Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1601) #84221696 válasza gilfoyle (#1600) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ó, a jó öreg MTT! :D Évekig mindig esett.
Most talán jó lesz az idő, mert a Dabas-Sári búcsú lesz azon a hétvégén és akkor mindig jó idő van. :)

[ Szerkesztve ]

(#1602) nextman


nextman
aktív tag

Sziasztok'

Új vagyok itt, de érdekel a csillagászat, idővel talán fotózásig is eljutok.
Arra gondoltam, ma meg kellene nézni az együttállást.

Ti tudtok erre Budapesten jó helyet?
A neten hármashatárhegyet javasolják ilyen célokra?

Esetleg szokott ilyen szervezetten, csoportosan történni?

(#1603) #84221696 válasza nextman (#1602) üzenetére


#84221696
törölt tag

Minden helyszín megfelelő, ahol jó nyugati horizont van. :)

(#1604) f.lorand válasza gilfoyle (#1600) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Nálunk is az volt, de éjjel fél egytől szépen rendbe jött az ég.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1605) kovisoft válasza nextman (#1602) üzenetére


kovisoft
őstag

A Hármashatárhegy biztosan jó hely a megfigyeléshez, de ezek az égitestek elég fényesek ahhoz, hogy a város fényszennyezésén át is láthatóak legyenek. Ezért ha fotózni is szeretnéd, akkor érdemes lehet akár belekomponálni valami látnivalót is (pl. Budai Vár). A lényeg (ahogy meunier is írta), hogy legyen rálátásod a nyugati égboltra.

(#1606) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Bocsi, ha nem üti meg a szintet, és ha így van, akkor kérem az admint, hogy törölje. ;)
Szóval szerettem volna valamilyen szinten megörökíteni a Vénusz és a Jupiter együttállását ami nemrég volt, de sajnos soha nem volt időm. :W Pont másnap annyi időm volt, hogy iszonyat gyorsan kattintottam párat, azt annyi volt. Bár nem mintha órákig ott lennék jobb képet készítenék, de értitek. :)

Mivel sajnos a felszerelésem nem erre van kitalálva, így gondoltam ha nem is tudok valami "közelit" a bolygókról, akkor valahogy adok alá egy kis témát pluszban.

Odaállítottam a nagyobbik fiam, mert ezt kérte, gondoltam csak nem rontja a képet, de lehet hogy így sok a téma. Persze van olyan is amin nincs ott. ;)

Szóval nagyon felejtős a kép? (Családiba ok, befér... :) )

(#1607) belovary válasza belovary (#1606) üzenetére


belovary
senior tag

Javítottam picit a képet. A kis képen még a régi égbolt látható, de ha rákattintatok, akkor nagyban már a végleges verzió látható.

(#1608) radi8tor válasza belovary (#1606) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szerintem jópofa lett, ahogy nézi a bolygókat, csillagokat. :)
Nem az a lényeg, hogy neked tetsszen?

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1609) BITBOYS válasza belovary (#1607) üzenetére


BITBOYS
addikt

Szerintem is jópofa, tetszik :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1610) belovary


belovary
senior tag

Persze, valamilyen szinten az a lényeg, de azért tettem be, hogy asztro szemmel, ahogy ott van a Jupiter, és a Vénusz, ilyen város feletti megközelítéssel emészthető vagy sem. :) Sajnos nincs teleszkópom, és nagyobb gyútávú obim sincs (nem mintha azzal ki lennék a vízből :) ) így be kell érnem hogy csak így pontszerűen csodálhatom őket. :DDD Múltkor, amikor a barátom elhozta a teleszkópját, és megláttam a Szaturnuszt, persze full amatőr szinten, de akkor is láttam, le is fotóztam, meg minden, nekem az olyan volt, mintha hirtelen űrhajóssá avattak volna. Napokig nem tértem magamhoz. ;] Jó lenne egy ilyen cső... :DDD

(#1611) gilfoyle válasza f.lorand (#1604) üzenetére


gilfoyle
őstag

Ma is kint vagy? Megint kuka az egem... :(

(#1612) f.lorand válasza gilfoyle (#1611) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Nem, most nem, mert elég rosszul néz ki a prognózis. Ezt szoktam követni: [link]

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1613) gilfoyle válasza f.lorand (#1612) üzenetére


gilfoyle
őstag

Ez profi, eddig ezt nézegettem 7timer, lehet átállok az általad javasoltra.

(#1614) f.lorand válasza gilfoyle (#1613) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen, ez a másik. Én együtt nézem a kettőt. Korábban a 7 volt a pontosabb, mostanában a Meteoblue.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1615) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Mégis kinézek, nem olyan vészes.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1616) gilfoyle válasza f.lorand (#1615) üzenetére


gilfoyle
őstag

Néztem az előbb én is, h mostanra jobb lett, mint a tegnapi. De én már megyek aludni...

