Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1851) belovary válasza f.lorand (#1850) üzenetére


belovary
senior tag

Szia!

Rendben, hová küldhetem? :) Mert ugye raw file, nem kicsike. :DDD

Köszi!

András

(#1852) f.lorand válasza belovary (#1851) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Hát toldacuccot, vagy valami hasonló? Vagy Google Drive, stb...

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1853) belovary válasza f.lorand (#1852) üzenetére


belovary
senior tag

Úgy értettem milyen e-mail címre... :DDD A honlapon nem adja ki.

(#1854) radi8tor válasza belovary (#1853) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

data.hu -ra töltsd fel aztán a linket oszd meg.

⭐ Stella

(#1855) f.lorand válasza belovary (#1853) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ott van a felső sötét sávban. info@fenyeslorand.hu

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1856) #84221696 válasza f.lorand (#1852) üzenetére


#84221696
törölt tag

Lóránd, miért hírdeted a cuccod? Mi lesz helyette? Lencse + ccd marad? Vagy most ismét tükör?

(#1857) #65388800 válasza radi8tor (#1854) üzenetére


#65388800
törölt tag

Isten ments ezektől :D Ha le akarsz tölteni olyan csiga lassan jön le hogy elmegyek a holdra mire visszajövök még akkor sem töltött le.

Inkább dropbox, onedrive, gdrive, mega stb.

(#1858) radi8tor válasza #65388800 (#1857) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Amiket te írtál azért jók mert bele nyúlnak a fájlba. :)
Arról nem beszélve, hogy amit felhőbe töltesz azt sosem törölheted onnan. Max az elérési út szűnik meg.

⭐ Stella

(#1859) #65388800 válasza radi8tor (#1858) üzenetére


#65388800
törölt tag

Hát az annyira nem izgat. :D Inkább lehessen gyorsan letölteni.
miért a data.hu miben jobb?

[ Szerkesztve ]

(#1860) radi8tor válasza #65388800 (#1859) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Hogy nem a nagytesó üzemelteti. Sokaknál ez szempont (nálam is).

⭐ Stella

(#1861) belovary válasza f.lorand (#1855) üzenetére


belovary
senior tag

:W Bocsi... :B 3 gyerek, ebből kettő 3 év alatt, na meg 2 hete minden nap 12 óra meló... Valószínű ez is hozzájárul hogy ennyire suta vagyok. ;] Holnap küldöm, mert most futok melóba! Köszönöm! :R

(#1862) #65388800 válasza radi8tor (#1860) üzenetére


#65388800
törölt tag

Hát nem tudom, ha az ember szenvedni akar az 1 megabites letöltéssel akkor ez van :D van hogy 1 megabit sincs.

Meg honnan tudja az ember hogy mit néznek és mit sem. pl a data.hu nézi e vagy sem. Senki sem tudja.

Meg ha nem nézi a data.hu valaki biztos figyeli az adatforgalmat :D

[ Szerkesztve ]

(#1863) radi8tor válasza #65388800 (#1862) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Dehogynem. :)
Ajánlom a Citizenfour című filmet.

Titkosszolgálattal amúgy nekem kevésbé van ellenérzésem, mint a multikkal akik saját haszonszerzés miatt elemzik az adatainkat. Pl Google olvassa a leveleidet, hogy célzottabb hirdetéseket tudjon eléd rakni. Eltárolja a keresési előzményeket, hogy szerinte relevánsabb találatokat adjon. :(

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1864) f.lorand válasza #84221696 (#1856) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Kicsit mindkettő. Ugyanúgy nagylátó, csak sokkal nagyobb átmérő. 550-ről 620mm, de 10cm-ről 28-ra nőtt. Emiatt brutál fényerős, f/2.2. (Természetesen nincs ennyi pénzem most, egy tehetséggondozó alapítvány vette, de megadtál a lehetőséget, hogy használjam).

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1865) #84221696 válasza f.lorand (#1864) üzenetére


#84221696
törölt tag

Irány a nagylátószögű fotózás! Várjuk a képeket! :)

(#1866) #65388800 válasza f.lorand (#1864) üzenetére


#65388800
törölt tag

Szivar galaxisról.jöhetne is kép :D

Igazából mikor megtaláltam nem is tudtam pontosan mit keressek csak forgattam a távcsövet ide oda hátha találok valamit és megakadt rajta a szemem. Nekem ez tetszett eddig a legjobban :D

[ Szerkesztve ]

(#1867) Pulsar


Pulsar
veterán

Csatlakozom a témához. Egyenlőre csak a szárnyaimat bontogatom, így az elsők közötti (számomra) értékelhető két képet meg is osztanám veletek.
[link]
[link]

(#1868) radi8tor válasza Pulsar (#1867) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Sajnos 35 másodperc alatt már bemozdulnak a csillagok.

