Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8751) H-Zol válasza vendingo (#8741) üzenetére


H-Zol
senior tag

Köszi a tippet , kipróbálom , ezt hol lehet beszerezni :)

(#8752) vendingo válasza H-Zol (#8751) üzenetére


vendingo
veterán

Felénk kertészetekben szokott lenni.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8753) H-Zol válasza vendingo (#8752) üzenetére


H-Zol
senior tag

Akkor majd érdeklődők, mert így hiába írtam be a netre , nem nagy eredménnyel jártam :D
Van több ismerősöm aki nagyobb kertészetben dolgozik !!

(#8754) Csabroncka válasza H-Zol (#8753) üzenetére


Csabroncka
addikt

Van egy másik igénytelen fajta, simán ledugod és gyökerezik, oltani sem kell (Delaware).
Szőlőoltványt keress, általában megrendelésre, darabszámra csinálnak neked: https://www.megyeriszabolcskerteszete.hu/nero_r_csemegeszolo

"in medias res"

(#8755) H-Zol válasza Csabroncka (#8754) üzenetére


H-Zol
senior tag

Úgy néz ki , hogy ezt be néztem rendesen :D
Néro uborkát kerestem :D találtam mindent csak azt nem , szöllőm Néro az van , meg Zala gyöngye, Szőllős kertek királynője , Itália , meg régi Otelló !!

(#8756) Dorian


Dorian
félisten

Kertben minden évben kinőtt egy szőlő a paradicsomaim mellett. Eddig mindig levágtam, tavaly megtartottam egy karóhoz kötve. Kíváncsi vagyok mi lesz belőle.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8757) User_2


User_2
tag

én tényleg nem értek hozzá, de nagyon furának gondolom, hogy valaki bárki ír vagy teszi közzé más növényleírását amiben azt írja: 1965-ben állította elő.
mintha egy tégla lenne vagy darab csavar amit kifaragott kőből.
szőlő nemesítés az első cselekménytől fogva jószerencsével van vagy 15 év, mire bármi nemű fajta jellemző kb véglegesíthető.
egészen biztosan nem egy évben "állították elő"

több tiszteletet érdemelnének a nemesítők, mert iszonyat rengeteg munka, reménykedés és csodavárás és türelem van a nemesítésben.
nem egy évben vagy pillanatban "állítodik elő" egy új fajta

(#8758) footy


footy
addikt

Uborkabol milyen fajtat erdemes venni? Olyan kellene ami nem keseredik meg...

(#8759) body007 válasza footy (#8758) üzenetére


body007
addikt

Én mindig azt a kisebb szőrőst szoktam venni (ami kovászolni is jó) :D
A héját se szoktam levágni mikor nyersen eszem, nem keserű :K

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#8760) Dorian válasza footy (#8758) üzenetére


Dorian
félisten

Amit én szoktam venni, az elvileg kovászolni való, de mi nem szeretjük a kovászos uborkát, nyersen szoktuk enni. Finom és sosem volt még keserű. Brutális hozama van, termésidőszak alatt alig tudom szétosztogatni szomszédoknak, kollégáknak. Így igazából arra kell figyelni, hogy még értelmes méretben leszedje az ember (úgyis terem annyi, mint a dög), mert ha belül már nagy a magház, az nem olyan finom.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8761) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

góliátpariból tudtok jófélét ajánlani, ami rendelhető, vagy Bpesten több helyen megvehető?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8762) vendingo


vendingo
veterán

A hétvégén low budget kerti tó project lesz. Leginkább itatóként fog szolgálni az állatoknak. Lesz bele pár mocsári növény, törpe tavirózsa. Ha beválik, akkor bővítem több elemmel. A gyári tavak horror áron vannak, ez meg csak pár ezres volt.
Halat nem tervezek bele, majd hoznak bele ikrát a madarak.

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8763) t72killer válasza vendingo (#8762) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

dejó, pont ilyesmiket keresek a hidroponikus kísérletemhez, pont ilyet nálunk is árul az amazon. Jó ütésálló czucc? Nekem egy fedél kell még rá, de lehet azt fekete fóliával is meg tudom oldani.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8764) vendingo válasza t72killer (#8763) üzenetére


vendingo
veterán

Mindent bír. Ilyenekben keverik a habarcsot géppel, lapáttal.
Élelmezési dolgokat nem termesztenék benne.

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8765) t72killer válasza vendingo (#8764) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

mondasz valamit, ezeknél aztán nem nézik mi oldódik/párolog ki belőle😅

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8766) shteer válasza t72killer (#8765) üzenetére


shteer
titán

anyaga: polietilén-regenerát
az elsővel nem lenne gond, a regenerát már bukó sztem is egészségügyi szempontból

viszont a tartós UV megeszi valszeg - kíváncsi leszek hogy válik be itató-tónak :)

..szerintem jónak tűnik

(#8767) noorbertt válasza Csabroncka (#8754) üzenetére


noorbertt
őstag

Én is ezt néztem ki csak kicsit sokallom 7ezerért.
Biokiskertben fele a webshop alapján bar ott meg nincs ;]

(#8768) eldoble válasza footy (#8758) üzenetére


eldoble
aktív tag

Mohikán, a legjobb mindenre jó.

