Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62151) Gabbbb


Gabbbb
senior tag

Toshiba p300 mennyire hangos üresjáratban, csillapítatlan fém házban. (Seek hang nem érdekel)

[ Szerkesztve ]

(#62152) w.miki válasza King Unique (#62150) üzenetére


w.miki
veterán

Köszönöm a kimerítő választ király. :R
Ezek szerint nagyjából mindegy melyik lesz a 4 közül, amelyik szimpatikusabb, egyikre sincs különösebb panasz.
A háztól - házig gari miatt az emag-os ST2000LM015 felé hajlok ... vagy a WD, ez ugyanaz?

[ Szerkesztve ]

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#62153) King Unique válasza w.miki (#62152) üzenetére


King Unique
titán

Ha a topik ajánlását követed, akkor a 7 mm magas kategóriában az ST2000LM007 és a WD20SPZX jöhet szóba. Ha ettől saját felelősségre eltérsz, akkor a másik Seagate (ST2000LM015) is opció lehet, amivel a linkelt beszámolók alapján szintén vannak pozitív tapasztalatok. Amit a WD-knél linkeltél, ott az 1. a 2,5"-os WD20SPZX, a 2. a 3,5"-os WD20EZRZ, ami átcímkézett Green... Egyébként nemrég kicsit megújult a 3,5"-os Blue sorozat és van már WD20EZAZ modell is. Aztán, hogy ez most egy eredeti, újabb fejlesztésű WD Blue-e, vagy megint valami átcímkézett változat, netán HGST, azt a fene tudja... :D

[ Szerkesztve ]

(#62154) DonPjotr


DonPjotr
csendes tag

Sziasztok!

Segítségeteket kérném.
Adat tárolásra, eddig mindig WD Red-et vettem. És most is eljött az ideje egy újabb vásárlásnak.
Kettő között gondolkozok:
WD Red WD30EFRX
WD Purple WD40PURZ

Dokkolóban lenne használva PCről filmek (3d is) adatok mennének rá, így néha TV-re is lenne kötve a dokkoló.

Melyikkel járnék jobban? Maradjak a régi jól beváltnál?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

(#62155) King Unique válasza DonPjotr (#62154) üzenetére


King Unique
titán

Mindkettő ajánlott, de a Purple előnyösebb lehet abból a szempontból, hogy nem parkol, többeknél valamivel halkabb volt, valamint az új (Z) sorozat olcsóbb belőle. Egyébként meg el kellene dönteni, hogy most 3 TB-os, vagy 4 TB-os kell-e, illetve azonos tárolókapacitás szerint mérlegelni a kettőt, nem összevissza! De ha azt nézzük, hogy a WD30EFRX-nél a WD40PURZ nem sokkal drágább, akkor megérne + 3 ezret a + 1 TB. Legalábbis nekem mindenképpen.

"Dokkolóban lenne használva PCről filmek (3d is) adatok mennének rá, így néha TV-re is lenne kötve a dokkoló."

Emiatt viszont gond lehet, ha a tv nem kezeli a 2 TB feletti, illetve a GPT partíciós séma szerinti lemezeket. Márpedig az előbbi HDD-knél eleve AF 512e van, valamint normál esetben a dokkoló is olyan USB-n, vagyis ez esetben 2 TB felett GPT-re kell inicializálni a HDD-t a teljes lemezterület kihasználásához. MBR-rel max. akkor működhet, ha a dokkoló USB-n natív 4K (4Kn) szektorméretet használ.

[ Szerkesztve ]

(#62156) Celithrandi


Celithrandi
addikt

WD80EFAX ról tud valaki valamit? 1 hétig bírta amit vettem :(

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62157) maestro87 válasza King Unique (#62155) üzenetére


maestro87
őstag

?
És Raspberry Pi-n (LibreElec), később droidos tv box-on Orico HDD házban lehet gond 2TB felett?

(#62158) #41354240 válasza DonPjotr (#62154) üzenetére


#41354240
törölt tag

a red parkolása kikapcsolható, a purple viszont nem arra a felhasználásra van elvileg kitalálva.
csak a redet! ahogy eddig :) én is mindenhova azt veszek

(#62159) chros válasza Celithrandi (#62156) üzenetére


chros
őstag

Hogy-hogy, mi a baja?
En is nemreg vettem egy 6GB WD Purple-t, mert nem mertem venni az uj heliumos szeriakat (>=8TB).

