Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11251) LGLuke válasza Tomate (#11250) üzenetére


LGLuke
őstag

Mit szeretnél tesztelni vele?
Konkrétabban kifejthetnéd, hogy mire kell.

(#11252) audi100td válasza Tomate (#11250) üzenetére


audi100td
nagyúr

Seagate jó lesz, mégpedig az ST320011A-t, mivel a másik 5400-as.

(#11253) Tomate válasza LGLuke (#11251) üzenetére


Tomate
veterán

Pl 3dMark 06

audi100td: :R

(#11254) 8nemesis8


8nemesis8
veterán

Sziasztok!
Milyen winchestert ajánlotok adattárolásra, illetve később rendszerwinyónak is használnám!?
Jelenleg notebookom van és mellé kellene egy nagyobb háttértár, de remélhetőleg nemsokára pár hónap(2-3) lesz asztali gépem, akkor oda menne rendszerwinyónak.
Korábban Samsung F1es szériából választottam volna de beleolvasva a topicba nem ajánlottátok igazán.
Ezért is gondoltam WDre!
Mit ajánlanátok?
Előre is köszi.

(#11255) audi100td válasza 8nemesis8 (#11254) üzenetére


audi100td
nagyúr

A WD jó lesz, de nem írtál kapacitást, ezért válogass az első hsz-ből, azok mind ajánlottak, a samu annyira nem, de még fent van a listán.

(#11256) Pörp


Pörp
senior tag

Tehát akkor minél kevesebb a tányérok száma , és minél nagyobb a tányéronkénti adatsűrűség, annál gyorsabb az adott HDD?

(#11257) 8nemesis8 válasza audi100td (#11255) üzenetére


8nemesis8
veterán

Hát elsősorban 750 vagy 640GBosra gondoltam.Azonban 640GBosnál nagyobb az adatsűrűség igaz?Így talán jobb választás lehetne.
Érdekelne, hogy miért nem ajánlod a samut,hiszen az adatlapodon látom te is azt használod!!

(#11258) audi100td válasza 8nemesis8 (#11257) üzenetére


audi100td
nagyúr

A 640-es samuval újabban sebességbeli gondok vannak, de már annyiszor leírtuk, ha érdekel keress vissza, az enyém még egy jó példány.

Pörp: igen, de a fordulatszám is lényeges tényező

[ Szerkesztve ]

(#11259) 8nemesis8 válasza audi100td (#11258) üzenetére


8nemesis8
veterán

OK.Akkor végülis WD 640esből milyet tudsz ajánlani?
Mert iponon láttam,hogy van ilyen ,hogy dualprocesszoros meg sima Green??
Esetleg más márka?Fontos lenne a megbízhatóság.Bár ha a WD tökéletes nekem.

(#11260) audi100td válasza 8nemesis8 (#11259) üzenetére


audi100td
nagyúr

Ezt ajánlom: [link]

(#11261) KMT


KMT
addikt

WD3200AAKS-75L9A0, átlag olvasás 87 MB/s. Ha jól sejtem ez alapján ez is egy tányéros, esetleg a következő frissítéskor bekerülhetne az első hsz-be a másik mellé.

(#11262) devillike válasza KMT (#11261) üzenetére


devillike
tag

A WD3200AAKS-22L6A0 ez is "egytányéros", HD Tune szerint 85MB/s az átlag olvasás (most rendszer HDD).

jó dolog jó emberekkel üzletelni...

(#11263) audi100td válasza KMT (#11261) üzenetére


audi100td
nagyúr

Van még pár ilyen, ugyebár ez a kód jelöli a firmware-t, legközelebb inkább be sem írom, mert vásárlásnál úgy se segít, általában nem lehet előre megnézni és 2 tányérosok szerintem már nem nagyon vannak forgalomban.

(#11264) C@rbon


C@rbon
senior tag

Hali!

3 vinyóm van most.
Hitachi T7K250 200Gb-ezen van a rendszer és egy 150Gb-os partíción még egy kis tároló.
WD 2500KS 250Gb-ez most torrentre van.
Seagate ST325062-ez egy rackben van és tároló. Keveset van használva, de jó, hogy van.

