Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1201) kovisoft válasza Stauffenberg (#1198) üzenetére


kovisoft
őstag

Valamelyest lehet csökkenteni a fényszennyezés hatását, ha olyan szűrőt használsz, ami a leggyakoribb külső fényforrások jellemző hullámhosszaira szűr. De ettől nem lehet csodát várni. Vannak egyéb keskenysávú szűrők, amik olyan objektumokhoz valók, amik maguk is csak egy szűk tartományban sugároznak (amit természetesen a szűrő átenged). De az a legjobb, ha ki tudsz települni valami fényszennytől mentes helyre.

Ha kénytelen vagy a városból fotózni, akkor válassz minél későbbi időpontot, amikor lecsökken az emberi tevékenység, ill. tiszta, páramentes, hidegfront utáni égboltot, amikor kevesebb részecske van a levegőben, ami szórná a fényt. A célobjektum legyen minél közelebb a zenithez, mert ott a legkisebb a fényszennyezés. Készíts minél több felvételt, és azokat stackeld. Ha van óragéped, akkor alkalmazz minél nagyobb (de még "értelmes") nagyítást, mert az is csökkenti az égbolt háttérfényességét.

(#1202) Stauffenberg válasza kovisoft (#1201) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nincs specifikusan kiszemelt objektumom, a Tejutat szeretném fotózni nagylátószögű objektívvel. Szóval tényleg az lesz a legjobb ha türelmes vagyok és megvárom míg el tudok utazni kevésbé fényszennyezett vidékre.

100km-re keletre Budapesttől milyen esélyeim lennének? Itt van a pároméknak vidéki háza (amolyan nyaraló szerűség) egy kis faluban.

A többi tippet is köszönöm! Már olvasgatom a leírásokat is. :)

(#1203) konyi79 válasza Stauffenberg (#1202) üzenetére


konyi79
addikt

Egy jó tejútfotóhoz kicsit délebbre kellene menni nem, Mo-ról is lehet olyat csinálni?

(#1204) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Magyarországról is nagyon szép a Tejút. Nyáron. Nem kell délebbre menni, csak ki kell menni fényszenny mentes területre.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1205) f.lorand válasza Stauffenberg (#1202) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Nem tökéletes, de alap becslésre remek alkalmazás: http://egkep.com/

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1206) Stauffenberg válasza f.lorand (#1205) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Én ezt néztem, ez alapján Tápiószele, Tápiógyörgye, Farmos környéke nem annyira fényszennyezett, főleg eltávolodva a falvaktól.

Megnéztem amit linkeltél, de nem igazán tudom mi számít jónak.

(#1207) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Én innen készítem a képeim, összevetésül. Látszik a számolóban, hogy 5 magni felett van kicsivel az ég, Budapest elég erősen teszi tönkre a keleti - délkeleti eget, nyugatra pedig Dorog / Esztergom fénykupolája van. Ennek ellenére tudok fotózni.

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1208) Stauffenberg válasza f.lorand (#1207) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Akkor linkelek én is. Direkt a falvakat elhagyva választottam találomra egy szántóföldet. Ezen a környéken van a páromék vidéki háza.

Összehasonlítottam az érdi és az újpesti égképekkel. Határozottan markáns az eltérés. Azt hiszem nagyon várom már a hónap végét. Akkor megyünk legközelebb, egy hétig próbálkozhatok majd. :)

Később is egész nyáron 3-4 hetente egy hétvégére.

Remélem addig tudok szerezni majd az új Samyang 12 mm f/2 objektívből is egy példányt.

(#1209) f.lorand válasza Stauffenberg (#1208) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ez nagyon jónak tűnik.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1210) nagybá


nagybá
senior tag

Új kérdésem van!

