Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1351) Sousuke válasza f.lorand (#1350) üzenetére


Sousuke
tag

Köszönöm a választ, de ez a távcső még csak terv. Ami fontos nekem, hogy a 600D-t használhassam fényképezéshez. Amiket szintén néztem akromatikus refraktorok:
Celestron Powerseeker 80EQ (80/900)
Skywatcher 80/400

Elvileg mindkettőre lehet DSLR fényképezőt tenni, de nem tudom mennyire lesz kicsi a 80-as tubusátmérő bolygózni, meg később mélyűrt fotózni. Bocsánat, hogy ennyit értetlenkedek, de másik képrögzítő ezközt (kamera) nem akarok beszerezni.

(#1352) pbalu válasza Sousuke (#1351) üzenetére


pbalu
aktív tag

Az én felszerelésem hasonló, jó kompromisszum bolygózni és mély űrre is:
- EOS 1000D
- SkyWatcher 102/660
- EQ3

Pár kép vele:
M31
Hold

szerk.: bolygózni a 80 jó lenne, de mélyegezni kevés

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#1353) csakb válasza Sousuke (#1351) üzenetére


csakb
őstag

Szerk.: megkövetem magam, de nem törlöm azért a lentieket. Pbalu M31 (és népi zenekara) fotója igen derék teljesítmény, és nem nagyon drága (de jól összeválogatott) cuccokkal! :)

Ilyen egyszerű felszereléssel nagyon szerény minőséget fogsz elérni, arra készülj már az elején.
Bolygózáshoz kiváló képalkotás és nagyon hosszú fókusz kell, és egy DSLR nem nagyon rúg labdába ezen a téren egy olcsó, de megfelelő kamera mellett. Holdhoz oké.

Az eddig felsorolt szettek vizuális észleléshez jók, főleg ha ki tudsz mozdulni sötét ég alá, de sokkal többet ne várj tőlük. Az asztrofotózás egy bizonyos (nem túl magas) szint felett nagyon nehéz és nem valami olcsó mulatság, igencsak lapos tanulási görbével. :(

Nem elkeseríteni akarlak, csak olvass többet a témában, mielőtt feleslegesen adsz ki olyanra pénzt, ami esetleg csalódást okoz.

Pár jó cikk, doksi csak találomra:

* Bolygófotózás a gyakorlatban
* A digitális mély-ég fotózás alapjai
* Digitális mélyégfotózás

[ Szerkesztve ]

(#1354) Sousuke


Sousuke
tag

Sziasztok, köszönöm a tanácsokat, akkor még gyűjtögetek pénzt és olvasok a témáról. Amit még néztem és árban meg tudom fizetni, ez a távcső lenne. Ha ez is kevés, akkor egyelőre hagyom a vásárlást. Köszönöm még egyszer :R

(#1355) #84221696 válasza Sousuke (#1354) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez is kevés, főleg a mechanika stabilitása. Szerintem gyűjtögess még.

[ Szerkesztve ]

(#1356) BITBOYS


BITBOYS
addikt

Sajnos nem nagyon pörög a téma. Hátha ettől a képtől beindul a topik: PappA http://www.asztrofoto.hu/
Elképesztő fotó

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1357) #84221696 válasza BITBOYS (#1356) üzenetére


#84221696
törölt tag

Bizony, nagyon jó! :)
Kivételesen nyugodt lehetett a légkör.
Na, Namíbiából! :D

[ Szerkesztve ]

(#1358) csakb válasza #84221696 (#1357) üzenetére


csakb
őstag

Naja, ha zenitben van a Szatyor, az azért nagy segítség. :)

(#1359) BITBOYS válasza #84221696 (#1357) üzenetére


BITBOYS
addikt

Na igen :D
Nagyon jó fotói vannak a szerzőnek

(#1358) csakb Igen, ezt direkt írta is a megjegyzésben :) áááá, de szép

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1360) #84221696 válasza csakb (#1358) üzenetére


#84221696
törölt tag

Innen lenne nagy művészet egy ilyet lőni! :) Vetekedik egy jobb hst fotóval.
Andris egyébként is igazán minőségi fotókkal szokott jelentkezni. Ritkán publikál fotókat, de akkor leesik az állunk!

(#1361) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

üdv,

tejutat melyik időszakban érdemes megfigyelni, és honnan? magyarország, vagy ausztria jöhetne szóba jelenleg elérhető megfigyelési területnek.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1362) #84221696 válasza Mr.Csizmás (#1361) üzenetére


#84221696
törölt tag

A nyári Tejút a leglátványosabb. Az mindegy, Ausztriából vagy Magyarországról figyeled meg. Egy a lényeg, településektől jó messzire, hogy még véletlenül se legyen fényszennyezés. Pl. a Zselicből érdemes a megfigyelést végrehajtani.

