hogy 24 és 25 fps-es videókat játszol le. Ezzel szemben a monitor 60hz-re van állítva. A kodiban van olyan opció, amiben be lehet állítani, hogy a tv képfrissítését hozzáállítsa a tartalomhoz. A 25 fps-t fel szokta konvertálni 50fps-re, tehát ilyenkor 50hz-re állítja a tv-t, a 24 fps-hez 24hz-re állítja a tv-t. De van olyan opció is hogy konvertálja fel a tv elérhető legmagasabb képfrissítéshez, na ez nem annyira jó. Akkor lesz a legsimább a kép, ha egész számszorosára konvertálja ezt fel. Lehet az OSMC-ben ez az opció nem működik, vagy alapértelmezetten más van beállítva.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.