Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8401) AssAssynn


AssAssynn
őstag

Sziasztok.

Tetszenek a kertekben az ilyen egyedi, egzotikus növények, különösen is a mediterrán növények, azonban utána olvasva van velük meló (teleltetés), mivel csak bizonyos mértékig fagytűrőek, és így tovább, az egyéni igényeik szerint. Nekem azonban valami egyszerűbben kezelhető dolog kellene. Olyan növényeket keresek, amik különlegesek, de mégis teljesen jól bírják az itthoni viszonyokat. Lehet ez egy olyan növény is, ami a Kárpát-medencében őshonos, csak azért ne minden utcasarkon nőjön. Nagyobb, mutatósabb növényeket keresek, de nem túl magasakat, hanem inkább kisebb-nagyobb bokor méretűeket. Tudnátok ilyet ajánlani? Eléggé tájékozatlan vagyok növényügyileg. Köszönöm.

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#8402) vendingo válasza AssAssynn (#8401) üzenetére


vendingo
veterán

Olajfa jó választás lehet, vannak belőle -20 fokot is bíró fajták.
Létezik fagytűrő leander, amit nem kell teleltetni.
Gránátalmából is kapható nagyon fagytűrő fajta.
Esetleg vadcitrom, fagytűrő banán (musa basjo), füge, indián banán (pawpaw), kivi (futtatni kell), mirtusz dió...

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8403) shteer válasza AssAssynn (#8401) üzenetére


shteer
titán

kána? teleltetni ezt is kell de csak a rizómákat pincében :)

..szerintem jónak tűnik

(#8404) Brandynew válasza AssAssynn (#8401) üzenetére


Brandynew
őstag

Szia,

Nagyon sok, nálunk nem őshonos növényből létezik télálló változat (általában ilyen megnevezéssel találod meg őket), nekem is van többféle, ha gondolod, beszéljünk róla, engem is nagyon érdekel a téma, és szeretek kísérletezni, hogy mi marad meg. Ami van nekem, és hoz gyümölcsöt is: citromfa (vadcitrom, de ehető), füge, kivi. A babér is nagyon jól érzi magát, és nagyon sok fűszert és kaktuszokat, pozsgásokat is tartok szabadföldön, olyanokat is, amelyeket elsősorban cserépbe ajánlanak, de mégis megmarad kint. Most télálló, szabadföldi orchideát, leandert keresek, és kipróbálnám az ananászt, banánfát, elvileg ezekből is van olyan, ami bírja a mínuszokat. Mindenből csak olyannal foglalkozom, ami tényleg télálló, tehát nem kell bevinni, letakarni, fűteni. Webáruházakban vadászok ilyenekre, egy random kertészetben nehéz kifogni kifejezetten ezeket a típusokat.

[ Szerkesztve ]

(#8405) User_2 válasza Brandynew (#8404) üzenetére


User_2
tag

orchideát hogy lehet szaporítani?
van itt a ház előtt az utcán egy, amit orchideának gondolok, elképesztően szép, két hétig tartja meg a virágot, kb egy arasznyi magas. majd most márciusban fog előkerülni a földből, ha meg van még.
nagyon jó lenne, ha több is lenne belőle.

(#8406) Brandynew válasza User_2 (#8405) üzenetére


Brandynew
őstag

Az orchidea szárán vagy a tövében is fejlődhet sarj, amit le tudsz választani és el tudod ültetni, de nem szabad túl korán, el kell érjen egy fejlettségi szintet. Van róla sok videó, hogy mire kell figyelni.

(#8407) Rivaul


Rivaul
addikt

Sziasztok!

Kaptam egy IBC tartályt. Viszont lenne vele egy kis gondom. Jelenleg üres jó ideje, de korábban gázolajat tároltak benne. Most csapadékvíz gyűjtésére és 2-3 éves fák öntözésére használnám. Azonban ezzel jelenlegi állapotában nem kompatibilis. Hogy tudom úgy kitakarítani hogy biztonságos legyen öntözésre, ne csak gyom írtásra?

