Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1651) konyi79 válasza f.lorand (#1650) üzenetére


konyi79
addikt

Elképesztő munka, és gyönyörű!
Gratulálunk!
:R

(#1652) radi8tor válasza f.lorand (#1650) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Gyönyörű!

37 órás expó volt vagy összesen 37 órát töltöttél kint a távcsőnél?
Mennyi idő alatt sikerült végig csinálni (első fotó-utolsó)?

⭐ Stella

(#1653) f.lorand válasza radi8tor (#1652) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Szia!

37 óra expo dark és flat nélkül. Az oldalamon fenn található a pontos expo megoszlás. Június és július alatt készült a kép.

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1654) gilfoyle válasza f.lorand (#1650) üzenetére


gilfoyle
őstag

Csak gratulálni tudok! Ismét egy nagyon profi munka!

(#1655) #84221696 válasza f.lorand (#1650) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez de jó lett! Gratula! :C

(#1656) repvez


repvez
addikt

Arra tudna nekem valaki leirást ajánlani, hogy hogyan lehet olyan képeket késziteni ami ezen a videon a 2:30-tól látható, hogy a csillagok és egyéb égi jelenségek ilyen jól látszanak még nappal is mikozben a táj nincs elmosódva vagy nem vibrál a különbözö fényviszonyok miatt.
[link]

Valami egyszerüen szerkeszthető módjának kell lenie, hogy a timelaps videohoz elég sürün és elég sok kép készüljön.
Egyáltalán milyen felszerelés kell hozzá? Mert egy Pentax K200D-m van a 2 kit obival meg egy 70-300-as
De ezt nem tudom, hogy lehetne autómatán beállitani, hogy akár több órán keresztül is a megfelelő időközönként készitsen képeket. Egyenlőre nem találtam hozzá programot amivel PC-re lehetne kötni és arról vezérelni.

(#1657) csakb válasza repvez (#1656) üzenetére


csakb
őstag

"hogy a csillagok és egyéb égi jelenségek ilyen jól látszanak még nappal is"

A megfejtés nagyon egyszerű, nem nappal készült, hanem éjszaka, csak telihold mellett, és olyan helyről, ahol nagyon száraz, páramentes a levegő.

"De ezt nem tudom, hogy lehetne autómatán beállitani, hogy akár több órán keresztül is a megfelelő időközönként készitsen képeket."

K200D-t a PK_Tetherrel próbálhatod távvezérelni, de nem feltétlenül fog jól működni. Hivatalosan nem tud ilyet.
A működő megoldás egy külső időzítő, ami a távkioldó aljzatba csatlakozik. Ha ügyes vagy, házilag is forraszthatsz ilyet, és USB-RS232 átalakítón keresztül bármilyen egyszerű szkriptnyelvvel programozhatod is, de terepen sokkal egyszerűbb egy hordozható kütyü.

Nekem a JJC TM-C bevált Pentaxhoz (A Canon 550D stb. vázaknak ugyanaz a csatlakozója, mint a Pentaxnak). Itthon ennyiért mérik, de ebay-ről sokkal olcsóbban is beszerezhető: [link].

(#1658) repvez válasza csakb (#1657) üzenetére


repvez
addikt

ÉS van valahol leirás hogy mégis merre induljön el az ember ilyen téma fotózásakor? mert mégha telehold is van ráadásul szembe az elég nagy fényt jelent , hogy még a csillagok is látszódjanak, hogyan nem ég ki a kép? a csillagok nem húznak csikot.Mert ezt ugye a geo álvánnyal kiküszöbölhető csak akkor meg a tárgyak mozdulnak be.

Ezt a TK theater progit egyszer már pobáltam, kár ,hogy nem fejelsztik tovább vagy nincs másik alternativa, mert ilyenre lenne szügségem .
A távkioldó sem lenne rossz,csak amig nem tudom, hogy mennyire tudom használni addig nem nagyon költenék rá feleslegesen.
Sajnos nem nagyon értek a programozáshoz és soros portom sincs igy a másik alternativa is kilőve.

(#1659) csakb válasza repvez (#1658) üzenetére


csakb
őstag

Ha elég rövid az expó, és nagy a látómező, nem mozdulnak be a csillagok. Főleg max. full HD pixelszámnál. A nagy ISO persze előny ilyenkor, és sajnos ez az, amiben a K200D nem jeleskedik annyira, de azért meg lehet próbálni. Ha igazán jó az ég, akkor a K200D-ből is ki lehet hozni szépet.

