Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56910) CPT.Pirk válasza Tarill (#56909) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van, ami elmegy 128MB rammal is simán. Az asztali környezet milyensége dönti el igazából az igényeket (mennyi szolgáltatást, mennyi extrát tud), mert maga a Linux rendszer magja nagyon kevés erőforrást igényel csak, ezért is használják routerekben, telókban, stb.

Egy C2D-s gépen már kb. mindegyik faszán megy, de Ubuntu helyett akkor már inkább pl. a Mint-et javaslom, abból is a Mate asztali környezetes verziót: [https://www.linuxmint.com/download.php]
Annak nincsenek túl nagy igényei de közben hasonlít is arra a környezetre, amit ismersz. Ha tudja a géped procija a 64 bitet, akkor a 64 bites iso-t szedd le.

Úgy egyébként 1GB ramon bármelyik disztró elvan bármelyik asztali környezettel. Nyilván ilyenkor az internetböngészőnek nem marad túl sok, azok manapság eszik a ramot, szóval érdemes 2GB ramot legalább betenni a gépbe, ha böngészni is szeretnél rajta. Ezek a régi cuccok úgy is filléresek. Meg még bedobni egy olcsó kínai ssd-t az ebayről, aztán száguldani fog a gép...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56911) #73749248 válasza Tarill (#56909) üzenetére


#73749248
törölt tag

Ha ragaszkodsz valamiért az Ubuntuhoz, akkor xubuntu vagy lubuntu (xfce és lxde desktop van rajtuk, egyébként sima ubuntu mindkettő, amennyire én tudom)

Xubuntut tavaly nyárig használtam virtuális gépben, 2G RAM-mal (úgy értem, a vm kapott 2GB-t).

[ Szerkesztve ]

(#56916) CPT.Pirk válasza Tarill (#56915) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg a képet: [https://blog.linuxmint.com/?p=3458], normális, kulturált. Ott alatta vannak a részletek is.

*szerk:
Az Ubuntu régen fasza volt, aztán bejött egy új irány mint Winnél a "modern ui", amitől most pár év után kihátráltak, szóval azt per pillanat nem javaslom.
A Mint meg kvázi az Ubuntu leszármazottja, a csomagjaik egy jó része is közös.

*szerk2:
ha kíváncsi vagy rá, elég népes táborba tartozik az Ubuntu, mint Debian leszármazott: [link] - kicsit nagy az svg, görgetni és zoomolni kell. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56919) CPT.Pirk válasza Tarill (#56918) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, szép nagy a családfa. :D Ha a gép bootol penről, akkor arról.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56921) Core2duo6600 válasza Tarill (#56920) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Tud bootolni penről az asus P5 széria

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56926) ubyegon2 válasza Tarill (#56925) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mit próbáltál arra a gyenge gépre rakni? Arról nem esett szó, de max a Linux Mint XFCE 17.3 32bit futna rajta.

úgy olvastam h az amd vga nem túl szerencsés linux rendszerhez :F

De jó, hogy én ezt nem olvastam még, így 4 éve AMD-n futtattam már pár disztrót.

saját gépemre meg nem tudom hogy fel rakjak-e élesbe

saját gép....nem túl részletes definiálása a hw-nek! :)

A játék az kérdéses valóban, de nem ezen a rendszeren, hanem általában Linux alatt, de azért komoly javulás van az utóbbi időben.

(#56933) CPT.Pirk válasza Tarill (#56925) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először rakd fel magadnak egy virtuális gépre, pl. Oracle virtualbox alá, aztán próbáld ki milyen, nézd meg tetszik-e neked. Ha igen, akkor lecsíphetsz egy kis partíciót valahonnan, aztán akkor elfér dualbootként a mostani rendszered mellett.

Az éles gépen meg a telepítő pendrive egyben live rendszerként is működik, be tudsz róla bootolni és akkor meglátod, hogy megy-e minden a gépedben.

AMD vga-val meg nincs érdemi probléma manapság. Az információid nem alaptalanok, de azóta sok minden máshogy van már mind az alapból kapott közösségi driverben, mind az AMD saját driverében. Sőt jelenleg ott tartunk, hogy a közösségi driver az esetek többségében jobb teljesítményt nyújt, mint az AMD sajátja. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56937) CPT.Pirk válasza Tarill (#56935) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ha pendriveról bootolsz, akkor még vinyónak se kell lennie a gépben. Windows alól a rufus progit célszerű használni iso kiíráshoz.

