Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2701) user137 válasza zodo (#2700) üzenetére


user137
őstag

ez a B terv, de így eltűnik a fordulatvisszajelzés is... habár lehet mindegy is :)

(#2702) user137


user137
őstag

urak, good things come in small packages. :C

PicoPSU150XT + 120W power brick - 25k
lehet jelentkezni, akkor rendelek többet. előrefizetős a buli.
A határidő következő péntek.

[ Szerkesztve ]

(#2703) Geree válasza user137 (#2702) üzenetére


Geree
senior tag

22k-ból kijön 150w-os táppal is...ha mégis 120-ast veszel, figyelj, nehogy a ventis változatot fogd ki...

a friend in need is a friend indeed

(#2704) user137 válasza Geree (#2703) üzenetére


user137
őstag

USA ebay nem játszik itthon, de ha tudsz rendelni, kérek belőle 10-et :K

(#2705) Osibaa


Osibaa
senior tag

Egy kis érdekesség: Jetway J9F2-EXTREME
Specifikáció

Intel 945GM+ICH7M chipset Technology
Support Intel Core 2 Duo Processor Up to T7600
Support Front Side Bus 667MHz
Support Mini PCI-Express x1
Dual Channel DDR2 667 Memory up to 2GB
Support 2 Serial ATA 2 Devices
Dual Gigabit Ethernet LAN Supported
6 Channel HD Audio CODEC

[ Szerkesztve ]

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2706) user137 válasza user137 (#2702) üzenetére


user137
őstag

1 hét múlva érkezik a 150W-os külső táp is, csak még nemtom milyen áron.
az itthoni 35k-nál mindenesetre remélem olcsóbban lesz a kombó.

(#2707) vitar100


vitar100
tag

Kész! Nagyjából! :))
Képek nem sokára!!!

(#2708) user137 válasza user137 (#2702) üzenetére


user137
őstag

UPDATE megjött az erősebb ár is :R

PicoPSU150XT + 150W power brick - 26k
lehet jelentkezni, akkor rendelek többet. előrefizetős a buli.
A határidő következő vasárnap, júni 20.

[ Szerkesztve ]

(#2709) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Valaki tud valamit mondani az Alpenföhn Panorama-ról? Egy sima Shuriken-hez hogy viszonyul?
A súlya 70 grammal kevesebb mint a Shuriken-é viszont óránként ~7 m3/h-val több levegőt szállít a ventije, halkabb és direkt hőcsöves.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#2710) Geree válasza user137 (#2708) üzenetére


Geree
senior tag

én is ibéjről rendeltem...USA-ból...amit linkeltem már csak 8 volt.. (postával együtt 22k) szal 10 nemmegy...:( :) tudok is rendelni, ha gondolod, de segítek is ha kell.

bár azt hozzáteszem h. a postaköltség nem feleződik 2db vásárlása esetén..de valamivel kevesebb asszem... mert elég nagy csomagban jött.

[ Szerkesztve ]

a friend in need is a friend indeed

(#2711) user137 válasza Geree (#2710) üzenetére


user137
őstag

USA ebay is játszhat, de ha fennakad a vámon, vagy "eltűnik" (magyar posta rulez), akkor nehéz lesz értelmesre kihozni az árát. ezért preferálom a német forrásokat, még ha 1-2 ezer forinttal drágább is. ha egyet berendelsz, én szívesen átveszem, előre mondj árat és legyen annyi.

toldynak is berendeltem a lapot, oszt 1500Ft bukta volt rajta a végén. :U

(#2712) Geree válasza user137 (#2711) üzenetére


Geree
senior tag

ha paypallal fizetsz, alapból van rá biztosítás, bár még nem kellett élnem vele hál'istennek.. no mindegy... egyelőre nincs szükségem semmire :) vagyis egy antec isk 310-150-re táp nélkül de olyat nem adnak sehol jóárasítva :(

a friend in need is a friend indeed

(#2713) canniball válasza .mf (#2697) üzenetére


canniball
nagyúr

Eddig azt hittem a kis hangos pörgettyűt lecserélve egy nagyobb leszabályozott példányra rendben lesz minden, de: lekötöttem a GCLF2-ről a kis visító ventit, beraktam az SG05-be egy SFlexet úgy hogy keresztbe érezhetően átfújja a házat (és ezen még szabályozni kéne mert számomra zavaró a hangja) a borda mégis forró, ez eléggé elbizonytalanított...

