Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7901) velizare


velizare
nagyúr

ezekkel a növényvilágító lámpákkal mi a tapasztalat? virágozni akarnak az azáleáim, de nem nagyon kapnak szegények elég fényt.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7902) Rive válasza velizare (#7901) üzenetére


Rive
veterán

Mi a kérdés?

Teleltetéshez van kint az előszobában ~ 150W LED növénylámpa, napi öt-hat órában.
Meg tél végén van ~ ugyanennyi fél négyzetméterre, palánta-neveléshez, kiegészítő fényként.
Olcsó, kínai vacak, de működik.

Ha valami spéci célra kell, akkor az elég sok tervezés, igazából. Azt nem lehet megúszni annyival, hogy csak felrakok oda valamit oszt' jóleszaz'.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7903) vendingo válasza velizare (#7901) üzenetére


vendingo
veterán

Évek óta használok palántázáshoz januártól májusig. Normálisat kell venni nagy fényerővel. (Nem lesz olcsó)
Az ilyen 10-20 wattos kínai csodákat, led szalagokat el is lehet felejteni. 200-300w alatt nem is vágnék bele.
(A képen paprika palánták vannak, mielőtt valaki még megkérdezi)

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7904) velizare válasza Rive (#7902) üzenetére


velizare
nagyúr

azáleáknak kell biztosítani a napfénypótlékot, mert ilyenkor virágzik a drága. egy 50x25ös balkonládában és 15x15ös kockában vannak. a nappaliban vannak, így a durva uv lámpák ki vannak zárva, csak olyan jöhet szóba, ami ember számára sem ártalmas.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7905) Rive válasza velizare (#7904) üzenetére


Rive
veterán

A klasszikus növénylámpák csak rondák, de ember számára egyik sem ártalmas.
Mostanában már kapni ~ fehér fényűeket is: ezek kevésbé gazdaságosak, viszont ki lehet bírni mellettük lakásban is...

Annak kell utánanézni, hogy hány óra 'nap' kell az adott növénynek.
Ha szigorúan akarja valaki csinálni, akkor mérni kell megvilágítást, és ahhoz szabni a teljesítményt.
Persze, lehet csak úgy durrbele módra is, aztán csak úgy felrakni néhány panelt... Semminél bármi több, legföljebb csak valamelyik következő szezonban lesz 'rendes'.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7906) velizare válasza Rive (#7905) üzenetére


velizare
nagyúr

kb hat órányi, összesen napi 1800-4000mmol fény kell neki. ~200 ami most jut. foglalat nincs kialakítva a környékén, szóval egy csiptetős, vagy beszúrós led lenne a legideálisabb.

[ Szerkesztve ]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7907) Rive válasza velizare (#7906) üzenetére


Rive
veterán

...csiptetős, vagy beszúrós led..

Ezeket szerintem kapásból felejtsd el, pénzlehúzás haszon nélkül.
Nekem ilyen van egy, a 150W-os... meg mellé még egy lila ötvenes, korábbról, ami semmire se volt elég.
És ez ~ a minimum, ennyivel élik túl a telet.
Meg időzítő.

De ha most azonnal kell, akkor nem nagyon van ötletem. Néhány bolti LED lámpa ideiglenesen segíthet, de azok igazából nem erre valók.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7908) velizare válasza Rive (#7907) üzenetére


velizare
nagyúr

köszi, jó ez is, igazából bármilyen helytakarékos és állítható felfogatás megfelel. milyen növényeket nevelsz? az azálea nem szereti a direkt napfényt (nyáron nálam egy északi erkélyen vannak, ami fényes, de csak a reggeli órákban süti direktben a nap), akkor is a 150Wosat ajánlod?

[ Szerkesztve ]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7909) Rive válasza velizare (#7908) üzenetére


Rive
veterán

Télen a kertből berántott növények teleltetéséről van szó, tavasszal konyhakerti palántákról.