(#1363) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok!

Felkerült egy új kép a galériába a Rosetta-ködről. Egyben szeretném jelezni, hogy egy nagyobb munka után átalakítottam az oldalam. A képek eddig szimplán csak sorban nézegethetőek voltak, de nem volt mellettük semmilyen információ. Mostantól minden kép mellett ott vannak a készítéssel kapcsolatos információk és egy tartalmasabb leírás az objektumról. Talán így érdekesebb. A régi képek mellé is raktam némi infót, hogy ne legyen üres alatta a szöveg rész. A bővebb leírásokat majd az üres estéimen kiegészítem.

Mobiltelefonokon még nem jelenik meg jól, azt holnap javítom. Számítógépeken ok. Ide kattintva érhetitek el az teljes méretben új képet és az új megoldást.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1364) #84221696 válasza f.lorand (#1363) üzenetére


#84221696
törölt tag

Zsír! :C
Nagyon szépek a színek! Ez is Hubble paletta?

(#1365) belovary válasza f.lorand (#1363) üzenetére


belovary
senior tag

Gratulálok! A Rosetta is fantasztikus, na meg az oldal is egyre jobb! Nagyon jók ezek az infók! :C

(#1366) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok!
Köszi szépen.

Se nem Hubble paletta, se nem RGB, egy harmadik. A kép alatti cikkben (az oldalamon) nem csak mesélek erről, hanem ábrákon is mutatom.

Lóránd

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1367) #84221696 válasza f.lorand (#1366) üzenetére


#84221696
törölt tag

Mobilról láttam reggel, most nézem majd asztali gépről. :)

Kb. vagy 3 hete én is megpróbálkoztam a Rosettával, de annyira párás volt az ég, hogy a nyerseket egyből kukáztam.

[ Szerkesztve ]

(#1368) L4mie


L4mie
veterán

[ehhez mit szóltok? :) ]

ph! D810A

mondjuk kíváncsi lennék, a szenzor hűtésére gondoltak-e vagy manapság már nem kell?

[ Szerkesztve ]

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#1369) csakb válasza L4mie (#1368) üzenetére


csakb
őstag

Inkább az a kérdés, hogy a módosított szűrőnek milyen az átviteli függvénye. Ha csak annyira módosították, mint anno a Canon 60Da-nál, akkor szvsz. ennek is nagyobb a füstje, mint a lángja.
Az is egy kedves gesztus volt egy szűk rétegnek, de a teljes szűrőcsere többet ért.

(#1370) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok!

Bár csak egy hónapja volt, hogy elkészültem az előző képpel, a mostani szuper időjárás miatt lenne egy új. Ráadásul kifejezetten ritkábban fotózott Sh 2 objektumok.

Itt megtekinthető a fotó nagy felbontásban, meg van leírás is.

Üdv:

Lóránd

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1371) BITBOYS válasza f.lorand (#1370) üzenetére


BITBOYS
addikt

Gyönyörű, nagy gratuláció! :K

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1372) konyi79 válasza f.lorand (#1370) üzenetére


konyi79
addikt

Tényleg csodás, gratulálok.

(#1373) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Én is csatlakoznék, felteszek két képet, bár Lóránd szintjétől nagyon messzire vagyok.
A képek kidolgozásával még nem vagyok készen, ennek fő oka a tudás és tapasztalat hiánya de majd megjönnek ezek is :). Tanácsokat a feldolgozáshoz kaptam egy másik oldalon, többek közt Lórándtól is. Ezúton is köszönöm!
Az első a Lófej-köd, a második az Orion-köd.

(#1374) belovary válasza gilfoyle (#1373) üzenetére


belovary
senior tag

Kellett idő, hogy írni tudjak, de csak ennyi megy: :Y :Y :Y
Pffff, mennyire jó képek! Gratulálok, és köszönjük!!! :R

[ Módosította: radi8tor ]

(#1375) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Így van, jó képek lettek! Sokat fejlődtél, fejlődsz, gratulálok.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1376) radi8tor válasza gilfoyle (#1373) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nagyon jó képek! :C

f.lorand: a tied meg tudod, hogy 5* :K

Ezt ugye nem felejtitek el megnézni/fotózni? :)

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1377) f.lorand válasza radi8tor (#1376) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én kislányommal nézem mindenképpen!