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#2714) OddMan


OddMan
őstag

A Gigabyte GA-D510UD lapja megbízható? :U
Esetleg tudtok ajánlani ehhez hasonló lapot, amelyik megbízható és szintén duplamagos Atom D510 procit és 4db SATA2-es port-ot tartalmaz? :U
Szeretnék építeni egy 4 hdd-s NAS szervert linux-al és ehhez keresek mini-itx alaplapot és dual Atom procit a gyors adatátvitelhez.
Találtam egy Lian-Li PC-Q08B Mini-ITX házat is hozzá, nem a legolcsóbb, de jóval olcsóbb még így is ez az egész, mint egy gyári NAS szerver (pl. QNAP), ami amúgy igen hasonló alkatrészekből van megépítve.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2715) Osibaa válasza OddMan (#2714) üzenetére


Osibaa
senior tag

Szia!

A D510-es lapok közül csak a Giga lapon van 4 SATA.
Az ION chipes lapokon van még ennyi, de azokon a régebbi Atom proci van és drágábbak is. Esetleg még a Via Epia SN lapokon.

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2716) user137 válasza OddMan (#2714) üzenetére


user137
őstag

NASnak, ha csak erre kell, nem kell a 330-as dual atom, elég rá egy sokkal olcsóbb megoldás is. vagy az Intel D510MO + egy PCI SATA kártya 5 pénzért, és van 6 vinyóhelyed egyből.

(#2717) Osibaa válasza user137 (#2716) üzenetére


Osibaa
senior tag

Néztem egy terhelést az én NAS-omon: háttérben megy a torrent kliens, közben egy 720p-s filmet nézek és megy a VNC. Így néz ki:

Abban szerintem igazad van, hogy felesleges a 2 mag, de fogyasztásban és árban sincs érezhető különbség mondjuk a D410 és D510 között - fene tudja én melyiket venném.

A PCI kártya szerintem azért meggondolandó, mert a PCI sávszél 133 MB/s (LAN-nál nem jelent lassulást, de lemezek közötti műveleteknél igen), illetve gondolom RAID-ben fog menni a 4 lemez.

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2718) user137 válasza Osibaa (#2717) üzenetére


user137
őstag

igen árban nincs nagy különbség, azért megéri egy 20k alatti Intel lap, de az "extrákért" nem adnék több pénzt, habár a gigabyte új lapját még nem láttam. sztm egy 4 HDD-s rendszer elég lehet bőven, főleg, h ezek a gépek általában táp-limitesek azért.

a RAID sztm hülyeség egy NAS-on (gigabiten is max 300-400Mbit jön ki, az a PCI buszon simán kifér), max a mirrornak van értelme, de ott meg nem számít a lassúság, mert az OS csak az egyik hddről olvas.

(#2719) OddMan


OddMan
őstag

A gyors cpu nagyon fontos, mert gigabites átvitelnél nagyon le tudja lassítani a cpu egy szoftveres raid5 sebességét.
Amúgy olyan NAS-t szeretnék építeni, amelyik 4 hdd-s raid5-ös tömbre gigabites hálózaton keresztül képes legalább 60-70MB/s-el írni.

Intel DG45FC Mini-ITX alaplapról mi a véleményetek?
Ebbe 775-ös C2D procikat lehet pakolni. Sajnos Atom-ot nem.

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2720) ZCoyote válasza OddMan (#2719) üzenetére


ZCoyote
őstag

Nekem ilyenem van, nincs semmi gondom vele. Egy e5200 megy benne. Ami a hátránya, hogy semmi tuninglehetőség sincs a bios-ban. Bár egy nas-t nem is szokás tuningolni.

Romani ite domum.

(#2721) OddMan válasza ZCoyote (#2720) üzenetére


OddMan
őstag

Igen a tuning hiánya nem probléma, sőt talán jobb is, hogy nincs, mert egy szervernél úgyis a stabilitás az elsődleges.
Igazából most azon gondolkodom, hogy milyen olcsó procit kéne vennem ehhez a laphoz.

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2722) ZCoyote válasza OddMan (#2721) üzenetére


ZCoyote
őstag

Mondjuk egy e3200 nem jó?
Stabilitás: Nekem egy XP van rajta ami nem egy linux stabilitásban de simán elmegy egy hónapot újraindítás nélkül. Csak azért van újraindítva, hogy a frissítések felmenjenek rá.
Fut rajta egy ftp, torrent, videót kódolok ha kell, folyamatosan 100%-on megy a proci mert boinc-ot is számol, illetve nas szerepet is betölt. Stabilitással nincs gond.