Ma megyek ki csillagot fotózni, hogy kipróbálhassam ezt a deepskystackert. A kérdésem az lenne, hogy van e valami tippetek ahhoz, hogy minél tovább nyitva lehessen a rekesz és ne mozduljanak be a csillagok?
És egy nagyon kezdő kérdés, nyilván utánajárhatnék, de így két legyet egy csapásra alapon megkérdezem: ha a tejútrendszert szeretném megörökíteni, honnan tudom, hogy merre van a drága?

Választ előre is köszönöm! :)

pl.: egy ilyen képhez mennyi, hány seces expo szükséges? Mondjuk ISO 800-on.

[ Szerkesztve ]

(#1211) Stauffenberg válasza nagybá (#1210) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Eddig a legtöbb leírásban az 500-as szabályt írták amivel kiderítheted, hogy mekkora záridőt használhatsz bemozdulás nélkül.

Az 500-at oszd el az ekvivalens gyújtótávolságoddal.

Például: 500/24=20,8

Tehát ha ekv. 24mm-el fotózol, akkor 20 másodperces záridő legyen a leghosszabb. Minél nagyobb a látószög, annál hosszabb lehet a záridő.

Múltkor kipróbáltam, csak a sarkok mentén voltak csillagok amik picit bemozdultak, de nem vészes. :)

[ Szerkesztve ]

(#1212) HollyBoni válasza nagybá (#1210) üzenetére


HollyBoni
veterán

Milyen obival próbálkozol? Minél nagyobb látószögű, annál később mozdulnak be a csillagok. 20-25s körül szoktam használni az ekv. 28mm obimat, 25 körül pixelbuzulva látszódik egy picike bemozdulás. Vannak állványok amin a fej mozog, a csillagokat követi, így sokáig exponálhatsz, de ez nem olcsó mulatság sajnos.

Tejútrendszer megtalálsához google earth progi otthon, kint pedig androidra stellraium-ot használom, okos egyszerű program és éjjelli mód is van amikor pirossal mutat mindent, nagyon hasznos.

Ehhez a képhez nagyon nagyon kevés fényszennyezés kell, ilyet nem nagyon tudsz lőni itthon.

Obit ne rekeszeld, hagyd nyitva, ISO-t addig told amíg használható képet ad a vázad, RAW-ban fotózz és utómunkázz mindenképp, fényszennyezést kerüld, most a hold is látszódik félig szóval az is picit be fog zavarni, ég legyen tiszta.

[ Szerkesztve ]

(#1213) csakb válasza nagybá (#1210) üzenetére


csakb
őstag

"ha a tejútrendszert szeretném megörökíteni, honnan tudom, hogy merre van a drága?"

A tavasz nem valami optimális tejútfotózáshoz, ugyanis ilyenkor nem nagyon látszik mifelénk. :]
A téli Tejút már elég hamar lemegy, és nem is valami fényes. A nyári meg majd valamikor hajnalban jön elég magasra.

Amúgy meg ha szabad szemmel nem veszed észre, hogy hol a Tejút, akkor nem is érdemes nekiállnod lefotózni. :)

[ Szerkesztve ]

(#1214) nagybá


nagybá
senior tag

Köszönöm a sok választ! :)

Ennek ellenére lövök párat, legalább tesztelem a tanultakat! :)

(#1215) HollyBoni válasza nagybá (#1214) üzenetére


HollyBoni
veterán

Nem muszáj ám tejútnak lenni a képben hogy jó legyen. :) Milyen géppel próbálkozol?

(#1216) csakb válasza nagybá (#1214) üzenetére


csakb
őstag

Persze, tesztelni mindenképp érdemes, ha derült van! :)

(#1217) nagybá válasza HollyBoni (#1215) üzenetére


nagybá
senior tag

Canon 7D, amúgy szívtam, mert a köcsög hold világított mint az állat.