[ Szerkesztve ]

(#1617) f.lorand válasza gilfoyle (#1616) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én már két hete alig alszom, mert minden lehetőséget kihasználok. Ez sajnos már nem mindig jó, most pl elaludtam a távcső mellett és csináltam 1 óra teljesen rossz expót. Szerencsére most felriadtam és javítottam, hajnalhasadásig így most már lesz pár értelmes is... :)

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1618) gilfoyle válasza f.lorand (#1617) üzenetére


gilfoyle
őstag

A távcső mellett elalvás jó dolog :)
Lett értelmes fotód?
Néztem a meteoblue-t, a ma este is zűrös lesz, talán éjfélig lesz jó ég és háromra kitisztul, de addigra meg világosodik...

[ Szerkesztve ]

(#1619) f.lorand válasza gilfoyle (#1618) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Lett bizony. Tulajdonképpen már van elég.

37 x 20 perc Ha
27 x 20 perc SII
26 x 20 perc OIII
14 x 5 perc RGB

Itt tartok. De keddig még tudok fotózni, adok még a Ha-nak, ha már. Ez lesz életem leghosszabb (és legzajtalanabb) fotója.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1620) gilfoyle válasza f.lorand (#1619) üzenetére


gilfoyle
őstag

Hát, az eddigi képeid se voltak zajosak... Akkor ez olyan lesz, mint a valóságban? ;)
Látnád az enyémeket, ott aztán van zaj :Y

(#1621) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Kifaggatnálak a szakmai titkaidról is ;)
Amíg EOS-sal fotóztál, a flateket hogy csináltad? És mikor? Minden éjszaka az adott képeknek csináltál, vagy csak egyszer megcsináltad és amíg nem mozdítottad a felszerelést, addig nem?
Ezekkel folyamatosan bajom van.
Én 1s körüli záridővel készítem, ISO100-on, a hisztogram a felső harmadban van, a tubusra egy textilpelenkát feszítek ki több-kevesebb sikerrel. De nem jó valami miatt.

(#1622) f.lorand válasza gilfoyle (#1621) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Szia!

Én a flateket nagyon agy alapossággal csináltam, mivel az sokkal jobban kihat a képre, mint a dark. Ha jó, nagyon javít, ha csak egy kicsit is hibás, gyakorlatilag tönkreteszi a fotót. Jobban, mintha nem is használtuk volna.

Az, hogy milyen flat kell, függ a programtól is, amin dolgozol. Vannak olyan programok (pl IRIS), amik elég buták, nagyon érzékenyek a flatre és rondán dolgoznak. Amíg az említett programot használtam, nagy szenvedés volt a helyes záridő megtalálása. Nem volt elég a hisztogram vizsgálata, teljesen egyedi szisztéma kellett a gépekhez. El is hagytam ezért az IRISt. Amióta váltottam olyan programra, ami nem ostobán kezeli a flatet, már ok. Ott én is a hisztogram fele és 2/3-a között flatelek. Nagyon figyelni kell a jó flat darkra is, illetve érdemes azonos ISO-n készíteni (a zajkép miatt). Vagy ha mindenképp más ISO-n készíted, akkor elmosást alkalmazni.

Az általad alkalmazott megoldás szerintem rengeteg hibát rejt magában. Nekem flatre csak a nagyon homogén (a kifeszített vászon biztos nem az) fény volt megfelelő. Korábban flatboxot használtam, most egy stabil fényű LCDvel notebook) flatelek és sötétben, mikor más fény nem szűrődhet be.

Ha nem mozdítom el a felszerelést, akkor pár napnyi képet fel tudok használni egy flattel, de heteket már nem (mert eshet máshova porszemcse).

Lóránd

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1623) gilfoyle válasza f.lorand (#1622) üzenetére


gilfoyle
őstag

Szia, kösznöm a segítséget.
Ha jól értettem, az elv jó, a megvalósítás nem annyira. Két út van, vagy veszek, vagy csinálok Flatboxot.
Van jó leírás az építésére ( még nem gugliztam rá )?

Mit használsz? Nebulosityt? Én leálltam az IRIS-ről, DSS-t kezdtem el használni. Utána alap PS görbézés, a trükköket nem ismerem. Háttér homogenizálás, stb.

Felteszek ide két, egymás után készült flatet. Jól látható, hogy az egyik szennyeződés, ami a light képeken is rajta volt, eltűnt. Nem mozgattam a fényképezőgépet, nem szedtem szét, stb.