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1378) pbalu


pbalu
aktív tag

Sziasztok!
Fotómasina csere előtt állok, eddig EOS 1000D volt, és most megzavart, hogy azóta létezik a MILC kategória. Asztrofotó szempontból számít-e, hogy egy belépő szintű DSLR vagy egy jobb fajta MILC van a távcső végén?
Köszi!

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#1379) gilfoyle válasza pbalu (#1378) üzenetére


gilfoyle
őstag

Nem vagyok egy nagy guru a témában, ha van hozzá megfelelő illesztőgyűrű a kihuzathoz, esetleg korrektorhoz, akkor jó lehet.
Ami a nagy előnye, hogy a tükörmozgatással járó mechanikai mozgásokat teljesen kiküszöböli, nem "remegteti" be a tubust. Sokkal kisebb, könnyebb -> nem terheli annyira a mechanikát. Ami még előny lehet, a kijelzőn a tényleges képet láthatod (mondjuk ez 1000D-nél is így van).
A hátránya lehet (még) hogy nem lehetséges vagy épp bonyolult átalakíttatni, nincsenek meg a bevált technikák. Dehát úttörők mindig is kellenek :)

Mostanában CCD kamerás trend van, DSLR-ről sokan váltanak/váltottak CCD kamerára asztrofotós berkeken belül.

[ Szerkesztve ]

(#1380) #84221696 válasza gilfoyle (#1379) üzenetére


#84221696
törölt tag

A tükörfelcsapást dslr-nél ki lehet iktatni, de ezt szerintem tudod. Ha meg jól van méretezve a mechanika (nagyjából a maximális terhelhetőség 1/3-a, fele van kihasználva), akkor nem számít a kamera tömege. Inkább a kihuzat az, ami érzékeny a nehezebb kamerákra. De ha minőségi van a távcsövöm, akkor ez sem okozhat problémát.

A ccd-k térnyerése nagyszerű dolog. Ebből látszik, hogy gazdasági téren van előrelépés. :)

(#1381) radi8tor válasza gilfoyle (#1379) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Én még 98-ban fotóztam filmes géppel, de már akkor is voltak CCD kamerák (Apogee, Meade és társai). Szóval annyira nem új a CCD, inkább azt mondanám azért DSLR-eznek az emberek, mert nagyságrendekkel olcsóbb.

⭐ Stella

(#1382) #84221696 válasza radi8tor (#1381) üzenetére


#84221696
törölt tag

Így van. Sokkal hatékonyabb a ccd, de sokkal drágább is. Éder Iván ccd-je 3500 dolcsi körül van. Egy nagyon jól használható dslr pedig talán a tizedébe kerül. És igazság szerint egy dslr határait egy magamfajta "asztrofotósnak" nagyon nehéz elérni. :) Nekünk tökéletes megoldás a dslr. Persze jó lenne a ccd is, de ahhoz több pénz, több felszerelés is kell (szűrők, szűrőváltó, számítástechnikai háttér).

(#1383) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Ha asztrofotózni szeretnél, csak ED lencsés "apo" távcsövet érdemes venni, akromatikusat nem, mert nagyon nagy lesz a színhiba. De én az olcsó távcsövekből messze a 150/750 newtont tartom fényképezésre. Én is azzal kezdtem, sok jó kis kép született vele. Fényerős, olcsó hozzá a korrektor, a kihuzata jó erős, elbírja a 600D-t.

SZERK: most látom, egy elég régi hozzászólásra reagáltam. Véletlen elnéztem, bocs.

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1384) f.lorand válasza #84221696 (#1382) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Így van. És azért említsük már meg, hogy a CCD nagyon klassz, de nem annyival több a DSLR-nél, mint sokan hiszik. Sőt, van számos hátránya is. Sokan fotóztunk éveken át DSLR-el és szép eredményeket értünk el vele. Én egyáltalán nem súlyoznám úgy, hogy a DSLR gyengébb. Más objektumokra való inkább, azt mondom.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1385) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Tudom, hogy nem annyira ide való, de azért talán mégis. Gondolkodom azon, hogy pénteken figyelemmel kísérem a napfogyatkozást, és nem csak élvezni szeretném, hanem akkor már próbálnék valami kreatívat alkotni. Sajnos totál nincs felszerelésem hozzá, mivel a 70D és a 18-135mm IS STM obin kívül most nincs más. Szóval ez így nem nagyon alkalmas a megfigyelésre, illetve komolyabb napfogyatkozás megörökítésére, de azért talán azért tudok vele valamit alkotni. Arra volnék kíváncsi, hogy szűrő mindenképpen kellene, és ha igen, akkor milyen erősségű? Mivel külföldön élek jelenleg, a hegesztősapka a pincéből nem játszik. ;] De ha nem is érdemes így belefognom, akkor megpróbálok tájképet a fogyó nappal, vagy valami. :) Köszönöm az infókat, véleményeket. :R

(#1386) #84221696 válasza belovary (#1385) üzenetére


#84221696
törölt tag

Szerintem nyugodtan fényképezz. Egy állvány nem árt, illetve napszűrő fólia az objektív végére.