Egyrészt a 150W (+50W) attól függ, milyen távolságból. Nálam olyan ~ 1m a távolság, annyiról világít be (teleltetésnél) ~3-4 m2 felületet, és ez ad érzésre olyan tavaszi napfény érzést. Ha közelebb rakod, kisebb lesz a felület, de kisebb teljesítmény is elég lehet, pláne, ha valami visszaverő felületet is raksz.
Másrészt: ez hideg fény, azaz nincs hő(sugárzás) komponense, nem igazán fogja megpörkölni/kiszárítani a növényt.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7910) velizare válasza Rive (#7909) üzenetére


velizare
nagyúr

a felület, amit be kellene világítania, az kb 80x 40 cm, ráhagyással is fél m2. berendelem a 100ast, aszt meglátjuk. köszi a tippeket és a segítséget! 1-2ezer forintért vettem ezeket a virágpiacon még tavasszal, értéknek nem nagy, akár ki is dobhatnám, de annyira szép, amikor virágzik!

[ Szerkesztve ]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7911) Rive válasza velizare (#7910) üzenetére


Rive
veterán

A szórt fény miatt kell nagyobb felület. Úgy általában nem jó, ha úgy nő/néz ki a növény, mint a krumplicsíra...

Ha valami tükrözést/visszaverést csinálsz, akkor azért kisebb felület is elég (bár ez meg majd' olyan ronda tud lenni, mint az jellegzetes lilás fény)...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7912) inf3rno válasza vendingo (#7903) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hogyan véded ki, hogy megégjenek a leveleik? Nekem Philips kék fényű fénycsővel 75W simán megég a levelek széle, ha túl közel van.

Buliban hasznos! =]

(#7913) vendingo válasza inf3rno (#7912) üzenetére


vendingo
veterán

300 wattos grow led beépített aktív hűtéssel. Nem égnek meg a növények, még akkor se, ha centikre van a lámpa. Szinte semmi hőt nem ad le, az is el van vezetve.
Hasonló mint ez.
Mylar fóliával bélelt dobozban szoktam palántázni a kényesebb chiliket.

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7914) inf3rno válasza vendingo (#7913) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én azt hittem a túl erős fény megégetheti őket. A hőelvezetés jó nálam, akkor ezek szerint másról van szó. Talán túl alacsony a páratartalom a fűtés miatt, azért vegetál szinte minden még úgy is, hogy világítok. Mármint pont ez az, hogy nem vegetál eléggé. :(

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#7915) vendingo válasza inf3rno (#7914) üzenetére


vendingo
veterán

Milyen növény?
Van aminek jobb a hideg 10 fok alatti helyiség akár minimális fénnyel. Lakásban szinte minden kinti növény dögledezik a száraz levegő miatt.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7916) inf3rno válasza vendingo (#7915) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Menta. De már a végét járja. Próbálok párásítani neki, de nem jön össze.

Buliban hasznos! =]

(#7917) vendingo válasza inf3rno (#7916) üzenetére


vendingo
veterán

Szerintem a menta elvan kint is télen.
Nincsen fűtetlen pincéd/garázsod?

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7918) ncc1701 válasza inf3rno (#7916) üzenetére


ncc1701
veterán

A menta megmarad kint amúgy.

(#7919) Dorian válasza ncc1701 (#7918) üzenetére


Dorian
félisten

Megmarad? Kiirtani se' lehet :DDD

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7920) ncc1701 válasza Dorian (#7919) üzenetére


ncc1701
veterán

Nem akartam így írni, mert van, akinek nem, de én fűnyíróval csapatom neki ott, ahol már nem kell.

(#7921) Dorian válasza ncc1701 (#7920) üzenetére


Dorian
félisten

Egész évben folyamatosan gazoltam ki, de nem szabadultam tőle. A másik helyen az segített, h teljes ásómélységben felástam a területet. Amit átültettem kaspóba (ezt terveztem megmaradónak, h ne terjedjen kontrollálatlanul) virágfölddel meg minden, az bezzeg láthatóan szarabbul érzi magát :DDD

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7922) ncc1701 válasza Dorian (#7921) üzenetére


ncc1701
veterán

Engem annyira nem zavar, már elengedtem ezt a pöpec díszkert dolgot. :) Füvet sem permetezem már 2-3 éve gyomirtóval, az nő, ami tud, és megmarad nyáron.