"mert mégha telehold is van ráadásul szembe az elég nagy fényt jelent , hogy még a csillagok is látszódjanak, hogyan nem ég ki a kép?"

Ezért mondom, hogy nagyon száraz levegő kell hozzá, mert akkor a párán nem szóródik a Hold fénye annyira, hogy eltüntesse az összes csillagot. Itthon ez nagyon ritkán teljesül, de leginkább soha.
Sivatagból, magas hegységből már én is készítettem olyan képeket, hogy telihold mellett simán virított a Tejút is.

[ Szerkesztve ]

(#1660) konyi79


konyi79
addikt

Hali,
elkezdtem a Perseidák megfigyeléséhez keresni idén is a helyet, de szomorúan látom, a bevált lementett oldal, az égkép megszűnt.
Tudtok ajánlani valamit helyette?

(#1661) #84221696


#84221696
törölt tag

Szia Obga.
A wotos ropikba is írtam, de ide is bemásolom: Szerintem is tartsd meg. Ahogy ismerem a téli időjárást, sajnos elég tré az utóbbi 5-10 évben. Asztrofotózásra csak 3-4 alkalom lehet jó. :(( A magyar asztroklíma nem a legjobb, főleg télen.
Ha jövőhéten lent leszel a találkozón, szívesen meginnék veled ezt-azt és tudunk beszélgetni erről is és az asztrofotózásról is. :)

Ki jön Tarjánba a jövőhéten?

[ Szerkesztve ]

(#1662) gilfoyle válasza #84221696 (#1661) üzenetére


gilfoyle
őstag

Szia,
akkor csak itt válaszolok... :) Valószínű megtartom, pont az említett okok miatt :) ...
Én megyek Tarjánba, régebben már kérdeztem, h ki jön. Mi fent leszünk a domb tetején a sövény mellett egy szép nagy sátorkomplexummal. Szóval gyere, majd PÜ-ben adok telefonszámot és akkor megtalálsz minket.
Szóval ihatunk ;) már csak elfogadható idő kell.

(#1663) #84221696 válasza gilfoyle (#1662) üzenetére


#84221696
törölt tag

Viszek egy 100/800-as TMB apot, ha lesz kedved, kukkerolhatunk egyet vele. :)
Priviben jöhet a tel.számod. adom a sajátom én is. :)

(#1664) gilfoyle válasza #84221696 (#1663) üzenetére


gilfoyle
őstag

Az szuper lesz :)
Lesz 2db 200-as newton, mindkettő fotózni fog, lesz egy 250-es Dobson, egy 25x100-as bino, meg a TMB... Elleszünk valahogy :)
Ja, meg lesz sör dögivel.
PÜ ment.

(#1665) radi8tor válasza gilfoyle (#1664) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Majd fotózzatok életképeket is a távol maradt fórumosoknak is. ;)

⭐ Stella

(#1666) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

A Plútóról készült fantasztikus, még soha nem látott közelképektől volt hangos a média néhány hete. A New Horizons űrszonda azonban egy különleges szállítmányt is vitt magával, egy 1991-es bélyeget éppen a Plútóról, amelyen még ez a szöveg állt: Felfedezetlen Plútó. Soha bélyeg még nem utazott ilyen messzire.

A űrkutatás történetébe feltétlenül bekerülő új fejezeten túl így egy kis filatéliatörténelmi esemény is történt, hiszen egy bélyeg jutott a világűrbe, és rögtön a Plútóig utazott. Több csúcsot is döntött egyszerre, hiszen a legmesszebbre jutott bélyeg címet is elnyerte, valamint „jelen lehetett” az eseménynél, amely a feliratát tulajdonképpen idejét múlttá tette.

⭐ Stella

(#1667) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Perzeidákat ne felejtsétek el nézni. :)

⭐ Stella

(#1668) gilfoyle válasza radi8tor (#1667) üzenetére


gilfoyle
őstag

Éjjel-nappal azt nézem majd különféle zöld és barnás lencséken keresztül :R

(#1669) BITBOYS válasza gilfoyle (#1668) üzenetére


BITBOYS
addikt

Ha szabad ilyet kérdezni, milyen felszereléssel?

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1670) #84221696 válasza BITBOYS (#1669) üzenetére


#84221696
törölt tag

Perseidákat vagy szabadszemmel, vagy halszemoptikával.:)

(#1671) radi8tor válasza gilfoyle (#1668) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Én is vidéken vagyok éppen, szóval lesz lehetőségem rá. :C

⭐ Stella

(#1672) konyi79


konyi79
addikt

Nagyon remélem kegyes lesz az idő hozzánk. Ma még tiszta nálunk az ég, hét második felére felhősödést mond. Ha holnap estére ideér, szívás. Szerintetek mennyire éri meg már ma is kimenni?