(#1387) belovary válasza #84221696 (#1386) üzenetére


belovary
senior tag

Bocsi, állvány természetes van, viszont a napszűrő fóliával vagyok bajban. Most ugye az ND szűrők is más erősségűek, minél magasabb a szám, annál kevesebb fényt eresztenek át. Na de most ide milyen lenne a tuti? Ráadásul itt Ausztriában azt sem tudom honnan lehetne beszerezni. ND szűrőt még rendelni tudok addig, de ki tudja melyik lenne jó. Esetleg Obi, vagy ilyesmi áruházban elképzelhető ilyen fólia? Nehezen...
Azért próbálkozok... ;] Köszi! :R

(#1388) f.lorand válasza belovary (#1387) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Az ND szűrő az más. Ide napszűrő fólia kell, direkt erre való. Itt van Bécsből és Linzből, ha te Ausztriában keresel.

L

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1389) radi8tor válasza f.lorand (#1388) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Régen mennyivel kevesebb lehetőség volt. Most már minden méretben, színben lehet kapni ilyen szűrőket.

⭐ Stella

(#1390) belovary válasza f.lorand (#1388) üzenetére


belovary
senior tag

Na igen, pont erre voltam kíváncsi, hogy az ND szűrő az nem éppen erre lett kitalálva. ;] Köszi a linket. Sajnos már nem hiszem, hogyha megrendelem ideér, így lehet ezt buktam. Salzburgban élek, így elmenni meg messze van sajnos. Keresgetek itt is, de nem járok sok sikerrel. Kérdezősködöm is, de úgy néznek rám, mintha UFO-t kiáltanék. :DDD Amúgy az objektív szűrőmérete 67mm, ha jól látom ennél csak nagyobbak vannak a honlapon. De gondolom amúgy sem kompatibilis nagyon az obival amúgy sem, így fel kell fogatni valahogy, gumival, vagy ilyesmi. Köszi! :R

(#1391) radi8tor válasza belovary (#1390) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Vegyél fóliát és feszítsd rá az objektívre mondjuk egy gumival.
Jobb, mint a semmi.

⭐ Stella

(#1392) belovary válasza radi8tor (#1391) üzenetére


belovary
senior tag

Igen, erre gondoltam én is, már csak találnom kell egy helyet, ahol árulnak ilyet itt Salzburgban. :) Aztán házibarkács üzemmód lesz. Csak találjak fóliát... :DDD

(#1393) csakb válasza belovary (#1392) üzenetére


csakb
őstag

Ha innen, vagy innen most megrendeled, akkor szerintem még megérkezik időben. Vagy ha el tudsz menni hirtelen Bécsig, vagy Linzig, ahol van a t-a-nak fizikai boltja is.

Szerk.: ja, most látom, hogy Lóránd már írta is. :)

[ Szerkesztve ]

(#1394) belovary válasza csakb (#1393) üzenetére


belovary
senior tag

Köszi, igen, megvolt már. Na megrendeltem, nem játszok tovább. Aztán vagy ideér, vagy így jártam. A 76mm-est rendeltem, remélem jó lesz. Valahogy csak rá tudom tenni majd. ;) Köszi! :R

(#1395) BITBOYS


BITBOYS
addikt

Lövitek a sarki fényt? Egész elképesztő, hogy itt..

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1396) #84221696 válasza BITBOYS (#1395) üzenetére


#84221696
törölt tag

Sajnos tőlem nézve északra bp fényburája van, nem sarkifény. :(

(#1397) BITBOYS válasza #84221696 (#1396) üzenetére


BITBOYS
addikt

Nagyon jó képeket készítenek, műholdfotók is elképesztőek..ez most nagyon erős

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1398) radi8tor válasza BITBOYS (#1395) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Sajnos Bp fényei elnyomják. Kimenni most meg nem tudok, meló van.

Link?

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1399) #84221696 válasza BITBOYS (#1397) üzenetére


#84221696
törölt tag

Néztem az időképen meg a leonidákon is. :)
Szerencsések, akik látták. Nem is tudom, talán 2005-ben volt hasonlóan erős?

(#1400) #84221696 válasza radi8tor (#1398) üzenetére


#84221696
törölt tag

Időképen van fent fotó.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.