1600, 3200 ISO-val kéne próbálkoznod.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1869) Pulsar válasza radi8tor (#1868) üzenetére


Pulsar
veterán

Köszönöm. :R
Valahol olvastam hogy a 25-30mp az ami még szinte nem látható bemozdulást produkál. Ez igaz?

(#1870) f.lorand válasza Pulsar (#1869) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ezt nem lehet így meghatározni, mert függ a chip mérettől, a fókusztól és a csillag deklonációjától is.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1871) Pulsar válasza f.lorand (#1870) üzenetére


Pulsar
veterán

köszönöm, akkor majd kísérletezem vele :) :R

(#1872) f.lorand válasza Pulsar (#1871) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Astrofoto Calculator Androidon kiszámolja neked.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1873) Pulsar válasza f.lorand (#1872) üzenetére


Pulsar
veterán

Oh, köszönöm :R

(#1874) Darko_addict


Darko_addict
őstag

Sziasztok!

Első csillagászati távcsövemet szeretném megvenni. Olvastam sokat a témában, pl. megvolt az összes Maszkutov honlapon lévő cikk is.
Maradt még bennem pár kérdés, itt feltehetem őket? :)

[ Szerkesztve ]

Don't give up your dreams. Keep sleeping.

(#1875) radi8tor válasza Darko_addict (#1874) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Persze. :K

⭐ Stella

(#1876) #65388800 válasza Darko_addict (#1874) üzenetére


#65388800
törölt tag

Hát van olyan hogy távcső topik de eléggé kihalt :DDD Szóval igen. :DDD

Nekem most egy Skywatcher 130/900-as van .

(#1877) Darko_addict


Darko_addict
őstag

Remek fogadtatás, köszönöm! :)

Ezek maradtak a fejemben kicsit homályosan, felsorolásszerűen leírom:

Melyikkel kell kisebb kompromisszumot kötni, Newton-féle vagy a Refraktor típusú távcsövekkel?
Konkrét elvárásaim abban kimerülnek, hogy az élmény, amit kb. 80.000,-Ft-ból ki lehet hozni, a legtöbbet nyújtsa. A lehető legtöbb "felfedezést" szeretném tenni. Nem tudom rangsorolni ezeket, lenyűgöz a galaxis minden négyzetkilométere.

Jó dolgokat olvastam az E-Plössl okulárokról, de elmondható-e, hogy minden tekintetben jobb-e (megéri-e a felárat) a Báriumoktól?

Ha használtat veszek, mire kell figyeljek? Ezek tudnak amortizálódni, elkopni, elfakulni stb.?

Láttam olyan távcsöveket, amik a tulajdonságai nem „egyenes arányosan” nőttek. Pl. 102/1000 vs. 130/650. E kettő között hogyan fogalmazható meg a leginkább észlelhető különbség?

Mivel alapvetően 80.000,-Ft-nál sem beszélünk valami extra távcsőről, a 20-40-60-80e,-Ft-os kategóriák között van-e akkora minőségi, élménybeli különbség, mint amit az áruk sugall?

Milyen hasznos extrákat érdemes még venni hozzá?
Egy napszűrő biztos lesz a kosárban.

Olvastam X-Y zoomról, pl. 36x vagy 90x. Ekkor a távcső csak ezt a kettőt tudja, vagy fokozatmentesen állítható e kettő között, mint mondjuk egy DSLR objektívje?

Köszöntem szépen!