(#1673) radi8tor válasza konyi79 (#1672) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Már tegnap is lehetett látni belőle, szóval ma még inkább. :K

⭐ Stella

(#1674) #84221696 válasza konyi79 (#1672) üzenetére


#84221696
törölt tag

Egy pár napja már potyognak. Érdemes mindig rájuk nézni, amikor csak lehetséges. :)

(#1675) BITBOYS válasza #84221696 (#1670) üzenetére


BITBOYS
addikt

Nekem ez most valahogy nem akar összejönni. Éjszakázni nem szeretnék, de kb. éjfélig próbáltam figyelni az eseményeket, nem sok sikerrel. Bezzeg neki bejött az élet: The Perseids Over Chautauqa Park :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1676) csakb válasza BITBOYS (#1675) üzenetére


csakb
őstag

Eleve 8-10 UT környékére prediktálták a maximumot, ami az amerikaiaknak kedvez, mint mindig.

Hozta az évek óta sajnos már megszokott, latymatag formáját a raj, de a tegnaphoz képest azért ma hajnalban több volt. Hajnali 4-ig úgy 4-5 viszonylag fényest láttam, aminek nyoma is volt pár mp-ig, de negatív magnitúdós nem akadt, vagy csak pont akkor nem feküdtem kint. :(
Éjfélig nagyon szerény volt a potyorászás.

A Geminida és Quadrantida rajok mellett vizet sem hordhat a Perseida, de csak ez kap némi hájpot a médiában.

[ Szerkesztve ]

(#1677) BITBOYS válasza csakb (#1676) üzenetére


BITBOYS
addikt

Pedig nagyon megfelelő időnk van hozzá :) Ráadásul július végén is volt esemény, sajnos egyáltalán nem vettem észre semmi extrát. Igen, általában a Perseidákat említik csak, ráadásul most nagyon sűrűnek és emlékezetesnek állították be. Elvileg még a ma éjszaka is érdekes lehet, jó lenne..

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1678) csakb válasza BITBOYS (#1677) üzenetére


csakb
őstag

Az, csodás idő van. Futópólóban, rövidgatyában, szandálban henteregtem kinn egész éjszaka, és örültem, hogy végre nem izzadok. Én azért nem bánnám, ha legalább estére fel kéne öltözni a hűvös miatt.
Amúgy igen, érdemes lehet még ma este is kinézni, előfordulhatnak felhorgadások a maximum után is 1-2 napig.

Én utoljára két éve próbálkoztam fotózással, ez volt ez egyetlen, értékelhető kép a sok százból:

[ Szerkesztve ]

(#1679) radi8tor válasza csakb (#1676) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Én tegnap este láttam egy tűzgömb-szerűt. Még izzott is rendesen.
Meg 5-6 kicsit 1 óra alatt.
Nem volt energiám hajnalban fent lenni, ezek este 10 óra felé voltak.

⭐ Stella

(#1680) csakb válasza radi8tor (#1679) üzenetére


csakb
őstag

Én hajnali 1-ig úgy tucatnyi meteort láttam, de távcsöveztem is, meg volt más dolgom, így ki-be rohangáltam. Ezeknek a fele volt PER, a többi KCG, CAP, és sporadikus. Aztán 2-től 4-ig már hosszabban kifeküdtem, akkor kezdett nőni az aktivitás is, és úgy 30-at láttam még, javarészt halványat, alsóközépsz.r, külvárosi égen.

A korábbi években is mindig ilyesmi volt. Sehol sincs a '90-es évek nagy hullásaihoz, tűzgömbjeihez képest a raj. :'(

(#1681) radi8tor válasza csakb (#1680) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Leonidák jobb?

⭐ Stella

(#1682) konyi79


konyi79
addikt

Én is csalódtam kicsit, 2-ig etettük magunkat a szúnyogokkal, de összesen kb 20-at láttunk, elég ritkás...
Volt 3 nagyobb, de ez akkor is elég gyér. A samy 12f2 neki volt szegezve az égnek, lett belőle vagy 1000 :B expo, majd össze kellene rakni, meg valami videót belőle...