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#8408) vendingo válasza Rivaul (#8407) üzenetére


vendingo
veterán

Én nem merném használni növényekhez semmilyen tisztítás után se.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8409) ncc1701 válasza vendingo (#8408) üzenetére


ncc1701
veterán

Szintén.

(#8410) Rive válasza Rivaul (#8407) üzenetére


Rive
veterán

Ivóvíznek sose lesz jó, de:
- sok mosószer + meleg víz
- szivattyú
- valami erős sugarú esőztető, bele a tartályba...

... aztán addig tolni, időnkénti vízcserével, amíg ~ elmúlik a szag és nincs már több olajfolt a víz tetején...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#8411) 6030D válasza Rivaul (#8407) üzenetére


6030D
Ármester

Ha már szóba került az IBC. Van valami tuti hely, ahonnan érdemes venni? Esővíz tárolásra kellene, amivel majd dísznövényeket és pár haszonnövényt öntöznénk. Jófogáson van sok, csak kérdés, hogy a 20e Ft-ost én ki tudom-e rendesen mosni, vagy meg kell venni az 50-60e Ft-os tisztítottat?

Merida Big.Nine 6000, Mitas Kratos/Scylla

(#8412) Rive válasza 6030D (#8411) üzenetére


Rive
veterán

Ha tudsz válogatni, akkor a tartály oldalán sokszor szokott maradni valami szállítólevél-szerűség, amin említik a tartalmat.
De olyat szerezni, amit anno tuti kajával töltöttek (vagy tisztességesen kitakarítottak), az kapcsolat dolga...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#8413) Stylewars_kp válasza Rivaul (#8407) üzenetére


Stylewars_kp
senior tag

Kérdéses, hogy meddig tárolták benne? Ha évekig vagy tovább és már sárgás az edény fala, akkor már úgy beleivódott a műanyag pólusaiba, hogy azt nem fogod kitakarítani. Kérdéses, hogy megéri-e több köbméternyi vizet ennek a kitakarítására "pocsékolni".

(#8414) H-Zol válasza 6030D (#8411) üzenetére


H-Zol
senior tag

Meg kell kérdezni , hogy mi volt benne , de ilyen gázolaj tárolásra hasznàltat , nem lehet ki tisztítani , többe kerül a leves mint a hús :D
De ha ez megfelel a leírásnak
[link] akkor ennek nem olyan vészes az ára !!

[ Szerkesztve ]

(#8415) vendingo


vendingo
veterán

Az enyhe tél miatt nem volt hideg a pincében, ezért minden döglődik, nem volt pihenés a növényeknek. A strapabíróbb növényeket felhoztam védett teraszra. Fügének, gránátalmának, olajfáknak nem fog ártani egy esetleges éjjeli fagy, ellenben a 10-15+ fok sok napfénnyel jótékony lesz nekik. A citrusokat még hagyom lent, pedig már nagyon döglődnek a 15 fokos sötét pincében. A kinti kivi, füge televan rüggyel, tavaszi virágok hajtanak, jól indul az idei év. Epret majd szét kell ültetnem, rengeteg indát hoztak tavaly. Vetőmagokat, hagymákat megvettem a héten, március közepén kezdődik a paprikák vetése.
Vettem ma 2 körtefa csemetét, porzópárt kértem, valami össze lett kutyulva, most nézem 2 vilmost kaptam. :(
Nincs kedvem visszavinni kicserélni. Vilmos porozza a vilmost?

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8416) H-Zol válasza vendingo (#8415) üzenetére


H-Zol
senior tag

A Vilmosnak nagyon nagyon sok porzója van " Porzói:Pachams Trimph,Conference, Clapp kedveltje, Dr. Guyot Gyula, Hardenpont, Bosc kobakja,Zöld Magdolna,Társulati esperes,Téli esperes,Serres Olivér,Papkörte,Kieffer,,Esperen bergamottja,Avranchesi jó Lújza"

Valahol úgy is van valamelyik a közelben, vagy esetleg van nálad is !