Itt van egy célprogi is ehhez: https://www.linuxliveusb.com/ ezzel olyan módon is lehet live iso-t írni pendrivera, ami megőrzi leállítás után amit csináltál benne, azaz lehet magaddal vinni mint egy hordozható oprendszert. Ez a prezisztens mód, a sima live iso meg mindig alapról indul, abban mindegy mit csinálsz.

jackal79: pontos tanácsot nem tudok adni, de ha visszarakod azt a valamit akkor szerintem meg tudod keresni az ikonjaidat és ki tudod menteni őket. De ez csak egy tipp, ilyesmiről még nem hallottam.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56939) growler válasza Tarill (#56938) üzenetére


growler
őstag

A pendrive-on lévő live rendszert is lehet "magyarítani" - de ehhez kell net. kapcsolat
hogy letölthesse a magyar nyelvi fájlokat.
Ha Mint-et írtál ki a pen.-re, nyiss terminált, és a következő parancs kimenetét
írd / másold be a válaszodba.
inxi -N
De az
inxi -F
sokkal többet elárulna a gépedről.

(#56971) kispx válasza Tarill (#56970) üzenetére


kispx
addikt

Megfelel. Egyes disztrók ettől szerényebb gépekre is felmennek.

(#56973) ubyegon2 válasza Tarill (#56970) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van, ami elmegy 128MB rammal is simán. Az asztali környezet milyensége dönti el igazából az igényeket (mennyi szolgáltatást, mennyi extrát tud), mert maga a Linux rendszer magja nagyon kevés erőforrást igényel csak, ezért is használják routerekben, telókban, stb. .........

Fenti mondattal kezdőik egy elég kimerítő válasz a kérdésedre!

2 napja írta meg Kapitány a választ és éppen az általad feltett kérdésre válaszolt!

gondolom ezt is magának írhatta:
"Úgy egyébként (B)1GB ramon bármelyik disztró elvan(/B) bármelyik asztali környezettel." ! ! !

Ha átugrod a segítők válaszait, ezután ők is át fogják ugrani a kérdéseidet! :(

[ Szerkesztve ]

(#56975) CPT.Pirk válasza Tarill (#56970) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg az Unicorn-t, a boot választó képernyőjétől úgy is dobsz majd egy hátast. :) [http://skamilinux.hu/unicorn6-puppynopae-v-2-angolmagyar-2017-jun/]

Ez egy kis méretű cucc ami még fele ilyen erős gépen is röhögve elmenne, de tele van rakva mindenféle progival.

nahaggyámár: egyre kevesebb ilyen dologba futok bele, sőt. Pl. vettem egy hete egy Creative USB-s dac-ot, rádugtam Win10-re, az azonnal kék halált dobott. Másodikra már ment neki, de hát na... Rádugtam telóra aztán Linuxra, mindegyiken azonnal ment, semmi gond nem volt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57233) CPT.Pirk válasza Tarill (#57231) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miközben csak egy monitor van a gépre kötve?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57239) ubyegon2 válasza Tarill (#57238) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez nem az a múltkori nem túl izmos gép? A Cinnamonos felület elég combos igényű....

Amúgy szoftveres módban a Cinnamonnál nem látszik a tálca, de ott van, csak le kell egerezni vagy nyíllal lemenni.

Ctrl+Alt+T lenyomására bejön a terminal? ha igen, egy inxi -F kimenetet berakhatnál.

Ebben az említett állapotban a Win gomb is működne. Ha fljön a terminal, a Firefoxot próbáld elindítani, ha elindul, látni fogod, hogyan fut.

[ Szerkesztve ]

(#57242) ubyegon2 válasza Tarill (#57240) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem azon a Cinnamon nem fog futni, nézd át inkább az itt javasoltakat, ezt venném elsőre, mert ezt már raktam nagyon gyenge gépre viszont még elfogadhatóan is néz ki.

*************************
Látom a képet, persze, gondoltam, hogy csak így tudod kifotózni.....

Az Atom proci a bottleneck és még a 2GB-ból is lejön a megjelenítésre elég sok.
Most már tuti, hogy az előbbi linkekben található disztrókkal kellene próbálkoznod. Cinnamon nekem egy régi 2magos Intel procival és 4GB memóval elmegyeget, de Atom-on kizárt.