Romani ite domum.

(#2723) OddMan válasza ZCoyote (#2722) üzenetére


OddMan
őstag

E5300-as procit nézegettem, de ennek, ha jól tudom csak 800Mhz-es az FSB-je.
Esetleg érdemesebb inkább egy 1066-os E6300-as cpu-t venni? :U
Amúgy árban kb. 5e ft. a kettő között a különbség.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2724) user137 válasza OddMan (#2719) üzenetére


user137
őstag

60-70MB/sec-kel írni az lehet, h hiú ábránd lesz. (link)

(#2725) OddMan válasza user137 (#2724) üzenetére


OddMan
őstag

A QNAP TS-509 PRO-ban egy nagyon gyenge Intel Celeron 1.6GHz-es proci van. Nézz meg egy QNAP TS-449 PRO vagy TS-559 PRO tesztet. Ezért írtam fentebb, hogy nagyon fontos a gyors processzor. A régebbi gyenge cpu-s QNAP NAS-ek azért lassúak, mert a proci eléri a 100%-os terheltséget és ez megakadályozza a gyorsabb adatátvitelt.
Amúgy van egy pár qnap a kezem alatt a munkahelyen és jónak is tartom a termékeiket, de csak azokat, amelyekbe már az új Intel Atom (dual-core) proci van szerelve. Az egyetlen baj a qnap-el, hogy igen csak drága. Nekem legalább egy 4 hdd-s változat kellene, ami kb. 215e ft. körül kapható a legolcsóbb helyen.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2726) ZCoyote válasza OddMan (#2723) üzenetére


ZCoyote
őstag

A lap csak 800-as ramokat kezel.

Romani ite domum.

(#2727) .mf válasza canniball (#2713) üzenetére


.mf
veterán

Ha csak a házon átfújod, az semmi, a levegő tudja a fizikát és igyekszik a legkisebb ellenállás irányában áthaladni, egy borda márpedig nem az, így azt amennyire tudja, kikerüli ;) Annál koncentráltabb kell, mivel ők is ennél koncentráltabb hűtéshez méretezték a bordákat ;) Nálam az 5V-on hajtott 80-as venti közvetlenül a bordák felett van, úgy már jó a hűtés.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#2728) .mf válasza Osibaa (#2717) üzenetére


.mf
veterán

"Abban szerintem igazad van, hogy felesleges a 2 mag, de fogyasztásban és árban sincs érezhető különbség mondjuk a D410 és D510 között - fene tudja én melyiket venném."

;] Segítek eldönteni: D410-ben csak 10/100 Fast Eth. van, Gb Eth csak D510 privilégiuma. Innentől nem kérdés. Másrészt szoftveres RAID paritás-számításban azért még jól jöhet egy második mag is...

Oddman, ha a Duál-Atomos lapokat jónak, célra megfelelőnek találtad, akkor sztem olyat vegyél. Normál procit fogadó lap plusz a proci drágább és sokkal többet is fogyaszt.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#2729) OddMan válasza .mf (#2728) üzenetére


OddMan
őstag

Hát igen jó lenne egy DualAtom, de az ilyen alaplapokon lévő mini cpu ventillátorok nem néznek ki valami meggyőzően. Sajnos amelyik meg passzív, azon meg nem DualAtom-os cpu van.
Félek, hogy esetleg hangosak lehetnek ezek a ventillátorok, és ha tönkremennek talán nem is igen fogok tudni beszerezni hasonlót.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2730) ZCoyote válasza OddMan (#2729) üzenetére


ZCoyote
őstag

Biztos rá tudsz berhelni egy nagyobb-halkabb ventit. Ez könnyen megoldható.

Romani ite domum.

(#2731) toldy válasza OddMan (#2729) üzenetére


toldy
őstag

Ha tönkre megy a venti akkor simán beszerzhető - mivel ált 4cm ezek a légkergetők- egy új ( ami feltételezhetően még halkabb is) egy normális helyen pl pcgear, computermode stb. gyébként ha valóban pc q08-t veszel és normális tápot kívánsz használni ( de szerintem egy fentem írt 150w picopsu is megfelel a célnak, táp részről) akkor vehetsz passzív bordás lapot mivel a táp közvetlenül a lap felett van és egy ilyen proci nem termel annyi hőt hogy a táp ne tudna megbírkózni az elszívnásával és komolyabb gondot sem okoz. szerintem

Az élet nem habostorta.