(#8417) 6030D válasza H-Zol (#8414) üzenetére


6030D
Ármester

Ez további 20000 Ft-ért kerülne el Vácra, de ezt az oldalt nem ismertem, köszönöm a linket, körül nézek! :R

Merida Big.Nine 6000, Mitas Kratos/Scylla

(#8418) vendingo válasza H-Zol (#8416) üzenetére


vendingo
veterán

Lehet holnap kicseréltetem. Környéken elvileg vannak gyümölcsfák. Direkt úgy kértem, hogy legyen őszi és téli körte, illetve egyben porozzon is.
100 méterre van egy friss telepítésű gyümölcsös kb 500 fával, de nem tudom, hogy milyenek.

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8419) H-Zol válasza vendingo (#8418) üzenetére


H-Zol
senior tag

Packham’s Triumph , ez jó porzója , elterjedt fajta, nekem az egyik kedvenc körte fajtám itt [link] utánna olvashatsz !!

(#8420) Rivaul válasza Stylewars_kp (#8413) üzenetére


Rivaul
addikt

Köszönöm szépen mindenkinek a választ.
Nem sárgás, nincs is olyan drasztikus szaga. Szerintem sose volt tele. Háztól van, nem iparba használták. Brigéciol, szappanos víz amiket még olvastam. Meg adok neki sterimóval. Aztán ha nagyon reménytelen, megy félre. Valamire majd csak jó lesz.

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#8421) lemmy71 válasza Rivaul (#8420) üzenetére


lemmy71
őstag

Forró tömény trisós vízzel mosd ki 😉

(#8422) Rivaul válasza lemmy71 (#8421) üzenetére


Rivaul
addikt

Megpróbálom, köszönöm!

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#8423) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Szerintetek megvalósítható egy tő góliát paradicsom termő(!) szobanövényként tartása?

Amit gondoltam hozzá:
- ?komolyabb mennyiségű föld
- 5-6db full spektrum led növénylámpa, termő időszakban plusz vörössel kiegészítve
- Kézi beporzás, amikor aktuálissá válik
- ?megfelelő műtrágyák levadászása.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8424) Rive válasza t72killer (#8423) üzenetére


Rive
veterán

A paradicsom nagyon lámpabarát növény. A lámpák szükséges mennyisége lesz a kérdés (némi tükröző felülettel sokat lehet spórolni): a megvilágítás ideje elég szabadosan választható.

Ui.: ahhoz, hogy íze is legyen, olyan lámpát vegyél, ami UV-t is ad. Ennek megfelelően nem lehet túl közel a növényhez.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#8425) vendingo válasza t72killer (#8423) üzenetére


vendingo
veterán

Olcsóbb megvenni a boltba a paradicsomot.
Lámpázni csak előneveléskor szoktunk kiültetés előtt, utána már csak ráfizetés.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8426) ncc1701 válasza vendingo (#8425) üzenetére


ncc1701
veterán

Én bent kikeltetem az ablakban, utána megy ki a dupla falú fóliában az inkubátorba. Ott meg fűtök rá, kb 20 fokra. De nem kapkodok, kb mostanában fogjuk elvetni a paradicsom magokat. Csili már megy, az ilyen 2 centis, 2 kis leveles állapotban van most, de szintén ablakban.