(#1683) csakb válasza radi8tor (#1681) üzenetére


csakb
őstag

Nekem soha nem volt szerencsém azokkal, és valahogy soha nem utaztam el a horvát tengerpartig novemberben, hogy lássak párat. :)
Amúgy eléggé hullámzó, idén úgy negyed akkora ZHR-re számítanak, mint a PER esetén.

GEM és QUA maximumot viszont már többet is láttam az elmúlt években, azok nagyszerűek, és megbízhatóan hozzák évről évre a 120 körüli ZHR-t. Percenként átlag 2 meteor, órákon át. Ha derült van. És nem fagyott gránitkeménnyé az ember. :)
A hátrányuk a dec. közepi, illetve január elejei időpontok. Most legalább a holdfázis viszonylag jó lesz mindkét alkalommal.

(#1684) radi8tor válasza csakb (#1683) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Na, akkor majd térjünk vissza rá decemberben. Ha nem gond, akkor figyelmeztess rá el ne felejtsem. :)

⭐ Stella

(#1685) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Milyen volt a találkozó srácok?

⭐ Stella

(#1686) z123456789


z123456789
addikt

Sziasztok!

Nem tudtam hogy van ilyen topic is, köszönöm Radi8tor1. :R
Nézzétek el nekem, én nem szeretnék belemélyedni jobban - mert ahogy sejtettem, és olvasgatom a topicot, látom itt is lehet szórni a pénzt - csak ebből a videómból szeretnék jobbat csinálni, és az EOS600D-ből kihozni a lehető legjobbat. Egy videó szerkesztéséhez kellene pár mp-nyi night sky time lapse, de ha már beleteszem, szeretném a maximumot hozni.
Szóval találtam videókat a neten, amiket sima 600d + kittel csináltak, és nekem nagyon nem akar ilyen jóra sikerülni. :(
-videó1
-videó2
-videó3
-videó4
Ha már ezek közül valamelyiket megütném, boldog lennék. De valahogy nekem a sötét nem olyan szép, illetve ha kisebb ISO-t állítok be, akkor meg nem látszik a lombja a fának.
Lenne még ötletetek hogy mivel, hogyan próbálkozzam?
Előre is köszönöm. :R

(#1687) csakb válasza z123456789 (#1686) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

Először is el kellene menned olyan helyre, ahol nagyon kevés a fényszennyezés. Nem tudom, hogy hol készült a videód, de látszik, hogy narancssárga az ég. Az a fényszennyezés miatt van.
Esetleg némi holdfény segíthet, attól inkább kékebb lesz az égi háttér, és világosabb is. A holdfény a tereptárgyaknak is ad némi fényt. Csillagból persze kevesebb lesz olyankor.

videó1: Talán kevésbé fényszennyezett helyen készült, és szerintem valami (távoli) fényforrás meg is világítja a fát.

videó2: Kevésbé fényszennyezett, sötét égen készült, a végére feljön a Hold.

videó3: Ez egy tipikus jó ég, kevésbé fényszennyezett, és szerintem a koma játszadozott kicsit a fehéregyensúllyal is, hogy kékebb legyen a háttér.

videó4: Itt főleg fényszennyezett helyszínek vannak, de jópárszor holdfénnyel együtt.

Szóval próbálj meg egy kicsit holdasabb éjszakát, és próbálj kicsit utómunkázni a képeken. Fehéregyensúly, curves stb.

A tereptárgyakat, fát megpróbálhatod valamivel megvilágítani.

(#1688) z123456789 válasza csakb (#1687) üzenetére


z123456789
addikt

Igen volt ilyen, mintha a város (Mosonmagyaróvár) fényei lettek volna. De nem értem hogy miért láttam a fényeit, mikor a másik irányba van Győr ugyan annyi km-re, ami 4x nagyobb, és semmi fényét nem láttam. Na mindegy, akkor ennél sötétebb helyre kell mennem. :K
Én meg pont azt hittem hogy ha minél több csillagot szeretnék felvenni, akkor újholdnál kell fotózni. :(
Ez mondjuk nem baj, mert akkor most nem kell várnom sokáig. :)

Köszi az elemzést. Akkor legközelebb holdfényes éjszakán csinálom, és kimegyek a pusztába valahova. :D
Viszont az utómunkát meg tudom úgy csinálni hogy egyszerre csinálja minden képpel? Vagy mondjuk 300 képet egyesével kell megbütykölni. :F Bocs ha hülyeséget kérdeztem, de nem az én terepem. :B

(#1689) csakb válasza z123456789 (#1688) üzenetére


csakb
őstag

A fényszennyezés nagyon alattomos, főleg ha fotózol. Szabad szemmel szinte alig látszik valami, a képen meg tiszta narancs minden.

