Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1501) #84221696 válasza f.lorand (#1497) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez nagyon tetszik nekem. Csak legyen egy kis idő, megpróbálom elcsipni őket én is. :)

(#1502) madgie válasza f.lorand (#1497) üzenetére


madgie
titán

Nekem nagyon is látványos, sőt, többet mutat, mint a telibelőtt "csáposok" :) Kösz, hogy megmutattad!

(#1503) BITBOYS válasza f.lorand (#1497) üzenetére


BITBOYS
addikt

Pazar, szép részletes. Van még mit és kitől tanulnom :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1504) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Szaturnusz animált gif a kert végéből. :P

⭐ Stella

(#1505) madgie válasza radi8tor (#1504) üzenetére


madgie
titán

Azta! :C

(#1506) konyi79 válasza radi8tor (#1504) üzenetére


konyi79
addikt

:Y
Nagyon király!

(#1507) raymi16 válasza radi8tor (#1504) üzenetére


raymi16
tag

Hogy/mivel lehetséges ez? :R

(#1496) csakb a drizzle módszert pedig kipróbálom, ha már nem kell raboskodnom a munkahelyen + idő is megsegít :U

[ Szerkesztve ]

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1508) radi8tor válasza raymi16 (#1507) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez bizony egy űrszonda volt. ;)

⭐ Stella

(#1509) raymi16 válasza radi8tor (#1508) üzenetére


raymi16
tag

Volt egy kisebb szívrohamom! :DDD

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1510) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Ez fájt. :DDD

⭐ Stella

(#1511) #84221696 válasza radi8tor (#1510) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez nem kicsit fájdalmas!:((

(#1512) iop111


iop111
csendes tag

Sziasztok! A 250/1200 SkyWatcher Dobson (GoTo) tavcsorol van valakinek tapasztalata? A tavcso pont hu-n 228 eFt. Kezdo tavcsoves vagyok, mindenbe belekostolnek, amibe csak tudok a tavcsovezes teren.

Koszi szepen!

(#1513) BITBOYS válasza iop111 (#1512) üzenetére


BITBOYS
addikt

Dobson távcsővel nem fogsz tudni fotózni, maximum nézelődni.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1514) hzsolee válasza BITBOYS (#1513) üzenetére


hzsolee
őstag

Hülyeség, tud fényképezni

[ Szerkesztve ]

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#1515) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék megosztani veletek egy képet, elsősorban azért, mert kíváncsi lennék a véleményetekre, és a tanácsaitokra. Munkából hazafelé tartva pillantottam meg ezt a tűzoltó autót, és gondoltam lekapom valamelyik nap. Majd két képet kiemeltem, és az egyik amit valójában látszódott, a másik a szerkesztéssel eljátszva kicsit ilyen apokalipszis zombis hangulatú lett. Aztán másik topikban írták, hogy semmi érdekes, ezért gondoltam akkor visszamegyek éjjel, és készítek egy csillagjárás fotót, evvel is feldobva a képet.

Szóval kimentem egyik este, és elkezdtem a műveletet, de sajnos másnap a képek összefűzésénél derült ki, hogy úgy 50 kép környékén kihagyott az időzítő, vagy fogalmam sincs mi volt a baj, de egy nagy kihagyás, majd 4-5 pötty, és utána újra folyamatos az ív. Így szerkesztgetéssel ugyan össze lehet hozni az íveket, de nem tetszett, hogy úgymond a fél kép egy retusált valami, így visszamentem. Itt már játszottam a vakuval is.
Viszont amikor újra összefűztem a képet, (Startrails, StarStax) itt már szép volt íz ív, viszont itt is, főleg a kisebb fényű csillagoknál vehető észre, hogy pöttyös. nem tudom jobban megfogalmazni. :) Az időzítés: expó 20mp, majd 15mp szünet. Szóval nem hiszem, hogy ez túl sok idő, na meg nem is az a baj, hogy nem összefüggő az ív, hanem... na de a képen lehet látni. Főleg nagyítva. Persze az eredeti kép nem ennyire szerkesztett, de muszáj volt jól feldolgozni, mivel a környezet tele volt reflektorokkal, meg iszonyatosan fényszennyezett a környék. Így vesztettem jó pár csillag ívet, de hát ez van.

Olyan program, ami RAW (cr2) fájlokat tud összefűzni? A minőség érdekében, és az útómunka miatt jobb lenne.

Köszönöm előre is!

(#1516) csakb válasza belovary (#1515) üzenetére


csakb
őstag

"majd 15mp szünet."