(#8427) t72killer válasza vendingo (#8425) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igazából esztétika miatt lenne, gyerekkori emlékeket tartósítva :)

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8428) Rive válasza t72killer (#8427) üzenetére


Rive
veterán

Egy rendes növénylámpa mellett esztétikáról beszélni sok-sok illegális kemikáliát igényel/feltételez.
SZVSZ ezt így felejtsd el.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#8429) vendingo válasza t72killer (#8427) üzenetére


vendingo
veterán

Tudom ajánlani helyette a bekeretezett képet szépen megvilágítva. :)
A paradicsom nem szobanövény, ráfizetés, rengeteg vesződség, illetve még esztétikusnak se mondanám a fullspectrum fény miatt. Amúgy a fény csak egy dolog, kell neki megfelelő szellőzés, páratartalom is.
Ezt a világításos lakásban nevelős történetet már lezongoráztuk veled a chilis topicban is.
Ha nem tudod elengedni a témát, akkor nézzél készen kapható kender termesztő sátrat/boxot, az mindent tartalmaz, ami a beltéri növényneveléshez kell. Lámpa, páratartalom mérő, fűtés, hűtés, pollen és baktérium szűrős szellőzés. ~150 ezer forint-tól találsz már.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8430) H-Zol válasza 6030D (#8417) üzenetére


H-Zol
senior tag

Igen sajnos a fuvar az sok, ilyen nagy dolgokat a közelben kell keresni !!
Amúgy egy nagyon jó oldal , sok minden van rajta, de inkább mezőgazdasági dolgok, én évek óta nézelődök , vásárolok onnan !!

(#8431) t72killer válasza vendingo (#8429) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Látom hasznos topikra találtam, további jó szórakozást. :R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8432) vendingo válasza H-Zol (#8416) üzenetére


vendingo
veterán

Ma vettem mellé egy téli esperest. Ültetés közben szólt anyukám, hogy a szomszéd tavaly ültetett fákat, nézzük meg a papírjaikat. Volt köztük egy bosc. :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8433) H-Zol válasza vendingo (#8432) üzenetére


H-Zol
senior tag

Nagyon sok körte fám van de Téliesperes nincs , és még akarok egy pár fajtát ültetni , holnap telefonálok is a fa iskolába , mert a végén le kések !!
A sárga barackok kezdenek virágozni, ma azokat akarom egy kicsit meg metszeni , de csak egy kis igazítás lessz !!

(#8434) vendingo


vendingo
veterán

Ma elültettem a vilmost. Hanyag voltam, nem figyeltem, 3 méterre került a másik szintén csemete körtefától. Szerintetek ez nagyon kicsi tő távolság?
Napjárást figyelembe véve nem fogják árnyékolni egymást, max a lombkorona fog összeérni nagyobb korukban. Vizet se szipkáznak egymástól, mert 1.5 méter a talajvíz szintje.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8435) Orlin


Orlin
addikt

Növénytársítás, takarónövényezés - kísérlet

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#8436) noorbertt válasza vendingo (#8434) üzenetére


noorbertt
őstag

Szerintem ültesd át.
Nekem 3 méterre vannak ültetve a fák és szűkös.

(#8437) lemmy71 válasza vendingo (#8434) üzenetére


lemmy71
őstag

Azt attól függ, ha lugasban lesz a körte akkor jó a távolság, de ha hagyományos lombkoronát akarsz, akkor szűkös.

(#8438) vendingo válasza lemmy71 (#8437) üzenetére


vendingo
veterán

Kert közepén van 3 fa. A meglévők között kb 5 méter van, ez sikerült ilyen szerencsétlenül. Csak akkor ültetném át, ha nagyon necces a 3 méter. Ha metszéssel kordában tartható, akkor lehet meghagynám a mostani helyén. Amúgy bérlemény, lehet mire összeérne a 2 fa, már a sokadik tulaj fogja művelni a telket. Nem is értem miért ültetek fákat. :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8439) H-Zol válasza vendingo (#8438) üzenetére


H-Zol
senior tag

Fa jellemzői: Közepes növekedési erélyű, közepesen sűrű, kúp alakú koronát nevel, amely kezdetben felfelé törő, később a termés súlya alatt kissé szétterülő.

