Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7951) Panthera válasza hm (#7943) üzenetére


Panthera
őstag

A napraforgó tányér meg sem éri a telet, mert már ősszel kiszedik (most így jártam), nem lehet vele számolni.

(#7952) justmemory válasza User_2 (#7948) üzenetére


justmemory
senior tag

Ahogyan írták, figyelik egymást, de kell idő, hogy észrevegyék és el is kezdjék használni. Nálam kb. 1 hét szokott lenni.
Kétféle etetőm van; egy tálcás, amire kiszórom az eleséget - ezt 2-3 naponta kell tölteni csúcsban, mikor hideg van és sok a veréb (inkább azok túrják szét) -, és egy toronyszerű önetető. Ezt nem tudják annyira széttúrni, mert csak annyira férnek hozzá, amennyi a résen alul kijön. Ebből lehet nagyot csinálni, amit fel lehet tölteni akár sok kilónyi maggal is, mert nem tudják széttúrni. Természetesen magasan (2+ méter) van mindkettő és tetejük is van. Tyúk nem is férne hozzá egyikhez sem, ha lenne...

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7953) User_2 válasza justmemory (#7952) üzenetére


User_2
tag

nagyon köszönöm a részletes válaszokat.

közben, micsoda ejtéyl, találtam egy leírást a madártani egyesület oldalán
https://www.mme.hu/teli_madaretetes

ezt fogom megcsinálni alacsonyabb méretben:
How to make a crow-proof bird feeder
https://www.youtube.com/watch?v=DL6jAO2ETQ8

van külön élönövény eleség ajánló is:
https://www.mme.hu/bogyoeteto-rigoknak-es-vorosbegyeknek

----
azért pont most jött elő ez nekem, valahogy az ugrott be, hogy tavaly talán a cinegék ették meg a szilváról a szilvamoly gubókat, talán azért volt kevesebb kukac a szilvában.
idén megpróbálnám direktbe idevonzani az aprómadarakt, hátha a cseresznyét is megvédik.

fura, de egyetlen növényvédelmi oldalon nem találtam említve, hogy cinege, légyfogó hatékonyan gyéríti a gyümölcs kártevőket.

---

[ Szerkesztve ]

(#7954) justmemory válasza User_2 (#7953) üzenetére


justmemory
senior tag

Minél természetesebb a kert, annál hatékonyabban védődik a termésed is. Nekem legalábbis ez a tapasztalatom.
Az MME honlapján sok jó ajánlás van; én most majd denevérodút szeretnék csinálni, illetve nagyobb madaraknak költőodút is (idén verebek voltak csak a B odúban). Sajnos a fecskéket nem sikerül igazán visszacsábítani, pedig kevesebb szúnyog lenne nyáron...

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7955) Szilágyi84 válasza justmemory (#7954) üzenetére


Szilágyi84
senior tag

Denevért miért lenne jó a keretbe ?
Tavaly láttam párat ,de inkább a szomszédban nyáron kora este fél sötétben.
Fecskének a közelben mindenképpen nagyobb állandó víz terület szükséges, hogy ott maradjon.
Nekem van pár db nagyobb költőodúm a cinkék rendszeresen lakják nevelnek benne csak cserélgetni kell benne utánuk a forgácsot én legalábbis azt rakok bele,mert hiába hordják tele maguk , aztán kirepülve nem foglalják el az újak a régiek lelakott odúját ,nálam legalábbis.

[ Szerkesztve ]

(#7956) hm válasza User_2 (#7953) üzenetére


hm
aktív tag

van külön élönövény eleség ajánló is:
https://www.mme.hu/bogyoeteto-rigoknak-es-vorosbegyeknek

Ez az. Ezt kerestem.

(#7957) Dorian válasza Szilágyi84 (#7955) üzenetére


Dorian
félisten

"Denevért miért lenne jó a keretbe ?"

Mert mondjuk szúnyogal meg ilyesmivel táplálkozik. Meg tök jó nézni őket ahogy vitorláznak.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7958) Rive válasza Szilágyi84 (#7955) üzenetére


Rive
veterán

Fecskének a közelben mindenképpen nagyobb állandó víz terület szükséges...

Igazából nem. Amíg sok volt, addig főleg az elterjedt istállózó állattartás miatt volt sok.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7959) Panthera válasza Szilágyi84 (#7955) üzenetére


Panthera
őstag

Semmit nem kell bele tenni, maguk megoldják. Idén az egyik odúban volt "másodköltés" is, látszólag nem ugyanaz a cinke pár foglalta el. Költés után meg kell nézni, hogy maradt-e benne elpusztult fióka, ősszel pedig ki kell dobni belőle a régi fészekanyagot. [link]
Az odút télen is használják a cinkék, figyelem őket, bejárkálnak napközben az biztos, gondolom éjszaka is.

