Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1551) Chapel válasza radi8tor (#1550) üzenetére


Chapel
addikt

Hmm akkor jól sejtem, hogy ezeket felejtsem el? 1 - 2
Gyanúsan az olcsó húsnak híg a leve kategóriának látszanak.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1552) radi8tor válasza Chapel (#1551) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az első f/7-es fényerejű, a másiknál nem is írják hány mm-es a fókusztávolsága.

Mit szeretnél amúgy fotózni vele?

⭐ Stella

(#1553) Chapel válasza radi8tor (#1552) üzenetére


Chapel
addikt

Hold/Nap elsősorban. Mélyég objektumokhoz már komolyabb apparátus kell, vagy legalábbis körítés meg ráfordított idő, ami sajnos nem áll rendelkezésre.

Így is alig tudok eljutni haza, a Gemencbe vadat fotózni :(

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1554) csakb válasza Chapel (#1549) üzenetére


csakb
őstag

"Hát akkor már inkább áll a sarokban, hátha majd gyerkőcöt megtudom fertőzni a témával :)"

Helyes, ez egy nagyon bölcs döntés! :)

"Kuka, felejtősek ezek?"

Elsősorban az a kérdés, hogy mire szeretnéd használni.

Ha vizuális észleléshez, és alkalmanként Hold, Nap fotózáshoz, az mindenképp olcsóbb, de új cuccoknál nem árt legalább 150 kHUF-fal tervezni, de persze sokkal többet is lehet költeni.
A Newtonokon kívül a Makszutov-Cassegrainek is játszhatnak. Kompaktabbak, kevésbé combos állvány, mechanika is elég alájuk. Spektívnek is könnyen lehet használni őket fotóállványon.
Az olcsó Celestronokat én nem ajánlom, mert ezeken sok az egybe fröccsöntött alkatrész, amiket nem feltétlenül tudsz jobbakra cserélni, ha úgy kívánja a helyzet.

Ha a mélyég fotózás piszkálja a fantáziád, akkor rögtön 200 felett indul a sztori, és idővel akár a végtelenbe is tarthat a mindenféle cuccokra + utazásokra kiadott pénz.

Szerk.: ha budapesti vagy (illetve megfordulsz ott), akkor látogass el a makszutov.hu, vagy tavcso.hu boltokba, hogy élőben is láss mindenféle szerkezeteket.

[ Szerkesztve ]

(#1555) csakb válasza Chapel (#1551) üzenetére


csakb
őstag

Bocs, már kicsúsztam a szerkesztésből. Ezek közül a 130-as már elég jó vizuális észlelésre, fotózni viszont nem nagyon fogsz vele DSLR-rel.
A fókuszírozót jobbra lehetne cserélni, de az EQ-2 forma állvány eléggé remegős fotózáshoz, főleg ha beapplikálsz egy 2x-es Barlow-t is, hogy meglegyen az 1200-as körüli fókusz. Valamint legalább egy RA-motor is kéne. Azt lehet rá venni, csak nem feltétlenül érdemes.

Én egy ilyen 130/650-essel EQ-2-n nagyon jókat észleltem Szeged mellől, de alapvetően csak vizuális észleléshez tudnám ajánlani pár jobb okulárral.

[ Szerkesztve ]

(#1556) csakb válasza csakb (#1555) üzenetére


csakb
őstag

Eh, hülye vagyok, 130/900-ast linkeltél. :D
Az ugye hosszabb, mint a 650-es, a végére aggatott DSLR-nek nagyobb nyomatéka lesz, talán még jobban remeg.
Low-budget megoldásnak megteheti, motorral, ha nem fúj a szél.

Kb. erre a fílingre kell számítani, remegésekkel együtt: [link].

(#1557) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Jön valaki Tarjánba augusztusban?

(#1558) #84221696 válasza gilfoyle (#1557) üzenetére


#84221696
törölt tag

Jó lenne. Talán ott leszek. Ha minden jó megy, elviszem a tmb-m is.

(#1559) Chapel válasza gilfoyle (#1557) üzenetére


Chapel
addikt

Lesz valami különleges égi esemény? :)

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1560) csakb válasza Chapel (#1559) üzenetére


csakb
őstag

Általában a zivatarok a tarjáni táborok különleges égi eseményei. :)
A társaság azért jó, napközben van sok előadás, és ott élőben láthatsz mindenféle műszert és megoldást. Jó esetben éjszaka ki is próbálhatsz mindenfélét.

(#1561) Chapel válasza csakb (#1560) üzenetére


Chapel
addikt

Otthon Baján, minden évben az obszervatórium tart nyílt napot augusztusban. Persze jön sok amatőr csillagász is, kisebb-nagyobb távcsövekkel, mindenki más valamire áll rá, lehet nézelődni.
Mindig kötelezően otthon vagyok, a végén pedig filmvetítés, természetesen sci-fit. :) Régebben mindig zsíroskenyér és meleg tea várta az embert...
Az utóbbi pár évben már arra sem tellett, de a társáság kitartott :)
Idén is lesz, ha valaki környékbeli és esetleg nem tudott róla, hajrá!