[ Szerkesztve ]

(#57244) lev258 válasza Tarill (#57240) üzenetére


lev258
veterán

Próbálj XFCE-t vagy inkább Lubuntut. A videókártya a gyenge pont.
Sajnos ez nem Intel, hanem PowerVR. Annak pedig még Win-en sem díjnyertes a támogatása, főleg nem Linuxon.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57247) ubyegon2 válasza Tarill (#57246) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Reméljük, akkor a jövő év legalább sikeresen indul! :Y

(#57249) Frawly válasza Tarill (#57240) üzenetére


Frawly
veterán

Az Atom N2600 és a D2700 a legszutyokabb proci, amit elmúlt 15 évben kiadtak, és a beleintegrált GMA3600 és GMA3650 pedig a két legszutykosabb VGA-lassító chip, amit a földkerekségen valaha kiadtak, még a hulladék PowerVR-os chipek között is a létező legocsmányabbak. Linuxra abszolút nincs hozzájuk 3D/DRI driver, csak 2D-s szoftver renderes driver a kernelben, egyáltalán nem lesz Vsync vele, nem fognak menni a 3D-s alkalmazások, még a böngésző sem tudja majd használni a 3D-s gyorsítást, tearingelni fog a kirajzolás még kompozitorral is, nem csak görgetés közben, de videólejátszás alatt is.

Ezekhez elvileg Windows 7-re vannak csak driverek, de már az alatt sem működik, mert látszólag felmegy, de ott is tearing van, meg nem futnak a 3D-s alkalmazások, képi hibák vannak, meg lefagynak, vagy el sem indulnak. Ezek a hulladékok Windows alatt is használhatatlanok. Dobd ki a szemétre, komolyan mondom. Tudom miről beszélek, volt ilyenem nekem is. Vegyél helyette egy olcsó, használt, refurbished X220, X230-as Thinkpadet, vagy Dell 6230-at, elég olcsóak ezek már, és normálisabb CPU/GPU-val kapod (ami tényleg normálisan működik minden OS alatt, 64 biten is), meg több giga RAM-mal, és csak 2 inch-csel nagyobbak, mint a 10 inches, semmire nem jó atomos netbookok, és alig drágábbak. Az említett üzleti subnotik tartósabbak, gyorsabbak, nem avulnak el még sok évig. Ezek az atomos netbook-hulladékok már a kiadásul pillanatában használhatatlan és elavult szutykok voltak, sem nem megbízható, sem nem tartós, de terméktámogatás, se driver. Jó, hogy már nem gyártják őket, tényleg a legalját képviselték mindennek.

(#57252) Frawly válasza Tarill (#57251) üzenetére


Frawly
veterán

Tapasztalatom szerint a kisebb bitrátás YouTube 720p-s videókat viszi, a nagyobb bitrátás 720p-t, és afölött meg reménytelen. Csak csíkozni fog a képernyő. A kompozitor ezen valamennyit tompíthat (Xfce-nek, MATE-nek van saját kompozitora, a többihez a Compton-t ajánlom), de nem tünteni el, mert tearing ellen vsync kell, vsynchez meg direct renderinget használó rendes 3D-s driver kell, ami meg nincs ezekhez a GPU-khoz. Értem, hogy ezek rossz hírek neked, pont azért hívom fel a figyelmet, hogy nem érdemes vele szívni, tapasztalatból tudom.

Az még jobb, ha nem laptop, hanem csak ITX lap, akkor vegyél bele egy normális ITX-es lapot valami olcsóbb, régebbi generációs i5-ös procival, azzal nem fog akadni semmi (jó, a 4K az lehet, de pl. 1080p-ből még a legdurvább bitrátás, 60 fps-ses anyag sem fog akadni), lesz mindenhez driver, nem fog válogatni RAM terén sem.

A Mint Mate, Mint Xfce, Lubuntu, stb. nem butított, mert teljes értékű disztró, csak a grafikus felület egyszerűbb rajta, nem annyira csilivili, így pedig a RAM igénye lényegesen kisebb, kicsit a CPU-igénye is.

(#57269) CPT.Pirk válasza Tarill (#57268) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Programokra gondolsz? Léteznek fizetős programok Linuxra, de amit "csak úgy" letöltesz pl. csomagkezelőből, azok nem azok.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57275) lev258 válasza Tarill (#57274) üzenetére


lev258
veterán

Van olyan, amelyikért a fejlesztők kérnek pénzt, másokat önszántadból támogathatsz. De alapvetően ingyenesek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57276) CPT.Pirk válasza Tarill (#57274) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Léteznek fizetős Linuxok is amik mellé rendes supportot is kapsz, de a nagy többségük ingyenes. Ezek a fizetősek jellemzően komoly céges környezetbe vannak szánva. Pl. ott van a Novell fejlesztette Suse Linux ami fizetős, de a ugyanakkor az openSuse meg ingyenes otthoni disztró.