(#7960) Rive válasza Panthera (#7959) üzenetére


Rive
veterán

Tél előtt érdemes egy marék forgácsot berakni az oduba.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7961) Szilágyi84 válasza Dorian (#7957) üzenetére


Szilágyi84
senior tag

Na ez nagyon jó nem is gondoltam volna , hogy ennyire hatékonyak így utána nézve mostmár tuti csinálok én is a kertbe kirakva remélhetőleg rátalálnak majd.

(#7962) justmemory válasza Szilágyi84 (#7955) üzenetére


justmemory
senior tag

Leírtak a többiek mindent :B

Egyébként a fecskéknek lenne a közelben bőven víz/sár, az nem lenne gond. Egyik nyáron a bejárati ajtó feletti lámpára építettek fészket, de sajnos mivel nyitott volt, mindhárom fióka kiesett... Azóta sajnos sehova nem akarnak, csak nézelődnek. Van a környéken madár egyébként, de jó lenne minél több :B

Az odúkat minden költés után ki kell takarítani a betegségek miatt is. A verebek simán telihordták, nem kellett nekik semmi; télire aludni használják, nálunk forgács nélkül is.

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7963) Panthera válasza Rive (#7960) üzenetére


Panthera
őstag

Jogos. :K

(#7964) Dorian válasza Szilágyi84 (#7961) üzenetére


Dorian
félisten

Lakásom társasház belső udvarra néz, élnek ott denevérek: nulla szúnyog. Kint az utcán meg támadnak.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7965) Barret001


Barret001
addikt

Lehet ilyenkor faágat levágni? Cseresznyefa,nagyon magas,az ottani termés pocsékba megy.Továbbá kellene a napfény,amit a teteje árnyékol :) Sörösdoboz vastagságú ahol vágni kellene.

(#7966) Dorian válasza Barret001 (#7965) üzenetére


Dorian
félisten

Lehet. A vágást kend be sebkezelővel, hogy ne érje víz a felületet.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7967) Szilágyi84


Szilágyi84
senior tag

Ki mikor szokta elkezdeni mondjuk a paradicsom magokat elültetni benti nevelésnél ?

(#7968) justmemory válasza Szilágyi84 (#7967) üzenetére


justmemory
senior tag

Mi februárban.

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7969) Panthera válasza Dorian (#7966) üzenetére


Panthera
őstag

Arra mi a jobb, bolti célszert venni vagy házilag keverni?
Pl. a cikk végén az utolsó bekezdésben

(#7970) Dorian válasza Panthera (#7969) üzenetére


Dorian
félisten

Nemtom melyik jobb én mindig boltban vettem.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7971) shteer válasza Panthera (#7969) üzenetére


shteer
titán

Fagèl :K

..szerintem jónak tűnik

(#7972) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok,

Melyek a lehető legkevesebb napsütést igénylő bogyós gyümölcsök? A kert árnyékos részeire is szívesen ültetnék ilyeneket.

Második kérdés: létezik olyan, ehető termést hozó növény, amely tuja alatt is elvan? Gondolom nem, de hátha :D

[ Szerkesztve ]

(#7973) noorbertt válasza Brandynew (#7972) üzenetére


noorbertt
őstag

Tujat ki kell húzni és helyette ehető termésű sövényt is lehet ültetni. Pl mézalmácska

(#7974) body007 válasza noorbertt (#7973) üzenetére


body007
addikt

úgy-úgy :K
vagy pl.: fekete berkenyét (arónia) - én tavaly ültettem 6 bokrot :K

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#7975) ncc1701 válasza noorbertt (#7973) üzenetére


ncc1701
veterán

Azaz, otthon veszem ki a tujákat egymás után. :)

(#7976) Brandynew válasza noorbertt (#7973) üzenetére


Brandynew
őstag

Három 15 méteres fáról van szó. Vagy az akkor nem tuja? :D

[ Szerkesztve ]

(#7977) ncc1701 válasza Brandynew (#7976) üzenetére


ncc1701
veterán

Nekem is van akkorám sajna, borzalmas munka eltűntetni. Ettől függeltne szerintem tuja.

(#7978) noorbertt


noorbertt
őstag

(#7979) noorbertt válasza noorbertt (#7978) üzenetére


noorbertt
őstag

Darálék megy a kertbe magasagyas köre

[ Szerkesztve ]

(#7980) ncc1701 válasza noorbertt (#7979) üzenetére


ncc1701
veterán

Szintén zenész. Azon nem szeretnek mászkálni a csigák.