Maradhat a 3 méter , nekem is több körte fa között 3 méter van , de én amúgy is be zsúfoltam őket és metszéssel kell kordában tartanom a kajszi barackokat , azoknak több hely kell, pláne ha jó a termés, akkor nagyon szét hajlanak !!

(#8440) Harcipocok84


Harcipocok84
junior tag

Sziasztok!

Nemrég vásárolt házunk kertjét szeretnénk szebbé tenni. A telek közepén egy csavart fűz volt, amit mi kiszedtünk mert már nagy és veszélyes volt. Helyére szeretnénk valamit ami illik egy modern és steril (csak szép gyep és térkő van az udvaron. Virágok, bokrok stb nem) kertbe, lehetőleg ne szemeteljen sokat, ne kelljen télire becsomagolni, és ha még jól felszívná a talajnedvességet is az lenne a tuti :D

Az utcánkon van egy Kínai akác, ami nagyon szép, de egész évben szemetel megállás nélkül. Na ilyet nem szeretnénk az udvarba is :D

[ Szerkesztve ]

(#8441) Chris0321


Chris0321
addikt

Hello.
Fametszéssel kapcsolatban tudtok segíteni? Vettem pár kisfát és azt tanácsolták, hogy metszem meg teljesen, hogy inkább a gyökere nőjön és így biztos megmarad. Az oké, hogy az oldalágakat 2-3 izénként le kell metszeni, de azt is ami felfele nő?

(#8442) Orlin válasza Chris0321 (#8441) üzenetére


Orlin
addikt

Szia!

Milyen fák?Mert fajtánként másképp lehet őket metszeni.
Youtube-on van rengeteg videó a témában.
Pl Kosztka Ernő sok hasznosat mond és mutat. :)

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#8443) Chris0321 válasza Orlin (#8442) üzenetére


Chris0321
addikt

Körte, cseresznye és őszibarack. Nem mondták fajtánként, hanem egységesen ezt a metszést ajánlották.

(#8444) Rive válasza Chris0321 (#8441) üzenetére


Rive
veterán

Frissen ültetett csemeték visszametszése más, mint a rendes metszés.
Én is a youtube-t ajánlanám, ott meg is mutatják, mennyit és hogyan.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#8445) Orlin válasza Chris0321 (#8443) üzenetére


Orlin
addikt

Körte, cseresznye "sudaras" metszés.
Őszibarack "nyitott" koronaforma.
Én így szoktam... :B

[ Szerkesztve ]

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#8446) ncc1701 válasza Orlin (#8445) üzenetére


ncc1701
veterán

És a szilva? Tavaly ültettem szilvát, barackot, nálam is aktuális lenne a metszése, ilyen kis fánál lövésem sincs amúgy.

(#8447) Orlin


Orlin
addikt

Szilva szintén nyitott.
"Központi tengelyes (sudaras) alma, körte, cseresznye.
Nyitott, kehely forma őszibarack, sárgabarack, szilva."

Így kell visszavágni a gyümölcsfákat ültetés előtt / kert TV

Én a fenti 8445-ben linkelt videó alapján metszettem meg a frissen ültetett körte,alma,szilva fákat sudarasra.
Nyitottra pedig az őszibarackokat.

[ Szerkesztve ]

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#8448) shteer válasza ncc1701 (#8446) üzenetére


shteer
titán

dobj fel fotókat ha nem mersz hozzányúlni, talán tudunk az alapján is segíteni

..szerintem jónak tűnik

(#8449) Chris0321


Chris0321
addikt

Köszönöm mindenkinek a segítséget, megnézegettem a videókat.

(#8450) vendingo


vendingo
veterán

Átültettem a körtét, most bő 4.5 méterre van a másiktól, illetve a napokban tárgyalt metszéses infók alapján megmetszettem a fákat.
Ültettem még saláta palántákat és kb 70 paprika magot.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.