U.i.: Nem tudom, volt-e lehetőségeket olyan helyen járni, ahol nem volt fényszennyezés és alapvetően jól be lehetett látni a tájat, mint pl. Chile vagy északi vidékeken Norvégia vagy más országok. Én a Grand Canyonban voltam idén, sátraztunk egy éjszakát. Sajnos sietős volt a program, de még maradtam volna egy hetet is. Leírhatatlan élmény, a még a horizonton is látni lehetett a csillagokat, nem csak az égen. Körbe vette az egész teret. Frenetikus volt a tejút is. Borzzasztó, milyen hatalmas is az egész, mert én csak ott jöttem rá. Amúgy az a vidék kicsit "kihalt", nem csak a Grand Canyonból lehetett látni sokkal többet, mint amit valaha is láttam ezelőtt, hanem legalább annak 100 km-es körzetében. Azelőtt is szerettem az eget bámulni, de nyáron megvilágosultam, hogy valóban mennyi mindent is lehet észrevenni, ha a közvetlen környezetünk engedi.

Don't give up your dreams. Keep sleeping.

(#1878) tvamos válasza Darko_addict (#1874) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem (gyereknek) egy National Geographic N 114/500 compact Dobsonian (ami egy Bresser) van. Ilyet ne vegyél, ez nem jó! Van egy 500-as fix manuálom, az sokkal jobb. Szerintem, ha nincs ingered a vizuális megfigyeléshez, egyszerűbb egy objektívvel kezdeni.
Úgy írom ezt, hogy abszolút kezdő vagyok, és nincs szándékom profivá válni. Elkövettem én is a kezdők hibáját, csak a számokat néztem. "114-es cső, 30 ezerért... az már tuti jó lehet! - Nem, nem jó!" (Ezért is teszem off-ba.)

Olvastam X-Y zoomról, pl. 36x vagy 90x. Ekkor a távcső csak ezt a kettőt tudja, vagy fokozatmentesen állítható
Ha ilyet akarsz, variable zoomot kell keresni!

Ezt a könyvet olvastad már? [link] Nekem el kellett volna, távcső vásárlás előtt!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1879) kovisoft válasza Darko_addict (#1877) üzenetére


kovisoft
őstag

Vizuális megfigyelésekre használnád a távcsövet vagy fotóznál? Csak tubus kellene (gondolom, nem) vagy tubus+állvány? Hol használnád elsősorban (mennyire fényszennyezett helyen) és főképpen miket figyelnél meg vagy fotóznál (pl. bolygózás vs. mélyegezés)? Lenne-e sokat hurcolva?

A személyes véleményem az, hogy a legjobb távcső az, amelyiket aktívan használod is. Nem kell, hogy adott árból a lehető legnagyobb teljesítményt hozza, ha cserébe nem szívesen veszed elő, mert túl nagy és nehézkes a használata (pl. jusztírozni kell, meg kell várni, míg lehűl, nem fér be az autóba, stb). Akkor már akár egy jó binokulárral is többre mész, ha az viszont mindig nálad van.

Érdemes végignézni a Makszutov bazár-t, mert sok használt, de jó állapotú távcsövet hirdetnek sokszor az új ár töredékéért. A zoom dolgokat általában jobb kerülni, mert drágábban gyengébb képminőséget és szűkebb látómezőt adnak. Azonos minőségű távcsövekről általában elmondható, hogy annál nagyobb az optikai teljesítménye (felbontóképesség, határfényesség), minél nagyobb az átmérője. Nyilván ez az árban is jelentkezik.

(#1880) #84221696 válasza Darko_addict (#1877) üzenetére


#84221696
törölt tag

Hát, szerintem ne siesd el a távcsővásárlást. Inkább próbálj meg érdeklődni, esetleg megérdeklődni, hogy a lakhelyed környékén van-e amatőrcsillagász. Meg még egy könyvet tudok javasolni: amatőrcsillagászok kézikönyve.

Egyébként a legfontosabb: kompromisszumnentes távcső nem létezik. Minden távcsőtípusnak megvannak az előnyei és hátrányai.

(#1881) Pulsar


Pulsar
veterán

Használ valaki ilyen SkyWatcher Star Adventurer mechanikát?
Van ennél jobban ajánlott termék ebben a témában, vagy ez a megfelelő termék erre a célra? Ha igen, és használ valaki ilyet lenne pár kérdésem. :)

(#1882) f.lorand válasza Pulsar (#1881) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1883) Darko_addict válasza kovisoft (#1879) üzenetére


Darko_addict
őstag

Csak vizuális megfigyelésre. Szükségem van tubusra és állványra is. Egy kisvárosban lakom, alacsony a fényszennyezettség. Egy magánház udvarában lenne a kütyü, nagy a telek (1.000m2), tudok vele "forgolódni' ha kell.
Ha egy "hordozhatóbbra" esne a választás, el tudom képzelni, hogy ide-oda magammal vinném, de ez nem elsődleges. Szeged mellett (városon kívül) van egy telephelybérleményünk, nagy placc, akár ott is kukkerolhatnék vele.