(#2732) Osibaa válasza .mf (#2728) üzenetére


Osibaa
senior tag

Ott a pont, a LAN sebességét nem néztem. :)

Mikor azt írtam, még szoftveres RAID-ről nem volt szó, ezért is linkeltem az 1,2 GHz-es Celeronom terhelését. Ez RAID-nél nyilván értelmetlen viszonyítási alap.

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2733) OddMan


OddMan
őstag

Szerintetek a Gigabyte GA-D510UD alaplapot Micro-ATX kompatibilis házba is be lehet építeni? :U

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2734) Osibaa válasza OddMan (#2733) üzenetére


Osibaa
senior tag

Igen, ugyanott vannak a csavarok, a hátlapi panel és a kártyabővítő hely is.

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2735) OddMan válasza Osibaa (#2734) üzenetére


OddMan
őstag

Na, végre egy jó hír. :DDD

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2736) OddMan


OddMan
őstag

Az Atom D510 és az Atom 330 procik között van valami komolyabb különbség? :U
Úgy látom mind a kettő duplamagos és az órajelük is szinte megegyezik.

Amúgy azért kérdem, mert az Asus AT3IONT-I is eléggé jó választásnak tűnik. Ezen is 4 sata port van és gyors duplamagos atom proci. Az egyetlen baj vele, hogy majdnem 2x annyiba kerül, mint a gigabyte. :DDD

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2737) Osibaa válasza OddMan (#2736) üzenetére


Osibaa
senior tag

A D510 konfig kevesebbet fogyaszt és gyorsabb, mint a 330-as, de a különbség csak pár százalék. A belinkelt lap az nVidia chipset miatt drágább, mert az rendelkezik multimédiás képességekkel, szemben az Intel chipsettel. A legolcsóbb ION + Atom 330 lap most az Asrock A330ION.

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2738) OddMan válasza Osibaa (#2737) üzenetére


OddMan
őstag

Intel oldalán azt írják, hogy a 330 8Watt-ot, a D510 pedig 13Watt-ot fogyaszt.
A D510 pár százalékkal tényleg gyorsabb lehet, mert 60Mhz-el gyorsabb az órajele. Viszont fogyasztásban a fentebbiek alapján a 330-asnak jobbnak kellene lennie, mint a D510-nek nem? :U

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2739) Osibaa válasza OddMan (#2738) üzenetére


Osibaa
senior tag

Nem, mert az IGP bekerült a D510 prociba, így platform szinten (chipset + proci)kevesebbet fogyaszt az elődjénél. Infó

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2740) OddMan válasza Osibaa (#2739) üzenetére


OddMan
őstag

Aha, így már világos.

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2741) adalbert1 válasza toldy (#2731) üzenetére


adalbert1
veterán

Esetleg Q08-on kívűl tud valaki olyan Mini-ITX házat, amiben kényelmesen elfér minimum 2 db 3.5-ös HDD is, és egy 12 cm-es venti is? Igazából ez a Q08 nagyon tetszik, csak egyelőre nem egy árkategória az elképzeléseimmel.

(#2742) Osibaa válasza adalbert1 (#2741) üzenetére


Osibaa
senior tag

Szia!

Tudtommal a Q08-on kívül csak a Silverstone Sugo házakban van 12 cm-es venti, de azokba nem fér 2 db 3,5" vinyó (ODD is slim).

8 centis ventivel vannak házak: Codegen MX-31, Inwin BP és BM széria, DTK CAS-8889QAC, JCP MI-101, CFI A8989 (normál ODD helyére).

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2743) OddMan válasza adalbert1 (#2741) üzenetére


OddMan
őstag

Én most ezzel a Sharkoon házzal szemezgetek. Tudom nem ITX-es csak Micro, de ITX alaplap is belemegy és kicsit több mint 10e ft.-al olcsóbb, mint a Q08. Ráadásul ebbe is 4db 3.5"-os és ezen kívül még 2db 5.25"-os meghajtó is befér. A házba opcionálisan 2db 120mm-es halk ventillátor is beépíthető. Az elmúlt napokban rengeteg házat megnéztem, de sajnos nagyon kevés olyan ITX vagy Micro ház létezik, amelyikbe legalább 4db 3.5"-os hdd befér.