(#62160) palimre


palimre
csendes tag

Sziasztok, van egy Winchesterem (Toshiba DT01ACA050: 500GB SATA 3, 7200RPM, 32MB puffer), ami kb. 1 hónap használat után elkezdett időnként rezegni.
Abból derült ki, hogy a ház hangosan zúgott. Hosszú ideig a ventilátorokra gyanakodtam, csak később derült ki, hogy a HDD az okozója. Most a házon kívül tartom (könyvekkel felpolcolva). Most is időnként rezegni kezd, és akkor kikapcsolásig így is marad, de legalább a ház nem zúg tőle.
Egyébként a működésével nincs gond, adathibát nem tapasztalok.

Valószínű, hogy excenter hiba, mondják hozzáértők. Állítólag ez nem is garanciális hiba, ráadásul bolti számlám nincs, de a 3 éves gyári garancián belül van még.
Tudok tenni valamit, vagy marad a tűrés, vagy a lecserélés?

(#62161) King Unique válasza Celithrandi (#62156) üzenetére


King Unique
titán

Az ebből nem derült ki, hogy pontosan mit is jelent az "1 hétig bírta", milyen típusú hibát. De ha komoly gond, akkor lehet egy gyári hibás példányt fogtál ki, ha abnormális módon állítólag 1 hét után tönkrement. Pont nemrég járt más is hasonlóan egy Seagate HDD-vel. Vagyis ez esetben adja magát a garanciális csere.

(#62157) maestro87:
Azt majd az azon készülékekkel, illetve rendszerekkel foglalkozó topikokban megmondják, hogy mit támogatnak és mit nem.

(#62158) ó:
Ennyi erővel a Red sem arra a felhasználásra való, mivel hivatalosan NAS HDD, olyan környezetbe szánt. Viszont arról itt a topikban is volt szó több alkalommal, hogy desktop környezetben a Red és a Purple is "normál" merevlemezként viselkedik.

[ Szerkesztve ]

(#62162) Celithrandi válasza chros (#62159) üzenetére


Celithrandi
addikt

nem tudom, nem vagyok szerviz. láthatóan nem tud felpörögni rendesen

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62163) Celithrandi válasza King Unique (#62161) üzenetére


Celithrandi
addikt

nagyon jó, mert compker 3-4 hét akarja gariztatni, tehát vehetek még egy winyót:(
a másik bajom, hogy nem tudom, hogy akarok e egy másik ugyan ilyet.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62164) Celithrandi válasza Celithrandi (#62163) üzenetére


Celithrandi
addikt

közben amíg ezt garizzák bepróbálom a WD80PUZX, meglássuk az milyen.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62165) Tetsuo válasza Celithrandi (#62164) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Miért nem veszel Red Prót?

(#62166) Celithrandi válasza Tetsuo (#62165) üzenetére


Celithrandi
addikt

desktop gépbe kell adattárolásra, már a red és a purple is túlzás elvileg nem hogy a red pro. + nincs 300 ezrem winyóra.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62167) CriticalHit


CriticalHit
őstag

- megbízhatóság,
- sebesség,
- halk üzem,
. játék, net,
-1 TB

WD Black vagy WD Gold?

Yesterday's history, tomorrow's mystery, today's a gift that's why it's called present.

(#62168) Tetsuo


Tetsuo
aktív tag

A merevlemezek hangjáról lehet összehasonlító tesztet olvasni valahol?
Konkrétan a WD (Red, Purple) és a Seagate (Ironwolf és Skyhawk) modellek érdekelnek.

Illetve film/zene tárolására venném, amire a Red lenne a legjobb ugyebár, viszont én csak Amazon-ról tudom venni, ahonnan már küldtek egy hibás darabot, kb. egyszerű borítékban. Emiatt vennék mást, az talán máshogy van csomagolva...