(#7981) Brandynew válasza ncc1701 (#7977) üzenetére


Brandynew
őstag

Nem akarom eltüntetni, szeretem, hogy ott vannak. Alatta viszont nehéz szép gyepet tartani, ezért is kérdeztem, hogy mit ültethetnék alá, ami terem is valamit. Az áfonya nem lenne jó alá? Az elvileg bírja az árnyékot és a savas talajt.

[ Szerkesztve ]

(#7982) Panthera válasza Brandynew (#7972) üzenetére


Panthera
őstag

Szia!

Málna? Az lehet hogy bírja a savas talajt is.
Mobilról eressz rá arra fára egy lens alkalmazást, elég jól meg szokta mondani a növények típusát (ha nem is faj szinten).

noorbertt
Mivel darálod le?

(#7983) Dorian válasza Panthera (#7982) üzenetére


Dorian
félisten

Málnának kifejezetten kell a napfény, ill. nemtom mennyire "alá" akarja, de az is simán megnő 2 m magasra

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7984) noorbertt válasza Panthera (#7982) üzenetére


noorbertt
őstag

Mobilon van a PlantNet alkalmazás, nagyon jó.

HECHT 6208 Ágaprító, benzinmotoros 208cm3, 4ütemű OHV motor, Teljesítmény: 5,2kW / 7LE

Viszi, nyilván nem az 1 milliós kategória, de majd ha ledaráltam a 150 tujat és eladom máris pluszban vagyok.
Kértem ajánlatot darálásra, csak a képen láthatóra (1/3) és fogtam a fejem :D

[ Szerkesztve ]

(#7985) ncc1701 válasza noorbertt (#7984) üzenetére


ncc1701
veterán

Azért nem szarral gurítasz azzal a cuccal, sokat nem kérdezhet az se. :)

(#7986) Brandynew válasza Panthera (#7982) üzenetére


Brandynew
őstag

Köszi, málnát próbáltam, megmarad, de nem lesz jó a termése.

Áfonya?

(#7987) Kiskokó


Kiskokó
veterán

Helló

Szeretnék az itt lévő és ilyen téren nálam biztos tájékozottabb emberek segítségét kérni. (jobb topicot nem találtam)
Láttam már ilyen "virággondozó"-s app-ot ami tök jónak tűnik, olyan nem hozzáértőknek mint nekem, azt a pár növényt- virágot életben tartani ami itthon van a házban.
De ezek fizetősek.
Biztos van a neten valami növénygondozós fórum/weboldal/app/ könyv bármi ami az alapokkal foglalkozik, vagy valami "FAQ" ami a legfontosabbakat össze szedi ezzel kapcsolatban, akár képekkel illusztrálva is. Mi baja egy növénynek ha így meg úgy néz ki. (az appban minden növényről van külön ha jól láttam) Mennyire kell egy sima dísznövényt tápozni, stb.Van hogy az öntözést se értem, amit adnak hozzá beleszúrva tábla, heti 2x locsolás.... már rég kirohadt volna ha heti 2x locsolnám....

Nem vagyok teljesen hülye amúgy hozzá (csak a látszat :D) vágom , hogy pl tápozásnál NPK-t kell nézni. Meg hogy lehetne föld - víz EC értékeket mérni, Ph-t stb... nem ezekre gondolok én.

Köszönöm

| Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

(#7988) Panthera válasza Dorian (#7983) üzenetére


Panthera
őstag

Akkor lehet nem a legjobb helyen vannak nálunk. Én 2 éve úgy ültettem, hogy a tűző nap ne érje sokáig őket. Nem fa alatt van, de sok árnyékot kap. Nem néztem utána, akkor ezt rögtönöztük. Nem volt sok termés rajta idén, de az első igazi termőágak voltak. Metszeni mikor érdemes a letermett részt?

(#7989) Panthera válasza noorbertt (#7984) üzenetére


Panthera
őstag

Komoly gép. :) Nekem is jól jönne, bár ennyit nem áldoznék rá.
Szeretnék kialakítani egy területet, ahol nem kell folyamatosan gyomtalanítani. Ez a darálék mennyire apró, elviszi-e a szél? Dísznövények alatt is vállalható lenne?

(#7990) ncc1701 válasza Panthera (#7989) üzenetére


ncc1701
veterán

Nem viszi azt semerre, idővel elkomposztálódik, ezért folyamatosan lehet pótolni.

(#7991) ncc1701 válasza Kiskokó (#7987) üzenetére


ncc1701
veterán

Én ezt megfordítottam. Heti 1x locsolok, ami bírja a kecóban, az megmarad, ami nem, az megy a levesbe. :)

(#7992) noorbertt válasza Panthera (#7989) üzenetére


noorbertt
őstag

En is csak azert vettem, mert olyan penzeket kertek hogy inkabb magam csinalom :)
Szel nem viszi el, de eleg apro. 1-3centis darabok. - persze ami nekem van meg nedves, majd nyaron kiderul..