(#8769) kaposznyak


kaposznyak
aktív tag

Sziasztok.
Csepegtető rendszert telepítek. Eddig slaggal vagy négyszögesőztetővel locsoltam, 1300w Elpumps szivattyút használtam (Q max 90l/perc), de van egy kisebb Pedrollo JSWM 1CX is (Qmax 60l/perc)
.A fúrt kút kb 50l/percet tud.Nyomáscsökkentőt fogok használni (1,1 bar).

Jól tudom, hogy a csepegtető kör használatakor a szivattyú kímélésére kellene egy bypass kör pl. négyszögesőztetővel? Jobbat tennék a szivattyúnak, ha a kisebbiket használnám? Nála is kellene bypass kör?

Előre is kösz a válaszokat!

(#8770) vendingo válasza shteer (#8766) üzenetére


vendingo
veterán

Iszonyat büdös az anyaga. Esetleg még az lehet opció, hogy teríteni bele tó fóliát. Akkor akár ivóvíz is tartható benne.
Másik opció a szüretelőkád, de az drágább.
Mocsári növényeknek jó lesz ez a büdös is. :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#8771) noorbertt válasza kaposznyak (#8769) üzenetére


noorbertt
őstag

Vagy nagy legyen a csepegteto zona, vagy legyen benne nagyobb fogyaszto pl gomba.
Szerintem :)

Kutakat mindenki bevallotta mar? Hogyan tudnak ellenorizni? ha pl nem lathato a kut..

[ Szerkesztve ]

(#8772) Dorian válasza noorbertt (#8771) üzenetére


Dorian
félisten

Sehogy

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8773) ncc1701 válasza noorbertt (#8771) üzenetére


ncc1701
veterán

Ismerősnél a pincében van. Nyilván minek bevallani, úgysem tudja meg senki. :)

(#8774) kaposznyak válasza noorbertt (#8771) üzenetére


kaposznyak
aktív tag

Én be fogom.

(#8775) Barret001 válasza t72killer (#8763) üzenetére


Barret001
addikt

Jó tartós anyagból van.

(#8776) Barret001 válasza noorbertt (#8771) üzenetére


Barret001
addikt

A nem láthatókat sehogy.

(#8777) noorbertt válasza ncc1701 (#8773) üzenetére


noorbertt
őstag

Hat igen, viszont megy a fenyegetés 300 és 1 misi büntetés. Aztán aki bejelenti majd nézni fog hogy két év múlva kivetnekrá adót, ami a terület nagyságával arányos lesz.

(#8778) Rive válasza Barret001 (#8776) üzenetére


Rive
veterán

Hát, én nyáron egy kert színéből meg tudom mondani, locsolnak-e: mennyit... :(

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#8779) ncc1701 válasza noorbertt (#8777) üzenetére


ncc1701
veterán

Ha lenne, én pont az adók miatt megrizikóznám. Pláne, ha tényleg valami dugi kút.

(#8780) ncc1701


ncc1701
veterán

Inkubátor fogyasztás. Tegnap ugye -1 körül volt éjjel, akkor bekért 1kW-ot a 10 fokra fűtés, ma hajnalban volt 5 fok, már csak 0.4kW volt a fogyasztás. Sejtettem, h nem lesz egy világvége összeg. :) Hagyom is, jövő hétre megint bemondanak 2-3 fokokat.

(#8781) H-Zol válasza ncc1701 (#8780) üzenetére


H-Zol
senior tag

Nállunk sajnos -5-6 fok volt , egy pár nap múlva meglátszik , hogy mennyire fagyott el az őszi és a sárga barack , a szilvát nem tudom az is jó ki van virágozva !!
A földeken a repcék és meghallották de azok ki heverik, egy kicsit megvörösödik meg lehet hajlottab marad de nagy gond nem lessz vele.
Nemsoká ki megyek rá nézni !!

(#8782) ncc1701 válasza H-Zol (#8781) üzenetére


ncc1701
veterán

Nálam szerencsére még nincs virágzó gyümölcsfa. A barack, szilva ősszel lett ültetve, azok idén még nálam nem fognak teremni, inkább növekedjenek. De tuti lefagytak volna.