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1562) gilfoyle válasza csakb (#1560) üzenetére


gilfoyle
őstag

Tavalyelőtt pl. jó volt az ég, csak az utolsó este volt vihar. Tavaly sajnos nem tudtam ott lenni, de az idén mindenképp :)
A 0. napon szoktam menni, most 12-én, akkor csak kevesen vagyunk a domb tetején, lehet jól fotózni éccaka.

Amúgy azért kérdeztem, mert szívesen látok mindenkit egy jó pálinkára és sörre :)

[ Szerkesztve ]

(#1563) csakb válasza Chapel (#1561) üzenetére


csakb
őstag

Az biztos, hogy van egy bája a bajai találkozóknak, én is csak buzdítani tudok mindenkit, aki eddig hezitált, hogy ellátogasson-e oda. :)

Nekem valszeg idén is kimarad mind Tarján, mind Baja.

[ Szerkesztve ]

(#1564) f.lorand válasza gilfoyle (#1557) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én jövök.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1565) PI2E4CHEI2


PI2E4CHEI2
újonc

sziasztok!:) teljesen új vagyok a témában, de már nagyon régóta tervezgetem, hogy veszek egy Teleszkópot:) na már most azt szeretném kérdezni, hogy tervbe vettem, meg úgy olvasgattam is és sokat ajánlották ezt a típust: SkyWatcher 150/1200 Newton... Kérdésem, hogy valóban megéri e, ezt megvenni kezdés képen és, hogy ez alkalmas e mély űr fotózáshoz :) teljesen laikus vagyok ebben :) tehát, ha valami irgalmatlan nagy baromságot írok/kérdezek kérlek nézzétek el nekem:) próbálok úgy választani amivel viszonylag könnyű a tanulás, de az sem baj, ha egy kis utána járás kell :) de nem is akarom 1 év múlva lecserélni, "távolabbra" szeretnék látni :) most egyenlőre a makszutov oldalon nézem, hogy mi a felhozatal :) előre is köszönöm a válaszotokat! :) :R :R

(#1566) #84221696 válasza PI2E4CHEI2 (#1565) üzenetére


#84221696
törölt tag

Mélyéghez csak akkor alkalmas korlátozottan, ha nagyon fényesekre akarod hasznáni. Én a helyedben mindenképpen egy jóval fényerősebb modellben gondolkodnék: 150/750, 200/800 stb. A mechanikának nagyon strappabírónak kell lennie. Én eq6 alatt nem is állnék meg. Akkor szükséged lesz egy kómakorrektorra, autoguidingra. Ezek sem filléres cuccok.

[ Szerkesztve ]

(#1567) Chapel válasza PI2E4CHEI2 (#1565) üzenetére


Chapel
addikt

Érzed ugye, hogy kicsit megszaladtak a szmájlik... :D

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1568) radi8tor válasza Chapel (#1567) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az egy csillagkép. :P

⭐ Stella

(#1569) PI2E4CHEI2 válasza Chapel (#1567) üzenetére


PI2E4CHEI2
újonc

Igen kis vidámság kell az élethez :DD

(#1570) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Egy jól elkapott Plútó kép.

10 nap múlva megközelíti :C

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1571) BITBOYS válasza PI2E4CHEI2 (#1565) üzenetére


BITBOYS
addikt

Nem semmi vágy :)
Érdemes lenne a fotós részét még egy kicsit hátrahagyni és beletanulni a csillagászatba :R sok időt, energiát, pénzt megspórolsz magadnak.
Valami ilyesmivel kezdenék: SkyWatcher 150/750 Newton távcső

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1572) BITBOYS válasza radi8tor (#1570) üzenetére


BITBOYS
addikt

Nagy bajban a Plútó-szonda, megszakadt vele a kapcsolat Neeeee :(

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1573) taranis válasza BITBOYS (#1572) üzenetére


taranis
addikt

Óbazzz, remélem helyre tudják állítani, rég vártam már ennyire valamit, mint ennek a szondának a képeit.

colorizer.net

(#1574) taranis


taranis
addikt

Na állítólag nem lesz gond: [link]

colorizer.net

(#1575) BITBOYS válasza taranis (#1574) üzenetére


BITBOYS
addikt

Közben meggyógyult, ez jó hír :) Reméljük egyben odaér

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1576) radi8tor válasza BITBOYS (#1575) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

NASA majdnem elrontotta.
Ma hallottam egy interjút sky-al. Azt mesélte, hogy az űrszonda akkor csinál ilyet, ha hibás sorrendben kapja as adatokat a központtól. Sajnos 4.5 órányi adatátvitelre van a Földtől, ezért mindent előre be kell táplálni neki hajszál pontosan, különben csak a szép fekete égboltot fogja fotózni miközben 15km/sec-el elsuhan Plútó mellett.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1577) Bozso68


Bozso68
senior tag

Szevasztok!

Kezdő kérdés: használtan vettem egy EQ5 mechanikát pólustávcsővel. RA tengely alaphelyzeténél a pólustávcső szállemezén a Polaris kis karikája jobbra fönt van. Gondolom, ez nem jó helyzetbe van forgatva. Hogyan lehet meghatározni a szállemez helyes állását? Sehol nem találtam rá leírást. (Vagy rossz helyen kerestem.)