(#62169) Celithrandi válasza CriticalHit (#62167) üzenetére


Celithrandi
addikt

SSD

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62170) Tetsuo válasza Dzsekó (#62037) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Az a "nem parkol"-t úgy kell érteni, hogy egyáltalán nem? Vagyis ha bekapcsoljuk a gépet, folyamatosan pörögnek a lemezek a kikapcsolásig? Ez annyira nem hangzik jól.

(#62171) Peter Kiss válasza Tetsuo (#62170) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

A lemezek sosem állnak meg, hacsak az egész HDD-t el nem küldi aludni valami. Parkolásnál a fejet rántja ki (parkoló állásba) a HDD a tányérok fölül.

(#62172) Buckey válasza Tetsuo (#62170) üzenetére


Buckey
senior tag

Nekem 2 db Purple van a NAS-ban, augusztus óta még nem voltak leállítva, kb. 38-41°C-osak.
Én is furcsállom, hogy ez a jó nekik, de hát egy megfigyelőrendszerben sem állnak le, ott is folyamatosan dolgoznak évekig, ott nem szabad lemaradni egyetlen pillanatról sem.

(#62173) tom_tol válasza Kolondrum (#62144) üzenetére


tom_tol
addikt

LOL :DDD

(#62174) Tetsuo válasza Buckey (#62172) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Én értem, hogy erre van beállítva, de otthon azért jobb a csend, tehát így jobbnak tűnik a Red.

Athlon64+ Köszi. Úgy tudom, a parkolás után idővel leáll a lemezek forgása is. Ezért van egy sivító/felpörgő hang, ha újra pozicionál.

[ Szerkesztve ]

(#62175) Celithrandi válasza Buckey (#62172) üzenetére


Celithrandi
addikt

nekem purple van a dvr-ben. 4 éve megy folyamatosan és nincs baja. Ezzel szemben az új RED egy hét alatt ment tönkre a gépemben.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62176) Tetsuo válasza Celithrandi (#62175) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Ez nem jelent semmit, ugyebár.

(#62177) Buckey válasza Tetsuo (#62174) üzenetére


Buckey
senior tag

Nem a szobában van, hanem a spájzban. Mondjuk nem hangos, hangját is csak néma csendben hallani. De megmozdult a bogár, hogy a szobában néma csend legyen, így lett a NAS és került ki a szobából a HDD.

(#62175) Celithrandi, bízom benne, hogy a Purple nekem is bírni fogja, de jó hír, hogy nálad már ennyi ideje megy.

(#62178) Dzsekó válasza Tetsuo (#62170) üzenetére


Dzsekó
addikt

Purple és Skyhawk egyáltalán nem parkol. Purple talán halkabb, de minimális a különbség.

Más a parkolás és más a lemezek leállása, hogy csend legyen. Utóbbit Te is tudod állítani az op. rendszerben. Nálam is be van lőve fél óra tétlenség utáni leállás. De a parkolásnál össze-vissza rángatja a fejet a vezérlés ki-be, hosszútávon kinyírja a mechanikát. Ezért ezt célszerű kikapcsolni vagy legalább 5 perc értékűre venni. Sajnos nem mindegyik vinyónál lehet ezt megtenni, ezért felértékelődnek a gyárilag kikapcsolt parkolású vinyók.

A lemezek forgása magától nem áll le, csak ha Te beállítod az op. rendszer energiagazdálkodás részénél.

[ Szerkesztve ]

(#62179) Imort


Imort
csendes tag

Sziasztok,

Milyen 1-2 TByte-os vinyót ajánlotok a viszonylag régebbi nasomba (zyxel nsa-310 debiannal) 24 / 7-es használat mellett?

A cél, hogy minél tovább bírja.. :)

Köszi!

(#62180) Tetsuo válasza Dzsekó (#62178) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Köszi. Eddig ez nem volt tiszta, most már világos. 😊

(#62181) CriticalHit válasza Celithrandi (#62169) üzenetére


CriticalHit
őstag

Rendszernek ok, de a mentéseket nem csípi.

Yesterday's history, tomorrow's mystery, today's a gift that's why it's called present.