(#7923) Panthera válasza vendingo (#7917) üzenetére


Panthera
őstag

Szerintem se kell a mentát bevinni. A citrom menta a teraszon (cserépben) jól van. Ami a kertben van (citromfű), annak is zöldell a töve (a tavaszi hajtások visszaszáradtak), többször kapott a múlt héten minimum -5 fokot.

Dorian: :D
Ezt akartam még írni, 2 szezon alatt összefüggő mező lett belőle. Egyébként jó méhlegelő, imádják a lepkék is virágzáskor.

[ Szerkesztve ]

(#7924) Rive válasza inf3rno (#7914) üzenetére


Rive
veterán

Ami ilyenkor számítani szokott még a pára és a világítás (meg a hőmérséklet) mellé, az a megvilágítás hossza. A mentáról külön nem tudok (agyonverhetetlen, igénytelen, jól telelő kerti növényként nem nagyon fogsz róla semmi speciálisat találni), de sok növény a megvilágítás hossza alapján dönti el, hogy neki akkor most tél vagy nyár. Aztán amikor kap hat óra fényt, akkor tolhatod az összes többi paramétert optimálisba és túl, ledobja a leveleit és begubózik...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7925) inf3rno válasza vendingo (#7917) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Tudom, hogy megmarad kint. Nem hibernálni akarom, hanem hogy nőjön egész télen, és tudjam szedni.

Buliban hasznos! =]

(#7926) inf3rno válasza Rive (#7924) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Többet szoktam adni neki, mint 6 óra, van hogy egész nap megy az égő is, mégis annyi neki. Túlöntöztem nemrég, berohadt a földje. Azóta kiszárítottam, de mindegy. Igazából még csak nem is ezen múlt, hanem idehoztam egy obis kakukkfüvet, aztán lefertőzte az egészet penésszel meg atkával. A föld is attól rohadt be, a túlöntözés csak rásegített. Azt hiszem ki kéne cserélni teljesen a földjét, és akkor talán menthető, de most pár napig nem érek rá, és most ahogy nézem már olyan állapotban van, hogy annyit sem bír ki. Ennyi volt.

Buliban hasznos! =]

(#7927) Rive válasza inf3rno (#7926) üzenetére


Rive
veterán

Ahhoz, hogy jól be lehessen állítani az effélét (lámpázás, szezonon kívüli benti tartás), nagyon kell ismerni a növény igényeit (vagy valami nagyon alkalmas növényt kell találni). Alacsony értékűnek elkönyvelt növényeknél nem nagyon szokták az igényeket részletesen felmérni, tárgyalni... Ha bele akarsz mászni a menta lélektanába, akkor valszeg sokat kell kisérletezned.

Jellemző: amikor elkezdtem utánanézni a lámpázásnak, a legtöbb infót a kaliforniai kendertermesztőknél találtam, és csak pár évre rá zárkóztak fel a csilitermesztők :DDD

Persze közben végig találtam mindenféle mezőgazdasági szakkönyvekre utalásokat/hivatkozásokat (a nagyüzemi lámpázás nyugaton nem annyira újdonság már), de ezek még főleg papír alapúak voltak => nem elérhető... Ja, meg főleg ugye haszonnövényekre vonatkoztak :DDD

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7928) DrDobos


DrDobos
őstag

Sziasztok!
Az utobbi idoben ketszer is lattuk, ahogy a kis kerti tavunkhoz leszáll egy szürke gém, kikap egy aranyhalat es elrepül vele... :U azon kivul hogy letakartuk valahogy a tavat, mas megoldas van ezellen a problema ellen? Köszi :)

Samsung Galaxy A55 5G

(#7929) OPiiPO válasza DrDobos (#7928) üzenetére


OPiiPO
addikt

Szerintem ez nem probléma, ez a természet rendje.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#7930) vendingo válasza DrDobos (#7928) üzenetére


vendingo
veterán

Nálunk még úgy is jöttek, hogy kutya van a háznál.
Húzzál fölé hálót.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7931) velizare válasza DrDobos (#7928) üzenetére


velizare
nagyúr

gém over :)) bocsi

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7932) justmemory válasza DrDobos (#7928) üzenetére


justmemory
senior tag

Szia, ahogy vendingo is tanácsolta, tegyél hálót fölé. A közelünkben lévő halastavak nevelőmedencéi fölé is azt tesznek.