Itt van a hiba, mert a 15 mp szünet alatt a fránya Föld semmivel sem törődve forog tovább. :3
Az égi egyenlítőhöz közelebbi csillagok látszólag gyorsabban haladnak, így azoknál az űrök is nagyobbak lesznek.

(#1517) BITBOYS válasza hzsolee (#1514) üzenetére


BITBOYS
addikt

Ha konkrétan erre a célra veszi akkor valóban

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1518) belovary válasza csakb (#1516) üzenetére


belovary
senior tag

Azt értem, hogy forog és nem törődik velem ;] de azt hittem a 15 mp azért az nem olyan sok 2 expó között. Sőt, valaki többet is hagy. Hmm... Akkor a megfelelő időzítés hogy szinte egymás után lőni? Valamennyit ki kell hagyni azért, de most esküszöm meg fogom próbálni másik képnél, marad a 20mp expóra, és akkor 5? 10mp legyen? A korábban írt összefűző progiról valaki?

(#1519) csakb válasza belovary (#1518) üzenetére


csakb
őstag

Nyilván függ gyútávtól, felbontástól is, de 15 mp azért elég jó eséllyel meglátszik a pólustól távoli csillagoknál. A StarStax-ben van valami opció, ami az űröket megpróbálja elkenni. Nagy csodát nem tesz, de azért érdemes kipróbálni, ha nem tetted.
A fényes csillagoknak több pixelre kenődik szét a fénye, így azoknál kevésbé feltűnő a jelenség.

Én időzítő helyett egyszerűen csak M módba rakom a gépet, aztán continuous drive mód (vagy gyors sorozat, ahogy tetszik), és rögzítem a kioldót.

Összefűzés alatt mit értesz?

(#1520) belovary válasza csakb (#1519) üzenetére


belovary
senior tag

A programot értem. Vagyis hogy van e olyan, amivel összerakhatom a RAW kiterjesztésű fájlokat, hogy ne JPG-el kelljen utána dolgozni. Amúgy számolgattam, azt hiszem következőre inkább olyan 5-10mp közé fogom rakni a szünetet. :)

(#1521) Novics válasza belovary (#1518) üzenetére


Novics
senior tag

Fura, nálam a Kisgöncöl 18mm-n a kép közepéről 15 perc alatt teljesen kimászott a képből. Meglepődtem. :Y Ha jobban belegondol az ember, akkor semmi meglepő nincsen benne, de mégis.

És a hosszúexpós zajszűrést nem kapcsoltam ki az első próbálkozásnál - még a váz is új volt, eszembe sem jutott, hogy az lesz a hunyó -, így kaptam szaggatott vonalakat. Azóta is tiszta, szélcsendes, felhőtlen, teliholdas éjszakát várok.

szek: Miért akarsz bele szünetet?

[ Szerkesztve ]

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#1522) belovary válasza Novics (#1521) üzenetére


belovary
senior tag

Valamit félreértettél, vagy én fogalmaztam hülyén... :DDD Abszolút nem akarok én szünetet. A zajcsökkentés természetes ki volt kapcsolva. Dark Frame képet viszont újra elfelejtettem készíteni. Na persze nem hiszem hogy sokat dobna rajta, de ott is eszembe volt, na majd a 150 kép után. Úgy felejtettem el mint a sitty. :DDD Igen, a legrosszabb az, hogy ezt is úgy kellett csinálnom, hogy rohanás az egész. Lefektettem a nagyobbik fiam (19 hónapos), engedélykérés asszonytól, duzzogva de engedély megadva, sprint a helyszínre. Olyan 10 felé el tudom kezdeni, és így is hajnali fél kettőkor érek haza. valamit aludni sem ártana, mert éjjel is mászkálás van a kisebbik fiam miatt (5 hetes) na meg a nagyobbik 6kor kel, na meg meló. :B Szóval így elég nehéz erre is időt fordítani. ;)

Kis érdekesség! Ez lett a 150 képből, kissé volt fényszennyezettség, mi? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#1523) belovary


belovary
senior tag

Kicsit eljátszottam még a programokkal, és azt hiszem az egészet elölről kezdem. Így sem rossz a kép, de amit linkeltem is a sima összefűzésről képet, az abszolút nem korrekt. Állítgattam pár dolgot, és ha nem is sokat, de egy picit javíthatok a képen, és a végeredményen akkor már lehet megéri. :)

Valakinek sikerült éjjel nézni a "csillagzáport" a Vega környékén? Sajnos itt befelhősödött, hiába készültem rá... :((