(#62182) Dzsekó válasza CriticalHit (#62167) üzenetére


Dzsekó
addikt

- Mindegy
- Amelyik az olcsóbb és több rá a megadott gari
- Inkább Black van erre kitalálva

(#62183) Celithrandi válasza Tetsuo (#62176) üzenetére


Celithrandi
addikt

de, csak ez jelent valamit mivel ez a gyakorlati tapasztalat.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62184) Celithrandi válasza Tetsuo (#62180) üzenetére


Celithrandi
addikt

ezért nem vesz már senki WD Green-t. Nekem is utoljára akkor volt mikor megadta magát 2 éven belül.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62185) Celithrandi válasza CriticalHit (#62181) üzenetére


Celithrandi
addikt

ha mentésre kell akkor viszont a játék, net, halk üzem, gyors működés stb szerintem lényegtelen. Egy megbízható winyó kell neked külső tokban e-sata vagy újabb usb csatival.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62186) RoyalEKO válasza Dzsekó (#62182) üzenetére


RoyalEKO
csendes tag

Hello!

2 napja vettem egy 10 TB-s Seagate IronWolf ST10000VN0004-es winyót.

Felhasználását tekintve filmek letöltésére és tárolására használnám, a gép folyamatosan megy 0-24-ben, egy 6 TB-s WD Purple-t cseréltem le rá, egyrészt, mert az már teljesen betelt, másrészt meg mivel már gigabites netem van, szerettem volna, hogy gyorsabban töltődjenek le a torrentek, ami a WD Purple írási sebessége miatt nem tudott már kellően gyors lenni.

Az új IronWolf-ot particionáltam, megformáztam, felmásoltam rá minden adatot a 6 TB-s WD Purple-ről, lecsekkoltam HD Sentinel-en is, teljesen hibátlan a működése.

DE! Sajnos elviselhetetlenül zavaró kattanásokat hallat kb. 4 másodpercenként. Az oprendszerem SSD-n van, így ez csak egy sima adat letöltő és tároló winchesterként funkcionál, nem fut sem a torrent kliens, és nem fut semmilyen más program sem az alapjáraton kívül, a lemezhasználata 0%-on van, lényegében semmilyen műveletet nem kell csinálnia, de mégis 4 másodpercenként kattan 2-t jó hangosan.

Azt még csak-csak lenyeltem, hogy a winyó oldalain 3-3 helyett csak 2-2 csavarmenet van, és pont az a csavarmenet hiányzik, amelyikre fel kellene szerelnem azt a tartó konzolt, amivel be tudnám építeni a számítógépházam winchesteres fakkjába, így még csak jóformán rögzíteni sem tudom sehová a házon belül, de ez a szakaszosan jelentkező zakatolása már 1 nap alatt az őrületbe kergetett. Ez különösen bosszantó, ha azt vesszük, hogy egy 100 ezer forint feletti alkatrészről beszélünk, ahol joggal elvárhatná az ember azokat az alapvető dolgokat, amikkel már a jóval olcsóbb árkategóriájú társai is rendelkeznek...

Na mindegy, nem is akarok tovább panaszkodni, a lényeg amiért írtam, hogy tudnál-e bármilyen információt és megoldási tanácsot adni arra vonatkozóan, hogy ez a kattogó zaj mi miatt lehet, normális-e, vagy fennáll a gyári hiba gyanúja, illetve ha normális, akkor van-e bármilyen lehetőség arra, hogy ezt meg lehessen szüntetni, vagy legalább mérsékelni.

Várom a válaszodat, és előre is köszönöm a segítséged!

(#62187) Peter Kiss válasza RoyalEKO (#62186) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Seagate IronWolf ST10000VN0004-es hangja youtube-on az összehasonlítás kedvéért.

(#62188) Dzsekó válasza RoyalEKO (#62186) üzenetére


Dzsekó
addikt

Üdv!

Linkelj egy smart képet légyszi.
Parkolásra vagy rossz tápellátásra tippelek.
Parkolást tudod szoftveresen tiltani HD Sentinelben, és akkor kiderül, hogy attól kattogott-e.
HD Sentinellel parkolás tiltása:
Beállítások -> Lemez figyelés -> Lemezek leállásának akadályozása
pont alá egy
*
(csillag) kerüljön.

(#62191) RoyalEKO válasza Dzsekó (#62188) üzenetére


RoyalEKO
csendes tag

Köszi a választ, délelőtt linkelem a HD Sentineles screenshotot.