(#8783) Dorian


Dorian
félisten

Nálam furcsa módon a késői cseresznyefa virágzik, a többiek még nem vagy alig bontottak virágot. De pl. a babarózsát már most láthatóan nagyon meggyepálta az tegnapelőtti egész éjjeles -4. Pár hete vetett borsó sem tudom mit szól hozzá.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8784) simico válasza noorbertt (#8777) üzenetére


simico
aktív tag

Nem bejelenteni kell, hanem most külön büntetés nélkül utólag lehet működési engedélyt kérni a korábban illegálisan, engedély nélkül létesített kutakra. Ehhez természetesen meg kell felelnie a kútnak a hatályos előírásoknak, mind a használt anyagokat, mind a kivitelezést illetően - és ezen el is bukik a házi fúrt kutak nagy része, hiszen anno mindenki okosba, olcsón csináltatott kutat (többnyire magát kútfúrónak nevező kóklerrel). Például ha sárga PVC csövet látsz a kútaknában, az máris bukó. Nyílván az ilyen okosba fúrt kutakhoz semmilyen terv vagy dokumentáció nincs, szóval kereshetsz egy engedélyes céget aki kb. 80-150e Forintért felméri a kutat és elkészíti a dokumentációt. Ha nem megfelelő anyagokat használtak, vagy nem szakszerűen, az előírásoknak megfelelően lett elkészítve a kút, akkor nyílván senki nem fogja az engedélyét kockáztatva hamis dokumentációt adni, azaz buktad a 80-150e Forintot és nyílván marad illegálba a kút. Nem véletlen, hogy folyamatosan tologatják a határidőt és szinte senki sem "jelenti be" a kútját, hiszen a sok okosba furatott, szakszerűtlen kút nem kapna működési engedélyt és még kötelezne is a hatóság a kút szakszerű megszüntetésére (ami százezrekbe kerül).

Egy legális kút fúrása úgy kezdődik, hogy megkeresel egy tervezőt aki a helyi viszonyok alapján megtervezi a kutat, beadja a kérelmet a tervvel a hatósághoz. Ha megvan a létesítési engedély, akkor keresel egy engedélyes kútfúrót aki az engedélyezett terv alapján elkészíti a kutat, engedélyezett anyagok felhasználásával (nem szennyvíz PVC csővel, stb). Ha ez megvan, akkor kiállítja a dokumentációt az elkészült kútról és ezzel lehet működési engedélyt kérni a hatóságtól. A valóságban meg ugye tízből kilenc ember megkeresi a legolcsóbb "kútfúrót" és az mindenféle terv meg engedély nélkül, többnyire nem megfelelő anyagokkal odagányol valami kútszerűséget.

(#8785) noorbertt válasza simico (#8784) üzenetére


noorbertt
őstag

:R
Köszönöm.

(#8786) body007 válasza simico (#8784) üzenetére


body007
addikt

Hát ezt szépen összefoglaltad. Ha lenne a topiknak összefoglalója mehetne is oda :K

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#8787) User_2


User_2
tag

az úgynevezett vidéken egész komolyan nagy városrészek éltek vezetékes víz nélkül egész a 2000-es évekig.

minden egyes kertesháznak saját kútja és hidrofórja van, jellemzően háromlépcsős szivattyúval sokszor 3fázisú motorral, hogy a nyomást fel tudja építeni levegős kút esetén is, jellemzően 150 -400 literes vastagfalú fém nyomástartállyal, hogy egy kb 1 bar nyomás a hái vezetékeiben kevés szivattyú kapcsolgatással is meglegyen. akkor még nem volt gumitartályos levegős nyomástartály.

mert hát a vezetékes víz előtt is kellett valamit inni, valamiből főzni, valamiben mosakodni és ugyanezzel a kúttal öntözték a kertesházak kertjét is.

és ez nem a putri környéken van így. semmi okosba fúrt kút nincs itt a környéken sehol.

25 ezres város, a város 80%-a ilyen kertes házban él.

mindegyik fúrt kút és mindegyik kút kb legalább 40-éves de inkább több.

mindegyik kútat legálisan fúrták a kor követelményeinek megfelelően.
egyikről sincs semmilyen terv, semmilyen papiros, mert így is legális volt és mert mindegyiket szakstzerúen fúrták, mert nem voltak önmgauk ellenségei.
mindegyik az első vizzáró réteg alatt indul, de sokszor a második alatt,
mert nem okosba csinálták, próbáltak tiszta nem szennyezett vízet inni.
ezért ezek jellemzően 6-8 csőves tehát kb 36 -48 méteres kútak

csak gondolj bele, ha ezeket a kútakat most mind "illegálissá teszik", mind büntethető, és mondjuk be is vakíttatják.

ezek a városrészek továbbra is öntözni szeretnék nem a gyepjüket, mert az itt nemigen van, hanem a kerti veteményest.

és ez mind rászabadul a vezetékes hálózatra: bírni fogja?

a város felének emellett kiskertje is van, mindegyiken fúrt kút, mindegyik kiskertben 1995 előtt fúrt kút, tehát legálisan nem okosba fúrt kútak, ezeket is mind be kell vakíttatni?