(#1524) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Kezdő asztrofotósoknak garantált siker lehet NASA Schmidt-Cassegrain távcsöve Hasselblad csatlakozással.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1525) taranis válasza radi8tor (#1524) üzenetére


taranis
addikt

Na, és szállít is Mo-ra. A Hassy meg amúgyis ott figyel minden valamirevaló hazai háztartás polcán :)

colorizer.net

(#1526) radi8tor válasza taranis (#1525) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Van hozzá passzoló NASA kivitel is, most akciósan. :D

⭐ Stella

(#1527) #84221696 válasza radi8tor (#1524) üzenetére


#84221696
törölt tag

A tűzoltó fizetésemhez pont passzol ez az ár! :DDD

(#1528) BITBOYS válasza radi8tor (#1526) üzenetére


BITBOYS
addikt

Feldobjuk olx-re? hátha rápattan valaki :D

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1529) #74867712 válasza radi8tor (#1510) üzenetére


#74867712
törölt tag

Nyuszi hozta, nyuszi elvitte...

(#1530) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok!

Egy ritka témát hoznék elétek. 20 órát exponáltam, mert nagyon halvány. Nincsenek benne szuperszép vörös-kék ködösségek, de az 1000+ galaxis azért szíven üti az embert.

[link]

Üdv:

Lóránd

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1531) gilfoyle válasza f.lorand (#1530) üzenetére


gilfoyle
őstag

Ez nagyon ott van, gratulálok! Mondjuk mi mást várhatnánk tőled? :R
Valami hasonló élmény a kép, mint amikor először láttam a Hubble első deep space fotóját!

(#1532) radi8tor válasza f.lorand (#1530) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nagyon komoly. :C

Ezt is otthonról lőtted?

⭐ Stella

(#1533) f.lorand válasza radi8tor (#1532) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Köszi szépen. Igen, a kertből van. De nem sok kellett, hogy hagyjam az egészet, mert 20 órát fotóztam rá áprilisban és nem jött eléggé a téma. Aztán most fotóztam rá májusban is, végül csak a legjobb 20 órát használtam fel a két hónapból (összesen jóval több lett), de így a válogatott kockákkal végül látszik. Már várom a könnyen fotózható szép fényes nyári ködöket :)

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1534) #84221696 válasza f.lorand (#1530) üzenetére


#84221696
törölt tag

Á! De jó! Gratula! :)

Emlékszem, egyszer V.Janival volt egyszer egy kis nézeteltérésem a makszutovon, amikor egyik fényképed kapcsán megemlítettem, hogy lassan Iváni magaslatokba érsz. Erre megkérdezte, hogy hogy merészellek Ivánhoz hasonlítani. Nos, szerintem most már nyugodtan mellé tehetlek. :C

(#1535) gilfoyle válasza #84221696 (#1534) üzenetére


gilfoyle
őstag

Jut eszembe, mi lett V. Janival? Teljesen eltűnt (pedig nagyban neki köszönhetem, h elkezdtem az asztrofotózást), vmi olyan infóim vannak, hogy abbahagyta az egészet...

[ Szerkesztve ]

(#1536) radi8tor válasza gilfoyle (#1535) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem ő lenne az első ilyen témában.

meunier: akkor én mit szóljak, amikor megláttam a nevem Iván egyik interjújában. :)

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1537) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Köszönöm, örülök, hogy tetszik.

Nem tudom, mi van Jánossal pontosan mostanában. Nekem is sokat segített az elején.

Emlékszem arra, mikor kezdőként a képeimet az Ivánéhoz hasonlítgatták. Megtisztelő, de ambivalens érzés volt, több okból is. Egyrészt azért, mert akkor még valóban elképesztően távol voltam ettől, nekem is Iván volt, aki kedvet adott az asztrofotózáshoz. Másrészt azért, mert éreztem, hogy eleve sokak nem nézik teljesen jó szemmel azt, hogy nagyon gyorsan fejlődtem (és erre én is adtam sajnos okot a túllelkesedésemmel és célorientáltsággal, ami elidegenítő lehetett). Elég sokáig tartott, míg ebben beállt az elfogadottságom, fura módon kellett hozzá egy nem sikerült namíbiai út és egy egyébként nem túl jószándékú (kicsit megalázó) nekem írt hozzászólás az egyik asztrofotós oldalon. Azóta már nem zavarom már az asztrofotós közösséget, úgy érzem. Amúgy is visszavettem, sokkal kevesebbet vagyok a fórumokon, nincs rá idő, a család fontosabb. Korábban kifejezetten érdekelt, hol "helyezkedem el" a magyar asztrofotózásban. Ezért örültem először az APODoknak, a nemzetközi verseny győzelmeknek és ami a legfontosabb: a jó képeknek. Most már ez sem izgat, valahogy elmúlt a varázsa, amiben sokat segítettek a fent leírt dolgok. Vissza tudtam térni ahhoz, hogy elsősorban a fotózást élvezzem. Tehát most már csak a jó képek érdekelnek.