Megnéztem a fentebb linkelt youtube-os videót is, hát az én winyómnak nagyon nem ilyen hangja van...

Felvettem mikrofonnal az enyém hangját, jól hallható ez az idegesítő zakatolás.

Itt tudjátok meghallgatni: https://clyp.it/enh5gwl5

[ Szerkesztve ]

(#62192) Gabbbb válasza RoyalEKO (#62191) üzenetére


Gabbbb
senior tag

Nem normális, szerintem nyugodtan küldheted/viheted vissza.
Nekem is van egy 10 éves Samsung, ami ezt csinálja, de ha fejjel lefelé van fordítva, akkor nem! :D

[ Szerkesztve ]

(#62193) RoyalEKO válasza Dzsekó (#62188) üzenetére


RoyalEKO
csendes tag

Itt van a HD Sentineles smart screenshot is:

(#62194) Dzsekó válasza RoyalEKO (#62193) üzenetére


Dzsekó
addikt

Smart alapján minden rendben, de a hangja nem ok.
Másik tápcsatit és másik sata kábelt azért még próbálj visszaküldés előtt.

(#62195) Tetsuo válasza RoyalEKO (#62186) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Itt a Warlock álnevű vásárló ugyenezekre panaszkodik.

(#62196) Peter Kiss válasza Dzsekó (#62194) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Hát, nem is tudom. Egyik másik érték jó magas egy új HDD-hez képest, HW ECC recovered illene 0-hoz közel lennie, meg azt sem értem, hogy a Power on time és a Head flying hours miért annyi. :F

(#62197) RoyalEKO válasza Dzsekó (#62194) üzenetére


RoyalEKO
csendes tag

Próbáltam két különböző asztali gépbe is tesztelgetni, de mind a kettőben ugyanúgy kattog.

700 Wattos FSP Hyper M tápom van, különböző kábelekre raktam, de semmit sem változott.

Azt is megfigyeltem, hogy jellemzően akkor kattog, ha alapjáraton van, magyarul nincs használva, amint "dolgozni" kezd, megszűnik ez a kattogás, és hasonló zajokat hallat, mint a többi winyó használat közben.

Írtam a Seagate supportnak is, csatoltam a felvett hangot, plusz mellékeltem az ide is beillesztett smart screenshotot, erre ezt válaszolták:

"The reasons why a disk is not working properly can be due to several factors. In order to identify the issue, I would kindly ask you to download our Seatools diagnostic Software on a Windows OS and run short and long term tests to check the health of the disk.
I would also like to ask for a screenshot of the Disk Management when the drive is connected to the computer as well."

Tegnap óta amúgy a hangja is megváltozott, most már ilyen hangokat ad ki, szerintem ez még tán rosszabb is, mint volt:

https://clyp.it/egs43gf1

Mi a véleményetek, valóban haldoklik ez a vadonat új winyó a megfelelő smart értékek ellenére is, vagy lehet, hogy csak szoftveresen kellene vele valamit mókolni, akár ezzel a fentebb is említett parkolás tiltásával, vagy akármivel?

Fontos lenne tudom, hogy mi lehet a baj vele, mert 10 TB-nyi adatom van rajta, amit most már nagyon átmásolni sem tudnék sehová, max ha kölcsönkapok egy legalább ekkora méretű winyót, backupolás nélkül meg visszaküldetni sem tudom addig a szervizbe. Ha tényleg nagy a baj, akkor viszont kihúzom, és nem használom addig, ameddig vagy így vagy úgy, de megoldódik ez az egész... :(

(#62198) konyi79


konyi79
addikt

Sziasztok,
vettem egy wd40efrx-et, NAS-ba. Mennyire problémás ennél még a fej parkolgatás? Kell vele vesződjek?

(#62199) Celithrandi válasza konyi79 (#62198) üzenetére


Celithrandi
addikt

már megvetted, mi a kérdés?

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#62200) Peter Kiss válasza RoyalEKO (#62197) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Szerintem kuka. Ha fent van még a HD Sentinel, akkor a SMART értékeken lépdelve láthatod, hogy melyik tulajdonság értéke növekedett/csökkent.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.