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7933) DrDobos válasza justmemory (#7932) üzenetére


DrDobos
őstag

Koszi a tippet :)

Samsung Galaxy A55 5G

(#7934) inf3rno válasza Rive (#7927) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az van, hogy kell neki a páratartalom és a fény. Itt egyik sincsen. Mostanra már csak egy kis tő maradt, azt kiszedtem egy műanyag pohárba, öntöztem, letakartam fóliával, aztán ment az ablakba. Így talán megmarad. A maradék földbe majd teszek olyat, ami bírja az alacsony páratartalmat és a kevés fényt, ha egyáltalán létezik olyan növény.

Buliban hasznos! =]

(#7935) velizare válasza inf3rno (#7934) üzenetére


velizare
nagyúr

korallvirág. na az szekrénybe való.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7936) inf3rno válasza velizare (#7935) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én csak ehető növényeket tartok.

Buliban hasznos! =]

(#7937) Szilágyi84


Szilágyi84
senior tag

Van valakinek sivatagi rózsája ?
Behoztam télire ,de nem tetszik neki , nekem meg az nem, hogy amit a Fitolandból veszek virágzó növényeket egyik sem akar megmaradni , nyáron még szépen virágzik aztán annyi télen bent a hibiszkuszom is, de más pedig rendben van sőt a palántákat is ott abban a helyiségben szoktam nevelni nincs folytonos fűtött túl meleg 17-20 fok.

[ Szerkesztve ]

(#7938) hm


hm
aktív tag

Sziasztok!

Nyáron falun sok az agresszív bögöly. Arra gondoltam, ha több madaram lenne, akkor nem lennének ennyien. Viszont télire is enniük kellene. Láttam olyan bokrokat, fákat, amik nem dobják le a gyümölcseiket, bogyóikat ősszel. Azokat a madarak eszik meg a tél folyamán.

Nem akarok madáretetőt, meg ilyen cuccokat telepíteni. Sokkal lustább vagyok. Gondoltam megkérdezem milyen növényeket telepítsek, amelyek télen is táplálékot adnak. Agyagos, jó vízellátású talajra.

(#7939) fsdb


fsdb
aktív tag

Igaz nem maradnak télre, amikor még tartottak felénk állatokat, sokkal több volt a légy. Nekem a félufó lámpába fészkeltek a fecskék. Lefalaztuk azt a részt, menniük kellett, pláne a lámpából. Légykapó van, fa teraszra fészkelt, összeszart mindent, fa zöldséges láda fel, hogy ne tudjon odafészkelni. Onnantól nem láttuk. Csak ha kicsi volt, el akart csalni amikor arra mentünk, blelefészkelt a ládába. Sajnos a macska megtalálta. Már lustus, öregszik a macska, jövőre talán. Gázóra dobozba is fészkeltek. Szóval ha nincs macska, és van hova fészkelniük, ahol nincsenek zavarva van esély rá, hogy beköltöznek.

(#7940) Panthera válasza hm (#7938) üzenetére


Panthera
őstag

A legyszerűbb itató kihelyezése egy lapos edénybe (akár több is). Nyílt területen legyen (macskák ne tudjanak a közelben elbújni), ha egy állványon van, még jobb. Naponta cserélni kell a vizet, de ennyit meg lehet tenni értük. Bónusz: ha olyan helyre teszed, ahonnan könnyen rálátsz, akkor meg is figyelheted őket. Ha tudnak inni és fürdeni, az télen-nyáron vonzó számukra.

(#7941) hm válasza Panthera (#7940) üzenetére


hm
aktív tag

Tehát a kajával ne is fáradjak? Csak egy fémszoknyás állványon legyen napelemes szivattyú áramló vízzel teli bügyöge, meg homokfürdő, aztán kész? Ritkán vagyok ott, azért kell valami automata dolog.

(#7942) fsdb válasza hm (#7941) üzenetére


fsdb
aktív tag

Napraforgómagot hallottam, valakitől, hogy ő azt adja.