(#1218) L4mie válasza nagybá (#1217) üzenetére


L4mie
veterán

na igen hold mellett nehéz :S
[link]

nekünk nyáron ennyi sikerült tejútból, de első próbálkozás volt, amúgy egész jó kis helyet találtunk egész fényszennyezettségmentes Vindornyalak Zala megyében :) remélem lesz időm idén foglalkozni a dologgal :)

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#1219) nagybá válasza L4mie (#1218) üzenetére


nagybá
senior tag

Na ez is egész ügyes kép! :)
Én is mindenképp fogok még próbálkozni.

(#1220) L4mie válasza nagybá (#1219) üzenetére


L4mie
veterán

inkább kreatív mint asztrofotó :) de köszönöm.

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#1221) nagybá


nagybá
senior tag

Na, azt hiszem megvan a 14-i program pár embernek: [link]

(#1222) csakb válasza nagybá (#1221) üzenetére


csakb
őstag

Azért nem csak 14-én lehet megnézni a Marsot, 15-én is ugyanolyan jó lesz, sőt még hónap végén is. Meg most is nagyon jó, onnan ahol derült van. :)
Valamint kiválóan megfigyelhető még a Jupiter is kora este, és késő este/hajnalban meg a Szaturnusz.

Egyéb, áprilisi látnivalók: [link].

(#1223) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Újra nekiindulunk egy nagy asztrofotós útnak. Ha esetleg valakinek lenne kedve virtuálisan is követni minket, igyekszem megosztani, mi történik velünk. Ha esetleg valakit érdekelne, ezen a felületen olvashatjátok a frissítéseket. Ha valakinek ellenérzése lenne a Facebook felülettel kapcsolatban, az oldalamon blog jelleggel követhetők a bejegyzések.

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1224) Stauffenberg válasza f.lorand (#1223) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nagyon jól hangzik, követni fogom! :)

(#1225) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Nagyon kezdetleges még nálunk az asztrofotózás, de szeretnénk elkezdeni, megpróbálni, csak ne vegyétek el a kedvünket. :DD

Azért írom többes számban, mert én fotózom, a barátom meg vett egy Newton Sky Watcher 150/750 es teleszkópot már régebben. Sajnos nem nagyon használja, de ha összeraknánk a két gépet, talán valami szépet is tudnánk alkotni.

Szóval olyan kérdésem lenne így elsőre, hogy nekem van egy Canon 70D vázam. Neki ugye az említett teleszkóp. Ha jól informálódtam, akkor T2-es gyűrű kellene ahhoz, hogy össze tudjuk hozni a két műszert. Viszont olvastam, hogy lötyög, mozog, nem igazán passzentos. Nem tudom, erről tudnátok írni nekem? A másik kérdésem pedig az, hogy gondolom, ha összeraktuk a dolgokat, azzal még nem mehet a buli, fókuszbeállítás, finomhangolás, ilyenekre számítani kell... Olvastam róla természetesen, de inkább itt is érdeklődöm, biztos vagyok benne, hogy kapok jó kis tanácsokat tőletek! :)

Előre is köszi!

(#1226) Mr.Csizmás válasza belovary (#1225) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

elsőként kell egy T2-EF gyűrű. utána ugyanúgy, mintha szabadszemmel néznétek a tubába, kell élességet állítani, csak éppen a fényképezőgép live view funkciójával kell nézni, vagy a kukucskában (paszolom, hogy mennyire fog látszani)

emlékeim szerint a Haarmann-rács sokat tud segíteni, de majd egy szaki úgyis kijavít.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1227) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

Ma és holnap éjjel meteorzápor lesz, reméljük a 209P/LINEAR hoz nekünk egy kis törmeléket! :) Próbálok majd kijutni a városból, hátha megcsípek egyet-kettőt fotón is. :)

(#1228) nagybá válasza Stauffenberg (#1227) üzenetére


nagybá
senior tag

Kösz, hogy szóltál, akkor én is beizzítom a gépezetet. Bár inkább holnap este. :R