Ivánt én ma is kiváló, elöljáró asztrofotósnak tartom. Nem vagyunk barátok, de őszintén mondhatom, jóban vagyunk, ritkán hosszabban elbeszélgetünk (ha épp vásárlok valamit), elismerjük egymás munkáját, mivel a látásmódunk elég hasonló. De az ő szerepe, mint úttörő akkor is pótolhatatlan és megismételhetetlen, ha már ma többen hozzák a nemzetközi mércével is magas színvonalat idehaza (ez évekig csak hozzá volt köthető). Ha Iván nem lett volna, ilyen komoly hazai asztrofotózás sem lenne. Én biztos nem csinálnám, de szerintem sokan mások sem.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1538) #84221696 válasza gilfoyle (#1535) üzenetére


#84221696
törölt tag

Sajnos nagyon eltűnt, pedig a tapasztalataira nagy szükség lenne.

Lóránd: sokáig azt gondoltam, hogy az amatőrcsillagászat, azon belül is az asztrofotózás az inkább ilyen közösségépítő tevékenység. Sajnos pontosan sok esetben az ellenkezője az igaz. Nagyon sok az irigy, buta, rátarti ember, aki a más sikerének nem hogy nem örül, de leginkább ledegradálja. Az ilyen emberek miatt keztem eltávolodni az egész témától olyannyira, hogy a teljes asztrofotós felszerelésem is szépen eladtam. Nem is hiányzik.

Egy kis adalék, ez nagyon mélyen belém rögzült: az első fotometriai szakkörön történt: telefonomra kaptam egy értesítést az APOD alkalmazástól: Ladányi Tamás képe lett az aznapi APOD. Mondtam nagy örömmel az ottaniaknak ezt, mire az egyik régi motoros változóészlelő ennyit kommentált: "mi a csúnya képeket szeretjük". Ezzel le is tudva a témát! Nagyot néztem akkor. Valahogy akkor tört meg bennem a lendület.

Lóránd: mondhat bárki bármit, meghatározó alakja vagy a magyar asztrofotós közösségnek! Iván érdemeit senki sem akarja elvitatni, de szerintem vagy olyan jó!

[ Szerkesztve ]

(#1539) Chapel


Chapel
addikt

Sziasztok,

Van valakinek tapasztalata napfotózás terén?
77mm-es szűrő mentem van, ahogy nézem valami bika nd szűrő kell majd...persze kérdés hogy 5-600mm-en van e értelme egyáltalán próbálkozni.
(Ez 150-500-al készült a Holdról, igen olyan amilyen, de azóta már egy 400mm 5.6 L és egy 1,4x-re cseréltem.)

:R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1540) csakb válasza Chapel (#1539) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

A legegyszerűbb, legolcsóbb, és legbiztonságosabb, ha Baader fóliából, és két csík kartonpapírból szerkesztesz egy szűrőfeltétet az objektívre.

Valahogy az itt leírtak szerint: [link].

Szerk.: 600 mm-en még nem lesz valami nagy a napkorong. Pont akkora lesz, mint a Hold. Amúgy persze, van értelme, a foltok, fáklyamezők, granuláció már látszani fog szépen. A holdfotódon is sok szép részlet látható. :)

[ Szerkesztve ]

(#1541) csakb válasza Chapel (#1539) üzenetére


csakb
őstag

Igazából egy 10x10 cm-es darab is elég, akkor pár perccel többet kell barkácsolni.

Így néz ki a gyűrűk közé szorított, alatta meg a barkácsolósabb megoldás, kisebb fóliadarabból.

(#1542) radi8tor válasza Chapel (#1539) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

ND szűrőt szerintem felejtsd el. A szenzornak sem tesz jót a túl erős fény, az UV sugárzásról nem beszélve, amit kap a szenzor (ezt nem látod de attól még éri).
Napszűrő fóliát kell venni, nem nagy tétel és házilag rátenni 2-3 vastagabb befőttes gumival. :)

Amúgy én vizuális fóliát használtam fotózásra, tökéletes volt az is még 25 ASA filmmel is. :K

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1543) Chapel


Chapel
addikt

Az, hogy nem feszül a fólia, ergó kicsit hullámos a felülete, nem befolyásolja a képalkotást, ugye?