Köszi előre is: Zsolt

(#1578) #84221696 válasza Bozso68 (#1577) üzenetére


#84221696
törölt tag

A szállemezre nincs bekarcolva az UMa és a Cas csillagképek? A helyes irányt azokkal kell meghatározni.

(#1579) Bozso68 válasza #84221696 (#1578) üzenetére


Bozso68
senior tag

Be van karcolva, de valószínűleg a szállemez rosszul van belerakva. Amikor a Cas-hoz viszonyítva forgattam el az RA tengelyt, az már balra 90 foknál nagyobb szögben állt.
Szóval először a szállemez helyes irányba állítását kellene jól megoldani függőleges RA tengelynél, utána csak a pólusra állást.
Ebben tudna valaki tanácsot adni, linket dobni?

Köszi: Zsolt

(#1580) #84221696 válasza Bozso68 (#1579) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez nem probléma. A tengelyt forgasd a megfelelő irányba, ne a szállemezt.:) kilazítod a rektatengelyt, majd a csillagképeknek megfelelő irányba forgatod el. Amikor ez megvan, akkor rögzíted a tengelyt, majd a finomállító csavarokkal bejátszod a Polarist a kis körbe és készen is vagy. :)

(#1581) BITBOYS válasza radi8tor (#1576) üzenetére


BITBOYS
addikt

Alakul :) NASA’s New Horizons: A “Heart” from Pluto as Flyby Begins

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1582) radi8tor válasza BITBOYS (#1581) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

:C

⭐ Stella

(#1583) Chapel


Chapel
addikt

Sajnos nem Plutó

csak egy 400mm-es Hold; már 400 F5.6 L :)

[ Módosította: radi8tor ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1585) BITBOYS válasza Chapel (#1583) üzenetére


BITBOYS
addikt

Én is lőttem hasonlót, csak mobillal :D

mod: viccet félretéve a képed gyönyörű :)

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1586) radi8tor válasza BITBOYS (#1585) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor holnap vissza térhetünk a Plútóra. :P
Kíváncsi vagyok összejön-e a sikeres flyby.

⭐ Stella

(#1587) BITBOYS válasza radi8tor (#1586) üzenetére


BITBOYS
addikt

Igenis, ma Plútó nap van :) Google nem is készült semmi meglepivel? Ez azért fura :o

mod: Itt is gyúrnak rá: Plutonians, illetve NASA’s Eyes

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1588) radi8tor válasza BITBOYS (#1587) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

De készült google, már be van állítva.

⭐ Stella

(#1589) BITBOYS válasza radi8tor (#1588) üzenetére


BITBOYS
addikt

Igen, közben lecserélték.
Főnököd belemenne egy Tudomány rovatba itt a PH!-n? Páran már feszegetik a témát, bár nem hiszem, hogy jelezték volna :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1590) Chapel válasza BITBOYS (#1589) üzenetére


Chapel
addikt

Támogatom :K

És köszönöm, amit lehetett kihoztam 400mm-ből :R

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1591) radi8tor válasza BITBOYS (#1589) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Mire gondolsz konkrétan? Fórum csoportra vagy..?

⭐ Stella

(#1592) BITBOYS válasza radi8tor (#1591) üzenetére


BITBOYS
addikt

Igen, ez alá lehetne gyűjteni a megfelelő topikokat.

Közben jött egy kép a Plútó felületéről: The Icy Mountains of Pluto

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1593) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Fotózik mostanában valaki?
Én a Fátyol-ködöt fotózom, remélem összejön 50-60 jó kép.

(#1594) f.lorand válasza gilfoyle (#1593) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én folyamatosan dolgozom. Egy nehéz, halvány sh2 objektummal küzdök, 20-30 órát szánok rá, egy éjszakán belül kész.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1595) #84221696 válasza f.lorand (#1594) üzenetére


#84221696
törölt tag

Dolgozol?? :Y Azt hittem ez a hobbid, nem a munkád. :)

[ Szerkesztve ]

(#1596) f.lorand válasza #84221696 (#1595) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ne gonoszkodj :)

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1597) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Egyre szarabbak az egek esténként... Tegnapelőtt még egész jó volt, tegnap már erősen párásodott...
Feltöltök két nyers képet, ilyen ég van nekem :)
Tegnapelőtt:

Tegnap:

Ma milyen lesz???

(#1598) gilfoyle válasza gilfoyle (#1597) üzenetére


gilfoyle
őstag

A mi várható kérdésre a válasz: felhők és szél... :W

[ Szerkesztve ]

(#1599) #84221696 válasza gilfoyle (#1598) üzenetére


#84221696
törölt tag

Villámlás és felhők. ;)

(#1600) gilfoyle válasza #84221696 (#1599) üzenetére


gilfoyle
őstag

Igen, még az is.
Végre van időm, újhold van, erre szar lesz az időjárás...
Lassan tényleg csak az MTT-ben lehet bízni... Bár ott is legalább egy éjszaka tuti vihar...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.