Nem tudom neked fixen megmondani, hogy melyikre használnám többet. Arra gondoltam az első kérdéseim egyikénél, ami a "kompromisszumokat" illette, hogy ha (teljesen véletlenszerűen mondom) a refraktor alkalmas bolygófigyelésre 8/10 értékben és mélyég-hez 4/10 értékben, míg a Newton 6/10 és 8/10-et tud, akkor a Newton mellett döntenék. Nem tudom, sikerült-e átadni, amit ezzel mondani akartam. Az alattad író kommentelő valamit félreértett, mert nem kompromisszummentességet keresek.

@meunier: Alaposan át fogom gondolni, mielőtt kiadok bármire is 80 ezret!

:R

[ Szerkesztve ]

Don't give up your dreams. Keep sleeping.

(#1884) tvamos válasza Darko_addict (#1883) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen, valoban csak beleolvastam, hogy akarsz fotozni is. :(
Nezd meg a videokat, mert nagyon jo! [link]

De jo ez a cucc.. mindjart veszek egyet... :))
Megjegyzem, ujonnan 80 ezer... :K

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1885) Darko_addict válasza tvamos (#1884) üzenetére


Darko_addict
őstag

Bocsi, nálam úgy néz ki, fordított sorrendben mennek a HSZ-ek. Nem rád gondoltam, hanem meunier-ra. Remélem nincs harag. :)

Lóránd oldalát már néztem, fantasztikus képei vannak!

[ Szerkesztve ]

Don't give up your dreams. Keep sleeping.

(#1886) Darko_addict


Darko_addict
őstag

[Egy ilyen] van a környéken használtan 80-ért. Arra már rájöttem, hogy első alkalommal újat nem veszek, meglepően sokat esik az áruk használatba vétel után, pedig kb. ugyanezeket a kütyüket árulták a boltok már 2009-ben is, szóval nincs az a nagyon durva technológiai újítás, mint megfigyelhető máshol.

[ Szerkesztve ]

Don't give up your dreams. Keep sleeping.

(#1887) #84221696 válasza Darko_addict (#1883) üzenetére


#84221696
törölt tag

A kompromisszummentességet én arra értettem, hogy univerzális, mert olyan távcső nem létezik. A 80E pénz meg egy távcsőre plusz mechanikára meg okulárokra kevésnek érzek. A barium oklik helyett mindenképpen plösslben gondolkodnék.
Az eq1 és eq2 mechanikákat el kell felejteni. Az adott távcsőkategóriában mindenképpen eq3 kell, hogy bosszankodás mentes legyen a kukkerolás. Az, hogy refraktort vagy reflektort választasz, ebben az esetben inkább érzelmi döntés. Nagyjából a 130-as tükör és a 80-as lencse ugyanazt tudja.

(#1888) Darko_addict


Darko_addict
őstag

Elég összetett a képlet... Csak az EQ3 láb 80.000,-Ft Maszkutovnál, és azzal sem elégedett mindenki... Azt tudod-e, ha tőlük vennék távcsövet, mekkora lenne a felára EQ2 helyett egy 3-asnak? Mert hiába vennék egy fasza 100/1000 vagy nagyobb tubust állvánnyal 80e körül használtan, ha még kell hozzá 80-ért másik láb!
De nem is értem... másik fórumon is azt mondták, hogy kéne még ez meg az... Ha már 100-nál tartunk egy elfogadható élményért cserében, minek árulnak, vagy kik és miért vesznek 25-35-ért készülékeket, ha még 100-ért is csak kompromisszumos minőséget kapsz?

Don't give up your dreams. Keep sleeping.

(#1889) radi8tor válasza Darko_addict (#1888) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

17-18 éve, amikor megvettük a Gemini G40-et, akkor 2x annyiba került, mint a többi hasonló mechanika a piacon. Most már sokat fejlődtek ezek, talán már nem is olyan jó a G40, de akkoriban 80000-ért még csak átlagosnál jobb mechanikát lehetett kapni. G40 asszem 200000 felett volt.