És most lesz egy Hitachi P7K500-am vagy egy WD Green-em. 500 vagy 640Gb, amelyik majd összejön. Ez is tároló lenne majd.
A 200Gb-os Hitachi-m viszont kezd zajos lenni. Nagyon zörgős a seek hang és már idegesítő, mivel az van legtöbbet használva. Ezért ha meglesz az új vinyóm, akkor a rendszer egy másikra tenném. Én a 250Gb-os WD-re gondoltam. 8.9-es elérési időt olvastam, ami szerintem nem rossz.
Szerintetek melyik vinyóra rakjam a rendszer?
A Sentinel az a progi, ami megmondja az állapotát?
Köszi! :R

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11265) C@rbon válasza C@rbon (#11264) üzenetére


C@rbon
senior tag

Mennyire lehet hinni a HD Sentinelnek?
Szerinte a WD vinyóm kondíciója 15%, mert 416 hibás szektor van rajta. :Y :Y Mitől lehet így leamortizálni egy vinyót?

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11266) Sárpac válasza C@rbon (#11265) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Pl. sok sok torrentezéssel!:DDD

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#11267) C@rbon válasza Sárpac (#11266) üzenetére


C@rbon
senior tag

Az miért rontja? :Y
Ez amúgy másra még nem volt használva csak torrentre :DDD
Elvileg 30 napig él még a vinyóm...

[ Szerkesztve ]

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11268) C@rbon válasza C@rbon (#11267) üzenetére


C@rbon
senior tag

Azon kívül, hogy abbahagyom vagy visszaveszem a torrentezést (mivel azt úgysem fogom :DDD ) tehet érte valamit?

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11269) LGLuke válasza C@rbon (#11268) üzenetére


LGLuke
őstag

Nem biztos, hogy romlik az állapota!
Jegyezd meg a hibás szektorok számát, és ha tovább növekedik, akkor készülj fel, hogy a HDD konvergál a kuka felé. Ha hónapokig nincs újabb bad sector, akkor valószínű ott vmi más probléma volt. Rázkódás, túlmelegedés...

(#11270) C@rbon válasza LGLuke (#11269) üzenetére


C@rbon
senior tag

Hát nem hinném, hogy rázkódik, de 45 fokos. De a többi is 41 és 44 fokos.
Hát megjegyzem, akkor a bad sectorokat. Jövőhét elején már meglesz az új szóval átpakolok mindent. De erre raktam volna az új rendszert.
Maradjon a Hitachin?

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11271) LGLuke válasza C@rbon (#11270) üzenetére


LGLuke
őstag

Szerintem rakd az újra winyóra a rendszert, hiszen az a leggyorsabb.
Nem ártana hűteni, mert ha most 45 fokos, akkor el tudom képzelni, hogy nyáron van az 50 is. Csodálkozol, hogy bad sectoros???
Rázkódást úgy értettem, hogy menetközben vmikor te mozgattad a gépet/HDD-t.
Nyílván nem a gépházban rázkódik magától!

(#11272) C@rbon válasza LGLuke (#11271) üzenetére


C@rbon
senior tag

Az új vinyónak 18 körül van az elérési ideje. Amik megvannak azok közül meg mindnek 8-9 között. Azon nem csodálkoztam, hogy van bad sector, csak azon, hogy 416.
Meg az új az később lehet, hogy rackbe megy. Szerintem hagyom a meglévő Hitachin a rendszert. Kicsit zajosabb a többinél, de legalább megbízható. Meglátom, hogy romlik a WD állapota. Ha romlik akkor lefokozom tárolónak a rackbe és a Seaget lesz a torrentes vinyóm.

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11273) LGLuke válasza C@rbon (#11272) üzenetére


LGLuke
őstag

Ja most nézem,hogy greent akarsz venni. Akkor maradjon a rendszer a hitán.
Az új legyen tároló, ahogyan említetted. 2 HDD-nél több felesleges. Jó az új adattárolásra és torrentre egyszerre. Többi meg mehet külső tárnak, ha szükség van rájuk.
Kevesebb fogyasztás, hőtermelés, zaj, ha csak 2 HDD megy egyszerre.

(#11274) C@rbon válasza LGLuke (#11273) üzenetére


C@rbon
senior tag

Na igen így gondoltam én is. Viszont csak egy rack-em van, de a ház oldala mindig le van szedve, ártana az a gépnek, hogy a WD vinyó bent lenne, de nincs rádugva a SATA kábel és ha használnám, akkor meg rádugom? Végül is a külső vinyót is így használom. És így 2 vinyó menne állandóan és többi meg csak akkor ha szükség van rá.
A WD Green strapabíróbb? Mert a mostani WD vinyóm kb másfél éves és ha így folytatom nem éli meg a nyarat.