(#7993) Panthera válasza noorbertt (#7992) üzenetére


Panthera
őstag

Jó lettek az ágyások...amúgy vakond biztosak?

(#7994) Dorian válasza Panthera (#7988) üzenetére


Dorian
félisten

A természetes élőhelyén az erdőben félárnyékban van. De sok termést viszont akkor hoz, ha sok napfényt kap, de ugyanakkkor sok vizet is. De én sem a legeslegtűzőbb napsütésre ülettem, így is sok vizet igényel
A letermett ágakat (ha nem folytonérőről van szó, hanem a 2 éves ciklusuról) valamikor ősszel - amikor már elszáradt - kell levágni tőből. Idén viszont az ősz olyan csapadékos volt, h nem igazán akart elszáradni, így én is csak remélem sikerült a letermetteket kivágni és nem az újakat.
18 fm málnából annyi termett, h még fagyasztva is van, pedig a vége a kánikula miatt mind tönkre ment.
Idén ősszel csináltam oszlopokat, feszítőhuzalokkal, így végre nem a kerítésre van ráhajtva, szellősebb, napfényesebb lesz és mögötte is el lehet járni, és duplázom alatta a csepegtető csövet.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7995) justmemory válasza Brandynew (#7972) üzenetére


justmemory
senior tag

Szia,

a jelenlegi nyarak napsütéseitől most már inkább óvni kell mindent; ismerősöm hálót húzott a veteményese fölé, ahol pl. a málna nem kapott ilyesfajta árnyékolást, ott megégett. Nekünk a ribizli például viszonylag árnyékos helyen van, minden évben szépen terem. Az egyik tövet most még árnyékosabb részre osztottam szét, meglátjuk mi lesz vele. Málna is van, de a sok nap miatt azzal küzdök, mert rettenet vízigényes, plusz valóban megég. Napfény nyilván kell valamennyi, de az égető közvetlen naptól szerintem már jószerivel mindent óvni kell, ami terem.

Tuja alá nem tennék semmit; a miénk nagyon "szemetel", plusz a talaj nedvességtartalmára is másfajta igényei vannak szerintem (az összetételre meg pláne, gondolom).

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7996) Panthera válasza Dorian (#7994) üzenetére


Panthera
őstag

Mi is az erdőből indultunk ki. Annyi előnye lett, hogy kevesebbet kell locsolni. De a gyökerei nem hatolnak mélyre, a nyári hőségben így is naponta igényli a vizet.
A szeder és a ribizli ebből a szempontból előnyösebb, sokkal jobban bírják, pedig egész nap tűz rájuk. Az érett szemeket időben le kell szedni, mert gyorsan aszalt lesz belőlük.

(#7997) noorbertt válasza Panthera (#7993) üzenetére


noorbertt
őstag

Koszonom, 10szeles es 3 vastag lecekbol keszult es sok tuzzel ;]

Nem, sot ha akar nezzen korbe :)
A vakond fő tápláléka gilisztákból áll. A gilisztákon kívül megeszi még a bogarakat, (például cserebogarat, ganajtúró bogarat), lótetűt, és minden más rovart, illetve ezek lárváit, sőt csigákat is fogyaszt, melyeket rendkívül finom szaglásával könnyen kiszimatol.]

Mivel nem nagyok ezek az agyasok, maximum ha nagyon megbanom akkor kap halot..

(#7998) Panthera válasza noorbertt (#7997) üzenetére


Panthera
őstag

sok tuzzel ... láttam, pont ezért jó...nemcsak ellenállóbb lesz tőle a fa.
Nem, sot ha akar nezzen korbe ... :D vendégszerető vagy. Én is, de az itteni földalatti szomszédokkal megromlott a kapcsolatom az elmúlt hónapokban. A felsorolt táplálékokból egyikből sincs hiány. Amikor próbáltam zavarni a munkálkodását bosszút állt. :)

(#7999) ncc1701 válasza Panthera (#7998) üzenetére


ncc1701
veterán

Nálunk a macsekok szokták kiteríteni őket. Hasznos állatok. Mármint a macskák. :)

(#8000) Kiskokó válasza ncc1701 (#7991) üzenetére


Kiskokó
veterán

Igen, éni s nagyjából így vagyok vele. Általában meg is maradt minden, de vannak néha anomáliák amikor nem értem mi történik. Elkezd szárazságra utaló jeleket adni mert mondjuk az 1 hétből másfél hét lett véletlen, meglocsolom, aztán 3 napon belül ledobja a fél levelét... XD

| Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.