(#1229) kovisoft válasza belovary (#1225) üzenetére


kovisoft
őstag

A pontos fókuszáláshoz nagy segítséget nyújthatnak a különböző maszkolási eljárások, amik bizonyos fajta diffrakciós mintákat hoznak létre a képben, és általában ezeket kell valahogy egymásra illeszteni. Itt vagy itt találsz néhány maszk típust, talán az egyik legjobb a Bahtinov maszk. Ahogy belovary is írta: érdemes a gépet live view-ban használni, a lehető legnagyobb nagyítással, hogy jól látszódjanak a diffrakciós minták. A szabadszemes élességállítás a nézőkén keresztül felejtős, mert a szem eléggé rugalmas, pontatlan fókusznál is élesen tud látni (bizonyos határok között).

Viszont a távcsövön keresztüli fotózáshoz kelleni fog egy stabil, rezgésmentes állvány is, és valamilyen óragépes mechanika, ami kompenzálja a Föld forgását. Erre is igaz az, hogy ami jó a szabadszemes észleléshez, az nem biztos, hogy jó fotózáshoz is.

(#1230) hzsolee válasza Stauffenberg (#1227) üzenetére


hzsolee
őstag

Hát remélem neked nagyobb szerencséd volt, én egyet sem láttam. Mondjuk csak éjfélig bírtam, pedig szép tiszta idő volt. Hajnalban kinézve meg már felhős volt az ég.

[ Szerkesztve ]

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#1231) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Gyors segítség kellene! Ma este hónapok óta össze tudtuk hozni, hogy lesz távcső, és gépezet, amivel talán tudnánk valami értékelhetőt lőni!

Ugye PS alap, letöltöttem a DeepSkyStacker-t, de soha nem használtam...

A kérdés az lenne, hogy a dslr kamerát milyen beállításokkal érdemes kezdeni?
Minden módszer, tipp, stb érdekel, mert ha sikerül már egy akármilyen képet is lőni, már boldogok leszünk. :)
Szóval szájbarágósan, mint egy kisgyereknek jöhetnek a tippek! KÖSZI!!!!

(#1232) Stauffenberg válasza belovary (#1231) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A nagyon alapokról szájbarágós leírás kezdőknek angolul. Vagy van magyarul is egy rövidebb szösszenet.

Ha meg visszaolvasol (nem kell sokat, csak egy oldalt), akkor többek között nekem is linkeltek ezeknél sokkal részletesebb leírásokat, azoknak talán több hasznát veszed ha távcsővel fotóznál.

Nem tudom honnan akarsz fényképezni, de ma eléggé felhős az ég, ez könnyen beteheti a kaput.

[ Szerkesztve ]

(#1233) csakb válasza belovary (#1231) üzenetére


csakb
őstag

Íme, két alapos leírás: (#1196).

(#1234) belovary


belovary
senior tag

Köszönöm!

Elolvastuk, de sajnos nem sikerült full élesre állítani. Próbálkoztunk pár órát, de csak az 1 perces expók közelítenek a valósághoz. Ha tovább emeltem a záridőt, akkor már sok volt a bemozdulás.

Próbáltuk élőmódban belőni a fókuszt de ugye full semmit nem láttunk az LCD-n... Igaz, nem mintha a keresőben bármit is láttunk volna. Barátom meg csak, tuti van rajta digitális zoom, nyomassuk úgy. :D
Meglepődtem, hogy 00f volt kijelezve, ez is meglepett.

Ma is próbálkoznánk, de nem tudom mit kéne csinálni, hogy össze tudjuk hozni a dolgokat. Ráadásul elolvassuk amiket itt linkeltetek, és Áháááá, ok... Kimegyünk, és gyakorlatban nem úgy megy... :)

Jó lenne egy hozzáértő segítsége.

Azért köszi mindenkinek!