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#2744) user137 válasza OddMan (#2743) üzenetére


user137
őstag

hű ez egy nagyon jó kis cucc, köszi a linket! :R
bekerült a top5-ba a részemről. álemíneum is, egész korrektül is néz ki és jól van elosztva (igaz az mATX sok helyet ad...)

(#2745) Osibaa válasza OddMan (#2743) üzenetére


Osibaa
senior tag

A múlt héten raktam össze egy konfigot egy ilyen házban. Képekről nekem is tetszett ez a ház, azonban ma már nem ajánlanám senkinek. Problémáim:
- brutálisan nagy ez a ház, 33,8 literes (pl. Silverstone SG02 is mATX, az 22,5 literes)
- alumínium nem sok van benne (pl. az egyik csavart erősebben meghúztam és azonnal menetes lett), nyeklik-nyaklik az egész,
- a merevlemezek elrendezése és rögzítése átgondolatlan (pirossal jelöltem a képen); a lemezek egy fém keretben vannak, amit négy "akasztó" tart és egy csavar rögzít a ház előlapjához (!), így azok mozognak minden irányba,
- a hűtés is átgondolatlan, mindkét 12 cm-es ventit hátra rakták, a merevlemezek környékén semmilyen aktív hűtés sincs (kékkel jelöltem a képen)

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2746) dni válasza OddMan (#2733) üzenetére


dni
őstag

Nem tudtok olyan lapot amin 4 sata port van? Vagy érdemesebb venni egy m-atx lapot és egy 45nm-es cerkát alul feszelni?

(#2747) Osibaa válasza dni (#2746) üzenetére


Osibaa
senior tag

Szia!

A ugyanezen az oldalon a #2714 HSZ-től épp erről beszélgettünk. :) Picit olvass vissza légyszi.

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

(#2748) user137 válasza Osibaa (#2745) üzenetére


user137
őstag

köszönöm mister, akkor ez (is) kuka :W
miért nem csinálnak normális anyagból normális házakat?

Az LC12 is 3db alemíneumból van összerakva, oszt üresen valami 20k... :F

(#2749) user137


user137
őstag

bocsássatok meg az OFF-ért urak, de ide nézzetek, ez engineering bakker:
http://www.apple.com/macmini/

feleakkora lett a mini, mint régen. n-es wifi, core2duo, slot-loading ODD, HDMI, Firewire. beszarás... :Y

(#2750) Osibaa válasza user137 (#2748) üzenetére


Osibaa
senior tag

Amúgy nemtom mi ez a nagy felhajtás az alumínium körül. Évekig volt full alu LC10-em, 8 kg volt üresen, beépítve alig bírtam el. :D Semmi különbséget nem éreztem amiatt, hogy alumínium (a tömegén kívül), se szerelésben, se hűtésben, közben az ára 30k volt táp nélkül. Egy Chieftec lemez házat például sokkal többre értékelek, ott minden passzol, minden rendesen rögzítve van, semmi nem zörög és fele annyiba kerül. Kár, hogy a csifi egyetlen házzal nevezett be a mini-ITX mezőnybe; ugyanez a Cooler Master, annak is egy béna kinézetű, hangos tápos háza van és ennyi.

Pedig nem olyan bonyolult szerintem, hogy mit akar a nép, mire használunk ITX-et:
- HTPC / netPC: egy HDD, egy ODD, egy halk hűtő a chipset környékén és passzív táp - ilyenek vannak
- NAS: 4 HDD, hűtés a lemezeknél és egy 100W-os táp - kínálat 1 db Lian-Li? külföldön van még a Chenbro és Fractal Design megoldása, kb. ennyi. Itt van pl. a Plextor NAS háza, ezt is gyártja valaki, miért nem árulják üresen?
- gamer ház mini-PC építőknek: egy HDD, egy ODD, normál slot a vidikártyának, hűtés a lemezeknél, hűtés a procinál, 300W-os táp - kínálat 1 db Codegen, 2 db Silverstone, csá

Aztán lehet ezeket variálni, jobb hűtés, nagyobb táp, több lemez, dupla slot a vidikártyának, stb, de hogy az alap igényekre sincs kínálat, azt nem értem meg.

"40 mikron? Kik gyártják ezt? Hangyák, hogy lássák?"

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.