összeírni nemnagyon kell őket, mert mindegyik kiskertben van kút.

ki az aki bevállalja, hogy itt mindenkit x százezer fotintos költségre köteleznek ?
úgy hogy a kútbevizsgálási árakat még jól fel is hajtják előtte?

(#8788) fulton válasza lemmy71 (#8749) üzenetére


fulton
addikt

:R

(#8789) Stylewars_kp válasza User_2 (#8787) üzenetére


Stylewars_kp
senior tag

Szó szerint megduplázódott a kútfúrási költségek méterenként. Nem 10-15-20%-al. Dupla ár.

(#8790) Stylewars_kp válasza User_2 (#8787) üzenetére


Stylewars_kp
senior tag

Ja és arról nem is beszélve, hogy hány millió kút van idehaza? Az hányszor 10 év lenne felderíteni fizikálisan, hogy biztos bejelentette-e? Majd jön egy ellenőr 204x-ben mire ideér, hogy elég ződ a gyep, de nem pörög az óra, ugyan mivel locsol?

(#8791) ncc1701 válasza Stylewars_kp (#8790) üzenetére


ncc1701
veterán

És ha nem engedem be az ellenőrt?

(#8792) adam3 válasza ncc1701 (#8791) üzenetére


adam3
aktív tag

És ha esővíz gyűjtőből öntözök amit megint csak nem lát mert a föld alatt van?

(#8793) Dorian válasza adam3 (#8792) üzenetére


Dorian
félisten

Miért arra kell engedély? Akkor hogy jön ide?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8794) ncc1701 válasza adam3 (#8792) üzenetére


ncc1701
veterán

Föld alól jön, úgyhogy az kút! :)

(#8795) shteer válasza H-Zol (#8781) üzenetére


shteer
titán

Itt is és sajnos tartósan - minden barackot elvitt, kajszi-nektarin-őszi idén nálam nem lesz

..szerintem jónak tűnik

(#8796) adam3 válasza Dorian (#8793) üzenetére


adam3
aktív tag

Inkább arra gondolok, hogy az alacsony vízszámla, egy föld alatti akna pár csővel még nem jelenti egyszerre azt, hogy neked biztosan kutad van -> azaz még nehezebb ellenőrizni honnan is jön a víz.

[ Szerkesztve ]

(#8797) Szakbarbár válasza Stylewars_kp (#8789) üzenetére


Szakbarbár
aktív tag

Mi is most fúrattunk kutat. Hivatalosan, jegyzőnek bejelentve. 3 kútfúrót hívtunk fel. Minimum 20 métert ki kellett fizetni mindenkinél, 20-25.000 /m áron. Nálunk végül 15 m lett a mélység, mélyebbre nem tudtak menni. 5 méteren van már víz egyelőre. A hozamot még nem tudtuk tesztelni, a szivattyút még nem rendeltük meg. A kút plusz szivattyú árából 10 évnyi vezetékes vizet tudnánk fizetni, de itt hozzá kell tenni, hogy jellemzően Júniustól Szeptemberig vízkorlátozás van és öntözési tilalom van érvényben.

Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.

(#8798) H-Zol válasza ncc1701 (#8782) üzenetére


H-Zol
senior tag

Akkor neked most szerencséd volt, mert ez mostmár egy jó pár éve arról szól , hogy hol jobban hol kevésbé, de valamilyen formában elfagy ! A körték almák csresznyék naspolya eztán fog virágozni , de a jövő hét kedd szerdára megint fagyokat jósolnak !!

(#8799) Dorian válasza Szakbarbár (#8797) üzenetére


Dorian
félisten

"A kút plusz szivattyú árából 10 évnyi vezetékes vizet tudnánk fizetni"

Na igen. Én is agyaltam kúton, de éppen ezért vetettem el
+ dombtetőn lakom Duna szint felett 80m-rel, így 20 m duplája tuti kellene
+ ha kevesebb eső esik, akkor előbb-utóbb a rétegvizekben is kevesebb lesz, mélyebben, aztán nézegethetem a kutam
+ a vízkorlátozások fő oka, a vízközművek rossz állapota, ami miatt a kinyert víz 30 % simán elfolyik csőtöréseken, nálunk a környéken pedig elvileg most jóváhagytak egy 16 milliárdos beruházást ennek kipofozására, így remélhetőleg ez rendeződik.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8800) ncc1701 válasza H-Zol (#8798) üzenetére


ncc1701
veterán

Félreérted. Virágzott, de megmetszettük, így már nem virágzik. :) Én is láttam a jövő heti fagyot, marha jó. Szerencsére kicsiben focizom, így az ágyásaimat tudom éjjelre majd takarni fátyolfóliával. Már a borsók is kezdenek kijönni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.