Hol lehetnek ezek a szennyeződések? A kómakorrektoron?

Most alaposabban megnézve a flateket, valami körkörös mintát vélek felfedezni benne... Szóval teljesen kuka az egész.

[ Szerkesztve ]

(#1624) f.lorand válasza gilfoyle (#1623) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Nebulosityt használok, igen.
A flatbox nem túl összetett dolog, plxilap, ledcsík mögötte viszonylag sűrűn. Nekem annyira nem jött be, akkor is volt némi inhomogenitás, ezért váltottam LCD-re. De ha jól megcsinálod, akkor lehet jó.

A PS "trükkökre" ajánlom az oldalam, elég sok olyan videó van fenn, ami segíthet: [feldoglozás tippek-trükkök] cím alatt fut.

A szennyeződések nagyon élesek, ezért meglepne, ha a korrektoron lennének (hisz messze van ahhoz, inkább elmosódottnak kellene lennie). Ez olyan, mintha valahol az érzékelő közelében (vagy azon) lenne por.

Lóránd

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1625) gilfoyle válasza f.lorand (#1624) üzenetére


gilfoyle
őstag

Ismerem az oldalad, a videókat még nem néztem a Nebulositys kivételével.
Holnap majd bevizsgálom hol lehet a por.
Gondolom választott LCD panelt használsz, mert nem gondolnám, h ennyire homogén képe van egy noti LCD-nek...

(#1626) f.lorand válasza gilfoyle (#1625) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Eleinte plexilapot tettem a noti és a távcső közé, de aztán kipróbáltam és nincs különbség. Elég homogén, mondjuk nekem csak 10cm átmérő kell...

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1627) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Ismét jó az ég, most megpróbáltam a flateket az égen elkészíteni. Aztán vagy sikerült, vagy nem.
Mindenesetre ma fotózok.

(#1628) Chapel válasza belovary (#1606) üzenetére


Chapel
addikt

Túlságosan érződik a beállított hatás. Az arc és a testartás elárulja, hogy feszeng a szereplő a képen. Sok a vaku fénye, elég háttal állni, esetleg csak a sziluettet megvillantani szemből, kis fényerővel, hogy legyen egy cseppet sejtelmes. Az érzés meglesz, de finomabb, árnyaltabb módon. ;)

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1629) belovary válasza Chapel (#1628) üzenetére


belovary
senior tag

Szia! Köszönöm a véleményt! Vakut nem tudtam elővenni, nem volt rá idő sajnos, így maradt a zseblámpa. Örültem neki, hogy ilyen fényt adott, nem világította be a füvet meg mindent. Irányítottam a kezemmel. :DDD Az égboltból is visszavettem, és igen, sok a fény a gyerkőcön, ezt én is éreztem, csak gondoltam jó ez így...
Az hogy szemben van az direkt van, mert így szerette volna, így mehet neki mindenféle megosztóra. Viszont a sötétebbre veszem az tuti. ;) Köszi! :R

(#1630) radi8tor válasza BITBOYS (#1589) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Elkészültek az új rovatok Prohardveren, át is helyeztem asztrofotózást.
Vagy maradjon inkább digitális fényképezés alatt?

⭐ Stella

(#1631) Chapel válasza radi8tor (#1630) üzenetére


Chapel
addikt

Melyik a másik rovat ahova kerülne, illetve milyen új fórumok indultak? :)

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1632) radi8tor válasza Chapel (#1631) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ide kerülhetne.

Az újakat pedig az oldal alján láthatod.

⭐ Stella

(#1633) Chapel válasza radi8tor (#1632) üzenetére


Chapel
addikt

:R

Nem vagyok itt oszlopos tag, majd a többiek megmondják hova való; de mivel (digitális)fotózásról szó, így szerintem jó helyen van a fotós rovatban.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#1634) gilfoyle válasza Chapel (#1633) üzenetére


gilfoyle
őstag

Szeintem is. Inkább ott, mint a tudományban.

(#1635) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Én is tartanám inkább a fotózásnál. Elég komoly munkát végzünk amúgy is páran, hogy a hagyományos természetfotózásban is elfogadott legyen az asztrofotográfia. Ez a kategorizálás is segíti talán egy hajszálnyit.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1636) BITBOYS válasza radi8tor (#1630) üzenetére


BITBOYS
addikt

Szia,
Nem semmi, szép munka. Szerintem maradjon a digitális fényképezés alatt ez a topik :R

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1637) csakb válasza radi8tor (#1630) üzenetére


csakb
őstag

Ez a topik sokkal inkább technikai, mint tudományos. Szerintem is jobban illik a fotós rovatba.