(#1235) csakb válasza belovary (#1234) üzenetére


csakb
őstag

Olvass, tanulj, próbálkozz. Aztán megint olvass, megint próbálkozz, és előbb-utóbb kezd majd összeállni. Ez egy nagyon nehéz móka, több évnyi masszív szívást nem lehet fejekbe tölteni egyszerűen.

De ha könnyű lenne, mindenki ezt csinálná. :)

A fókuszálást fényes csillagon csináld, az azért látszani fog. Főleg ha az ISO-t feljebb húzod.

(#1236) Stauffenberg válasza belovary (#1234) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Fókuszhoz tipp: Ha nem parfokális az objektív, akkor ne csavard el a fókuszáláshoz, mert a zoom eltolja a fókuszt is. Csak a liveview digitális nagyítását használd és fordulj addig egy nagyobb csillag felé vagy akár a Hold is jó lehet.

(#1237) belovary válasza Stauffenberg (#1236) üzenetére


belovary
senior tag

Élőnézet digitális nagyítás? Na most mi a teleszkópra tettük az EOS gépet, és próbálgattuk belőni, de sehogy nem lett éles kép. Hajszálnyi állításokkal próbáltuk, de volt 1 pont aminél élesebbre nem lehetett. Élőmódban néztük a szaturnuszt, a Vega-t, stb... De digitális nagyítás szerintem nincs is, csak kompakt gépeknél, nem? Mivel ez a távcsővön van, nem lehet zoomolni.
Majd beteszek ide képet, talán abból látszik mennyire nem sikerült... :)

(#1238) Stauffenberg válasza belovary (#1237) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A liveview nagyítása nem egyenlő a digitális zoommal. Előbbinél csak az LCD képernyőn megjelenő élőképet nagyítod, nincs hatással a fotó nagyítására. Bár nem tudom milyen gépet használtatok, ha nincs liveview funkció, akkor eleve tárgytalan.

(#1239) belovary válasza Stauffenberg (#1238) üzenetére


belovary
senior tag

Canon EOS 70d a gépezet, és bocsánat a tudatlanságomért, illetve az értetlenségért, de nem igazán értem ezt a nagyítást. Az élőképet hogy nagyítod? Mert amikor objektív van rajta, akkor mintha egyszer csináltam volna vele, de a gép a távcsőre van szerelve, semmi ilyesmit nem tudtam vele produkálni... Kiokosítanál? Bocsi, kezdő vagyok, és értetlen... :D

(#1240) indigo válasza belovary (#1239) üzenetére


indigo
aktív tag

Liveview/élőkép mellett megnyomod a kék +-os nagyítóval jelzett gombot?

(#1241) Stauffenberg válasza belovary (#1239) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Átkapcsolod a gépet liveview módba, ugye ilyenkor az LCD képernyőn látod az élőképet. Hüvelykujjnál van két gomb (amivel a fotókat is tudod nagyítani), ezt kell használnod és belenagyít az élőképbe (mint amikor egy kész fotóba nagyítasz bele).

Protipp: Az asztrofotózásnál nem árt ha legalább a legalapvetőbb fotótechnikai ismeretekkel rendelkezel, ennek alappillére, hogy már tudod használni a fényképezőgéped. Javaslom lapozgasd a kézikönyvet, nagyon sokat könnyít majd a továbbiakon.

[ Szerkesztve ]

(#1242) belovary


belovary
senior tag

Na sikerült géphez jutni, eddig csak telefonról egy pillanatra tudtam mindig csak. Szóval pár nap volt lehetőség, és nem volt netünk, kinyomtatva csak amiket itt linkelteteket, plusz pár leírás még. Természetesen a gépemet tudom kezelni, használni, és közben rádöbbentem miről is van szó, csak sosem használtam. :DD
Naná hogy olvasni fogunk, tanulni mint a gép, és gyakorolni. Hirtelen jött hogy van 2 esténk erre, akkor is csak pár óra, és valamit ki akartunk hozni belőle. Első este full bénázás, a második este már ügyesebbek voltunk... Még pár ilyen este, és egy kis elmélet, és talán sikerül értékelhetőt alkotnunk...
Köszi mindenkinek, legközelebb csak augusztusban tudjuk összehozni, így addig csak az elméletet bújjuk.