Amúgy ha kíváncsi vagy a nem Debian / Ubuntu ágon létező disztrókra, akkor az openSuse egy jó cucc, amit érdemes megnézni, a Novell jól összerakta.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57277) ubyegon2 válasza Tarill (#57274) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennyi van kb, ami fizetős.

Red Hat Enterprise Linux (RHEL),
Oracle Enterprise Linux
SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED).

A többinél az időddel fizetsz max. :)

Nézd meg a beginner kategóriát.

[ Szerkesztve ]

(#57279) growler válasza Tarill (#57274) üzenetére


growler
őstag

Nem egy Linux kiadás (OS) letöltő oldalán olvasható a szöveg.:
"Köszönjük hogy letöltötte a ..... Linuxot !" :)
Megköszönik hogy az ő kiadásukat töltöd le - ingyen !

(#57282) CPT.Pirk válasza Tarill (#57280) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ezzel többen is vagyunk így. ;]

Az utóbbi 1-2 évben sok minden fejlődött a játékok terén. Először a SteamOS megjelenése kavarta fel az állóvizet, azzal főleg kisebb indie játékok tömege lett elérhető mert azokat könnyű portolni, aztán elkezdtek változni a grafikát érintő problémák is.
Lassan átveszi az X kiszolgáló helyét a Wayland ami sokat fog számítani, valamint a driveres kérdések is sokat javultak. Anno nem volt grafikus felület a Radeonok beállításához mikor elkezdtem Linuxozni 2008 körül, meg nem lehetett p. image scalinget állítani mert egyszerűen nem volt rá lehetőség, most meg már ott tartunk, hogy az AMD egy orbitális méretű patch keretében költöztette be a driverének nagyját a kernelbe ebben a hónapban...

Hogy mi lesz a vége ezeknek a dolgoknak azt nem tudom, lehet sosem lesz "gamer" Linux annál jobban mint amilyen most a SteamOS, de addig is ott a dualboot lehetősége...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57284) Lathronos válasza Tarill (#57283) üzenetére


Lathronos
őstag

Itt tudod megnézni, mely játékok futnak és melyek nem. A platinum és gold minősítést(rating) nézd csak, azok jól mennek. Ha a játékok(Category: games) nevére kattintasz, információt is kapsz, melyik WINE verzióval, milyen beállításokkal futnak. Ha jól tudom, ilyenkor ajánlott a PlayOnLinux használata.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#57285) CPT.Pirk válasza Tarill (#57283) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van ami jól megy vele, van ami nem. A működése szempontjából a directx hívásokat fordítja opengl hívásokra. A dx9-es címek jellemzően mennek vele, a dx11-es dolgok azt hiszem már rendesen implementálva vannak, a 12-t még nem igazán kell futtatni vele, azt majd vulkan hívásokra fogják fordítani, de mire ezek meglesznek, az nem kevés idő.
Mostanában nem nagyon használtam wine-t, mert amikkel játszom, azok többnyire mennek alapból is Steamen Linux alatt, de itt meg tudod nézni bármelyik progit vagy játékot, hogy mi a helyzet vele wine alatt: https://appdb.winehq.org/

Egyébként van egy fizetős playonlinux cucc is, ami azt csinálja, hogy a játékhoz letölt neked előre bekonfigurált, megfelelő verziójú wine-t és azzal futtatja a játékot v. programot (persze neked kell hozzá az eredeti telepítő média valamilyen formában). Ilyenkor magától leszedi azt is, ami esetleg még kell neki mint visualc++, .net meg egyéb csomagok. Sima wine esetén ezeket neked kell megtenni.

Lathronos: a POL nem ehhez kapcsolódik, mert ha egy Wine verzióval jól megy valami, akkor az jellemzően a későbbiekkel is. A POL akkor jön jól, ha nem szeretnél winetricksel vacakolni a kellő cuccok beszerzéséhez, meg a wine egyéb beállításaival vacakolni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57292) Lathronos válasza Tarill (#57291) üzenetére


Lathronos
őstag

Megy rajta a Windows 10, regisztráltam is a Win7 licencemet annak idején, így ingyen megkaptam. Csak épp nem szeretem. Játékok futtatására elég a 7 is jelenleg. Viszont egy-két játékom fut ubuntu-n is WINE-nal. Pl. Euro Truck Simulator 2. :DD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#57494) DrojDtroll válasza Tarill (#57493) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Nekem ha jól emlékszem ugyan ilyen volt és xubuntuval szépen ment :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.