(#1638) BITBOYS válasza radi8tor (#1630) üzenetére


BITBOYS
addikt

Ez például simán mehet a tudomány rovat alá.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1639) radi8tor válasza BITBOYS (#1638) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ok, vissza raktam.

A linkelt topik nem módosítható (hírhez tartozó fórumok nem nevezhetőek át és nem helyezhetőek át).

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1640) f.lorand válasza radi8tor (#1639) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Köszi.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1641) updog


updog
senior tag

Sziasztok!

Mivel lassan aktuális lesz, olyan kérdésem lenne, hogy tudtok-e Budapesthez közel olyan észlelőhelyet, ahonnan jól (amatőr cuccal, amatőr módon :) ) lehetne fotózni majd az augusztusi Perseidákat?

Sajnos autó nincs, ezért jó lenne egy könnyen megközelíthető hely, ahol esetleg lehet aludni, vagy sátrat felverni. Urambocsá ha valaki tud szervezett, közös fotozós/megfigyelős estékről, örömmel veszem ha megosztja :) Köszi!

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#1642) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Nem akarom ide is külön belinkelgetni, így ha nem gond, akkor így raknám be:

[link]

Az első kép, amit ide beraktam múltkor, csak nincs rajta a gyerkőc. A második pedig egy 1300m magas hegyen lett lőve, rengeteget szerkesztgettem, de marad az eredeti dőlés, mert borzalom lett volna a végeredmény ha korrigálni akarnánk. Remélem tetszeni fog valakinek. ;] Köszönöm a figyelmet!

(#1643) nextman


nextman
aktív tag

Sziasztok!

Valamifele kezdo tavcsovet szeretnek venni, foleg bolygok nezegetesere, Mars, Hold, Jupiter, lehetoleg nagy nagyitassal.
Tudtok valamit ajanlani? Van mar egy ebayen vett olcsosagom, de azt hiszem az eleg komolytalan lett:)

[ Szerkesztve ]

(#1644) csakb válasza nextman (#1643) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

Az abszolút minimum talán a 90/900-as SkyWatcher akromátnál van. Ez újonnan ~65 kHUF EQ2-es mechanikán, amivel remeg mint a nyárfalevél, és elméletileg úgy 180-200-szoros nagyításig használható, de 100-szoros felett az EQ2 szerintem kezd nyomasztó hátrány lenni.

Ha Bp-i vagy, a jófogáson van most egy 127/1500-as Maksztuov-Cassegrain EQ3-as mechanikán, óragéppel, 115 kHUF-ért. Ez szerintem sokkal jobb vétel lenne, főleg ennyiért, de azért meg kéne nézni élőben.

(#1645) #84221696 válasza nextman (#1643) üzenetére


#84221696
törölt tag

Szerintem a tavcso.hu-n és a makszutov.hu-n nézegess.

Most így hirtelen bolygókra nagy nagyítás, főleg kezdő távcső... Én mindenképpen egy 9-10 cm-es lencsést, 15 cm-es newtont vagy 127-es mc-t ajánlok. Ezek nem kezdő kukkerek, de neked már van olyanod is, az ebayról. :)
Ha a bolygók érdekelnek, mindenképpen hosszú fókuszú távcső kell neked meg stabil mechanika.

Upsz, Balázs megelőzött.:)

[ Szerkesztve ]

(#1646) BITBOYS válasza csakb (#1644) üzenetére


BITBOYS
addikt

Skywatcher Travelmax tényleg nagyon jó vételnek tűnik, bár a színe alapján ez Black Diamond, ami egy kicsit jobb kategóriát jelent az alaphoz képest. Vagy ennek már nincs jelentősége? Régebben ez még számított :)

mod: 200x1000mm ez is jónak tűnik. Vajon mennyit kérhetnek érte? :)

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1647) radi8tor válasza BITBOYS (#1646) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Felbecsülhetetlen az értéke. :)

⭐ Stella

(#1648) #84221696 válasza BITBOYS (#1646) üzenetére


#84221696
törölt tag

Egy ilyen használtan, állapottól függően 50-60 ezer forint lehet. Többet nem ér.

(#1649) BITBOYS válasza radi8tor (#1647) üzenetére


BITBOYS
addikt

:P jóvan, 10 éve vásároltam hasonlót és akkor még nagyon drága volt

(#1648) meunier Köszi, bár most nem fogok cserélni. Sajnos egyre kevesebb idő van a használatára.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1650) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok!

Elkészültem eddigi fotós pályafutásom leghosszabb (37 óra), maratoni fotójával a Cepheusban megbújó oroszlánról. Ide töltöttem fel:

[link]

Üdv

Lóránd

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.