[ Szerkesztve ]

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11275) LGLuke válasza C@rbon (#11274) üzenetére


LGLuke
őstag

A WD és Hitachi a legmegbízhatóbb. Természetesen mindegyikből ki lehet fogni gyengébb példányt. Viszont szerintem azért melegebbek a HDD-od, mert nincs fent a gépház oldala. Ugyanis elől beszívja a levegőt, az hűti a HDD-ket, majd hátul távozik, miután lehűtötte a GPU-t és CPU-t is a tövvi alkatrésszel együtt. Tehát normális házban megtervezik a levegő árámlásának útvonalát.

Ha hotswapot akarod használni, akkor az AHCI legyen bekapcsolva, és ne IDE módban működjön a SATA. Ezt BIOS-ban lehet beállítani, de akkor Windowst újra kell telepíteni.

(#11276) C@rbon válasza LGLuke (#11275) üzenetére


C@rbon
senior tag

A melegedéssel az a gáz, hogy a házam szar :) Nincs elöl venti, szóval nem szív be semmi sem levegőt.
Akkor ahhoz, hogy ki-bedugdossam kell egy integrált XP vagy Vista. Mert most IDE módban vagyok sima XP-vel

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11277) LGLuke válasza C@rbon (#11276) üzenetére


LGLuke
őstag

Annyi kell, hogy telepítsd újra a rendszert, mikor megjön az új winyó. Előtte BIOS-ban állítsd át AHCI módra. XP esetében viszont kérni fog drivert, mert alapból nem ismeri, így telepítéskor F6-os billentyűt leütve Floppyról olvassa be a drivert.

Hotswap csak AHCI módban működik, ekkor úgy tudod leválasztani a HDD-ket (a rendszer kivételével), mintha pendrive lenne, vagy USB/Firewire-s külső HDD.

(#11278) C@rbon válasza LGLuke (#11277) üzenetére


C@rbon
senior tag

Akkor kelleni fog a meglévő Hitachi, a WD és az új vinyó drivere. Intel honlap vagy honnan tudom ezeket leszedni?

ELADÓ makettek: Tamiya Skyline GT-R; Ferrari Enzo; BMW Z8 stb. Csak a dobozuk van kinyitva! priviben keress meg!

(#11279) luw2win


luw2win
őstag

Hali!
Szeretnénk az SSD-m mellé egy csendes 1tb-os vinyót.
WD-ra esett a választásom (remélem jól döntök)

2 változat van:

-WD Caviar Green 1TB 16MB Cache
-WD Caviar Green 1TB 32MB Cache

Mennyivel jobb a 32MB cache-es?

Köszönöm.
üdv:Máté :R

.“Azért nem jut olyan sok ember sehova az életben, mert a hátsó kertben keresgélik a négylevelű lóheréket.”

(#11280) LGLuke válasza C@rbon (#11278) üzenetére


LGLuke
őstag

Igen, általában az alaplap driverei között megtalálható. Keresd fel az alaplapgyártód honlapját. SATA drivert töltsd le hozzá. XP-nek ez a baj, hogy csak floppyval lehet megoldani, vagy nlite-tal beleintegrálni a telepítőbe a drivert.

(#11281) LGLuke válasza luw2win (#11279) üzenetére


LGLuke
őstag

Szia!

kérdés
válasz

Üdv

(#11282) asd6


asd6
csendes tag

Üdv!

A kérdésem, hogy van annak értelme, hogy az op. rendszer külön partíción van?
Jelenleg egy 8 GB-os partíción van a rendszer. (XP SP3)

(#11283) LGLuke válasza asd6 (#11282) üzenetére


LGLuke
őstag

Van értelme! Ha bármikor újra kell rakni az operációsrendszert, akkor formázhatod a partícióját és mehet rá az új. Az adatok megmaradnak a másik partíción.

Arra figyelj, hogy az első partíció legyen az oprendszeré, mert a HDD az elején olvas a leggyorsabban.

(#11284) asd6 válasza LGLuke (#11283) üzenetére


asd6
csendes tag

Hol tudom megnézni, hogy a winyó melyik részén van a rendszer?

(#11285) LGLuke válasza asd6 (#11284) üzenetére


LGLuke
őstag

Sorrendben írja ki: XP alatt, vezérlőpult, felügyeleti eszközök, számítógép kezelése, tárolás, lemezkezelés.

(#11286) asd6 válasza LGLuke (#11285) üzenetére


asd6
csendes tag

Akkor rendben van, amelyiken a rendszer van, elsődleges partícióként jelöli.
Még egy kérdésem lenne: Van néhány program, (pl.: Adobe Reader 8, videokártya drivere) melyeket a másodlagos partícióra telepítek, de náhány fájl az elsődleges partíción jelenik meg.
Ez normális? Am. működnek normálisan.