Köszönöm srácok, akkor egy ilyet beszerzek, ha lesz értékelhető képem, hozom.
:R

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1544) radi8tor válasza Chapel (#1543) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Vékony a fólia, valószínű nem zavar be a képbe, ha nem tökéletesen sík, de azért nem árt valamennyire törekedni a hullámmentes kivitelre.
A fólia könnyen is szakad (ha emlékezetem nem csal) úgyhogy óvatosan. :)

⭐ Stella

(#1545) Chapel válasza radi8tor (#1544) üzenetére


Chapel
addikt

Aha, én is úgy gondoltam, hog azért nem árt minnél simábbra készteni, jövő hétvégén neki is állok :)

Srácok ha már itt vagyok; több mint 15 éve amatőr csillagászkodom, van egy Meade 230-as távcsővem. Igazából évek óta szétszedve, becsomagolva nyugszik, tehát elég szép állapotban van. Van értelme felraknom, ér ez még valamit szerintetek?
Beszereznék valami 1000-1200mm közötti darabot, amire a fgépet is rátudom csatlakoztatni.

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1546) csakb válasza Chapel (#1545) üzenetére


csakb
őstag

A napközbeni meleg miatti rossz seeing szerintem többet ront a képen, mint a fólia egyenetlenségei, ez azért mégsem egy vastag üveglemez, hanem nagyon vékony fólia. Én soha nem vettem észre különösebb különbséget a szépen kifeszített, és a vidáman hullámzó fólia közt, sem vizuálisan, sem fotón. De lehet hogy csak nem vagyok eléggé vájtszemű. :)

Elszakítani elég nehéz a Baader fóliát, ezt tapasztalatból tudom, mostanában készítettem pár ilyen feltétet. Persze a gyakori befőttes gumizás nem tesz neki jót hosszabb távon, azért ajánlott valami foglalatot eszkábálni neki.

Az a távcső sajnos inkább gyerekjáték, főleg az állványa és a mechanikája nagyon low-end, és kínszenvedés használni nagyobb nagyításoknál. Azért max. 70-100x-os környékéig érdemes vele ránézni a Holdra (most már hajnalban kel, szóval valszeg inkább úgy két hét múlva), meg most kora este a Vénuszra, Jupiterre, Szaturnuszra. A Galilei-élményt azért hozza. :)
Nem túl magasan lévő, fényesebb mélyegekkel is lehet kísérletezni vele.

Jobb élményhez nem árt valami kicsit komolyabb, ami nem feltétlenül jelent nagyon sok pénzt.

A fotózás viszont másik sztori, az komolyabb kiadásokkal jár.

(#1547) #84221696 válasza Chapel (#1545) üzenetére


#84221696
törölt tag

Nézd meg a makszutovon hogy mennek az ilyen távcsövet, aztán +10%-ért kirakhatod eladósba. Mondjuk a meade neve jól cseng, de valószínű ugyanott gyártották, mint a skywatchereket.

[ Szerkesztve ]

(#1548) radi8tor válasza Chapel (#1545) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Persze, hogy ér valamit. Hobbi csillagásznak kezdő távcsőnek tökéletes.
Nekem az első egy kis newton volt, ez még annál is jobb minőségű.

Lehet 10-ért el is tudod adni. 20 felett vannak hasonlók újonnan.

⭐ Stella

(#1549) Chapel válasza csakb (#1546) üzenetére


Chapel
addikt

Körbenéztem gyorsan neten, látom ez a Skywatcher márka megy mindenhol, mint olcsóért 1000mm és társai.
Gyerekjáték, én is így gondolom, ezért is lett ez anno a kezdő (és azóta egyetlen) távcsővem. 5-10k?
Hát akkor már inkább áll a sarokban, hátha majd gyerkőcöt megtudom fertőzni a témával :)
Ahogy nézegetem, nekem olyan 1000mm-es kezdő lenne a jó, esetleg 1200mm.
100k alatt vannak reflektoros/refraktoros Astromaster/Powerseeker Celestronok. Kuka, felejtősek ezek?

Nem találok megfelelő fórumot ami aktív lenne, így bocs ha itt offnak számítok ezzel :B

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1550) radi8tor válasza Chapel (#1549) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Dehogy off, asztrofotós topikban vagyunk. :)

Refraktorból (lencsés távcső), ha fotózásra valót szeretnél, akkor csak APO (apokromatikus) ajánlott, ennek minimális a színtorzítása.
Akromatikus lencséknél nem egy fókuszpontba képezi le a teljes színképtartományt, ezért a vörös és kék objektumok elmosódottak lesznek a képen.

Ha kisebb (<200e Ft) keret áll rendelkezésre, akkor szerintem Newton távcsővel jobban járnál (azonos összegért nagyobbat kapni).

⭐ Stella

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.