Pár nap múlva, ha esetleg érdekel valakit, belinkelnék 2-3 képet, kizárólag a véleményetek érdekelne, hogy jó úton kezdtünk járni, vagy kuka az egész. Persze mivel nem sikerült belőni a fókuszt, nem tuti a dolog, de elsőre nekünk még ez is király volt. Amikor megláttam az M51-et a képeken (igaz homályosan), mint a kisgyerekek úgy ujjongtam. :DD

(#1243) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Elolvasgattam nyugiba az írásokat. Nem csodálkozom, hogy nem ment, hát itt olyan dolgok vannak, amikről nem is tudtunk. :) Bár azt kell hogy írjam, hogy nem volt értelmetlen, hogy kimentünk játszani a gépekkel, mert jól éreztük magunkat, de értékelhető képet természetesen nem sikerült összehozni. Ez persze a kapkodás, és a fel nem készülésnek tudható be, de mint írtam, hirtelen jött a dolog, nem is volt rá idő. Augusztus elején lesz újra lehetőség, addigra talán kikupáljuk magunkat, és remélhetőleg lesz valami értékelhető kép is. Igaz, nekünk ez a pár kép is, ha nem is tűéles, baromi nagy örömöt okozott így elsőre.

Na keresgélek olvasnivalót, tanulnivalót a témában. Ha ezeken kívül még tudtok ajánlani, szívesen fogadom. Főleg a képek készítése érdekelne, azok feldolgozása (light, dark, flat, stb képek hogy is miértje), ilyesmi.
A leírásban amit linkeltetek van róla szó, csak nem olyan részletes.

Köszönöm!

(#1244) csakb válasza belovary (#1243) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

"Főleg a képek készítése érdekelne, azok feldolgozása (light, dark, flat, stb képek hogy is miértje), ilyesmi."

Mind a DeepSkyStacker, mind az Iris honlapja tele van elég jó szájbarágókkal, tutorialokkal:

DSS, Iris.

Volt egy elég jó magyar doksi is az Irisről, Lázár Józseftől, csak amióta átpakolták az MCSE honlapot, azóta nem elérhető: [link]. De hátha megvan itt valakinek...

(#1245) belovary válasza csakb (#1244) üzenetére


belovary
senior tag

Az szuper lenne, ha egy magyar leírás is lenne valakinek! Igen, amit linkeltél, az a hivatkozás nem jó sajnos... :(

(#1246) indigo válasza belovary (#1245) üzenetére


indigo
aktív tag

Elképzelhető, hogy ez lenne az?
Link

(#1247) csakb válasza indigo (#1246) üzenetére


csakb
őstag

Szép találat, ez Lazac doksija! :C

(#1248) belovary válasza indigo (#1246) üzenetére


belovary
senior tag

Hát csak ennyit tudok írni... :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R
Nagyon köszi! Bármilyen jegyzet, ami az asztrofotózásról szól, és esetleg megosztanátok velem, azt nagyon megköszönném! Van egy raklap könyv, jegyzet, minden témáról, csak sajnos erről nincs. :(

Köszi! :R

(#1249) nagybá válasza belovary (#1248) üzenetére


nagybá
senior tag

Van még egy ilyen, ha még nem linkelte senki sem.
Ebben is van a vége felé képfeldolgozás: yo

[ Szerkesztve ]

(#1250) belovary válasza nagybá (#1249) üzenetére


belovary
senior tag

Köszi, igen, ezt olvastam, de nekem egy kicsit nem annyira részletes. :DDD Mármint van egy-két dolog ami nem tiszta, és nem merül bele jobban. De nagyon jó írás, és még olvasgatom párszor szerintem.
:R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.