(#11287) faresz5 válasza asd6 (#11286) üzenetére


faresz5
senior tag

Videókártya driver alapban a c:/ nvidiaxxx könyvtárba tömöríti ki magát
és onnan telepít, ha felment akkor törölhető is.

Acrobatot nem használok, jobb a Foxyt reader.

(#11288) luw2win válasza LGLuke (#11281) üzenetére


luw2win
őstag

Szia!
Bocsi,de nem vagyok benne a HDD-kbe annyira.
Mi a különbség egy 3, 4 tányéros 1 TB-os vinyó között.
16mb cache mivel rosszabb vagy jobb mint egy 32mb-os.
köszi

.“Azért nem jut olyan sok ember sehova az életben, mert a hátsó kertben keresgélik a négylevelű lóheréket.”

(#11289) audi100td válasza luw2win (#11288) üzenetére


audi100td
nagyúr

A 3 tányéros gyorsabb és talán halkabb is, illetve feltételezhetően kevésbé is melegszik, a cache mérete nem számít.

(#11290) LGLuke válasza luw2win (#11288) üzenetére


LGLuke
őstag

Szia!

Akkor menjünk végig szépen sorjában.

A cache egy ideiglenes adattároló, mely memória, éppen ezért nagyon gyors. A kis fájlokat puffereli a HDD, méghozzá olyan elven, hogy a legutóbb kért fájlhoz közel elhelyezkedő kis méretű fájlokat eltárolja benne, így gyorsan lehet továbbítani a rendszermemóriába, nem kell magáról a HDD-ről olvasni, hanem elég ebből az ultra gyors tárolóból. A mérete természetesen fontos. A régi 2MB-os puferrel rendelkező HDD-ktől sokkal gyorsabbak voltak a 8MB-os változatok. Főleg a rendszer partíció látta előnyét, mert ott vannak kis fájlok. Adattárolásra használt HDD-k nem nagyon profitáltak belőle, mert általában nagyobb méretű adatokat tárolunk, s azok nem férnek a pufferbe. A 16MB is jelentett némi sebesség növekedést, de korántsem akkorát, mint a 2-ről 8-ra váltás. A mai 32MB pedig semmit nem jelent a gyakorlatban. Tehát azért felesleges pénzt kiadni, mert 16MB helyett 32MB cache-el rendelkezik a vásárolandó HDD.

Van még 2 tényező mely befolyásolja egy HDD sebességét.

Az egyik a fordulatszám. Minél magasabb a fordulatszám, annál hamarabb körbefordul a tányér. Ha a fej az egyik szektoron éppen olvasott, ugorna egy másik sávon lévő szektorra, de az pont elhalad mellette, akkor meg kell várnia, hogy körbeforduljon a tányér és ismét odaérjen azon része, ahol a keresendő szektor van. Minél gyorsabb a körbefordulás, nyílván annál hamarabb sikerül teljesíteni feladatát.

Az alacsony fordulatszámú 5400RPM-es HDD-ket inkább adattárolásra szoktuk ajánlani, mert ott általában kevesebb a töredezettség, így folytonosan olvashatjuk az amúgyis nagy fájlokat (fájlok>1MB): filmek/zenék/fotók... Az alacsony fordulatszám előnye az alacsonyabb zajszint, alacsonyabb hőmérséklet, hosszabb élettartam a kisebb kopás miatt, és ráadásul kisebb fogyasztás.

Rendszer HDD-nek viszont jól jön a 7200RPM-es meghajtó, mivel sok kis parányi fájlt kell beolvasni, melyek rendszerint töredeznek, így sokat kell ugrálni a fejnek. Itt nagyon fontos a sebesség. Nagyobb fordulatszám esetében rövidül a hozzáféréshez szükséges idő, valamint a keresési idő.

A másik fontos tényező a tányérok kapacitása. Minél nagyobb egy tányér kapacitása, annál kevesebb tányérral elérhetjük ugyanazon HDD kapacitást, és ráadásul növekszik az adatsűrűség, így gyorsul a drive. Ez azért van mert pl. a 250GB-os tányérokból 4 db kell, hogy elérjük az 1TB-os kapacitást, míg a 334GB-os tányérokból elég csupán 3 db. Ekkor a kevesebb tányér miatt kevésbé terheljük a forgató motort, a kisebb tömeg miatt, ráadásul növekszik az élettartam is. Alacsonyabb a zajszint, alacsonyabb a fogyasztás, kevésbé melegszik a winchester. Ráadásul a nagyobb adatsűrűség miatt gyorsulnak a drive-ok, hiszen egy 250GB-os tányéron 1 db sávon kevesebb adat fér el, mint a 334GB-os tányéron ugyanazon a sávon, ezért tehát folytonosan olvasva a fejnek sokkal kevesebbet kell ugrálnia 1GB beolvasása esetén, mint a kisebb adatsűrűségű tányérral szerelt HDD-n.