El kell döntened, hogy az elején megveszed a jobbat, vagy saját "károdon" tanulva lépkedsz feljebb a minőségben. Utóbbi többe fog kerülni.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1890) #84221696 válasza Darko_addict (#1888) üzenetére


#84221696
törölt tag

Azt sajnos nem tudom. Ezt tőlük kellene megkérdezni, akár emailon, hogy mennyi lenne a csere. Azt nem mondanám, hogy az eq3 jó. Nekem eq6 van bordásszíj meghajtásra átalakítva és attól is időnként kihullik a hajam, pedig csak egy 100/800-as tmb apot hord.
Vannak a kínai cuccoknak gyerekbetegségei, de még mindig tized annyiba kerülnek, mint a japán társaik pl.

[ Szerkesztve ]

(#1891) kovisoft válasza Darko_addict (#1888) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha nem akarsz fotózni, ill. sokat költeni egy stabil ekvatoriális mechanikára, akkor nézz szét a Dobson-ok között. 100ezer körüli áron ilyesmiket lehet kapni, de használtan nyilván olcsóbbak.

(#1892) #84221696 válasza kovisoft (#1891) üzenetére


#84221696
törölt tag

Vizuálisra +1 a dobsonokra. Igaz, én nem szeretem őket, de amennyit beleöltem a felszerelésembe, egy 50 centis rácsos dobsont is vehettem volna. :DDD

(#1893) Pulsar válasza f.lorand (#1882) üzenetére


Pulsar
veterán

Jaj... most nézem csak a nicked, és rá jöttem hogy nem is olyan régen radi8tor1 kolléga megosztotta velem a weboldalad címét. Minden túlzás nélkül magával ragadt minden egyes kép és írás, és a Namíbiai túrád írásodnak ittam minden betűjét! :R Ha fogalmazhatok így, hatalmas rajongód lettem :)

De hogy ON is legyek. Mi szükséges ennek a szerkezetnek a működtetéséhez kezdésként?
Nyilván maga a szerkezet. Amit még látok, az a ekvatoriális ék.
Ezen a képen bal oldalon van egy felfogató szerkezet (nem tudom mi a pontos neve). Ez az alapcsomag része? Ha nem, ez kell nekem?
Vagy erre akkor van szükség csak, ha ellensúlyt, vagy elég nagy kamerát szeretnék a szerkezetre tenni? Illetve a gömbfejes felfogatás külön megvásárolandó?
Hát hirtelen ennyi. Elnézést, ha hülyeségeket kérdezek, de nem egyértelmű a webshop amit néztem.

(#1894) f.lorand válasza Pulsar (#1893) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Szia,

Köszönöm a kedves szavaid.

Igen nagyjából jól össze is foglaltad magadnak. Többfajta csomagban kapható a cucc, de mindegy is, mert ami kell:

- alapfej
- ék (pólus állításra)
- gömbfej (külön vásárolható meg)
- pólus megvilágító (külön vásárolható meg)

Jól írod, az a nagy dög balra akkor kell, ha valami távcsőfélét raknál rá, amit szerintem nem érdemes.
Nekem elég a gömbfej.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1895) Pulsar válasza f.lorand (#1894) üzenetére


Pulsar
veterán

köszönöm szépen a segítséget :R

(#1896) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Új asztrofotó készült el (régi elmaradás a nagylátó verzió után):

http://fenyeslorand.hu/m101-es-catalina/

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1897) #84221696 válasza f.lorand (#1896) üzenetére


#84221696
törölt tag

Tegnap meglestem, amikor a leonidákra kiraktad a linket! Grat! Szép munka megint. :C
Én meg sajnos már lassan azt is elfelejtem, merre van a Nagy Medve. :D Idén még kukkerba sem néztem. :( Innen elég rossz az ég (közvilágítás), arra meg lusta vagyok, hogy 50-100 kilométereket utazgassak. Lehet, eladom a felszerelésem a francba és maradok fotelamatőrcsillagász. :)

(#1898) tvamos válasza f.lorand (#1896) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nagyon szép! :C :R A gyermeknek is tetszik. Ő is ilyet akar csinálni. :F

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1899) radi8tor válasza f.lorand (#1896) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szuper jó kép! :Y :C
Dátumot elírtad: "2016.01-04."

tvamos: küldd Lóránthoz nyári táborra. :P

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1900) tvamos válasza radi8tor (#1899) üzenetére


tvamos
nagyúr

:C

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.