"Én meg pont azt hittem hogy ha minél több csillagot szeretnék felvenni, akkor újholdnál kell fotózni."

Nem mondtam, hogy több csillag látszódik, sőt, nyilván kevesebb. Minél több a Hold, annál kevesebb a csillag. A háttér viszont kékebb lesz, mert a holdfény elnyomja a fényszennyezést. Persze nem árt, ha pluszban még jó az átlátszóság is. :)

Ezeket a csíkhúzósokat teleholdnál lőttem, igaz, január-februárban, amikor általában hidegben elég kevés a pára: [link], [link], [link].

A harmadik helyszín újholdkor. Gyöngyös miatt tiszta blöe az ég, pedig elég messze van a város: [link].

Esetleg érdekes lehetőség még, ha a kék óra környékén, nyilván annak is a sötétebb részében lődözöl, amikor még elég fényes az égi háttér. Szerintem a háttér sötétedése/világosodása még adhat is egy kis pluszt a videóhoz.

Szóval kísérletezni kell, ez nem egy könnyű műfaj.

"Viszont az utómunkát meg tudom úgy csinálni hogy egyszerre csinálja minden képpel? Vagy mondjuk 300 képet egyesével kell megbütykölni."

Persze, a Lightroom, Bibble/AfterShot, RAWTherapee simán tud ilyet. Egy képre belövöd a beállításokat, aztán azt rádobod az összes többire. RAW formátummal nyilván többre mész, mint JPG-vel.

(#1690) z123456789 válasza csakb (#1689) üzenetére


z123456789
addikt

Azta!
Jó fotók :)

Na, akkor próbálkozom. Köszi a sok segítséget!

(#1691) f.lorand válasza z123456789 (#1690) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok,

Az új fotó a Cederblad 214. A felvétel egész augusztusban készült, a piliscsévi kertemből. Tudjátok, a nyáron tartósan 40 fok közelében volt a nappali hőmérséklet és az éjszakai órákban sem hűlt a levegő 25 fok alá. A rendkívüli forróságot a Szaharából az országunk fölé sodródott por tetézte, ami az átlátszóságnak nem tett túl jót. Viszont a nyugodtság napokon át egészen kiváló volt - legalábbis itt. Ennek köszönhetően a fotón sok apró részlet felfedezhető a kisapo ellenére, amiket a levegő hullámzása most nem mosott el. A honlapomon nagy felbontásban megnézhető, leírással: [ide kattints!]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1692) belovary válasza f.lorand (#1691) üzenetére


belovary
senior tag

Gratulálok!
Elolvastam, gyönyörködtem jó ideig... Köszönöm! :R

(#1693) #84221696 válasza f.lorand (#1691) üzenetére


#84221696
törölt tag

Gratula Lóránd! Nagyon faszogányos lett! :C

(#1694) f.lorand válasza #84221696 (#1693) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Köszönöm srácok, örülök, hogy tetszik. Nekem most ez a kép nagyon közel áll a szívemhez, mert a nagylátó ellenére a köd hatalmas mérete miatt mély feelingje van.

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1695) gilfoyle válasza f.lorand (#1694) üzenetére


gilfoyle
őstag

Ez szerintem is nagyon tuti kép lett!!! :C Még sok-sok ilyent szeretnénk itt (is) látni! :R

(#1696) ChipKng válasza f.lorand (#1694) üzenetére


ChipKng
aktív tag

Nem ok nelkul. Nagyon szep munka. Gratula!

2B OR NOT 2B that is FF

(#1697) radi8tor válasza f.lorand (#1691) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tényleg jók a színek! :C

⭐ Stella

(#1698) #84221696 válasza f.lorand (#1694) üzenetére


#84221696
törölt tag

Az a belső sejtelmes kékség valami elképesztően szép!

(#1699) f.lorand válasza #84221696 (#1698) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen, mint egy kút, ugye? Az az oxigén ionizációs sugárzása. A világossárga a kéné, a sötétebb a hidrogéné.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1700) z123456789 válasza f.lorand (#1691) üzenetére


z123456789
addikt

Elképesztő ez a kép. Én azt hittem idáig hogy ilyeneket csak "űrtechnológiával" lehet fotózni, hatalmas teleszkópokkal. Ez persze nem lekicsinylés volt, épp elenkezőleg. Inkább szerettem volna felmagasztalni a képet az "űrtechnológiás" fotók közé. ;) :C

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.