A te esetedben azért ajánlottam a 32MB-os változatot, mert abból csak 3 tányéros változat van, míg a 16MB-os cache-esből van 4 tányéros is. A fentiek miatt pedig nyílván a 3 tányéros a gyorsabb.

(#11291) luw2win válasza audi100td (#11289) üzenetére


luw2win
őstag

LGLuke: minden érthető. köszönöm szépen :R

[ Szerkesztve ]

.“Azért nem jut olyan sok ember sehova az életben, mert a hátsó kertben keresgélik a négylevelű lóheréket.”

(#11292) audi100td válasza luw2win (#11291) üzenetére


audi100td
nagyúr

Igen, ha biztosra akarsz menni akkor EADS

(#11293) Laslow válasza LGLuke (#11290) üzenetére


Laslow
senior tag

Szép és hasznos leírás; mehetne a topik 1. hozzászólásába, mint alapinfó.

"A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

(#11294) LGLuke válasza Laslow (#11293) üzenetére


LGLuke
őstag

Ezt audi100td-re bízom. Ő szokta aktualizálni az 1. hsz-t.
Ha úgy ítéli meg, akkor felőlem semmi akadálya.

(#11295) audi100td válasza LGLuke (#11294) üzenetére


audi100td
nagyúr

Szerintem nyugodtan mehet az első hsz-be, gyakran ismételt kérdésekre ad választ, meg amúgy is korrekt kis írás lett. ;)

Amúgy ha van kedved hozzá nyugodtan frissítheted te is az első hsz-t, illetve bárki aki komolyabban benne van a témában és gyakran követi a topikot, meg mostanában amúgy sincs nagyon időm ezzel foglalkozni.

Az egész Samsung "palettát" meg szerintem nyugodtan le lehet venni a listáról, egyre több velük a gond, az F2-re is hallottam már panaszt. Sajnos ott tartunk, hogy a 4 gyártóból mindössze 2 képes normális minőségű desktop drive-okat gyártani, pedig régen a Seagate is nagyon jó volt.

[ Szerkesztve ]

(#11296) KMT válasza LGLuke (#11290) üzenetére


KMT
addikt

Kicsit összemostad a vinyók sebességét és az elérési időt.
A nagyobb adatsűrűség esetén nem ugrál kevesebbet a fej, viszont adott idő alatt nagyobb adatmennyiséget tud olvasni, ezért gyorsabb.

(#11297) LGLuke válasza KMT (#11296) üzenetére


LGLuke
őstag

Igazad van, hiszen "ugyanannyi megtett útra" több adat van rázsúfolva. Viszont ténylegesen kevesebbet ugrál a fej, mert az 1GB adat kevesebb sávon elfér nagyobb tányérkapacitás esetén, ezért ténylegesen kevesebbet kell ugrálnia a sávok között, mint a kisebb tányérkapacitásoknál.

(#11298) KMT válasza LGLuke (#11297) üzenetére


KMT
addikt

Persze, de ez kb 1%-ban szól bele a sebességbe.

(#11299) ttpityu


ttpityu
csendes tag

Sziasztok!

Választanom kellene 2 hdd között melyiket vegyem meg. Mindkettő használt.
Róluk van szó:
Western Digital WD3200YS
SATA2, 320 GB, 16 MB cache, Raid Edition
Garancia: 2009. októberig

Samsung HD501LJ
SATA2, 500 GB, 16 MB Cache
Garancia: 2010. május 18-ig

Árban a Samsung 1000 Ft-al drágább, de még így is megéri. Most ugyan Samsung hdd-m van, de olvasgattam itt, és úgy látom, nem igazán megbízhatóak és inkább a WD tűnik nyerőnek. Osztott partícióval lenne használva, elsőn a rendszer, a másodikon pedig az adatok napi néhány órás használatra, max 6-8 óra.

Mit tanácsoltok, melyik lenne jobb vétel és miért?

köszönöm szépen a segítséget!!!

(#11300) zsiga667 válasza ttpityu (#11299) üzenetére


zsiga667
addikt

Ebből a szériás Samsungból 2 év alatt három fogyott nálam, 320-as WD Raid Editionből meg van ami most tart 805 napnál (nem 805 napja jött ki a boltból, 805 nap nettó működési idő!) és teljesen hibátlan.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.