Kaptam egy tabletet, ami amúgy egy tök jó kis könnyű, 7"-os noname (Colorfly e708q1) darab, csak hát nem igazán működött. Mármint, az érintő halt meg rajta (nem tört, csak megszűnt működni), meg az USB. Tölteni töltött, meg elindult rajta a (tippre 4-es) Android. Hát, ez elég sovány.
Na de, van itt egy működő kijelzőnk. Az eddig információs kijelzőnek (jellemzően lakáshőfok, kinti hőmérséklet) használt törött Samsung S5-ös helyett egy 7"-os nem is lenne rossz.
Diagnózis
Nem volt nehéz szétszedni, csak szét kellett pattintani. Az érintő egy hosszú szalagkábellel csatlakozik, a végén a kijelző felé ott van a vezérlőchip. Nem kicsit melegedett, szóval ennek vége.
Az USB két adatvonalából az egyik szakadt volt (de hogy hogyan), ezt átforrasztottam, és... nem lett rosszabb. Mondjuk jobb sem. A meredek az, hogy nincs kommunikáció, de a töltés 500mA felett is működik.
Na de. A proci Allwinner A31s, ami amúgy négymagos, ARMv7. Erre létezik Sunxi Linux, ami alapvetően az Allwinner procijaira portolt Linux. Konkrétan erre a tabletre is (aha... ). És ami a legjobb, az ilyen procik tudnak microSD-ről is bootolni (meg hát ugye az üzemszerű működéshez is eMMC tárhelyet használnak, ami "kb. ugyanaz"). Így nem akkora para, hogy nincs USB OTG, ezáltal nincs lehetőség billentyűzetet, stb. sem rádugni a tabletre.
Szóval fogtam egy gagyibb microSD kártyát, követtem a Sunxi leírását, aminek az eredménye egy Archlinux lenne, és... az U-Boot (bootloader) képernőyője után semmi.
Na de ha a loader elindul, akkor már az OS-nek is el kéne! Hirtelen ötlettől vezérelve bedugtam HDMI-re (van microHDMI kimenete) és máris volt kép. A TV-men. Na de a LCD-n miért nincs? (Ha leforgattam a kernelt a Sunxi-s ajánlás szerint, akkor se volt )
Átlagos gagyitablet
Wifi
Úgy voltam, hogy csináljunk rá wifit, ha az működik, már van értelme a képpel foglalkozni (meg könnyebb is SSH-n át). Mivel ki lehet venni a háttértárat, csináltam autologint (rootként), és a lehető legbutább módon bedobtam a .bashrc-be pár dolgot, mint mondjuk ip a s , dmesg, pacman -Q , journalctl... ezeket file-ba irányítva is, hogy legyen fogalmam a környezetről. Látszott, hogy van egy wifi interfész. Az Arch-ban a netctl intézi a wifit, létrehoztam neki egy konfigot a sajátomra. (A Persze hogy nem működött. A journalctl kimenetéből kiderült, hogy dependency gondja van, nincs fent a wpa_supplicant , ami a driver és a netctl között csücsül, és a kapcsolódást kezelné. Egy Arch repoból letöltöttem a csomagot és a függőségeit (4db), majd egy pacman -u --noconfirm /root/*.xz is került a .bashrc-be. Fel is települt, és lett is wifi. Ezzel együtt SSH is, el lehetett érni a gépet. Nyilván a csomagtelepítést lehetett volna chrootból, de nyuszi voltam, később utánaolvasva a témának, nem lett volna nehéz. (Ugye ez ARM architektúra,de x86-os Linuxról is át lehet chrootolni, mint kiderült. Illetve, elkezdtem felhúzni egy Qemu-s virtuális ARM gépet, de az is elég nehezen jött össze, addigra megvolt a telepítés a fizikain.)
Ez már a sokadik próbálkozás, éppen települ
Kijelző
A LCD kezelése keményebb dió volt. Semmi, a világon semmi nincs róla sehol, hogy hogyan és hol kéne bekonfigolni. Egyáltalán hogy milyen modul kezeli. (A LCD amúgy elvileg azonos a Google Nexus7 2012-ével, LVDS interface-s.) Annyi derült ki, hogy a prociban van a LVDS interface.
Elkezdtem keresgélni mindenféle olyan kész image-ket, amik ilyen procis devboardokhoz valók, mert akkor azokon is ugyanolyan LVDS kimenet lesz. Bingó, Johan Gunnarsson publikál ilyesmihez komplett OS-t. És van Debian Próbaképpen letöltöttem a Sinlinx devboardhoz valót, hátha. Ez elindult, és adott is képet, de nem igazán volt stabil, általában nem ment végig a boot, és nagyon meleg volt az eszköz is. De volt kép! (Meg egy kernelkonfig is 5.10-es kernelhez.) Nagy nehezen kitúrtam annyi infót, hogy valamilyen támogatás kikerült a kernelből, azért lehet ez (több éves fórumpostok vannak a témában, válaszokat meg sehol nem kapsz).
Az lett a vége, hogy ha az 5.10 stock (vagy közeli) kernel ad képet, akkor az mikori? Mert a Sunxi wikin vannak képek X-et futtató Colorfly tabletről is, tehát valamikor működött a kijelzés. 2020-ban szerkesztették utoljára az oldalt, akkori kéne. Van is ilyen tárhely, ahol fent van mindenféle régi ARM-os build Archlinuxból. Letöltöttem egy komplett OS-t, ki a kártyára, és volt kép . 5.5.7 kernel.
Innentől már csak a wifis műsor maradt, szóval autologin, csomagokat telepíteni, profil, stb.
Használat
Többféle megoldás lehetséges, lehetne rá X-et tenni, de minek? Egy fbi (ez egy program framebufferes képmegjelenítésre, azaz terminálban működik) pont elég lenne digitális képkeretnek, amire hálózaton lehet képeket felmásolni. De jelenleg hasznosabb lenne időjárás-kijelzőként, egy mezei banner paranccsal pedig ki lehet íratni nagyban ASCII artként szöveget (erre vannak jobb cuccok is). Ezt még meg kell alkotni, hogy a home szerveremről szipkázza azokat az adatokat, amiket a jelenlegi kijelző is.
Az egy bajom még, hogy még mindig sokkal melegebb a tablet, mint Androidot futtatva, ezzel kezdeni kell valamit, pl. beállítani a proci órajelét, hogy ne folyamat 1GHz-en pörögjön. (Különben ez a minimál Arch pár % proci- és RAM használattal elvan ezen a hardveren.) Háttérvilágítás állítás is jól jönne.
Fog ez menni