[ Szerkesztve ]

(#7943) hm válasza fsdb (#7942) üzenetére


hm
aktív tag

Itt az alapötlet az, hogy télen nem vagyok ott, nyáron is ritkán, de a madarak találják meg a kaját. Ezért gondoltam olyan növényekre, amelyek termése áttelel, nem esik le, és a madaraknak csemege. Ha a napraforgó nem dől el télen a tányérjával, felőlem az is lehet.

Eddig úgy tűnik a higiénia és a víz többet nyom a latba, mint a téli élelem.

(#7944) velizare válasza inf3rno (#7936) üzenetére


velizare
nagyúr

akkor marad a gomba. ;]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7945) justmemory válasza hm (#7943) üzenetére


justmemory
senior tag

Szia,

szerintem ahhoz, hogy értelmezhető mennyiségű madár maradjon meg a kertedben télen, ahhoz rengeteg ilyen növény kellene. Emellett a madarak télen a nagy energiatartalmú kaját keresik, ezért is jók az olajos magvak ilyenkor; esetleg kész keverékek. Viszont ez folyamatos jelenlétet/utánpótlást igényel - értsd: ne legyen sokáig üres, mert akkor nem fogják felkeresni az etetőt. Idő, mire oda szoknak, de onnantól számítanak rá.
Mi fekete napraforgót rakunk ki (sima takarmánybolti); a keveréket széttúrják és kiszedik, ami nekik tetszik, nem esznek meg mindent. Olykor török bele nekik egy kis diót, azt is szeretik; a harkály is elviszi héjastól.
Én sem rakok ki minden nap, az egyik etető egy egyszerű önetető, csak fel kell olykor tölteni. Ha csinálsz egy nagyot, teletöltöd, akkor akár hetekig is elvan utántöltés nélkül.

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7946) User_2 válasza justmemory (#7945) üzenetére


User_2
tag

hogy oldod meg, hogy a galambok ne vigyék el az összeset ?
nálam tucatjával jönnek, mint egy szervezett falka, kiszedik a vetett búzát is a földből

(#7947) justmemory válasza User_2 (#7946) üzenetére


justmemory
senior tag

Sehogy, mert nem viszik el. A napraforgót valamiért nem szeretik; nem tudják feltörni. Vannak itt is sokan, de potyáznak csak, illetve a keverékben lévő egyéb magokra mennek. Plusz az etető széle is olyan széles csak, hogy kényelmesen a kisebb madarak férnek csak oda.

--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

(#7948) User_2 válasza justmemory (#7947) üzenetére


User_2
tag

nagyon köszönöm,

mennyi ideig tartott míg a kisebb madarak észrevették, hogy az etetőben vannak magvak?

sokszor olyan érzésem van, hogy a galamboknak, tyúkoknak varázsszeműk van, a legkisebb vacakról is messziről látják mi ehető mi nem.

de ha tető, előtető alatt van a mag, akkor messziről talán nem annyira látszik.

(#7949) Barret001 válasza User_2 (#7948) üzenetére


Barret001
addikt

1 madárnak kell észrevenni,az bőven elég! Figyelik egymást :) Etető kiképzésen múlik,hogy milyen madarat etetsz.

(#7950) Panthera válasza hm (#7941) üzenetére


Panthera
őstag

Mivel írtad, hogy nem akarsz sokat foglalkozni vele, emiatt gondoltam, hogy az etetést kihagyhatod. Én minden nap teszek ki nekik takarmány napraforgót. Közben kapnak hozzá ami éppen van, az előző évi diót, mogyorót is megtöröm nekik.

Számodra egy nagyobb etetőtartály kihelyezése is megoldás lehet, akár házilag készíteni egy adagolót pl. 5-10 literes ballonból (ebben nincs tapasztalatom). Több heti adagot nem lehet csak úgy kitenni, mert szétjátsszák, aztán csak kárba vész, viszi a szél. A galambok miatt esetleg körbe lehetne dróthálózni, az a verébalkatúakat nem zavarná szerintem. Ha egy zártabb etetőt teszel ki, abba a galamb se szívesen repül bele, elég óvatosak. Nálunk is van sok balkáni gerle, de azok inkább az etető alatt keresgélnek és a búzára mennek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.